Engelsen op de 4)een voor [president Carter Geloogd Massief Eiken EG licht tip van sluier op s Meubelfabriek Oisterwijk Spaarrente tot VAVO-top zal waarschijnlijk weinig spectaculair zijn Reusachtige veiligheidsoperatie Nieuwe spionage - zaak in West- Duitsland de Meubelmakers uit het zuiden des lands JL De rente die wii vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat. afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8V.1V IIJDAG 6 MEI 1977 UUdMI.KM K-W JN HAAG (ANP) - De NAVO- iconferentie die volgende week isdag in Londen wordt gehou- n zal waarschijnlijk weinig spec- ailaire resultaten opleveren. Het erleg van de staats- en regerings- ders der vijftien bondgenoten -urt niet veel langer dan zes uur. ■Mgens minister Van der Stoel Idoende voor het afleggen van jemene verklaringen. n de orde komen waarschijnlijk oblemen als de aanschaffing van AWACS (airborne warning and ntrol system) - het uitrusten van n vloot radarvliegtuigen die diep vijandelijk gebied kunnen iken - en wat in NAVO-jargon de vo way street" heet - Amerika er- b bewegen meer defensiemate- ;el in Europa te kopen -. De ^VO-defensieministers vergade- n 16 en 17 mei in Brussel. Woensdag zullen de ministers van buitenlandse zaken in Londen spreken over kwesties die op elke vergadering ter sprake komen, zoals de conferentie die in de tweede helft van dit jaar in Bel grado wordt gehouden om na te gaan hoe de aanbevelingen van de slotakte van Helsinki in de praktijk zijn gebracht en de onderhandelin gen over wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering in Mid den Europa (MBFR) die zich al ja ren voortslepen in Wenen. Dinsdagmiddag zullen premier Den Uyl en minister Van der Stoel, een korte ontmoeting hebben met de Amerikaanse president Jimmy Carter en zijn minister van buiten landse zaken Cyrus Vance. Minis ter Van der Stoel zei aan te nemen dat voornamelijk energievraag stukken en de rechten van de méns zullen worden besproken. Tot de andere bilaterale ontmoetingen van premier Den Uyl en minister Van der Stoel behoort een met de Portugese president Antonio dos Santos Ramalho Eanes en zijn mi nister José Medeiros Ferreira. Aangenomen mag worden dat de staats- en regeringsleiders de nad ruk zullen leggen op het belang dat zij hechten aan het Noordatlantisch bondgenootschap. Het beleid van president Carter wordt geken merkt door "een zeer positieve op stelling" tegenover de Europese eenwording. Bovendien laat hij, al dus minister Van der Stoel, geen gelegenheid voorbijgaan om zich "uitermate positief' uit te laten over het belang van hechte mili taire samenwerking. Uit Amerikaanse bron zijn de laat ste tijd berichten gekomen dat pre sident Carter zal pleiten voor gro Opnieuw arrestaties moord op Buback BONN (SP) - In Karlsruhe, waar op 7 april de Westduitse procureur-generaal Buback en twee begeleiders werden doodgeschoten, zijn gisteren twee mannen gearresteerd die ervan verdacht worden tot de anarchistengroep van de (no vember vorig jaar gehouden) advocaat Siegfried Haag te behoren. Deze vooral in Zuid-Duitsland opererende groep wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van Buback. De op verdenking van terro risme aangehouden mannen zijn de werkloze bedrijfseco noom Uwe Folkerts (29) en de student Johannes Timme (21). De econoom is een broer van de voortvluchtige Knut Fol kerts, die de politie recht streeks verantwoordelijk houdt voor de moordaanslag op Buback. Enkele dagen tevoren waren in de Badense stad Singen twee andere vermoedelijke terroristen na een vuurge vecht de politie in handen ge vallen. De 22-jarige Gunter Sonnenbérg, die de dodelijke schoten op Buback vanaf een motorfiets zou hebben gelost, ligt nog steeds buiten kennis met een levensgevaarlijk schotwond in het hoofd - het wordt weinig waarschijnlijk geacht dat Sonnenberg ooit nog in staat zal zijn voor een rechtbank te verschijnen. De tweede arrestante, de Ber- lijnse activiste Verena Becker liep toen een lichte been ver wonding op en is nu onderge bracht in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim, waar ook de leden van de harde kern van de Baader-Meinhof- groep zitten opgesloten. Zoals bekend werden drie van hen, Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gudrun Ennslin vo rige week door het gerechts hof in Stuttgart wegens moord meermalen gepleegd tot le venslang veroordeeld. tere militaire krachtsinspanning van de Westeuropese NAVO- landen. In antwoord op vragen hierover verklaarde Van der Stoel niet precies te weten wat het Ame rikaanse staatshoofd zal voorstel len. "Ik vermoed dat hij in het al gemeen zal wijzen op de noodzaak de militaire sterkte van net bond- gepootschap op een behoorlijk peil te houden Carters aanwezigheid in Londen heeft vooral ten doel nogmaals de nadruk te leggen op het fundamen tele belang dat de Amerikaanse re gering hecht aan een "sterke en een gezonde NAVO". De interne sa menhang van de verdragsorganisa tie is de afgelopen vier jaar sterker geworden door het verdwijnen van de dictaturen in Griekenland en Portugal. Minister Kissinger en de toenma lige Amerikaanse minister van de fensie James Schlesinger hebben - ook al voordat Franco van het poli tieke toneel was verdwenen - vaak en nadrukkelijk gesproken over het belang van Spanje voor de NA VO. Zo de kwestie van Spanje's lidmaatschap van de NAVO in Londen aan de orde mocht komen, aldus minister Van der Stoel, "kan hierover weinig zinnigs worden ge zegd" voordat algemene verkiezin gen zijn gehouden en de regering, die als resultaat van deze verkie zingen is gevormd, zich heeft uitge sproken. LONDEN (SP) - De grootste veiligheidsoperatie die in En geland ooit voor een bezoekend staatshoofd op touw is gezet. Sinds de aankomst van de Amerikaanse president Jimmy Carter, gisteravond laat op het vliegveld Heathrow, werkt deze op volle toeren." De Amerikanen zelf hebben meer dan 200 gewapende veiligheidsagenten op de beenmaar dit aantal wordt gemakkelijk overtroffen door leden van de Britse veiligheidsdienst-en personeel van Schotland Yard, dat speciaal voor de bewaking van Jimmy Carter is aangewezen. W1LDPOLDSRIED - Door de deuropening kijkt de 79-jarige Rudolf Neugebauer naar zijn verwoeste woonka mer. waarin gisteren wrakstukken terechtkwamen van de 190e Starfighter die de Westduitse luchtmacht verloor. Het toestel stortte neer bij het Westduitse plaatsje Wildpoldsried. De piloot verloor het leven.de buurtbewoners in het dorpje kwamen met de schrik vrij. Met name voor Scotland Yard zijn het trouwens toch al zware dagen en nachten. Direct na de mini- topconferentie van het komende weekeinde, volgt namelijk de grote NAVO-bijeenkomst en zijn de En gelsen ditmaal ook gastheer van de gemenebestconferentie. Boven dien zijn er tal van activiteiten in het kader van het zilveren jubileum van koningin Elisabeth. Alle maat regelen ten aanzien daarvan zinken echter in het niet bij de indrukwek kende reeks voorzorgen, die voor het bezoek van president Carter ge troffen zijn. Al weken Al weken geleden begonnen die met de komst van vijf topfunctio narissen van de FBI naar Londen, voor besprekingen met de leiding van Scotland Yard en de Britse binnenlandse veiligheidsdienst, de CID. Afgesproken werd toen on dermeer dat Jimmv Carter tijdens zijn bezoek aan Engeland gebruik zou maken van zijn eigen presiden tiële kogelvrije Cadillac, die gister avond dan ook keurig opgepoetst op Heathrow Airport klaarstond. Vervolgens werd ook Winfield House in het dure Regent's Park, waar president Carter tijdens zijn bezoek de nacht doorbrengt, aan een grondig onderzoek onderwor pen. Incidenten De intensieve voorbesprekingen tussen de Amerikaanse en Engelse veiligheidsdiensten hadden ook tot doel om herhaling te voorkomen van de incidenten tijdens het be zoek van Richard Nixon aan Harold Wilson in 1969. Het was toen dat er regelrechte vechtpartijen uitbra ken tussen de enorme lijfwacht van Nixon en leden van de Britse pers. Trouwens ook elders in Europa heeft men onaangename ervarin gen opgedaan met het vaak zeer brute en arrogante optreden van de mannen met de grote zwarte schoenen, die onder goed zittende kostuums hun wapens in schou derholsters dragen. Temeer daar de Engelsen ook de andere hoge bezoekers, zoals pre sident Giscard d'Estaing, bonds kanselier Schmidt en de premiers Foekoeda van Japan, Trudeau van Canada en Andreotti van Italië in tensief moeten bewaken, in schril contrast met hun eigen premier James Callaghan, de gastheer van het dure gezelschap, die het zoals te doen gebruikelijk met zijn ene privé-detective afdoet. Persleger Een zorg apart vormen de voorzie ningen voor het machtige persleger dat Londen met het oog op de mini- top en de NAVO-bijeenkomst is binnengerukt. De Amerikanen al leen al zijn er met meer dan 160 journalisten en tv-technici. Om de president toch maar vooral bij te kunnen houden is een deel van dit leger per supersonische Concorde naar Londen gevlogen. Ironisch genoeg, wanneer men bedenkt dat de stemming in de Amerikaanse pers nu bepaald niet pro-Concorde kan worden genoemd. Het contin gent Amerikaanse journalisten is overigens naar een deel van het grote perslegioen dat kennelijk toch groter is uitgevallen dan de Engelsen tevoren hadden voorzien. Want al dagenlang wordt er in lange rijen gestaan voor de uiterst moei zaam te verkrijgen perspasjes, die ondermeer toegang geven tot de grote persconferentie die zondag avond in het fraaie Banqueting House van Whitehall wordt gege ven ter afsluiting van de conferen tie. waarvan niemand overigens spectaculaire resultaten verwacht. BRUSSEL (DPA) - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft gisteren opnieuw enige bij zonderheden bekendgemaakt om trent de mysterieuze verdwijning eind 1968 van een vrachtvaarder, geladen met 200 ton uraniumerts. Vorige week meldden de Ameri kaanse dagbladen New York Times en Los Angeles Times gelijktijdig dat het schip en de lading vermoe delijk in Israël terecht zijn geko- Een woordvoerder van de Euro pese Commissie zei gisteren dat de transactie met de lading uraniu merts in oktoner 1968 aan Euratom, het Europese bureau voor kerne nergie, is voorgelegd door de Brus selse firma "Societé génërale des Minerais". De koper was het Westduitse be drijf "Asmara Chemiedat het erts nodig had voor zijn dochteronder neming Saica in Milaan. Nadat Euratom de transactie had goedgekeurdwerd het erts midden november 1968 aan boord van het vrachtschip Scheerbergs geladen in de haven van Antwerpen. Het schip was tevoren in Rotterdam geweest, varende onder Westduitse vlag. In Antwerpen was deze ver vangen door de Liberiaanse. Het schip heeft nooit de eindbes temming Genua bereikt. Volgens de woordvoerder heeft Euratom in 1970 zijn onderzoek naar het ver dwijnen van het schip gestaakt Er blijven echter nog enige raadsels over. Waarom heeft de koper, die betaald had voor de lading uraniu merts, nooit een beroep gedaan op de verzekeringsmaatschappij waar het erts verzekerd was of bij de poli tie een onderzoek geëist wegens bedrog Evenmin heeft Euratom ooit een aanklacht ingediend wegens ont duiking van de bepalingen van het bureau. Nieuwe methode Frankrijk heeft een nieuwe met hode voor het verrijken van ura nium ontwikkeld, waarmee men "zwak verrijkt" uranium kan pro duceren dat wel in kerncetrales. BONN (SP) - De federale recherche in West-Duitsland heeft gisteren een 30-jarige secretaresse in het bureau van de bondskanselier op verdenking van spionage voor de DDR gearresteerd. Sinds de cember 1975 was Dagmar K - na het gebruikelijke veiligheidson derzoek - in de bondskanselarij tewerk gesteld waar zij als secre taresse op de afdeling Europa zaken toegang had tot geheime stukken. De chef van het bureau, staatsse cretaris Schüler, heeft dit beves tigd, maar zei ook dat de schade die de secretaresse aan de bonds republiek heeft toegebracht, ge ring is geweest. De meeste van deze geheime stukken plachten reeds na enkele dagen openbaar te worden. Behalve Dagmar K. is in Düssel- dorf een echtpaar gearresteerd dat vermoedelijk aan het hoofd stond van een agentengroep en dat ook de thans gearresteerde secretaresse voor de spionage ten behoeve van de Oostduitse staatsveiligheidsdienst zou heb ben aangeworven. Twee jaar geleden kwam de bonds kanselarij in opspraak toen een van de naaste medewerkers van de toenmalige regeringschef Willy Brandt, Günter Guillaume, als spion voor de DDR werd ont maskerd. Het geval Dagmar K schijnt van aanzienlijk geringer betekenis. Zij had geen toegang tot bondskanselier Helmut Schmidt, deze heeft haar zelfs niet eens gekend. maar niet voor militaire doeleinden kan worden gebruikt. Dit is gisteren in Parijs bekendge maakt na afloop van een bijeen komst van de Franse raad voor het buitenlandse kernbeleid onder voorzitterschap van president Va- léry Giscard d'Estaing. De Franse autoriteiten gaven als hun mening dat Frankrijk een belangrijke stap heeft gedaan in de strijd tegen een verdere verspreiding van kernwa pens. Ook West-Duitsland maakt al jaren zwak verrijkt uranium dat niet voor militaire doeleinden kan worden gebruikt, zo is gisteren in Bonn meegedeeld na de Franse bekend making van een soortgelijk procé dé. waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. (S eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept A eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service u gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9