Conservatieven willen emene al Journalisten mogen Zaire toch verlaten Frankrijk dreigt hulp aan Algerije te staken "Ik moet het van kleine stapjes hebben Gevoelig verlies voor Labour en Liberalen 9 ZATERDAG 7 MEI 1977 BUITENLAND PAGINA PA GEDOOD EN OPGEGETEN MIDWEST CITY, Oklahoma (AFP) - De 20-jarige Amerikaan Gre gory Canatis uit Midwest City in de staat Oklahoma heeft bekend dat hij zijn vader heeft vermoord en daarna delen van het stoffelijk overschot heeft opgegeten. De jongeman beging de moord in het begin van de week en gebruikte een steen. Onder de lichaamsdelen die hij opat, waren stukken van het hoofd. De andere resten werden onder meer teruggevonden in een koelkast. Canatis is gisteren voorgeleid aan de rechter-commissaris. GULLE GEVER GEZOCHT PARIJS (DPA) De Franse politie speurt naar een mysterieuze onbekende, die in het Franse departement Moselle met gulle hand grote geldbedragen in het rond strooit. Zo meldde hij zich in het plaatsje Borny bij Metz bij een groepje arbeiders met de mededeling: „Ik kom jullie je loon brengen". De arbeiders zeiden dat ze hun loon de vorige week al ontvangen hadden, waarna de vrijgevige bezoeker geërgerd een dikke envelop in het vuur gooide waarop de mannen hun potje kookten. In die envelop bleken de min of meer verkoolde resten van 20.000 franc te zitten. De arbeiders wilden het gebeuren bij de politie mel den, en ontmoetten op weg naar het politiebureau een collega, die zojuist 60 briefjes van 100 franc in ontvangst had mogen nemen. A (Vervolg van pagina 1) Door Haye Thomas LONDEN - De leidster van de Britse conservatieven, mevrouw Margareth Thatcher heeft er opnieuw bij premier Callaghan op aangedrongen op korte termijn algemene verkiezingen uit te schrijven. Ze kon moeilijk anders doen na de daverende overwinning van haar conservatieven in de plaatse lijke verkiezingen van Engeland en Wales, ook al weet zij dat de premier er voorlopig niet over denkt om aan haar verzoek te voldoen. Hwa Kwo-Feng ontmoet prinselijk paar PEKING (ANP) - Prinses Beat rix en Prins Claus hebben gis termiddag in Peking kennis gemaakt met de Chinese partij voorzitter Hwa Kwo-Feng. de opvolger van wijlen Mao Tse- toeng. De ontmoeting vond plaats in de grote zaal van het iiolk aan het Tien-An-Men plein in de Chinese hoofdstad. Het onderhoud tussen de Chinese partijleider en het prinselijk paar was niet in het officiële programma van het bezoek op genomen. Volgens een Chinese zegsman kan uit de wens van Hwa Kwo-Feng om Prinses Beatrix te ontmoeten, worden afgeleid dat van Chinese zijde veel belang wordt gehecht aan het prinselijk bezoek, hetgeen al eerder bleek in de vele publici teit in de Chinese media. De ontmoeting met de Chinese par tijleider was niet van lange duur. Beatrix en Claus boden gisteravond een banket aan, waarbij o.a. de Chinese vice- premier Li Hsien-Nien aanwe zig was (zie foto). MISWIJN WAS VERGIFTIGD DORTMUND (AFP) - In Dortmund zijn twee hulpbisschoppen en drie priesters naar een ziekenhuis gebracht na het drinken van mis wijn waarin zoutzuur bleek te zitten. Een der geestelijken is in het ziekenhuis moeten blijven voor een intensieve maagbehandeling. Het parket van de officier van justitie in Dortmund probeert vast te stellen of de 6 procent zoutzuur in de fles waaruit de ampullen waren gevuld, er door een fabricagefout of met misdadige opzet in zijn terechtgekomen. Er gaan sterke verdenkingen in de richting van een tuinman die een dag of tien geleden door een der geestelijken aan de deur was gezet. Beschuldigd van spionage Als de plaatselijke verkiezingen vensstandaard voor zogenaamde overkoepelende hart veel meer gemeenteraden als een graadmeter nogal omstreden opmerking Labours huidige populariteit kunnen worden uitgelegd, is er voor de Britse socialisten alle reden om te wanhopen. Om te beginnen was er eerst deze week een ware slachting onder de plaatselijke af gevaardigden in Schotland, voor namelijk door toedoen van de Schotse nationalisten, die vooral ten koste van Labour een verschui- koningin Elisabeth, eerder deze week, dat zij nooit kan vergeten ge kroond te zijn als koningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland dan de Schotse nationalisten denken. In ieder geval is het met de regerende Labour-partij van James Callaghan in de plaatselijke verkiezingen van Engeland en Wales even slecht af ving van maar liefst negen procent gelopen. Ook hier 2 veroorzaakte. In het geval gemene verkiezingen procent tussen de 21 s verliezen, zelfs in notoire Labour-bolwerken dienegen als de industriële Midlands. Bo- 27 Labour- vendien verloor Labour net als i zetels in het Lagerhuis hebben ge- Schotland de grote steden, inclu- kost. De vraag echter blijft of de sief de Greater London Council, verschuiving uitsluitend gevolg is verreweg de grootste plaatselijke ties van de sterke nationalistische ge- bestuursraad, waarin de conserva- voelens waarop de triomfantelijke tieven nu de lakens uitdelen. In to- Schotse nationalisten zich natuur- taal verloren de socialisten meer lijk beroepen. Er zijn ook sterke dan achthonderd zetels. De aanwijzingen dat de Schotse kie- vatieven v zers gewoon net als hun lotgenoten zend, wat in Engeland en Wales nu hun stemming groeiende ergernis willen uiten naamde districts besturen oftewel over een steeds verder dalende lp- overkoepelende gemeenteraden er meer dan dui- middellijk hun jubel stemming verklaart. Via de kunnen zij nu op grote schaal hun invloed uitoefenen ten aanzien van bijvoorbeeld onderwijs, huisves ting en transport, waarover Labour maar al te vaak totaal andere denk beelden heeft. Gelukkig voor pre mier Callaghan zijn de plaatselijke verkiezingen echter ook desastreus verlopen voor de liberalen, met wie hij imeers het pact heeft gesloten dat hem in de recente regeringscri sis op het nippertje in het zadel hield. Voor de liberalen is er nu ook al geen enkele reden om te verlan gen naar snelle algemene verkie zingen. En wat hun betreft mag worden aangenomen dat zij het po litieke spel van Labour om in de hoop op betere economische posi- tijd te rekken, volledig willen meespelen. Gezamenlijk zijn ze namelijk nog steeds in staat om de totale oppositie onder leiding van de conservatieven onder de duim te houden en tot nu toe heeft het prin cipe van geven en nemen, waarop het pact tussen Labour en liberalen berust, in beider belang heilzaam gewerkt. Ierland verwerpt visie EG op visserij-regeling DUBLIN (UPI) - Ierland is het niet eens met het oordeel van de Euro pese Gemeenschap dat de nieuwe Ierse regeling voor de visserij dis- crimimerend is jegens de andere landen van de gemeenschap. Zo wordt in politieke kringen in Du blin verklaard. Ierland heeft een nota in die zin aan de Europese Commissie in Brussel gezonden, die Jieeft gedreigd de zaak voor het Europese hof van justitie te bren- De Ierse minister van Buitenlandse Zaken Fitzgerald zei dat de Ierse maatregelen van kracht blijven zo lang er geen gerechtelijke uit spraak over is gedaan. Taaipartijen bij overleg over kabinetsformatie BRUSSEL (ANP) - De pogingen van de Belgische kabinetsforma teur Tindemans om een nieuwe re gering te vormen hebben een nieuwe fase bereikt nu de voorzit ters van twee 'taaipartijen", de Vol kunie en het FDF (Front Van Franssprekenden) hebben laten weten bereid te zijn mee te onder handelen over de vorming van een regering. De besprekingen tussen de partij leiders van de Frans- en Neder landstalige christen-democraten en socialisten, plus de leiders van Volksunie en FDF, beginnen na het weekeinde. De formatiegesprek- ken zullen gevoerd worden in het Brusselse Egmont-paleis. Formateur Leo Tindemans, die eerst een duidelijke voorkeur had voor een driedelige regering van christen-democraten, socialisten en liberalen, zwichtte deze week voor de wens van de partijleiders van christen-democraten en socia listen om een poging te doen (een "allerlaatste", zoals hij zei) om ook de leiders van de voornaamste Bel gische taaipartijen bij het overleg te betrekken. Over de muur BERLIJN (AP) - Een 18-jarige Oostduitser is het gisteren gelukt over de Muur te klimmen die de twee Berlijns van elkaar scheidt en naar het Westen te ontkomen waar hij, aldus meldde de politie, poli tiek asiel zal aanvragen. Als technici niet worden vrijgelaten ALGIERS (AP) - De Franse rege ring heeft Algerije gewaarschuwd dat de economische technische en culturele hulp aan, alsmede de handelsbetrekkingen met dat land gestaakt zullen worden, als de zes Franse technici die door de met Al gerijnse steun opererende guerril labeweging Polisario gevangen zijn genomen niet spoedig worden vrij gelaten. Dit is gisteren door Alge rijnse zegslieden bekend gemaakt. De zes mannen werden maandag tijdens een Polisario-aanval op de mauretanische mijnstad Zouerate weggevoerd. Bij de aanval, waar aan door ongeveer 400 guerrilla strijders werd deelgenomen, kwa men een Frans echtpaar en hun Mauretanische bediende om het le- De Polisario-beweging voert een "bevrijdingsoorlog" tegen Maure- tanië en Marokko, welke de voor malige Spaanse Sahara onderling verdeeld en geannexeerd hebben. Aangenomen wordt dat de Franse technici zich in gevangenschap be vinden van een guerrilla-eenheid die op weg is naar zijn basis in de Algerijnse oase Tindouf. Franse functionarissen hebben in Parijs ontkend dat er een ultima tum zou zijn gesteld. Zij erkenden echter wel dat de ontvoering ertoe geleid heeft dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije tot een dieptepunt zijn gekomen. Woensdag heeft de Franse minister van buitenlandse zaken De Gui- rangaud gezegd dat de aanval van de Polisario op Mauretanië gelan ceerd was "vanuit het grondgebied van een buurland" - Algerije - en zo een parallel getrokken met de inva sie in Zaïre vanuit Angola. Algerije heeft onmiddellijk na de uitlatin gen van de Franse bewindsman bij Frankrijk geprotesteerd. Sinds de zes Fransen uit Zouerate verdwenen, is niets meer vernomen over hun lot. De eenheid die hen ontvoerd had, werd later in de woestijn aangevallen door Maure tanische soldaten, maar de guerril lastrijders wisten te ontkomen. KINSHASA (Reuter) - De zeven westelijke journalisten die vorige maand in de zuidelijke provincie - Shaba waren aangehouden, mogen Zaïre verlaten. De hoogste militaire aanklager. generaal Balongo, deelde gisteren op een persconfe rentie mee dat de betrokkenen die dag nog aan hun respectievelijke ambassades zouden worden over gedragen. Tevoren had de generaal de journa listen - een uit vier leden bestaande Spaanse televisieploeg, een Fransman, een Brit en een West duitser-beschuldigd van spionage en ondermijnende activiteit. De af gelopen dagen was in pers- en ra dioberichten herhaaldelijk gezegd, dat de journalisten hadden geboft dat zij niet direct bij hun aanhou ding waren doodgeschoten als "spionnen". De zeven journalisten, onder wie Colin Smith van het Britse zon dagsblad "Observer", waren naar Shaba gekomen om de strijd te vol gen die Zaïrese regeringstroepen met steun van Marokkaanse mili tairen voeren tegen binnengevallen tegenstanders van het bewind van president Mobutu. Generaal Balongo verklaarde dat de vier Spaanjaarden en Colin Smith eerst naar Angola waren ge gaan om toestemming te krijgen om met de opstandelingen mee te gaan. Vervolgens waren zij via het aangrenzende Zambia illegaal naar Zaïre gekomen. Toen zij waren aangehouden, hadden zij verklaard toeristen te zijn, die door de be stuurdervan hun "landrover" in de steek waren gelaten. Later was ech ter het voertuig ontdekt in het struikgewas waar het was verstopt. In de auto lag een volledige foto uitrusting. De Fransman Regis Bossu en de Westduitser Erich Folath die bei den voor het Westduitse weekblad 'Stem' werken, bleken bij hun aan houding in het bezit te zijn van twee paspoorten. Volgens generaal Ba longo hadden zij geprobeerd mili taire, economische en politieke in lichtingen te verkrijgen van tegen standers van de regering-Mobutu. De Zaïrese generaal sprak van een strafbare spionage-actie, waarvoor voldoende bewijzen voorhanden waren. Desalniettemin was Zaïre bereid de zeven mannen aan hun resp. ambassades over te dragen voor repatriëring, aldus de hoogste militaire aanklager. LONDEN (UPI) - De Westduitse Bondskanselier Schmidt is gisteren in Londen gearriveerd, waar hij werd verwelkomd door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Owen (zie foto). Schmidt is één der staatslieden die dit weekeinde in Engeland aan een top-overleg deel nemen. De Amerikaanse president Carter is eveneens in Engeland. Hij 'bracht gisteren een bezoek aan Newcastle. Hij werd daar opge wacht door een grote menigte, waaronder tal van demonstranten met spandoeken en borden, die zijn beleid overigens goed gezind wa- Young wil toch naar Z-Afrika Henk Vredeling, vijf maanden vice-voorzitter Europese Commissie: 95 WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat ambassadeur Young van plan is toch een bezoek aan Zuid-Afrika af te leggen, ondanks de bezwaren hiertegen van de regering van dit land. Woordvoerder Brown zei dat Young's bezoek een privé karakter draagt. Hij zei dat Young niet uit is op een confrontatie en dat er „coördinatie" plaatsvindt tussen Young's bezoek aan Johannesburg en het onder houd dat tegelijkertijd in Wenen plaatsvindt tussen vice-president Mondale en de Zuidafrikaanse premier Vorster. ADVERTENTIE [BRINK Luchtverwarming m Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 BRUSSEL (SP) - Het is hier wat constructiever werken dan als mi nister van Defensie in Den Haag. Een hoop geld bij je collega's weg halen om er dure wapens van te ko pen, daar zou je mismoedig van kunnen worden. Deze baan heeft echter het grote bezwaar dat je nu juist te weinig bevoegdheden hebt. Ir. Henk Vredeling is nu bijna vijf maanden vice-voorzitter van de Europese Commissie te Brussel. Door Jan Werts Weinigen zullen er in Nederland wat van gemerkt hebben. De eens zo spraakmakende politicus is uit de felle publiciteit verdwenen. Met als gevolg dat de buitenwacht al heeft geconcludeerd dat de porte feuille waarover de heer Vredeling destijds toch wel hoog opgaf goed tegenvalt. Vredeling: "Ik heb er nooit een ge heim van gemaakt dat de mogelijk heden voor het voeren van een werkelijk Europees sociaal beleid op basis van het verdrag nogal be perkt zijn. Deze Europese Commis sie heeft besloten om niet al teveel bespiegelingen te houden, maar erin te springen overal waar con creet wat uit te richten valt. Dan is er ook voor mij een hoop te doen hier". "Een van mijn ervaringen is dat de externe relaties van de Gemeen schap enorm veel tijd van de Euro pese Commissie vragen. Dat slaat dus op het uitwerken van een vissc- rijpolitiek, de voorbereiding van de Noord-Zuid-dialoog, van de eco nomische top in Londen, de toetre ding van nieuwe leden tot de Ge meenschap, onderhandelingen met ontwikkelingslanden, enz." "De voorbereiding van een drie- partijen-conferentie over groei, stabiliteit en werkgelegenheid en een op handen zijnde herziening van het sociaal fonds, dat zijn de twee belangrijkste dingen waar ik me op eigen terrein op het ogenblik mee bezighoud", zo zegt Vredeling. Hij is bijna klaar met een tocht langs de negen Europese hoofdste den. Voor het eerst zocht de com missaris voor sociale zaken behalve nationale ministers ook de vakbe weging en de werkgeversorganisa ties op. "Het Europees sociaal fonds moet zijn naam waar kunnen gaan ma ken. Nu is het nog teveel gericht op subsidiëring van beroepsopleidin gen. In juni moet de raad van minis ters van Sociale Zaken hierover tot besluitvorming komen. Daarna heb ik het gevoel verder te kun- Vredeling heeft gemerkt dat de mi nisters van Sociale Zaken in Euro pees verband een beetje langs de kant staan. "Onlangs kwam er op een Europees programma voor de economische politiek op middel lange termijn tot stand, waarin met name de werkgelegenheid ruime aandacht krijgt. De ministers van Economische Zaken en van Fina nciën hebben dat programma uit eindelijk vastgesteld zonder dat hun collega's van Sociale Zaken daarover ook maar een keer hebben vergaderd". Ir. Henk Vredeling "De ministers van Sociale Zaken voelen zich hier in Brussel een bee tje buitengesloten. Er zijn, al klinkt dat gek, ook vaak geen onderwer pen om hier in EG-verband met die ministers te veragderen. De be windslieden van Financiën en Economische £aken lopen ook niet te gillen om die van Sociale Zaken erbij te halen. "Dat kost ons maar geld", zo is hun natuurlijke reac tie". Heeft de Europese Commissie een programma of doelstellingen om van de 5,5 miljoen werklozen af te komen7 Vredeling: "Het gaat pm een we reldwijd probleem. Daar kunnen individuele landen weinig tegen doen. In zo'n situatie kan de com missie hier niet even een oplossing of zelfs een programma daartoe te voorschijn toveren. Op het ogenb lik worden alle maatregelen ad hoe nationaal genomen. De Gemeen schap zal meer als zodanig op moe ten treden. Maar het verdrag biedt nauwelijks mogelijkheden om haar in te schakelen. Ik zal het dus van kleine stapjes moeten hebben". Ondernemen in de jaren '80. Wat heeft de Europese Commissie daar de ondernemers over te vertellen? Vredeling: "Misschien is de com missie meer benieuwd wat de on dernemers haar daarover te zeggen hebben. Het zou een enorm misver stand zijn te denken dat wanneer niemand oplossingen weet, wij die wel hebben. De commissie werkt aan de opbouw van een structuur beleid per sector. Staal, scheeps bouw, textiel en andere bedreigde groepen. Wij proberen daarbij wat verder te springen dan onze pols stok toelaat, door bij de voorberei ding van het beleid ervan uit te gaan dat het sociaal fonds al gewij zigd :r" "Verder kan de commissie Europa (vakbeweging, werkgevers, minis ters) bij elkaar brengen, wat natuur lijk een eerste vereiste is om vooruit te komen. Maar binnen die EG blijft het sleutelen aan het symptoom. Voor een werkelijke aanpak van onze economische vraagstukken is een veel breder kader nodig. Daar is ook die EG te klein voor. Dan heb ben wij de andere industriële machten, de ontwikkelingslanden en instellingen als het IMF nodig". "Tenslotte ben ik ervan overtuigd dat wij er langs de weg van het vrije spel der maatschappelijke krach ten niet meer komen. Investeren De WIR, Wet op de Investeringsre kening. Stokpaardje van het kabinet-Den Uyl, maar het blijkt hier in Brussel op bezwaren te stui ten. Er zou daarover een discussie plaatsvinden op het niveau van de Europese Commissie? "Ja, maar die heeft nog niet plaats gevonden. Je zit met die subsidies aan de industrie maar al te ras in een situatie dat je er ondernemers elders uit-subsidieert. Het mag niet zover komen dat wij in Nederland werkgelegenheid scheppen, aan toonbaar ten koste van andere EG-partners. Daarop moet die WIR bekeken worden en dat gebeurt hier nu op ambtelijk niveau. Pre mies geven op een bepaalde ruim telijke ordening bijvoorbeeld. Het is natuurlijk een interessante ge dachte. Maar of zo'n beleid past bij het Europese streven om de ach tergebleven regio's op de eerste plaats te helpen, dat weet ik nog niet". Vredelings plannen voor de nabije toekomst zijn inmiddels in het kort de revue wel gepasseerd. "Er moet hard aan getrokken worden om wat te bereiken. In revolutionaire sprongen geloof ik niet. Maar het zou me erg tegenvallen wanneer er in de komende vier jaar in de strijd tegen de werkloosheid niet een gro tere mate van gemeenschappelijk optreden tot stand kan komen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13