Maertens: zelfs sneller dan het tijdschema auto bierman badmintonre Japan: badmintonrevelatie Cricketdnel Ajax tegen Jong Oranje VIJF EEUWEN BIJBEL HET DAGELIJKSE LEVEN. IN Op moederdag heeft Ma een verrukkelijke mix verdiend. Pa pakt Parade! Volleybalteam in recordtijd op 3-0 isekom uitgeschakeld dooi Joke van Beusekom uitgeschakeld door Emico Eeno Van der Wereld naar de Vredeskoers Goede 80Ö meter Aat Kortekaas Jimmy Connors wellicht toch in Nederland GEBED ZONDER END SALOU - Freddy Maertens is gisteren in de negende etappe van de Ronde van Spanje, met de bergetappes in het nabije vooruitzicht, zelf weer in de aanval gegaan; waarschijnlijk om in één van de laatste vlakke etappes voor de pieken van het Spaans-Franse hooggebergte, nog enige seconden te veroveren op zijn mogelijke concurrenten in de bergen; Spaanse adelaars als Miguel-Maria Lasa, Domingo Peru- rena en Jose Gonzalez-Linares, KAMPEN - In recordtijd heeft het Nederlandse heren volley balteam gisteren de eerste stap naar kwalificatie voor het toernooi om het Europees kampioenschap gezet. In na uwelijks dertig minuten werd het op volleybalgebied niets betekenende Schotland met 3-0 verslagen. Oranje behoefde zich in het geheel niet in te spannen voor de winst (15-3, 15-3, 15-2). Toch speelde bondscoach Jaap Korsloot zo veel mogelijk met zijn basisteam omdat zij het maandag tegen Frankrijk, veruit de zwaarste tegenstan der ook zullen moeten waar maken. De overige deelnemers aan het kwalificatietoernooi, Israël en Griekenland, mogen geen enkel probleem voor het Nederlandse team Griekenland versloeg in d tweede wedstrijd van d avond Israël met 3-1 via d setstanden 14-16,15-12,15-8 e 15-5. ;ing wor- ïnschap- >m heeft i zij haar Pas bij kte zij in 0 voelde 1 maakte ner, die Ingland- ïmarken ians alle :hpoints kreeg de Japanner in de tweede game, maar het Sch hij liet ze beide onbenut (7-15, 17-15, 15-12). 15-6, 8- Eindelijk is er dan sfeer gekomen in dit toer- bondscc nooi. Verantwoordelijk hiervoor vooral de aangeko Zweed Thomas Kihlström, die in een thrille- Samen m< rachtig gebeuren favoriet Liem S wie King uit plaatste Indonesië elimineerde (15-11, 9-15, 15-12). laatste a Nationale rouwdag in Indonesië, het standers Zweedse publiek in extase. Parry er Nationaal kampioen Rob Ridder verloor op re- De kwartf gelmatige wijze van de Deen Elo Hansen (3- volgt: E 15, 9-15). Nederland is nu alleen nog verte- marken) genwoordigd in het dames-dubbel en donesië) gemengd-dubbel. Joke van Beusekom en sië) en J Marjan Ridder klasseerden zich zonder ken). En moeite bij de laatste acht. (Canada In het gemengd-dubbel verloren Marjan en Tokuda Rob Ridder tegen alle verwachtingen in van Kondoh MALMÖ - Japan gaat de grote verrassing wor den van deze eerste wereldkampioenschap pen badminton. Joke van Beusekom heeft moeten ervaren, hoe sterk dit land naar voren is gekomen. Tegen Emico Ueno kon zij haar plaatsing geen moment waarmaken. Pas bij de stand 3-10 in de tweede game raakte zij in haar spel en haalde op tot 8-10. Ueno voelde echter tijdig het dreigende gevaar en maakte het laatste punt (7-11, 8-11). De opkomst van Japan blijkt vooral bij de da mes. Vier meisjes maar liefst bij de laatste acht. Ook bij de heren was het een Japanner, die bijna voor sensatie zorgde. All-England- kampioen Flemming Delfs uit Denemarken had in zijn partij tegen Zeniya althans alle geluk van de wereld. Twee matchpoints kreeg de Japanner in de tweede game, maar hij liet ze beide onbenut (7-15, 17-15, 15-12). Eindelijk is er dan sfeer gekomen in dit toer nooi. Verantwoordelijk hiervoor vooral de Zweed Thomas Kihlström, die in een thrille rachtig gebeuren favoriet Liem Swie King uit Indonesië elimineerde (15-11, 9-15, 15-12). Nationale rouwdag in Indonesië, het Zweedse publiek in extase. Nationaal kampioen Rob Ridder verloor op re gelmatige wijze van de Deen Elo Hansen (3- 15, 9-15). Nederland is nu alleen nog verte genwoordigd in het dames-dubbel en gemengd-dubbel. Joke van Beusekom en Marjan Ridder klasseerden zich zonder moeite bij de laatste acht. In het gemengd-dubbel verloren Maijan en Rob Ridder tegen alle verwachtingen in van het Schotse duo Gilliland-Floekhart (12-15, 15-6, 8-15). Een desillusie, die vooral bij bondscoach Steen Sorensen hard moet zijn aangekomen. Samen met haar Deense partner Elo Hansen plaatste Joke van Beusekom zich wel bij de laatste acht in het gemengd-dubbel. Tegen standers in die kwartfinale vandaag zijn Nora Parry en Mica Tredgett uit Engeland. De kwartfinales in het heren-enkelspel zijn als volgt: Kihlström (Zweden)-Hansen (Dene marken), Pri (Denemarken)-Hadiyanto (In donesië), Prakash (India)-Sumirat (Indone sië) en Johnsson (Zweden)-Dalfs (Denemar ken). En bij de dames: Yuki Japan)-Clarkson (Canada), Gilks (Engeland)-Ueno (Japan), Tokuda (Japan)-Lockwood (Engeland) en Kondoh (Japan)-Köppen (Denemarken). ASC viert 85-jarig bestaan ADVERTENTIE SIMCA-CHRYSLER-MATRA VRIJDAG 6 MEI 1977 NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse wieleramateur Kees van der Wereld (21) is in de Ne derlandse ploeg opgenomen, die aan de Vredeskoers, de zwaarste amateurronde ter wereld, gaat deelnemen. De vredeskoers gaat zondag 8 mei van start in de Poolse hoofd stad Warschau en wordt voor de dertigste keer gehouden. De koers is dit jaar 1712 kilo meter lang. De dertien etappes zullen tussen 8 mei en 21 mei worden afgewerkt. Van der Wereld is gistermor gen om elf uur van Schiphol vertrokken. Door deel te ne men aan de Vredeskoers zal de Nieuwkoper af moeten zien van Olympia's Tour door Ne derland, waarin hij vorig jaar zo verrassend debuteerde met een negende eindplaats. De Nederlandse ploeg voor de Vredeskoers, die renners uit 19 landen in 13 etappes via Oost-Berlijn naar Praag voert, ziet er als volgt uit: Frans Ran- cissen (Vlijmen), Kees van der Wereld (Nieuwkoop), Henk Boom (Markelo), Ben Libregts (Vlijmen), Willy Maessen (Maasbracht) en Jo Maas (Maastricht). Bram Koopmans is als ploegleider aangewezen. Maertens is daar niet direct in ge slaagd, maar hij won wel aan het eind van de etappe over 144 kilome ter in Salou (aan de Middellandse zeekust) de sprint van de kopgroep van elf renners. De wereldkam pioen bracht daarmee zijn totaal aantal overwinningen in deze ronde op acht. Na hem gingen ach tereenvolgens de sterk rijdende Westduitser Klaus-Peter Thaler, de Australiër Gary Clively en de Span jaard Lasa over de streep. De tweede groep, bestaande uit vijf LISSE - Atleet Aat Kortekaas toonde gisteravond tijdens weds trijden in Lisse, georganiseerd door zijn vereniging De Spartaan, een goede conditie op de 800m. Hij kwam uit op een tijd van 1.57.2. Op de 3 km toonde een andere Spartaan-atleet, Piet Waaning, zich sterk met een prestatie van 8.25.2. Dré de Wit (Holland Leiden) kwam juist niet onder de negen minuten: 9.03.6. Tineke de Groot (Bataven Leiden) noteerde zowel op de 100m (12.9) als op de 400m (62.3) dames verdienste lijke tijden. Op laatstgenoemde af stand moest zij wel Spartaan-atlete Jeanet Bosman voor laten gaan die 61.0 sec. liep terwijl op de 100m Marjan v. d. Niet (Spartaan) ook tot 12.9 kwam. Op de werpnummers waren Nico van Noort en Cunie de Nie, beiden van De Spartaan, op dreef. Nico van Noort gooide 42.92 m met de heren discus en Cunie de Nie stootte de kogel bij de meisjes B naar 10.93m. Wim v. d. Krogt (Spartaan) was de snelste op de 100m heren in 11.5 sec. renners, ging aangevoerd door Jos Schipper - iets meer dan een mi nuut na Maertens over de meet. Daarna kwamen de renners met grote achterstand binnen. Even na de helft van de etappe, op 82 kilometer, demarreerde Maer tens uit het peloton en kreeg 22 renners met zich mee. In een ge weldig hoog tempo voerde de we reldkampioen de kopgroep aan. Het ging zo hard dat Maertens en de rest van de kopgroep op veertig ki lometer van de aankomst al een kwartier voorlagen op het tijd schema. In de loop van de jacht van de ont ketende Maertens moest de ene na de andere renner in de eerste groep afhaken Uiteindelijk bleken slechts tien renners in staat bij de wereldkampioen te blijven. In Sa lou voerde Maertens de kopgroep aan en slaagde hij er - door het be halen van zijn achtste overwinning - weer in door de tien seconden bo nificatie iets verder weg te lopen van ziin concurrenten. Hoewel Maertens klimmers als Oli- va. Agostinho, Viejo en Mendes gis teren op grotere achterstand wist te zetten, is zijn voorsprong op Lasa, Gonzalez-Linares en Perurena nog niet onoverbrugbaar groot. Van de drie Nederlandse renners moest Fedor den Hertog ruim acht minuten prijsgeven en eindigde Vrij spel Cees Priem op meer dan zes minu ten van de wereldkampioen. De uitslag van de negende etappe 1. Freddy Maertens (Bel)ilifj kilo meter van Tortosa naar Salou in 3 uur 41 minuten en 16 seconden, 2. Klaus-Peter Thaler (Wdl) z.t., 3. Gary Clively (Aus) z.t., 4. Miguel- Mana Lasa (Spa) z.t., 5 Augustin Tamames (Spa) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Maertens, 36 uur 19 minuten en 25 seconden, 2. Lasa op 1.10, 3. Gonzalez-Linares op 1.54. De Italiaan Francesco Moser heeft gisteren in Tavarnella Val di Pesa de eerste etappe van de Ronde van Toscane gewonnen. Hij ver sloeg in de eindsprint van de etappe over 256 kilometer Roger de Vlae- minck met een dergelijk miniem verschil, dat een foto de beslissing moest brengen. Moser legde de rit af in 6 uur en 53 minuten. De commissie van onderzoek naar het gebruik van stimulerende middelen door wielrenners in de Rondes van Vlaanderen, België en in de Waalse Pijl, is gisteravond niet uit de problemen gekomen. Voor de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie maakt drs. H. Ketelaars, die als analist is verbonden aan de rijksuniversiteit van Nijmegen, deel uit van de onderzoekcommis- De commissie heeft de hele dag aan de zaak gewerkt en zal maandag, opnieuw in Gent, het onderzoek voortzetten. OEGSTGEEST - In de rij van jubi lerende verenigingen schaart zich dit jaar ook de Leidse voetbal- ën cricketvereniging Ajax Sportman Combinatie (ASC). Met een uitge breid feestprogramma viert ASC het feit, dat op 1 juni 1892 de Leidse cricket en voetbalvereniging Ajax werd opgericht. Vijfentachtig jaar geleden. Vier jaar later werd de at letiekvereniging De Sportman op gericht, waarmee Ajax in 1903, sa men met Beresteyn, tot de oprich ting van de Leidse voetbalbond be sloot. Aan het eind van de Eerste Wereldoorlog, in 1918, besloot Ajax en de Sportman het verdere leven samen te gaan. ASC was geboren. De roemruchte historie van ASC telt vele hoogtepunten en diepte punten. Een van die hoogtepunten, was ongetwijfeld het voetbalsei zoen 1898/1899, waarin Ajax met niet minder dan 199 doelpunten kampioen van de tweede klasse werd en via promotiewedstrijden naar de eerste klasse (toen de hoog ste) promoveerde. Pas in 1900 werd een einde gemaakt aan een vier jaar durende "onverslaanbaarheid" van ASC, dat het Nederlands elftal des tijds van vele spelers voorzag. Dieptepunt in de historie van ASC was, behoudens de vele degrada ties, het tot de grond toe afbranden van het aloude houten complex in 1964. Twee jaar later stond er echter weer een gloednieuw clubhuis met tribune. DEN HAAG - De uitslagen van de gisteren gespeelde inhaalduels in de hoofdklasse A van de zondaga mateurs zijn: Rood Wit A-EDO 1-2; Unitas-AFC 1-3; De Spar- taan-DWV 1-1. Het feestprogramma van de Leidse vierdeklasser luidt: 11 mei: Bridgedrive voor alle Leidse verenigingen: 13 mei: Kla verjassen voor alle Leidse vereni gingen; 15 mei: Toernooi op het veld van ASC, waaraan de sterkste zaalvoetbalteams zullen deelne men; 18 mei: Puzzelrit; 20 mei: Bingo-avond; 22 mei: Handicap- toernooi met alle seniorenelftallen van ASC; 27 mei: Klaverjassen voor de leden; 28 mei: cricketwedstrijd tussen Ajax (L) en het Nederlands jeugdelftal; sportdag voor de jeugd 30 mei: vissen; 31 mei: Oudejaars avond; 1 juni: Bridgedrive voor le den; 4 juni: Receptie in het club huis; 11 juni: Sportdag voor de ericketjeugd; 12 juni: Veteranen- toernooi om de In memoriam Bill van Berge Henegouwen-trofee. Eerste zege voor ijshockey team van Roemenie: 5-4 WENEN - Meer dan in voorgaande jaren blijft het toernooi om de we reldtitel onberekenbaar. Roeme nië, dat voorbestemd was voor de laatste plaats, liet zich gisteren van een totaal andere kant zien. Kans loos geacht tegen de Verenigde Sta ten (en eigenlijk tegen alle ploegen) wonnen de Roemenen hun achtste wedstrijd met 5-4. Finland won met 7-2 van West-Duitsland. De stand in de degradatiepoule: Finland 9 5 0 4 10 43-40 Ver.St. 2 1 6 5 26-41 W-Dld. 9 1 1 7 3 20-56 Roemenië 9 1 0 8 2 18-81 PAGINA 17 DEN HAAG - Frans Steur ver trouwt erop dat hij de Amerikaan Jimmy Connors dit jaar wel naar Nederland krijgt voor het jaarlijkse proftennistoernooi dat hij samen met Sweitze Roffel nu al enkele ja ren organiseert. Vorig jaar vroeg Connors volgens Steur "een vlieg tuig en een bungalow" en daarom ging de zesdaagse rondgang door ons land niet door. Steur. "Ik heb nu rechtstreeks contact met hem gehad en niet zoals toen met zijn moeder. En dat scheelt een stuk. Voor het geld hoeft hij het natuur lijk niet te doen, maar ik vind hem veranderd. Verstandiger, mens elijker geworden. Hij is lang zo duur niet als vorig jaar. Toen zaten wij dan ook in het nauw, maar nu zijn wij er vroeg bij. Voorde 15e van deze maand zal hij een beslissing nemen. Nou, en als Connors een maal heeft toegezegd, dan zal het vinden van een nieuwe sponsor niet moeilijk zijn". Steur en Roffer, die de eerste jaren door de Amro-bank zijn gespon sord, zouden dit jaar in zee gaan met Smit Nouchatel, maar deze firma liet het toch nog afweten. An dere spelers die al hebben toege zegd in oktober te zullen meedoen zijn (toch) Ilie Nastase, verder Ad- riano Panatta, Tom Okker en Louk Sanders. Verder hopen beide orga nisatoren nog op cracks als Björn Borg, Arthur Ashe en Roscoe Tan ner. De Pool Fibak was ook ge vraagd. maar hij had al een con tract. Op het lijstje staat voorts nog de Amerikaan Vitas Gerulaitis, die het vorig jaar liet afweten. In totaal zullen acht spelers aan het toernooi meedoen en elke avond wordt op twee verschillende plaatsen in Ne derland gespeeld. Welke dat pre cies zijn is nog niet te zeggen. VOETBAL - Willy Ormond heeft gisteren ontslag genomen als Urainer van het Schotse nationale elftal. Ormond treedt in dienst bij Hearts of Midlothian. VOETBAL - De FIFA zal alle be trekkingen verbreken met de Azia tische voetbalbond als deze niet binnen negentig dagen Israël op nieuw toelaat als lid. Lotto/toto De cijfers zijn van de toto en lotto van het afgelopen weekeinde Lotto 18: Eerste prijs: 5 winnaars, die bruto elk 147.715.60 ontvangen Tweede prijs: 68 winnaars, die bruto elk 2.485.90 ontvangen. Derde prijs: 524 winnaars, die elk 483.90 ontvangen. Vierde prijs: 13.448 winnaars, die elk 26 ontvangen. Vijfde prijs: 12.478 winnaars, die elk 26 ontvangen. Toto 18: Eerste prijs: één winnaar, die bruto 129.925.20 ontvangt. Tweede prijs: zeven winnaars, die bruto elk 11.600.40 ontvangen. Derde prijs: 140 winnaars, die elk ƒ812 ontvangen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (de zachtere vieux) CENTRUM In 1477 werd de eerste in het Nederlands vertaalde bijbel gedrukt. Sinds die tijd heett de bijbel een enorme invloed gehad op ons doen en laten. Niet alleen op ons geestelijk leven maar op onze hele kuituur. Denk maar eens aan al die schilde rijen met bijbelse voorstellingen, gevel stenen, meubelstukken, schoolboeken en bijvoorbeeld postzegels. Ook in namen van schepen, straten, gebouwen en mensen is vaak iets bijbels terug te vinden. Over dat alles hebben C. \V. Mönnich en Michel van der Plas een bijzonder origineel kijk- en leesboek samen gesteld: "Het Woord in Beeld". 184 pagina's met vele, vele prachtige foto's en kleurrijke illustraties nemen u mee door het dagelijkse leven van Nederland en laten u zien hoe de bijbel door de eeuwen heen z'n stempel op onze kuituur heeft gedrukt. Hen werkelijk unieke uitgave, die u nu voor een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden als Boek van de Maand. Hen boek dat niet mag missen als belang stelt in zo'n boeiend facet van onze vaderlandse geschiedenis. "HET WOORD IN BEELD." IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE F18.50. NA7MEI F29.50. Deze aanbieding is geldig t/m 7 me lichter zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17