Premier Trudeau komt naar Europa Lezers schrijven Bezoek eindigt in Parijs Sekte in Brazilië verdrinkt acht kinderen KOOR FESTIVAL IN JUNI DONDERDAG 5 MEI 1977 D'66 en PvdA populair bij jonge kiezers DEN HAAG (SP) - De PvdA en D'66 zijn erg in trek bij jongeren die op 25 mei voor het eerst naar de stembus gaan. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Veld kamp onder de groep jongens en meisjes die tussen juni 1955 en 1959 zijn geboren. Het CDA ziet onder de nieuwe kie zers de aanhang iets toenemen, maar in de WD hebben ze nauwe lijks vertrouwen. Vooral lijstaan voerder Jan Terlouw maakt D'66 zo populair bij de jongeren. Zes procent van de nieuwe kiezers zegt volgens het onderzoek van Veldkamp (uitgevoerd in opdracht van Veronica) op 25 mei niét te gaan stemmen. Vijftien procent weet het nog niet. Een kwart van de nieuwe kiezers weet nog niet op welke par tij uiteindelijk de keus zal vallen. In doorsnee zijn de jongeren nogal tevreden met het beleid van het kabinet-Den Uyl. Ruim een derde (34 procent) is zelfs zeer ingenomen met wat de ploeg van Den Uyl deed. Maar 14 procent is ontevreden. OTTAWA (Reuter) - Pre mier Pierre Trudeau van Canada vertrekt vandaag naar Europa voor een nege- ndaags bezoek dat eindigt in Parijs. Het bezoek wordt in Ottawa gezien als het bieden van tegenwicht aan het bezoek dat de minister voor intergouvernementele zaken de franssprekende provincie Quebec, Claude Morin, vorige week heeft gebracht aan presi dent Valéry Giscard d'Estaing. Morin was de eerste minister van Quebec die Frankrijk bezocht sinds zijn politieke partij, de „Partij Quebecois", in november vorig jaar met groot vertoon aan de macht werd geholpen. Morins bezoek bracht premier Trudeau in verlegenheid doordat de internationale aandacht werd Het Elsevier boek over de natuur Het Elsevier boek schepen Het Elsevier boek over bouwen Het Elsevier boek over vervoer. Deze serie van vier boeken met populair-wetenschappelijke on derwerpen voor de jeugd van 10 tot 14 jaar is geschreven door David Sharp. Per deel 14.90. Uitg. Else vier Ned BV, A'dam. Een handvol ingewanden gedich ten van Gust Gils, 17.50. Uitg. De Bezige Bij A'dam. Gedichten I door Sybren Polet 24.50. Uitg. De Bezige Bij, A'dam. Vogels vliegen toch gedichten door Remco Campert, 9.50. Uitg. De Bezige Bij, A'dam. Hoe vreselijk is dit alles door Mar ten Toonder, f 14,50. Uitg. De Be zige Bij, A'dam. Gedicht nr. 12, 3-maandelijks tijd schrift voor poëzie onder redactie van Remco Campert, 8.50. Uitg. De Bezige Bij, A'dam. Avonturen van Tom Poes nr. 25 door Marten Toonder, 8.25. Uitg. De Bezige Bij, A'dam. Avonturen van Tom Poes nr. 38 door Marten Toonder, 8.25. Uitg. De Bezige Bij, A'dam. Voorwoord tot de Fenomenologie van de Waarneming door Merleau-Ponty, 17.50 BV. Inter nationale Uitgeversmij Het We reldvenster Baarn. Paracelsus door Ernst Kaiser, 22.50, BV. Internationale Uitge versmij Het Wereldvenster, Baarn. Het kinder kunst- en vliegwerk- boek door Phyllis Fiarotta Paper back 19.90. Uitg. Luitingh Laren. Jaarboek Landelijk Informatie Systeem Ziekenfondsen, 7.50 Koning en Keizer door W. van Veen, 14.90. Uitg. Teleboek BV, A'dam. Omgaan met macht. Ons gedrag met elkaar en tegen elkaar, door prof. dr. Mauk Mulder. Paperback 24.50. Uitg. Elsevier Nederland BV A'dam Energie economie door Dr. Kees Zijlstra, paperback 24.50. Uitg. Elsevier Nederland BV A'dam Stad- en dorpbeschrijver van Rhijnland I door L. van Ollefen. Uitg. Europese Bibliotheek, Zalt- bommel. Brandmerk, versieren door in branden door Bernard Havez en Jean-Claude Variet, 24.50. Uitg. Kosmos BV A'dam. De Maffia, misdaadsyndicaat of mentaliteit door Gaia Servadio. Paperback 24.50. Uitg. Het Spec trum Utrecht. Sprong in het duister, het ware re laas van de ontsnapping uit de Ach terhoek van een Engelse piloot in 1945. Door S. E. Hanson, 27.50. Uitg. Omniboek Den Haag. Explosie in Siberië, de geweldige, raadselachtige vuuruitbarsting bo ven de Siberische toendravlakte op 30 juni 1908. Door John Bax ter/Thomas Atkins. Uitg. Elsevier 16.90. Paperback. Hit Team. Een speciaal opgeleide ploeg van de Israëlische Geheime Dienst. Het nooit eerder gepubli ceerde verslag van de jacht op de leiders van de Zwarte September. Door David Tinnin, Paperback 19.50. Uitg. Elsevier Nederland BV. Operatie "Ike". Tijdens het Ardennen-offensief probeert een fanatieke SS'er door de Ameri kaanse linies te sluipen om gene raal Eisenhower te vermoorden. Geschreven door Charles Whiting. 14.90. Uitg. Hollandia BV. Baarn. Boturen overzee, herinneringen van oud-ambtenaren bij het Bin nenlandse Bestuur in Nederlandsch-Indië door Prof. S. L. v.d. Wal, bij voorintekening 39.50, daarna 45. Uitg. T. Wever BV, Franeker. Hoort gij de donder niet Begin,van het einde onder gezagvoering in Indië. Een persoonlijke terugblik. Door D. van der Meulen. Bij voorin tekening 29.50, daarna 35. Uitg. T. Wever BV, Franeker. Menselijke gedichten door César Vallejo, 24.50. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Groen gloort de navelstreng door Lin Pi Jama, 8.90. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Bruin zuigt de potajuin door Lin Pi Jama, 8.90. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Bloemlezing uit zijn gedichten door Max Croiset, 21. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Johan Anthierens Vijftien op prijs gestelde ooggetuige kronieken, tweede druk: De flauwgevallen priester op mijn tong. Kijkgatpa perback. Gruwelijke vertellingen door Roel Richelieu van Londerselie. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Uit het Dagboek van een Pink Poet door Nic. van Bruggen. Uitg. Walter Soethoudt RIO DE JANEIRO (UPI/Reuter) - In het noordoosten van Brazilië heeft een fanatieke religieuze sekte acht kinderen verdronken als "zoenoffer" aan God en om te voor komen dat de kinderen voor galg en rad zouden opgroeien. De sekte noemt zich "het univer sele genootschap van de kerk der heiligen", heeft haar aanhang on der de allerarmsten en bedrijft haar praktijken is Salvador, ruim 1700 kilometer ten noordoosten van Rio. De politie heeft 21 leden van de sekte opgepakt, onder wie de ou ders van de acht verdronken kinde- De gruwelijke plechtigheid had plaats op het strand bij Salvador. De geofferde kinderen waren tus sen de acht maanden en vijf jaar oud. Volgens de politie werden de oud ste kinderen, die een beetje konden zwemmen, keer op keer terugge duwd tot ze in de golven van de zee verdwenen. Een van de echtparen dat deelnam aan het ritueel offerde drie kinde ren - vijf, drie en twee jaar oud. Na hun arrestatie gaven de deel nemers hun collectieve moord grif toe. CORI£ (SP) - De tien Neder landse schippers, die betrok ken waren bij het visserijcon flict met Ierland, zijn gister avond rond zeven uur uit de haven van Cork vertrokken. Voordat het zover was, ver dronk één van de Nederlandse zeelieden door nog onbekende oorzaak. Voorbijgangers zagen de 50- jarige Jacob van Zaanen, die machinist was van de Sch. 22, gisterochtend kort na negen uur drijven in de rivier de Lee, op ongeveer anderhalve kilo meter afstand van zijn schip. Omdat de politie vermoedde dat het om een Nederlandse zeeman ging werd de arts van het hospitaalkerkschip De Hoop, de heer W.J. Groeneveld, gevraagd de man te identifice- De politie in Cork heeft geen enkele reden om aan te nemen dat er een misdrijf in het spel is. Volgens de politie is Van Zaanen dinsdagnacht om half 'twee nog aan boord gezien van de Sch. 54. Vermoedelijk is hij bij het overstappen op de lang szij gelegen Sch. 22 in het wa ter gevallen. Katwijker Een bemanningslid van de Katwijk 171, de Jan Maria, heeft gisternacht een inwoner van Cork van de verdrin kingsdood gered. De man was door onbekende oorzaak tus sen wal en schip gevallen toen hij uit nieuwsgierigheid naar de Nederlandse treilers was komen kijken. De Nederlan der, die het ongeluk zag gebeu ren, sprong de man onmiddel lijk na en bracht hem met hulp van collega's op de kant. De Ier is naar een ziekenhuis ge bracht. Hij maakt het goed. gevestigd op de controverse tus sen Ottawa en Quebec. Giscard d'Estaing heeft de minister uit Quebec diepgaand ondervraagd over de afscheidingsbedoelingen van de Partij Quebecois. Woordvoerders van Trudeau heb ben de betekenis van Morins be zoek van drie dagen aan Parijs quasi-onverschillig afgedaan en gezegd dat het werd gearrange erd lang nadat het bezoek van Trudeau was geregeld. Grootmoederstijd keert ook terug in de lingerie-mode. En dat die lingerrie niet altijd onzichtbaar hoeft te blijven - zoals in vroeger jaren - laat het Deense fotomodel Lizzy Onder haar katoenen jurk met losse zijpanden draagt zij een lange katoenen onderbroek afgezet met een brede strook van broderiekant. Haven Leiden sportstad nr. 1. Gelukkig, in ieder geval één positief geluid. Al leen vreemd, dat bij deze dagelijkse motor- en wielercrosses nog nooit een burgemeester of één van de wethouders van hun belangstelling blijk hebben gegeven. Het is nog wel de mooiste crossbaan van Ne derland en één met een zeer hoge gevaar- en moeilijkheidsfactor. Keien, diepe kuilen, complete me ren, grint enz. Een lust voor de crossers. De ideale testbaan voor rijwielen en motoren. Lukt het om zonder brokken van de Haven naar de Zijlpoort te komen dan bent U wereldkampioen crosser. Wereld kampioenen zijn schaars, vandaar dat het maar aan zeer weinigen ge geven is het zover te brengen. Dus bent U van plan om mee te doen dan moet U ook deze gevaren incal culeren. Misschien komt er nu ein delijk eens een progressieveling kijken, mogelijk zelfs meedoen. Pas echter op Uw darmen. Uw medestrijders willen nu ook weer niet het onderste uit de kan. Geld wegsmijten aan allerlei onno dige zaken, zoals vernieuwing Rijnsburgerweg, thans levensge vaarlijk, afsluiting van de Brees- traat, totale ontwrichting van de stad, dat kunnen ze en.... van Lei den een echte cross-stad maken, dat kunnen ze ook. L. Krol Leeuwerikstraat 3 LEIDERDORP Popfestival Opnieuw is een uniek initiatief op het gebied van popmuziek in Lei den gebombardeerd. Enkele jaren geleden heeft de "top" van K&O duidelijk gemaakt geen behoefte te hebben aan een popfestival met enige waarde. Zij maakten dit dui delijk door de - nota bene vanuit LJA/K&O georganiseerde Pink Ins, uiteindelijk zo tegen te werken, dat de laatste Pink In een grote fi nanciële mislukking werd. Nu blijken burgemeester Vis en po litiecommissaris v. Voorden zo'n zelfde initiatief te laten springen door het niet afgeven van de ver eiste vergunningen. De redenen van deze weigering zijn de laatste jaren reeds vele malen achterhaald. Het is te gek dat een goed opgezet popfestival met culturele waarde, zoals hefPinkster-popfestival weer de grond wordt ingeboord door cul tureel anders gerichte ambtenaren vanuit eèn pure willekeurige hou ding. Ik geloof dat wij voor zo'n jaarlijks popmuziek-evenement moeten vechten, anders gaan wij duidelijk terug in de tijd. - Tjeerd G. Scheffer Samuel de Zee'shof 11 LEIDEN Popfestival (2) De zondagsrust in de gemeente Leiden lijkt nu wel een feit te wor den. Maar dan wel als het monu ment van het inconsequente beleid van drs. Vis. Hoe is het anders mo gelijk dat er wel op zondag oorver dovende races bij de Groenoordhal werden gehouden, waarvoor zelfs de term geluidsoverlast te zwak is. Drs. Vis heeft gezegd: "Dit kan, dit mag". Maar een popfestival zoals de gewoonte is in Leiden niet. Is drs. Vis soms bedreigd door de zogena amde "hogere inkomens" die het Waardeiland plachten te beworven. Of is hij gewoon geen liefhebber van muziek. Ik vraag mij af of wat de man doet voor de hele bevolking is of voor de "elite" van Leiden. André de Bree Stuwstraat 9 LEIDEN Majorettes Met belangstelling en genoegen gekeken naar dit evenement. Met dank aan de organisatoren, maar toch enige kanttekeningen. Waarom was dit niet in groepen verdeeld? Zoals bijvoorbeeld afd. 3-2-1-ere-superieure en vaandel: Dit is toch gebruikelijk bij een con cours? Hoe kunnen meisjes van 6 tot 10 jaar concurreren tegen meis jes van 18 jaar en ouder, waaronder zelfs dames (gehuwd), die vijf jaar en langer aan een harmenie of mu ziekvereniging waren verbonden. En dus meer ervaring hebben. Logisch dat die dan met het hoog ste aantal punten gaan strijken. Ik hoop, dat de organisatoren hiermee in het vervolg rekening houden. dhr. Van Buuren Atjehstraat 33a LEIDEN Clubmatch Gaarne zou ik willen reageren op het artikel van John Kroon in het Leidsch Dagblad van 'maandag 2 mei j.l. betreffende de clubmatch die 4e Kynologen Vereniging Rijn land op Koninginnedag in de Groenoordhal organiseerde. Daarin staat n.l. vermeld dat mijn ruwharige dashond Diederik van de Doofpoort (catalogusnummer 227) op de 5de plaats zou zijn geëin digd. Mijn hond is inderdaad op die tentoonstelling geweest. Hij is erg vriendellijk, aanhankelijk en spon taan, maar qua schoonheid geen uitblinker. Hij werd dan ook al vrij snel uitgeschakeld. Nu dacht ik de Doberman Pin- schen Graaf Reza van Hagerlo (ca talogusnummer 277) die werkelijk op de 5de plaats eindigde tekort te zullen doen, wanneer ik niet de moeite zou nemen dit misverstand uit de weg te Daarom wil ik de heer W. C. Eijs uit Leiderdorp bij deze van harte ge lukwensen met zijn prachtige hond. Liesbeth van Rossum, Jan van Goyenkade 22, Leiden. Duisenberg De PvdA ziet de komende verkie zingen kennelijk somber in! Want, waarom zouden ze anders een "macro-economisch kanon" van het "kaliber prof. dr. min. Duisen berg" afschieten om een krap do zijntje middenstanders te bekeren? Een interessante figuur, overigens, min. Duisenberg, al is hij meer ge schikt als docent dan als politicus. Want welke ras-politicus zou, zon der meer toegeven dat de V.A.D. haastwerk was, en hij eigenlijk ge faald had bij het vereenvoudigen van de belastingwetgeving? Duisenberg: "Het vereenvoudigen van de belastingwetgeving, heb ik wel geprobeerd, maar het bleek te gecompliceerd!" "Subsidiologen" om W.I.R. (inves teringspremies) binnen te slepen heeft een middenstander echt niet nodig. Een goed ingevuld (erg ingewik keld) belastingformulier is vol doende Eventueel kan de plaatse lijke belastinginspectie U helpen. (Persoonlijk, lijkt het mij minder gevaarlijk, om een tijger zijn biefs tukje te ontrukken, dan de belas tinginspectie om hulp te vragen om een formulier in te vullen.) Ex-min. Duisenberg wist niet, of wilde niet zeggen, hoeveel van zijn extra miljardje" voor de middens tanders al opgesoupeerd was door de stijging van het minimumjeugd loon en de daar bovenop komende sociale lasten. Het F.N.V. (vakbonden) idee om overheidsbedrijven op te richten ter leniging van de werkelozen- nood, zag min. Duisenberg niet zit ten.. "De regering heeft geen des kundige managers om die be drijven te leiden!" (Zouden ambte naren dan echt ondeskundig zijn?) Een "Winkel van Sinkel" op elke straathoek, ondersteund met rijks subsidie, om de bejaarden lange wandelingen te besparen, werd doorgespeeld naar wethouder Van Aken. Die begon vaag over plan ning e.d. Dan was die C.D.A.- melkman, die zonder extra belo ning bij de A.O.W.-ers thuisbe zorgde heel wat sociaal voelender! En als middenstander, ben je dus meer gebaat bij een WD belas tingverlaging dan een PvdA- subsidie. J. M. F. G. Paddenburg, Nieuwe Rijn 11, Leiden. Kat en kater Blijkens een bericht in het LD van 26 april heeft het CPN-raadslid Hoeven een verbod gevraagd op de verkoop van Nazi-literatuur, grammofoonplaten enz. Hoezeer wij de afkeer van dhr. Hoeven ook begrijpen en delen, 'toch graag en kele opmerkingen: - het aantal slachtoffers van het communisme bedraagt reeds een veelvoud van de nazi slachtoffers, en groeit nog met de dag; nu reeds in drie wereldde len: Europa, Aziën en thans ook Afrika; - Het Nazisme hield als georgani seerd systeem op te bestaan in 1945; het Communisme wint nog met de dag aan krachten invloed; evenals het Nazisme destijds door het bezit van het sterkste landleger ter wereld als niet te verbeteren chantagemiddel; - de Nazi-concentratiekampen werden vele jaren geleden omge bouwd tot sinistere oorlogsmo numenten; de communistische concentratiekampen, psychiatri sche inrichtingen en "hèr- opvoedingskampen" draaien vandaag de dag op volle toeren; - de literatuur, brochures enzo voorts, waarin het communisme en zijn methoden wordt aange prezen, is overal in ons land vrije lijk te koop. Niemand neemt daar actie tegen. Niet dat die lectuur daarom minder schadelijk is, maar, der kenmerken van de democratie, die juist het com munisme ongedaan wil maken, is de vrijheid van meningsuiting; - in het algemeen dienen commu nisten zich te realiseren, dat het Nazisme voor het communisme slechts een concurrerende firma in de boosheid was. De slachtof fers van Hitler en die van Stalin en zijn vele voorgangers en op volgers zijn allen even dood. Voor beide systemen kwam en komt alle macht nu eenmaal uit de loop van het geweer. Wie daar nog aan mocht twijfelen, brenge éénmaal een bezoek aan de Ber- lijnse Dodenmuur. H. J. Peeters, Rijnzlchtweg 38, Oegstgeest. „De wereld heeft geen oog voor Quebec-Stad", verklaarde een medewerker van Trudeau. "Dit bezoek is geen antwoord aan Mo rin. In feite is het zo dat het be zoek van premier Trudeau al in september vorig jaar werd voor genomen, voordat de Parti Que becois werd gekozen". Ottawa is al lang geïrriteerd door de bezoeken aan Frankrijk van rege ringsfunctionarissen uit Quebec en premier Trudeau heeft de laat ste tijd herhaald dat Ottawa en niet Quebec Canada naar buiten toe vertegenwoordigd. Trudeau gaat eerst naar Londen, waar hij de economische top en de NAVO-conferentie bijwoont. Op weg naar de Britse hoofdstad stapt hij even af in IJsland voor een officieel bezoek. Het bezoek aan Parijs op 12 en 13 mei volgt op de conferenties in Londen. Hqogtepunt van het Parijse bezoek is een particulier werkdiner bij president Giscard d'Estaing, waaraan Trudeau de Franse pre sident waarschijnlijk zijn visie op de kwestie Quebec zal geven. Minister Morin verklaarde na zijn ontvangst op het Elysee dat pre sident Giscard d'Estaing hem had gepolst over de plannen van de Parti Quebecois voor een volksraadpleging over onafhan kelijkheid voor de fransspre kende provincie. Dit referendum wordt in de loop van de vierjarige ambtstermijn van het bewind waarvan Morin deel uitmaakt, gehouden. Volgens Morin liet Giscard d'Es taing blijken dat de reeds vriend schappelijke betrekkingen tus sen Quebec en Frankrijk nog be ter zouden worden. Morin hekelde de „sterriele afhan kelijkheid vna Quebec van Otta wa" en zei tegen Franse verslag gevers dat het doel van de pro vincie het „verkrijgen van poli tieke soevereiniteit" was. Morins visite bij Giscard d'Estaing was niet zonder precedent. Vo rige premiers en ministers van Quebec zijn op het Elysee ont vangen. Woordvoerders van de Franse pre sident hebben er later op gewe zen dat de besprekingen met mi nister Morin niet inhielden dat Frankrijk achter het streven van de Parti Quebecois staat. "Dat is een zaak van de Canadezen en de inwoners van Quebec", zei den ze. "Ongeacht wat er uit de bus komt willen wij recht streekse betrekkingen met Que bec onderhouden'-'. VVD op bres voor het 'bruin café' DEN HAAG (SP) - Het WD- kamerlid Portheine is op de bres gesprongen voor de "bruine ca- fé's". Gisteren heeft de WD'er er bij de. regering op aangedrongen speciale maatregelen te nemen voor deze ca- fé's, waardoor het voortbestaan van deze bedrijven wordt verzekerd. Onder de ondernemers en eigena ren van de "bruine café's" is grote onrust ontstaan over het aflopen van een (tijdelijke) regeling op grond waarvan deze bedrijven de afgelopen tien jaar open mochten blijven, hoewel ze niet voldeden aan de officiële inrichtingseisen. In de aankondiging van het in ternationale koorfestival dat in Den Haag zal worden gehouden is een storende fout geslopen. Dit festival wordt niet deze maand gehouden zoals abusievelijk werd vermeld, maar van 18 t/m 26 juni

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19