LEIDSCH m DAGBLAD Hotelbrand Amsterdam: zeker 12 doden KOKSSCHOOL UIT LEIDEN Pieter Mente is een showp De cyclomoaier en de strela van Zweegers vandaag Zweegers Enorme chaos in centrum hoofdstad Betaling met valse duizendjes ging niet door in Voorschoten Catastrofe voor Feyenoord Üi Mm MAANDAG 9 MEI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35236 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (SP/ANP) - De Bij- zondere Strafkamer van de recht bank in Amsterdam is vanmorgen kort na tien uur begonnen met de behandeling van het grote proces tegen de van oorlogsmisdaden ver dachte Blaricumse miljonair Pieter Menten. Direct na het begin van het proces vroeg de 77-jarige Menten het woord. Hij zei de drie leden van de rechtbank te wraken waarvoor hij minstens vierentwintig redenen had. „Ik ben onschuldig", zo zei Menten voor hij de redenen begon voor te lezen. „Dit hele proces is een show-proces, het is een KGB-stunt. De officier van justitie, mr. Haber- mehl is een pion op het schaakbord der Russen". Nadat de president van de recht bank, mr. Schroeder, tot vijf maal toe Menten tevergeefs vroeg zijn redenen om hem te wraken uiteen te zetten en Menten's raadsman, mr. Van Heijningen zich van Men ten's scheldkanonnonade distan tieerde, brak mr. Schroeder het be toog van Menten af met de woor den: „Nou is het genoeg. Wat hebt u tegen mij? Menten: „Alles". Daarop kondigde mr. Schroeder aan zich daarop te beraden, waarna Menten zijn wraking introk. Voor de president de behandeling voortzette, sprak hij namens de rechtbank een woord vooraf: „Menten heeft op de eerste open bare terechtzitting op 4 april gezegd dat dit een door de Russische poli tie geïnspireerd proces zou zijn en dat het Nederlands Openbaar Mi nisterie aan de leiband van die KGB zou lopen. Dat houdt een miskenning van de werkelijkheid in. De procedure wordt in Neder land gevoerd. De rechtbank neemt dus de regels van het Nederlandse De cyclomaaier, de overbekende machine van Zweegers met de slimme maaitrommels. Samen met de Strela een bizonder snelle kombinatie, want die Strela schudt en harkt, werkt laag aan de grond, is niet windgevoelig. Het hooi wordt luchtig ge spreid, niet kapot geslagen dusgéén bladverlies! Twee knappe machines van: Verslaggevers kunnen op tv- monitoren het proces volgen. Drie beelden van de zitting, rechts ver dachte Menten. strafprocesrecht en ook die van het Nederlandse bewijsrecht in acht. Menten zal dus niet beter of slech ter worden behandeld", aldus mr. Schroeder. "De vernieuwers van landbouwmachines" P.J. ZWEEGERS EN ZONEN Tel.: 040-864313 Telex: 51098 Landbouwmachinefabrieken b.v. Geldrop-Asten-Nijverdal-Putten-Bree (Belgie) Holland. (Levering uit sluitend via de handel) Eén dag voordat zij twintig werd won Marie Myriam in Londen het Eurovisie Song festival PAGINA 5 Massale demonstratie van gezinsverzorgsters PAGINA 7 Topconferentie in Londen optimistisch geëindigd PAGINA 9 Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuidwesten wind. Minima omstreeks 6 graden, maxima morgen circa 15 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 MEI Zon op: 5.55 uur; onder: 21.19 uur. Maan op: 2.37 uur; onder: 13.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.37 en 22.15 uur; laagwater te 5.08 en 17.40 uur. Brandweerlieden staan voor de rokende puinhopen van het zojuist gro tendeels ingestorte hotel Polen. Het gebouw van boekhandel De Slegte rechtsstaat nog gedeeltelijk overeind. (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Valse briefjes van duizend hebben het afgelopen weekeinde in Voorschoten voor de nodige consternatie gezorgd, nadat een onbekende bij een garagehou der trachtte een auto te kopen met valse biljetten. De garagehouder wilde de biljetten op echtheid con troleren, waarop de onbekende er met zijn eigen auto en de biljetten vandoor ging. De garagehouder lichtte daarop de politie in die op haar beurt een auto klemreed in de veronderstelling met de oplichter te doen te hebben. Deze wagen echter bleek echter ei gendom van een andere garage houder die met twee klanten een proefrit aan het maken was. Intussen heeft de politie nog geen spoor van de werkelijke oplichter gevonden. Kortgeleden werden kort na elkaar in Zwammerdam en Bodegraven ook valse briefjes van duizend ge signaleerd. Ze werden ontdekt in de kas van garagebedrijven. Daar had men dus met meer succes de valse bankbiljetten aangeboden. AMSTERDAM (SP, ANP) - Zeker twaalf en mogelijk nog meer doden plus 31 gewonden waren vanmorgen de slachtoffers van een felle uitslaande brand in het Am sterdamse hotel Polen tussen het Rokin en de Kalver- straat. De stoffelijke resten van de doden bevinden zich in verschillende ziekenhuizen in Amsterdam, aldus van morgen een politie-woordvoerder. Rond één uur vanmid dag werden nog 23 hotelgasten vermist. Verwarring De brand veroorzaakte grote ver warring in de Amsterdamse bin nenstad waar juist de ochtendspits op gang begon te komen. Dikke kolkende geel-bruine rookwolken boven de stad trokken van alle kan ten nieuwsgierigen zodat er in een ring rond de binnenstad enorme opstoppingen ontstonden. Zes tramlijnen raakten geblokkeerd. Op de Rozengracht waar behalve de tramlijnen 13 en 17 nu ook plot seling de omgeleide lijnen 24, 25 en 9 langs moesten rijden deed zich een botsing voor tussen een tram en een auto waardoor het verkeer ge heel werd versperd. Het voorste deel van de Kalver- straat was door de politie herme tisch afgesloten waardoor person eel van winkels en andere zaken uit dit gedeelte van de Kalverstraat kon blijven toekijken hoe de tach tig brandweerlieden hun werk de den. Omstreeks half tien kon het sein „Brand meester" worden ge geven hetgeen betekende dat het gevaar voor uitbreiding was gewe ken. Verwacht wordt dat de na blussing en het opruimen van het puin nog wel enkele dagen zal ver gen. Feyenoord staat aan de rand van een catastrofe. Het lot van de eens zo trotse Rotter damse eredivisieploeg ligt na de 2-0 nederlaag bij FC VW nu in handen van PSV en AZ'67. Die ploegen kun nen er zondag over beslissen of Feyenoord voetbal op Eu ropees niveau kan gaan spe len, of dat de club daarvan verstoken blijft. Dat laatste geval zou zo ongeveer een ramp betekenen voor de Kuipclub, zoals Wim Rijs- bergen in zijn wekelijkse ko lom uitlegt. Onbewust van het buitenge- beuren in Venlo heeft vooral PSV gisteren in angst geze ten. In het UEFA Cupspel "drie is teveel" stonden ech ter ook de voetballers van AZ'67 stijf van de zenuwen. De winnaar heette tenslotte PSV (2-0). LEIDEN - De Kokschool van de Koninklijke Land macht verdwijnt volgend jaar uit Leiden. In de maan den september/oktober wordt de Doelenkazerne ontruimd en verhuist de koksschool eerst naar de Ripperdakazerne in Haar lem. Na ongeveer zeven jaar staat er een nieuwe verhui zing op het programma. Dan 22 pagina's Op regionaal voetbalniveau kreeg het ongeïnspireerde UVS in de laatste wedstrijd voor de amateurhoofdklasse een lesje in afronden van CW, dat met 4-2 won. De zaterdag-eersteklassers RCL en Noordwijk raakten achterop in de race om de ti tel. RCL verspeelde een punt aan Kozakken Boys (1-1), Noordwijk kwam bij het kleurloze Zwart Wit niet verder dan 0-0. Vrij Spel ditmaal ook voor turnen. Monigue Bolleboom, veertienjarig turnster van Pro Patria uit Zoetermeer is door het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond uitgesloten van deelname aan de Europese kampioen schappen in Praag. Zij trad in het afgelopen weekeinde op in een wedstrijd van haar vereniging, terwijl ze op Pa pendal had moeten trainen ze werd het slachtoffer van "een prestigestrijd". PAGINA'S 11-17 In de onderofficiersmess van de Doelenkazerne werd vanochtend de verhuizing meegedeeld. Achter het spreekgestoelte de commandant van de kazerne majoor H. J. de Grijff. gaat de Koksschool, die sinds 1950 in Leiden geves tigd is, naar het Groningse Vlagtwedde. De verhuizing in twee etappes werd vanochtend officieel bekend ge maakt door brigade-generaal J. B. P. Hoebé tijdens een bijeenkomst voor militairen en burgerpersoneel in de Doelenkazerne. Volgens ge neraal Hoebé is er sprake van ge weest dat de koksschool zou wor den overgeplaatst naar Ermelo of Harderwijk. Aan die geruchten is een einde ge komen toen door de minister van Defensie opdracht werd gegeven om de Doelenkazerne te ontruimen en tijdelijk te verhuizen naar Haar lem. In de koksschool zijn op het ogenblik 54 officieren, onder officieren en korporaals werkzaam en 11 man burgerpersoneel. Dit personeel zal de komende jaren voor een deel naar Haarlem en om geving verhuizen. De sluiting van de Koksschool .heeft ook gevolgen voor het kazer necommando in Leiden, waarbij 10 beroepsmilitairen en 14 man bur gerpersoneel zijn betrokken. Eerst zal de Doelenkazerne volledig wor den gesloten en daarna volgt ook de Morspoortkazerne. "Met de Doelen is enige haast geboden, omdat de universiteit het terrein nodig heeft voor nieuwbouw", aldus luit.-kon. R. Ubbels. "De sluiting van de Mor spoortkazerne heeft minder haast. Dat zal gebeuren wanneer we alle kleine eenheden, die nu op deze ka zerne terugvallen elders hebben ondergebracht". Volgens brigade-generaal Hoebé is er voor het gros van het personeel door de standplaatswijzigingen geen problemen te verwachten. Waar dat wel het geval is zal in persoonlijke gesprekken naar een oplossing worden gezocht. de linker-zijgevel en de achterkant van het hotel waren bezweken stortte kort na half negen ook de voorgevel aan het Rokin in. Een deel van de voorgevel stortte boven op een spuitende brandweerwagen waarbij de brandweerlieden zich ternauwernood in veiligheid kon-, den brengen. Honderd Volgens de directie bevonden zich vannacht ongeveer honderd gasten in het hotel. In totaal kon het hotel 125 gasten onderdak bieden.. Di recteur Van Goor meende dat de gasten voornamelijk buitenlanders waren, van diverse nationaliteiten. In hotel Krasnapolsky waar alle ge redde gasten werden heengebracht werd in allerijl geprobeerd fami lieleden van omgekomenen en ge wonden te waarschuwen. De Amsterdamse politie probeerde in Krasnapolsky de gasten te registreren. Er heerste veel verwarring over het aantal en de namen, aangezien bij de brand blijkbaar de registratie verloren was gegaan. Niemand wist van morgen precies hoeveel gasten er gered waren en hoeveel er wellicht in de vuurzee waren omgekomen. De brand, door tot nog toe onopge helderde oorzaak uitgebroken om half zeven, sloeg al snel over naar de naastgelegen boekhandel De Slegte en verwoestte ook een in het voormalige restaurant van het hotel gevestige meubelzaak. Nadat eerst Bankoverval in Laren Gasten van hotel Polen worden aan de Rokin-zijde via een ladderwagen van de brandweer in veiligheid gebracht. Even later zou de voorgevel volledig instorten. Rechts het gebouw van boekhandel De Slegte. LAREN (ANP) - Vanmorgen tegen negen uur is de vestiging van de Algemene Bapk Nederland (ABN) in het Noordhollandse Laren overvallen. Vier gewapende man nen sloten het personeel op. Vol gens de politie van Laren hebben de overvallers geen geld kunnen vinden. De vier zijn met een auto gevlucht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1