Negen knelpunten in hervormd Z.-Holland TV-serie over de bijbel Op landelijke fietsdag tocht langs de molens Sommige dominees staan nog op hun voetstuk 'ER WORDT SLECHT GEPREEKT Gezins w.a. schoolgaande kinderen is van belang Pinksterfeest van Ken O metAlquin9 Brown nieuwe leider van Leger des Heils VRIJDAG 6 MEI 1977 HILVERSUM - ,Als mensen van deze eeuw gaan we op zoek naar de bijbel. We vra gen ons daarbij af: wat is die bijbel nou eigenlijk? We gaan niet proberen iets te bewijzen, maar houden ons aan consta teringen die gebaseerd zijn op feiten En dan meestal nog vragenderwijs." Aan het woord is Willem Glas houwer, die van 5 mei af de populair-wetenschappelijke tv-serie ,£)e Bijbel Open" van de Evangelische Omroep pre senteert. Het wordt een nogal uitgebreid projekt. Voorlopig zijn er vijf series gepland, die elk tien uitzendingen omvat ten. De eerste serie gaat over het ont staan van de bijbel, de tweede over zijn betrouwbaarheid, de derde over de geschiedenis van Israël en het Oude Testa ment, de vierde over Jezus en de vijfde over de eerste chris tenen. Éénmaal per vier weken zal een programma worden uitge zonden waarvan twee vóf de zomervakantie na.melijk op 5 en 26 meei): de overige uit zendingen zijn van 18 augus tus, af. De nieuwe reeks heeft min of meer het karakter van een tv- cursus. Men kan zich laten in schrijven voor regelmatig gratistoezending van bege leidende brochures en een aan ,J)e Bijbel Open" gewijd kwartaaltijdschrift, waar van het eerste nummer zojuist verschenen is. Ook komen er video-cassettes van de diverse afleveringen beschikbaar. Volgens de medewerkers aan het programma wordt de bij bel de laatste jaren in toene mende mate in het gelijk ge steld door archeologische, bio logische en geologische vonds ten. Willem Glashouwer: „De bood schap van de bijbel staat of valt met zijn historische ka rakter, met de feiten. In deze serie pakken we de bijbel niet aan als een boek dat zou gel den voor het dagelijks leven, maar als een boek dat ook met gezag spreekt over de historie en de natuur". De bioloog dr. W. J.Ouweneel deed een groot deel van de re search voor de nieuwe tv- serie. De produktie is in han den van Feike ter Velde en voor de regie tekent Franz Arnold. G3SSH3BSQ@ Negen knelpunten ziet dominee G. Samsom (Rotterdam), secretaris van de hervormde „pro vinciale kerkvergadering", in de hervormde kerkprovincie Zuid-Holland. Dinsdag wordt in Zwolle de ope ningszitting gehouden van de gere formeerde synode 1977-1978. Er zijn voor dit jaar en volgend jaar De Hervormde Kerk is ingedeeld met behulp van op de kaart aan wijsbare grenzen. De plaatselijke gemeente is aan die grenzen ge bonden. Er zijn gemeenten waar een vijfde van de bevolking per jaar verhuist. Andere vloeien door de bouw van woningen eenvoudig in elkaar over. Het- bestuur van de provinciale kerkvergadering zou willen pleiten voor een versoepe ling van de kerkelijke grenzen. Nü is het zo dat iemand die verhuist ,In de kerk moet men elkaar vasthouden' maar zich kerkelijk verbonden blijft voelen met zijn vorige woon plaats, kerkelijk gesproken in die oude woonplaats niets meer te zoe ken heeft. De predikant vroeg de provinciale kerkvergadering, die in Rotterdam bijeen was, dan ook, of zij bij de synode nog eens aan de orde wil stellen dat hervormden niet meer zo strak gebonden worden aan de lijnen van de landkaart. Strijd Knelpunt 2 is, in de beoordeling van ds. Samsom, de toenemende „polarisatie". Soms ontstaat er strijd als een ge meente tijdelijk zonder predikant zit. Normaal is, dat regiopredikan ten invallen. Er zijn gemeenten die dan liever op eigen kosten andere predikanten vragen om in de diens ten voor te gaan. De leiding van de kerkprovincie ontraadt dit sterk. "In de kerk moet men elkaar vast houden", aldus ds. Samsom. Het „solisme" van een aantal pre dikanten noemde de predikant als knelpunt 3. Zij treden soms op alsof zij president-directeur van een bedrijf zijn in de tijd toen zo'n functionaris daar nog alles te zeggen had. "Zo'n houding mag nooit; de predikant bekleedt een ambt tussen de an dere en volgens de reformatorische opvatting mag het ene niet heersen over het andere". Vierde knelpunt: het verlies van „status van de dominee. Ook anderen overkomt dat. Het ge zag van de dokter en van de burge meester en zelfs dat van de hoge overheid is verminderd. Niet elke predikant heeft dat door. Sommi gen staan nog op hun voetstuk. Een sober leven en een dienende hou ding kunnen meewerken aan aan vaarding van geestelijk gezag. Een autoritaire houding wekt weers tanden. Afkering Afkerigheid van contact met ande ren noemde ds. Samsom als het vijfde knelpunt. Er is in Zuid-Holland veel afkerig heid. Het opnemen van contact met gereformeerden en rooms- katholieken is geen oecumenisch utopisme. Het gaat om gesprek met medechristenen in een tijd van steeds toenemende onkerkelijk heid. In die weigering tot contact speelt ook angst mee, angst om in gekapseld te worden. Punt 6: het vraagstuk van de taak van de kerk ten aanzien van de vra gen van het gewone leven en van de wereld. Heeft de kerk daar wel een taak in? Ds. Samsom meent, dat de predi king zich mede zal moeten richten op de hoofdvragen en richtlijnen zal moeten geven voor de grond houding van de gemeenteleden. Buiten de prediking moet de kerk zich wel degelijk concreet durven bezighouden met de vragen van le ven en wereld. Een „ontstellend gebrek" aan ambtsdragers is ook een knelpunt (7). "De kerk zal alle aandacht moeten geven aan de vorming en toerusting van de gemeente". En dan de verscheidenheid in litur gie. Dat is op zichzelf geen knel punt, maar de moeite die men met Zo'n kerkje kan, hoe vredig en schilderachtig het er ook bij staat, ook ee wereld" van anders-gelovende angstvallig wordt buitengesloten. Onder c ds. Samsom veel afkeer van contact met anderen. die verscheidenheid heeft is dat wèl 8). Elke gemeente heeft, volgens ds. Samsom, recht op haar eigen vor men van eredienst. Geloofsover dracht geschiedt altijd in vormen die mede door de traditie worden bepaald. Dat is ook een 'sociolo gisch gegeven. Het is niet verstan dig, hierin krachtig verandering te Samenhang Ds. Samsom zag als negende knel punt de neiging om de samenhang in de gehele eigen kerk uit het oog te verliezen, een neiging waarin de tegenstelling tussen de modalitei ten een duidelijke rol speelt. "Aan die samenhang moet men vóór alles vasthouden", zei hij. (Ds. Samsom is 63 jaar. Hij was pre dikant te Hoornaar, Feijenoord en Rotterdam-Zuid, steeds in Zuid- Holland dus, en werd in 1972 predi kant voor buitengewone werk zaamheden, speciaal voor het se cretariaat van de provinciale kerkvergadering. Zowel pastoors als dominees preken over het algemeen slecht. Dat is een conclusie uit een on derzoek onder leiding van de Leidse hoogleraar dr. M.H. Bol- kestein (65) naar het taalgebruik en de communicatievormen van 89 preken. Prof. Bolkestein is hoogleraar in de praktische theologie. Hij was hervormd predikant in Friesland en later predikant en docent in Indone- Het onderzoek betrof preken van hervormden, gereformeerde-bonders, gere formeerden, vrijgemaakt- gereformeerden, vrijzinnig protestanten, rooms- katholieken en pastores van de Amsterdamse studentenekkle- sia in de tweede helft van 1973. Het merendeel was, volgens de 59 maatstaf van prof. Bolkestein, ouderwets, zowel in woordge bruik als in het hanteren van verouderde voorstellingen. "Het heeft er alle schijn van, dat de prediking voorbijgaat aan het feit, dat het bijbelse wereld beeld niet klopt met het nu geldende. Ook de bijbeluitleg en de leerstelligheid zijn weinig bij de tijd; de onderzochte pre ken - die gestencild of gedrukt beschikbaar waren - laten maar weinig merken van nieuwe in zichten. De meeste preken zijn wettisch; ze roepen op tot aller lei moeten terwijl van een be vrijdend mógen maar weinig sprake is. Het maakt geen ver schil of nu linkse of rechtse pas tores aan het woord zijn". Bol kestein geeft de meeste preken de beoordeling "zwak tot zeer zwak". Maar enkele bereiken een goed niveau. "Men kan ze op de vingers van twee handen tellen". Hij vindt dat op een to taal van 89 een "schrale oogst". Prof. Bolkestein merkt nog wel op, dat "een tamelijk toevallige selectie uit het grote prekena- anbod" is onderzocht. Hij is er van overtuigd, dat er in het be wuste tijdvak elders beter is ge preekt, "maar", zegt hij, "heel veel goede predikers geven hun preken niet in druk". Het onderzoek is in druk ver schenen bij Boekencentrum Den Haag onder de titel "Zo wordt er gepreekt". zeven zittingen vastgesteld, door gaans van maandag tot en met vrij dag. Dit jaar komen ondy meer aan de orde: het jeugd- en jongerenpasto raat, een rapport over een betere synodale werkmethode, de deel neming aan het fonds van de We reldraad van Kerken tegen het ra cisme (meer dan 40 bezwaarschrif ten liggen er van regio's en kerke raden die het besluit van de vorige synode om de aanbeveling voor dit fonds op te schorten afkeuren), drugverslaving en het spreken van de kerk over politieke en economi sche vraagstukken. En volgend jaar. het oorlogsvraagstuk, homofi lie, kinderdeelneming aan het avondmaal, de verhouding kerk en theologie, de IKON en de charisma tische beweging. De gereformeerde synode bestaat uit J3 leden, te weten 29 predikan ten, 29 ouderlingen en 15 diakenen. Ze worden voor twee jaar aangewe zen door de 14 "particuliere" syno den. Dat zijn meestal provinciale vergaderingen. Ook zendt de Evangelisch-Altereformierte Kir- che in Nedersaksen, een kerk in de grensgebieden rond Emden en Be- ntheim, die met de Nederlandse ge reformeerden samenwerkt, een af vaardiging. De gemiddelde leeftijd van de synodeleden, onder wie zes vrouwen, is 54 jaar. Etiketten "Zelfs als dr. Van den Heuvel, de secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, iets "rechts" zou zeggen, dan zouden sommigen tóch vinden, dat het een "linkse" uit spraak was. We etiketteren in toe nemende mate, zonder eerst be hoorlijk kennis te nemen van de in houd. Aan dit algemene verschijn sel kan ook de kerk zich niet ont- trekkei^. Dat is een steenharde werkelijkheid waarmee men reke ning moet houden". Uitspraak van dr. Anne van der Meiden, specialist in kerkelijke publiciteit, tijdens een deze week in Amersfoort gehouden diakonale (hervormde) zomerconferentie. Protest De Duitse afdeling van de inter nationale rk vredesbeweging Pax Christi heeft krachtig geprotes teerd tegen het besluit van de Bondsregering om de verkoop van twee onderzeeërs aan Indonesië toe te staan. Volgens Pax wijkt de regering hiermee af van haar eigen beginsel, geen wapenen te leveren aan "spanningsgebiedenIndonesië is, volgens Pax Christi, zo'n gebied, gezien het feit dat het de vroegere Portugese kolonie Oost-Timor "wederrechtelijk heeft bezet" en een zeeblokkade tegen dit deel van het eiland heeft ingesteld. 'ZUi -iacwgi- v '3St Morgen met z'n allen op de fiets LEIDEN - Het is van belang dat ouders met schoolgaande kinderen een persoonlijke aansprakelijksheidsverzekering (gezins w.a.) afsluiten. Schade, veroorzaakt door de leerling, wordt wat de openbare scholen betreft namelijk niet altijd door de gemeente vergoed. Dat blijkt uit een brief die B en W hebben geschreven aan de rectoren/di recteuren en hoofden van openbare scholen (gemeenschappen). De ge meente, zo blijkt uit een brief, heeft een collectieve verzekering afgeslo ten die o.a. het risico dekt van het personeel van de school voor het geval zij door derden voor schadevergoeding woorden aangesproken. Mocht er echter schade worden aangericht buiten de schuld van het personeel, dan zijn de ouders wettelijk aansprakelijk. Overigens zal per 16 mei in de verzekering van de gemeente een clausule worden opgenomen om ook het risico van ouders die in schoolverband werkzaam zijn, te dekken. Theater in de Leidse Hout LEIDEN - In het openluchttheater in de Leidse Hout wordt gedurende het Pinksterweekeinde een theatermanifestatie gehouden, dit als vervolg op het vorig jaar in september door Projekt '75 georganiseerde "Kleine Leidse Hout Gebeuren". Aan de manifestatie wordt medewerking verleend door de Leidse volks dansgroepen Achalai eh lrici Tici Ticek, en voorts is er een optreden van clowns, acrobaten, een goochelaar, het jeugdkamerorkest, de popgroepen Doop en Spoill en een toneelgezelschap. Het programma begint op beide dagen om één uur en duurt tot ongeveer half zes. Vrijwilligers die bij de organisatie willen helpen kunnen zich melden op de telefoonnummers 140812 of 151041. LEIDEN - Morgen organiseert de ANWB voor de vierde maal een landelijke fietsdag. Omdat za terdag 7 mei ook is uitgeroepen tot Nationale Molendag zal van uit Leiden een fietstocht worden georganiseerd die zo is uitgezet dat de deelnemers zo veel moge lijk molens te zien krijgen. Wat de route betreft: die is ongeveer vijfendertig kilometer lang. Ge start wordt bij het VW-kantoor aan het Stationsplein Via de Rijnsburger- Mare- en Herensin gel rijden de deelnemers naar Leiderdorp, Hoogmade, Roelofa- rendsveen, Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Rijpwetering Oude -Ade en langs de watertuin naar Leiden terug. Om de start een feestelijk aanzien te geven zal het Leidse majoretten- peloton "Fourty Four Degrees" een show geven voor het VW- kantoor en krijgen de deelnemede kinderen een ballon. In verband met de te verwachte drukte krijgt het WV-kantoor assistentie Van twee informatrices van de ANWB. Er kan gestart worden tussen 's morgens 9 en 's middags 1 uur en men heeft voor de fietstocht de tijd tot 's middags vijf uur. Bij aan komst ontvangen de deelnemers een herinneringsmedaille met jaarhanger. De routes kosten f 2 50 voor volwassenen en 1.50 voor jongeren tot 16 jaar. Voor de wandelaars is er morgen ook een tocht. De wandelsportver eniging Zuid-West organiseert morgen voor de zevende maal de Zuid-West-wandeltocht. De startplaats is bij het ontmoe tingscentrum Vijf Meilaan hoek Churchilllaan Voor de 40- kilometer tocht kan men starten tussen 9 en 10 uur. Voor de overige afstanden (5,10,15 en 20 kilome ter) kan men starten tot 2 uur 'smiddags. De Delftse formatie "Alquin" LEIDEN - Op Tweede Pink sterdag organiseert de Leidse Volksuniversiteit K en O tradi tiegetrouw een manifestatie. Ditmaal echter wat anders van opzet dan andere jaren, omdat het programma tot stand is ge komen in een samenwerkings verband van K en O, Leidse Jeugd Aktie, Leids Vrijetijds centrum en CJP- begeleidingscommissie en om dat niet alleen het K en O ge bouw aan de Oude Vest, die dag open staat, maar ook de ernaast gelegen Schouwburg in het ge heel is betrokken. Begonnen wordt om drie uur 's middags. Er bestaat gelegen heid om kreatief bezig te zijn, met allerlei druktechnieken, pottenbakken en ook edelste nen sliiDen. Er zijn optredens van een steelband en een dixi- land band en in de kapel van het K en O gebouw worden non stop tot 's avonds elf uur films vertoond. Dat programma ligt nog niet helemaal vast, maar zeker is al dat "Alice doesn't live her anymore" van Martin Scor sese te zien is, "The Pink Pant her", "Chinese avonturen" met Jean-Paul Belmondo en Ursula Andress en vermoedelijk ook Laurel en Hardy. Programma onderdeel is ook straattheater, 's Avonds is er in de schouw burg een optreden van de Delftse formatie "Alquin". De Pinkstermanifestatie krijgt in juni nog een vervolg in het Vrijetijdscentrum. Daar wordt in de eerste week een swing- feest gehouden in een later sta dium een blues-avond. In het bij Londen gelegen Sunbury on Thames is gisteren de Canadees geworden Brit Arnold Brown, 63 jaar oud, gekozen tot generaal van het Leger des Heils. Hij woont en werkt in Toronto. De nieuwe generaal, die begin juli in functie zal treden, sloot zich in 1935 bij het Leger des Heils aan. In 1974 werd hij benoemd tot territoriaal commandant van Canada en de Bermuda-eilanden. Hij wordt nu de op volger van generaal Clarence Wiseman, ook een Canadees, die zijn functie neerlegt in verband met het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. De rooms-katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten hebben een beroep gedaan op de Amerikaanse regering en op zakenmensen met rela ties in Oost-Europa om in hun contacten met de Oosteuropese regeringen en instanties meer dan voorheen aandacht te vragen voor de kwestie van de godsdienstvrijheid in die landen. In een verklaring zegt de Amerikaanse bisschoppenconferentie, die op het ogenblik in Chicago vergadert, dat in Oost-Europa kerken en individuele personen voortdurend in de uitoefening van hun godsdienst worden ge hinderd. De bisschoppen kritiseren de vroegere Amerikaanse politiek van niet- inmenging. "Deze heeft de Verenigde Staten ervan weerhouden, effectief te protesteren tegen communistische onderdrukking" Het grootste deel van hun vergadering wijden de bisschoppen evenwel aan binnenkerkelijke problemen. Aanbevelingen als de openstelling van het ambt voor de vrouw, een celibaat naar keuze en een verzachting van het verbod op voorbehoedsmiddelen maken geen kans. De voorzitter van de conferentie, aartsbisschop Joseph Bernardin, zei uitdrukkelijk, dat de bisschoppen vasthouden aan de traditionele standpunten. Volgens hem wakkeren dergelijke aanbevelingen de polarisatie en partijvorming bin nen de kerk alleen maar aan. Hervormde Kerk - beroepen te Schoonhoven H. Harkema Sint Filips- land, te Winterswijk L. Ort Leeuwarden. Geref. Kerken Vrijgemaakt - bedankt voor Spakenburg J. Kruithof te Hoek (Z). Trilogie van Von Siebold heruitgegeven LEIDEN - De trilogie van jhr. dr. Ph. B. von Siebold, „Nippon, fauna Japonika en flora Japonika" is op nieuw uitgegeven. Een exemplaar ervan wordt 6 mei in het Japanolo- gisch Studiecentrum van de Leidse universitiet aan de Universitietsbi- bliotheek aangeboden. De direc teur van het Japan-Nederland In stituut in Tokio, prof. dr. T. Ogata, zal de heruitgave aanbieden. Prof. dr. S. Iwao, president van het Insti tuut, heeft de boeken geschonken. Met medewerking van leden van dit instituut is de heruitgave van de trilogie van Von Siebold tot stand gekomen. Het instituut werd op 10 januari 1975 officieel geopend. In het instituut participeren wetens chapsbeoefenaren uit Leiden, die werken op het terrein van de oos terse letteren en de geschiedenis. De Leidse universitiet is de enige in ons land waar Japanse taal- en let terkunde wordt gedoceerd. In 1856 was ze de eerste in Europa waar een leerstoel Japans werd gevestigd. Tot hoogleraar werd toen benoemd J. J. Hoffmann, assistent van Von Siebold, een Duitse arts. die zich bij terugkeer uit Japan in 1829 in Lei den had gevestigd. Deze schonk de Hortus Botanicus Japanfie gewas sen, gaf opgezette dieren en prepa raten aan het Zoölogisch museum en legde met een collectie curiosa de grondslag voor het huidige mu seum van Volkenkunde in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21