Reserve-politie Lisse staat mogelijk model Bouwcommissie bijna klaar met onderzoek nieuwbouw Boosheid rond origineel Flatbewoners betalen huurverhoging toch zestig miljoen gulden moet gaan kosten, niet boven de zes procent mochten komen. Zou dat wel het geval zijn, dan moest men op nieuw bij de leden aankloppen. De bouwcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van het Flora-bestuur, van het centraal bureau tuinbouwveiling en van Door Miep de Graaff de veiling zelf, werd op 30 no vember van het vorig jaar geïn stalleerd. Aan het werk dat de commissie zou gaan verrichten (het houden van enquêtes onder kopers en kwekers, kijken bij an dere bloemen- en groenteveilin gen en dergelijke) lag ten gronds lag het rapport van het Centraal Bureau waarin stond dat het voor de groei van "Flora" absoluut noodzakelijk was dat men van de huidige plaats weg zou trekken. Op die plaats, waar "Flora" al ruim zestig jaar zit, is geen ruimte meer omuit te brieden. Alleen de parkeerterreinen zouden nog 'n mogelijkheid bieden om nieuwe hallen neer te zetten, maar dan IN RUNSBURGSE VEILING FLORA: RIJNSBURG - De, uit negen man bestaande, bouwcommissie heeft de onderzoeken en enque- tes die betrekking hebben op de nieuwbouw van veiling "Flora" in de Kamphuizerpolder zo goed als afgerond. Voordat architect Kraan (die ook in de commissie zitting heeft) aan het tekenen kan slaan worden de plannen voorge legd aan het bestuur en de raad van bijstand van "Flora". In de krap vijf maanden dat de bouw commissie bijna wekelijks bijeen kwam om over de technische kanten van de nieuwe veiling te praten is het Florabestuur tel kens op de hoogte gehouden van de nieuwste plannen. En zelfs nu het onderzoekstadium bijna is afgerond liggen die plannen nog niet vast. Pas medio september hoopt de architect te komen met een "schetsplan" waarin ook dan nog allerlei veranderingen moge lijk zijn. Richtlijn Een richtlijn voor het maken van al die plannen voor de nieuw bouw in de Kamphuizerpolder is voor de bouwcommissie de "zes procent afspraak". Tijdens de le denvergadering, waarin de Flora-leden moesten stemmen over de nieuwbouw (oktober '76) werd bepaald dat de veilingkos- ten, ook na de nieuwbouw die zou op het dak van „Flora" een parkeergarage moeten komen - de kosten daarvoor zijn onve rantwoord hoog. De commissie heeft de afgelopen maanden vooral bij de veilingen in het Westland en in Aalsmeer veel op gestoken. Hart In ruwe lijnen weet de commissie nu, hoe de mijnzaal van de veiling er gaat uitzien. Het is de bedoe ling alle kopers op één grote tri bune te houden in plaats van, zoals bij andere veilingen soms wel gebeurt, op meerdere tribu nes in één gebouw. Die éne cen trale veilingruimte moet echt het "hart" van het veilinggebouw worden waar omheen bijvoor beeld de kantine, administratie, aan- en afvoerhallen worden gesi tueerd. Juist de "kleine" koper (die de hele inkoop zelf verzorgt) kan, omdat in één ruimte en met één grote tribune wordt geveild, vier klokken in de gaten houden zon der de ruimte te hoeven verlaten. De commissie verwacht dat een derde veilingklok tegen 1982 no dig zal zijn, maar m de nieuwe veiling wil men ruimte maken voor vier. De koopman kan, met vier klokken en één tribune, een zo gemengd mogelijk pakket aan bloemen voorgeschoteld krijgen. Overigens is het de commissie wel gebleken dat er maar weinig handelaren zijn, die bij één vei ling kopen, omdat men bijvoor beeld in Aalsmeer over een ander pakket bloemen kan beschikken dan bij Flora. Parkeren Een ander belangrijk punt voor de nieuwe veiling is de behoefte aan parkeerruimte, die, zo denkt de commissie, groter zal worden omdat men bij het oude gebouw nog auto's in de omliggende stra ten kwijt kon. Bij de nieuwbouw in de polder echter is men uitslui tend aangewezen op parkeer ruimte rond de veiling zelf. Ook de computerruimte moet groter worden. De afdeling is nu nog gehuisvest in de kantoorruimte, maar de commissie verwacht dat voor een vlotte afhandeling van de handel het beter is om de kan toorruimte en bijvoorbeeld de reclame-afdeling zo dicht moge lijk bij het "hart" te plaatsen. Hét veilinggebeuren speelt zich bij dat hart (de klok) af. Het tempo ligt daar ook het hoogst door een snelle aan- en afvoer. Komt men vanzelf bij het punt "aan- en af voerhallen" en de buffer tussen die afdelingen. Het lijkt de com missie zinnig om aanvoerhallen te situeren waar de koper niet komt zodat de kweker zijn handel Een van de hallen van het "oude" veilinggebouw zo snel mogelijk naar de plaats van bestemming kan brengen. Ook heeft men een onderzoek gehouden naar de tijd dat de kweker in die aan/afvoerhal ver blijft: die moet zo kort mogelijk zijn, ook weer om een snelle doorstroming te krijgen. Ketting baan Het is overigens nog maar de vraag of de "kettingbaan" in de nieuwe veiling weer terugkeert. Met de wagentjes, die via een rail op eigen houtje door de veiling rijden, heeft men wel goede re sultaten bereikt, maar omdat de baan door de hele veiling is aan gelegd moet de rail onderweg bemand worden. Vraag is of de rail dan nog rendabel genoeg is. Bovendien is niemand verant woordelijk voor de karretjes, zodra deze aan het rijden zijn. Uit tellingen is voorts gebleken dat men de belading van de vei- lingkarren te laag vindt. Als de karren echter optimaal worden beladen, ligt er misschien wel handel op van twaalf verschil lende kopers. Voor zulke en nog veel meer problemen heeft de bouwcommissie de laatste maanden gestaan. Het "Draai boek" voor de nieuwe veiling is nu echter zo goed als klaar. Nieuwkoper onttrok geld en goederen aan beslag- legging: celstraf NIEUWKOOP - De Haagse po litierechter heeft een zeven- entwintigjarige aannemer uit Nieuwkoop veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waar van drie weken voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar voor het onttrekken van geld en goederen aan beslagging. Omdat zijn bedrijf failliet was, was beslag gelegd op geld en goederen. Desondanks had hij bij de bank vijfduizend gulden geïncasseerd en voor werk zaamheden had hij bijna tien duizend gulden ontvangen. Dat geld had hij niet ter beschik king gesteld van de curator. De Nieuwkoper beweerde voor de politierechter dat de curator hem over die verplichting niets had verteld. De rechter wilde dit echter niet geloven en nam deze bewering de Nieuwkoper zeer kwalijk. De officier van Justitie was dezelfde mening toegedaan. Hij eist een gevan genisstraf van vier maanden. Na het pleidooi kwam de rech ter met het al eerder genoemde VOORHOUT - Een ongelukkig toeval is een 26-jarige Leidenaar za terdag noodlottig geworden, toen hij meteen donkerblauwe BMW ter hoogte van de Noordwijkerhoek- brug in Voorhout de berm in reed. De wagen bleef hangen op de rand van de sloot en zo konden de Lei denaar en twee andere inzittenden de auto verlaten. Zij wandelden richting Voorhout, waar zij een taxi naar Leiden namen. De inmiddels gewaarschuwde gemeentepolitie van Noord wijk vond het wat vreemd dat van de inzittenden niets meer werd vernomen en volgde het gezelschap naar Leiden, waar de bestuurder, H.J. v. E. werd aange troffen. De man bleek tot verras sing van de politiemannen nog vijf maanden in Leeuwarden uit te moeten zitten wegens diefstal. De twee andere inzittenden waren J.H.J. de G. en R. van H., beiden ook uit Leiden. Schouwburg voorstelling afgelast LEIDEN - De voorstelling die de theaterwerkgroep F-act van avond in de Leidse Schouwburg zou geven gaat niet door. Voor "Het verhaal van de vuist" bleek te weinig belangstelling te be staan. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - In de Nederlands hervormde kerk wordt zondagmiddag (om vijf uur) een gezamenlijke open deurdienst gehouden. Ds. H. Kuijk zal preken over het onderwerp „Is de kerk no dig?". Medewerking aan deze dienst verleent het zangkoor Soli Deo Gloria. Geen rijbewijs, auto verbeurd verklaard NIEUWE WETERING - Je weet dat ik geen rijbewijs heb en daarom loer je op me", verweet en 23-jarige handelaar uit Nieuwe Wetering een politieman, die hem achter het stuur van de auto had aangehou den. Want inderdaad was aan de handelaar de rijbevoegdheid ont zegd, maar toch bestuurde hij zijn auto. Het rijbewijs was voor een jaar ingetrokken. „Verdachte had daar maling aan", zo constateerde de officier van jus titie en eiste daarom drie weken ge vangenisstraf plus verbeurdverkla ring van de auto, die in niet al te beste staat verkeerde. „Ik heb de auto net aan mijn broer verkocht", deelde hij mee. Dat zal geen wijzingen brengen want de rechter veroordeelde over eenkomstig de eis. Boskoops Kamerkoor voor radio BOSKOOP - Het Boskoops Ka merkoor treedt vanavond op in het KRO-radioprogramma „Zin in mu ziek". De uitzending is op Hilver sum 2 van tien over zeven tot half acht. Aan deze uitzending heeft de Boskoopse Speelgroep meege werkt. Op het programma staan werken van Debussy, Schubert en Chopin. WADDINXVEEN - De bewoners van de twee flats aan de Wad- dinxveense Tollenslaan krijgen binnenkort een brief in de bus waarin staat dat de huurverho ging (per 1 april acht procent) toch maar moet worden betaald. De meeste flatbewoners hadden dit eerst geweigerd, omdat het onderhoud van de woningen te wensen overlaat. Een werkgroep, gevormd uit de bewoners, is ech ter tot overeenstemming met de eigenaar gekomen. De meeste klachten zullen worden verhol pen. „We hebben een goed verlopen ge sprek gehad met zowel de eige naar als een vertegenwoordiger van de beheersmaatschappij Kok", zegt een woordvoerder van de Waddinxveners, de heer Ban- dell. „Aan de meeste klachten zal aandacht worden besteed. We zullen de bewoners dan ook advi seren de huurverhoging alsnog te betalen". Enkele maanden geleden stuurden de bewoners de beheerder een brief waarin werd uiteengezet waarom de huurverhoging niet zou worden betaald. Het buiten werk was sinds de oplevering van de gebouwen in 1967 nog nooit geschilderd. Binnen- en buiten deuren zouden klemmen, het te gelwerk scheurde regelmatig, de ingang was verwaarloosd en ook het dak zou niet meer in een al te beste staat verkeren. Lekkages waren aan de orde van de dag en de hydrofoorinstallatie hield sommige bewoners 's nachts uit hun slaap. Klachten zouden zijn weggewimpeld met de woorden: „Repareren is veel te duur" De heer Bandel, zegt nu: „We heb ben toezeggingen gekregen van de eigenaar. De hal wordt opge knapt en de klachten van de be woners zullen direct worden be handeld. Het schoonmaakbedrijf gaat meer aandacht besteden aan het onderhoud. Een probleem is volgens de eigenaar, dat de be heerder niet altijd de klachten te weten komt. De mensen moeten dat telefonisch doorgeven. Maar dat gebeurt niet altijd". Aan één van de voornaamste eisen wordt echter voorlopig niet te gemoet gekomen. „Het schilde ren van de buitenkant wordt ze ker dit jaar niet gedaan. Dit kost veel geld en dat begrijpen we. De eigenaar heeft echter enkele of fertes liggen. Ook van bedrijven die de lekkages te lijf gaan. Dat werk zal wèl'dit jaar worden uit gevoerd". aldus de Waddinxven- Volgens Bandell is het gesprek in een goede sfeer verlopen. „De ei genaar dacht dat hij met een stel letje actievoerders aan het praten was. Dat hebben we in de eerste minuut van het gesprek gelijk uitgesproken. Wat betreft de wis seling van eigenaar zonder voor kennis van de bewoners: daar vervallen onze bezwaren natuur lijk niet tegen, maar gezien de toezeggingen maken we daar geen problemen meer van". door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Bij de opleiding van reservisten Drie reservisten stellen e Met haar laatste grote oefening heeft de Lissese reserve- politie zo'n goede indruk ge maakt op „toeschouwer" Pie- tersma, hoofd van het lande lijk bureau reserve- rijkspolitie, dat de kans groot is dat de geluidsfilm die van deze oefening werd gemaakt gebruikt zal gaan worden als instructiefilm bij de opleiding van reservisten. Het was voor de eerste keer dat er een oefening van de reserve-rijkspolitie met de filmcamera werd gevolgd. Dat gebeurde overigens zon der dat de reservisten daar van tevoren van op de hoogte waren gesteld. Zij wisten ook niet welke op dracht ze moesten uitvoeren. De „verrassing" betrof dit keer een geensceneerde overval op de Lissese foto graaf Mieloo, die aan het be gin van de avond in zijn eigen winkel in de Kanaalstraat on verwacht twee zware jongens op visite kreeg, die hem prompt neerknuppelden, een snelle greep in de gevulde kassa deden en er als de wie deweerga op een veel-pk mo tor vandoor scheurden. Een scène die door het personeel van de fotograaf met vaste hand werd gefilmd evenals het vervolg daarop. Het in actie komen van de gea larmeerde reservevisten, het afsluiten van de toegangswe gen naar het dorp, het speur werk en uiteindelijk de ont knoping cq arrestatie van de twee „boeven". Een operatie die in totaal een paar uur in beslag nam maar waarvan een gefilmde samenvatting van twintig minuten zal worden samengesteld. Het materiaal is binnen. Het is alleen nog maar een kwestie van monte- Van de roofoverval is ook een fotoreportage gemaakt. Een paar afdrukjes daarvan zullen mogelijk worden gebruikt om opgenomen te worden in een wervingsfolder die over niet al te lange tijd in Nederland verspreid zal worden. Het hoofd van het bureau reserve-politie heeft nog geen definitieve beslissing geno men over het model laten staan van de Lissese reservis ten. Hij wil nog even een slag om de arm houden. Gisteren zei hij mij: „Ik heb de oefening bekeken en was erg tevreden over het verloop, vooral ook omdat de reservis ten volkomen onvoorbereid die overval kregen voorge schoteld. De film die er van is gemaakt (een vrijblijvend in itiatief van fotograaf Mieloo red.) is mij na afloop van die oefening spontaan in het vooruitzicht gesteld. Ik mag er over beschikken 1 ik dat maar wil. En aangezien we in ons eigen archief zoiets nog niet hebben zou die film best eens van pas kunnen komen". Maar het is een zaak die nog wel besproken moet worden met onze voorlichtingsman. En dat geldt ook voor het fotoma teriaal. Voor die wervingsfol der hadden we eigenlijk al wat foto's laten maken. Maar misschien dat er nog een paar tussengevoegd kunnen wor den van de oefening in Lisse". De commissie die in Lisse moet beoordelen welke door particulieren in het kader van koninginnedag vervaardigde bloemwerkstukken in de prijzen vallen gaat volgend jaar zo goed als zeker bij de beoorde ling andere maatstaven hanteren. Aanleiding is het verschil dat is ontstaan n.a.v. de inzending van de jongerensociëteit Artemis. Die vervaardigde eind vorige week een tweeënhalf meter hoog en twee meter breed werkstuk, voorstellend een man met een viool en een vrouw achter de piano. Het werkstuk "Artemis-concerto", was zo gefabriceerd (achter elkaar staande panelen) dat de armen van de beide musici bewogen konden worden. Een erg originele inzending die ongetwijfeld met de hoogste onder scheiding beloond zou worden, zo werd door velen gedacht. Maar dat feest is niet doorgegaan. Artemis-voorzitter Spruit: "De jury heeft ons aanvankelijk gediskwa lificeerd omdat we ons zogenaamd voor de verkeerde categorie hadden laten inschrijven, de B-catergorie (grote steekwerk). We hadden moeten inschrijven voor de afdeling Ornamenten Als ons werk leek dus voor niets te zijn geweest. Maar na veel vijven en zessen werden we toch in de B-categorie ingedeeld" Artemis werd winnaar in die groep Maar greep naast de grote wisselbeker, voor de inzending die van alle categoriën de meeste punten behaalde. Het levende mozaïek was veruit favoriet maar de jury oordeelde anders. Omdat Artemis verkeerd had ingeschreven? "We beweren niet dat die wisselbeker ons door de neus is geboord maar een vreemde zaak vinden we het wel", zegt voorzitter Spruit. Om volgend jaar bij de viering van het koninginnedagfeest boze gezichten te voorkomen zal de jury nagaan of er een waterdicht inschrijvingsregelement kan worden gemaakt. Het werkstuk Artemis-concerto Charmante versterking politie in bollenstreek De politie in de bollenstreek heeft charmante versterking gekregen in de persoon van de 18-jarige wachtmeester der rijkspolitie Dinie Stareen Noordwijkse die na een paar dagen stage in november vorig jaar nu voorgoed is gestatio neerd bij de groep Noordwij- kerhout. Zij is de eerste vrouwe lijke politieagent voor de bol lenstreek. Het ligt niet in de bedoeling dat de agente een speciale taak krijgt opgelegd .zoals dat in veel grote steden wel het geval is, bijvoorbeeld het inzetten bij po litiezaken waarbij kinderen of vrouwen betrokken zijn. Ze draait precies dezelfde diensten mee als haar mannelijke colle ga's. De aanstelling van de agente heeft te maken met het gering aantal mannen dat een politie opleiding volgt. De verwachting is dat in de toekomst in de bol lenstreek nog meer vrouwelijke agenten hun aanstelling krij- gen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4