Ambtelijke corruptie neemt onrustbarende vormen aan' Sterke toeneming van alternatieve geneesmethoden Proces tegen Pieter Menten begint maandag Samen verantwoordelijk voel u eens een dagje vliegende Hollander Mr, Koning (VVD) in Voorschoten Van Agt: „CDA kan maar één kant uit D '66 in de lift ZATERDAG 7 MEI 1977 BINNENLAND Nog deze maand installatie commissie UTRECHT - Er komt een speciale commissie die de problemen van de zogenaamde "alternatieve ge neeswijzen" gaat bestuderen. Mi nister Vorrink (Volksgezondheid en milieuhygiëne) heeft dit gisteren in Utrecht meegedeeld bij de ope ning van een door het Nederlands genootschap voor Fysiotherapie georganiseerd Europees sympo sium. De studiecommissie, die on der voorzitterschap zal staan van prof. dr. P. Muntendam, wordt nog deze maand geïnstalleerd. De minister zei, dat de toepassing van alternatieve geneeswijzen sterk toeneemt in Nederland. Er komen ook steeds meer fysiothera peuten die zich bezighouden met bijvoorbeeld acupunctuur. Maar volgens de minister is het nog te vroeg om te beslissen, of acupunc tuur in het takenpakket van de fy siotherapeut thuishoort. Volgens de huidige officiële regels is acu punctuur nog geen onderdeel van het werk van de fysiotherapeut. Binnen de Europese Gemee nschap, zo stelde minister Vorrink vast, bestaan er nog grote verschil len tussen het werkterrein-en de op leiding van fysiotherapeuten in de diverse landen. In de meeste lan den mogen ze minder doen dan in Nederland, omdat daar bepaalde behandelingen die hier door para medici worden gegeven, nog uit sluitend zijn voorbehouden aan artsen. Op het ogenblik werken er in Ne derland honderden buitenlanders als fysiotherapeut. De minister zei dat in 1976 alleen al 206 bezitters van buitenlandse diploma's toe stemming hebben gekregen om in Nederland het beroep uit te oefe nen. Zij sprak de wens uit, dat de andere EG-landen op dezelfde ma nier zullen gaan inspelen op de ko mende harmonisatie van de regels voor paramedische beroepen in de gemeenschap. Het "vrije verkeer" van artsen (de mogelijkheid om zich in andere lidstaten te vestigen) is sinds december 1976 een feit. AMSTERDAM - De studenten vakbond Mundus-SRVU aan de Vrije Universiteit heeft het college van bestuur gevraagd te onderzoe ken of de pas benoemde lector dr. J. van der Kroef zich schuldig heeft gemaakt aan plagiaat en of hij voor het Amerikaanse leger heeft ge werkt. De studenten noemen het onaanvaardbaar, dat een lector wordt benoemd, die zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan derge lijke activiteiten. Volgens hen is minstens één geval van plagiaat bewezen. Herstel van broodbakkerij prijsafspraak in zicht DEN HAAG - Herstel van het "ge ntlemen's agreement" in de brood bakkerij, de afspraak dat men als producent het brood voor niet minder dan 106,5 cent per 800 gram aan grote wederverkopers zal ver kopen, lijkt in zicht. De drie parti jen in het rond deze afspraak gere zen conflict, de bakkerijconcerns Meneba, Saba en Volma. zijn het eens geworden over een procedure die tot dat herstel kan leiden. Als belangrijkste voorwaarde voor het herstel van de prijsafspraak zien Meneba, Saba en Volma, dat een zo groot mogelijk aantal bak kers aan die afspraak gaat deelne men. Dit omdat tegenwoordig ook veel kleine bakkers brood leveren aan grote afnemers, zoals super markten. AMSTERDAM - Van de sinds 12 april gearresteerde acht Amster damse politie-ambtenaren die ver dacht worden van het aannemen van steekpenningen van Chinese gokhuisexploitanten, zit alleen nog de hoofdagent T.V. (31) in voorar rest. Hij was de eerste politieman die werd gearresteerd. De brigadier A.B.. de tweede die werd aange houden en wiens eerste termijn van gevangenhouding eind deze week afliep, is in vrijheid gesteld. Tegen alle acht politie-ambtenaren loopt een gerechtelijk vooronderzoek. Mies Bouwman bracht gis teravond voor het laatst "Een- van-de-Acht" op het scherm. Pieter van Vollenhoven trad in dit programma op met de Dutch Swing College Band.Het gezels chap maakte daarmee propa ganda voor een plaat met com positie van Pieter van Vollen hoven ten bate van het natio nale fonds voor gehandicapte sportmensen. EINDHOVEN - Philips heeft over het eerste kwartaal van 1977 een nettowinst behaald van 159 min tegen 104 min in dezelfde pe riode van het vorige jaar. De omzet bedroeg 7.013 min tegen 6.926 min. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het CDA ziet niets in het opblazen van tegenstellingen, zoals andere politieke partijen dat doen. Een politiek van vechten voor het eigen belang, schaadt uiteindelijk de samen leving. Samen onze schouders onder de problemen van van daag. Daarvoor kiest het CDA. •Want we zijn samen verant woordelijk. Kies bewust. stem CDAIvanagt Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin en Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart. Elke dag geopend van 10-17 uur (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) AVIODOME suggestie voor een gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome, Schiphol C. 020 - 173640 VOORSCHOTEN (ANP) - Het WD-tweede-kamerlid mr. Henk Koning vindt dat de amb telijke corruptie in Nederland onrustbarende vormen aan neemt. Op een verkiezingsbij eenkomst in Voorschoten zei hij gisteren dat het gevoel, dat men in Nederland gevrijwaard was van ambtelijke corruptie, zoals men dat tot voor kort kon hebben, is veranderd. Is de corruptie bij de Amster damse politie en de Rotter damse sociale dienst nog uit zondering of het begin van re gel? zo vroeg de liberaal zich af. Tegen de corruptie moet vol gens hem krachtig worden op getreden en niet alleen in de strafrechtelijke sfeer. Bij het rijk moet de controle van de Al gemene Rekenkamer en bij de provincies en gemeenten die van de accountantsdiensten worden versterkt. Voor zover niet aanwezig moet verder een strikte scheiding worden toe gepast tussen de instanties die de beslissingen nemen en die welke de betalingen doen. De instelling van een rekenkamer voor de sociale verzekeringen die rapport uitbrengt aan rege ring en volksvertegenwoordi ging, is dringend noodzakelijk, aldus Koning. Hij wees er verder op dat hoe langer hoe meer ook de nood zaak blijkt van een krachtige bestrijding van de belasting fraude. Deze en de fraude met sociale verzekeringen zijn ge volgen van het gevoel dat de overheid een te weinig zuinig beleid voert en men derhalve wel een betere oplossing weet voor de besteding van over heidsgelden, zo zei mr. Koning. ZEIST (ANP) - Opnieuw heeft staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) afwijzend gereageerd op de CDA- bezuinigingen op de huursub sidies. In Zeist zei hij gister avond, dat het zonder meer schandalig is dat het CDA op dit moment met dergelijke voor stellen durft te komen. Volgens de staatssecretaris betekent doorvoering van de CDA- plannen dat de volkshuisves ting in ons land een grote slag wordt toegebracht. Enthousiasme bij de PSP HILVERSUM (ANP) - De PSP-lijsttrekker Van der Lek heeft gisteravond tijdens een verkiezingsspreekbeurt in Hil versum, gezegd dat de PSP het FNV-programma „Vier jaar vooruit" met groot enthou siasme heeft begroet. „In dit programma staan nu eens alle structurele eisen bij elkaar, waarvan de PSP reeds jaren heeft gezegd dat het de minimumeisen zijn, die aan een werkelijk socialistisch beleid gesteld moeten worden", aldus Van der Lek. Hij noemde de controle op de investeringen binnen de ondememimgen, de coördinatie van investerings plannen en aanpassing daarvan aan de wettelijke investerings rekening, het verplichte struc tuuronderzoek, de verdeling van werk door kortere arbeids tijden en door parttime banen en wettelijk minimuminko- Van der Lek vond, dat. rnet de publikatie van haar programma de FNV eigenlijk gezegd heeft: stem PSP. „Wie ziet hoe de structurele eisen steeds zijn af gehouden door de regering van PvdA, PPR. KVP en ARP, kan toch moeilijk volhouden dat die partijen de grootste voorvech ters zijn van de structuurveran deringen", aldus Van der Lek. EDE (ANP) - CD A-lijsttrekker Van Agt leidt uit de nota van de Federatie Nederlandse Vakbe weging over de komende vier jaar af, dat voorzitter Kok de slag heeft gewonnen van vak bondsbestuurders als Schelling en Groeneveld - die nooit een goed woord over hadden voor het beleid van het kabinet. Van Agt zei dit gisteren op een ver kiezingsbijeenkomst in Ede. Mogelijk is er ook sprake ge weest van NKV-invloed, toen de FNV besloot zich politiek niet te afhankelijk te maken door het afgeven van een ste madvies, aldus de CDA- voorman. De FNV beseft vol gens hem blijkbaar dat we in de magere jaren leven en dat veel VAN AGT veel offers offers gebracht moeten worden in het belang van de werkgele genheid. Wel zei Van Agt te betreuren dat Kok heeft gezegd dat het CDA nog alle kanten op kan. Het CDA kan maar één kant uit de weg die zijn program aangeeft, aldus Van Agt. De CDA-voorman hekelde D'66, dat zich aanbiedt als het redelijke alternatief voor VVD en PvdA. Men wordt geen rede lijk alternatief door enerzijds zichzelf bij de progressieven te laten meetellen en anderzijds te streven naar het lidmaatschap van de Europese Liberale Unie. Ook had Van Agt moeite met de 7-2-7-formule voor het volgende kabinet, zoals die door D'66- lijsttrekker Terlouw is voorge steld. Democraten horen niet zo vooruit te lopen op de verkie zingsuitslag HILVERSUM (ANP) - D'66 blijft in de lift zitten: de partij van Terlouw nadert de tien pro cent. Aldus blijkt uit een en- quete die bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO heeft gehouden ten behoeve van het radioprogramma Delta van aanstaande zondagmiddag. D'66 krijgt de voorkeur van 9,4 procent van de ondervraagden. Tijdens het onderzoek in maart van dit jaar gaf zeven procent van de ondervraagden zijn stem aan deze partij, in januari was dat vier procent. De PvdA komt bij dit jongste onderzoek met 32 procent van de stemmen uit de bus tegen 30.6 in maart en 31.2 in januari. Het CDA trok 26.9 procent (27.4 en 33.2 procent) daalde dus in de belangstelling van de men sen, aan wie Lagendijk vroeg op welke partij zij op 25 mei zullen stemmen. Voor de WD be draagt het percentage nu 18.3 (19.4 en 17.4). Om een inzicht te krijgen in het gedrag van de zogenaamde „zwevende kiezers" luidde een van de vragen „Is het helemaal zeker dat u ook op deze partij zult stemmen of twijfelt u nog?". Van alle ondervraagden bleek 22 procent nog twijfels te hebben (in maart 26 procent, in januari 23 procent). Een zeer groot percentage Ne derlanders is overigens wel van plan te gaan stemmen: 88 pro cent van de ondervraagden zei er „stellig van overtuigd" te zijn om op 25 mei naar de stembus te gaan. Toch is nog altijd vier procent dat niet van plan. Burger: „Alleen ditkabinetkon" OUD-BEIJERLAND (ANP) - Volgens mr. Jaap Burger beseft men in de verkiezingscam pagne niet goed hoe klem de marges in de Nederlandse poli tiek zijn. Mr. Burger, die zijn enige spreekbeurt tijdens deze ver kiezingsperiode vervulde voor de PvdA-afdeling Oud- Beijerland, is minister van staat en trad op als informateur bij de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl. „Een kabinet dat er alleen maar kwam omdat er geen andere mogelijkheden was". Er kón volgens Burger gewoon geen ander kabinet worden gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De bij zondere strafkamer van de rechtbank Amsterdam begint maandag met de behandeling van het eerste deel van het grote proces tegen de van oorlogs misdaden verdachte Blari- cummer Pieter Nicolaas Men ten (77), in het gebouw van het kantongerecht. Menten wordt ten laste gelegd dat hij als Nederlander, in het door de Duitsers bezette ge bied, in krijgs-, staats- of pu blieke dienst bij of van de vijand, op 7 juli 1941 in Podho- roce 20 a 30 dan wel op 27 augus tus in Urycz 175 a 200 Poolse staatsburgers, merendeels van A.v.d. Leeuw, wetenschappelijk Joodse bloede, alleen dan wel medewerker van het Rijksinstituut samen met anderen opzettelijk voor Oorlogsdocumentatie. met voorbedachten rade justitie zijn dagvaarding heeft heeft doodgeschoten dan wel laten executeren. Althans dat hij deze massa-executies heeft uitgelokt dan wel daaraan me deplichtig is geweest. Menten zou deze oorlogsmisd rijven 36 jaar geleden hebben gepleegd in de twee vroegere Poolse nu in Rusland liggende dorpen toen hij verbonden was aan, in ieder geval diensten ver richtte voor de Duitse staf van de Befehlshaber der Sicher- heitspolizei Dr. Eberhardt Schongarth. Deze is na de oor log als oorlogsmisdadiger op gehangen. Volgens het besluit buitenge woon strafrecht kan de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Ha- bermehl, formeel nog de dood straf eisen doch in feite is de maximumstraf die hij kan vor deren levenslang. De bijzondere strafkamer van de Roermondse rechtbank ver oordeelde in december vorig jaar de 58-jarige Limburgse ex-SS'er en fabrieksarbeider Loyen voor in Rusland ge pleegde oorlogsmisdrijven tot levenslange gevangenisstraf. Eerst zes zittingsda gen Ongeveer 60 journalisten, onder wie 12 buitenlanders verslaan het proces Menten en er zijn acht tekenaars. Via een gesloten TV-circuit met drie camera's kunnen journalisten, die niet in de zittingszaal een plaats krijgen, op monitors het proces volgen. Op zes zittingsdagen, verdeeld over twee weken, zullen de ge tuigen van officier van justitie, mr. Habermehl (61) worden ge hoord. Zes getuigen uit de Sovjet-Unie kunnen niet tijdig in ons land zijn en zullen, indien mogelijk, op twee aparte zit tingsdagen in augustus worden gehoord. In de mei-zittingen zal een begin worden gemaakt met het horen van de Nederlandse getuigen a decharge, die Men ten heeft opgeroepen. Veiling was aanlei ding Het is bijna een jaar geleden dat Mentens oorlogsverleden weer in de publiciteit kwam door een artikel in een landelijk och tendblad over een voorgeno men veiling van schilderijen en kunstvoorwerpen uit zijn ver zameling in juni vorig jaar bij Sotheby-Mak van Waay in Am sterdam. Er kwam protest van kunstenaarszijde en de veiling werd uitgesteld. De Israëlische journalist Cha- viv Kanaan herhaalde naar aan leiding van de veiling in zijn dagblad Haarets de beschuldi gingen tegen Menten, die hij ook al in 1950 had geuit, name lijk dat Menten betrokken zou zijn geweest bij executies van Joden in Polen. Kanaan wordt als getuige gehoord en woont daarna als journalist het proces bij. De Amsterdamse procureur- generaal, mr. J. F. Hartsuiker, gaf op 8 juli 1976 de rijksrecher che opdracht voor een onder zoek naar de tegen de Blari- cumse miljonair en kunstver zamelaar Menten geuite be schuldigingen. Procesgang Nadat maandag de officier van voorgelezen zal een medewer ker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Am sterdam, A. J. van der Leeuw, een algemeen historisch over zicht geven over de jaren 1939-1941 van het gebied waar de oorlogsmisdrijven zouden zijn gepleegd. Daarna zullen de journalist Kanaan en een doch ter van een inwoner uit Podho- roce, mevrouw M. Cygelstreich-Pistiner uit Israël worden gehoord. Familieleden van haar zouden het slachtoffer zijn geworden van een der massa-executies. Woensdag zullen drie Poolse vrouwen, zusters, als getuigen worden gehoord. De tweede week zullen Michael Haupt- mann uit Stockholm en Abe Pollak uit New York worden gehoord over de massa executie in Urycz. Medio juni vertrekt een Am sterdamse justitiedelegatie on der leiding van mr. Habermehl naar Rusland om tegenwoordig te zijn bij een aanvullend Rus sisch onderzoek naar het uit de stukken in de^Menten-zaak be kende massagraf in Urycz. Vlucht en aanhou ding Menten, die op maandagmor gen 15 november vorig jaar in zijn landhuis De Hom in Blari- cum zou worden gearresteerd, vertrok - zo bleek later - zon dagavond met zijn vrouw Meta per auto naar het buitenland. Op 6 december arresteerde de Zwitserse politie hem op aan wijzing van Accents hoofdre dacteur, Hans Knoop in hotel Il luster in Uster bij Zurich. Een Zwitserse journalist had Knoop ingelicht over Mentens verblijf splaats. Op 22december werd Menten naar Nederland uitge wezen. Sinds 11 januari verblijft hij in het gevangenziekenhuis in Scheveningen. Menten is suikerpatiënt. Na zijn arrestatie in Zwitser land schreef hij minister Van Agt van Justitie, dat een mede werker van Accent hem in de nacht van zaterdag 13 op zon dag 14 november had ingelicht over zijn op handen zijnde ar restatie. Al eerder Het gerechtsgebouw sterdamse Parnassus weg maandag het eerste deel i proces-Menten begint. veroor- deeld Het is niet de eerste keer dat Menten in verband met zijn ge dragingen in de oorlog terecht moet staan. Het bijzonder ge rechtshof in Amsterdam ver oordeelde in december 1948 de toen voortvluchtige Menten uit Aerdenhout bij verstek tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Menten kreeg deze straf wegens het in dienst treden bij een ein- satzgruppe van de Sicherheitz- polizei in Polen, die onder bevel stond van Schongarth, en zijn optreden als beheerder van een aantal kunsthandels in Polen. In februari en maart 1949 stond Menten opnieuw voor het Am sterdamse gerechtshof terecht waar bevestiging van het ver- stekvonnis van drie jaar tegen hem werd geëist. Het hof ver oordeelde hem tot één jaar met aftrek en hij werd direct in vrijheid gesteld. Het enige dat het hof bewezen achtte was hulpverlening aan de vijand: het fungeren als tolk en des kundige voor kunstzaken van de SS-generaal Schongarth. De bijzondere raad van cassatie veroordeelde Menten, na een eis van tweeëneenhalf jaar, in hoger beroep in oktober 1949 tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van het even- lange voorarrest. In zijn arrest overwoog de raad dat de door Menten bewezen diensten ten behoeve van de vijand niet van gewichtige betekenis werden geacht. Menten had in 1941 14 dagen een Duits uniform ge dragen. Leden van de bijzondere straf kamer der rechtbank Amster dam zijn mr. J. A. Schoeder (voorzitter), mr. H.baron van Imhoff en mevr. mr. G. G. van Erp Taalman Kip- Nieuwenkamp. Er zijn twee 'de^mx^ griffiers, een reserve rechter en waar een reserve officier van justitie. jan het Mentens raadsman is mr. L. van Heijningen uit Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7