„Regering Nederland betrokken bij actie Het zit gewoon in me 'E4RA eerlijk in propaganda OUDE LEIDSE, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. 3E m Ierse aanklager in zaak tegen Nederlandse vissers: DUISENBERG: Wim Meyer ziet zich niet terug op CRM DOLMAN: PVDA KOMT TOCH BH CDA TERECHT Verhuizer trapte scholier zomaar' dood: ?5> DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN OUDE LEIDSE TOT BARBECUE. DINSDAG 3 MEI 1977 CORK (ANP) - Volgens de openbare aanklager in Cork hebben de Nederlandse schippers wil lens en wetens inbreuk gemaakt op de betref fende Ierse regeringsmaatregel. Hij leidde dit af uit twee feiten: ten eerste dat de schipper van de Moni ca, die door de kustwacht werd ge praaid, zich liever had laten op brengen dan gehoor te geven aan Heffing op vervuiling omhoog in Z.-Holland DEN HAAG (ANP) - De water schappen in Zuid-Holland zijn van plan de verontreinigingsheffingen te verhogen met gemiddeld dertig procent. Vorig jaar rekenden de waterschappen 15 tot 31 per in wonerequivalent, in 1977 liggen de heffingen tussen 24 en bijna 40 per i.e. Een inwonerequivalent komt overeen met de gemiddelde waterverontreiniging die een in woner per jaar veroorzaakt. Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland maakte dat maandag be kend. Die instantie verwacht dat de heffingen de komende jaren nog verder zullen stijgen. Oorzaken zijn de kosten van nieuwe zuiveringsin stallaties die de waterschappen bouwen, de jaarlijkse kosten van bestaande installaties en de over dracht van gemeentelijke zuiver ingsinstallaties aan de waterschap pen. Blijkens een overzicht van Provin ciale Waterstaat hebben de water schappen in Zuid-Holland plannen om in de komende jaren ruim ne gentig zuiveringstechnische wer ken uit te voeren. Fraude AMSTERDAM (ANP) - Enige per soneelsleden van het Rijksmuseum in Amsterdam hebben vorige week tegenover de Amsterdamse politie toegegeven fraude te hebben ge pleegd bij de inning van entreegel den. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. het bevel zich uit de vijftig- mijlszone te verwijderen, ten tweede dat alle andere schepen vrijwillig de Monica naar Cork wa ren gevolgd. "Het ging hier duide lijk om een van te voren beraamd plan". Fenelly suggereerde boven dien dat ook de Nederlandse rege ring ervan afhad geweten. Hij deed dit door te zeggen dat het hospitaal-kerkschip De Hoop, "dat onder orders van de Nederlandse regering staat", was opgetreden als coördinator van de vissersvloot. Schuldig Volgens de aanklager is het instel len van een vijftig-mijlsvisserijzone door Ierland in geen enkel opzicht in strijd met de wetten van de Eu ropese Gemeenschap. Hij zei dit gisteren tijdens het begin van het proces tegen de vrijdag gearres teerde Nederlandse vissers. Niall Fenelly, de aanklager, liet er dan ook geen twijfel over bestaan dat naar zijn mening districtsrech- ter Bernard Carroll de verdachten schuldig moet bevinden en veroor delen tot het betalen van een boete. De aanklager wees erop dat de vijftig-mijlszone, die Ierland op 1 maart van dit jaar instelde, niet be doeld is om de Ierse vissers te be voordelen, maar om dë visstand ter plaatse op peil te houden. Europese hof Advocaat Rory Conway, die optrad namens de Nederlandse vissers, verklaarde, zoals verwacht, dat het Europese hof eerst de geldigheid van de Ierse regeringsmaatregel niet mogen nemen.Alleen de Euro pese commissie heeft die bevoegd heid", aldus de raadsman. De aanklager Fenelly verklaarde dat de Ierse regering "graag" in elk gerechtshof "ook dat in Luxem burg", haar besluit wil verdedigen. De raadsman wees er in dat ver band op dat Ierland, toen het toe trad tot de Europese Gemeenschap akkoord was gegaan met een visse rijzone van twaalf mijl. Naar zijn mening was Nederland de Ieren al zeer ver tegemoet gekomen door zijn vissers te instrueren niet dich ter dan 50 mijl van de Ierse kust zijn netten uit te gooien. ADVERTENTIE De Nederlandse vissers betreden het gerechtsgebouw in Cork NOORD WIJK - Staatssecreta ris Wim Meijer ziet zich in een nieuw kabinet niét terugkeren op z'n post bij het ministerie van C.R.M. Dit zei hij tijdens een gisteravond gevoerd debat op een verkiezingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Noord wijk. Het waren vooral de welzijns werkers en de agrariërs, die de staatssecretaris tijdens de dis cussie aan de tand voelden. Daarbij kwam onder meer de decentralisatie van het wel zijnsbeleid ter sprake en in dit verband deelde Meijer mede, dat zijn opvolger in een nieuw kabinet met betrekking tot dit onderwerp een piekfijne rege ling in zijn bureau zou vinden, waaropder alleen nog maar een handtekening behoefde te wor den gezet. Op een vraag of hij zelf die opvolger zou zijn, merkte Meijer op: "Dit ligt niet in mijn lijn". Meijer meende, dat men van el kaar geen karikaturen diende te maken. De kiezers moeten zich uitspreken of men dit beleid wil handhaven of dat men iets an ders wil. Een regering, aange voerd door de VVD van Wiegel zal echter het tot dusver ge voerde inkomensbeleid weer snel kunnen opibuigen, waar schuwde staatssecretaris Meijer. "Ik heb het grootste vertrou wen in de kracht van de linkse beweging. Als zodanig zag hij niet de PSP en de CPN. Deze partijen willen zelf niet of heb ben zich op hoofdlijnen tegen het kabinetsbeleid sterk afge zet. Geheel anders ligt dit bij de PPR en D'66, die loyaal aan dit beleid hebben medegewerkt, ook al nemen deze partijen om eigen redenen, thans wat af stand. Van der Stoel: Voor Nederland ook een rol in wereldpolitiek LEIDEN - Niemand heeft voor zien dat het einde van de oorlog in Vietnam een grote rol zou spelen in de ontwrichting van de wereldeconomie. Dat zei de demissionaire minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel gisteren om aan te tonën, dat zelfs een klein land als Ne derland wel degelijk een rol heeft te spelen in de wereldpoli- Van der Stoel (PvdA) sprak voorhet studentendispuut "Res Publica" over twee on derwerpen: de mensenrechten met betrekking tot de vredespo litiek en de kernenergie, even eens in het kader van de vre despolitiek. Niet op selectieve basis moeten wij voor de rechten van de mens opkomen. Ongeacht of het een rechtse of een linkse regering is, als er onrecht is in een land, moeten we dat bestrijden, aldus de PvdA'er. Met betrekking tot de slotakte van Helsinki, die in augustus 1975 ook door de Oostbloklan den werd ondertekend, en waarin een apart hoofdstuk aan de mensenrechten is gewijd, zei Van der Stoel: "Wij provoceren de Oostbloklanden niet, door ze erop te wijzen zich aan de men senrechten te houden. Wij hou den ze slechts aan een belofte, aan een akte die ze zelf hebben ondertekend." Volgens Van der Stoel moet in Belgrado, waar een evaluatie van de akkoorden van Helsinki zal plaatsvinden, opnieuw worden opgekomen voor de mensenrechten' in de Oostbloklanden. "Ik ben blij dat ook de Amerikaanse presi dent die mening deelt". Over de verspreiding van kernenergie zei de minister van mening te zijn, dat er veel meer controle moet komen op de verspreiding van plutonium en het gebruik daarvan. "Er moeten garanties zijn dat het geleverde pluto nium slechts voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. Anders mag er niet worden ge- leverd".Veel te laat is het gevaar van de verspreiding van kerne nergie onderkend. Het wordt hoog tijd, dat er garanties ko men die misbruik ervan uitslui ten. Dat is een zaak, die geen uitstel vraagt." LEIDEN - "De protesten tegen de TV-uitzending van de 1 mei-viering in Rotterdam zijn niet Zozeer tegen de PvdA ge richt alswel tegen de VARA. Van de kant van de WD en ook van het CDA is men de laatste tijd heel gericht bezig om de VARA te bestrijden". Dit merkte minister Duisenberg gisteravond op tijdens een drukbezochte verkiezings bijeenkomst van de PvdA in de Leidse Stadsgehoorzaal. De bewindsman van Financiën voegde daar aan toe: "De VARA is inderdaad een omroep die de PvdA is toegedaan en daar ook rond voor uitkomt maar ook anderen krijgen de gelegenheid hun zegje te doen. De VARA kan het niet helpen dat Wiegel al drie keer een tv-debat met mij heeft geweigerd. Trouwens, de WD komt bij diverse media ook'uitstekend aan bod. Denk maar eens aan De Telegraaf, El- seviers Magazine, Tros-Aktua. Tegen die steun heb ik geen be zwaar. Ik vind wel dat het open lijk zou moeten gebeuren en niet, zoals nu het geval is, dat er steun wordt verleend achter de schijn van neutraliteit". Minister Duisenberg wees, evenals staatssecretaris Schae- fer die ook in de Stadsgehoor zaal sprak, een samenwerking tussen PvdA en CPN heel be slist van de hand. Schaefer zei: "De CPN heeft het kabinet-Den Uyl vier jaar lang heftig bestre den en meer dan zestig keer met de VVD meegestemd. Het is toch niet te verkopen om plotse ling met zo'n partij te gaan sa menwerken. Trouwens met een partij die fundamentele men senrechten afwijst en ander sdenkenden betitelt als afval kan niet worden samenge werkt". Over het CDA merkte Schaefer op: "Met,sommige CDA'ers is een progressieve politiek moge lijk. Zo'n politiek hangt mede af van de sterkte van de rechter vleugel binnen het CDA. Van Agt heeft gezegd niet naar links of naar rechts te willen buigen. Het CDA ontloopt de keus tus sen links en rechts omdat men begrijpt dat dan de partij zal breken. Na de verkiezingen moet er echter wel worden ge kozen en dan zal, hoe dan ook, een groep kiezers zich bedrogen voelen. Daarom moet de kiezers nu worden duidelijk gemaakt dat de werkelijke keus op 25 mei niet tussen drie, maar tus sen twee partijen gaat WD of PvdA". Marcel van Dam: „VVD WIL ALLEEN BEROERDE DINGEN" KATWIJK - "Dat wij achter ons beleid staan en wij het daarom inzet hebben gemaakt van de verkiezingen op 25 mei bete kent tevens dat de PvdA een re gering met de WD een slechte regering zou vinden." Dit zei staatssecretaris Marcel van Dam gisteravond bij de "1-mei-viering" in jongerencen trum 't Mallegat in Katwijk, die door PvdA, PPR en het cen trum was georganiseerd. Van Dam noemde als redenen voor zijn uitspraak het inkomensbe leid dat de WD voorstaat ("Een AOW-echtpaar had, als de WD de afgelopen vier jaar had gere geerd, nu ƒ200,- per maand minder inkomsten gehad"), de bezuinigingen die de WD op het gebied van de sot,ciale uitke ringen voorstaat en het huisves tingsbeleid van de WD Van Dam noemde dit laatste "desa streus", met name omdat de WD honderd miljoen van de 550 miljoen, die de PvdA in 1977 aan individuele huursubsidies wil uitgeven, zal afkappen. "Dat zou betekenen dat iemand met het minimumloon er 4,0,- per maand op achteruit gaat", aldus Van Dam. Hij zei tot slot dat er wat hem betreft maar één partij mogelijk is om op te stemmen op 25 mei. "De PPR heeft de weg naar re geringsverantwoordelijkheid dragen voor zichzelf afgesne den. De WD wil alleen maar beroerde dingen. Het CDA weet niet wat het zelf wil. En zolang Bakker van de CPN zegt dat met de dissidenten uit Rusland het afval van dat land in onze maatschappij wordt geloosd, wil ik niet met die partij in één regering", aldus Marcel van Dam. VOORHOUT - Bij de komende kabinetsformatie zal de PvdA toch wel weer aan de tafel moe ten gaan zitten met het CDA. Deze verwachting werd giste ren door het Tweede Kamerlid Dolman (PvdA) uitgesproken tijdens een politieke foruma vond in Voorhout. Hij verwacht dat de PvdA bij de verkiezingen een winst zal boeken van 5 ze tels, waardoor deze partij op 48 kamerzetels zou komen. Niet genoeg om met andere progres sieve partijen een meerderheid te vormen. Het CDA denkt hij 45 zetels toe, wat een verlies van twee zetels zou betekenen. "Dat geeft dan een basis voor een ka binet, waarin wij enig over wicht hebben", meende hij. De avond,, die gehouden werd in de K.T.S., was georganiseerd door de KWJ-organisatie voor werkende jongeren. Centraal stonden daarom de jongeren- problemen, waarover vragen konden worden gesteld aan de heren Dolman, De Boer (CDA) en Voogd (WD), die zijn partij genoot Joekes verving. Door zijn functie als hoofdconsulent van het leerlingenwezen was hij in staat om uitvoerig in te gaan op vragen over de ontkoppeling van de leer- en arbeidsovereen komsten, zoals bij de leercon- tracten het geval is. "Geen zak geld, maar loon", stond op een van de spandoeken geschreven, waarmee werd gedoeld op de leercontracten. De heer Voogd, die het onstaan van deze leer contracten weet aan een onvol doende beroepsopleiding op de technische scholen, zag het als een zaak die "wel zal doodbloe den". Geen van de betrokkenen is er gelukkig mee, zei hij. In IJmuiden, waar de Hoogovens ook plannen hadden voor een vakschool, is de zaak nu opge schort omdat men het daar niet ziet zitten, Voegde hij daar aan toe. De Boer (CDA) kreeg het zwaar te verduren toen men zijn partij verweet de sociale uitke ringen voor thuiswonende jon geren te willen verlagen. Hij beaamde dat zijn partij het per centage van de uitkeringen apart wil bezien voor mensen die geen kostwinner zijn. Aan het begin van de avond had hij al voorspeld: "ik heb u niks moois te bieden". De tijd is vol gens hem aangebroken waarin we de schaarste moeten delen. Dolman daarentegen meende dat er juist een extra beleid moet worden gevoerd om de zelfstandigheid van jongeren te bevorderen, ook wat betreft de huisvesting. .Waarom niet? De bood schappen bij het kaashuis betaalt.u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een barbecue. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal: Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. Eurocheque De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. AMSTERDAM (SP) - Treft de Am sterdamse politie blaam voor de dood van de 17-jarige scholier Ferry Groot? Deze vraag is gisteren uit voerig aan de orde geweest tijdens de zitting van de Amsterdamse rechtbank. Formeel stonden alleen de twee knapen terecht die in de nacht van 8 op 9 januari zonder enige aanlei ding of provocatie Ferry Groot let terlijk doodtrapten. Maar tijdens de hele zitting leek het of onzichtbaar ook de destijds dienstdoende agenten en de wachtcommandant van het poli tiebureau Mosplein naast de twee geweldplegers in de verdachten- bank stonden. Ferry Groot stierf na een vijf uur lange doch onopgemerkte doods strijd in een politiecel van dit bu reau, waar hij was ingesloten we gens openbare dronkenschap. Na zijn overlijden bleek zijn bloed ech ter geen spoor van alcohol te bevat ten. De politie had Ferrry Groot om vier uur 's nachts opgepikt in de portiek van een flatgebouw, na een tele foontje van een bewoner bij wie de jongen met zijn laatste krachten had aangebeld. De man vertrouwde het niet en waarschuwde de politie. Ferry kon slechts wankelend staan, hij rook naar bier en overgeefsel, hij praatte onsamenhangend en in de portiek lag braaksel. Dronken, zo constateerden de agenten. Ferry werd ingesloten om zijn roes uit te slapen. Zijn vriend Piet M. en diens vader, die een uur later kwamen vertellen dat Ferry en Piet door een groep van zes vechtersbazen waren aan gevallen en dat Ferry daarbij in el kaar was geslagen, kregen te horen dat zij de volgende morgen maar aangifte moesten doen, als Ferry weer nuchter zou zijn. De rijksrecherche heeft later een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken op het bureau Mosplein. Er blijkt uit dat ook de gemeente lijke lijkschouwer aan Ferry niet heeft kunnen zien wat er met hem gebeurd was. De oorzaak van over lijden is waarschijnlijk hersenlet sel, zei deze deskundige. Pas na sectie kon door de patholoog-atonoom worden vast gesteld dat een deel van Ferry's hersenen waren verbrijzeld. „Uit wendig was geen letsel te zien, be halve twee kleine wondjes aan het gelaat", staat in het sectierapport. In de schaduw Door al het gepraat ter zitting over eventuele schuld aan de zijde van de toch al zo in opspraak zijnde Amsterdamse politie, dreigde gis teren de strafzaak tegen de beide daders van deze afschuwelijke en zinloze geweldpleging bijna in de schaduw te raken. De 18-jarige hoofddader Roy B., verhuizer van beroep, in zijn vrije tijd beoefenaar van boksen en judo, bekende dat hij als onbetwist leider van een groepje van zes het sein had gegeven voor de aanval op Ferry en Piet, die argeloos en niets vermoe dend stonden te wachten op de nachtbus. Piet kon ontkomen, maar Ferry werd ingesloten. Roy B. pakte zijn bril af en ging er op staan, sloeg de jongen daarna tegen de grond en trapte met zijn zware en puntige le ren laarzen vele malen en uit alle macht tegen Ferry's hoofd. Tens lotte sprong hij een paar keer met beide voeten op de rug van zijn slachtoffer. Gauw boos Waarom al dit onvoorstelbare ge weld tegen een onbekende eri totaal onschuldige jongen? Roy B: „Dat zit nou eenmaal in me. Ik weet niet hoe dat komt." Uit het psychiatrisch rapport blijkt dat de verminderd toerekenings vatbare dader als een gevaar voor de maatschappij moet worden be schouwd. Roy B. is gauw boos. Als zijn zelf beheersing het dan begeeft, is er geen houden meer aan. Onder in vloed van alcohol is zelfs elke vorm van zelfcontrole afwezig. En hij is verslaafd aan alcohol. In het wee keinde dronk hij dertig glazen pils per avond. Er is gevaar voor herhaling, waar schuwt de psychiater. Gevangenis straf is zinloos. Roy's enige kans ligt in een langdurige psychiatri sche behandeling in het kader van een TBR. Officier van justitie mr. R. Berger eiste de tbr conform dit advies, maar vorderde tevens dat de ver dachte eerst nog twee jaar in de ge vangenis wordt opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7