Steeds vaker doorrij den nog in degradatiezorgen veroorzaken na veroorzaken ongeluL Van der Louw boos op hoofdinspecteur Springruiter Schockemöhle moet stoppen 1e of 2e MONTEUR Stijgende verkeerscriminaliteit Alleen Philidor-rCSCfVCS Katwijk aan Zee. Anno 1924 Mercedes-Benz PAGINA 10 VARIA ZATERDAG 7 MEI 1977 AUSTIN ALLEGRO BJ. '75, KMST, 45.000, PRIJS 5750,-. In st. van nieuw, alle keuringen toe gestaan. Telefoon 071-763613. Deze originele foto is weer te koop in ons kantoor: Badstraat 9, Katwijk. Slechts 10,- overwinning op VHS uit Haarlem behalen. Utrecht degradeerde, om dat VHS erin slaagde HD/VAS/ASC in de vorige ronde toch nog een 5-5 gelijkspel af te snoepen. De einduitslag van het treffen tussen Utrecht en Eindho ven uit de zevende ronde is na her arbitrage van een 5V2-4V2 zege voor de ploeg uit de Domstad veranderd in een 5-5 gelijkspel, maar de Utrechtenaren hebben hoger be roep aangetekend. Indien Eindho ven dat beroep verliest, dan is dat team ook al wordt Philidor/Leiden met 10-0 gekraakt toch gedegra deerd. LSG I zal thuis tegen SMB I probe ren de tweede plaats in de eerste klasse B veilig te stellen. Alleen bij verlies voor LSG pakt SMB de MAASTRICHT (ANP) - De wijze waarop de Nationale Stichting Casino-spelen public relations bedrijft is gewoonv/eg gênant. Dit zei tweede- kamervoorzitter dr. A. Vonde ling gisteravond op een PvdA- verkiezingsbijeenkomst in Maastricht. Op hetzelfde mo ment werd in Valkenburg het tweede Nederlandse casino ge opend. Daar zal ik echt niet bij zijn, aldus Vondeling.Ik had een uitnodiging gekregen om met mijn huisgenoten aanwezig te zijn. Men bood ons aan: vlie greizen, een duur weekeind- verblijfin Zuid-Limburg en nog vijftig gulden per persoon aan fiches toe. Een zaak derhalve van honderden guldens. Die re clame staat me tegen. Zeker voor zo n doel. Het spijt me dat de club, waarvan mijn voorgan ger, mr. F. van Thiei, voorzitter is, dit soort campagnes voert. DEN HAAG - Na enkele voorspoe dige jaren lijkt de verkeersveilig heid, weer te verminderen. Welis waar doen de snelheidsbeperking, het 1-novemberwetje en de draag plicht van valhelm en autogordel Toebosch herinnert zich uit zijn stage bij de algèmene verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen: „Als we een man die door gereden was later op het bureau kregen, had hij thuis eerst i nog steeds hun positieve invloed jenever gezeten. Tien tegen een dat gelden op het rijgedrag weggebruiker, maar toch is het aan tal verkeersdoden weer stijgende en ook stappen steeds meer auto mobilisten met een borrel op ach ter het stuur. Onlangs werd aan deze vorm van stijgende verkeerscriminaliteit door Veilig Verkeer Nederland het bericht toegevoegd dat het aantal autobestuurders dat doorrijdt na een ongeluk sterk stijgt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek waren dat vorig jaar ruim 14.000 automobilisten, tegen 8545 in 1970 ter kennis van de politie ge brachte gevallen. Een absolute stij ging van maar liefst 70 procent. En hoewel juiste cijfers over het totale aantal ongelukken in die jaren ont breken, kan je rustig zeggen dat de mensen die doorrijden na een onge luk een groeiende groep vormen van alle automobilisten die bij een ongeluk betrokken zijn. Alcohol Dat zegt de heer J. W. Bakker, secre taris van de centrale politie ver- keerscommissie (CPVC), een over legorgaan waarin rijks- en gemee ntepolitie zich buigen over allerlei verkeerskwesties. „Naar de oorza ken van die stijging kan je alleen gissen, maar de stijging van het al coholgebruik zal zonder twijfel een rol spelen", aldus Bakker. Drs. J. Toebosch, stafdocent crimi nologie aan de Nederlandse poli tieacademie in Apeldoorn en zelf afgestudeerd op een proefschrift over dronken rijden: „Als je onder invloed rijdt is de kans groter datje ergens tegenaan rijdt. En omdat men banger is om voor dronken rijden gepakt te worden dan voor het doorrijden na een ongeluk, kie zen velen in hun paniek voor het laatste. Waarmee ik overigens niet wil beweren dat dronken rijders na een ongeluk altijd doorrijden", be nadrukt drs. Toebosch. Hij wijst ook op andere motieven om de „benen" te nemen zoals haast of het rijden zonder rijbewijs. Volgens hem biedt de wet aan dronken rijders wel de mogelijk heid om na een ongeluk door te rijden. Doorrijden is een misdrijf en kan worden bestraft met ten hoog ste driejaar. Maar die straf kan een- automobilist ontlopen als hij zich binnen 24 uur vrijwillig bij de poli tie aangeeft. hij voor het ongeluk al had gedron ken. Maar dat kon de politie toen niet meer bewijzen. Ja, zeiden ze, ik was van plan om naar de politie te gaan, maar ik moest eerst even bij komen van de schrik. Zo waren ze onder een veroordeling wegens dronken rijden en wegens door rijden uit. Dat kwam toen frap pant veel voor". Drs. Toebosch vindt dat zo'n 24- uursregeling ook bij andere delic ten, zoals winkeldiefstal, zou moe ten gelden. Commissaris Bakker van de CPVC is het daar niet mee eens. „Een aanrijding gebeurt van de ene op de andere seconde. Een winkeldiefstal pleeg je niet plotse ling. Die pleeg je bewust. Dat is een vrije keuze. Bij een aanrijding is daar geen sprake van", aldus Bak ker. Waarborgfonds De helft van alle aanrijdingen waarbij een van de partijen is door gereden, wordt door de politie op gelost. Dat betekent niet dat auto mobilisten, wier auto door onbe kenden in de kreukels is gereden, financieel gedupeerd worden. Zij kunnen namelijk een beroep doen op het waarborgfonds dat speciaal in deze gevallen de schade ver goedt. „Natuurlijk moet aannemelijk ge maakt kunnen worden dat de gele den schade is toegebracht door een onbekende. Daarom zou ik ieder een die dit overkomt willen advise ren onmiddellijk na het ongeval de politie te waarschuwen en getuigen te verzamelen", zegt commissaris Bakker. Hij is ervan overtuigd dat de politie meer gevallen kan oplossen als het publiek beter meewerkt. „Als ie mand bijvoorbeeld een automobi list op een parkeerterrein een auto ziet aanrijden en doorrijden, dan moet hij het kenteken van de door rijdende wagen noteren en dat on der de ruitewissers van de bena deelde partij schuiven. Dat is een sociale plicht die we met z'n allen hebben". Volgens Bakker is er een mentali teitsverandering voor nodig om het probleem van het doorrijden aan te pakken. „Het is een verlaging van het normbesef. Wees heer in het verkeer spreekt niet meer aan. We proberen er iets aan te doen op voorlichtingsbijeenkomsten. Het grote probleem is dat daar alleen het goedwillende publiek komt". Criminoloog Toebosch: „Verlaging van het normbesef vind ik zo'n vage kreet. De een heeft andere normen dan een ander. Ik geloof veel eerder dat dit soort misdrijven voortkomt uit een verkilling van de menselijke verhoudingen. Dat is dan een voe dingsbodem voor een mentaliteit van: als ik geen schade heb, de rest is onbelangrijk. Ik vind het veel zinniger om bijvoorbeeld het drankgebruik op de weg aan te pakken". LEIDEN - Ongetwijfeld zal het duel tussen D/Watergraafsmeer en V/Rotterdam in de vandaag te spe len negende en tevens laatste ronde van de landelijke schaakcompetitie het meeste publiek trekken. Im mers, de landstitel staat op het spel. De Rotterdammers hebben een voorsprong van één matchpunt op hun rivaal, zodat zij aan remise vol doende hebben om het landskam pioenschap van de tegenstander Het tiental van Eindhoven zal van daag alles in het werk stellen om het bezoekende team van Philid or/Leiden te vloeren, want alleen bij winst heeft de ploeg uit de Lichtstad nog kansen op lijfsbe houd, maar dan moet het reeds ge degradeerde Utrecht wel een ruime Na kritiek op politie-top PPR-Kamerlid Van Kuyen op bezoek in Alphen 'ALPHEN AAN DEN RIJN - Het PPR-Tweede Kamerlid Kees van Kuyen uit Warmond brengt maan dag een werkbezoek aan Alphen en Zwammerdam. Kees van Kuyen, in de Kamer onder meer belast met ruimtelijke ordening en verkeer en waterstaat, zal een bezoek brengen aan het buurtcentrum Ridderveld, de polder Kerk en Zanen en de Be langenvereniging Zwammerdam. Zijn werkbezoek, geheel op de fiets, wordt afgerond met een ge sprek met het college van B en W. TURNEN - De Roemeense turnster Nadia Comaneci heeft tijdens een landenontmoeting tussen Roeme nië en Spanje in Madrid bewezen de grote vorm weer te bezitten. De 15-jarige Comaneci, die tijdens de Olympische spelen van Montreal drie gouden medailles behaalde, won het individueel klassement met 39,60 punten, slechts 0,4 punt minder dan de maximale score. Aanrijding Hunt tijdens training MADRID - Tijdens de eerste trai ning voor de Grote Prijs van Spanje hebben wereldkampioen James Hunt en de Westduitse coureur Hans Stuck een lichte aanrijding gehad op het circuit van Jarama. Het incident gebeurde toen Hunt in een bocht Stuck wilde inhalen. Bij deze manoeuvre raakte het achter wiel van de McLaren van Hunt het voorwiel van Stuck's Brabham. De wagen van Stuck liep lichte be schadigingen aan de vooras op. Overigens was het niet de eerste keer dat Hunt en Stuck moeilijk heden met elkaar hadden. Tijdens de Grote Prijs van Monaco in 1974 vloog de wagen van Stuck uit de baan, nadat bij een inhaalmanoeu vre Hunt geen ruimte had gemaakt Stuck liep daarbij echter geen ver wondingen op. De Amerikaan Mario Andretti maakte tijdens de eerste training voor de Grote Prijs van Spanje, die morgen gehouden wordt, de beste tijd met zijn Lotus. Hij legde één ronde op het circuit van Jarama af in 1 minuut 18.80 seconden. Alwin Schockemöhle, zoals hij tijdens zijn carrière bijna voortdurend te zien was: bezig aan zijn ereronde. Op medisch advies DUSSELDORP - Alwin Schocke möhle, een van de grootste sprin gruiters aller tijden, heeft op me disch advies de arena verlaten. Sinds 1969, toen hij uit het zadel moest worden geholpen wegens ondraaglijke pijn in zijn rug, wist Schockemöhle, dat hij eens deze stap zou moeten maken. Een scheurtje in een van zijn rugwer vels veroorzaakte hem zeer veel pijn. "Ik ben nu bijna 40 (29 mei viert hij deze dag) en ik stel mijn gezondheid boven alles",, zei een •teleurgestelde Schockemöhle. ROTTERDAM (ANP) - Burgemee ster André van der Louw en zijn hoofdcommissaris van politie A. Vermeij hebben gistermiddag uitvoerig overleg gepleegd over de onrust die binnen het korps is ontstaan naar aanleiding van kri tische opmerkingen van de chef zeden- en kinderpolitie B. D. Kalma. Deze had zich afwijzend uitgelaten over de herkennings formulieren, die de politie in de Maasstad bij wijze van proef sinds begin vorig jaar in gebruik heeft. Na afloop van het gesprek liet Van der Louw weten geen reden te hebben om te twijfelen aan de mededeling van de hoofdcom missaris, dat Kalma naar behoren is ingelicht. Dit nadat de hoofdin specteur zich schriftelijk had be klaagd over het discriminerende karakter van het furmulier. In een brief aan Van der Louw had Kalma ontkend antwoord te hebben gekregen op zijn kriti sche vragen. In die brief aan de burgemeester van gistermorgen sprak Kalma van een „leugena chtige" voorstelling van zaken, als zou hij door zijn directe chef wel naar behoren zijn ingelicht. Volgens Van der Louw had Kalma zich tot hem kunnen wenden in dien hij van mening was, dat hij onvoldoende was geantwoord op zijn vragen, in plaats van de top van het Rotterdamse politie apparaat in het openbaar van leugenachtigheid te beschuldi gen. „De discussietoon van de heer Kalma is in strijd met wat ik reken onder behoorlijk met el kaar omgaan", aldus Van der Volleybalteam behoudt kans KAMPEN - Nederland heeft zijn kans behouden op één van de twee te verdienen plaatsen bij het Euro pees volleybalkampioenschap door gisteravond bij het kwalifica tietoernooi in Kampen te zegevie ren over Israël. Dat gebeurde overigens op een tamelijk benepen wijze: 13-15, 15-10, 10-15, 15-13, 15-6. Louw. Hij vindt de affaire een „schoolvoorbeeld" van een pro bleem dat in een normaal gesprek snel tot een oplossing had kun nen worden gebracht. Van de kant van het Rotterdamse gemeentebestuur is gisteravond bevestigd dat de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Jus titie inmiddels een nieuw formu lier hebben ontworpen. Daarin zijn enkele „ongewenste ken merken" van enventuele ver dachten niet meer opgenomen. Het bezwaar van Kalma gold onder andere de op het formulier aan gegeven typeringen als zigeuner, homofiel, jood, gastarbeider, in valide en dergelijke. Van der Louw verklaarde gisteren met nadruk dat de omstreden ty peringen op de formulieren in Rotterdam niet bedacht hadden kunnen worden. Zigeunerkoning Koko Petaio heeft intussen de hoofdofficieren van justitie in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam verzocht een strafvervolging in te stellen tegen degenen die aansprakelijk zijn voor de invoering van het om streden landelijke aanmeldings formulier voor de herkenning van verdachten door de politie. Aanleiding is de omschrijving „zigeuner" op het formulier, dat bestemd is voor de registratie van verdachten van een misdrijf. 1976 veroverde hij in Montreal In de tweede en laatste wedstrijd goud op het individuele springcon cours en met zijn ploeg zilver in de samengestelde wedstrijd. De olympische triomf betekende te vens een wereldtitel. In totaal triomfeerde hij 26 maal in een Grote Prijs der Naties en be haalde hij 58 overwinningen in grote prijzen en andere zeer belang rijke wedstrijden. Frankrijk met 3-1 van Grie kenland. De Fransen moesten enigszins verrassend de derde set afstaan met 9-15 nadat de tweede al moeizaam met 15-13 was gewon nen. De setstanden waren 15-8, 15-13, 9-15, 15-10. Bijna 24 jaar heeft hij in het zadel J er on orrk 1 o gezeten en de piste's beheerst. Zijn VtOcQC 2;6ll0r3.16 eerste overwinnine behaalde hii in SV Hamburg en Anderlecht Engelsen voorop -Jrlsv Hambu;g .1^ als Anderlecht hebben een goede in Tulpenrally eerste overwinning behaalde hij 1954 bij een springconcours en in de military. Hij won in zijn loop baan alles wat er te winnen viel. Viermaal werd hij getooid met de Duitse titel: in 1961,1963,1967 en in ROTTERDAM - Zevenenzeventig équipes zijn gistermorgen in Rot terdam gestart voor de 26ste Tul penrally, de Nederlandse sterrit tel lend voor het Europees kam pioenschap. De Engelsen Brookes en Bryant in een Ford Escort voe ren na zeven van de 38 proeven het klassement aan met 1543 punten. De BelgiscKNederlandse combina tie De Staepelaere-Bessem bezet de tweede plaats (1567 pnt) voor het Zweeds/Nederlandse duo Carlsson-De Jong met 1569 pnt. generale repetitie achter de rug voor hun treffen in de finale van de Europa Cup II volgende week woensdag in Amsterdam. Ander lecht won gisteravond in de voor- uitgespeelde wedstrijd voor de Belgische competitie met 2-0 van Waregem. Hamburger SV won op eigen veld gemakkelijk met 2-0 van MSV Duisburg. Hamburg won de voor- uitgespeelde Bundesligawedstrijd door treffers van Keiler (8e minuut) en Steffenhagen (49e). In de andere wedstrijd, die gisteren voor de Westduitse competitie werd gespeeld had FC Köln geen enkele moeite met VFL Bochum: 6-1. afdeling bedrijfswagens Alphen a/d Rijn Wij wensen op korte termijn onze technische groep uit te breiden met: die zelfstandig alle voorkomende onderhouds- en reparatiewerkzaamheden kan verrich ten aan bedrijfswagens. Diploma's worden vanzelfsprekend op prijs gesteld; belangrijker achten wij echter een ruime ervaring en een goede inzet. De juiste man vindt bij ons een plezierige werkkring in een niet te aroot bedrijf met veelal ionqe medewerkers. Een goed salaris en een uitstekend pakket aan overige arbeidsvoorwaarden kunnen wij in het vooruitzicht stellen. Voor een afspraak kunt U zich in verbinding stellen met onze chef werkplaats de heer J. van de Berg, tel. 01720-73344 U kunt ook schriftelijk solliciteren t.a.v. de Directie van B V. LIAM. tweede plaats net voor de neus van de Leidenaars weg op grond van een beter bordpuntenaantal. Philidor II gaat vandaag bij Ein dhoven II een laatste poging wagen om via winst degradatie te ontlo pen. Tot nu toe hebben de Leidena ars alle thuiswedstrijden verloren en alle uitwedstrijden gewonnen. Drie achtereenvolgende nederla gen deden Voorschoten I in de tweede klasse C naar een zesde plaats duikelen, zodat dit tiental vandaag tegen Het Oosten I zijn uiterste best zal doen om weer eens een zege te behalen. Theoretisch zijn de Voorschotenaren nog niet vrij van degradatiezorgen, maar de aanhang rekent zondermeer op handhaving in de KNSB- competitie. TENNIS - De tussenstanden van de Davis Cupwedstrijden in de kwartfinales van de Europese zone, luiden: Spanje-Joegoslavië 1-1; Roemenië-Tsjecho Slowakije 1-1; Polen-Frankrijk: 0-2 en Zweden- Oostenrijk 1-0. VOETBAL - Het bestuur van be kerfinalist PEC Zwolle heeft giste ren besloten doelman Peter Ge rard s weer in de selectie op te ne men op voorwaarde dat hij excuses maakt over gedane uitspraken. Ge- rards werd enkele weken geleden geschorst door PEC omdat hij zich niet loyaal had opgesteld tegenover zijn club en onderhandelingen was aangegaan met MW. Verder had Gerards laatdunkende opmerkin gen aan het adres van de Zwolse eerste divisie-vereniging gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10