Ben van Gelder: "Ze maken je spelers gek" Nanai: "Ik geef slechts de tactische tips"' NIEUW GESPREK GOUDSE AFDELINGSCLUBS 'Voetbalzaken deugen niet' Johan Craijff tekent eenjarig contract Minister Van Doorn: "IF ondergraaft Nederlands voetbal" VRIJDAG 6 MEI 1977 SPORT PAGINA 15 LISSE - Nanai stond op het punt door te breken in de Hongaarse voetbalwereld. Hij speelde al elfmaal voor het nationale jeugdelftal en tweemaal voor Hongarije-B. Niets leek de goudenvoetbaltoekomst van Nanai bij Honved in de weg te staan. Totdat de Sovjets zijn carriere een halt toe te riepen. Tijdens de Russische invasie in 1956 on tvluchtte Nanai zijn vader land en kwam hij in Nederland terecht. Van de vele Nederlandse be taalde clubs, die hem wilde in lijven. kreeg het Heemsteedse RCH de voorkeur. Ruim 250 wedstrijden speelde de Hon gaarse vluchteling betaald voetbal, daarna besloot hij het train ingsvak in te gaan .Na vele omzwervingen belandde hij vo rig jaar uiteindelijk bij Lisser Boys (zijn vijfde club). Deze zaterdag vierde-klasser staat met nog vier wedstrijden te spelen, zes punten voor op runner-up SVPTT. Ongeslagen, terwijl de Lissen aren m aar driemaal een gelijkspel moesten incasseren. Wat vorig jaar net niet lukte, schijnt dit jaar een feit te worden. Destijds zakte Lisser Boys met nog een westrijd of vier vijf te spelen als een pud ding in elkaar en greep net na ast de prijzen (derde plaats). Drie punten moeten er nu nog uit de resterende westrijden ge haald worden, om het kam pioenschap te pakken. Nanai zegt het niet met zoveel woorden, maar het is al snel duidelijk, dat hij in twee jaar wil doorstoten van de vierde naar de tweede klasse. Daarna ast wil Lisser Boys ook in het bekergebeuren een rol van bete kenis spelen. Eerste klasser Quick Boys heeft dat o.m. al moeten ondervinden. Met een 5-0 nederlaag werden de Kat- wijkers ontluisterd naar huis gestuurd. "Helemaal geen opmerkelijke uitslag", verklaart Nanai. "We hebben dit seizoen regelmatig oefenwedstrijden tegen eerste en tweede klassers gespeeld en die met evengrote cijfers ge wonnen. Het tekent de kracht van ons elftal. Van de twintig westrijdendie we in de compe titie gespeeld hebben, konden we bovendien elf maal achter de nul houden. Het blijkt gewoon dat we, met SVPTT. veel te sterk zijn voor de vierde klasse Ervaring "We hebben een uitgebalan ceerd elftal, redelijk jong met twee „oude" (om en nabij de dertig) routiniers Barten en Nijkamp. Ik wil de andere jon gens niet tekort doen, maar die twee brengen wel een schat aan ervaring mee. Mijn inbreng is slechts klein. Ik schat die op 5 procent en die bestaat dan al leen uit een aantal tactische „tips",die ik de jongens vooreen wedstrijd meegeef. De rest doet het team zelf'. Nanai bewijst hieimee nogmaals zijn beschei denheid. Dat Lisser Boys kam pioen kon worden had hij al ge zien, voordat hij ook de ploeg ooit had getraind. Toen hij vorig jaar dan ook te kende beloofde hij, dat hij het alleen dat Sleutels net zo sterk team dit jaar in de top zou laten tegen SVPTT speelt als in de meespelen. Elftalbegeleider eerste wedstrijd, dan kunnen Wim Schalks, was de enige we tenminste thuis kampioen waaraan Nanai toevertrouwde worden. Wijnwinnen in ieder dat Lisser Boys kampioen zou geval wél. Uit wonnen we van worden. "Ik ben niet iemand die Te Werve met 4-0. Ik verwacht van bluffen houd. Ik heb een nu niet zoveel doelpunten, want jaar lang alleen tegen Schalks ze beginnen ons al te kennen en gezegd dat we kampioen zouden zeker Nijkamp, de regionale wordenVoor de rest hield ik die topscorer. Maar we hebben Jan .zekerheid" voor mezelf. Net zo van Slooten nog achter de goed, als ik mijn gedachten heb hand". voor het komende seizoen WALTER OOMEN Nanai: "Ik hou niet van bluf fen" Serieus Over het bekeravontuur zegt Nanai: ,J1et was niet onze opzet om verder te komen. Ik be schouwde het louter als een soort oefenperiode, want vriens- chappelijke wedstrijden zijn ook niet meer zo een, twee, drie te regelen. Maar nu we zo ver zijn gekomen, en zo gemakke lijk, moeten we er iets serieuzer over gaan denken. We kunnen nu bij wijze van spreken niet meer terug. Bovendien is het goed voor het moreel. Het is ech ter niet zo. dat we op twee paar den gokken. We moeten eerst kampioen worden. Maar het is wel opmerkelijk, dat we voor de beker veel beter spelen dan in de competitie. Misschien spreekt dat de jongens op de een of an dere manier toch wel aan. Een stimulans in die richting is na tuurlijk de uitschakeling van Quick Boys geweest. Bovendien rust er in die wedstrijden ook geen druk op de jongens. Neem bijvoorbeeld de laatste competi tiewedstrijd tegen SVOW uit. We speelden verschrikkelijk slecht en kwamen dan ook niet verder dan een gelijkspel. Vier dagen later in een wedstrijd voor de beker was het weer klas- Haalbaar Als SVPTT morgen thuis tegen Sleutels gelijkspeelt en de Lisse- naren winnen van Te Werve, dan is het kampioenschap een feitZo nietdan wordt het titel- feest nog een wedstrijd uitge steld. In ieder geval heeft Lisser Boys nog maar drie punten no dig.Nanai: „Dat moet haalbaar zijn. Als je twintig wedstrijden ongeslagen bent, moet je uit de resterende wedstrijden drie punten kunnen pakken. Ik GOUDA/LEIDEN - De zes "onwillige" Goudse voetbalclubs, zullen worden verplicht ook volgend seizoen nog deel te nemen aan de Leids/Goudse afde lingscompetitie op zondag. Het be stuur van de afdeling Leiden van de KNVB besloot gisteravond, geheel overeenkomstig de unanieme wens van de "eigen" verenigingen, de sa menwerkingspartner Gouda aan de af spraken te houden. De collega-bestuurders van de Goudse afdeling hadden op hun midweekse vergadering al besloten een nieuw ge sprek te arrangeren met alle betrokken verenigingen uit die regio, inclusief de "dwarsliggende zes". Dat gesprek zal op 23 mei plaatsvinden in het bondsburpau in Gouda, waarop dan ook het bestuur van "Leiden" zal worden uitgenodigd. Op de bijeen komst zullen een aantal argumenten worden aangevoerd die ook jl. maan dag ter tafel werden gebracht tijdens de hearing over de samenwerking. Ter sprake zal o.m. komen de idee van een spaarfonds, waaruit de hoge reis kosten bestreden kunnen worden. De afdeling Gouda wil overigens wèl vasthouden aan de bestaande promo tie/degradatieregeling. Dit in tegen stelling tot "Leiden" dat alleen de groepskampioen wil zien promoveren. Voor het aanstaande seizoen kan aan die wens nog niet worden tegemoet gekomen, aangezien de afspraken vast liggen. Wanneer echter volgend jaar of ficieel beslist moet worden over ver lenging van de samenwerking, zal de nieuwe regeling door Leiden als één van de voorwaarden worden gesteld. Ander beding zal dan zijn dat de combi natie voor tenminste drie tot vijf jaar moet worden aangegaan. "Leiden" zal voor het a.s. seizoen verder voorstellen de eerste twee weken van de competitie zowel op zondag als op woensdag te spelen en wil bovendien een dubbelprogramma tijdens de paasdagen plannen, teneinde sneller rond te zijn met de competitie. Daar mee zou opnieuw een argument tegen de samenwerking (te lange duur van de wedstrijdenreeks) ontkracht zijn. De enige mogelijkheid die de groep van zes nu nog heeft om ontkoppeling van de interregionale wedstrijdreeks te ei sen, is een appèl op de commissie van beroep. De vraag is echter bij welke instantie dat moet gebeuren: die van Gouda, die van Leiden, of een gecom bineerde. Daarbij is bovendien een moeilijkheid dat die commissies zich tot nu toe louter hebben beziggehou den met het behandelen van strafzaken en nooit met het competitieverloop. Leids afdelingsvoorzitter Duseé: "Ik wil niets kwaads over die commissies zeg gen, maar of ze competent zijn wat deze zaak betreft, valt te betwijfelen. Een arbitrage-commissie van de KNVB zou over zo n beroep moeten beslissen. En dan nog kun je er een hoop ellende van krijgen, met clubs die niet opkomen en BARCELONA - Johan Cruijff heeft een eenjarig contract gete kend bij zijn huidige club FC Bar celona. De 30-jarige ex-Ajacied, die voor de eenjarige verbintenis ruim anderhalf miljoen gulden incas seert, liet het contract vantevoren grondig bestuderen door zijn juri dische adviseurs. Bij de onderte kening liet Cruijff nogmaals weten dat hij zijn aktieve loopbaan zal beëindigen aan het einde van het volgend seizoen, dat wil zeggen voor het begin van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. PEC/Zwolle heeft gisteren de leiding genomen in de eerste divi sie. De bekerfinalist won de voor- uitgespeelde thuiswedstrijd tegen Willem II met 3-0 (1-0). PEC heeft door dat resultaat één punt meer dan Vitesse, maar ook een weds trijd meer gespeeld. Voor 5000 toe schouwers doelpuntten Hendriks (22e en 70e minuut) en Pedersen (78e). NATUUELuN 8/EDT2< NELfr M££f? VAMAUEEN NET TED EE PEEN t/AA/pE 80TEEBEG6SE &OTS APf¥E H/)PP/E SCN/ET EEAJ NEEG AAADST:. NEa/M BD/TEA/ZOEG POPT A/ET OtAEE-- EN QE l/EP CEtSEPÖNEA/ AASEPEZS 8EPPCEFT PZOAIS CAT ZD MOO/ACETJ EET A/OC/TEEKP... honorering, die de verruwing van het voetbal niet verder in de hand zullen werken". Verrassend was dat de vertrek kende minister afstand nam van één van de door de KNVB meest omstreden punten uit het rapport van de door hem ingestelde commissie Christiaanse. Van Doorn ging niet mee met de voorgestelde sanering in het be taalde voetbal. Christiaanse wil terug naar ten hoogste 22 clubs. Afgezien van de moeilijkheden, die een in te stellen klasse van onafhankelijken met zich zou meebrengen, meende de minister dat een zo kleine competitie niet speelbaar is. "Ik vind", zei Van Doorn, "dat het minimale aantal verenigingen in het betaalde voetbal 32 moet zijn, waardoor er in ieder geval twee afdelingen van 16 clubs zullen overblijven. Het is duidelijk dat het betaalde voetbal gesaneerd moet worden en ik denk niet. zoals Christiaanse, dat het een tijdelijke zaak is. Ik vrees dat de subsidie blijvend zal moeten worden". De subsidiegever moet volgens mr. Van Doorn het recht hebben om mee te beslissen. "Wij hebben een aantal eisen, die verbonden zijn aan subsidieverlening, zoals medezeggenschap voor alle be langhebbenden, een cao voor de voetballers en een begeleiding, die voor de speler de terugkeer in de gewone maatschappij gemak kelijker maakt. Als er geld be schikbaar wordt gesteld is een besteding in die richting één van de eerste noodzaken". De situatie in het Nederlandse be taalde voetbal staat ook onder in vloed van de ons omgevende lan den. "Ik ben een voorstander van nivellering van salarissen, mwaar wanneer er op korte termijn te drastisch gesneden zou worden in de honorering van de voetbal lers, dan zouden alle topspelers verdwijnen en dat heeft weer tot gevolg dat er kwalitatief minder voetbal wordt gespeeld, met als uitvloeisel minder belangstelling en een dalende interesse bij de mensen om zelf sport te gaan doen. Slechts een internationale regeling betreffende salarissen van spe lers zou de vlucht naar het buiten land kunnen afrémmen, maar dat zie ik in de naaste toekomst niet gebeuren". Waar Kraay en Van Doorn over van mening verschilden, was de hui dige vorm van subsidieverlening in het betaalde voetbal. Kraay sprak van concurrentieverval sing, wijzend op het feit dat een aantal verenigingen wel gemee ntelijke subsidie krijgt en ande ren niet. Een verschil dat in ze kere gevallen nog wordt vergroot door vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting en het soms gratis of bijna gratis beschikbaar stellen van de accommodaties, waar anderen het volle pond moeten betalen. Van Doorn stond op het standpunt dat subsidie aan betaalde voet balclubs (in het buitenland in de vorm van overheidssteun volle dig onbekend) een zaak van de gemeenten is, die zelf moeten kunnen uitkiezen waar voor hen de prioriteiten liggen. Hij vond wel dat het beginpunt van de clubs meer gelijk zou moeten worden getrokken, dat er meer uniformiteit dient te komen in de lasten van bijvoorbeeld belasting en terreinhuur. De minister, die van oordeel is dat de gemeenten op de huidige voet kunnen doorgaan, handhaafde zijn standpunt dat voetbal in de eerste plaats een zaak is van de sportorganisatie en van hun le den. "Zeker is echter", vulde hij aan, "dat het betaalde voetbal in zijn geheel meer geld moet heb ben. Uit toto en lotto bijvoor beeld, of heel anders zou moeten gaan draaien". EINDHOVEN - Of we het meemaken dat het kapitaal krachtige PSV volgend seizoen van Europees voetbal ver stoken zal zijn? Ben van Gelder haalt de schouders op. Waar Feyenoord zondag deelname aan de UEFA-cup veilig dient te stellen ten koste van de nationale belangen van WV, daar tornt de equipe van Rijvers om een vrijwel gelijke inzet op tegen de nieuwe lichting van de gebroeders Mole naar. ALKMAAR - De demissionaire minister van CRM, mr. Van Doorn, heeft gisteravond in Alk maar uitgehaald tegenover de leiding van het Nederlandse be taalde voetbal. De uitval van de minister werd ingeleid door AZ- trainer Hans Kraay, ook bijna aan de beurt om af te treden. De heren Van Doorn en Kraay ontmoetten elkaar in Alkmaar in het kader van de verkiezingsactiviteiten van de PPR. Een harde discussie tussen het tweetal bleef uit, om dat zowel de trainer als de minis ter in wezen langs dezelfde lijnen dachten en dat ook duidelijk lie ten merken. Kraay tenslotte, gaf middenin het gesprek een voorzet voor open doel, die oud-voetballer Van Doorn niet kon missen. Kraay stelde: "Ik heb geconstateerd dat er geen beleidsvisie van CRM is ten opzichte van topsport. Het enige dat Nederland heeft, zeker waar dat het voetbal betreft, is het wanbeleid van het bestuur van de KNVB". Kraays constatering over het beleid van de KNVB vond gehoor bij de minister, die zondermeer stelde - zonder overigens de oorzaak te noemen dat het betaalde voetbal in de vernieling zit. "Er is een aantal zaken dat niet deugt", voegde hij er aan toe. "Er zal bij voorbeeld gestreefd moeten worden naar andere financie ringssystemen, methoden van Hoe is de sfeer meneer Van Gelder? "Prima, dank je wel." Gaat PSV evenals Feyenoord in een trainin gskamp? De manager schudt van nee, maakt duidelijk dat het in afzondering gaan in het verleden doorgaans geen positieve uitwerking tot ge volg had. Van Gelder. "We zijn daar van afgestapt. Wanneer ik de sfeer goed aanvoel zal het ook niet nodig zijn om in retraite te gaan. Iedereen is van de ernst doordrongen dat er iets gepresteerd moet worden te gen AZ'67, al zal dat om den drom mel niet gemakkelijk zijn. De moti vatie is er in elk geval. Dat is me in diverse gesprekken goed duidelijk geworden." 1 Blijft het een merkwaardig ver schijnsel dat het jarenlang zo on aantastbare PSV in één seizoen is afgegleden tot een niveau dat voor nieuwe Europacup-avonturen ge vreesd moet worden. Van Gelder: "Zo gaat dat in de voetballerij, kijk ook maar eens naar Bayern Münc- hen. Ik heb er op een rijtje ook wel wat verklaringen voor. Het totale uitvallen van Ralf Edström bij voorbeeld. Een verzadiging ook nadat we twee keer de halve finale van de Europacup I haalden. Er is ook gesteld dat PSV nationaal en internationaal de fakkel zou over nemen die Feyenoord en Ajax ja renlang droegen. Inmiddels ben ik erachter dat wat wij bereikt hebben het plafond was van het spelersma teriaal dat we in huis hadden." Keihard Maar PSV mag kwalitatief niet nog meer interen. Werkt intern keihard om te houden wat er te behouden valt en speurt vlijtig naar goedkoop talent, dat het in zich heeft om mor gen de vedetterol op zich te nemen. Van Gelder: "We hebben de afgelo pen dagen niet stilgezeten. Nog drie man en we hebben de spelers vast gelegd die we willen en kunnen houden. Willy van der Kuylen, Huub Stevens en René van de Kerkhof. En dan natuurlijk de jon gens van de c-ploeg. Maar dat is normaal. Die contracten lopen jaar lijks af. We hebben ook gesteld dat we minstens zo sterk moeten blijven als we zijn. Dat betekent remplacanten voor Dahlqvist en Edström. Met Ernie Brandts hebben we inmiddels iets goeds in huis gehaald. En Jan van Beveren? Bestaat er ten aanzien van die tot 1981 vastge legde doelman niet een geruchtens troom, die wil dat deze evenals René van de Kerkhof via het bu reau Inter Football naar Spanje wil uitwijken? Van Gelden "Allemaal loze kreten. Deze affaire hoort m.i. thuis bij de rechter-commissaris. Dit is een eerste vorm van arbeid sbemiddeling. Het heeft als opzetje spelers gek te maken. Een clan die met medewerking van sommige leden van het sectiebestuur betaald voetbal het Nederlandse voetbal ondergraaft. Nadat Koster schoon zoon en appendix naar het buiten land heeft gebracht, blijven ze met allerlei ideeën de zaak gek maken." Waarheid? Maar berusten die berichten op Waarheid? Van Gelder: "Teen aan zien van Van de Kerkhof wel ja. Die is benaderdEn wat betreft Van be veren, die heeft het me ontkend. Maar ik ben zo vrij om op te merken dat er aan elke koe wel een bont plekje zit. Nadat ik zondag mijn mening heb gezegd in het radiop rogramma "Langs de lijn" heb ik heel veel positieve reacties gekre gen. Alleen Inter Football dat ik in dat commentaar min of meer vroeg om vertegenwoordigers van de PSV-manager Ben van Gelder: 'Zo gaat dat in de voetballerij Spaanse clubs langs te sturen, liet niets van zich horen. Het is een treurige zaak. En het wordt nog treuriger wanneer sommige men sen nog meer macht krijgen. Daarin speelt ook de pers een rol. Wanneer ze mij voor de rechter slepen heet het dat Van Gelder wordt gedaagd. Maar wanneer er een gerechtelijk vooronderzoek tegen IF wordt ge last, is het ineens anders. Dan wordt er gesteld van het bureau van CC, dat wordt doorgelicht." Van Gelder onderkent de onmoge lijkheid om de lege plaatsen op te vullen met gearriveerde Neder landse voetbalprofs. Hij: "Het me rendeel staat onder contract. Afko pen is voor Nederlandse begrippen een vrijwel onbetaalbare zaak ge worden. Dat betekent datje over de grens moet gaan kijken. Maar ook daar wordt het moeilijk. Want de naam luidt PSV. Aandacht beste den aan de jeugd is het alternatief, en ook dan zal je tegen het buiten land, dat voor door belastingfacili teiten wordt bevoordeeld, moeten opboksen. In Europese afspraken zie ik evenmin heil. Een tijger die hongër heeft, vreet het schaap op dat hij voor zijn kaken krijgt. Je kunt afspraken maken watje wilt, maar geschonden worden ze toch. Ik hoop oud te worden, maar dat ik dat nog meemaak, geloof ik echt niet." GEE STOLK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15