-'Helaas is een van :de velen Zakennieuws Chileense kunst in Waaggebouw "Nog aantal plannen voor Stevenshof" ffj "Antiekbeurzen qNci scheiding dakloos 11 Leids hoogleraar lid Amerikaanse k Academie van Weienschappen OUDSTE VAN LEIDEN 101 _c ONDERDAG 5 MEI 1977 LEIDEN LEIDEN - "Dat mag toch niet gebeuren, dat iemand zo- ufurmaar °P straat komt te staan"? De 49-jarige D. J. Schlag- wein zit er uit het veld geslagen bij terwijl een vriend ver sie ontwaardigd voor hem opkomt. Al anderhalve maand heb ben ze samen gezocht naar een kamer, een etage of een huis het maar ze beginnen de moed op te geven: als hij 15 mei ge- 'üur dwongen wordt zijn huis te verlaten'weet de heer Schlag- wein niet waar hij nég onder dak kan. 8.15 De Sociale Dienst, waar hij elke week een uitkering krijgt van iets meer dan honderd gulden, is bereid voor hem huisvesting tot 300 gul der den per maand te betalen. Maar de ,rdt moeilijkheid is, dat er voor dat geld Sf nergens iets te vinden is. Bij het ïid^ Bureau Huisvesting moet r LEIDEN - Aan de Maresingel 56 is een geheel vernieuwd pand geopend door de school voor verkeersopleiding van Han en Roos Lacourt. De opleiding was eerst gevestigd in de Bachstraat 470. Arnoldus BV, in sanitair en keukens, is verhuisd van de Minnebroers- gracht 9 naar de Admiraal Banckertweg 4. De winkel aan de Haarlem merstraat blijft tot 1 juli geopend. Aan de Buizerdhorst is het reclamebureau Ridderen Koning gevestigd. In de Kopermolen 12 is Richard, handel in stoffen, wol en had werken, met een opheffingsuitverkoop begonnen. De Vereenigde Houthandel BV gevestigd aan de Hoge Morsweg heeft onlangs een nieuwe afdeling in gebruik genomen. Het is de afdeling "Bouwservice" waar de vakman een keus kan maken uit alles wat in de bouw te pas komt. M.N. Blonk opge- i Aan de Merelstraat 13 is Je rijwiel- en bromfietshandel van L.J.M. van der Laan opgeheven. ft Aa de Jan Vossensteeg 37 is in een leegstaande bedrijfsruimte de Winkel "Dumpie" in stripboeken en striptijdschriften gevestigd. "Dat mag toch niet gebeuren, dat iemand zomaar op straat komt te staan i geval beamen: "Dit is niet i op zich: elke dag komen op straat te staan door een schei ding. Al zouden we deze categorie voorrang geven boven alle andere en. categorieën, dan nog zijn er geen huizen genoeg". lag De moeilijkheden voor Schlagwein beginnen op het moment dat zijn vrouw hem verlaat. Nog lang hoopt hij dat zij terug zal komen, maar de zoals het er nu naar uitziet zal het op 58. een definitieve scheiding uitlopen, "k- Afgelopen maand heeft zijn vrouw geëist voor de rechter dat hii het huis aan de Calandstraat zal verla ten. De rechter besliste voor haar positief; zij zou er weer mogen ko men wonen samen met haar zoon en dochter van twintig en zestien jaar. De advocaat van de heer Schlagwein wist nog enig uitstel te bedingen, maar 15 mei is de uiterste datum, dan moet het huis leeg zijn. Desnoods zal hij eruit gezet worden dpor politie en deurwaarder. De heer Schlagwein wil best mee werken: onder het beding dat de Sociale Dienst hem helpt, heeft hij toegezegd dat het huis 15 mei leeg zal zijn. Maar de Sociale Dienst kan hem hoogstens met een uitkering steu nen. Bij Huisvesting wordt gezegd: "Er staan nog 2700 voor u op de lijst". En bij de Leidse Wonings tichting, waaraan hij al meer dan twintig jaar elke maand zijn huur betaald heeft, krijgt hij te horen: "We hebben met u niets te maken". Schlagwein voelt zich van het kas tje naar de muur gestuurd. Bij Huisvesting zeggen ze dat hij bij de Sociale Dienst moet zijn, bij de So ciale Dienst zeggen ze dat hij bij Huisvesting moet zijn. Hij is er de man niet naar om in het geheen- en-weer tussen de instnaties zijn hoofd koel te houden, in z'n opvlie gendheid zou hij al die verwijzers eens goed mores willen leren. Maar als hij zo impulsief reageert komt hij helemaal niet meer aan bod: dan wordt hij buiten de deur gezet. Ook de burgerraadsman l$an hem niet verder helpen. "Woonruimte voor dit soort gevallen is erg moei lijk. De instanties zijn meestal wat afhoudend, om de mensen zo lang mogelijk aan het zoeken te houden. Nu heeft hij nog een dak boven het hoofd. Het wordt echt alarmerend als hij 15 mei niets heeft. Zijn spulletjes moet hij dan maar opslaan bij de gemeente in de Witte Poort of bij een verhuizer. Maar ei genlijk is er een tehuis voor daklo zen nodig als tijdelijke oplossing". De man bij de Sociale Dienst die Schlagwein steeds heeft geholpen denkt dat de Dienst hem misschien nog twee weken in een hotel kan onderbrengen als hij op 15 mei op straat komt te staan. Maar dat hangt af van de beslissing van de directie van de Dienst. Misschien zijn zij na 15 mei tot meer bereid, dan heeft Schlagwein misschien de hoogste urgentie. Naast al die materiële beslomme ringen komt de Dienst niet toe aan de mentale hulp. Alle onzekerheid en alle spanningen rond de echt scheiding hebben een funeste in vloed, het laat de heer Schlagwein bepaald niet onberoerd. Dat wordt ook bij het Bureau Huis vesting gevoeld als een aparte moeilijkheid: mensen die toch al midden in de problemen van een echtscheiding zitten kunnen het gauw te kwaad krijgen als ze ook nog met allerlei huisvestingsmoei lijkheden geconfronteerd worden. Het zou dan inderdaad prettig zijn als er een huis voor daklozen was waar ze in ieder geval even op adem kunnen komen. Over ëén trieste constatering zijn alle. betrokkenen het eens, in één opzicht staat de heer Schlagwein niet alleen hoe navrant dat ook klinkt: "Helaas, helaas, hij is éen van de zovele n TOM MAAS LEIDEN - Behalve door de Haagse projectontwikkelaar Wilma is er nog een aantal projectontwikke laars en bouwondernemingen, dat een al dan niet compleet bouw plan heeft ingediend voor de Ste- venshofjespolder. Dat deelde chef van de afdeling stadsontwikke ling, verkeer en grondzaken M. Logtenberg mee naar aanleiding van publicatie van het bouwplan van Wilma in onze krant van gis teren. Overigens zal de gemeente aan de hand van eigen berekeningen de inrichting van het gebied gaan bepalen. In hoeverre daarbij ge bruik zal worden gemaakt van projectontwikkelaars is op dit ogenblik nog hoogst onzeker. "Het is even goed mogelijk, dat we de bebouwing gaan uitvoeren in sa menwerking met bijvoorbeeld Leidse woningbouwverenigin gen". aldus Logtenberg. Grote expositie van postzegels LEIDEN - De Leidsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars gaat in 1980 het veertigjarig bestaan vieren. Men hoopt dat te kunnen doen via een aantal in het oog springende activiteiten. Zo heeft het bestuur besloten dat in het j ubi leumjaar de bondsdagen in Leiden zullen worden gehouden. Verder zijn er plannen voor het organise ren van een grote regionale postze geltentoonstelling. Deze tentoon stelling zal nog uitgebreider wor den dan de vijf exposities die tot dusver in Leiden werden gehou den. De Leidse vereniging telt op het ogenblik ruim 650 leden. Kooi en Noord extra geld LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van B en W, zullen Noorderkwartier en de Kooi, en zo mogelijk Maredorp, in aanmerking komen voor de interim-saldoregeling. Dat is een speciale regeling voor de stadsver nieuwing die op proef in zes Neder landse steden dit jaar voor het eerst wordt toegepast. Leiden heeft in het kader van de interim- saldoregeling tien miljoen extra voor stadsvernieuwing gekregen. Deze tien miljoen zullen dus be steed worden aan projecten in Noord, de Kooi en, als de financiën dat toelaten Maredorp. ADVERTENTIE LEIDEN - Op Hemelvaartsdag (donderdag 19 mei) wordt in Ho liday Inn een grote antiekbeurs ge houden. Aan de beurs wordt deel genomen door een zestiental anti quairs. De beurs die 's ochtends om tien uur begint en tot vier uur 's middags duurt is voorbereid door mevrouw M.S. ten Hooven uit Lei den en de heer R. van Moorsel uit Den Haag. Op de beurs zullen onder meer munten, prenten, porcelein, pop pen, gewichten en zilveren voor werpen te koop zijn. De organisato ren zijn van plan periodiek een-der gelijke beurs te organiseren, wan neer de belangstelling voldoende Onder het motto "Antiek door par ticulieren, voor particulieren" wordt er diezelfde dag ook een an tiekbeurs gehouden in de Pieters kerk. Op de beurs is een grote ruimte beschikbaar waar particu lieren in de gelegenheid worden gesteld om antiek te koop aan te bieden. Twee jaar geleden werd een dergelijke beurs met groot succes in "De Burcht" gehouden. LEIDEN - Het was in 1909 dat Gerard van Buuren en Paulina van Voorden elkaar voor het eerst ontmoetten, bij het optreden van een straatzanger op de Breestraat. Een confrontatie met verstrekkende gevolgen. En omdat hij lid was van een mandolineclub en zij van een zangvereniging die allebei in de toenmalgie Transmolen aan de Nieuwe Riin repeteerden, kwamen ze elkaar nog eens tegen. Van het een kwam het ander en ze trouwden. Bewoonden tot nu toe niet minder dan dertien woningen (o.a. op de Haagweg, Leidseweg, Hoge Morsweg en Marnixstraat). Ze zijn nu beiden 86 jaar oud en wonen al weer zo'n vijfjaar in een bij het bejaardencentrum Rijn en Vliet behorend flatje aan de Aaltje Noordewierlaan. Gisteren zag hun woninkje er feestelijk uit. Er waren tal van bloemstukken bezorgd, van familieleden en ook van de conservenfabriek Nieuwenhuizen aan de Morsweg. Directieleden van dit bedrijf kwamen nog even op bezoek. De heer Van Buuren heeft er veertig jaar als chef-monteur gewerkt. Ook kwam de directrice van het bejaardencentrum, mejuf frouw Van Buel even langs. En aan het einde van de middag kwamen burgemeester Vis en zijn echtgenote een bezoek aan de heer en mevrouw Van Buuren afleg gen (zie foto). Waarom toch deze drukte? Welnu, ze zijn 65 jaar ge trouwd. LEIDEN - De gevallenen in de Tweede Wereldoorlog werden gisteren in Leiden herdacht tij- dens een bijeenkomst in de Ma- rekerk gevolgd door een stille tocht en kranslegging bij het monument tegenover molen "De Valk". Tijdens de herdenkings dienst werd een korte rede ge houden door burgemeester Vis en werd er gezongen door het Alma Materkoor onder leiding van Louis van Wijngaarden met zang van Esther Hilling a en Jan van der Meer op het orgel. Mr. A.M.G. Bernard (in de ille galiteit "Lex") sprak een korte overdenkingNa de dienst die werd besloten met een samen zang, begonnen de bezoekers aan een stille tocht naar het mo nument. Daar werden onder meer kransen gelegd door bur gemeester Vis en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers. LEIDEN - The National Apademy of Sciences in Washington heeft prof. dr. A C. van de Hulst, hoogle raar in de theoretische sterren kunde aan de Leidse universiteit, benoemd tot „foreign associate" (buitenlands lid) van de Ameri kaanse Academy of Sciences (aca demie van wetenschapen). Deze uitzonderlijke status is tot dusverre aan slechts een tiental niet- Amerikaanse astronomen ver leend, onder wie prof. dr. J.H. Oort, emeritus hoogleraar in de sterren kunde aan de Leidse universiteit. LEIDEN - Huize Groenhoven aan de Witte Rozenstraat kreeg dezer dagen bezoek van burgemeester Vis en zijn vrouw. Niet zomaar, maar in verband met de verjaardag van de oudste inwoner van het huis, mevr. J. Lacourt-Ville. Met haar 101 jaar is zij bovendien Leidens oudste ingezetene. Mevr. Lacourt die nog in goede ge zondheid en met veel gevoel voor humor door het leven gaat, woont pas twee jaar in Groenhoven. Voor die tijd woonde zij boven de inmid dels opgeheven- kruidenierszaak van haar jongste zoon op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Rijn dijkstraat. Burgemeester Vis over handigde haar namens het gemee ntebestuur een bos bloefnen en een flesje eau de cologne. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden groeibriljant briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - PV "Leiderdorp hield een vlucht met 210 oude duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,2,7, M Reijerse, 3,4.8, H.Philippo, 5. J.7 .venhoven, 6. J.Schijf, 9, J.v.Lv.ar, 10. Slikkerveer PV "De Reisduif" hield een vlucht met 245 oude duiven eveneens vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,4 S.v.d.Hoven, 2,5, K.v.d.Berg, 3. J.Siera, 6,7,9,10 P.Mooten, 8. W.Kop. LEIDEN - In het Waaggebouw aan de Aalmarkt is gistermiddag een expositie van Chileens grafiek en kunstnijverheid geopend. Een ten toonstelling opgezet door het Leids Chili Front in nauwe samenwer king met het Amsterdamse cen trum voor Chileense cultuur. Dit centrum, dat op 11 juni de nieuwe behuizing aan de Nieuwe Heren gracht opent, werkt met vrijwel identieke uitgangspunten als het inmiddels over de hele wereld be kende Parijse centrum voor de ver dediging en de ontwikkeling van de oorspronkelijke Chileens cultuur. Doel is activiteiten als deze exposi tie te ondersteunen en voorts te bemiddelen voor het werk van kunstenaars uit dat land. Hoewel al het werk in De Waag in het teken staat van het verzet tegen het bewind van De Pinochet, valt het in twee duidelijke groepen uit een. Niet alleen omdat sprake is van -grafiek en kunstnijverheid, maar vooral omdat de grafiek door kun stenaars is gemaakt en de kunstnij verheid, veelal wandkleden, is ge maakt door de minder getrainde handen van politieke gevangenen en hun vrouwen. De gebrekkige techniek die bij de wandkleden op valt, kan echter niet als een handi cap worden ervaren, maar leidt in tegendeel tot een enorme direct heid en intensiteit, die in het grafi sche werk door gebruik van voor ons niet altijd even herkenbare beelden, minder eenvoudig wordt bereikt. Juist nu in Nederland op het gebied van de vervaardiging van wan-, dkleden zo veel gaande is, is het frappant te zien op welke geheel ei gen wijze de Chilenen zich met dit werk bezig houden. De techniek is van een bijna kinderlijke primitivi teit. Aangrijpende gebeurtenissen in Chili worden op een "stripver haalachtige" manier weergegeven, echter in kleurencombinaties, die hier slechts, voor de weergave van minder gecompliceerde thematie ken worden aangewend. Helaas zijn de wandkleden door.de be perkte voorraad van dit moment niet te koop, omdat ook op andere plaatsen in het land nog tentoon stellingen gehouden zullen wor den. De kunstnijverheid is in de meeste gevallen door het vicariaat van de solidariteit in Chili de gevangenis sen uitgevoerd en naar Nederland getransporteerd. De expositie, die het motto "Venceremos" (Wij zul len overwinnen") meekreeg, is nog tot zaterdagmiddag in de Waag ge opend. TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3