LEIDSCH DAGBLAD NOG TWINTIG VERMISTEN NAVO versterken Olielozingen op zee schandalig Carter belooft grotere Amerikaanse inspanning RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN lUZi KSOT vandaag Nepbom vertraagt express DINSDAG 10 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35237 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JEUGDIGE STEMMER LEIDEN - De leden van het stembureau „De Parelvissers" aan het Bizetpad in Leiden zul len onaetwiifeld verrast op kijken als op 25 mei de twee jarige Raymond van de tserg binnenkruipt om zijn stem te komen uitbrengen Het ventje kreeg vorige week te gelijk met alle stemgerechtigde landgenoten een oproep om zijn mening te geven over het beleid van het kabinet Den Uyl. Vader Van den Berg is vastbe sloten de stem van zijn zoon niet verloren te laten gaan en geeft zijn pupil op het ogenblik een spoedcursus politieke scholing. DE BRAND IN HOTEL POLEN Zoeken naar slachtoffers in de trieste puinhopen van hotel Polen AMSTERDAM (ANP) - Ruim twintig mensen werden vanmorgen na de grote brand in het Amsterdamse hotel Polen vermist. Dat is meer dan gisteravond werd aangenomen. Het blijkt namelijk, dat ook enkele bewoners van - eveneens afgebrande - panden naast hotel Polen zoek zijn. Aanvankelijk was het aantal ver misten vastgesteld op achttien, al len hotelgasten. Een gemeente woordvoerder kon vanmorgen niet zeggen hoeveel omwonenden wor den vermist en wie het zijn. De brand in hotel Polen, eén van de grootste in de geschiedenis van Amsterdam, heeft aan tenminste zeven mensen het leven gekost. De ze trieste balans werd opge maakt in het door autoriteiten en hoteldirectie ingerichte crisiscen trum in hotel Krasnapolsky aan de Dam in de hoofdstad. De identiteit van de zeven gebor gen doden staat nog niet met zeker heid vast. Gewonden In vier Amsterdamse ziekenhuizen en in het Brandwondenziekenhuis te Beverwijk bevonden zich gister avond nog 24 gewonden, waarvan drie in levensgevaar verkeren. Twee ernstige gewonden overleden in de loop van gisteravond. Nieuw plan voor Rhodesië WASHINGTON (AP) - Deze week zal een nieuw Brits-Amerikaans plan worden onthuld dat beoogt om op 24 september 1978 van Rho desië een onafhankelijke staat te maken. Drie maanden tevoren zou de regering-Smith dan moeten af treden. Volgens zegslieden in Washington "zou het blanke bewind van Smith alle macht dienen over te dragen aan een voorlopige regering die ge durende de korte, laatste fase de zaken waarneemt". De V.S. en Groot-Bnttannië bereik ten eind vorige week in Londen overeenstemming over het plan. De ministers van Buitenlandse Zaken Vance en Owen zouden besloten hebben geen grondwetsconferen tie meer bijeen te roepen zoals die vorig jaar in Genève ineenstortte. In plaats daarvan zijn beide be windslieden van plan een gezame- lijke "Brits-Amerikaanse aanwe zigheid" op te zetten in Loesaka of Dar Es Salaam. Van daar uit zullen de Britten en de Amerikanen overleg plegen met zwarte nationalistische bewegin gen, die alle het voornemen hebben staat Zimbabwe te noe- Onder het puin zijn tot nu toe twee stoffelijke overschotten gevonden. De drie andere doden waren reeds maandagmorgen bij het blussen van de brand geborgen. Het puinruimen aan de kant van de Kalverstraat is vanmorgen om 07.00 uur hervat met een hoogwer ker. Het puinruimen aan die kant van de hotel-ruine was tijdelijk ge staakt vanwege instortingsgevaar. Hele nacht Politie en brandweer in Amster dam hebben de gehele nacht, onder felle lampen, het zoeken naar mo gelijke slachtoffers onder het puin voortgezet. In hotel Polen (80 kamers) logeer den op het moment van de brand waarschijnlijk 105 gasten, in hoofd zaak buitenlanders, onder wie veel Zweden, Argentijnen en Ameri kanen. (Jver oorzaak en schade is nog weinig bekend. Mogelijk is de brand ontstaan in de meubelzaak Inden onder het hotel, dat in de af gelopen twee jaren geheel was ver nieuwd. De brandbeveiliging in het hotel werd door brandweer en ge- meente goed genoemd, hoewel kort STOCKHOLM - De Zweedse koning Carl Gustaf bracht dezer dagen geleden was aangedrongen op de omgeving van Stockholm een bezoek aan een militaire basis, waar hij enige verbeteringen. (Zie verder deelnam aan een veldoefening. Hier maakt hij zich gereed om een wapen af pag. 7). te vuren De leiders van deze bewegingen zullen worden uitgenodigd om met de Britten of de Amerikanen te komen praten. De Amerikaanse en Britse afgezanten zullen eveneens met de regering-Smith en de regering-Vorster in overleg treden. Morgen regen Vanavond en vannacht enkele opkla ringen. Morgen zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matig tot krachtig zuid westelijke wind, maar vannacht in het (Opgemaakt om 11.15 uur). LONDEN (AP) - "West-Europa moet een grotere militaire ge vechtskracht krijgen". Dat zei de Amerikaanse president vanoch tend in Londen tot de leden van het Noordatlantisch bondge nootschap. Carter vindt die ver sterking nodig "omdat de com munistische strijdkrachten veel sterker zijn dan nodig is voor verdedigingsdoeleinden" De Amerikaanse president zei dat de V.S. bereid zijn zich "een be langrijke inspanning" te getroos ten om de sterkte van de NAVO te verhogen. Hij drong er bij de an dere veertien lidstaten op aan hetzelfde te doen. Carter stelde voor vormen van de ministers van de fensie, die de militaire status van de bondgenoten afzonderlijk moet bestuderen. De commissie moet over een jaar op een topcon ferentie in Washington verslag uitbrengen van haar bevindin gen, aldus het voorstel. "De dreiging waar de alliantie te genover staat is in de afgelopen jaren gestadig gegroeid", zei Car ter. "De Sowjet-Unie heeft stra tegisch gelijkwaardige kernwa pens verworven. Haar nucleaire kracht (in Europa) is sterker ge worden. De conventionele strijd krachten van het Warschau-pact nemen een aanvallende vorm De Amerikaanse president liet doorschemeren dat het bereiken van doelen als erkenning van de rechten van de mens, weder zijdse troepenbeperkingen in centraal-Europa en beperking van de kernbewapening afhangt van "een betrouwbare verdedi ging en afschrikking". Hij drong er bij de bondgenoten op aan meer te doen aan "betere sa menwerking bij de ontwikkeling, produktie en aanschaf' van wa pens. Het bondgenootschap "mag niet militair verzwakt worden door verspilling en overlapping", noch "door geschillen over de vraag waar de uitrusting gekocht moet worden" Hij beloofde Ameri kaanse samenwerking bij het be vorderen van "transatlantische handel in twee richtingen van de fensieve uitrusting". "Ik heb het ministerie van Defensie opgedragen te zoeken naar meer mogelijkheden om Europese uit rusting te kopen, voor zover dit een doelmatig gebruik van de ge allieerde middelen betekent". Verscheidene lidstaten, waaronder West-Duitsland, klagen al ge ruime tijd dat de VS niet bereid zijn hun wapens in Europa te ko pen en dat de Amerikaanse wens tot standaardisering in feite be tekent dat de bondgenoten Ame rikaanse wapens moeten kopen. Het Amerikaanse leger heeft korte tijd geleden verijdeld dat de Bondsrepubliek een nieuwe tank voor de NAVO mede kon produ ceren. In het begin van de jaren zeventig hebben de VS hun troe pen in West-Europa uitgerust met geweren, die de munitie van andere NAVO-landen niet kun nen afvuren. Uitgebreide sortering o chesterfields, zie afbeelding Verkrijgbaar in 2- 3- en 4-zitsb KOOREMAN Periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 - Leiden Telefoon 071-122144 Harttrans plantatie "op afstand' RICHMOND (Virginia) - Ame rikaanse artsen hebben een harttransplantatie uitgevoerd waarbij het donor-orgaan werd aangevoerd over een afstand van 700 kilometer - een primeur in deze tak van hartchirurgie. Tot dusver moest het "ruilhart" meteen worden getransplan teerd, wat betekende dat donor en ontvanger zich vlak bij el kaar, meestal in hetzelfde zie kenhuis, dienden te bevinden. De historische operatie had plaats in het ziekenhuis van Richmond in Virginia. Het ruil hart werd aangevoerd uit In dianapolis De reis werd per speciaal vliegtuig gemaakt en de "pauze" tussen het verwijde ren bij de donor en de trans plantatie duurde drieëneenhalf De patiënt, een 55-jarige man, maakt het bevredigend. Het artsenteam uit Richmond ont hulde niet op welke manier men het donor-hart gedurende de vlucht in optimale toestand heeft kunnen houden. De chirurgen uit Richmond hebben inmiddels 15 harttrans plantaties verricht. Drie van de patiënten leven nog. KATWIJK - Het ziet er naar uit dat er voorlopig geen Nederlandse vis sers in de Ierse wateren zullen ko- Vanavond om twaalf uur loopt het ultimatum af dat de Europese Commissie heeft gesteld aan de Ierse regering. Daarin wordt geëist dat de Ieren stoppen met op eigen houtje visserijbeperkende maatre gelen te stellen. De redersvereniging voor de Ne derlandse zeevisserij (overkoepe lend orgaan van verscheidene serijplaatsen) verwacht dat de Ie ren zullen blijven bij de maatrege len die zij in april afkondigden. De Katwijkse reder N. Parlevliet ju nior, na een interne vergadering gisteren van de redersvereniging daarover „Dat zal betekenen dat de zaak voor een juridische afwikke ling naar het Europese Hof gaat. Voor ons zit er dan niets anders op dan tot vijftig mijl uit de kust weg te blijven uit de Ierse wateren". Op dit punt heeft de heer Parlevliet overigens wel vertrouwen in de toekomst. „Het Europese Hof zal de Ieren wel in het ongelijk stellen". Van veel grotere betekenis acht hij de beslissing op 17 mei over de quota voor de Nederlandse voor dit jaar. Erling Naess: 36 PAGINA'S De belastende verklaringen tegen de van oorlogsmisda den verdachte Blaricummer Pieter Menten (tekening) waren bij het gisteren be gonnen proces nog niet erg imponerend. De president van de Amsterdamse recht bank mr. Schroeder moest de Blaricumse miljonair overigens meermalen tot de orde roepen omdat Menten ontstak in woedende scheldkanonnades PAGINA 7 Tv-festival Montreux staat op laag peil PAGINA 5 Blanke Afrikanen met Westduits kapitaal naar Zuid-Amerika? PAGINA 9 Hennie Kuiper niet betrok ken bij dopingaffaire PAGINA 11 In en om het huis. Een bijla ge, die geheel aan het wonen is gewijd. Maar dan wel wo nen in de ruimste zin PAGINA'S 19-36 OSLO (ANP) - Jaarlijks lozen de tankers met opzet 4 tot 5 miljoen ton olie op zee. Slechts 2 tot 300.000 ton komt door een onge luk op het water terecht. „Dit is een grof schandaal", aldus Erling Naess, voorzitter van de Nog 5 dagen ijspret Profiteer daarvan W [Qil ïïIciKEnl Zondagmiddag ter afsluiting om het 1 I LU3AATI laatste restje ijs eraf te schaatsen voor iedereen gratis toegang. Vanaf 17.00 uur gesloten. internationale organisatie van onafhankelijke tankereigenaren „Intertanko" vandaag in Oslo. „Vergeleken met deze hoeveel heden stellen de 20.000 ton die op het booreiland Bravo op de Noordzee onlangs vrijkwamen, niets voor." De lozingen op zee geschieden meestal wanneer een tanker moet worden schoongemaakt. Daarbij komt veel olie vrij. Men is dik wijls tot deze methode gedwon gen, omdat de havens onvol doende zijn uitgerust. Er moeten veel meer schoonmaakstations komen. Het wordt naar de mening van de heer Naess hoog tijd, dat de in ternationale maritieme organisa tie Imco een resolutie aanneemt die het lozen van olie op zee ver biedt. Dat is echter voor 1978 niet te verwachten. „Inmiddels kan de vervuiling ernstige vormen aannemen. Het is afschuwelijk wat er gebeurt", aldus de voorzit ter. ARNHEM (SP) - De Riviera Ex press van Amsterdam richting Keulen heeft gisteravond 20 mi nuten vertraging opgelopen, na dat een Duitse douaneman tus sen Utrecht en Arnhem op een toilet een levensecht uitziende bom vond. Rond half zeven gisteravond werd groot alarm geslagen op het Arn hemse station. De wagon met de bom erin werd op het rangeerter rein afgekoppeld. De inderhaast gewaarschuwde ex plosieven opruimingsdienst uit Culemborg stelde evenwel al snel vast dat de koperen doos, waarin een nog onbekend soort gas zat, een nepbom was, hoewel ook de experts het ingenieus in elkaar gezette apparaat aanvankelijk voor echt aanzagen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1