«.Atletiek weer het slachtoffer Gezonde dorst? Uitzicht op UEFA Cup na 1-0 zege verduisterd voorJuventus Yuelta kent maar één man die wint: Maertens Canada veegt Zweden van het ijs OREES over belastingverlaging; DONDERDAG 5 MEI 1977 SPORT PAGINA 15 TURIJN - Na de nederlaag te gen Leeds United in de finale van het toernooi dat destijds de Jaarbeurs-beker heette en het verlies tegen Ajax in de fi nale van de strijd om de Euro pese beker voor landskam pioenen (1973) ziet het er voor Juventus opnieuw somber uit. De Italianen brachten het gis teravond voor 75.000 toe schouwers in het stadion van Turijn in de eerste finaleweds trijd om het toernooi om de UEFA-cup tegen Athletic de Bilbao niet verder dan een overwinning van 1-0. Juventus, dat op het punt staat Italiaans kampioen te worden - het staat met nog drie weds trijden te spelen eén punt voor op stadgenoot Torino - zag geen kans de muur van verde digers die de Spanjaarden voor de uitstekende doelman Iribar optrokken meer dan eén keer te doorbreken. Dat ge beurde in de 15de minuut toen international Tardelli de Spaanse doelman met een kopbal versloeg: 1-0. Daarna was Iribar een niet te passeren hindernis voor "Juve". In de 60ste en 83ste minuut be hoedde de Spaanse internatio nal zijn ploeg voor een moge lijke onoverkomelijke ach terstand met twee knappe reddingen bij acties van Ju ventus' beste speler Causio. Het duel waarin in totaal vijf tien spelers uitkwamen die in de voorgaande wedstrijden een gele kaart hadden gekre gen, begon zeer fair. Naarmate de strijd vorderde werd het duel echter harder.Charles Corver, de Nederlandse arbi ter die de wedstrijd leidde, moest in de tweede minuut na de rust de gele kaart trekken voor de Spaanse libero Guoi- coechea, die in verband met een eerdere gele kaart, voor de tweede wedstrijd, op 18 mei in Bilbao, automatisch buiten spel staat. Wanneer Athletic over twee weken de UEFA-beker zou winnen levert dat de Span jaarden een premie van ruim 7000 gulden op. De Italianen krijgen bij het veroveren van de beker, een bedrag dat twee maal zo hoog is uitgekeerd. Dit dank zij de goedgeefsheid van de directeur van een in Turijn gevestigde automobielfabriek. De 75.000 toeschouwers in Tu rijn zorgden voor een record- recette van bijna 900.000 gul den, de hoogste van dit seizoen. Na het eindsignaal van Char les Corver begroetten de Span jaarden het verlies van 1-0 als een overwinning. Vooral op ei gen terrein is Athletic de Bil bao, dat op weg naar de finale o.a. AC Milan en FC Barcelona uitschakelde, bijzonder sterk. Tardelli scoort het enige doelpunt Spaanse doelman Iribar. Juventus. De Italiaanse international (midden) kopt 1-0 langs de Cees Priem (derde) pikt nog graantje mee TORTOSA - Er is in de ronde van Spanje (Vuelta) maar één man d ie wint (Maertens) en maar éér, ploeg die er werkelijk voor rijdt (Flandria). In dit voetspoor pro beert ook de Frisolploeg, zoals gisteren in de achtste etape Priem met zijn derde plaats, nog de nodige graantjes mee te pik ken, maar de thuisrijders, de Spanjaarden komen er nauwe lijks aan te pas. Misschien nog niet, want na Barce lona komen nog zware etappes in de Pyreneeen. Maar voorlopig hebben Augustin Tamenes (de winnaar van 1976), Domingo Pe- rurena (tweede), Miguel-Maria Lasa (derde in '75 en '76) reeds een achterstand van minuten op Maertens. Het Spaanse persbureau EFE maakt er zelfs gewag van dat "Maertens en de zijnen de enigen zijn met een gezonde mentaliteit In de achtste etappe, van Urbaniza- cion les Fuentes naar Tortosa (over 141 kilometer) vielen er dan ook weinig ontsnappingen te no- Technische commissies KNAU stappen op DEN HAAG - De nationaal technische commissies junio- I ren en senioren van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie (KNAU) zijn gisteravond met onmiddellijke ingang afgetreden. De leden van de twee commissies namen dat besluit omdat zij het niet eens zijn met de houding van het KNAU-bestuur ten aanzien van de benoeming van enkele trainers. Toine v.d. Goolberg „moet zijn kwaliteiten nog volledig bewijzen De grief van de twee technische commissies richt zich vooral te gen de'benoeming van Hans Kei zer en Toine van de Goolberg als trainers voor resp. de midden- en lange afstand en de sprintnum- Namens de twee technische com missies, die overigens in septem ber zouden verdwijnen als gevolg Het van het nieuwe structuurplan dat de KNAU op de jaarvergadering in maart aanvaardde, stelde NTCS-voorzitter Hes Grewer: ..Hans Keizer was een jaar gele den nog volkomen onacceptabel voor de KNAU. Nu wordt hij in eens benoemd als trainer voor de midden- en lange afstand. Toine van de Goolberg moet zijn kwali teiten als trainer voor de sprint nog volledig bewijzen. Dit is voor ons volkomen onaanvaardbaar. Daarom hebben wij dan ook be sloten als nationaal technische commissies onze werkzaamhe den met onmiddellijke ingang te staken". Het nieuwe uit vijf personen be staande KNAU-bestuur wordt daarmee nauwelijks zes weken na zijn installatie al met grote problemen geconfronteerd. Het was een publiek geheim dat het nieuwe bestuur weinig heil zag in het handhaven van de twee na tionale technische commissies. Zeker nu het KNAU-bestuur gis teravond Anton Huiskes defini tief als trainingscoördinator be noemde. Huiskes aanvaardde de functie vooropgesteld dat in de toekomst blijkt dat die overeens temmen met zijn huidige werk zaamheden. De trainers met wie Anton Huiskes, die voor zijn beleid een blanco volmacht van het KNAU-bestuur heeft gekregen, gaat samenwer ken zijn: Sjef Swinkels (Werpen), Toine van de Goolberg (sprint en hordennummers). Piet van Ger- wen (springen) en Hans Keizer (midden- en lange afstand). overigens de bedoeling dat nog meer trainers worden be noemd. Men is daarover nog in het stadium van onderhandeling. Anton Huiskes heeft van de KNAU, op grond van zijn vak manschap, verregaande be voegdheden gekregen op trainings-technisch- en trainings-organisatorisch gebied. Van Beusekom ronde verder KNAU-voorzitter De Beer betreurt het dat de technische commissies het besluit hebben genomen met onmiddelijke ingang op te stap pen. "Wij hadden gehoopt dat men toch wilde doorwerken om de lopende zaken af te maken". Overigens is De Beer ervan over tuigd dat zeker niet alle leden van Anton Huiskes weet inmiddels wat hem te doen staat. De afgelopen maanden is van een centrale voorbereiding van de top op het nieuwe seizoen met als hoogte punt de strijd om de Europese beker voor landenteams niets te- de nationaal technische c sie junioren het eens zijn met het gisteravond genomen besluit. Waardoor „de atletiek weer het slachtoffer wordt". Volgens NTCS-lid Mieke Sterk echter is het besluit van de twee technische commissies vooral het gevolg van het aannemen van het nieuwe structuurplan. "Dit plan krijgt desastreuze gevolgen voor de atletiek. Het is volkomen ondemocratisch. De macht ligt bij vijf mensen. Ik heb veel mee gemaakt in de KNAU maar dit nog niet". recht gekomen. Op 21 mei kan Huiskes bij de opening van de nieuwe acht baans kunststofac commodatie in Sittard voor het eerst zien met welk materiaal hij in de toekomst (met o.a. de Euro pese kampioenschappen van 1978 in Praag) moet gaan werken. Herberger begraven WEINHEIM - Onder zeer grote be langstelling is gisteren in Wein- heim Sepp Herberger, de oud- coach van het Duitse voetbalelftal begraven. de Westduitse voetbalbond, Her berger een "eenvoudig mens maar een grote persoonlijkheid". Onder de belangstellenden was ook een groot deel van het elftal, waarmee Herberger in 1954 in Zwitserland het wereldkampioenschap behaal de. MALMÖ - Joke van Beusekom, één van de favorieten voor de enkelspel- titel bij de wereldkampioenschap pen badminton in de Zweedse plaats Malmö, heeft gisteren de derde ronde bereikt. Zij versloeg de Deense Pia Hansen in drie games: 5-11, 11-4 en 11-7. Marjan Ridder werd in de tweede ronde uitgescha keld door de Japanse Atsuko Toku- da: 11-7,6-11,0-11. Ook in het gemengd dubbelspel kwam Joke van Beusekom een ronde verder. Met de Deen Hansen versloeg zij in de eerste ronde de Ja panse combinatie ToganoolToga- noo met 18-15 en 15-11. Piet Ridder werd in de tweede ronde van het herenenkelspel uitge schakeld. Hij was kansloos tegen de Indonesiër lie Sumirat: 3-15, 2-15. Rob Ridder bereikte de derde ronde wel. Hij versloeg de IJslander Jo- hann Kjartansson met 15-1 en 15-4. Van de geplaatste heren verdween er gisteravond één van het strijdto neel. De Thailander Bandid Jaiven verloor met 7-15 en 9-15 van Elo Hansen. De meeste favorieten konden zich in de tweede ronde gemakkelijk handhaven. De Indonesiërs Liem Swie King versloeg de Australiër Peter Cooper (15-8, 15-7) en ook de Zweed Sture Johnsson demon streerde voor eigen publiek zijn mogelijkheden: 15-5, 15-4 tegen Tsoeng-Lie Tsjoeng uit Taiwan. De twee Deense favorieten Flem- ming Delfs en Svend Pri wonnen eveneens. teren. Dat gebeurde in de eerste kilometers van de etappe, toen achtereenvolgens de Italiaan Tinchella, de Belg Schepmans en de Portugees Mendes, door Maer tens of zijn ploeggenoten werden teruggehaald. De eerste berg - van de eerste cate gorie - werd als eerste bedwon gen door de Spanjaard Andres Oliva, voor zijn ploeggenoot en mede-bergspecialist Pedro Tor res en de Belg Ludo Loos. Bij de tweede beklimming, die van de Albocacer (tweede categorie), kwam Torres als eerste boven, gevolgd door Oliva en Loos. Daarna gebeurde er weinig, ook al omdat er een harde wind over de weg stond. Op zijn bekende manier, door van ver de sprint al aan te trekken, bleef Maertens in Tortosa al zijn "concurrenten" weer de baas. Cees Priem, één van de drie Ne derlandse renners in deze ronde, zorgde voor een succes van de Frisol-ploeg door als derde over de streep te gaan. Maar zowel Priem, als Fedor den Hertog en Jos Schipper liggen al ver achter in het klassement. Uitslag achtste etappe: 1. Freddy Maertens (Bel), 141 kilometer in 4 uur 13 minuten en 29 seconden; 2. Mare Demeyer (Bel) z.t.; 3. Cees Priem (Ned) z.t.; 4. Benny Schepmans (Bel) z.t.; 5. Geert Malfait (Bel) z.t.; 6. Dirk Ongenae (Bel) z.t.; 7. Frank Arys (Bel) z.t.; 8. Jos Schipper (Ned). Algemeen klassement: 1. Maertens, 32 uur, 38 minuten en 19 secon den^. Lasa (Spa) op 1.00; 3. Gonzalez-Linares (spa) (Spa) 1.44); 4. Thaler (Wdl) op 2.03; 5. Perurena (Spa) op 2.15; 22. Schipper op 21.41; 31. Den Her tog op 30.38; 54. Priem op 55.16. Hangende het onderzoek naar het dopinggebruik van een aantal wielrenners in de Ronde van Vlaanderen, de ronde van België en de Waalse Pijl, heeft de prof sectie van de Belgische Wieleru- nie, tesamen met afgevaardigden van de belangrijkste Belgische wielerploegen en een groot aantal renners, gisteren in Brussel be sloten te protesteren tegen de huidige reglementen ten aanzien van het dopingonderzoek. Tijdens deze bijeenkomst werd overeengekomen een gemee nschappelijke actie te voeren te gen de discriminerende wijze waarop de reglementen voor do pingonderzoek worden gehan teerd. Ook werden de administra tieve fouten, die gemaakt zijn, gehekeld. Deze actie van de kant van de renners zal zowel op na tionaal als internationaal niveau gevoerd worden en bovendien zullen zowel wetenschappelijke als juridische aspecten uitvoerig doorgelicht worden. TV vrijdag 6 mei Nederland 2,18.40 uur Herengr 94 Adam Tetefnr 020-247793 lm do 9-4 uur Strijd om WK-ijshockey weer helemaal open WENEN - Toch best een leuk en verrassend spelletje, dat ijshockey. Het afgelopen weekeinde werden de Russen al gefeliciteerd met het aanstaande wereldkampioens chap, maandagavond werden zij afgedroogd door de Zweden, die plotseling de beste papieren in handen leken te krijgen, maar die gisteravond op hun beurt een lesje kregen dat hen nog lang zal heugen. Een geladen Canada, waarin de verbleekte sterren plotseling wel wensten te werken en te knokken, speelde Scandinaviërs met liefst 7-0 van het ijs en heeft nog alle kans op de wereldtitel, want om de sens atie in Wenen helemaal compleet te maken, zegevierden de overgeluk kige Tsjechen met 4-3 over Rus land. Vrij vertaald, de ranglijst bij de top-vier bij deze WK is simpel op zijn kop gezet en ziet er nu als volgt uit: Tsjecho-Slowakije 8-13, Zwe den 8-12, Sowjet-Unie 8-12, Canada 8-11. Voorspellingen maken wordt met de dag hachelijker, maar duidelijk is dat de Tsjechen nu de beste troe ven in handen hebben, ook tot hun eigen verbazing en dat Canada nog heel simpel de wereldtitel kan pak ken door morgen van Rusland en zondag van Tsjecho-Slowakije te winnen. Er dan maar van uitgaande dat Zweden over zijn hoogtepunt heen is en niet veel punten meer zal pakken. De jonge ploeg van Hans Lindbergkwam gisteravond duide lijk fysieke kracht tekort om het forse en ook vaak gemene lijf-aan- lijf-werk van de Canadezen te pare- Wat belangrijker is, de spierbless ure van doelman Högosta is ernsti ger dan aanvankelijk was gedacht (hij speelt morgen waarschijnlijk wel tegen de Tsjechen) en vervan ger Aströn maakte een zwakke ind ruk. Maar het lag zeker niet alleen aan hem, dat de Canadezen er zo'n mooi schuttersfeest van maakten. De verdediging rammelde aan alle kanten en ieder persoonlijk duel, zelfs iedere face-off ging verloren voorde Zweden. Johnny Wilson, de Canadese coach: "Dat is het grap pige van hockey, we hebben van daag tegen de Zweden precies zo gespeeld als de Zweden tegen de Russen. En let op, ik weet ook nog wel iets van psychologie, als voor bereiding heb ik alleen maar ge zegd: "Mijne heren, de Russen hebben weer verloren, u weet wat u te doen staat". Contracten tot actiefste lieden bij het wereld kampioenschap ijshockey in de A-groep in Wenen behoren mana gers van Amerikaanse profclubs. Zij schrijven zonder problemen zes- cijferige cheque's om de topspelers van diverse teams te bewegen car rière te maken in het Noordameri- kaanse prof-ijshockey. Vooral het Zweedse team zal dit jaar - evenals in de voorgaande jaren - een forse aderlating ondergaan. Zes spelers van de Zweedse ploeg hebben reeds een contract getekend of staan op-het punt dit te doen. De tweede Zweedse doelman, Haedy Aström, gaat voor een jaar salaris van 350.000 dollar (bijna 900.000 gulden) naar de New york Rangers. De actiefste "inkoper" is Ludwig Katona, manager van de Birmingham Bulls. Hij wil drie Zweden, Lindgren, Salming en Brasar contracteren. Lundholm heeft een voorlopig contract gete kend met de Minnesota North Stars en Anderson gaat waarschijnlijk naar de Winnipeg Jets. Ook de Fin nen liggen goed in de markt maar van hen heeft slechts ëén getekend. Het is de 35 jaar oude verdediger Seppo Lindström, die voor een be drag van iets meer dan 50.000 gul den naar de Berliner SK gaat. OOK MELFT tS S£AJ\ 7XZ)A/£X/£>/?z Z£ 8C7r££e&3SS£ SOK& /77KF7/<&V&SS7KAFr A/OSJ F£&r&J(5//<J6S7?)Kr/FK -71 MO<SFA/ l/COFT^FTTEKJ Karnemelk U WUST WEL GTEEVg OP C/W borstzak MAAG? CJAklMEEC kTOMr-O/E <5ELB KAART NJCO "TE Y/OOCSCMÜM

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15