Voetbal jargon: Een doellijn is emotieloos" De lange historie van het Wanthuys "Erkenning voor speeltuinwerk" Lezers schrijven Leidenaar onderzoekt voetbaltaal v.d. Water v.d. Water Endegeest I 191|ZATERDAG 7 MEI 1977 LEIDEN - "Een doellijn", zegt drs. Rob 1 Siekmann, "is volkomen emotieloos. Heet ook in vrjjwel elk land doellijn. Maar een woord als strafschopgebied kent in de mee ste talen allerlei varianten. In Engeland heet het officieel penalty area. Maar men spreekt vaak van box. The box, dat is nogal wat, dat Waarmee Siekmann, doctorandus in de Slavische talen en woonachtig in Leiden, slechts een aspect aan- feeft van een veelomvattend on- erzoek, waarmee hij sinds 1970 bezig is. Op dat onderzoek, dat handelt over voetbaltaal, hoopt hij eind volgend jaar te promoveren - hetzij in Leiden, hetzij in Rotter dam - tot doctor in de letteren, voor het onderzoek inventariseert en beschrijft Siekmann - zelf fana tiek voetballiefhebber - voetbal termen uit diverse landen. Hij heeft zich daarbij beperkt tot het Neder lands, Engels, Frans, Duits, Rus sisch en Tsjechisch. Hoewel een ideaal voetbaltaalgebied eigenlijk veel groter zou moeten zijn, erkent hij. "Een van de eerste vragen waarmee ik eigenlijk geconfronteerd werd", zegt de Leidse doctorandus, "was: wat is een term en hoe moet ik dat afbakenen. Ik ben toen uitgegaan van de wedstrijd. Dat is een kader «dat in elk land identiek is. Elf spe lers, dezelfde spelregels". Al snel ondervond Siekmann dat er een scala aan voetbalmateriaal ligt opgeslagen in het door hem geko zen taalgebied. Veel onderlinge is een plaats waar spannende dingen gebeu ren. Dat woord weerspiegelt heel duidelijk datgene wat er aan emoties bij de mensen leeft. En dat is ook het typische van het voetbaljargon: dat het soms sterk aan emo tie gebonden is". Door Wim Wirtz verschillen, maar ook veel over eenkomsten. "Het woord midvoor bijvoorbeeld dat we hier in Neder land gebruiken, daar heeft men in het Tsjechisch vijf termen voor. In het Tsjechisch maakt men bij voet baltermen trouwens erg veel ge bruik van achtervoegsels en sa mentrekkingen. Anderzijds wor den ook bestaande woorden veelal als voetbalterm gebruikt. Bijvoor beeld: vapno, dat betekent letter lijk: kalk, maar wordt ook gebruikt als aanduiding van het strafschop gebied". Overdrijvingen Heel typerend voor de voetbaltaal vindt Siekmann de hyperbolen, de overdrijvingen, waar sommige kranten en tijdschriften zich wel aan te buiten gaan. "Kogels", "oor log" en "slachtpartij" zijn slechts enkele van die agressieve cliché's, die veelvuldig in de redactionele kolommen opdoemen. "Dit soort woorden heeft altijd betrekking op het dynamische in een voetbal wedstrijd. En dat bepaalt ook het verschil tussen de westerse ver slaggeving en de verslaggeving in Oost-Europa. Als je naar Oost- Europa kijkt, dan zie je dat men het daar helemaal niet nodig vindt, die overdrijvingen. Een man als Ad van Emmenes heeft dat ook altijd ge vonden". "In de Oostbloklanden geeft men een feitelijke analyse van de weds trijd. Bij ons kom je dat maar zelden tegen. Er wordt een soort show van gemaakt. De sport, het voetbal, zal door deze manier van beschrijven nooit serieus worden genomen. Buitenstaanders beoordelen sport tenslotte aan de hand van de me dia". Dat de voetbaltaal - om daar op te rug te komen - grotendeels ont leend zou zijn aan het Engels, is volgens Siekmann een hardnekkig misverstand. Al zijn er nog wel "leenwoorden", zoals "hands" en "corner", die dat misverstand mis schien verklaren. "Als je uitgaat van duizend termen", zegt Siek mann, "dan is slechts vier procent ontleend aan het Engels. En dertig tot veertig procent aan het Neder- Drs. Siekmann: hoe beter men speelt, hoe jargon lands. Maar dat men denkt dat En gels in dit verband de moedertaal is, is wel verklaarbaar. Tot de Tweede Wereldoorlog was het voetbal in Nederland lange tijd een elite-sport en gebruikte men bij voorkeur Engelse termen. Maar sinds Nederland een belangrijke partij meespeelt in de wereld - en dat is ook iets typisch van de voet baltaal - zijn er veel Nederlandse woorden bijgekomen". "Het is ook typerend, dat als je in de kleedkamer van afdeling vier komt, je minder jargon zult horen dan in de hogere regionen. Hoe beter men speelt, hoe meer jargon er wordt gebruikt. En het is goed mogelijk, dat we soms helemaal niet weten dat er jargon gebruikt wordt. Cruyff zal heel snel moeten com municeren met de overige spelers, zal zich niet kunnen veroorloven een duidelijk en voor velen begrij pelijk jargon te gebruiken. Hij ge bruikt dus een intern jargon, je komt dan vanzelf op de gebaren taal. Waarbij je je dan kunt afvragen of dat ook jargon is". Wat precies de maatschappelijke betekenis is van Siekmanns onder zoek is niet direct aan te duiden. Al wyst Siekmann erop dat vereen voudiging en gelijkschakeling van het voetbaljargon ertoe zou kunnen leiden dat bijv. boeken gemakke lijker en beter vertaald zouden kunnen worden en trainers ge makkelijker zouden kunnen com- LEIDEN - "Er is het afgelopen jaar voor het vrijwilligerswerk in het al gemeen en ons werk in het bijzon der steeds grotere aandacht bij de Tweede Kamer en de bewindslie den van CRM te bespeuren. Aan dacht die bijvoorbeeld via het amendement van het Tweede Ka merlid Du Chatinier dit jaar 1 mil joen extra voor het vrijwilliger swerk opleverde. Een stap in de goede richting". Dat zei mr. R. W. M. Gerrits, voorzit- ter van de NUSO, vanmorgen in de Stadsgehoorzaal tijdens de jaar vergadering van deze landelijke or ganisatie voor Speeltuinwerk en Jeugdreacreatie. In zijn openings woord wees hij er voorts op dat door de inwerking treding van de rijksbijdrageregeling het speel tuinwerk een erkenning heeft ge kregen, die het daarvoor niet had. Door deze interimregeling van het ministerie is de overheidsbijdrage inmiddels verdrievoudigd en op anderhalf miljoen gebracht. Een bedrag dat voor Gerrits aanleiding was tot een "zekere trots". Hij onderstreepte voorts de over- heidsgedachte om in de sociaal- culturele sector bevoegdheden aan de gemeenten te delegeren. Ook voor het welzijnswerk brak Gerrits in zijn betoog een lans door te wijzen op de noodzaak om de rechtspositie van de welzijnswer kers te regelen. De NUSO- voorzitter sprak daarbij wel de hoop uit dat het werk verlost zou worden van het "vreemde karakter dat er vaak aan wordt toegekend door een soms van elke werkelijk heid gespeende opstelling van de welzij nswerkers". "Er zijn ook, wel verslaggevers ge weest", zegt Siekmann, "die zich in het verleden hebben opgeworpen om het jargon duidelijker te maken. Van Emmenes heeft er bijvoor beeld voor gestreden om het woord opruimer ingevoerd te krijgen hier in Nederland. Maar dat is nooit ge lukt. Het is ausputzer geworden". ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Mr. R. W. M. Gerrits ADVERTENTIE voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona 'bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snél een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren, vraag inlichtingen aan: JVJ Motorhuis Verhuur ADVERTENTIE P.P.R.-Leiden Voor affiesjes en informatie: Kooilaan 8, Leiden De Mey van Streefkerkstraat 19, Leiden 1590, op de tweede dag van deze mooie meimaand wrijft Dirk Jans- zoon Bont zich vergenoegd de han den. Hij heeft zijn huis, aan de Leidse Botermarkt 15 vandaag verkocht voor de kapitale prijs van 2200 gulden. Na de dood van Willem van Oranje heeft Maurits de teugels krachtig in de hand genomen, de Noord- Nederlanden bevrijd van de Span jaarden en de evenmin gezellige geuzentroepen met strenge tucht tot een goed geordend leger weten Deze foto moet vóór 1889 Genomen zijn, gezien de nog oude winkelpui. Rechts van de banket- en koekbakkerij is een boekhandel gevestigd. Nog steeds zit hier een boekenzaak, met een pui die grotendeels ongewijzigd is. De originele balkconstructie beg steunbalk onder geplaatst worden. truid. In 1726 verkoopt Dirk van de Bogaert als enige erfgenaam van deze Gertruid het huis aan Frans Oosterwijk voor 1800 gulden. Vijftig jaar daarna verkoopt notaris Lusac als boedelbeheerder het huis aan Barend Torner voor 2800 gul den. Deze op zijn beurt verkoopt het voor 4000 gulden aan Cornelis Jan van Ooyen in 1780. De erfgenamen van Comelis tens lotte verkopen het pand in 1829 aan Jacobus Snijers. Deze was van be roep tabakskerver en groothande laar in koloniale waren. Hij kwam uit Wouw. Vermoedelijk was de verarming van West-Brabant voor hem de aanleiding om naar Noord-Nederland te verhuizen in deze na-Napoleontische tijd. De smokkelhandel met de Engelsen - tijdens de Napoleontische jaren een geliefd en winstgevend tijd verdrijf- was afgelopen. In tegen- nt te wijken. Er moest een nieuwe stelling tot het Brabantse land gin gen de Noord-Nederlanden op nieuw een bloeiperiode tegemoet waarbij voor een goed koopman wel een slordige duit te verdienen viel. Een achter-achterkleinzoon van deze Snijers drijft nu nog een ban ketbakkerij met tearoom in dit pand aan de Botermarkt 15. Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Het pand Botermarkt 15 valt niet bijzonder op in de rij huizen langs de Rijn. Toch is het een zeer oud huis. De huidige bewoner, banket-< bakker Snijers, maakt zich zorgen over het snelle verval van dit mo nument de laatste jaren. Wie een beetje bekend is met de situatie in de Leidse binnenstad weet dat op meer plaatsen een versneld verval het lot van veel panden is. Door het toege nomen zware verkeer en de vaak slechte bestrating trillen de huizen, uit een eeuw dat er alleen nog paard en wagen waren, kapot. Banketbakker Snijers kan verschil lende grote scheuren in zijn gevel aanwijzenBalkconstructies bin nenshuis beginnen te wijken en moeten ondersteund worden met extra steunbalken. Het verhaaltje dat Snijers aan de hand van gegevens uit het Gemee ntearchief over zijn pand heeft ge schreven maakt duidelijk welke lange geschiedenis verbonden is aan die weinig opvallende gevel. Het maakt duidelijk waar we zuinig op moeten zijn, voor het te laat is. TOM MAAS te maken. De in 1575 opgerichte Leidse uni versiteit verheugt zich in een toe nemende belangstelling, de stad floreert na de kommervolle tijd van het beleg. De Rijn ligt weer vol met schepen. Jan Huibertszoon Hei, de tinnegie ter, kijkt vertederd naar zijn nieuw bezit. Hij heeft dat prachtige huis van die sufferd Bont voor de bela chelijke prijs van 2200 gulden ge kocht. Let op, hij zal daar eens een geweldig bedrijf van maken. Hij gaat er tinnen kandelaars maken, borden en ander eetgerei waar een groeiende stad behoefte aan heeft. Wat van Jan Huibertszoon gewor den is weten we niet. Alleen dat hij maar kort in het huis heeft gezeten en het in 1594 verkocht aan Adriaan Maartenszoon de Swart voor 2394 gulden, zodat hij er uiteraard geen strop aan had. Adriaan Maartenszoon de Swart was een bekend koekbakker, die tot zijn dood toe in het huis werkte en woonde. Op 13 januari 1631 ver kochten de erven Swart het huis aan Pieter Adriaanszoon van der Velde (koopsom niet bekend). De weduwe Van der Velde verkoopt het huis op haar beurt weer in mei 1641 aan Samuel Pille, een linnen wever, voor 1100 gulden contant en een losrente van 150 gulden 's jaars, eventueel te betalen met een be drag ineens van 3000 gulden. Dat is midden in de Gouden Eeuw, waarin de rijken veel en de armen niets te eten hadden. Dat is ook wel te zien aan de prijs welke de we duwe Van der Velde wist te bedin gen (4100 gulden totaal) terwijl het pand tien jaar tevoren voor een aanzienlijk geringer bedrag van ei genaar was verwisseld. Samuel Pille betaalde de losrente door tot januari 1669, waardoor de weduwe Van der Velde tot op haar stervensjaar 29 termijnen van 150 gulden incasseerde. Het huis kwam Samuel Pille dus te staan op 5450 gulden, een formidabel bedrag voor die tijd. Na hem wordt Cornelis van Buy- laert de nieuwe eigenaar. Het wordt voor hem een katastrofe. Op 2 de cember 1705 verkoopt een gemach tigde van Cornelis van Buylaert het huis voor 1200 gulden, terwijl Cor nelis er indertijd 6360 gulden voor had neer moeten tellen! Pas vijfenzeventig jaar later zal het pand weer drie maal de waarde hebben waarvoor Cornelis van Buylaert het had moeten laten. Dat kwam omdat omstreeks 1700 Vlaanderen en Westfalen Leiden fel beconcurreerden. De Gouden Eeuw is op de terugtocht. En door het wegvallen van een deel van de markt breekt voor Leiden een tijd van economische ontreddering aan. Gedurende vijftig jaar hield deze malaise aan, gekenmerkt door een abnormale terugval van de prijzen van onroerend goed. Op 2 december 1705 koopt Daniël van der Haven het huis dus voor de werkelijke spotprijs van 1200 gul den. Daniël had een zuster Ger- In het Leidsch Dagblad van 30 april 1977 werd onder de kop "Duide lijkheid over Endegeest gewenst", verslag gedaan van de raadscom missievergadering gezondheids zorg. De reeds lang op gang zijnde en zo nu en dan onderbroken dis cussie over de toekomstige struc tuur en status van Endegeest werd daarbij weer eens in gang gezet. De vraag rijst, hoe lang de heren bestuurders nog denken te zullen discussiëren over deze zaak. Denkt men hiermede de plicht, om nu eens eindelijk met de renovatie van Endegeest een aanvang te ma ken, te kunnen ontlopen? Nadat al ineen eerder stadium door Gedeputeerde Staten de Zieken huiscommissie van het College van Ziekenhuisvoorzieningen om ad vies was gevraagd, naar aanleiding van een besluit van de Leidse ge meenteraad de renovatieplannen van Endegeest aan te nemen, werd nu door de raadscommissie ge zondheidszorg besloten dit vraag stuk voor te leggen aan het Regio naal Instituut voor Ambulante Ge estelijke Gezondheidszorg (RIAGG). Op deze wijze kan men natuurlijk nog wel een poosje doorgaan het probleem voor zich uit te schuiven. Ik vraag me echter wel af of de da mes en heren raadsleden en al die andere personen die zich met de toekomstplannen van Endegeest zo druk bezig houden zich realise ren dat er nog steeds mensen in Endegeest verblijven en wel de zwaksten uit onze samenleving, die juist onze extra aandacht en be scherming behoeven. Denken zij ook wel eens aan het personeel van Endegeest, zowel het medisch als het niet-medisch die werkelijk alles in het werk stellen de verzorging van onze gehandi capte medemens zo optimaal mo gelijk te doen verlopen maar daar bij in toenemende mate gehinderd worden door de hopeloos ouder wetse en in schandelijke staat van onderhoud verkerende gebouwen, waarin geleeft en gewerkt moet worden. Vooral het meisjes- en jon genspaviljoen tarten elke vorm van doelmatige behuizing. In het eerder genoemde artikel wordt in verband met de bouw plannen van een zwakzinnige ndorp in Zoeterwoude door de Stichting Gemiva, door dr. Hid- dema met instemming van de GGD en de gemeenteraadsleden M. Ko ning, van Oosten en Schouten, ge steld dat eerst maar eens duidelijk moet worden hoe men in de regio de psychaitrische patiënt wil op vangen en wat voor uitbreidingen van bestaande initiatieven daar voor nodig zijn en op welke plaats, om daarna pas een bouwplan En degeest op te stellen. Hoeveel jaren zullen hiermede nu weer gemoeid zijn, vragen de familieleden van de in Endegeest en Voorgeest verblij vende zwakzinnigen, die wekelijks met de slechte woonomstandighe den geconfronteerd worden, zich af. Uit de verklaringen van de gemee nteraadsleden en de betrokken ambtenaren valt op te maken dat gespeeld wordt met de gedachte om alle zwakzinnigen die in Ende geest en Voorgeest verblijven, naar de door de Stichting Gemiva te bouwen inrichting in Zoeterwoude over te plaatsen. Beseft men wel wat dit voor deze mensen betekent? Heeft men er wel eens aan gedacht dat het over grote deel van hen reeds tientallen jaren in Endegeest woont en leeft. Dat zij daar volkomen geworteld zijn, aan elkaar en de omgeving ge wend en dat het hen onzegbaar leed zal berokkenen, hen van elkaar te scheiden en naar elders over te plaatsen, weg uit hun vertrouwde omgeving. Moeten wij gezonde mensen ons niet diep schamen om deze mens onterende toestanden nog langer te laten voortbestaan, omdat wij zo nodig allerlei politieke en zakelijke belangen over de hoofden van onze meest weerloze medemensen moe ten uitspelen. Als onze bestuurders hun taak goed opvatten dan zullen zij in de eerste plaats moeten den ken aan de bescherming van onze weerloze medemensen en er voor zorg dragen dat zij ontvangen waar zij recht op hebben, daarin begre pen goede en doelmatige huisves ting. Daarom ware het beter om, inplaats van de discussie nog langer uit te rekken, te besluiten tot renovatie van Endegeest en vooral Voorgeest over te gaan. Nu dadelijk Namens de Vereniging van Ouders, Voorgeest L. J. Dekker, voorzitter, Zaal bergstraat 34, Alphen aan den Rijn De huidige gevel: Gemoderniseerde ramen op begane grond en eerste verdiepingDe winkelpui stamt uit het eind van de negentiende eeuw.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3