Priem doorbreekt zegereeks van Freddv Maertens Het verschil tussen 'uit' en 'thuis': een waanidee uvs-cvv Titelkans voor Oranje damesduo Merckx en Maertens 'positief' M/Leiden magnaam wijzigen ZATERDAG 7 MEI 1977 SPORT PAGINA 11 Juventus won de eerste wedstrijd in de finale om de UEFA-Cup met 1-0 van Atletico Bilbao. Toen Charles Corver affloot, hadden de Basken nog de kracht om hun handen in de lucht te steken, niet zoals wielrenners die winnend over de meet gaan om het merk van de sponsor op de borst goed zichtbaar te maken voor de fotografen die altoos de winnaar willen fotograferen terwijl er toch zoveel meer verliezers zijn, maar uit pure vreugde, omdat ze verloren hadden. Altruisme? Een spontaan gebaar van de verliezer die weet dat hij terecht verloren heeft en daar als sportman plezier aan kan beleven? Niets van dit alles. Je hebt verliezers en verliezers, en wie in een voetbalwedstrijd waaraan nog een returnmatch vastzit op het terrein van de tegenstander - onder het oog en gefluit van het publiek van de tegenstander - maar met 1-0 verliest, pleegt de morele winnaar te zijn. Had Juventus met 2-0 of 3-0 gewonnen, ja, dan hadden de Italiaanse armen wel het luchtruim gekozen, en de Italianen zouden onder de douche het aloude lied gezongen hebben: Een-nul is niks, twee-nul is wat, Bilbao heeft op zijn gatje gehad". Maar een 1-0-winst in de rust van een drie uur durende wedstrijd, terwijl je weet dat je in de tweede helft met wind tegen moet spelen (want zo ongeveer moet u zich dat voorstellen), is minder dan een gelijkspel, het is een nederlaag. Vaste maten Voetbalkenners schatten het voordeel van eigen terrein en eigen publiek (en eigen kleedkamer niet te vergeten) op 1,75 doelpunt ofte wel een-driekwart doelpunt. Gemid deld, zoals u begrijpt. Ik heb dat verschil tussen uit en thuis nooit begrepen, en als ik in een derde leven (na eerst een leven lang zeemeeuw t«_ zijn geweest, zodat ik het voetbal op de voet kon blijven volgen), eerst een gevierd voetballer en daarna een gevierd trainer word, dan zal ik er bij medespelers en ondergeschikten altijd op hameren dat het voordeel van eigen terrein een idee fixe is. De maten van het veld zijn overal, min of meer, in grote trekken, gelijk, en in ieder geval is het doel overal even groot, is het strafschopgebied overal even ver van de doellijn. Goed, het publiek moedigt in groten getale de thuisclub aan, maar als het bij een aanval van de thuisclub hoera roept, moet je als verdediger van de tegenpartij maar denken dat ze jou aanmoedigen, en als ze fluiten bij een aanval van de bezoekers, dan moeten die aanvallers maar denken dat ze hun eigen verdediging uitfluiten. Zo simpel ligt dat. Alleen het gejuich voor een doelpunt van de thuisclub zal moeilijk in te wisselen zijn voor gejuich om de sportieve wijze waarop de bezoekende club het tegendoelpunt incasseert, maar daarom moetje ook zorgen dat er geen doelpunten worden gemaakt door de tegenpartij. Afknapper E en van de weinige trainers die hun spelers die angst voor het uitspelen uit het hoofd en uit het hart weten te praten, schijnt Ernst Happel te zijn, die met FC Brugge in het Europa-Cupvoetbal de tegenstan ders steeds weer verbaasde en overblufte door ook in uitwedstrijden op de aanval te spelen. Meestal echter houdt de bezoekende club het achter potdicht, ondertussen hooguit „loerend" op een uitval. Atletico Bilbao deed dat bijvoorbeeld in Turijn tegen Juventus. Over het algemeen wordt dat door de sportpers als spelbederf beschouwd, en als een geslaagde poging om voetballiefhebbers om te turnen in voetbalhaters, maar het lijkt mij daarentegen de ideale manier om de toeschouwers aan de thuisclub te binden. Want wat krijgen zij te zien? Een voortdurend aanvallende thuisclub, die daardoor de indruk wekt superieur te zijn. Dat kietelt het zelfbewustzijn van de supporter. Bovendien wordt zijn superioriteitsgevoel nog eens extra aangezwengeld door de lafhartige, behoudzieke, bangelijke speel wijze van de bezoekende club. Dat komt des te beter uit omdat het meestal buitenlanders zijn, wat zoals bekend de meest verachtelijke medemensen zijn die een mens, en zeker een voetbalsupporter, op zijn levensweg kan tegenkomen. U ziet, de supporters van de thuisclub komen ruimschoots aan hun trekken bij dat vertrouwde schouwspel van de aanvallende thuisclub en de in zijn schulp gekropen uitclub. Ze moeten alleen niet zo dom zijn ook naar de uitwedstrijd mee te gaan, want dan zien zij hun eigen favorieten in die verachtelijke rol van „liever blo-jan dan do-jan", en krijgen zij de afknapper van hun leven. Rollenpatroon Doorbreek je nu dat rollenpatroon door onverwacht en plotseling toch te gaan aanvallen op het speelterrein van de tegenstander, dan frustreer je niet alleen de tegenstander, die zich opeens geen raad weet. maar je bruskeert ook het publiek, dat stil valt en nauwelijks meer durft aan te moedigen. Het voordeel van eigen terrein doe je dan helemaal teniet, je blameert je tegenstander in het bijzijn van de eigen supporters, en dat werkt verlammend op been- en denkspieren. Je hoeft in een uitwedstrijd alleen maar aanvallend te spelen om de tegenstander op de knieeen te krijgen: zo eenvoudig ligt dat. Het is merkwaardig dat Ernst Happel tot nu toe de enige is die dat heeft willen onderkennen. Charles Corver was scheidsrechter bij Juventus-Atletico Bilbao, en Jan Beek en Gerrit Berrevoets waren zijn grensrechters. Berrevoets was de dag tevoren nog in FC Avondrood te zien. Na afloop kreeg hij op zijn donder van „waarnemer" Leo van der Koft, begenadigd arbiter bij de penaltybokaal voor kinderen van de TROS en geliefd referee bij het minivoetbal van de NCRV. Berrevoets zou, tegen de afspraken in, te veel medewerking aan FC Avondrood hebben verleend door hun ook een kijkje in de kleedkamer toe te staan. Hij verontschuldigde zich met te zeggen dat hij de cameraman alleen even een blik op het aantrekken van de kousen had gegund. Scheidsrechters onder elkaar - het zijn soms net kinderen, denk ik wel eens. Weigering Zwartkruis Als u denkt dat ik het naadje van de kous weet in de affaire-Zwartkruis, dan hebt u het mis. Ik lees wel eens wat en ik hoor wel eens wat, en wat Zwartkruis en het Nederlands elf tal betreft zijn al die dingen die ik hoor en lees met elkaar in strijd. Wil Zwartkruis nu eigenlijk we, of wil hij niet? Of wil hij misschien wel, maar kan hij niet? En in het laatste geval: kan hij dan niet omdat zijn pensioen bij de luchtmacht in ge vaar komt, of omdat hij in zijn mili taire omgeving gedwarsboomd wordt, of kan hij niet wegens pers oonlijke omstandigheden. Het eerste wat hij immers mede deelde, nadat hij zijn besluit ken baar had gemaakt om af te zien van verdere begeleiding van het Neder lands elftal, was dat hij geen com mentaar zou geven omdat het een strikt persoonlijke aangelegenheid was. Bekend is, dat de vrouw van Zwartkruis enkele jaren geleden bij een aanrijding door een dronken automobilist, die haar op het trot toir schepte, zodanig gewond raakte dat ze niet meer kan lopen. Zoiets komt altijd hard aan, in de eerste plaats voor het slachtoffer zelf, maar ook voor de andere ge zinsleden, en zeker in een geval als dit, want mevrouw Zwartkruis was een heel sportieve vrouw, die nog voortdurend actief was. Stel nu even dat Jan Zwartkruis (na lang aarzelen, wantje wilt als gebo ren trainer-en dat is hij kennelijk - in principe natuurlijk graag het Nederlands elftal trainen als de jongens zelf daar ook om smeken) tenslotte toch het besluit neemt om van de begeleiding af te zien. omdat hij dat tegenover "thuis" niet ver antwoord acht. Of, los van "ver antwoord achten", het thuisblijven belangrijker vindt dan het Neder lands elftal - van hoe groot natio naal en internationaal belang dat natuurlijk ook is. Ik zeg: stelDan zou het niet van goede smaak ge tuigen om met alle geweld, via een beroep op de luchtmachtstaf, via acties van de Nederlands- elftalspelers. en via de sportpagi na's aan te dringen op Zwartkruis aanblijven als bondscoach. Ik persoonlijk vind de belangen van het Nederlands elftal miniem vergeleken met de eventuele pers oonlijke en menselijke belangen van wie dan ook, inclusief Jan Zwartkruis. Maar zoals gezegd: echt weten doe ik niets, het leek me alleen wenselijk op die ene moge lijkheid van Zwartkruis weigering te wijzen en op het dubieuze actie voeren voor zijn aanblijven, als zijn weigering inderdaad die achter grond heeft. NICO SCHEEPMAKER BRUSSEL - Ook de contraexper tise van de zes Belgische renners, die op gebruik van doping werden betrapt bij voorjaarswedstrijden in Belgie, is positief uitgevallen. Freddy Maertens werd driemaal positief bevonden, de overige vijf: Eddy Merckx, Walter Planckaert, Michel Pollentier, Willy Teirlinck en Karei Rottiers elk éénmaal. De uitslag van de contra-expertise van de Nederlander Hennie Kuiper wordt maandag bekend. Het door de Belgen gebruikte do- pingmiddel draagt de naam "pemo line". dat in België op de markt is onder de naam "Stimul". Dit pro- dukt kan alleen in Belgische labo ratoria en dan hoofdzakelijk in dat van Gent, dat onder leiding staat van prof. De Backer, worden opge spoord. Pemoline staat al sinds en- kele jaren op de UCI-lijst van ver boden middelen. De renners, die werden betrapt, kunnen alleen hun straf nog ont gaan, als bewezen kan worden dat er een procedurefout is gemaakt. Zij riskeren een geldboete van 14.500 franks (ruim duizend gul den) en een voorwaardelijke schor sing van een maand. In geval van herhaling wordt de voorwaardelijke schorsing effectief en krijgt de renner er nog eens drie maanden schorsing bovenop, plus een boete van nog eens duizend gulden. Wanneer een renner drie maal op doping wordt betrapt, wordt hij in België voorgoed uitge sloten. In het geval van Freddy Maertens is de Belgische wieler bond van mening dat dit laatste niet opgaat, aangezien Maertens niet op de hoogte was van de eerste twee dopingonderzoeken. De Fransman Guy Sibille, die na afloop van de Ronde van Vlaande ren de dopingcontrole ontvluchtte, mag vier maanden niet rijden. BARCELONA/COMPIEGNE - Het was gisteren een beste dag voor de Nederlandse wie lersport. In de Vuelta, zo langzamerhand de Spaanse "ereronde" van Freddy Maertens, zegevierde Cees Priem in de tiende etappe: de eerste rit van de ronde van de Oise en de Somme in Frankrijk leverde zelfs een drievoudige Nederlandse zege op. Gerrie van Ger- wen won, gevolgd door Fons van Katwijk en de bij de professionals debuterende Jan eerste etappe van de driedaagse Huisjes. In de driedaagse amateurronde van Noord-Holland gaat Henk Mutsaars na de eerste dag aan de leiding. Bij wijze van uitzondering heeft Freddy Maertens gisteren geen be slag kunnen leggen op de etappe zege in de Ronae van Spanje. Aan het einde van de tiende etappe Sa- lou-Barcelona was Cees Priem juist iets rapper dan de Belg, die zich met de tweede plaats moest te vreden stellen. Het was pas de tweede maal dat Maertens de etap pezege ontging. De eerste maal overkwam hem dat in de derde etappe, die werd gewonnen door Den Hertog. De rit naar Barcelona werd gereden met een gemiddelde snelheid van 34.327 km/uur. De Belg Geert Malfait eindigde als derde, de Spanjaard Javier Elor- riaga als vierde, de Belg Bennie Schepmans als vijfde en Jos Schupper als zevende. Ondanks de 'nederlaag', die hem zes seconden bonificatie kostte, blijft Maertens eerste in de alge mene rangschikking. Hy kwam er zelfs beter voor te staan want het verschil met zijn Spaanse concur renten werd grote. Jose Antonio Gonzales Linares, die derde stond in het algemeen klas sement, kwam vijf kilometer voor de streep ten val. Zijn ploegmak- kers wachtten op hem en probeer den hem bij te brengen. Dat lukte echter niet, waardoor de gehele ploeg een achterstand opliep van anderhalve minuut. Algemeen klassement 1. Freddy Maertens (Belg) 40.56.19, 2. Miguel Maria Lasa (Sp) 40.57 33, 3. Klaus Peter Thaler (W-Dld) 40.58.32, 4. Domingo Perurena (Sp) 40.58.48, 5. Jose a Gonzales Linares (Sp) 40.59.51, 19. Jos Schippers (Ned) 41.19.21, 27. Fedor den Her tog (Ned) 41.35.42, 49. Cees Priem (Ned) 41.57.44. De eerste etappe van de ronde van de Oise en de Somme heeft een drievoudige Nederlandse zege op geleverd. Aan het einde van de 220 km lange rit van Creil naar Com piegne ging Gerrie van Gerwen als eerste over de finish, gevolgd door Fons van Katwijk en Jan Huisjes. Van Gerwen legde de afstand af in 5 uur, 42 minuten en 20 seconden en kreeg voor zijn zege vijf seconden bonificatie. Gerard Vianen maakte tijdens de eerste etappe een zware val. Met hulp van zijn ploeggenoten Nidi den Hertog en Wim de Ruiter kwam hij een kwartier na Van Gerwen over de eindstreep. Vianen had veel last van zijn rug en start vandaag waarschijnlijk niet. Tevens loopt zijn deelneming aan Bordeaux- Parijs gevaar. Uitslag eerste etappe: 1. Van Ger wen (Ned) 228 kilometer in 5 uur, 42 minuten en 20 seconden (met bpni- ficatie 5.42,15), 2. Fons van Katwijk (Ned) z.t. (met bon. 5.42,17), 3. Huis jes (Ned) z.t. (met bon 5.42.18), 4. Delepine (Fra) z.t. (met bon. 5.42.19), 5. Peeters (Bel) z.t., 11. Krekels (Ned) z.t., 13. Breur (Ned) z.t 16. De Bal (Ned) z.t., 17. Jan van Katwijk (Ned z.tvervolgens het Noord holland. Olympia's toer door Nederland. In drie dagen namelijk wordt een 'compleet" programma afgewerkt met een ploegentijdrit, een indivi duele tijdrit en nog drie stevige etappes Het verschil met de groot ste nationale amateurronde is ech ter, dat in Noord-Holland niet al leen de bokken, maar ook de scha pen startrecht krijgen en dat leidde peloton met onder andere Zoete- °P eerste dag al tot verschillen, melk in dezelfde tijd als de wii Voorman Henk Mutsaars was de onmisken bare voorman van het zestal van de ploeg van Jan van Erp, dat de eerste dag van de driedaagse Ronde van Noord Holland heeft beheerst, om niet te zeggen overheerst. Drie man (Mutsaars, Zoeterwoudenaar Van Leeuwen en Van der Kruys) bij de eerste vier in de rituitslag van de etappe tussen Zaandam en Alk maar, maar bovendien overtuigend winnaar in de ploegentijdrit in de voormiddag, waarin de concurren tie meer dan eén minuut aan de groep van Van Erp had moeten prijsgeven. De Noordhollandse ronde wordt door velen - terecht - gezien als een uitstekende voorbereiding op Tsjecho Slowakije. De Zweedse doelman MALMÖ - De kans dat Nederland zondagmiddag een van de vijf we reldtitels badminton gaat verove ren is nog altijd aanwezig. In het dames-dubbel overwonnen Joke van Beusekom en Marjan Ridder in een formidabel gevecht het Indo nesische duo Masli-Widiastuty (17-14, 18-15). En bereikten zo de laatste vier. Vooral Marjan reikte ditmaal tot ongekende hoogte. Vandaag zullen Joke en Marjan het moeten opnemen tegen Margaret Lockwood en Nora Perry van En geland. In het heren-enkelspel vin den de volgende halve-finales plaats: Thomas Kihlström (Zwe den) - Svend Pri (Denemarken) en Ie Sumirat (Indonesië) - Flemming Delfs (Denemarken). Vooral All- England-kampioen Delfs impo neerde met een 15-6, 15-4 zege op de Zweedse kanshebber Sture Johnsson. Alle hoop voor Zweden is nu gevestigd op Khilströrn, die na zijn magistrale triomf van daags te voren op Liem Swie King van In donesië de favorietenrol van zijn landgenoot heeft overgenomen. Bij de dames heeft Engeland twee ver- MALMO - De Internationale bad- mintonfederatie (IBF) heeft Tai wan gisteren tijdens het jaarlijkse congres in Malmö uitgesloten als lid. Dit teneinde China, het sterkste badmintonland ter wereld de kans te geven zich aan te melden. Taiwan kondigde aan geen genoegen met de uitsluiting te nemen en wil de zaak voorleggen aan een Londense rechtbank. tegenwoordigsters bij de laatste vier, te weten Margaret Lockwood en Gillian Gilks. Vooral Gilks maakte grote indruk. De halve fina les zijn als volgt: Hiroe Yuki (Ja pan) tegen Gillian Gilks (Engeland) er. Margaret Lockwood (Engeland) tegen Line Koppen (Denemaxkcr.). Het is Joke van Beusekom niet ge lukt ook in het gemengd-dubbel de laatste vier te bereiken. Samen met de Deen Elo Hansen verloor zij op de late avond in een partij op hoog niveau van het Engelse koppel Mike Tredgett - Nora Perry met de cijfers 15-7 en 15-9. Tsjechen dicht bij titel ijshockey WENEN - Tsjecho-Slowakije staat op de drempel van het behoud van de wereldtitel ijshockey. De Tsjec hen wonnen gisteren in Wenen hun tweede wedstrijd voor de kam pioenspoule met 2-1 van Zweden. Daardoor hebben ze aan een over winning op Canada morgen genoeg om voor de vijfde keer wereldkam pioen te worden. Canada verloor gisteren met 8-1 van de Sowjet- Unie. De Tsjechen verzekerden zich door de overwinning op Zweden van de Europese titel, die ook altijd op het spel staat bij het wereldtoernooi. De Sowjet-Unie kan de Tsjechische ploeg wat dat betreft niet meer in halen. Wel bleven de Russen in de strijd om de wereldtitel. Ondanks het ongelooflijk hoge aan tal van 52 strafminuten kon Canada de Sowjet-Unie niet afhouden van een zege van 8-1. Slechts in de eerste periode, toen de Canadezen er al veel te hard tegen aan gingen konden de Canadezen de Sowjet- Unie nog bijhouden. (1-1) Terwijl de Canadezen daarna zich zelf verloren en herhaaldelijk op de strafbank terecht kwamen, hielden de Russen het hoofd nog enigszins koel (twaalf strafminuten) en straf ten de Canadezen met 4-0 en 3-0 in de laatste twee perioden op de enig juiste r Stand: 1. Tsjecho-Slowakije 9 7 1 1 15 52-24 2. Sowjet-Unie 9 6 0 3 14 76-21 3. Zweden 9 6 0 3 12 40-18 4. Canada 9 5 1 3 11 39-33 1. Jan van Erp 26 min 49,0 sec. (gem. 45,866 km per uur) met bon 25.49.0, 2. Driessen 27.59.2 (met bon 27.29.2), 3 Blue de Nil 28.00,3 (met bon. 27.45.3). Uitslag eerste etappe (tevens alg. klassement): 1Henk Mutsaars (Van Erp) 145 km in 3 uur, 22 min en 22 sec., met bon. 3.22.07, 2. Theo de Rooy (Soka) 3.22.22 (met bon. 3.22.12), 3. Piet van Leeuwen (Van Erp) 3.22.28 (met bon. 3.22.23). 4. Peter van der Kruys (Van Erp) 3.22.30, 5. Piet Hoekstra (Batavus z.t., 6. Ad Tak (Soka) z.t., 7. Theo Hogervorst (BSB) z.t., 8. Leo van Vliet (Amstel) z.t., 9. Bart van Est (Van Erp) z.t., 10. Jos Lamrher- tink (Amstel) z.t., 11. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur Hoofdklasse K N V B Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST eeeajRp MET os IWPWM. LEIDEN - Gisteravond is tij dens de tweede bijzondere al gemene ledenvergadering van basketbalclub Mercasol Leiden het bestuursvoorstel tot na amswijziging van de vereniging in „Parker" met een ruime meerderheid van stemmen aangenomen. Hetgeen inhoudt dat de sponsor-overeenkomst met William Rikkers United uit Amsterdam, nu „echt" onder tekend kan worden. De veran dering van naam gaat in bij de start van het nieuwe basketbal- De tweede vergadering was no dig omdat de uiterst felle dis cussies over de voor- en nadelen van sponsoring, topsport en al les wat daaraan te pas komt, bij de eerste behandeling (op 22 april) zo veel tijd in beslag na men dat op het moment van stemming het vereiste quorum ontbrak. Een groot aantal leden hield het toen na een paar uur wel voor gezien. Die discussies bleven ditmaal grotendeels achterwege, zonder dat de ver schillende standpunten elkaar belangrijk naderden. Duidelijk werd wel dat er binnen de Leidse basketbalvereniging een bezinning op alle aan spon soring en topsport (eredivisie basketbal) klevende zaken zal volgen. Bij de stemming, die met enige spanning tegemoet werd gezien omdat minstens twee derde van de leden zich voor de naams verandering moest uitspreken, spraken 53 leden zich uit vóór het voorstel, 15 leden vc-u-'-. -r- den zich tecen en onthielden .ltn

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11