Vietnam mag in VN van Amerika Brandt wijst samenwerking met communisten af Nixon overwoog al veel eerder om af te treden PLO sprak met Oogst in Chinese graanschuur bedreigd Afvaardiging ACTIE TEGEN HET SCHENDEN VAN DE MENSEN RECHTEN CUBAANSE SPORTLUI NAAR VS DONDERDAG 5 MEI 1977 Nixon tijdens het interview met David Frost WASHINGTON (AP/UPI) - De voormalige Amerikaanse president Richard M. Nixon heeft zijn lange stilzwijgen sinds het Watergate- schandaal verbroken in een op de band opgenomen interview met David Frost, dat gisteravond in Amerika werd uitgezonden en waarin hij zegt: „Ik heb mijn vrienden in de steek gelaten. Ik heb mijn land in de steek gelaten. Ik heb ons regeringssysteem in de steek gelaten". In het interview zegt Nixon dat hij al anderhalf jaar voor zijn eige nlijke aftreden overwoog op te stappen. Dat was vlak nadat hij Ehrlichrran en Haldeman had ontslagen. "Ik heb het aan mezelf te danken", aldus Nixon, "ik reikte ze het zwaard aan - en ze staken toe en draaiden het nog eens lekker om". De ex-president verklaarde opnieuw niet betrokken te zijn geweest bij het Watergate-schandaal en ook nooit goedkeuring te hebben gegeven voor het betalen van zwijggeld aan de Watergate- inbrekers. "Technisch gesproken heb ik geen misdaad begaan, een overtreding waarvoor ik in staat van beschuldiging kon worden gesteld," zo verklaarde hij. "Dat zijn juridische haarkloverrijen, de manier waarop ze deze zaak hebben aangepakt, dat was zo in elkaar geflanst". Nixon gaf toe dat "ik een paar dingen heb gezegd die neit waar waren" om zichzelf te verdedigen. Hij zei dat dit was gebeurt in de hitte van de politieke strijd. Aan het slot beschreef Nixon zijn laatste dagen als president en teleurstellingen, die hij nog koestert. Nixon hield vol dat hij het Watergateschandaal niet in de doofpot heeft willen stoppen Hij beschouwde deze zaak meer als een "oor log" met openbare aanklager, de senaat, de nieuwsmedia enz. Bij de inbraak zelf was hij niet betrokken geweest, zei hij. Dat hij die wilde verhullen was legaal omdat hij er geen corrupte oogmerken mee had, aldus Nixon. "Het had een sneeuwbaleffect en het was mijn eigen schuld. Ik geef niemand anders de schuld. Ik zeg alleen maar dat wat mij betreft, het mij niet alleen spijt, ik heb mijn standpunt hierover uiteenge zet toen ik aftrad. "De mensen vonden het niet genoeg om fouten toe te geven, best. Als ze me op de knieën willen krijgen en me in het stof zien kruipen, nee. Nooit. Omdat ik niet geloof dat dat hoeft". Nixon zei dat vrienden de mogelijkheid van een samenzwering tegen hem hebben geopperd en dat "dat best mogelijk is" "Maar ik ben het niet eens met het idee dat ik door een samenzwering ten val ben gebracht. Ik heb het aan mezelf te danken". Het interview met Frost is het eerst en een serie van vier, waarvan iedere week een aflevering zal worden uitgezonden. Het eerste had alleen betrekking op Watergate, het niet en derde gaan over buiten landse en binnenlandse politiek terwijl in het laatste interview zal worden ingegaan op Nixons laatste dagen in het Witte Huis. Op 9 augustus 1974, na een presidentschap van 5'/2 jaar, trad hij af. Het interview met Frost, dat precies 1000 dagen za zijn aftreden werd uitgezonden, was dt eerste keer dat Nixon in het openbaar over het schandaal heeft gesproken. PEKING (Reuter) - De overheid in de Chi nese provincie Szetsjoean, een van de graanschuren van China, heeft strenge richtlijnen uitgegeven om "zeer grote moei lijkheden" te overwinnen die de oogst van dit jaar bedreigen. Een radiozender in de provinciehoofdstad Tsjengtoe droeg alle beschikbare man kracht op zich bij de arbeiders op het land te voegen. "Zij die meer werken krijgen meer, zij die niet werken zullen niet eten", aldus de zender. Szetsjoean, een provincie die is geteisterd door politieke tegenstellingen, is de groot ste mals- en aardappelproducent van de volksrepubliek. De in het zuidwesten van China gelegen provincie telt bijna 100 mil joen inwoners. Volgens radio Tsjengtoe heeft de provin ciale regering van Szetsjoean gezegd dat een te groot deel van de arbeidende bevolking is ingezet bij niet-agrarische projecten. zijn voor de "ernstige verliezen" bij de land bouw in Szetsjoean en de "zeer grote moei lijkheden van het ogenblik". Ook radio Peking heeft naar de moeilijkhe den in Szetsjoean verwezen en verklaard dat de taak van het ontwikkelen van de land bouw in Szetsjoean dringender en spoedei- sender is dan welk ander project in China ook. PARIJS (UPI) - De Verenigde Staten zullen de toetreding van Vietnam tot de Verenigde Naties niet langer tegen houden en op korte termijn diplomatieke betrekkingen aanknopen met de vroegere vijanden in Hanoi. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld door de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken Phan Hien. Amerikaanse en Vietnamese dele gaties hebben dinsdag en gisteren in Parijs onderhandeld over de con flictstof die is achtergebleven na de Vietnamese oorlog. Vietnam, aldus onderminister Hien, heeft toegezegd dat de na speuringen naar Amerikaanse sol daten die nog als vermist te boek staan met verdubbelde ijver zullen worden voortgezet. Het ontbreken van klaarheid over het lot van deze (waarschijnlijk ge sneuvelde) Amerikanen zorgde er voor dat Washington tweemaal zijn veto uitsprak tegen het Vietnamese VN-lidmaatschap. nen vrijgaf en repatrieerde. Sinds dien, aldus onderminister Hien, „zijn wij in deze zaak aanvullende informatie blijven geven via de hiertoe speciaal geschapen kana len". Hien weigerde aanvankelijk in details te treden, maar gaf na aandringen van journalisten toe dat het gaat „om twee a drie r vallen". De tweedaagse bespreking in Pa rijs samenvattend zei onderminis ter Hien dat deze „opbouwend en nuttig" zijn geweest en hebben plaatsgevonden in een "hartelijke en oprechte sfeer". HAVANA (DPA/Reuter) - Voor de eerste keer in zestien jaar gaan Cubaanse sportlieden naar de Verenigde Staten. Op uitnodiging van een basketbal team van studenten van de uni versiteit van Zuid-Dakota gaat een Cubaans team naar de VS voor de tegen-wedstrijd. De Amerikanen hebben op 5 en 6 april gespeeld in Havana. GREENFIELD, MASSACHUSETTS (AP) - Een in bodig, maar wel grappig idee had deze Amerikaan T-shirt aangeeft, wat er in haar buik zit. Hulp Onderminister Hien vertelde dat hij in Parijs heeft aangedrongen op Amerikaanse hulp bij de wederop bouw van het door de oorlog zwaar geschonden Vietnam. Over onge veer veertien dagen zal daarover een nieuwe gespreksronde plaats vinden op de Amerikaanse ambas sade in Parijs. Hiens voornaamste gesprekspart ner was zijn Amerikaanse collega voor Aziatische zaken, Richard Holbrooke. Volgens Hien heeft deze van hem te horen gekregen dat de V.S. „verantwoordelijk zijn voor het helen van de oorlogswonden". Wij hebben, aldus Hien. „ook aan gedrongen op de onmiddellijke in trekking van het tegen ons geldende Amerikaanse handels embargo". De Vietnamese onder minister beweerde overigens niet dat Holbrooke op deze twee punten enige concrete toezeggingen heeft gedaan. Dank Wel heeft de Amerikaanse delega tie Hien dank gezegd voor de moeite die Hanoi tot dusver heeft gedaan om de kwestie der vermis ten uit de wereld te helpen. Afgelopen maand maart bracht een Amerikaanse goodwill-missie een bezoek aan Vietnam. Deze missie bereikte dat Hanoi de stoffelijke overschotten van enkele Amerika- TRIER (DPA) - De voorzitter van de Westduitse sociaal democratische parij (SPD), Willy Brandt, heeft gisteren elke sa menwerking met de communis ten afgewezen. In een rede ter herdenking van het feit dat 30 jaar geleden het Karl- Marxhuis in Trier werd geopend, wees de voormalige bondskanse lier niet alleen een samengaan met de partijen van het zoge noemde „Euro-communisme" van de hand, maar ook samen werking van sociaal-democraten en communisten binnen actie groepen in de Bondsrepubliek. De SPD is zo open als haar pro gram aangeeft, maar zij is geen „asiel voor daklozen", aldus Brandt. Hij gaf op deze wijze een principiële betekenis aan het besluit van het partijbestuur om de voorzitter van de .jonge socialisten", Klaus-Uwe Benneter, uit te slui ten nadat deze zich voor een tac tische samenwerking met de communisten had uitgesproken. Brandt wees er op dat in vraag stukken betreffende samenwer king met andere groeperingen niet de voorzitter van een werk gemeenschap van de SPD voor de gehele partij kan beslissen. Over het Euro-communisme zei de SPD-voorzitter dat hij, ondanks „niet oninteressante uitlatingen" van de kant van de Italiaanse en Spaanse communistische partij, „geen basis voor bondgenoot schappen" zag. De SPD en de met haar bevriende partijen in West-Europa waren het er over eens, dat er in het direct gekozen Europese parlement „zonder vermenging of vervaging" slechts een fractie van democratisch-socialistische af gevaardigden kan bestaan. Brandt rechtvaardigde de samen werking met de Oosteuropese tussen de sociaal-democratie en het communisme, en de erken ning dat de verschillen tussen de politieke en maatschappelijke systemen niet het ijveren voor een vermindering van de span ningen in de weg behoeft te staan. Sprekend over Karl Marx en diens betekenis voor het heden, ver klaarde Brandt dat voor de SPD nog steeds de uitspraak van haar eerste voorzitter na de oorlog, Kurt Schumacher, geldt dat het er niet toe doet of iemand via de methoden van de marxistische analyse van de economie, op filo sofische of ethische gronden dan wel uit de geest van de bergrede sociaal-democraat geworden is. Willy Brandt landen in het belang van dè vre de. Men moest onderscheid ma ken tussen het feit dat er princi piële tegenstellingen bestaan ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP/Reuter) - De Nederlandse afdeling van Amnesty International is deze week een actie begonnen tegen de schendingen in Argentinië. Volgens Amnesty heeft Arrestatie Argentinië op het ogenblik ruim vijfduizend politieke gevangen en zijn sinds maart vorig jaar minstens tweeduizend mensen spoorloos verdwenen. politieke gevangenen een dage lijkse praktijk geworden, aldus het Amnesty-rapport. De actie van Amnesty is vooral be doeld om het militaire bewind in Argentinië te bewegen een onder zoekscommissie van de Verenigde Naties toe te laten. Amnesty International publiceerde vorige maand een rapport over de schendingen van mensenrechten in Argentinië. Dit rapport bevat de bevindingen van een commissie van onderzoek, die Amnesty vorig jaar november naar Argentinië af vaardigde. Hoewel in haar onder zoekswerk door politie gehinderd, kwam de Amnesty-commissie tot de conclusie, dat "gewelddadige onderdrukking in Argentinië een op zichzelf staand systeem is ge worden na de coup in maart vorig, jaar, waarbij de militaire regering onder generaal Videla aan de macht kwam". De Amnesty-commissie stelt, dat politieke gevangenen vrijwel zonder uitzondering niet in staat van beschuldiging zijn ge steld, laat staan een proces hebben gehad. Blijkens persoonlijke getui genissen is ook het martelen van Ex-president Alejandro Lanusse van Argentinië is gearresteerd in verband met een onderzoek naar een schandaal rond een fabrieks- bouw in het zuiden van het land. Dit is gisteren uit gerechtelijke kringen en Buenos Aires verno men. Volgens deze zegslieden zou den ook een aantal leden van-zijn militaire regering, die in 1973 de weg vrijmaakte voor vrije verkie zingen, aangehouden zijn. De arrestanten worden allen in het paleis van justitie in de Argentijnse hoofdstad vastgehouden. Behalve generaal Lanusse zijn admiraal Pedro Gnayl, brigadier Carlos Rey en voormalig defensie-minister Ra fael Caceres Monie in arrest. Volgens de zegslieden zal de feder ale rechter Eduardo Marquardt de vier ondervragen over vermeende onregelmatigheden in een contract met de "Aluar-maatschappij" voor de bouw van een aluminiumfabriek in het zuiden van het land. Ex- president Lanusse deed onlangs een oproep aan president Jorge Ra fael Videla om zijn vroegere pers secretaris Edgardo Sajon op te la ten sporen. Deze is al meer dan een maand spoorloos. BEIROET (AFP) - Een afvaardi ging van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie heeft gisteren in Praag voor de eerste maal officieel een delegatie van de Israëlische communistische partij ontmoet. De Israëlische delegatie behoorde tot de pro-Sowjetrussische com munistische partij Rakah onder leiding van Wolf-Eirnih, aldus het persbureau. Beide delegaties "hebben hun standpunten inzake de problemen van gemeenschappelijke strijd in een hartelijke sfeer uiteengezet". Zij beschouwen "deze ontmoeting als het begin van betrekkingen on derling en met andere progressieve en democratische krachten". Aan Palestijnse zijde was ook aan wezig Issam Abdel Latif, lid van het politieke bureau van het democra tisch front voor de bevrijding van Palistina, Abdallah Hoerani, voor lichtingsdirecteur van de PLO, en Arabi Aoead, lid van de Jordaanse communistische partij Sinds de oprichting van de PLO 13 jaar geleden zijn er verscheidene onofficiële bijeenkomsten geweest tussen leden van het Palestijnse verzet en Israëliërs. Denemarken tekent contract voor F-16 KOPENHAGEN (AFP) - De Deense minister van defensie Orla Moelier heeft gisteren het contract met de Verenigde Staten voor de aankoop van 58 gevechtsvliegtui gen van het type F-16 ondertekend. Dit is door het ministerie van de fensie in Kopenhagen bekendge maakt. Vier Europese landen, (Denemar ken, Nederland, België en Noorwe gen) hebben in totaal 348 toestellen besteld. Noorwegen en Nederland hebben ook al het defenitieve con tract getekend. Alleen België laat op zich wachten in verband met de huidige regeringscrisis aldaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9