Openstelling van Augustinus stuit op formeel verzet Onderzoek bij Hens-papier Minder trouwen meer scheiden I'Tooai aan dat u n stop licht kunt respecteren Raad akkoord met bouw crematorium naast "Rhijnhof" Philippa komt nu spoedig vrij DINSDAG 10 MEI 197? Leidse politie en burgemeester Vis maken bezwaar tegen serie open zaterdagen LEIDSE KANTONBECHTE LEIDEN - De pogingen van het bestuur van de Leidse vereniging voor studerenden Augustinus om via een over gangssituatie de vereniging ook voor niet-studerende jon geren open te stellen, stuiten nog vrij onverwacht op weers tand Aan de integriteit van de i van Hermandad werd gisteroch tend en gistermiddag weer eens hevig getwijfeld door velen, die zich tengevolge van het optreden van deze dienaren hij de rechte lijke macht hadden te verant woorden. Zo was daar het felle lid van de actiegroep ,£top de Kinder moord", die weliswaar ook een automobilist bleek te zijn, „maar uit veiligheidsoverwegingen houd ik in woonwijken de marge van een fiets aan". Hetgeen niet had kunnen verhinderen dat hij op de Persant Snoepweg in Lei derdorp door rood licht was gere den. ,Maar ik heb verklaard aan die jonge, baldadige knaap hoe dat kwam" (met die jonge bal dadige knaap" wordt de desbe treffende ambtenaar in functie bedoeld)Achterin de auto zat een nichtje te kotsen „en ik vraag clementie voor het feit dat ik even werd afgeleid". Het meisje had de plastic zak nog in de handen, toen de aanhouding plaatsvond. Maar wat geschiedde daarvoor? Mijnheer (de ambtenaar in functie) zat achter me aan, toen ik met de snelheid van een fiets een woonwijk inreed. Op een gegeven moment ging mijnheer inhalen, raakte de macht over het stuur kwijt en. kwam. vijftien meter verder carambolerend tot stil stand. Ik stond op mijn remmen, anders had de overheid nog schade opgelopen. Mijnheer bood niet eens zijn excuses aan". De actievoerder vervolgdezich al boos makend over wat zou volgen: „Waarom prevaleert het econo misch belang altijd boven de ver keersveiligheid. Waarom wordt inhalen niet verboden?" Enz. enz. Maar het bleek dat de kanton rechter niet honderd gulden, maar 75 gulden boete oplegde, omdat verdachte wetkloos was. En zo ging hij toch tevreden heen. ,(Een beetje menselijkheid stel ik op prijs. Ajuus." De bureauchef van de sociaal- Psychiatrische Dienst was boos, ach misschien was het meer ver drietigover het optreden van het wettig gezagWas met zijn fiets door rood gereden op de Gevers straat in Oegstgeest. Maar kon de bekeuring afkopen., als hij na zijn overtreding zou, terugkeren: „Toont u aan dat u in staat bent een stoplicht te respecteren zou de agent gezegt hebben. Dat nu vertikte de SPD-chef: ,fiet wekte bij mij agressie op. Ik ben boos weggegaan, dat was niet nodig geweest". Boete: 25. ,JHet optreden was een schande voor de rijkspolitie"riep de oud inspecteur van politie C. uit Voorburg uit. De aanwezige rijkspolitieman verblikte of ver bloosde niet. Hij had C. aange houden, omdat hij door rood was gereden op het kruispunt Hoge Rijndijk-Burgemeester Smeets- wëg bij Zoterwoude. In een onop vallende auto. ,JDat hebben de verkeersovertreders aan zichzelf te danken. Als wij met een opval lende auto rijden, gaat alles ne tjes", zei hij klagend. De zaak werd aangehouden. Maar de ver bazing bleef. JOHN KROON "Magie" op 14 mei bij Augustinus LEIDEN - Op zaterdag 14 mei, 's avonds van 20.00 uur tot 's nachts 02.00 uur, organiseert Augustinus een zgn. open za terdag. Thema van die avond is „Magie". Er is (vanaf omstreeks half negen) een Nederlandse film over de harde confrontatie tussen de droom en werkelijk heid, de Amsterdamse schrijver Hans Plomp komt een lezing houden over occulte guerrilla groepen, die o.m. kunnen moorden op afstand, en over het magische gebruik van drugs, er zullen twee films van het Rijksmuseum van Volken kunde worden vertoond over stammen in Zuid-Amerika en Indonesië, die zich met accul- tisme bezighouden, en aan oc cultisme eind van de avond speelt een negen man tellende band westcoast muziek (de band komt uit Leiden en luis tert naar de naam „Touch Wood"). Gedurende de gehele avond lopen verder leden van de groep Matrogoth door het gebouw van de vereniging (Ra penburg 24) om hier en daar uitdrukking te geven aan hun., veelal hoogst merkwaardige gevoelens. De avond is voor ie dereen gratis toegankelijk. Groene licht voor eenheden universiteit in binnenstad LEIDEN - De Leidse universiteits raad heeft gisteravond het groene licht gegeven aan het college van bestuur om de dienstverlenende eenheden van de universiteit in de eerste helft van de jaren tachtig te concentreren in het gebied Rapen- burg/Kaiserstraat. Dit met uitzon dering van de universiteitsbibliot heek en het Centraal Reken Insti tuut. De universiteitsbibliotheek, nu nog gevestigd aan het Rapen burg, gaat naar de nog te realiseren bebouwing aan de Witte Singel. Het universitaire huisvestingsbe leid tot 1985 kwam gisteravond aan de orde aan de hand van een nota van het college van bestuur, die zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. In die nota staat dat met de verplaatsing van de subfaculteit biologie naar de Leeuwenhoek (ge bied tussen Plesmanlaan en Was> senaarseweg) en de realisering van het zg. Witte Singel/Doelenplan er in de binnenstad 15.500 vierkante meter netto vloeroppvervlak zal vrijkomen. Een niet onbelangrijk deel van de dienstverlenende eenheden (waar onder het bureau) zou die ruimte kunnen opvullen. Het merendeel van die eenheden is nu gehuisvest in huurpanden. Mr. W.G. Koppelaars van het col lege van bestuur betoogde gister avond dat de nota over het huisves tingsbeleid gezien moet worden als een stuk waarin slechts de hoofd lijnen worden aangegeven. "Als de gebouwen in het gebied Rapen- burg/Kaiserstraat leegkomen, dan moeten we naar Den Haag toe aan geven wat we met die gebouwen willen'', zei hij. KIESSCHUF LEIDEN - In de rubriek Kiesschijf van gisteren zijn enkele foutjes ge slopen. De WD-er Rietkerk spreekt vanavond in de Albert's Corner in Leiderdorp. Zijn partijgenoot Portheine is vrijdag avond in 't Parlement in Leiden. Inmiddels is ook bekend hoe laat het politieke forum morgenavond in 't Mallegat in Katwijk begint. Dat is 20.15 uur. Het Tweede-Kamerlid Waltmans van de PPR spreekt vrij dagavond in De Kuip in Noord wijk. Het bestuur heeft namelijk onlangs van de politie te horen ge kregen dat het geen toestemming krijgt om een aantal zg. open zater dagen te organiseren. Via deze open zaterdagen wilde het bestuui niet-studerenden in de gelegenheid stellen met het verenigingsleven van Augustinus kennis te maken. Slechts voor één van de drie open zaterdagen die het bestuur wilde houden - op 14 mei - heeft de politie in overleg met burgemeester Vis wel toestemming verleend. Het bestuur van Augustinus is hierover tamelijk teleurgesteld. Marianne Wöstmann, bestuurslid: „In de wet is geen ruimte voor de overgangssituatie die wij willen creëren met die open zaterdagen. Maar we hadden wel verwacht dat de wet soepel zou worden gehan teerd. Daar ïs-ie tenslotte voor. En we kunnen niet zonder een over gangssituatie. Het zou irreëel zijn om nu direct van Augustinus een open jongerenvereniging te willen maken. We willen dat geleidelijk doen. Daarom hadden we wel wat meer medewerking verwacht van een links programma-college, dat z'n mond altijd zo vol heeft van de integratie van studenten en niet- studenten, van de stad en de unive- siteit." Brigadier Peet van de afdeling Bij zondere Wetten bij de politie noemt een initiatief als de open zaterdag een „moeilijk omlijnde zaak." Formeel onderscheidt de wet een bedrijfsmatige inrichting (café e.d.) en een niet-bedrijfsmatige inrich ting. Voor laatstgenoemde inrich ting wordt ontheffing verleend van een aantal voorwaarden die in de drank- en horeca-wet verankerd liggen, zoals een met een diploma bekroonde vakbekwaamheid en een vastgelegde sluitingstijd. Daarentegen kunnen alleen leden toegang hebben tot de niet- bedrijfsmatige inrichting, met een beperkte mogelijkheid tot intro ductie. Initiatieven als de eerder genoemde open zaterdagen' vallen volgens Peet in wezen onder deze introductie-mogelijkheid. De in terpretatie van deze „verruiming" van de wettelijke bepalingen is aan de politie, die daarover overleg pleegt met de burgeveester. „En je hebt bij die studentenverenigingen al de open avonden", zegt Peet, „die bedoeld zijn voor aspirant- studenten. En dan nog de introductie-bijeenkomsten. Als we dat verder zouden gaan verruimen, dan komen we in strijd met de wet". Overigens zou Augustinus volgens de brigadier bij een volledig open jongerenvereniging een bedrijfs matige opzet moeten hebben. „Dat is toen ook gebeurd met de Hi-Fi bar van de sociëteit Minerva. Die werd aanvankelijk illegaal be drijfsmatig geëxploiteerd. Later is die bar losgekoppeld van de socië teit en valt nu onder de drank- en horeca-wet." VAST Waarom er wel voor één open za terdag toestemming wordt gegeven en niet voor drie, is daarmee nog niet duidelijk geworden. Wel is duidelijk dat de uiteindelijke be slissing hierover tot de competen tie van de burgemeester moet wor den gerekend, die er klaarblijkelijk van uitgaat dat bij drie open zater dagen het hek van de dam is. „Formeel zitten we nu in elk geval helemaal vast", zegt Gerben van Lent, lid van de zg. open opene commissie van Augustinus, die be last is met de organisatie van de (vooralsnog enige) open zaterdag. „We moeten nu maar proberen die overgangssituatie op een andere manier te organiseren." Marian Wöstmann: „We willen meer de aandacht gaan richten op hbo-ers en mbo-ers (mensen uit het hoger- en middelbaar beroepsonderwijs, red.). En dan zal er ook intern in de vereniging iets in de sfeer moeten veranderen. Want als je nog steeds de studentenvereniging uitstraalt, dan is het irreël om je ook voor niet-studerende jongeren open te stellen. Wat we in elk geval willen bereiken is, dat Augustunus niet al leen deel uitmaakt van de universi taire gemeenschap, maar van de stad Leiden." LEIDEN/DEN Haag - Een 26- jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk wegens be dreiging met doodslag. Hij kreeg een proeftijd van twee jaar. De man zou met zijn auto geprobeerd heb ben op een familielid in te rijden. De officier had eerder zes maanden cel geëist. LEIDEN - De heer P. ("Ome Piet") Goddijn heeft gisteravond afscheid genomen van het AVG (Voedings bond; agrarisch, voeding en genot middelen), een bond van het NKV. De heer Goddijn is vele jaren in de vakbeweging en in verschillende commissies werkzaam geweest. Zo vierde hij al in augustus van het vorig jaar zijn vijftigjarig lid maatschap van het NKV en zijn veertigjarig voorzitterschap van het AVG. Nu er nieuwe AVG- bestuursleden bereid zijn gevon denen de heer Goddijn zich gezien zijn leeftijd uit al zijn verschillende functies terugtrekken. Naar aan leiding van dit afscheid voerden gisteravond tijdens een bijeen komst van het AVG een aantal sprekers het woord; o.a. de heer Ouwerkerk (NWde heer De Wilde (NKV) en de heer Meere (Voedings bonden FNV). Zij boven de schei dende voorzitter en zijn vrouw ver schillende geschenken aan. De heer Goddijn toonde zich zeer verrast door alle lovende woorden. "Als ik dat allemaal zo hoor, moet ik eigen lijk gaan blozen. Maar ik kreeg ook wel eens op mijn kop!", aldus de Heer Goddijn. Tijdens de bijeenkomst van gister avond werd er nog een jubilaris ge huldigd: de heer Heemskerk kreeg een onderscheiding opgespeld, om dat hij 25 jaar lid van het AVG is. Foto: de heer Goddijn drukt de voorzitter de hand. DEN HAAG (ANP) - De achte ruitgang van de trouwlustig heid van de Nederlandse be volking heeft zich het afgelopen jaar opnieuw weerspiegeld in de cijfers van het CBS. Er wer den 97.000 huwelijken gesloten of wel 7,0 per 1000 Nederlan ders. Dit was 3.000 minder dan in 1975, toen 100.000 huwelijken werden voltrokken of 7,3 per duizend. De daling van het aan tal huwelijken is begonnen in 1970, toen er nog 124.000 wer den voltrokken. Er wordt, aldus een verklaring van het hoofd van de hoofdafde ling bevolkingsstatistieken, drs. J. C. van den Brekel, min der getrouwd voornamelijk doordat er minder moet worden getrouwd. In 1970 waren er nog 20.000 gedwongen huwelijken, maar in 1975 moesten er nog maar 8.000 huwelijken worden gesloten, omdat er een kindje op komst was. Volgens drs. Van den Brekel heeft deze ontwik keling zich in 1976 voortgezet. Hij gelooft, dat de laatste jaren ook andere, wellicht meer structurele, veranderingen in het huwelijkspatroon een rol hebben gespeeld. De niet-gedwongen huwelijken lopen namelijk ook terug, na melijk van 104.000 in 1970 tot 92.000 in 1975. Met deze ont wikkeling gaat gepaard, dat er een einde is gekomen aan de da ling van de leeftijd, waarop men huwt. In 1975 was de gemid delde leeftijd van de huwende mannen 26,6 jaar tegen 26,4 jaar in de jaren 1970/74, 26,7 in de jaren 1965/69 en 27,9 jaar in de jaren 1960/64. Voor de vrouwen waren de gemiddelde leeftijden resp. 23,9, eveneens 23,9,24,1 en 25,1 jaar. Nemen de huwelijken af, de echtscheidingen blijven toe nemen: in 1975 waren het er 20.000 tegen 19.000 in 1974, 18.000 in 1973 en 15.000 in 1972. Aan het eind van de jaren vijftig en in het begin van de jaren zes tig kwamen er jaarlijks nog maar 5.500 echtscheidingen voor. Dat was iets meer dan twee per 1000 echtparen en dit is opgelopen tot bijna zes per 1000 paren. De snelle teruggang van de be volkingsgroei door geboorte en sterfte is in 1976 sterk afge zwakt. Dit komt doordat de in de afgelopen jaren waargeno men daling van het aantal le vendgeborenen zich in 1976 na uwelijks heeft voortgezet. De daling bedroeg in 1976 nog slechts 900 tegen 8.000 in 1975, 9.000 in zowel 1974 als 1973 en zelfs 12.000 en 13.000 in resp. 1971 en 1972. SGP/GPV principieel tegen LEIDEN - met de raadsleden Van der Meij (SGP/GPV en Blijie (CDA) tegen, is de Leidse raad gisteravond akkoord gegaan met het garanderen van een lening aan de Her vormde Gemeente Leiden voor de bouw van een cremato rium. Dat crematorium zal worden gebouwd naast de be graafplaats Rhijnhof aan de Haagsche Schouw. Van der Meij verklaarde op princi piële godsdienstige reden tegen een gebouw voor lijkverbranding te zijn. Hij wees erop dat de SGP en GPV destijds in de Kamer tegen de gelijkschakeling van de begrafenis en crematie hadden gestemd. Vol gens Van der Meij schrijft de Wetop de lijkbezorging niet voor, dat een gemeente een crematorium moet hebben. „De gemeente moet zich niet laten leiden door een optimaal economisch beleidsbeginsel", al dus Van der Meij, die het begraven van de doden een erfenis van het christelijk verleden noemde. „We moeten de eer van god beschermen ook in het publieke leven. Een cre matorium betekent een verarming van onze samenleving", aldus Van der Meij. Wethouder Van Dam wees erop, dat het initiatief van de Hervromde Kerkvoogdij is uitgegaan en dat de gemeente alleen een garantie geeft voor de lening van twee miljoen gulden. „Ik respecteer de mening van de heer Van der Meij, maar als gemeente moeten we er rekening mee houden, dat er ook mensen zijn, die er een andere opvatting op na houden. Bij de uiteindelijke stemming verklaarde ook Blijie zich op theologische gronden tegen het voorstel. Volgens de prognose zal het aantal crematies in Leiden in 1978 680 be dragen en in de daarop volgende jaren oplopen tot rond de 1000 per jaar. Besluiten van Leidse raad LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om gelden beschikbaar te stellen voor het ontwerpen van een be stemmingsplan voor de Vogelwijk het Heerenlogement van het Burchtcomplex met het daarbij behorende koetshuis en het zoge naamde Van der Heide-complex voor dé vestiging van de openbare bibliotheek ter beschikking te stel len. De voortzetting van de interpellatie over de dependance van de Louise de Coligny-scholengemeenschap werd verschoven naar de vergade ring van volgende week. Van der Mey (SGPIGPV): tegen Commissie voor huisvesting van migranten LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten een commissie in te stellen die zich bezig gaat hou den met de huisvesting van mi granten in Leiden. Was het aanvan kelijk de bedoeling dat in de com missie twee wethouders en een raadslid zitting zouden nemen, op voorstel van CDA-er Driessen werd besloten dat het één wethouder en twee raadsleden worden. Een nog andere variant van PPR/D'66 raadslid Van Oosten om te spreken over drie raadsleden werd later; weer ingetrokken. Wel aanvaardde de raad een motie die werd ingediend door het kers verse raadslid Hilda Passchier met steun van Van Oosten (PPR/D'66) en Duivesteijn (PvdA). In de motie wordt uitgesproken, dat het voor de lange termijn wenselijk is, dat ook twee leden in de commissie zitting nemen die gekozen worden uit en door de bewoners van de panden voor buitenlandse arbeiders, die onder beheer van de commissie staan. Verder dat er op korte ter mijn een verzoek gericht moet worden tot de vakcentrales om on-1 der hun Marokkaanse en Turkse leden te zoeken naar een geschikte vertegenwoordiger. Dat laatste punt was voor de WD-fractie aan leiding om tegen te stemmen. Bij monde van Langerak liet de WD weten, er voorstander van te zijn j dat iedereen voor die functie in aanmerking kan komen. Prof. v. d. Nat (53) overleden LEIDEN - Op 53-jarige leeftijd is overleden prof. dr. P. G. van dér Nat, gewoon hoogleraar in de La tijnse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit. Zijn stoffelijk overschot wordt morgen om drie uur begraven op "Nieuw Eiken duinen" in Den Haag. Prof. Van der Nat werd in 1974 hoogleraar nadat hij in 1963 aan de Leidse universiteit was benoemd tot lector in de Latijnse taal- en let terkunde van de latere oudheid. Hij studeerde klassieke letteren in Leiden en promoveerde in 1960 met lof tot doctor in de letteren. Na een leraarschap aan het toenmalige Nederlandse Lyceum in Den Haag, werd hij in 1959 wetenschappelijk medewerker aan de Leidse univer siteit. EERBEEK - De directie, sarissen en ondernemingsraad van Hens-papier in Eerbeek (Gld.) zijn bereid binnen zes maanden des kundige rapporten op tafel te bren gen over eventuele kankerverwek kende stoffen, die bij de productie van etiketten papier in het bedrijf zouden worden gebruikt. Ook zijn ze bereid de noodzakelijke conclu sies, naar aanleiding van deze rap porten te trekken. "Zodra blijkt dat hier sprake is van een productieproces dat gevaren met zich meebrengt, buiten de normale grenzen, zullen niet alleen op langere termijn, maar ook dan direct ingaand maatregelen wor den getroffen", aldus de medede ling van Hens-papier. Uit de al langer dan tien jaar rege lmatige gehouden longonderzoe ken - het volgende vindt plaats eind mei - voor alle werknemers en werkneemsters, is echter nimmer een afwijking buiten het normale geconstateerd. Dit is op zichzelf niet verbazingwekkend, gezien het feit dat over de gehele wereld in de papierindustrie vergelijkbare pro ductiemethoden met toepassing van dezelfde chemische stoffen worden toegepast, aldus de mede deling. De mededeling was een reactie op een waarschuwin vorige week van de Industriebond NW en de on- Zweden op de lijst als één van de dernemingsraad. Die noemden de grootste kankerverwekkers en is situatie bij Hens-papier bijzonder daarom in Zweden bij productie- gevaarlijk en wezen in dat verband processen een verboden stof, aldus op het gebruik van bichloormethy- de waarschuwing afgelopen zater- lether bij de productie. Dat staat in dag. DEN HAAG (SP) - De Haagse oor logsmisdadiger Philippa zal spoe dig vrij komen. Staatssecretaris Zeevalking (justitie) heeft de Tweede Kamer laten weten dat de beschikking tot voorwaardelijke invrijheidsstelling een dezer da gen komt. Philippa werd in april 1974 in Den Haag gearresteerd. Hij had toen 29 jaar ondergedoken gezeten in het huis van zijn ouders. Philippa was in de oorlog vrijwil lig in Duitse krijgsdienst en had de leiding van tal van acties en raz zia's. Hij werd daarvoor in 1950 bij verstek ter dood veroordeeld, een straf die vijf jaar later werd omge zet in levenslang. Nadat Philippa drie jaar geleden Was gearresteerd - hi j had sinds de oorlog de woning, waar hij was ondergedoken niet verlaten - werd in 1976 zijn straf terugge bracht tot vier jaar. In kringen van het verzet en van oorlogsslachtoffers had men be zwaar tegen de plannen van de re gering Philippa vrij te laten. In antwoord op vragen van het CPN-Kamerlid Wolff zegt staats secretaris Zeevalking dat het hem verheugt dat hij de bezwaren „in belangrijke mate" heeft kunnen wegnemen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14