..Bij de kapper praten ze over het schip „Balance": te weinig houvast Erbarmelijk doorzichtig Aanbieding heruitgave trilogie Von Siebold [Le/cfee agenda Warmondse Regenboog vaart tien jaar STAD EN RAND ZATERDAG 7 MEI 19' WARMOND - In een opmerkelij seizoen, waarin heel wat jubilea te vieren vallen, vaart het schip van Warmond - de Regenboog 58 „Caatje van Warmond" - voor het eerst met een geheel uit Warmonders bestaande bemanning. Stuur man Cees van Grieken, Wim Houweling en Jos Willemsen, alle drie met een serie opmerkelijke prestaties in de Solo klasse op hun staat van dienst, hopen de Caatje dit jaar, het jaar waarin het schip vijftig jaar vaart, naar een goede klas sering te zeilen. De Regenboog is de grootste en de oudste open wedstrijdzeilboot in Nederland. Zestig jaar geleden, in de Eerste Wereldoorlog, bouwde de Amsterdamse jachtwerf De Vries- Lensch de eerste schepen. Er werd vurenhout gebruikt, want beter materiaal was er niet te krijgen. Maar van die eerste twintig varen zeker nog zo'n zestien schepen. De „Caatje van Warmond" werd als „De Vier Gezusters" vijftig jaar ge leden gebouwd voor de Warmon- der Menten, die het schip verkocht aan een andere Warmonder - Van Drecht. De naam veranderde toen in „Bruintje Beer". Syndicaat Uiteindelijk kwam het schip achter in een kas in Aaslmeer terecht, waar Hielke Tromp, Warmonder - overigens Fries van geboorte - en voorvechter van de belangen van de Regenboog - het schip vond. Om het jacht te kunnen kopen en op- knappen deed hij iets wat woeger De eeTste voUedig Warmondse zeer gebruikelijk was by de aan- bemanning. V.l.n.r. Jos Willemsen, koop van regenbogen: hu richtte Wim Houweling en stuurman Cees syndicaat op. Samen met negen van Grieken. Door Hans Meijer andere Warmonders legde hij tien duizend gulden op tafel en zo kreeg het schip tien eigenaren. De tien hadden nu weliswaar e schip, maar mochten er niet op z len, want de bedoeling was en is dat het schip van Warmond gezeild zou worden door jonge wedstrijdzei lers, die hun sporen al in andere wedstrijdklassen verdiend hebben. En zo zeilt het schip nu het tiende jaar van haar bestaan in. Tromp: „Ik ben niet echt op zoek geweest naar een schip voor War mond. Integendeel. In 1967, bij het vijftig jarig bestaan van de klasse, verscheen er een boek over Rege nbogen. Dat boek was zeer onvol ledig en daarom ben ik op zoek ge gaan naar de ontbrekende schepen. Die vond ik in, maar soms ook ver buiten Nederland. Zo varen er twee in Canada en ligt er één aan de Franse Rivièra. Al zoekend ben ik toen tegen „Caatje" aangelopen". Tegen alle verwachtingen in bleef het syndicaat tien jaar lang bijeen - de verwachting van sceptici was dat de club na twee of driejaar met slaande ruzie uieen zou vallen - en zo vieren schip en syndicaat dit jaar hun tweede lustrum. Dat gebeurt in het jaar dat de Regenboogklasse zestig jaar bestaat. Tromp: „Ons doel was en is een Re genboog in de vaart te houden. Toen we daar tien jaar geleden mee begonnen was de Regenboogklasse helemaal niet zo populair. Je zag ei genlijk nauwelijks een schip varen. Nu is het schip - ze worden weer gebouwd en er varen er meer dan honderd - erg in trek, ondanks het feit dat het jacht niet minder dan 45.000 gulden kost". Warmond" met vol tuig. Suikerzakjes Intussen is de Caatje een begrip geworden bij wedstrijden en in Warmond, van welk dorp het de kleuren vertegenwoordigt. „Het is voor Warmond een symbool ge worden, datje onder andere terug vindt op de suikerzakjes van de gemeente. Het is dan ook de enige Regenboog in Nederland die voor een dorp zeilt en wat dat betreft kun je ons syndicaat wel een beetje ver gelijken met de eigenaren van de Friese skütsjes, die ook voor één van de Friese steden uitkomen", aldus Tromp. Stuurman Cees van Grieken, die dit jaar op de „Caatje" het „bevel voert", werd vorig jaar vierde bij de werledkampioenschappen in de Soloklasse. Samen met twee solo- zeilende vrienden runt hij dit jaar de Regenboog, die ettelijke malen groter is dan de Solo, waar zij net uit zijn gestapt. Toch valt het niet te gen. Cees: „Dit schip stuurt ontzet tend licht en gemakkelijk. Boven dien is het voor ons wel leuk, want je hebt nu aan boord iemand om mee te praten. In de Solo zitje al leen. Bovendien kun je je meer op je taak concentreren, omdat je maar één ding te doen hebt en bovendien niet buitenboord hoeft te hangen". Alledrie zien ze het als een uitda ging om met dit uit de kluiten ge wassen oude schip iets te bereiken. Hoe populair het schip in Warmond is ontdekte Wim: „Er wordt over gepraat als je bij de kapper bent. Zo merk je dat je het echt ergens voor doet. Het klinkt misschien een bee tje sentimenteel, maar je vaart zo'n schip toch voor alle Warmonders". Twee van de drie Solo's zijn intus sen te koop. Alleen Jos lijkt, na dit jaar Regenboog, weer in zijn oude boot te stappen. Wim bouwt zelt een schip en Cees heeft nog geen idee wat hij na een jaar „Caatje" zal gaan doen. LEIDEN - De Christelijke toneel groep de "Timdeler club" speelde gisteravond in het Rijnlands Ly ceum "Fatale druppels" van Ar nold Ridley. De oorspronkelijke ti tel luidt "Muder happens" en dat bleek zelfs na afloop niet eens waar. De intrige: een hotelier tracht zijn lastige vrouw te vermoorden om zijn lieftallige assistente te trou wen, wat niet lukt door een stom miteit van het kamermeisje, is zo erbarmelijk doorzichtig dat het al leen aan de spelers moet worden toegeschreven dat men bleef zitten en kijken. Voornamelijk Gilbert Berral, Nico van Leeuwen en Mary Pillington, Gina Hebly-Zuidema kwamen op een acceptabel niveau. Zij speelden rustige, natuurlijke normale men sen. De andere spelers hadden meer een kluchtige interpretatie van hun creaties, wat overigens niet geldt voor Ellen Heidema, die veel meer in haar mars heeft dan de ruimte die haar de rol van Beatrix Neale gaf. Storend waren de effecten, die in een thriller juist van zoveel belang zijn. Het knullige onweer dat blijk baar "ten westen" van het toneel geproduceerd werd en een arriver ende auto die al uit dezelfde hoek kwam, terwijl de spelers glashard aan de andere kant uit het raam staan te kijken maakten de zaak nog ongeloofwaardiger dan hij al Een doorn in het oog waren ook de versprekingen, al of niet veroor zaakt door een zwakke tekstkennis, en de regelmatige taalfouten. En om de grieven maar helemaal te completeren kan nog worden op gemerkt dat het toch een onder schatting van het publiek is als men een affiche van Wales ophangt ter wijl het stuk in Zuid-Engeland speelt. Dit alles ter illustratie van het feit dat een dergelijke thriller waar geen moment spanning in zit en dus geen thriller is een slechte keuze is van de "Timdeler club". Wat jammer is want het spelersma teriaal heeft klasse genoeg om be tere stukken te spelen. LOUIS CORNELISSE OEGSTGEEST - Een bromfietser uit Oegstgeest, die op de Nassau- laan van het trottoir reed, is gister avond met nog onbekende ver wondingen naar het Elisabethzie- kenhuis gebracht. Op het moment dat de bromfietser het wegdek raakte was een achttienjarige Noordwijkse automobilist al zo dichtbij, dat hij hem niet meer kon ontwijken. 51ZA LEIDEN - Volstrekt onbegrij pelijk. Het publiek ziet een aantal getalenteerde acteurs en actrices op het toneel met veel verve hun rollen spelen zonder werkelijk te boeien. Elisabeth Andersen als 'Clai re', Elise Hoomans als 'Agnes', Bernard Droog als 'Tobias' en Ton Kuyl als 'Harry' zijn ieder voor zich bezig op een fantasti sche wijze toneel te maken, maar slagen er beslist niet in het verbaal gegeven van Ed ward Albee naar niveau te spe len. Ondanks de regie van Lo van Hensbergen, een oude rot in het vak, die absoluut weet waarmee hij bezig is. De emotionele scène tussen Edna (Anny de Lange) en Julia (Kitty Courbois), nadat Julia met een revolver het vertrek heeft betredenen vervolgens Gestolen auto in de Zijl LEIDEN - De Leiderdorpse rijks politie heeft vannacht een in Lei den gestolen auto uit de Zijl geta keld. De wagen werd leeg aange troffen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Op de Langegracht werd afgelopen nacht een Leidenaar met een gesto len auto aangehouden en kort daarna pikte de Leidse politie op dezelfde plaats een Leidenaar (20) en een Voorschotenaar (19) in de kuif die probeerden een auto te ste len. Op de Lammenschansweg haalde de politie een 37-jarige Leidenaar achter het stuur vandaan. De man reed nogal onhandig over de weg, waarop de politie hem aanhield en de blaastest afnam. Onvoorzichtig overgestoken WARMOND - De Sassenheimer PN, die bij 't Sloepie in Warmond de Herenweg overstak, deed dat zo onvoorzichtig dat hij door een au tomobilist ondersteboven werd ge lreden. Met een beenbreuk is de man vannacht naar het Elisabe- thziekenhuis gebracht. Eerder op de avond werd op de hoek Burgemeester Ketelaar straat/Warmundastraat een 21-ja- rige motorrijder aangereden. De man is met een heupfractuur en een bovenbeenbreuk in het Elisabe- thziekenhuis opgenomen. door Edna terecht wordt ge wezen is van een ongewone ge ladenheid. Als toeschouwer ben je dan geneigd te veron derstellen, dat 'A Delicate Ba lance' te weinig handvaten biedt voor de acteurs en actri ces om een minimaal op niveau bewegend theaterstuk af te le veren. 'Neem me mee naar het tuin huis en neem me op m'n rug', zingt Claire, wanneer zij in een aangeschoten bui enige Smart lappen ten gehore wil brengen. 'De plicht van peetmoeder' zegt Edna op een gegeven oge nblik, wanneer zij Julia mid dels een klap in het gezicht tot de werkelijkheid heeft terug gebracht. Het zijn zo maar wal uitspraken uit dit toneelstuk, die enigszins sfeertekenend zijn. BERT KOEKEBAKKER COMMISSIE VERGADERT WASSENAAR - De commissie Onderwijs van Wassenaar praat op woensdagavond 11 mei om 19.30 uur over de organisatie van de "re medial teaching" in Wassenaar. Vervolgens zal een bouweisenpro- gramma voor de aanbouw van een overblijflokaal bij de Schout bij Nacht Doorman-mavo worden be sproken. Tenslotte zullen enkele mededelingen worden gedaan over de schooltandverzorging in Wasse- Wat de overblijfruimte in de mavo- school betreft; deze zal ook even tueel gebruikt kunnen worden voor een bibliotheek/documentatiecen trum, waarvoor in de school thans geen ruimte aanwezig is. Ook zal de ruimte gebruikt kunnen worden voor recreatieve bezigheden van de leerlingen, terwijl er voorts ook muzieklessen gegeven kunnen worden zonder geluidsoverlast te veroorzaken. Door het aanbrengen van een vouwwand ontstaat de mo gelijkheid de ruimte tegelijkertijd voor twee doeleinden te gebruiken. LEIDEN - De directeur van het Japan-Nederland Instituut in Tokio, prof. dr. T. Ogata, heeft gisteren de heruitgave van de trilogie van jhr. dr. Ph. B. van Siebold "Nippon, fauna Ja- pinka en flora Japonika" aan geboden aan de Leidse univer siteitsbibliotheek. Dat ge beurde in het Japanologisch Studiecentrum van de universi teit boven Salvenburg's Bank op de hoek van het Kort Rapen burg en de Breestraat. De her uitgave, die met medewerking van het Japan-Nederland Insti tuut tot stand kwam, is een ge schenk van de president van het instituut, prof. dr. S. Iwao. De Leidse universiteit heeft al vrij oude banden met Japan, dank zij de Duitse arts Von Siebold, die in de vorige eeuw een grote bijdrage leverde aan de verza melingen van de Hortus Bota nicus, het Zoölogisch museum en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Von Siebold bracht tal van gewassen en opgezette dieren mee uit Japan toen hij zich in 1829 in Leiden vestigde. De tuingroep "Ons-Buiten" houdt in het clubhuis een zeer geslaagde bloemsierkunst-lannex schilderijenten toonstelling. De erevoorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinverenigingen, de heer Visser, verrichtte gisteravond de opening; hij prees de zeer gelukkig gekozen combinatie van bloemsierkunst en schilderkunst. Aan deze openingswoorden was een majoretten-show voorafgegaan. Temidden van sierlijke - door de leden zelf vervaardigde - bloemstukken exposeren drie Leidse kunstenaars, Peter Willemse, Ruud Portier en Joep Pouw, hun werk. Dit ter gelegenheid van het vierde lustrum van tuinvereniging "Ons Buiten". De drie kunstschilders (in hun samenwerkingsverband zoekt een ieder zijn eigen stijl) tonen interessant werk. Gevraagd naar een eigen karakteristiek van hun werk, waren alle drie het er over eens, niet-abstrakt en vrij realistisch werk te leveren. Peter Willemse noemt zijn werk 'fantastisch-realismex' Hun werk wordt door een collage-achtige montagetechniek gekenmerkt, waarbij hun grote gevoeligheid voor kleine details aangenaam opvalt. Tussen de verschillende schilderijpanelen staan zeer vele fraaie bloemstukken zodat men ogen te kort dreigt te komen. MAANDAG Wijk 17 Hoge Mors weg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethist hof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaaslaan, Aquama rijnstraat, Bothastraat, H. Costers- traat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaathlaan, Saffierstraat, Tur kooislaan, Berylstraat, Carneooi- straat, Barnsteenpad, Kristalstraat, Toermalijnstraat, Opaalstraat. Wijk 19 Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan Vondellaan, van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstraat Coornhertstraat, C. Huygenslaan Brederostraat, Spieghelstraat, R Visscherstraat.Tesselschadestraat Leeghwaterstraat, St. Buysingh straat, Calandstraat, Leemanstraat Conradstraat, Dijkstraat, Stuw straat, Sluisstraat, Duikerstraat Damlaan, Haagsestraatweg, Mui derkring Cruquiuslaan. WOENSDAG Wijkl8 Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozenboomstraat. Wijk 22 M. Treublaan, Stieltjensstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoevens- traat, Kanaalweg (van v. Vollenho- venplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerincklaan, Temminckstraat, Suringarstraat, Burggravenlaan, Asserstraat, Scholtenstraat, Moddermanstraat, Oppenheimstraat. VRIJDAG Wijk 20 Van Vollenhovënkade en plein, Snouck Hurgronjestraat, Huizin- gastraat, Uhlenbeckkade, Coien- branderstraat, Meyerskade, Duy- vendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot van Vollenho- venplein), Rijndijkstraat, Kanaals traat, Dozystraat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wil helminabrug), Catharinastraat, Rijnstroomstraat. Wijk 26 Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rnijnvreugd, Brug- gestraat, Besjeslaan, Park "Die Leythe", Roomburgerweg, Aar straat, Meerburgerkade en straat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leed estraat, Wierickestraat, IJsselkade, Kasteelhof Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, Drechtstraat, Lingestraat, Spaar- nestraat, Lekstraat, Castellumweg. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordj de weekeinddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waargeJ nomen door de volgende artsen: WIJK I (Morskwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): H.G.M, Aelbers, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; WIJK II (Kooi en Meren- wijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61, tel. 123752; WIJK III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; WIJK IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 8 uur vm.: A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115; van zondag 8 uur vm. tot zondag 24 uur. F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. L Leiderdorp - Van Beek, Hoofd straat 8, tel. 894539 (zaterdag); Van Leeden, Hoofdstraat 8, tel. 894539 g (zondag). Za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur. 0 Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, V Oranjeplein 29, tel. 152130. s Voorschoten - A. Tromp, Lohman- v plantsoen 33, tel. 071-762159 (zater dag); J. Vrijenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zondag); S.M. PLAT- TEEL%DE Jongh, tel. 5417 (za. en Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, 1 wordt waargenomen van 6 tot 13 mei, door Zuider Apotheek, Lam- 1 menschansweg 7, tel. 123553; Apotheek R. van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 1 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. Vriend, flat "De hoge wei" 203, Sassenheim tel. 02522-12022. Gezinsverzorging Leiden - Stichting Gezinsverzor ging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen voor hulp bejaarden, langdurig zieken en gezinsverzor ging, ma. t/m vr. van 9-10 en van 13-14 uur. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Stadsgehoorzaal, ledenvergadering NUSO, 10.30 iiur vm.; jongerenfestival FJG, 7.30 uur nam VW-kantoor, Stationsplein, start ANWB-fietstocht, tussen 9 uur vm. en 1 "De Gading", Hoogmadeseweg, Leider dorp, open-dag, 11.15 uurvm. Voorstraat, Voorschoten, mei-markt, 10 Jeugddorp, Voorschoterweg (naast zwembad De Vliet), hondershow van Craze Mady, 11 uur vm. Groene Kerkje, Oegstgeest uitvoering Chr. Jongeren koor, 8 i t "Zijne Prinselijke Hoogheid", Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werk groep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café De tee Spieghels, muziekpro gramma, 3 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, "H-e, niet. voor de tv", kindertheater, 3 uur nam. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 Per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automa^sche overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2