Homofielen blij met hun groep Nederlandse basketbalploeg imponeert niet HET GROTE BOS BESTAAT 25 JAAR Spaarrentetot Alpheuse initiatiefnemers: Wij gaan door Ondanks overwinning op Frankrijk DINSDAG 10 MEI 1977 CBBBBHaSI PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense kring voor homofielen die enkele maanden geleden ontstond uit een initiatief van de predikanten J. H. Bogers en M. van Harmeien en de huisarts drs. C. S. Boss voorliet in een behoefte. "Wij gaan door. Wij weten dat veel homofielen zich nog ver schuilen, tot schade van zich zelf. Komen we boven de vijf tien deelnemers, dan vormen we een tweede kring". Aldus de initiatiefnemers, die hun ervaringen met deze kring voor ons op schrift wilden stellen. Drempel "In december stond de eerste oproep om aan deze kring mee te doen in de pers en be gin februari de tweede. De opgaven kwamen druppel- gewijs binnen: totaal 5. Hier uit blijkt hoe hoog de drempel is om naar zo'n groep toe te gaan. Op 22 maart hadden we de eerste bijeenkomst. Daar wa ren we met z'n negenen. Sommigen kenden elkaar, de meesten niet. De eerste avond had het karakter van kennis making. Er bleek een sterke behoefte om te praten. Het isolement waarin velen ver keerd hadden en sommigen nog verkeerden was verstik kend. De meesten hadden problemen met ouders gehad. "Je gaat naar de hel"Je kunt beter dood gaan sommigen hadden het gevoel, nu nóg niet door hun ouders geac cepteerd te worden, hooguit getolereerd. Opinievorming Verder kwam eruit, dat men graag een soos zou willen in Alphen. Verscheidenen zaten met de vraag: wat zeggen de bijbel en de kerk over homofi lie? In het algemeen vonden we het belangrijk, iets te doen aan opinievorming naar de kant van de werkgevers, in wie sommigen zich teleurge steld voelden, naar de kant van de ouders, door wie eert aantal zich in de steek gelaten voelde en veroordeeld, en naar de kant van de maat schappij in algemene zin. De beoordeling aan het eind van de eerste avond was: positief; er moeten meer mensen bij; we moeten anderen helpen hun de moeilijkheden te be sparen die wij hadden; prettig dat je met anderen die ook homofiel zijn en met hetero- fielen zo van gedachten kunt wisselen. Ieder wilde graag doorgaan. De volgende bijeenkomst was eind april. Er waren drie nieuwe gezichten. De ken nismaking werd voortgezet en verdiept. Iedereen was "echt". Overmatig alcoholge bruik bleek voor te komen als gevolg van het niet- accepteren door jezelf en je omgeving van het homofiel- zijn. Sommigen, onder wie de nieuwelingen, zaten met het probleem: hoe vertel ik het mijn ouders, die het op grond van de bijbel veroordelen? Een specifiek probleem kwam ter sprake: wat moet je als getrouwde homofiel? Hierop werd gereageerd: je moet het met je vrouw be spreken; kun je dat zelf niet, dan met hulp van een ander. De vrouw van een homofiel heeft vooral steun nodig. Ook de ouders tussenpoos van vier weken te lang. U begrijpt wel, dat we ook graag de ouders eens bij elkaar zou den hebben. Wat jammer dat velen zich door hun ouders in de steek gelaten voelden, juist als je de steun en het begrip van een medemens zo hard nodig hebt. Wie belangstel ling heeft voor deze kring of voor een kring van ou ders/familieleden, ,kan con tact opnemen met 'de leden van de werkgroep". Die leden zijn: ds. Bogers, Prins Hendrikstraat 112, telefoon 01720-72242, drs. Boss, Sta tionstraat 5, telefoon 01720- 72472, en ds. Van Harmeien, Burgemeester Visserpark 6, telefoon 01720-75089. De beoordeling gesprek was: heb het idee beurd is; we voor elkaar; w voor elkaar n dit tweede gezellig; ik ei-'Wat ge- rden open zoeken samen stukje dat verantwoord levensgeluk; ik ben blij met de groep, jammer alleen dat we zo weinig aan de problemen kunnen doen; het huwelijk (van een homofiel en een heterofiel) hoeft niet met een paar maanden beke ken te zijn; zinnige avond, ondanks de rottigheden die we van elkaar horen; bijzon der positief, grote spontani teit, in de toekomst de avon den meer programmeren. Ieder wilde graag op korte ter mijn weer bij elkaar komen; na veertien dagen, want als je zulke diep ingrijpende din gen met elkaar bepraat, is een Dit voorjaar is het 25 jaar ge leden dat het recreatiecen trum „Het Grote Bos", gele gen op de Utrechtse heuvel rug nabij Driebergen, open ging. Het is het begin ge worden van één van de grootste recreatieve organi saties van ons land, Recrea tiecentra Nederland, die op het ogenblik 10 centra met 20.000 slaapplaatsen exploi teert. Deze BV, gevestigd in Driebergen, heeft een interkerkelijke, niet- commerciële achtergrond. Tot voor kort was haar naam: „Stichting Re creatiecentra van de Hervormde Kerk". Kampdiensten Aanvankelijk richtte men zich vooral op vakanties en weekeinden voor gezinnen, later ook op oude ren en gehandicapten. Ook zijn nu jonge kampeerders op de tien cen tra welkom. Recreatiecentra Nederland iè een samenwerkingvorm van twee niet-commerciële instellingen: de Stichting Recreatiecentra van de Hervormde Kerk, uit 1952, die een ruimere achtergrond vond in de stichting Interkerkelijk Oriëntatie centrum voor de Recreatie, en de Maatschappij van Welstand in Ein dhoven, die sinds 1822 gericht is op kerkelijk-maatschappelijke diens tverlening. Blijkens de statuten stelt deze ven nootschap, vanuit haar verbon denheid met de kerken, de maat schappelijke, sociale en culturele aspecten van het werk ten behoeve van de recreatie voorop. Op zondagmorgen worden „kamp diensten" met een interkerkelijk karakter gehouden. De leiding van Nu 10 vakantiecentra met 20.000 plaatsen een serie kampdiensten in het hoogseizoen. Vorig jaar gebeurde deze voorbereiding in samenwer king met een viertal stadspredikan ten en de IKON. De diensten wer den beurtelings uit een stad en een recreatiecentrum via de radio uit gezonden. Waarschijnlijk zal dat ook dit jaar gebeuren. Bij enkele onderzoeken bleek het percentage gasten-zonder- kerkelijke-binding boven het lan delijke gemiddelde te liggen. Di recteur G. Baa.v: „Dat zoveel men sen zich kennelijk bij ons thuis kunnen voelen, terwijl wij onze identiteit nooit hebben verlooch end is bijzonder verheugend". De Recreatiekrant 1977 is ter gele genheid van het jubileum van „Het Grote Bos" in een feestelijk jasje gestoken. „Mensen met een voor uitziende blik hebben al in 1952 re kening gehouden met een sterk^ toenemende behoefte aan vakantie- en weekendverblijven voor gezinnen, lang vóór de vrije zaterdag en de welvaartsgroei van de jaren '60". Strandpark de centra is mee verantwoordelijk voor de vorm en inhoud. Ieder is er welkom; niemand hoeft zich tot iets verplicht te voelen. Gasten kunnen op verschillende manieren bij de dienst worden betrokken: soms zijn er voorbesprekingen en ook kan men, bijvoorbeeld met een mu- De behoefte om de kampdiensten zorgvuldig voor te bereiden neemt elk jaar toe. Daarom worden te genwoordig al in de wintermaan den „projecten" voorbereid voor Dit jaar is het aanbod uitgebreid met kampeerterreinen, een jacht haven en een strandpark aan het Bergumer Meer. De andere terrei nen zijn: De Potten in Offingawier (Fr.), De Roggeberg in Appelscha, de Noordster in Dwingeloo, De Ja gerstee in Epe, Het Trefpunt in Er- melo, Het Grote Bos in Doorn, De Flaasbloem in Chaam, het Tep- pershoedje in Ouddorp (ZH) en De Schotsman in Kamperland (Zee land). Mensen die erop uit trekken, zijn waarschijnlijk op zoek naar geluk. Hen daarbij van dienst te zijn - en dat veronderstelt meer dan het bie den van een bungalow of een kam- peerplekje - is het doel waarnaar Recreatiecentra Nederland blijft streven. Tnno-prpnknor wpg aan de zaterdagavondviering mee- JunbeiCiiKUUi wtg gewerkt. Misschien heeft het daar- LEIDEN - Het jongerenkoor van door te veel op zijn tenen moeten de Petrus-parochie in Leiden is, na staan. Enerzijds ondervond het negen jaar zingen, opgeheven. Dat veel waardering, maar aan de an- is de parochiegemeenschap het af- dere kant volgde het een lijn gelopen weekeinde per stencil niet ieder kon meegaan, meegedeeld. In een kort gesprekje dat wij hier over met pastor Hoogervorst had den, verklaarde deze, dat aan dit besluit een "samenstel ren" ten grondslag ligt. "Een tekort aan inspiratie, inzet motivatie de laatste tijd, sleur, het niet nakomen "Toen ik hier kwam en hoorde dat het jongerenkoor elke zaterdag avond van de partij was, heb ik me- facto- teen gedacht: het is te mooi om waar te zijn. Koffie met gebak is lekker, maar niet elke dag". Aldus zekere pastor Hoogervorst, die voor de afspra- toekomst een heroprichting zeker ken, verminderd repetitiebezoek, niet uitsluit, i - dan wel i een teruggang in de muzikale pres- "mentale training" en een bezin- taties, kortom een algehele mat- ning op de organisatorische struc- heid, die ook wel is veroorzaakt tuur van het koor en zijn diens door een teruglopend kerkbezoek", tbaarheid Jarenlang heeft het koor elke week nschap". de geloofsgemee- HILLEGOM - Ds. G.C. van de Kamp te Hillegom heeft het ambt van predikant in de Chr. Geref. Kerken neergelegd. Uit de medede ling die zondagmorgen in deze 160 zielen tellende gemeente werd voorgelezen blijkt, dat er geen sprake was van een conflict tussen predikant en kerkeraad of gemee nte. Ds. Van de Kamp, die 31 jaar is, sinds 1971 in Hillegom werkzaam was en in die tijd geen beroep kreeg, ziet zijn toekomst niet in deze kleine gemeente liggen en had ook gegronde redenen eraan te twijfelen of er elders in deze kerk gemeenschap een plaats voor hem zou zijn. Hij is lid geworden van de plaatse lijke gereformeerde kerk. Ds. Van de Kamp zou nu de Gereformeerde Kerken als predikant willen gaan dienen. In alle vrede en vriendschap is hij zondag van zijn gemeente geschei den. Kerkeraadssecretaris DJ. Doolaard: "Het is gewoon een overgang van de ene kerk naar de andere. En dat komt meer voor. Toevallig betreft het hier nu een dominee". Het is nog niet zeker, of de door het vertrek van ds. Van de Kamp on- stane vacature vervuld zal worden. LISSE - De orgelkring Bollens treek heeft weer een serie van acht concerten in de Agathakerk in Lisse voorbereid. Zaterdagavond 14 mei) om kwart over 8 opent Dirk Janszoon Zwart uit Rotterdam de reeks. De andere orgelsolisten zijn: David Patrick uit Barnet (Enge land) 11 juni. Piet van der Steen uit Utrecht 2 juli. Gemma Coebergh uit Haarlem 16 juli, Charles de Wolff uit Vierhouten 13 augustus, Mi chelle Leclerc uit Parijs 27 augus tus, Hans van Nieuwkoop uit Sas- senheim 10 september en Jet Dub beldam uit Rotterdam 8 oktober. De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis, houdt mor genavond, woensdag 11 mei, om 8 uur in het Academiegebouw te Leiden, Rapenburg 73, een voor dracht over "Pastorale overwegin gen bij de encycliek Humanae Vi- tae". Het studentendispuut Sint Thomas van Aquino heeft de bis schop daartoe uitgenodigd. Vandaag is in de Christetus Die- naarkerk in Zoeterwoude het 49ste Leidse (rk) ziekentriduum begon nen. Morgen en donderdag wordt het voortgezet. De gezongen eucha ristievieringen zijn om half 10 en de middagdiensten woensdag om half 3 en donderdag om 2 uur. Het pro gramma bevat ook "omlijstende onderdelen". De leiding van het triduum is in handen van pater P. de Ridder. Een grote staf van vrij willigers is beschikbaar om de hele organisatie soepel te laten lopen. Op 18 mei wordt in de Oude Kerk te Delft de tentoonstelling "Bijbels en Burgers" (vijf eeuwen leven met de bijbel) geopend. Zij is onderge bracht in het Prinsenhof en zal du ren tot en met 7 augustus. Het hoofdthema is dat de bijbel, door de Delftse druk van 1477, in handen is gekomen van, aanvankelijk be middelde "leken". De tentoonstel ling geeft een indruk van de plaats van dit boek in het dagelijks leven, juist ook in het leven van "de man op straat". De receptie die ds. C.A. van Har ten te Ermelo (vroeger te Zevenho ven, Katwijk aan Zee en Bodegra ven) ter gelegenheid van zijn 40- jang ambtsjubileum wordt aange boden, is op 20 mei van 8 uur tot half 10 in het wijkgebouw "De Leemkuul" in Ermelo-West. Hervormde Kerk - beroepen te Bleskensgraaf E. M. Bakker Nieu- werkerk aan de IJssel, te Maar- tenswijk (Utr.) kandidaat W. J. Lamfers De Bilt (voor buitenge wone wijkgemeente in wording), te Oosterwolde (Geld.) C. van Slied- regt Oude Tonge, te. Veenendaal J. Koppenhol (Huizen), te Tholen vi caris M. van Campen Papendrecht, de Broek op Langedijk Chr. van Andel Heteren, te Wierden J. Bo gaard Rotterdam-Delfshaven; be dankt voor Geldermalsen P. van Die Wolfaartsdijk, voor Kapelle (Z.) C. J. Baart Vaassen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt vpor Zoe- termeer J. de Wolf Winschoten. SPORT KANSAS - Tom Okker heeft samen met zijn Poolse partner Wojtek Fibak beslag gelegd op de derde plaats van de strijd om het wereldkampioenschap dubbelspel, dat in Kansas ge houden werd. Eerste werd het gelegenheidsduo Stock- ton/Amritraj. dat in de finale het koppel Gerulaitis/Panatta ver sloeg. Okker en Fibak wonnen vrij gemakkelijk van Dibbs en Barazuti. Het Neder lands/Poolse duo, dat favoriet was voor de eindzege, speelde ditmaal wél geconcentreerd en de zege is dan ook niet in gevaar geweest. In voorgaande parti jen liet men met name Fibak, door perikelen rond een Davis Cup-wedstrijd, het een paar maal afweten. ADVERTENTIE Achtentwintig hectare kleurenpracht De Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren, in perken en patronen die elk jaar weer n:euw zijn. Want zo is de natuur De Keukenhof in Lisse verwacht u Keukenhof Kleuren vragen om Kodakfilm (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - De Nederlandse basketbalploeg heeft gisteren in de Amsterdamse Apol- lohal zijn tweede oefenwedstrijd in een serie van drie tegen Frankrijk met 100-98 gewon nen. De eerste ontmoeting verloor Nederland zondag in Den Helder met 82-85, vandaag volgt in Venray de derde en laatste wedstrijd. Daarna moet de nationale ploeg klaar zijn voor de strijd om het Europees B-kampioenschap, dat op 14 mei in Zweden en Finland van start gaat. ADVERTENTIE Kees Akerboom: topscorer ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8V2V0 voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/<»()ó. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Nederland kon in Amsterdam nog nauwelijks indruk maken. Slechts zelden haalde de formatie van Jan Janbroers het niveau dat straks in Scandinavië minimaal nodig is om tenminste kans te hebben op suc ces en op herhaling van de opmer kelijke prestaties van 1975 en het Olympisch jaar 1976. De in verge lijking met vorige jaren sterk ge wijzigde en verjongde ploeg kwam tegen Frankrijk nog veel zelfver trouwen en kracht tekort. Het ge mis van topspelers als Jimmv Woudstra, John van Vliet en Ever- .ett Fopma deed zich met name on der de borden, waar de bikkelharde Fransen zich letterlijk een weg knokten, gelden. Daarbij kwam nog dat dc stevige, bonkige Renso Zwiers gisteren verstek moest laten gaan. Nederland had o.a. een paar krachtpatsers nodig om de Fransen weg te houden van Oranje's meest begaafde schutter, Kees Aker boom. De lange Bossche speler werd door Alain Durand en Eric Beugnot stevig aangepakt, hetgeen Nederland in de eerste helft veel punten scheelde. Na rust werd Akerboom zelf agressiever, waar door hij met een score serie van 8 punten als met enkele kostbare re bounds en geblokte schoten aan de basis stond van de Nederlandse ze ge. In Amsterdam bleek ook dat de Kinzo-spelers Al Faber en Harry Kip (de langste man van het Neder lands team) ondanks hun inzet op kritieke momenten body tekort komen, terwijl Bert Kragtwijk (18) te veel ervaring mist om in het in ternationale gezelschap al direct goed mee te komen. Brutaal Janbroers heeft, zo bleek ander maal tegen Frankrijk, minder pro blemen met de guards. Jan Dekker uitstekend op dreef is gebleven en Dan Cramer was dit seizoen vanaf het begin beschikbaar. Dit duo kan het team sturen, terwijl de brutale jonge knapen Kropman en Hagens een belangrijke steun in de rug hebben wanneer routine een woordje meespreekt. Theo Krop man ontworstelde zich gisteren aan de Franse druk en speelde een hoofdrol bij het nivelleren van de achterstand. Hij overtrof de meer gereputeerde spelmakers (en Ha gens) waar het op schieten aan kwam en evenaarde hen op de an dere punten van het spel. Krop- man's optreden was waarschijnlijk het grootste winstpunt van het duel. De eerste rondgang van de weds trijd was het aankijken niet erg waard. Er vielen bij herhaling enorme gaten in de Nederlandse zóne verdediging, het balverlies aan Nederlandse zijde was bijzon der groot (een punt waarop de ploeg toonde niet erg goed inge speeld te zijn, gevolg van de korte en weinig intensieve voorberei ding) en veel schoten werden ge mist. Frankrijk combineerde beter en had mede daardoor het heft in handen, via 6-1 en 8-12 werd het bij rust 44-51. Verbeter werk-en leefsfeer. Begin met Lennox airconditioning Wij informeren u volledig over betrouwbaarheid van Lennox-apparatuur, puntgave uitvoering, feilloze werking.en installatie. Binnen de tijd, binnen de prijs en met gespecialiseerde vakmensen. Bel voor nadere inlichtingen met: GRISVIBERGEN- NOORDERMEER B.v. TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z 19 Teleloon 01718-29200 KATWIJK NOORDWIJKERWEG 24 Teleloon 01 718-14168 Herstel Janbroers, die veelvuldig wisse lende en alleen Van de Lagemaat niet inzette, wilde echter wel win nen. Akerboom en Kropman ble- ven daarom lang in de ploeg en zij legden de grondslag voor het Ne derlandse herstel na de peuze. Eerst nog aarzelend, bij 66-66 (Dekker), maar naarmate de tijd verstreek met meer druf en inzet kwam Oranje naar voren. Het werd nog 74-82, doch Kropman omzeilde de Franse klippen en werkte tot driemaal toe het verschil weg: 84-84, 88-88 en 90-90. Toen had Ne derland de strijd onder controle, ook de ongelooflijke hardheid van de Fransen had geen invloed meer. Via 100-94 bereikte Nederland in een slordig uitgespeelde slotmi nuut de verdiende 100-98 zegè. Scorers Nederland: Akerboom 20, Dekker 19. Kropman 14. Faber 12, Kragtwijk 11, H Harrewijn 8. Cra mer 8 en Van Helfteren 8. Topsco rers Frankrijk: Dubuisson 18. Se negal 16, Beugnot 15,Cachemire 12, Larrouquis 10. HANS JACOBS Volleybalteam verliest KAMPEN - Nederland heeft de laatste wedstrijd in het kwalifica tietoernooi voor het Europees kampioenschap volleybal met 2-3 verloren van Frankrijk Ondanks de nederlaag plaatste Nedérland zich voor de strijd om de Europese titel, die in september in Finland gehouden wordt. Nederland speelde tegen Frankrijk opnieuw beneden zijn niveau. Te gen zwakke tegenstanders als Is rael, Schotland en Griekenland had dat geen gevolgen, maar, net als vo rige maand in het toernooi om de Lentebeker, zodra tegen een wat sterker tegenstander aangetreden moet worden, is dat funest. Vooral in verdedigend opzicht gooide de Nederlandse ploeg er met de pet naar. Trainer Korsloot dan ook na afloop: "zoals we hier hebben ge speeld kunnen we beter gaan handballen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13