„De idylle over de pastor is grondig verstoord" JE nmnsasm Boersma, het CDA zondags Timman raakt titel kwijt aan Kortsnoj Druk? DOPPERTJES, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. DS. KRUIJNE IN PROEFSCHRIFT: Den Uyl in HN: Maertens blijft winnen DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN DOPPERTJES TOT POLSHORLOGE. DINSDAG 3 MEI 1977 GRONINGEN-Het aantal predikantsplaatsen in de reformatorische kerken is de laatste jaren ge stadig teruggelopen. In de Hervormde Kerk is dat het duidelijkst: van 1943 in 1966 tot 1827 in 1974. Dit spreekt nog meer als men de bevolkingstoe neming erin verdisconteert. Ds. T. Kruijne, we tenschappelijk hoofdmedewerker aan het theo logisch instituut van de Groningse universiteit, noemt in zijn proefschrift over de pastor en zijn identiteit, waarop hij vorige week in Groningen is gepromoveerd, als oorzaken: de afneming in le dental en in kerkgang en de daarmee samenhan gende verzwakking van de financiële positie van de gemeenten. In de Gereformeerde Kerken is het beeld gunstiger. Het aantal predi kantsplaatsen is daar iets achte ruitgegaan, van 1324 in 1966 naar 1318 in 1974, maar daar staat tegen over dat het ledental in die tijd is gestegen met ongeveer 35.000 zie len. In de Rooms Katholieke Kerk liep in de jaren 1966 tot 1974 het aantal priesters terug met bijna 208. De priesterwijdingen namen af van 227 in 1966 tot 29 in 1974. Minder predikanten In de crisis Dr. Kruyne (54), die van 1951 tot 1956 hervormd predikant in Lei- muiden was en daarna achtereen volgens vlootpredikant en predi kant bij het instituut voor epilep- siebestrijding „Meer en Bosch" te Heemstede, ziet de positie van de pastor als een afspiegeling van de crisis der kerk. Steeds duidelijker tekent zich af, dat zijn plaats van verschillende kanten wordt aangevochten. De eerbiedwaardige, algemeen ge ziene figuur van de dominee en pas toor als de man van gezag en de be hoeder van een sacrale levensorde lijkt geheel verdwenen. Dit roman tische aureool, dat in allerlei litera tuur beschreven wordt, heeft plaats gemaakt voor een scherpe kritiek op het ambt en voor een meewarige houding jegens de man of vrouw die meent een geheel leven te kun nen besteden aan een zaak die, wat vorm en inhoud betreft, achter haald lijkt. De idylle is grondig ver stoord, aldus dr. Kruyne. De geestelijke weet in onze tijd vaak niet meer, waar hij met zijn ambt aan toe is. Hij ziet niet goed meer, wat er van hem verwacht wordt en kan maar fragmentarisch gestalte geven aan wat hij als zijn beroépsopgave meent te verstaan. Hij is een mens die, met als anderen in helpende beroepen, in een crisis is geraakt. Hij staat voor de grote vraag naar zijn identiteit. Vele oorzaken Volgens dr. Kruijne, die sinds 1970 zijn wetenschappelijke functie aan de Groningse universiteit be kleedt, is er alle reden om aan te nemen dat de crisis in de identiteit van de pastor een gecompliceerd verschijnsel is en dat de oorzaken ervan vele zijn. Ligt dat aan een toenemend onge loof van de moderne mens? Maar er is een grote religieuze belangstel ling met name onder jongeren. Al leen, die interesse wordt in de kerk niet bevredigd. Of heeft de pastor een „valse start" gemaakt en begon hij al met een ondeugdelijke oplei ding? Tot de meeste wezenlijke taken van de pastor behoren vanouds de ver kondiging, de bediening der sa cramenten, het onderricht van de Premier Den Uyl geeft de inter viewer van „Hervormd Neder land" (30 april) gelijk dat ook in zijn kring het beeld van kerk en christendom vaak vertekend wordt. Toen de ontmoeting tussen christendom en socialisme na de oorlog uitliep op het door- braaksocialisme, was er soms een overdreven respect voor al les wat van de kerk kwam. Doorbraakchristenen leken in de PvdA soms bij voorbaat ver zekerd van een plaats op de eer ste rij. Dat is later omgeslagen. De zuilen worden nu weer op gepoetst, zo constateert Den Uyl. Hij kan de totstandkoming van het CDA niet loszien van dit herzuilingsproces. „Een fatale ontwikkeling". Wie socialisme als geloof wil aanprijzen of op dringen, vindt in Den Uyl geen medestander. Niet zozeer de starre calvinisti sche levensstijl heeft de socia- listische lijstaanvoerder van ge loof en kerk vervreemd - hoe wel die wèl conflicten veroor zaakte - als wel een vrij langdu rig denkproces. Daarin heeft de sociaal-politieke stellingne ming van de kerk wel een rol gespeeld, maar in zijn studen tentijd maakte hij toch ook het radicale denken in de kerk nog mee, zowel theologisch als so ciaal. Toch meent hij, dat, historisch gezien, de radicale elementen in de bijbelse boodschap, zoals het verzet tegen de heersende machten, het partij kiezen voor de onderkant van de samenle ving en het omzeilen van de idee „alle goederen gemeen", in de positiebepaling van de kerlr slechts heel gebrekkig hebben gefunctioneerd. Het is voor Den Uyl een onbegrijpelijke zaak, hoe een inspiratie op leven en leer van Christus zich laat verta len in een aanleunen tegen de ongelijkheid als systeem, die nog steeds in onze samenleving de toon aangeeft. Hij wordt nog altijd aangesproken door men sen die, door geloof gedreven, zich volledig wegcijferen ter wille van hun medemensen. Met „een vent als Boersma" voelt Den Uyl zich „bijna altijd" verwant. „Niet op het gebied van de defensie, maar wel so ciaal is onze impuls vaak hon derd procent dezelfde". De premier geeft toe, dat het optil len van de onderkant in de sa menleving vooral Boersma's werk is geweest. „Maar Boersma is dan ook het CDA op zondag" DR. KRUIJNE nieuwe koers kerk, het huisbezoek en het leiding geven aan het kerkelijke leven. Maar juist op zijn werk krijgt hij steeds minder respons, zodat hij het ombehaaglijke gevoel heeft, op een verloren post te staan en elke verantwoordelijkheid voor de ge meente alleen te moeten dragen. Verder is er een voortdurende zorg om de financiële toekomst van de kerk. Dat kan erg belemmerend werken. Ds. Kruijne noemt ook het „onei genlijke" werk dat de pastor moet verrichten. Vergaderingen, admi nistratie en routinewerkzaamhe den houden hem af van de theolo gische bezinning die hij zozeer be hoeft. Daar komt nog bij dat wan neer hij dan echt theologisch bezig is en zich uitvoerig voorbereidt op een kerkdienst, hij daarin maar een klein deel van zijn gemeente ont moet, waaraan hij „het" ook alle maal kwijt kan. De nascholing van de predikant kwalificeert dr. Kruijne als „ma ger". De pastor heeft hulp nodig om zijn ervaringen te vertalen in theo logische vraagstellingen. Hij heeft ook niet geleerd, zijn werk metho disch te laten controleren. Ondanks al het spreken over interparochiële werkvormen en samenwerking in teamverband, blijft hfj solistisch bezig. Zijn kennis van de gedrags wetenschappen is summier en de toepassing ervan in zijn pastorale arbeid valt hem moeilijk. Naar de toekomst Ds. Kruijne doet in zijn boek een poging om de oorzaken van de cri sis in deze identiteit bloot te leggen. Hij trekt echter ook een paar stip pellijnen naar de toekomst, omdat keerpunt is waarop gekozen rrfoet worden hoe men verder wil gaan. Naar zijn stellige overtuiging biedt een cursus „klinische pastorale vorming" aan vele pastores de mo gelijkheid om een nieuwe koers in te slaan. Zo'n cursus is primair taakgericht en geeft de gelegenheid om in een groep collega's zich te bézinnen op de inhoud van het pas torale werk en met elkaar te ont dekken wat iemands grondhou ding daarin is. De nieuwe doctor noemt verder het „pastoraat aan pastores". Wie pas tor kan zijn voor zijn gemeentele den, kan dat ook zijn voor zijn .mede-pastors. Dr. Kruijne meent, dat een van de moeilijkheden bij pastoraat aan pastores hierin ligt, dat het pastores zo zwaar valt om van elkaar hulp te ontvangen. Het komt er vooral op aan, of een pas toor het vertrouwen heeft dat hij bij een collega terecht kan, en of hij bereid is zijn vragen zo dringend aan de orde te stellen dat hij hem „niet laat gaan tenzij hij gezegend wordt". Zou iemand pastor kunnen zijn als hij op zijn beurt te veel schroom heeft om zélf hulp te vra gen? Begeleiding Voor de pastor in spe (in opleiding) is, naast de bijbelse, historische en filosofische vorming, vóór alles een goed doordachte begeleiding no dig. Aan de ene kant een duidelijk gestructureerde theoretische stu die, aan de andere kant een even helder gestructureerde fasering waarin de persoonlijke rijpwording van de student wordt beoogd. Uit het onderzoek van dr. Kruijne is een beeld ontstaan van de crisis waarin pastores komen als het „huiswerk" van de verschillende levensfasen niet is gemaakt. Bij alle goede dingen die te zeggen zijn over het niveau van de theologische studie zal steeds weer centraal moeten staan dat academische vorming de gehele mens betreft. Van de docenten wordt daarom een inzet gevraagd die veel meer in houdt dan overdracht van kennis alleen. Voor de pastorale psychologie ligt, aldus dr. Kruijne in zijn boek, een groot terrein braak. De Gr. Een delegatie van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk heeft het voornemen in okto ber en november van dit jaar een uitgebreid bezoek aan Zuid-Afrika te brengen. Dat gebeurt, zo heeft de secretaris van deze bond, ir. J. van der Graaf, meegedeeld, op gemeen schappelijke uitnodiging van de Nederduits Gereformeerde, de Ne derduits Hervormde en de Gere formeerde Kerken in dat land. De delegatie zal bestaan uit ds. L. Tuk ker te Wassenaar, voorzitter van de Bond, ds. C. den Boer te Wagenin- gen, tweede voorzitter, ir. Van der Graaf te Huizen, secretaris, ir. L. van der Waal te Ridderkerk, eerste penningmeester, en prof. dr. C. Graafland te Gouda, hoogleraar vanwege de Geref. Bond. Het is de bedoeling, niet alleen le den van de genoemde blanke ker ken te ontmoeten, maar ook kleur lingen en zwarte mensen. Om zo veel mogelijk contacten te leggen, zullen de delegatieleden vaak twee aan twee door het land reizen. Gouden kamp Het bekende kampeercentrum van het Chr. Jongeren Verbond in Leusden bestaat vijftig jaar. "Een mijlpaal in het jeugd- en jongeren werk van het CJV", zo zegt de jubi leumcommissie in haar uitnodi ging tot het bijwonen van een open dag op zaterdag 7 mei van 10 tot 4 uur aan de Paradijsweg 4 in Leus den. "Duizenden kinderen beleefden in deze periode in het kamp een ge weldige vakantie en honderden vrijwilligers werkten daar met ple zier aan mee. En dat is nog steeds "Leusden", ouders van kinderen die daar op vakantie waren of ko men, de vrijwillige medewerkers en verder alle relaties. Er is voor deze dag een "veelzijdig, informeel programma" gemaakt. Het enige "officiële" ogenblik is om half 2, als de heer W. Littel, voorzitter van de Kommissie Exploitaties van het CJV, de gelukwensen van de orga nisatie overbrengt. Ter gelegenheid van dit gouden ju bileum heeft het CJV een jubi leumblad uitgegeven. Mijlpaal bij het CJV: kamp Leusdenvijftig jaar Voor moskee In de hervormde en gerefor meerde kerkdiensten in Nijmegen is een collecte gehouden voor een bijdrage in de kosten van verbou wing en inrichting van een woon huis tot moskee. De collecte had plaats op verzoek van de plaatse lijke Raad van Kerken. Het besluit de collecte te houden werd zowel in de hervormde als in de gereformeerde kerkeraad met een kleine meerderheid genomen. Er was een gevoel van onzekerheid, aldus een gezamenlijke verklaring van de kerkeraden bij de aankon diging van de inzameling. "Dat is niet zo vreemd; van het begin van zijn ontstaan af, in de zevende eeuw, is de Islam de grote tegen stander en felle bestrijder van het christendom geweest". Toch vinden de kerkeraden het volkomen begrijpelijk dat veel gas tarbeiders voor de beleving van hun godsdienst naar mogelijkhe den zoeken. "Ook al staan we als christenen innerlijk ver van de is lam af en zeggen we niet dat alle godsdiensten gelijk zijn, de directe vraag om hulp ligt er". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Zevenaar G. Al- lers, leraar te Leiden, te Boven- Hardinxveld C. van Sliedregt Oude Tonge, te Heemse J.L. Ravensloot Oostermeer, te Zegveld E.M. Bak ker Nieuwerkerk aan de IJssel; be dankt voor Klaaswaal M. Verduin Brakel, voor Wapenveld E.M. Bak ker Nieuwerkerk, voor Ooster- wolde (Geld.) G. van den End Pa- pendrecht. Geref. Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Rotterdam R.T. Urban Goes. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Wolfaartsdijk A. Vergunst Veen. Overleden: H.J.F. Wesseldijk, Den Haag, 69 jaar, oud-voorzitter van de synode van de Hervormde Kerk, was predikant in Schoonebeek en Eindhoven. Afscheid: vrijdag neemt tijdens een dienst in de Kloosterkerk in Den Haag ds. H. van Beek afscheid als hoofdvlootpredikant. Zijn opvol ger is ds. F.L. van der Bom, die sinds 1963 vlootpredikant (Den Helder) was. Meer inspanning Paus Paulus en de Anglikaanse primaat dr. Donald Coggan (Can terbury) hebben samen de belofte afgelegd dat met nog meer inspan ning zal worden gestreefd naar vol ledige eenheid tussen de 600 mil joen rooms-katholieken en de 65 miljoen Anglikanen. In hun verkla ring spreken zij zich ook uit voor een grotere samenwerking in de missionering onder niet- christenen. Voor de derde keer hebben de rk en Anglikaanse kerkleiders elkaar nu ontmoet. In 1961 bezocht de Angli kaanse primaat Fisher paus Johan nes, tien jaar later volgde de ont moeting tussen paus Paulus en aartsbisschop Ramsey. LEEUWARDEN - Jan Timman behoeft zich niet te schamen voor het verlies van zijn nationale schaaktitel. Viktor Kortsjnoj, de grootmeester, die uit de Sovjet- Unie vertrok werd gisteren zijn op volger. Kortsjnoj is nog altijd de op een na beste speler ter wereld. Op de ranglijst van de wereldschaak bond (FIDE) neemt hij de tweede plaats in achter de regerend we reldkampioen Anatoli Karpov. Kortsjnoj, die vorig jaar naar Ne derland vluchtte en sindsdien in Amsterdam woont, verloor in 1975 de finale van het kandidatentoer nooi tegen Karpov met 111/»-121/2. In Leeuwarden, waar morgen het toernooi om het Nederlands kam pioenschap eindigt, was de tegen stand voor Kortsjnoj aanmerkelijk zwakker. Geheel in stijl behaalde hij dan ook tien punten uit elf par tijen. Hoewel Kortsjnoj zijn partij voorde twaalfde ronde tegen Fred van der Vliet afbrak, werd de titelstrijd toch beslist door de remise van Timman tegen Gert Ligterink. De Rus werd overigens niet de eerste buitenlan der, die schaakkampioen van Ne derland werd. De Indonesiër Tan ging hem in 1961 voor. Volgens de reglementen van de schaakbond kan ieder lid van de KNSB aan elke wedstrijd deelnemen. En Kortsjnoj is nu eenmaal lid van de Rotter damse vereniging Volmac. De titel van Kortsjnoj kwam geens zins onverwacht. Ook niet voor Timman, die het gisteren wel ge loofde. De drievoudige nationale kampioen speelde in de twaalfde ronde met zwart tegen Ligterink in de wetenschap dat hij twee punten op Kortsjnoj achter stond. Ligte rink had gezien zijn mogelijkheden op de vierde (en zelfs derde) plaats alle belang bij tenminste een half punt. Timman legde hem niet te veel in de weg. Na 24 zetten beslo ten beiden dan ook tot remise. De eindrangschikking is niet alleen van belang voor de geldprijzen maar ook voor de volgorde op de nationale ranglijst, die in sterke mate de keuze voor het nationale team bepaalt. Een verrassing was gisteren de ne derlaag van Donner tegen Van Baarle waardoor Donner nog niet zeker is van de derde positie. Ree, die een punt minder heeft en nog een afgebroken partij tegen (Van der Sterren, kan op gelijke hoogte komen. ADVERTENTIE Als u gelijktijdig op meer plaatsen warm water tapt en er treedt drukverlies op, dan ligt dat aan uw warmwaterapparaat. Wij adviseren u graag en gratis bij het oplossen van zo'n probleem. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) De nieuwe kampioen: Viktor Kortsjnoj In de avonduren kwam er geen ver- Ue stand is: andering meer in de stand. De drie l- Kortsjnoj 10 punten 1 afgebroken partijen van der Vliet- 2. Timman 8,5 Kortsjnoj, Hofland-Hartoch en Van 3. Donner 7,5 der Sterren-Ree) werden opnieuw 4. Ree 6,5 1 afg.) afgebroken. 5. Langeweg en Ligterink 6,5 Dressuurbeker WASSENAAR - In de manege „Santhorst" in Wassenaar werd de in 1976 in ere herstelde jaarlijkse equipe-wedstrijd tussen de Leid- sche Studenten Carroussel Veree- niging en de Leidse Rij- en Jacht club verreden. Aan de L 2-proef, die gejureerd werd door mevrouw Kolbe, namen beide verenigingen met een equipe van acht man deel. Na een sportief verloop bleef de wisselbeker de „Leidse Dressuur beker", in handen van de Leidse Rij- en Jachtclub. Uitslagen: 1. Mej. Van der Spek LRJC; 2. T. Jansen LRJC; 3. mej. A. de Pont LSCV; 4. mej. V. Koiter LSCV. ZONDAG EERSTE KLASSE UVS 2 20-34 CW 2 20-14 VUC 2 20-30 Zwyndr. 2 20-14 F'noord 3 20-28 RVC 2 20-13 Unitas 2 20-26 Quick 2 20-12 Xerxes 2 20-21 Olympia 2 20-12 Papendr. 2 20-14 TWEEDE KLASSE A DHC 2 20-32 RAVA 2 20-17 VUC 3 19-29 VCS 2 19-17 DHL 2 20-23 Blauw Z. 2 20-16 Wilhelm. 20-21 Lugdunum .20-15 R'burg 2 20-20 Laakkw. 2 20- 9 RKAVV 2 20-20 DERDE KLASSE A Lens 2 22-34 Teylingen 2 22-19 R'burg 3 21-31 LFC 2 22-18 Verburch 2 21-29 VCS 3 22-18 DOCOS 2 22-26 RKDEO 2 22-18 UVS 3 22-23 RVC 3 22-17 Scheven. 2 22-21 Lisse 2 22-16 DERDE KLASSE B HBS 2 22-34 DHC 3 21-19 Vredenb. 2 22-29 HMSH 2 22-18 DOSR 2 20-28 Laakkw. 3 21-18 Alphen 2 22-26 ASC 2 22-18 Spoorw. 2 22-25 Lisse 3 21-15 Postd. 2 22-22 R'burg 4 22-10 ADVERTENTIE TERUEL - De Belg Freddy Maer tens blijft zich als de ware wereld kampioen gedragen in de Ronde van Spanje. Gisteren behaalde de „prijsbewuste" Maertens in de zesde rit van Valencia naar Teruel zijn vijfde ritzege. Maertens was de snelste sprinter uit een groepje van negen man, dat een winst van een kleine twee minuten had opge bouwd op het grote peloton. Nadat het rennersveld 120 kilome ter in het bergachtige terrein een vrij hoog tempo had aangehouden ging de lijstaanvoerder zelf tot de aanval over. Slechts acht renners konden hem volgen, waaronder de Nederlander Jos Schipper en Maer tens' ploeggenoot Michel Pollen- tier. Laatstgenoemde trok voor de wereldkampioen de sprint aan en tegen dat geweld was uiteraard niemand bestand. De uitslag: 1. Maertens; 2. Thaler; 3. Lasa; 7. Schipper. Het algemeen klassement 1. Maertens; 2. Lasa op 40 sec.; 3. Gonzales Linares op 1.24; 9. Den Hertog op 4.21. De boodschappen bij uw groentehandelaar betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een nieuw polshorloge. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. Eurocheque De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11