"Amerikaan" korter en lichter Duurder worden autorijden treft vooral gewone man met de wet in de hand Driekwart eeuw Cadillac Washington dwingt de fabrikanten kwartier had men een flinke hoge pet op van de Chevette. de Ame rikaanse Opel Kadett. Maar het Amerikaanse volk is niet en masse door de knieën gegaan voor het produkt, dat hier in Eu ropa zo'n furore maakt. De ver koopcijfers zijn bij de ramingen achtergebleven Derhalve heeft men - om het gemiddelde op peil te houden - wat moeten doen aan de grote modellen. Dus de Buicks. Chevrolets. Pontiacs en Cadillacs. Flink inkrimpen, daardoor sterk in gewicht verla gen en als gevolg daarvan aan zienlijk prettiger in het benzine verbruik Men moet niet vergeten, dat de be nzineprijs in de Verenigde Staten jarenlang op een zeer laag niveau heeft gebivakkeerd. We hebben al meer zo uitgedrukt: vroeger kreeg men bij het laten wassen van de auto een volle tank gratis. Dat is nu wel anders. Maar in ver houding tot de Europese prijzen is de benzine in het land van pre sident Carter nog steeds belache lijk goedkoop. Daarom zal het de consument niet zo bijster veel uitmaken of hij éen op vijf of eén op zeven rijdt. Maar alles bij elkaar scheelt dat 'n ko lossale slok op de totale benzine borrel. De regering moet de fa brikanten en automobilisten ech ter met de wet in de hand daartoe dwingen. Overigens is het wel een beetje triest dat ook Cadillac juist in het jubileumjaar iets van de veelge roemde status moet prijsgeven. "Aanzienlijk ingekort en gemid deld 400 kg lichter", staat er in het persbericht, waarin ook wordt verteld dat het merk alweer drie kwart eeuw bestaat. De Cadillac Automobile Company werd eind 1902 door Henrv M. Le iand in Detroit opgericht. Dat jaar produceerde men .drie auto's. Die Cadillacs werden genoemd naar 'n Franse ontdekkingsreizi ger die een nederzetting stichtte waaruit later Detroit ontstond. Het volgende jaar echter wérden er al 2500 A-modellen gebouwd. De wagen had een voor die tijd for midable krachtbron. Van niet minder dan vijf pk. De wa gens wogen vijfhonderd kilo en de prijs was 750 dollar Zeven jaar heeft het fabriekje 'op eigen benen gestaan. Toen werd het opgeslokt door de jonge en snel groeiende General Motors Corporation. Door de jaren heen werd Cadillac een synoniem niet alleen voor ex treme luxe. maar ook voor bij zondere kwaliteit. De Ameri kaanse Rolls Rovce om zo te zeg gen. Het merk kwam als eerste met enkele nieuwigheden, zoals het normaliseren van onderdelen (1908), de gesloten carrosserie (1910), de elektrische starter en ontsteking (1912), V 8 motoren in een produktiemodel (1914), vei- langs heeft kunnen doorvoeren, heeft niets te maken met het feit, dat de grote Amerikaanse model len van General Motors wat kleiner en wat lichter zijn gewor den. Dat is alleen te danken aan een verbeterde bestelmethode. Het hoofdkantoor in Rotterdam heeft thans een rechtstreekse lijn met de computers van de Chevro let, Pontiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac divisies, ligheidsglas als standaard uitrus- Deze rechtstreekse verbinding ting (1928). stuurbekrachtiging heeft cr met aiieen toe geleid, dat standaard (1954) en thermosta- tisch geregelde airconditioning en verwarming (1964). De prijs verlaging. die men in ons land on- onze ogen is het nog steeds een enorme slee deze Cadillac Fleetwood Brougham d'Elegan centimeter korter en honderden kilo's lichter dan zijn voorganger van vorig jaar. men hier de zes procents prijs verhoging, die in Amerika werd doorgevoerd heeft kunnen keren, men heeft de prijzen ten opzichte van vorig jaar zelfs kunnen verla gen. Hoeveel varieert per modél. Maar het kan in de duizenden gul dens lopen. We zullen hier niet al de prijzen oplepelen van die "kastelen-op-wielen", waarin het - we weten uit ervaring - bijzon der goed toeven is. Geruisloos, probleemloos en uizonderlijk comfortabel loodst men zichzelf door het verkeer Het feit, dat men zo'n grote bak moet meevoe ren, geeft nauwelijks moeilijkhe den Alleen een enkele keer met het parkeren. Maar de techniek heeft het manoevreren net zo gemakkelijk, zo niet gemakkelij ker gemaakt dan met een klein wagentje Maar men moet voor die kolossale luxe flink betalen. Om een indi catie te geven: de goedkoopste Amerikaanse automobiel van General Motors, de 1977 Chevro let Nova - bepaald niet de prettig ste - is verkrijgbaar vanaf Toch is hij dertig ƒ21.850. Daar zit de btw dan in. Dat wel Alle grote modellen van General Motors zijn dit jaar zo'n dertig centimeter kleiner ge worden en honderden kilo's lichter. De Cadil lacs, de Pontiacs, de Chevrolets, de Buicks. Allemaal. Niet omdat president Carter nu plotseling de Amerikanen de pin op de neus heeft gezet wat het energieverbruik be treft, maar omdat de reeds bestaande wetten de Amerikaanse auto fabrikanten daar min of meer toe dwingen. Het zit nogal gecompliceerd in el kaar. Elke autofabrikant mag per j geproduceerde auto een bepaald gebruik accepteren. Van rege ringswege wordt daarvoor een gemiddelde opgelegd. Aan de hand daarvan worden de plannen voor het produktiejaar opgesteld. Maar als de kleinere auto's - die met het gunstigste benzinever bruik derhalve - achterblijven in de verkoop, dan moet er aan de andere kant wat gesnoeid wor- den. In feite is dat General Motors over komen. In het Detroitse hoofd- ZATERDAG 7 MEI 1977 Een toepasselijke plaat van de Pontiac Firebird. Veel uiter lijk vertoon. Bijna protserig. Een typische "grote Ameri- Een foto uit de heel oude doos. Van driekwart eeuw terug. Uit de beginjaren ua>» het befaamde merk Cadillac. Toen er nog handgemaakte juweeltjes van automobielbouw uit het kleine fabriekje bij Detroit kwamen. Een fabriekje, dat later door "big brother" General Motors zou worden opgeslokt. Van alle 4.3 miljoen Nederlandse gezinnen bezit 1.53 miljoen (36 pro cent) geen auto. Doch van dit aantal overweegt 17 procent (257.000 ge zinnen) er wel een aan te schaffen. De "autoloze" gezinnen behoren voor 75 procent (1.150.000) tot de la gere welstandsklassen In bijna driekwart van deze gezinnen met de lage inkomens wordt de aan koop van een auto overwegen. Duurder worden van het autorijden zal daarom in het bijzonder de ge wone man treffen. Dit is de conclusie van de Stichting Weg naar aanleiding van de uit komsten van een enquete onder 5500 huishoudens en alleenstaan den. Doel van dit onderzoek, dat de Nederlandse Stichting voor de sta tistiek uitvoerde, was om na te gaan hoe de koopplannen zijn bij die huishoudens, die (nog) geen auto hebbeh Volgens de stichting is duidelijk gebleken dat niet over de aanschaf fing van een auto wordt gedacht in huishoudens waar het gezinshoofd 60 jaar of ouder is of een aow- uitkering de voornaamste bron van inkomsten is. Van de gezinnen zonder auto uit 'de lagere inkomens, die geen auto willen kopen, is 67 procent ouder dan 60 jaar. Bij de enquete is ook vastgesteld dat een toenemend aantal gezinnen geen auto hebben of wil hebben in de stedelijke gebieden van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Het gaat om 33 procent (418 000) van het totaal aantal gezinnen (1,27 miljoen), dat niet van plan is een auto te kopen. Duidelijk is. aldus de Stichting Weg, dat het openbaar vervoer in de Randstad een belangrijke taak heeft voor het vervoer van autoloze gezinnen en alleenstaanden zonder auto. Bij het onderzoek is tenslotte naar voren gekomen dat het autobezit geen luxe is Op dit moment heb ben 1.32 miljoen gezinnen en al leenstaanden uit de lagere inko mens een auto tegenover 1.45 mil joen gezinnen uit de hogere wel standsklassen. De groei van het au tobezit irj d'e komende jaren zal ech ter voorhamelijk plaats hebben in de lagere inkomensgroepen. Wie onmiddellijk na de introductie een Mazda 323 heeft gekocht zat goed. Voor relatief weinig geld legde hij beslag op een prettig, handzaam en leuk autootje. Zij die toen de kat nog even uit de boom wilden kijken zullen er nu voor moeten bloeden als zij als nog door de knieën gaan voor de charme van dit Japanse karretje. De levertijden zijn namelijk in middels stevig opgelopen. Tus sen de bestelling nu en de aflever ing te zijner tijd zit beslist een prijsverhoging. Hoe groot, kon den wij nog niet te weten komen bij de Haagse importeur. Hij pro beert het natuurlijk zo laag moge lijk te houden. Maar het zullen beslist honderden guldens zijn. En in de autowereld geldt nu eenmaal de dagprijs. Dat kan tot zeer onplezierige erva ringen leiden. Wij herinneren ons iemand die tussen order en afle vering twee niet misselijke prijs verhogingen kreeg te slikken. Of ficieel mag men dan de bestelling annuleren. Maar wie brengt die moed op? Wie heeft zin opnieuw te gaan beginnen? Dat zijn er maar weinig. Dubbel jammer overigens, dat deze Mazda al in prijs omhoog gaat. Jammer natuurlijk voor dege nen, die er belangstelling voor hebben. En dat zijn er nogal wat gezien en gehoord de reacties in de korte tijd, dat wij erin hebben rondgereden. Maar ook jammer voor het wagentje zelf. Een van de grootste attracties was de gun- - stige prijsstelling. Tieneneenhalf duizend gulden voor een heel compleet karretje in aardige uit voering. Maar dan met een 1000 cc motor. Wilde men meer ver mogen, voor elfeneenhalf dui zend kon men al de 1300 cc versie krijgen. Van die glans van goed koopte gaat nu natuurlijk wat af. Jammer. Maar het blijft een aantrekkelijk wagentje. Dat hebben wij al ge schreven, toen wij er begin van dit jaar de eerste ervaringen mee hadden kunnen opdoen in Japan. Maar dat was maar heel kort. En bovendien op een mooi opge poetst testcircuit. Dat is nog wel wat anders dan het dagelijkse verkeer op de lang niet altijd bril jante wegen in en om ons vader land. Maar al hebben we in die gewone praktijk van het alledaagse ge bruik wat bezwaren ontdekt, die we daar in het Verre Oosten niet direct of niet zo duidelijk hadden onderkend, het is en blijft een leuk gestileerde auto, die meer Europees dan Japans aandoet Een wagen, die prettig compleet is uitgerust met als meest opval lend accessoire de verwarming én wisser op de achterruit. Zeer royale deuren maken ook het in stappen in een driedeurs versie gemakkelijk. De stoelen zijn werkelijk uitstekend. De achter bank is gescheiden, waardoor men de helft kan neerklappen. En dat is soms wel hodig, want de bagageruimte is van nature niet bijster groot. Het dashboardje zit prettig laag en is uiterst smaakvol ontworpen. Alle benodigde informatie kan gemakkelijk worden afgelezen. Trouwens, alles zit en werkt even gemakkelijk. Men voelt zich on middellijk in de Mazda 323 thuis. Ook wat dat betreft hebben de Japanse ontwerpers goed over de grenzen gekeken. Remmen zijn eenvoudig te dose ren, de pedaaldruk is licht en de versnellingsbak is soepel te han teren. Alleen hebben wij toch weer wat moeite gehad met de Japanse maten. Want als we rechtop gingen zitten hadden we weer met het lage plafond te bak keleien. De Japanners schijnen er toch moeite mee te hebben te aanvaarden dat er ook langere mensen op deze aardbol rondtol len. En dat die ook in hun auto's willen rijden. Nou we toch begonnen zijn met het plaatsen van kritische noten wil len we de rest ook meteen maar dumpen. De Mazda 323 is onge twijfeld windgevoelig. Op 'n be bost circuit in Japan merkt men dat niet meteen. En natuurlijk telt dat ook hier niet elke dag. Maar als er efkens een meer dan normale bries uit zee komt waaien dan is dat heel duidelijk in het stuur te merken. De plaatsing van de benzinetank onder en achteraan de wagen is om het zacht uit te drukken niet bijster gelukkig. In tegendeel. Ondanks wat voorzieningen is het een kwetsbare plek bij een staartbotsing. Verder is de wagen vrij slap ge veerd. Vóór schroefveren en ach ter een starre as in combinatie met schroefveren en Panhard- stang. Een vrij klassiek patroon. Maar in Hirosjima heeft men doelbewust gekozen voor de klassieke conceptie van starre achteras, motor voorin en aan drijving op de achterwielen. On danks de opmars van de voorwie laandrijving. "Het maakt het on derhoud gemakkelijker en der halve goedkoper", zo is ongeveer de samenvatting van een over igens breedopgezette motiver ing. Maar dan calculeert men be wust minder ruimte in door een zware tunnel, grotere windgevoe ligheid en een wat ongelukkiger veerkarakteristiek. Overigens zou het ons niet verbazen dat dat laatste aanzienlijk zou verbeteren als er andere banden en schok dempers onder werden gezet Maar dat verandert dan niets aan de stuurkarakteristiek. Bij hogere snelheden is de wagen namelijk wat moeilijk de bocht in te krij gen. Hij wil graag rechtdoor. Het is natuurlijk eenvoudig te corri geren door wat gas terug te ne men. maar het geeft even een on prettig gevoel. Overigens is dit laatste bezwaar op ons lijstje uiteraard sprekender in de 1300-versie dan in de aller goedkoopste uitvoering, waarin een motor van 983 cc inhoud is gezet. De 45 DIN-pk die daarmee kunnen worden geproduceerd zijn bepaald niet voldoende om de wagen met grote snolheden de bocht in te kunnen jagen. Eigen lijk is dat motortje wat te licht voor het wagentje, dat om zo te zeggen dan ook nauwelijks fut in zijn lijf heeft. Het duurt "uren" voor de vaart erin zit. Het merkwaardige is echter dat hij dan wel wil doorgaan. Het gaat niet snel, maar gestaag blijft de teller in de wagen oplopen tot zelfs boven de 140 kilometer. Heel anders voelt de 1300 cc motor aan, die een vermogen van 60 DIN-pk kan leveren. Die de wa gen een lekker pittig karretje maakt dat zich stevig laat door trekken. Maar om en nabij de 110 kilometer per uur gaat die krachtbron dan wel fiks brom men. Dat gaat over bij hogere snelheden. En dan kan men het alleronderste uit de kan halen. We liepen bijna de teller uit. Maar van tijdopnemingen in Hirosjima weten we, dat deze editie van de Mazda 323 tot een top van 137 echte kilometers per uur kan op lopen. En dat - moeten we toege ven - vinden we lang niet onge lukkig voor dit toch niet te grote model. Zijn we langzamerhand op het punt van de kosten gekomen. We heb ben de prijzen al genoemd: 10.600 voor de goedkoopste en 11.500 gulden voor de voordeligste 1300 cc. Althans, dat telt nu, maar niet meer als men de wagen voor de deur krijgt. Wat het dan zal wor den weten we niet. Maar we ne men aan dat er dan niets zal zijn veranderd aan het verbruik, dat wij met een gemiddeld gebruik van de auto hebben gemeten op éen op twaalf voor de 1000 cc en één op elf voor de 1300 cc. Niet opvallend gering, maar toch ook geen hoog verbruik. Alles bij elkaar blijven wij begrij pen dat er zo veel en zo vaak be langstelling was voor onze test wagen. Een goed ogend autootje, dat zelfs na een prijsverhoging nog in de zeer betaalbare klasse blijft figureren. Dat zich in alle opzichten gemakkelijk laat be dienen, dat goed zit en veel com fort te bieden heeft. En dan is men best bereid wat slappe ve ring, windgevoeligheid en soms wat rumoer te accepteren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27