Sterilisatie hoeft Artsen Leids centrum voor geboorteregeling NJBG-kampen om bodemonderzoek te ondersteunen PPR/D'66 pleit voor commissie milieuzaken LEIDEN RIJDAG 6 MEI 1977 Uit het Leidsch Dagblad teren. irtsen: mstad a, tel ?racht 7aard wijk): -West erdag rn.: A. LEIDEN - Het dringend advies van de geneeskundig hoofdinspecteur Drion aan de arbortusklinieken om het steriliseren van vrouwen onmiddellijk te stoppen, wekt grote onrust over de mate van veiligheid waarin deze in- oofd- greep in Nederland wordt toegepast. De Reden waarom de Van hoofdinspectie sterilisatie alleen nog maar wil toestaan in z*ekenhuis is dat „ernstige, soms het leven bedreigende complicaties niet mogen worden uitgesloten", aldus een firen, brief aan de abortusklinieken. Wat de directe aanleiding is (ge weest) tot het verbod, wordt uit de brief van dokter Drion niet a. en duidelijk. De situatie die al da teert van voor de maatregel, anje schept evenmin klaarheid. Zowel de abortuskliniek in Den Haag als de Bloemenhovekliniek in Heemstede stopte onlangs in alle stilte en „uit eigen beweging" enst met sterilisatie van vrouwen. De vraag of daarbij een ongeluk t 13 heeft meegespeeld, is van alle am- kanten ontkend. 553; In Nederland wordt slechts op vier len- plaatsen buiten de ziekenhuizen tel. poliklinisch en onder plaatselijke verdoving gesteriliseerd. De zie kenhuizen - waar de ingreep ge beurt onder volledig narcose - behandelen per jaar naar schat- 38, ting 20.000 vrouwen. De wacht lijsten voor sterilisatie van vrou- org wen zijn enorm. Er zijn wacht tijden van maanden tot jaren. 7, Wanneer de poliklinische behan deling niet meer mag en sterilisa- en- tie slechts nog kan met opname Jg. in het ziekenhuis^ zullen de wachtlijsten nog groter worden. Dat de hoofdinspectie de voorkeur geeft aan de ziekenhuizen, wekt ;el. in de kliniek van de Stichting medisch centrum voor geboorte regeling aan het Kort Rapenburg in Leiden (de jongste kliniek voor onder meer late abortus) flinke ir- ritatie. De artsen Van Lith en Van U- Schie, die samen zo'n duizend n. sterilisaties hebben gedaan, wil- len van de inspectie eerst horen wat „levensgevaarlijk" is aan de praktijk die zij dagelijks uitoefe nen. Volgens hen hoeft sterilisa tie van de vrouw helemaal niet in het ziekenhuis te gebeuren als Hp ingreep poliklinisch zorgvuldig wordt gedaan. Geen zin „Bovendien willen heel veel vrou wen liever niet onder narcose en hebben zij geen zin om twee da gen in het ziekenhuis te liggen", zeggen de Leidse artsen. „Sterili satie is veilig als de artsen die het doen voldoende ervaring hebben en de apparatuur en de operatie kamer up to date zijn. Ook moet je zorgen voor een goede afspraak met artsen in het dichtsbijzijnde ziekenhuis voor onmiddellijke hulp bij complicaties". Hoewel zij nog geen brief van Drion in de bus hebben gehad, zijn ze dan ook niet van plan om het sterilise ren van vrouwen stop te zetten. Dirk van Lith, die morgen een le zing houdt over sterilisatie in Utrecht en die samen met zijn collega op een onlangs gehouden congres in Miami het predikaat „pioniers sterilisatie" kreeg, durft gerust te stellen dat veel artsen in Nederland nog te weinig van sterilisatie weten. Van Lith: „Het is bekend dat de meeste complicaties zijn voorge komen onder volledige narcose. Om te kunnen steriliseren moet je eerst de buik als het ware op blazen. In de ziekenhuizen doen ze dat met koolzuurgas. Dat kool zuur wordt opgenomen in het bloed. Als daarmee iets verkeerd gaat, kan ademstilstand optre den. Dit in combinatie met een De artsen Van Lith (rechts) en Van Schie: "Sterilisatie kan heel goed poliklinisch". nuchtere patient kan lijden tot, ritmestoornissen van het hart en een hartstilstand. Door alleen plaatselijk te verdoven en lach gas inplaats van koolzuurgas in de buik te brengen, voorkom je- deze risico's. Een andere ernstige complicatie die door een foute techniek en door onervaren artsen kan optre den is het aanprikken van bloed vaten. Als je de naald v het gas inbrengt via de navel loodrecht naar beneden prikt, kan het mis gaan. Daarom doen wij dat via de schede, waardoor het risico van iets raken minimaal is. En als de de buik dan vol doende is opgeblazen, brengen we via de navelrand een tweede naaldje in om te kunnen sterilise ren. Bovendien hebben we goed zicht op wat we doen omdat een kijkertje in de buikholte gaat. De vrouw kan zelf meekijken via een verbinding aan het kijkapparaa- tje". Wat de artsen in Leiden zeer hoog zit, is dat in Nederland nog wordt gewerkt met het zogenaamde hoogvoltage-tangetje (220 gra den). Met dat dingetje worden de eileiders dichtgeschroeid. Van Lith: „Het puntje van het tangetje is driehonderd graden. Als daar een darm tegenaan komt, ver brandt hij. Ook kunnen er vonk jes overspringen naar darmen en bloedvaten. Het duurt weken voordat er gaatjes zichtbaar zijn en de vrouw klachten krijgt. Wij steriliseren met een laagvoltage- tangetje van zes volt en met een temperatuur van hondertwintig graden. Het steriliseren duurt dan wel wat langer, maar het risi co is heel weinig of niets". Medicamenten dienen .van medicamenten (ge beurt meestal) voor de ingreep de ademhaling van de patient nade lig kan beïnvloeden Ook is het be langrijk dat de druk in de met gas opgeblazen buik voortdurend wordt gemeten. Waarom geen andere methode van sterilisatie toepassen? Dirk van Lith: „Naar aanleiding van de ri sico's van het hoogvoltage- tangetje heeft men in Amerika een methode ontwikkeld, waar bij de eileiders met een ringetje worden omsnoerd. Maar de kans op zwangerschap is dan twee keer hoger dan bij dicht schroeien. En dat is nou ook weer niet de bedoeling". Inmiddels heeft het medisch cen trum al talloze telefoontjes gehad van vrouwen die bang zijn dat zij niet meer poliklinisch kunnen worden geholpen. Van Lith: „Ze hoeven zich daar geen zorgen over te maken. Wij gaan gewoon door. Wij hebben heel goede er varingen met sterilisatie onder plaatselijke verdoving. We heb ben hier al heel wat artsen uit zie kenhuizen gehad die een kijkje kwamen nemen. En wat weten zij nou van onze techniek als ze zelf alleen maar volledige narcose toepassen? Ik geef toe dat men in het ziekenhuis bij complicaties meer kan doen dan wij hier. Maar als het om iets heel ernstigs gaat, bijvoorbeeld het aanprikken van de aorta, dan is de hulp in het zie kenhuis ook niet voldoende en is land bekend. Het aantal doden bij sterilisatie wordt overigens ge schat op een per honderddui zend". Reden tot paniek? „Nee. Maar de techniek, de kundigheid en erva ring van de arts moeten helemaal in orde zijn. Laat de inspectie daar maar een onderzoek naar doen. Maar dan ook in de zie kenhuizen". Verkiezingsavond Stadsgehoorzaal LEIDEN - De Leidse politieke par tijen hebben besloten op de avond van de tweede-kamer-verkiezingen "woensdag 25 mei, in de Stadsge hoorzaal een grote verkiezings avond te houden. De gemeente zal voor deze avond een financiële bij drage beschikbaar stellen. B en W hebben dat besluit dezer dagen ge nomen. Het is de bedoeling, dat elke partij in de zaal een eigen hoekje krijgt. Op diverse plaatsen zullen televi sieschermen worden geplaatst. In verband met de Europa-cup voetbalwedstrijd die dezelfde avond wordt gespeeld, worden nog pogingen in het werk gesteld om een scherm te bemachtigen waarop de televisiebeelden op groot for maat kunnen 'worden geprojec teerd. Tijdens de verkiezingsavond zullen plaatselijke en landelijke politici commentaar geven'op de verkie zingsuitslagen. ADVERTENTIE 'Geschiedenis leeft' DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Intérieurverzorging V/. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 ADVERTENTIE De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Des i ree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - "Het lijkt gewichtig: studeren tot diep in de nacht met de kin in de handen en de ellebogen op tafel over de boeken. Dat is droge geschiedenis, maargeschiedenis leeft" Dat is ongeveer het uitgangspunt van de Ne derlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis (NJBG), een orgamstie die ook deze zomer weer op uiteenlopende plaatsen in Nederland veertiendaagse kampen opzet. Een bond met inmiddels 750 leden in de leeftijds groep van 12 tot en met 23 jaar, jongens en meisjes, die niet alleen zomers, maar vaak het hele jaar door contact met elkaar houden en samen deelnemen aan de door de NJBG of door hen zelf georganiseerde activiteiten. Dat kunnen zijn de voor- en najaarskampen, meestal gericht op één onderwerp. In Utrecht werden op die manier kastelen bezichtigd, in Naarden werd in een vestingsbunker overna cht, en in Drente was er een tocht langs musea. Het zomerprogramma bestaat uit twee onder delen. Er zijn reizen naar het buitenland (Ro me, Parijs, Chateau Chalon) en in Nederland de opgravingskampen. Deze kampen worden georganiseerd in sa menwerking met de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek en zijn bedoeld om de opgravingswerkzaamheden, die deze dienst op verschillende plaatsen in het land verricht te ondersteunen. In Noord-Holland is er deze zomer een pre historisch project evenals in de Noord- Oostpolder, op andere plaatsen wordt bijvoor beeld een middeleeuws kasteel blootgelegd. In de meeste gevallen gaat het om het in kaart brengen van een nederzetting of kasteel, waarna de vondsten veelal weer onder het zand worden bedolven. Die kaarten gaan naar de rijksdienst, die ze in de archieven bewaart, na er eerst uitvoerig over te hebben gepubliceerd. Volgens Hette Quispel, contactpersoon van de NJBG in Leiden is de ondersteuning van de deelnemers aan de kampen van dit werk zeker belangrijk. "De rijksdienst belt ons meestal op als ze een bepaald project hebben en mensen nodig hebben. Soms gaat het om haastklussen, bijvoorbeeld als bij nieuwbouw iets wordt ge vonden, dat dan op korte termijn moet worden onderzocht, om de bouw niet in moeilijkheden te brengen. Onze mensen kunnen daar belang rijk werk bij doen". Het hangt een beetje van de stad af. maar er zijn plaatselijke afdelingen van de NJBH, waar het hele jaar activiteit is. In Rotterdam bijvoor beeld wordt in de wijk Feyenoord door NJBG- leden een sociaal-hitorisch onderzoek gedaan naar het ontstaan van de wijk en de samenstel ling van de bevolking. Daar en ook in andere steden is ook gezamenlijk museum- en thea terbezoek en worden feesten gegeven. Op lan delijk niveau zijn er werkgroepen, om dieper op bepaalde onderwerpen in te gaan. Leiden heeft nog geen eigen afdeling, omdat het aantal leden hier te beperkt is. voorlopig is er een aansluiting bij Den Haag. Informatie over deze bond: Kees Keuzenkamp, Graaf Adolfstraat 22, Zoetermeer, telefoon 079- 164688. Voor alle duidelijkheid: iedereen kan lid worden, een speciale kennis of deskundig heid is zeker geen vereiste. LEIDEN - Met een ferme zwaai gooide burgemeester Vis gisteren zware namaakkoffer door een piepschuimen deur om daarmee het 7 hoofdkantoor van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen aan het Rapenburg 8 officieel te openen. De opening van het voormalige patriciërshuis ging gepaard met de viering van het vijftigja rig bestaan van NBBS. Foto: de burgemeester en de voorzitter van de raad van bestuur van NBBS, de heer Snijders, betreden het pand. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Fr. v. Mieris straat 30 is de autorijschool Vinkes- tijn gevestigd. Aan de Korte Mare 10 is de dro gisterij Van Capel opgeheven. Aan de Zeemanlaan is de speel goedshop Van de Velde opgehe- Morgen NUSO LEIDEN - De landelijke organisa tie voor speeltuinwerk en jeugdre- creatie NUSO houdt morgen in de Leidse Stadsgehoorzaal de alge mene ledenvergadering. Eerder' was bericht dat de vergadering pas volgende week zou zijn. De verga dering wordt in de ochtenduren gehouden, 's Middags wordt het rollenspel "Sociaal-Cultureel Plan" gespeeld. Ook wordt dan afscheid genomen van penningmeester Nieuwint. ADVERTENTIE Achtentwintig hectare kleurenpracht De Keukenhof is een bloemen tuin die zijn gelijke niet kent. Miljoenen bol- bloemen in geuren en kleuren, in perken en patronen die elk jaar weer nieuw zijn. Want zo is de natuur. De Keukenhof in Lisse verwacht u Keukenhof Kleuren vragen om KodakfUm Architect: handhaaf panden aan Morssingel LEIDEN - Volgens de Leidse ar chitect Taco Mulder zijn de huidige panden aan de Morssingel nog op te knappen. De rehabilitatie van de woningen behoeft bovendien niet duurder te zijn dan in vergelijkbare stadsdelen. Dit zegt hij in een rapport dat hij op verzoek van de huidige bewoners heeft gemaakt en heeft opgestuurd naar het college van B en W. B en W willen de nog bestaande woningen aan de Morssingel ontruimen en slopen. Op deze plek ontstaat dan ruimte voor ruim 120 flats in de premiekoopsector. De huidige be- hebben daartegen bezwaar. Zij hebben - ten dele - met de ge meente de afspraak, dat zij in de woning mochten blijven, zolang ze niet zouden worden afgebroken, hetgeen al enige jaren de bedoeling is. Mulder pleit er nu voor om de woningen uit historisch oogpunt te handhaven. De afbraak staat voor volgende maand op het program- LEIDEN - de fractie van PPRfD'66 in de Leidse gemeenteraad heeft er in een brief bij het college van B en W op aangedrongen ook in Leiden een raadscomiisie milieu-zaken in te stellen. Deze commissie zal in principe op dezelfde manier moe ten functioneren als de andere raadscommissies en moet zich met milieu in de breedste zin bezighou den. In de brief worden sectoren als ruimtelijke ordening woningbouw, verkeer, energie, afvalverwerking, recreatie, openbare orde en indus trie al bij milieu betrokken terrei nen genoemd. De fractie vindt dat er bijvoorbeeld in het verkeersbeleid te weinig aandacht wordt besteedt aan as pecten van geluidshinder en dat er ook te weinig wordt gedaan aan energie-beperkende maatregelen. De briefschrijvers stellen verder voor een ambtenaar speciaal te be lasten met de coördinatie van mi lieuzaken en de advisering aan de in te stellen raadscommissie en denkt op de langere termijn aan de oprichting van een bureau milieu- zaken. Ook wordt gewezen op de binnen enkele maanden op te richten ge meenschappelijke regeling binnen de regio Den Haag, waaraan 18 ge meenten deelnemen en gezamen lijk een milieu-controledienst gaan opzetten. De PPR/D'66 -fractie dringt bij het college aan op een studie over de mogelijkheden om in de toekomst milieu-zaken regio naal aan te pakken. Onder voorzitterschap van wet houder Waal zal een werkgroep worden ingesteld om voor 'd Oude Morsch stadsvernieuwingsplannen te maken. Aan de ambtelijke werk groep zal ook worden deelgenomen door een afvaardiging van het buurtcomité.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3