Concentratie universitaire diensten in binnenstad Aandacht gevraagd voor bejaarden bij renovatie Regering wijst gratie verzoeken VVDM-ers af Gebruik Latijnse School nog zeer onzeker Promoties aan Leidse universiteit CENTRALE VERWARMING Oud Indiëganger mag mariniersmes houden NSDAG 3 MEI 1977 VARIA PAGINA 15 JLEIDSE KANTONRECHTEN jEIDEN - In de eerste helft van de jaren tachtig zullen de lienstverlenende eenheden van de Leidse universiteit met litzondering van de universiteitsbibliotheek en het Cen- raal Reken Instituut worden geconcentreerd in het gebied lapenburg/Kaiserstraat. Dit wordt mogelijk gemaakt door ^en en ander blijkt uit een vervol- Je realisering van het Witte Sin- grapport over de hooflijnen jel/Doelenplan en de verplaatsing huisvestingsbeleid i de subfaculteit biologie m Leeuwenhoek, het terrein tussen Je Plesmanlaan en de Wassenaar- seweg. Hierdoor zal in de binnen stad resp. ruim 7000 vierkante me ter (waaronder 3500 vierkante me ter aan boekenmagazijnen) en 8500 vierkante meter netto ruimte vrij komen. LEIDEN - De maand mei te de Leidse universiteit vijftien pro- Het bureau moties. Tot doctor in de rechtsge- heeft momenteel 5319 vierkante de Leidse universiteit tot 1985. Dit rapport komt binnenkort aan de orde in de universiteitsraad, die gevraagd zal worden met de conclusies akkoord te gaan. Als dienstverlenende eenheden die naar het gebied RapenburgflKai- serstraat zouden moeten verhui zen, worden genoemd het bureau van de universiteit (administraties etc.), de Tijdingzaal, Bureau Bui tenland, de Bedrijfsgeneeskundige Dienst, Stralingshygiëne, Bureau voor Onderzoek van Onderwijs, Bureau Onderwijskundige Oplei ding Leraren, Bureau Studentenp sychologen, Bureau Studentende canen en het Vormingswerkcen trum. Deze eenheden zitten op het ogenblik grotendeels in huurpan den. de universiteit leerdheid promoveren op 11 A.R. Hauber (41) uit Leidschen- dam, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op 4 mei P.M.J. Burgers (29) uit Leiden, op 11 mei F.G. Wouterlood (27) en M. Voorhoeve (27), beiden uit Leiden, op 17 mei G.R. Möhlmann (30) uit Leiden, 18 mei J. den Heijer (29) uit Leiden en J.C.M. Jonkman (32) uit Carderock Springs (VS), op 24 mei J.M.A. Buiskool Toxopeus (30) uit Leiden en G.E.J. Eggermont (28) uit Leiderdorp, op 25 mei P. Kat- gert (32) uit Leiderdorp en L.A.G.M. Wulffers (30) en S.A.L.M. Kooijman (27), beiden uit Leiden, moeten worden ondergebracht. Op i tot doctor in de letteren op 4 Th.A. Juergens (38) uit Echt, op 18 en 24 mei resp. F.Th. Dijkema (38) en E.B. Vermeer (32), beiden uit .Leiden. ADVERTENTIE vakkundige montage ook bouwpakketten ombouw van olie- naar gas c v. warmwatervoorziening uitbreiding of wijziging van bestaande installatie 40°o subsidie voor 65-plussers en mvalidfen op c v installatie s Vraag GRATIS informatie en prijs opgaaf per brief zonder postzegel bij Cévé Leiden, Antw. nummer 713, Leiden of bel (071) 765500. JV LEIDEN ÉÊT het ogenblik is de faculteit zo'n elf panden verspreid,1 der de vrije grote vestigingen in de Hugo de Grootstraat en het Gra vensteen. Huisvesting van een deel van de fa culteit in de voormalige en nu, door de Stichting Diogenes te restaure ren Latijnse School aan de Lok- 1 horststraat is nog uiterst onzeker, zo blijkt uit het rapport. "De moei lijkheden die hierbij zijn gerezen", aldus het rapport, "hebben de ver wachting inmiddels laag gesteld". De verplaatsing van de subfaculteit biologie naar de Leeuwenhoek heeft so-wie-so tot gevolg dat het gebouwencomplex van het Rijks herbarium aan de Schelpenkade leeg komt. Blijkens het rapport is het niet de bedoeling dit complex opnieuw voor de universiteit in ge bruik te nemen. Gesuggereerd wordt dat het gesloopt zou kunnen worden en dat de vrijkomende grond gebruikt zou kunnen worden voor woningbouw. Het is overigens nog niet duidelijk of de subfaculteit in de Leeuwen hoek in nieuwe of in bestaande ge bouwen zal worden ondergebracht. Volgens het rapport hangt dit af van de beslissing die de minister raad neemt over de bouwplannen voor het academisch ziekenhuis. De toekomstige huisvesting van de subfaculteit geologie wordt in het rapport afhankelijk gesteld van het concentratiebeleid aardweten schappen. Nu is de subfaculteit on dergebracht in gebouwen aan de Garenmarkt (4589 VIERKANTE METER(. Voorzien wordt dat het grootste gedeelte van de activitei ten van de subfaculteit naar Utrecht gaat en dat er dan nog zo'n twintig medewerkers in Leiden zul- LEIDEN - Vanavond organiseert len werken. Het dan vrijkomende de Nederlandse Actiegroep Noord- gebouwencomplex aan de Garen- amerikaanse Indianen een avond markt zou een rol kunnen spelen bij over de Hopi-Indianen en hun ver- de verbetering van de huisves- zet tegen de Amerikaanse overheid, tingssituatie van het nabij gelegen Als speciale gast zal aanwezig zijn Rijksmuseum voor Natuurlijke de Hopi-Indiaan James Koots- Historie. hongsie. De Hopi zijn een Indiaans In het rapport wordt verder gesteld volk van ongeveer 8000 man in het dat voor de huisvesting van de fa- zuidwesten van de V.S. Zij zyn een culteit sociale wetenschappen van de weinige groepen die hun eveneens gewacht moet worden op traditionele levenswijze tot op de de beslissing van de ministerraad Showroom geopend: maandag t/m vri|dag 8.30-16 30 u donderdagavond 19 00-21.00 uur. Avond over n-Indianen Hopi dag van vandaag hebben voortge zet. De avond wordt gehouden in de aula van het Rijksmuseum vooi Volkenkunde, Steenstraat 1, lei den. Aanvang kwart over acht. Vergadering NUSO in Leiden LEIDEN - De NUSO, een lande lijke organisatie voor speeltuin werk en jeugdrecreatie houdt vol gende week zaterdag in de Stads gehoorzaal de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Tijdens deze bijeenkomst, waarop vermoedelijk 300 bestuursleden van betrokken instellingen aanwezig zullen zijn, wordt met name in gegaan op de moeilijkheden die zullen ontstaan als CRM de decentralisatiege dachte doorvoerd en gemeenten een grotere vinger in de pap krijgen bij de toekenning van subsidies, 's Middags zal afscheid worden ge nomen van de scheidende pen ningmeester van de NUSO, W. Nieuwint, die gedurende dertig jaar verschillende functies in het speel tuinwerk heeft vervuld. over het academisch ziekenhuis. ADVERTENTIE Voor boer Alpidio is honger doodnormaal. Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets a U kunt bijvoorbeeld f 126,- voor een heel jaar overmaken. Of f 63,- voor een halfjaar. Of elk ander bedrag dat u kunt miss Een aktie vein Novib en Unesco. meter oppervlakte in gebruik i gebouwen Stationsweg 46 en Schuttersveld. De overige dienst verlenende eenheden hebben sa men ruim 1700 vierkante meter ruimte in gebruik. Door al deze eenheden in het gebied Rapen- burg/Kaiserstraat te concentreren ontstaat er een soort bestuurlijk centrum met nevendiensten. Onzeker Wat de faculteit rechtsgeleerdheid betreft wordt in het rapport opge merkt dat deze faculteit in enkele grote kernen in de binnenstad Een gedeelte van de bebouwing van het Rijksherbarium aan de Schelpenkade: leeg en sloop? UTRECHT (ANP) - Het kabinet heeft besloten, de gratieverzoe ken die vijf - inmiddels afgetre den - bestuursleden van de Ver eniging van Dienstplichtige Mili tairen vorig jaar hebben inge diend, af te wijzen. De vijf - Jens Cnossen, Jos Verbakei, Henk Richter. Ton Huvzer en Frits van Hartingsveld - zijn ongeveer een jaar geleden door de krijgsraad veroordeeld wegens het niet op volgen van een dienstbevel om de kazerne te verlaten, toen ze bezig waren met het voorlichten van de recruten. De vijf beriepen zich op de geld ende rechten van vakbondsfunc tionarissen in de Nederlandse krijgsmacht, zoals die zijn neer gelegd in de zogenaamde „facili teitenregeling". Deze regeling geeft bestuurders van belange norganisaties het recht, buiten diensturen op kazernes in con tact te treden met leden of poten tiële leden. Op een beroep tegen het vonnis van de krygsraad is evenwel door het hoog militair gerechtshof afwijzend beschikt. De WDM heeft laten weten „ver bijsterd" en „verontrust" te zijn over de afwijzing van de gratie verzoeken. Ze heeft acties aange kondigd die nog deze week zullen worden ontplooid „om te protes teren tegen de schandalige, aan blijvende willekeur van de mili taire rechtsspraak". De beslissing over de gratieverzoe ken heeft volgens de WDM veel langer dan gebruikelijk is op zich laten wachten, namelijk ruim een half jaar. „Merkwaardig en wel haast verdacht" noemt de WDM het, dat de beslissing afkomt nu het kabinet demissionair is ge worden. Ze herinnert eraan, dat minister Van Agt al eens heeft ge zegd, dat hij binnen het kabinet een tegenwicht heeft moeten vormen tegen progressieve be- Verdachte van wurgmoord in Zweden gepakt windslieden die volgens hem veel te lichtvaardig omsprongen met gratieverleningen voor WDM-ers. Over de aangekondigde acties zegt de WDM: „Door de arrestatie heeft de legertop het spits afgebe ten in het gevecht om vrijheid van organisatie. Door de veroor delingen hebben krijgsraad en hoog militair gerechtshof laten weten dat zij de militaire ge zagsdragers in dit gevecht onder steunen. Door afwijzing van de gratieverzoeken is nu gebleken dat de WDM evenmin hoeft te rekenen op de politieke leiding van de krijgsmacht. Nu de kaar ten zo duidelijk zijn geschud blijft de WDM geen andere keus, dan haar medestanders el ders te vinden". De vijf werden vorig jaar door het hoog militair gerechtshof ver oordeeld tot gevangenisstraffen van één a twee weken. De gratie verzoeken zijn door staatssecre taris Zeevalking van Justitie en minister Stemerdink van Defen sie afgewezën. Het ministerie van Defensie lichtte de beslissing als volgt toe. „De veroordeeelden hebben in kazernes wervingsac tiviteiten ontplooid op momen ten dat hen duidelijk te verstaan is gegeven dat de soldaten die zij benaderden dienst verrichtten. Daarmee handelden zij in strijd met de regeling voor ledenwerving die op 28 augustus 1975 van kracht was geworden. „Het feit dat de veroordeelden van mening waren dat de betrokken militai ren geen dienst verrichtten en dat zij by de werving dus ter goeder trouw handelden, heft de ver plichting om een gegeven dienstbevel op te volgen niet op". Dat is nog eens een mooie show: gistermiddag maar liefst zes witge- befte mannen achter de lange tafel van het kantongerecht. Dat was omdat als kantonrechter-plaatsvervanger mr. C. P. C. M. Oomen werd beëdigd. Voor het eerst dat iemand die aan de universi teit werkzaam is die job krijgt. Kantonrechter De Koning merkte in zijn welkomstwoord op: ,f)e universiteit iséén van de grootste werkgevers in Leiden en levert ve'el geleerden op maar ook veel verkeersovertreders. Zou iemand van de universitiet daar wel voldoende objectief tegenover staan?" Aange zien mr. De Koning zelfde lector in het strafrecht uitgenodigd had om te solliciteren naar genoemde part-time baan, kon het antwoord op deze dwingende vraag niet anders dan positief uitvallen natuurlijk. In de uitgebreide sollicitatieprocedure was gebleken dat we niet bang hoeven te zijn voor onvoldoende objectiviteit. De lector heeft al ervaring opgedaan achter de tafel als rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank in Rotterdam. Officier van justitie De Wit verwelkomde de nieuwe man met een aantal lofuitingen: lector Oomen zou niet iemand zijn die door louter ijdelheid gedreven de titel kantonrechter-plaatsvervanger heeft na gejaagd, hij is ook niet belust op een carrière bij de rechterlijke macht, het is zijn praktische bekwaamheid die hem geschikt maakt om af en toe als plaatsvervanger van de kantonrechter te dienen. Je zou verwachten dat op zo'n moment ineens het Wilhelmus opklinkt, of iemand roept: leve de koningin! Hare majesteit in haar vergulde lijstje achter de zwarte strenge mannen pinkte volgens mij een traan weg. Zoals u weet, is het een gevoelige vrouw. Maar niks van dat al, snel aan het werk want de verdachten stonden alweer in grote getale te trappelen van ongeduld. had hij 3 jaar in In- dië gezeten, was er zelfs een keer gewond geraakt: „Ik heb echt m'n dingen gedaan voor het land." De oud-marinier had zijn mes uit die tijd bewaard, de politie trof het dolkmes aan in zijn auto en nam het in beslag. „Daar kun je iemand lelijk mee toetakelen", vermaande de rechter. „Dat kan ik met een open blikje ook", riposteerde de doorgewinterde krijgsman. „Ik ben zeer gehecht aan het mes omdat het mijn leven een keer heeft gespaardHet mes mocht hij houden. Wel kreeg hij een boete met daar bovenop nog een bedrag voor veel te hard rij den: totaal 250 gulden. „Ik moet bijzonder veel geld afdragen aan de belastingen". Nu was het de kans voor de rechter om met een linkse directe uit de hoek te komen: „Dat moeten we alle maal als we goed verdienen." Ha, daar hebben we stroper Van de P. weer. De rechter kon hem nog als nieuwtje melden dat in een vorige zaak hij ook in hoger berope veroordeeld was. Nu werd het twee weken hechtenis waarvan een week voorwaarde lijk plus vijftig gulden boete. De officier verzuchtte: „U bezorgt de opzichters enorm veel last. achter u aanlopen en dan weer de hond loslaten De stroper stopte zijn vlucht namelijk pas toen de hond van de opzichter zijn tanden eens flink in 's mans heuphad gezet. Een variant: meneer S. had een herdershond een mes in diens schouder gestoken. De her dershond had namelijk zijn hondje lastiggevallen. De hond sprong tegen me op en sprong in het mes luidde de verklaring van de verdachte. Deze weer geheel andere lezing dan de oorspronkelijke was weinig ge loofwaardig. (De man acteerde ook slecht hoe het dan wel ge gaan zou zijn.) „Mijn verleden zit mij tegen" verweet de man de rechter die enkele vroegere daden had opgesomd die de meeste stervelingen vrees in boezemen voor het vagevuur. De rechter oordeelde alvast: „U bent agressief'. „Nee hoor, ik heb een heleboel vrienden." De kantonrechter werd er treurig van dat mensen dieren zoveel nodeloos leed toebrengen. En in deze treurige wereld moet S. boeten voor zijn zonde: 300 gulden boete en twee weken hechtenis voorwaardelijk. TOM MAAS ADVERTENTIE AMERSFOORT (ANP) - De 25- jarige Driss N., die sinds begin de cember vorig jaar door Interpol werd gezocht in verband met de wurgmoord op de 27-jarige kleuter leidster Danny Koopman in Amersfoort, is gepakt. Het bureau Stockholm van Interpol liet het af gelopen weekeinde via de telex we ten aan de Amersfoortse politie dat de man in Malmö was gearresteerd. Hij is aangehouden in verband met knoeierijen in zijn paspoort. Op verzoek van Interpol heeft de politie van Amersfoort foto's ert vingerafdrukken van de vermoede lijke moordenaar overgeseind. De vingerafdrukken bleken met die van de gearresteerde overeen te komen. De officier van justitie in Utrecht heeft inmiddels een ver zoek tot uitlevering aan de Zweedse regering gezonden. Algemeen was aangenomen dat de man naar zijn vaderland, Marokko, was gevlucht. LEIDEN - Dr. J. de Leeuw is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon lector in de theorie van de optimale schaaltechnieken. Dr. De Leeuw (31) was tot voor kort weten schappelijk medewerker in Leiden. Dr. A. Huson is aan de Leidse uni versiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de anatomie en de embrylogie Hij was gewoon lector met dezelfde leeropdracht, even eens in Leiden. NEW-YORK - Op doorreis naar Charleston lieten zes "missen" zich fotograferen in New York. LEIDEN - Bij de opening van de wijkwinkel in het Haagwegkwar- tier heeft het zg. werkersoverleg aan staatssecretaris Schaefer aandacht gevraagd voor de speci fieke problemen, die bejaarde mensen met renovatie hebben. Het werkersoverleg - waarin di verse hulpverlenende instanties samenwerken - deden de staats secretaris de volgende voorstel len: - de begeleiding van de renovatie moet zodanig georganiseerd worden, dat aan de bejaarden aparte en gerichte aandacht kan worden besteed; - bejaarden en invaliden moeten gratis en volledige verhuishulp krijgen; - oudere mensen moeten gratis hulp krijgen bij het schoonma ken van hun gerenoveerde wo ning;- de renovatiepremie - een tegemoetkoming in de kosten van herinrichting van de gereno veerde woning - moet worden opgetrokken van 3000 naar 5000 hulden. De staatssecretaris liet overigens weten voor dit laatste niet te voelen. Volgens het werkersoverleg hebben bejaarden vaak geen zin om hun huis te laten renoveren. "Vaak hoor je als welzijnswerker geluiden in de trant van: "Voor mij hoeft het niet, die renovatie, ik heb toch nog maar een paar jaar te leven". Zij zien op tegen de twee verhuizingen, die ze als ge volg van de renovatie moeten on dergaan: een keer naar een tijde lijke woning en een keer terug naar de gerenoveerde woning. Het werkersoverleg spreekt van een "grote fysieke belasting" voor de bejaarden, waarbij fami lieleden niet altijd de helpende hand kunnen of willen reiken. Daarnaast is er sprake van een "emotionele belasting" aldus het werkersoverleg, door de onze kerheden, die renovatie met zich meebrengt. Het komt voor dat be jaarden voor de renovatie nog niet aan de toelatingseisen voor een bejaardencentrum voldoen, maar erna wel. Zij moeten der halve drie keer verhuizen. Het werkersoverleg pleit daarom voor een "positieve discriminatie in die zin dat bejaarde bewoners van renovatiegebieden voorrang krijgen in het plaatsingsbeleid voor bejaardencentra. LEIDEN - Postduivenvereniging "De Sleutelstad" hield een wed vlucht vanaf St. Ghislain. De uit slag was: 1. A. Pracht en Zn, 2,4, A. v.d. Dop en Zn, 3,9, A. Singelinm 5, 10 K. Lefebre en Zn. 6, 7, Comb. Kooy-Leemans, 8, H. Bodijn. PV "De Blauwkras" vloog met 269 duiven vanaf Strombeek. De uit slag was: 1, 2, G. v.d. Tang, 3, 7, F. v.d. Wetering 4, G. Springer, 5,6, B. Ouwerkerk, 8, P. Gijsman en Zn. 9, B. Diersman, 10, P. Sloos. LPV "De Snelvlieger" hield een vlucht met 418 oude duiven vanaf Soignies. De uitslag was: 1, 2, 6, 7, M. de Lange en Zn, 3,5, F. Compier, 4, W. Verver, 8, L. Gijsman, 9, F. Heemskerk, 10, Gebr. v.d. Heijden. LPV "De Rijnklievers" hield een concours met 321 oude duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1, P. Veelenturf, 2, 3, 5, P. v. Griens- ven, 4, 8, Gebr. Hoogervorst, 6, S.J. v. Goozen, 7, W. Jacobi, 9, Gebr. Kok 10, B. v. Mü.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15