Berlijn heeft nu een nieuwe burgemeester Maar Kreymborg a Sterk Europa onmisbaar voor de YS Europa rookt veel te veel U mag best s een keer wat missen, maar de grandioos verbouwde en vernieuwde Kreymborg beslist niet! EG bevestigt verdwijnen200 ton uranium Sefiaiaplu SÉS va/uw bank. LEIDSE SPAARBANK Egyptische piloten vechten in Zaïre Twee ambtenaren zouden bij mysterie betrokken zijn BRUSSEL (ANP) - Negen jaar ge leden, in 1968, is er tussen de ha ven van Antwerpen en die van Genua 200 ton uranium verdwe nen. Dat heeft de woordvoerder van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Euro pese Gemeenschap, gisteren in Brussel in antwoord op vragen officieel bevestigd. Vorige week hebben Amerikaanse bladen die verdwijning onthuld. nium en zei erbij dat het hier ging om een partij uraniumoxyde, die zióh in een zeer vroegtijdig sta dium van ontwikkeling bevond. Het uraniumoxyde kon niet, voor welke militaire explosie dan ook gebruikt worden, aldus de woordvoerder. West-Duitsland, Nederland, België en Italië, zijn de landen die bij deze kwestie zijn betrokken, al dus de woordvoerder. schip vervoerd naar Rotterdam en vandaar naar Antwerpen. Tus sen Antwerpen en Genua ver dween het uraniumoxyde, was al les wat de woordvoerder in Brus sel wilde meedelen. De woordvoerder bevestigde het ^et uraniumoxyde verdwijnen van de 200 ton i uit West-Duitsland. Het werd per Hij weigerde elke mededeling en elk commentaar over het verloop van het onderzoek dat werd inge steld en over de uitkomst daar van. Wel zei hij dat sinds dit „ern- afkomstig stige incident" de controle van Eurotom (de Europese gemeen schap voor atoomenergie) op splijtstoffen sterk is verscherpt. Irr Brussel verluidt (hoewel de woordvoerder elk commentaar hierop weigerde) dat de verdwij ning van het uraniumoxyde kon plaatshebben met behulp van twee Europese ambtenaren, die sinds 1968 geen deel meer uitma-' ken van de Europese administra tie. Het schip, aldus Amerikaanse bronnen, dat het uraniumoxydei vervcferde, verdween tussen Antwerpen en Genua, maar het arriveerde in Israël varend onder een andere vlag en met een ge heel andere bemanningaan boord. Het uraniumoxyde was niet van oorsprong afkomstig uit de Ver enigde Staten, aldus de woord voerder in Brussel. Hij wilde ech ter niet meedelen waar het ura- niumoxyde dan wel oorspronke lijk vandaan kwam. Mondale gaat praten met Voster WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse president Carter zal later deze maand vice-president Mondale naar Wenen sturen om be sprekingen te voeren met de Zuid- afrikaanse premier Vorster. Dit is gisteravond uit welingelichte bron vernomen in Washington. Mondale werd onlangs door Carter benoemd als speciale functionaris voor Afrikaanse zaken. Mondale zal waarschijnlijk ook in Londen over de ontwikkelingen in Rhodesië spreken. Verder zal de vice- president nog een bezoek brengen aan Portugal, Joegoslavië en Span je. In diplomatieke kringen wordt de stap van Carter gezien als een be langrijke poging van de Ameri kaanse regering een zwarte meer derheidsbewind in Rhodesië te vestigen. Mondale zal ook met Vor ster spreken over de kwestie- Namibië. De Amerikaans minister van buitenlandse zaken Vance zal vrijdag zijn Britse collega Owen in Londen ontmoeten. Deze is on langs teruggekeerd van een rond reis door het zuiden van Afrika. Vance zal samen aankomen met president Carter die de economi sche topconferentie van het ko mende weekeinde zal bijwonen. Zambia wil olieconcerns vervolgen Schmidt naar VS LOESAKA (Reuter) - Mainza Cho- na, minister van justitie en procureur-generaal van Zambia, is gisteren uit Loesaka naar Londen gereisd met plannen om vijf inter nationale oliemaatschappijen te vervolgen die ervan verdacht wor den de VN-sancties jegens Rhode sië ontweken te hebben. De vijf maatschappijen zijn British Petroleum, Shell, Caltex, Mobil en Total. President Kenneth Kaoenda be schuldigde zondag de oliemaat schappijen ervan Zambia opzette- BONN (AFP) - Bondskanselier lijk twee jaar lang olieleveranties te Helmut Schmidt zal vermoedelijk hebben onthouden teneinde voor- in juli de Verenigde Staten bezoe- raden in Rhodesië aan te leggen. ken. Dit is gisteren officieel in Bonn Regeringskringen zeiden dat Rho- bekendgemaakt, desië zich niet van Groot-Brittanië Schmidt zal bij die gelegenheid los had kunnen maken zonder posi- waarschijnlijk ook naar Canada tieve verzekering van de oliemaat- gaan waarvoor hij geruime tijd ge- schappijen die zich verplicht had- leden al door premier Pierre Tru- den Rhodesië van olie te voorzien., deau was uitgenodigd. ADVERTENTIE BONN (SP) - Na een lange reeks van pijnlijke „affaires" heeft Berlijn sinds gisteren een nieuwe sociaal democratische burgemeester. Dietrich Stobbe (39) kreeg in het stadsparlement 76 van de 78 stemmen der sociaal- liberale coalitie en daarmee acht stemmen meer dan de kandidaat van de christelijk-democratische oppositie, Pe ter Lorenz. Stobbe is de opvolger van Klaus Schütz (50), die bijna tien jaar regèrend burgemeester van deze stad-staat op de grens van Oost en West is geweest. Schütz geldt als een integer man die in geen enkel opzicht betrokken is geweest bij de schandalen waarin een aantal prominente partijgeno ten in West-Berlijn de laatste jaren is verwikkeld geraakt. Schütz, een koel analiticus, neigde echter te zeer tot ironische distantie van de schijnbaar nietige details der dage lijkse politiek. Hij heeft nu echter de consequenties aanvaard van alle ongerechtigheid, die zich tenslotte toch onder zijn verantwoording heeft voltrokken. De sociaal-democratische partij is in het traditioneel rode Berlijn reeds 30 jaar achtereen aan de macht, die zij pas sinds 1975 we gens verminderde kiezersgunst gedwongen is met de liberalen (FDP) te delen. In die 30 jaar heeft een aantal kopstukken van de partij zich zo zeer en zo vanzelfsprekend met de macht vereenzelvigd, dat bij hen het gevoel van wat in dergelijke posities oirbaar is aanzienlijk was verzwakt. Dietrich Stobbe Winstbejag ROME (UPI) - De gezagvoerder van een lijntoestel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, heeft gisteravond met een brand- blusapparaat een kaper die met een dolk zwaaide op het vliegveld van Rome buiten gevecht gesteld. Een maal gearresteerd en met de hand boeien om schudt de kaper, Ab- oeaisja Ali Fargatii, de hand van de tweede piloot als blijk van ver zoening. Dit had een schemertoestand tot gevolg, waarin vriendjespolitiek, baantjes jagerij en particulier winstbejag al te zeer opgang deden. Het laatste spectaculaire geval was dat van de sociaal-democratische senator („stadsminister") van bin nenlandse zaken Neubauer, die vier jaar lang had verzuimd de tan tièmes die hij als commissaris bij de stadsbank had ontvangen, volgens voorschrift in de stadskas te doen storten. Merkwaardige veront schuldiging: „Mijn vrouw had ver geten die in vier jaar tot f 50.000,- mark opgelopen nevenverdiensten over te maken". i het blad KINSJASA (UPI)-Terwijl het Zai- toe tevergeefs geprobeerd de rese persbureau Azap gisteren twee journalisten, Erich Follath en melding maakte van zware gevech- Regis Bossu, vrij te krijgen. Dit is ten met doden en gewonden aan door de directie van het blad in beide zijden in de provincie Sjaba Hamburg meegedeeld heeft de luchtmacht van Zaïre ver- sterking gekregen van een vijftigtal Egyptische piloten en mecaniciens. Kort tevoren had 'president Sadat zijn Zaïrese ambtgenoot Moboetoe steun voor zijn luchtmacht toege zegd in de strijd tegen de invasie van opstandelingen in Sjaba. Azap meldde voorts dat de regering van Zaïre de diplomatieke betrek kingen heeft verbroken met de ddr nadat bij de opstandelingen Oostduitse wapens en munitie wa ren gevonden. De strijdkrachten van Zaïre, die ge steund worden door Marokkaanse troepen, waren volgens het persbu reau ongeveer 250 kilometer ge vorderd op de weg die loopt van Kolwezi naar de Angolese grens. Zij rukken op met een gemiddelde van twintig kilometer per dag. Der tig kilomerer van Kasaji waren zware gevechten geleverd en "de vijand heeft aanzienlijke verliezen geleden", aldus Azap. Kasaji ligt 125 km ten westen van Moetsjatsja, een plaats die op 25 april door de regeringstroepen werd heroverd. De breuk met Oost-Duitsland werd al enige tijd-verwacht nadat dit land in de Zaïrese pers fel was gekriti seerd voor het leveren van wapens aan de rebellen. De Oostduitse di plomatieke vertegenwoordiging in Kinsjasa heeft 48 uur de tijd gekre gen om te vertrekken. De verte genwoordiging van Zaïre in Oost- Berlijn zal binnen twee dagen naar Kinsjasa terugkeren. Twee journalistern van het West- duitse weekblad "Stern" zijn door de geheime dienst van Zaïre gear resteerd, toen zij een reportage maakten over de gevechten in ds provincie Sjaba. De Westduitse ambassade in Kinsjasa heeft tot Een Britse journalist "The Observer" en een Spaanse moedelijk een verpletterende ne- televisieploeg bevinden -zicly even- derlaag te wachten. Stobbe zal die eens in gevangenissen in Zaïre. 24 maanden hard nodig hebben. BRUSSEL (ANP) - De (roken de) burgers van de negen EG- landen hebben blijkens de laatste gegevens (cijfers van 1975) 400 miljard sigaretten gerookt. De compagnes tegen het tabaksgebruik blijken vrijwel geen zoden aan de dijk te zetten. In de afgelopen vijf tienjaar is het tabaksverbruik steeds maar toegenomen, zo blijkt uit cijfers van de dien sten van de Europese com- In de afgelopen tien jaar is de tabaksproduktie in de wereld met 23 pet. toegenomen. In 1975 behaalde ze een record hoogte van 5,4 miljoen ton. Maar in de afgelopen tien jaar vermeerderde de tabakspro duktie in de Europese Ge meenschap met niet minder dan 42 pet. Ze nam toe van 109.000 ton tot 155.000 ton. Die produktie maakt over igens slechts ongeveer 3 pet. van de wereldproduktie uit. de EG een aanzienlijk tekort aan ruwe tabak. De produktie in Europa ligt gemiddel op 2,8 pet van de wereldproduktie, het verbruik in de negen EG- landen is 12 pet van het we- reldverbruik, de "zelfvoor zieningsgraad" ligt op 20 pet en de netto-invoer van de EG is 50 pet van de wereld invoer. De behoefte van de tabakver werkende industrie in Eu ropa moet voor 80 pet door invoer worden gedekt. Dat betekent dat de negen EG- landen jaarlijks 500.000 tot 550.000 ton tabak (50 tot 55 PCT van de wereldproduktie moet invoeren. De voor naamste partijen tabak wor den in Europa ingevoerd uit de Verenigde Staten. De VS zijn de grootste wereldexpor teur met een aandeel van 280.000 ton oer iaar. de helft naar Europa gaat. Andere belangrijke leveran ciers van Europa zijn Brazilië, India en Turkije. In Europa zelf varieert de ta baksproduktie sterk van land tot land. Italië verbouwt de meeste tabak. Het is ook het enige land van de gemeen schap met een zelfvoorzie ningsgraad die op 100 pet ligt. In Frankrijk verbouwt men jaarlijks 19.800 ha tabak en men produceert er ieder jaar 51.575 ton (zelfvoorzienings graad 45 pet). Dan komt Duitsland met een areaal van 3.941 ha, een produktie van 10.186 ton en een zelfvoorzie ning van 5 pet, vervolgens komen België en Luxemburg met samen 494 ha tabak, een produktie van jaarlijks 1.848 ton en een zelfvoorziening van 5 pet. In de gehele ge meenschap bebouwt men zo jaarlijks 73.477 ha met tabak en dat levert een produktie van 156.342 ton op. schap vindt voornamelijk plaats op familiebedrijven. Tabaksteelt plus de bewerking van de ruwe tabak verschaf fen in Europa aan 300.000 man werk. In weerwil van alle gevoerde campagnes wil het tabaks verbruik in de gemeenschap maar niet dalen. In Brussel wordt dan ook overwogen of de nationale campagnes tegen het roken niet aange vuld moeten worden met campagnes die de gehele ge meenschap beslaan. Gedacht wordt aan een verbod op re clame voor tabak en aan het verplicht stellen in de gehele Europese Gemeenschap van het drukken van waarschu wingen tegen het roken op de verpakkingen van sigaretten etc. President Carter: Stobbe heeft zich gepresenteerd als de nieuwe bezem, tot schoonvegen bereid en in staat. Hij zal een geheel nieuwe senaat samenstellen en wil daarbij ook een beroep doen op po litici van buiten Berlijn, mensen die bij de „vervilting" van het Westber- lijnse regeringsapparaat niet be trokken zijn. Ervaren burgemeester, ondanks zijn jeugd was voordien senator voor bond- saangelegenheiden, voor de con tacten van Berlijn met Bonn. Hij is een man van het politieke midden, zowel voor links als rechts in de SPD aanvaardbaar, en hij geniet de sympathie van bondskanselier Helmuth Schmidt. Stobbe zal zich in een drieledige hoedanigheid moeten bewijzen: als burgemeester van een stad, als chef van een stadsregering, en als politi cus, die de finesse van het zich ron dom West-Berlijn afspelende machtsspel tussen Oost en West verstaat. Twee jaar lang heeft hij de tijd om orde op zaken te stellen en de SPD na het beeld van totaal ver val nieuwe geloofwaardigheid te geven. Zouden op dit ogenblik ver kiezingen worden gehouden, dan stond de sociaal-democraten BONN (DPA) - Een sterk Europa is volgens de Amerikaanse president, Jimmy Carter, voor de toekomst van zijn eigen land onmisbaar. In zijn politiek gaat hij van dit begin sel uit. Dit heeft Carter met nadruk te kennen gegeven in een vraagge sprek met vier grote Europese kranten. "Zonder het volledige begrip, de instemming en mening van onze vrienden in Europa geloof ik niet dat wij het Oost-West-vraagstuk met goed resultaat zouden kunnen oplossen", aldus het Amerikaanse staatshoofd in het interview dat hij ADVERTENTIE Haarlemmerstraat, Leiden. een kleine week voor het begin van de economische topconferentie in Londen toestond aan Le Monde, the Times, La Stampa en Die Welt. Carter sprak zich uit voor verster king van de NAVO en de Europese samenwerking, een zich vastbera den inzetten voor de economische zorgen van de derde wereld, een of fensief opkomen voor de mensen rechten en een gemeenschappe lijke inspanning tegen de uitbrei ding van het atoompotentieel. Over Europa en de NAVO zei hij dat het Amerikaanse volk van nature aanvoelt dat "onze historische bin dingen en onze toekomst in de nauwste betrekking met de Euro pese staten staat. De NAVO is een hoeksteun van de eigen nationale veiligheid van de V.S. en de kern waaromheen onze vooruitgang zich ontwikkeld heeft". Zonder te preciseren of hij een om vorming of een herstructurering van de NAVO overweegt, ver klaarde Carter "Ik durf te hopen dat binnen een jaar de andere lei ders en ik op een multilaterale basis zullen kunnen komen tot een nieuwe afspraak voor de beginse len van de NAVO en tot verbeterin gen" Over de EG zei hij met nadruk dat hij zich er rekenschap van begon te geven dat een sterk Europa onmis baar is voor de toekomst van Ame rika. Voorts was hij voor toetreding van Portugal en Spanje tot de EG. Wat een akkoord tussen de Sowjet-Unie en Amerika over de beperking van de strategische (kern) bewapening betreft toonde hij zich over het algemeen zeer op timistisch. "Ik kan niet geloven dat de Sowjet-Unie of wijzelf de bewa peningswedloop willen voortzetten die zeer kostbaar en ook steeds ge vaarlijker is". Hij herinnerde er aan dat hij even als zijn voorganger al het mogelijke wil doen om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. "Maar", zei hij "de V.S. zijn niet van plan een gedragslijn aan West- Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië of Japan voor te schrij ven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13