Politie verdenkt 36 mensen Officier eist vijftien jaar Casino Valkenburg: ook nadelen gemeenschap Zeker geen voorkeur voor PvdA FRAUDE BIJ SOCIALE DIENST ROTTERDAM: In dubbele moordzaak: Programma's gebundeld PAS VOOR GENEESMIDDELEN Werkgroep wil boycot van feestelijke opening .ZATERDAG 30 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (SP) - Na 25 flesjes bier, vier am- fetaminepillen en het snuiven van vier gram her oine ging de 23-jarige Ron M. samen met zijn broer Peter (22) op het inbrekerspad. Het werd ^een bloedbad. Twee jonge mensen werden in de "nacht van vrijdag 22 op zaterdag 23 oktober vorig ■^jaar in hun woninkje aan het Amsterdamse Spui op een afschuwelijke manier afgemaakt. Frans Andriessen (KVP) gisteravond in Lisse: (Van één onzer verslaggevers) LISSE - KVP-fractieleider in de Tweede Kamer, Frans And riessen, heeft gisteravond in Lisse tijdens een verkiezings bijeenkomst van het CDA, nogmaals nadrukkelijk be- DEN HAAG (ANP) - Kamervoorzitter Vondeling meent dat met de nieuwe uitgaaf "verkiezingsprogramma's" een grote dienst wordt bewezen aan zeer velen. Hij schrijft dat in het gisteren verschenen boekwerk dat (in alfabetische volgorde) de verkiezingsprogramma's bevat van dertien politieke groeperingen. De verkiezingsprogramma's werden bijeengebracht en van een re gister voorzien door prof. dr. I. Lipschits te Groningen. Het boekwerk "verkiezingsprogramma's" werd uitgegeven door de staatsuitgeverij in Den Haag. toogd dat de PvdA voor de ver kiezingen zeker geen intentie verklaring van de kant van het CDA hoeft te verwachten. And riessen: „In 1972 hebben de christen-democraten voorkeur uitgesproken voor samenwer king met de progressieven. Die uitspraak is destijds door de PvdA en de PPR met hoonge lach ontvangen. Het heeft trouwens ook tot niets geleid want de kabinetsformatie '72/'73 was misschien wel de moeilijkste in de Nederlandse politieke geschiedenis. Daarom zullen we na de verkiezingen op basis van program-vergelijking en op basis van wederkerige be reidwilligheid onze regerings partner kiezen. En dat het CDA gaat regeren staat vrijwel vast zolang PvdA en VVD elkaar blijven uitsluiten". De mogelijkheid van een christen-democratisch min derheidskabinet zag Andries sen niet zo zitten: „Om te kun nen regeren heb je toch een meerderheid in het parlement nodig. Daarom geef ik verre de voorkeur aan een parlementair meerderheidskabinet, zeker ook gezien de enorme sociaal- economische problemen waar we voor staan. Maar de partners van zo'n meerderheids-kabinet zullen elkaar dan wel vooraf op hoofdlijnen van beleid moeten kunnen vinden. De geschiede nis van het kabinet-Den Uyl heeft bewezen dat een kabinet uit polarisatie ontstaan ook aan de polarisatie ten onder gaat". Andriessen, die zich nogal af zette tegen de wijze waarop de PvdA zijn verkiezingscam pagne voert, tekende onder meer bezwaar aan tegen het op schrift op de affiches van de so cialisten: „Kies de minister president". Andriessen: „In Nederland kiezen we geen minister-president. We stem men op een partij en op een programma maar niet op een persoon". "Een uiterst trieste zaak", zei de Amsterdamse rechtbankpresident mr. P. Michels gisteren aan het be gin van een lange zitting die tot in de avond voortduurde. Officier van Justitie mr. J. Wolfs maakte de ernst van de zaak op een andere manier duidelijk. Hij eiste een ge vangenisstraf van vijftien jaar, als mede terbeschikkingstelling van de regering. Voor de rechtbank stond Ron al leen terecht. Omdat zijn broer des- Etijds militair was zal hij zich bin nenkort moeten verantwoorden voor de Krijgsraad in Arnhem. Zo wel de rechtbankpresident als de raadsman van Ron, mr. I. de Vos, lieten ter zitting duidelijk merken zij die gescheiden behandeling betreurenswaardig vonden. Kil en emotieloos legde Ron de rechtbank uit wat er die avond en nacht was gebeurd. Hoe zij een kraak wilden zetten bij een uit- ht- zendbureau aan het Spui, hoe ze-op de begane grond en op de eerste etage twee geldkistjes en wat siera- lel. den hadden vergaard, en hoe ze vervolgens op de tweede verdie ping terechtkwamen. Gevelreiniger Ron: "Op die tweede stage bleken, tegen onze verwach ting in, mensen te wonen. Een jon gen en een meisje. Van onze leef- Ze lagen in bed. Die jongen vroeg wat er aan de hand was. Ik bedreigde hem met mijn revolver, ■■■vroeg hem om geld, en zei dat hij verder zijn smoel moest houden. Mijn broer Peter ging met het meisje naar beneden. Ze zei dat ze daar nog wat geld had. Even later ben ik ook naar beneden gegaan. Ik heb het meisje toen op de bank ge- legd en haar genomen. Ze bleef al die tijd angstig liggen. Ze huilde. Daarna heeft mijn broer haar mis- bruikt". 161- Kabinet legt regels voor ^jeugdigen op uJn bedrijven )EN HAAG (SP) - Vooruitlopend p algemene "grondregels" voor werknemers in ondernemingen eeft het kabinet een wetsvoorstel ngediend over jeugdige werkne- lers. Vólgens het voorstel wordt e werkgever verplicht jeugdige versonen voor te lichten en hen te iegeleiden op een wijze die bevor derlijk is voor hun vorming. Het oorstel bepaalt ook, dat een on- lememing met veel jeugdigen één if meer mentoren ter begeleiding 'an die jeugdigen moet aanstellen. £en onderneming met tenminste ien jeugdigen zal een jongerenreg- ement moeten hebben. Peter zou toen zijn verchroomde motorketting, die hij als broekriem droeg, hebben afgedaan. Daarmee heeft hij boven de jongen doodge ranseld. Ron: "Ik bleefUij het meis je. Op een gegeven moment hoorde ik kreten van pijn en het suizen van de motorketting. Daarna was het stil en kwam Peter weer naar bene den. Toen ik boven ging kijken was de jongen al dood. Ik heb zijn pols nog gevoeld. De hartslag was ook al weg. Ik heb maar een deken over hem heen gelegd. Er ging van alles door mijn ho.ofd heen. Ik ben naar beneden gegaan en heb een vlees mes uit de keukenla gepakt. Ik vond dat het meisje toen ook maar dood moest. Ze was tenslotte de enige getuige nog". Hoe Ron het meisje had afgemaakt wist hij ter zitting niet meer. Maar bij de verhoren had hij zeer gede tailleerd beschreven hoe hij haar hals had doorgesneden. Dat gebrek aan herinnering bracht mr. De Vos er in zijn pleidooi toe te opperen dat niet Ron maar Peter ook het meisje had doodgemaakt, een versie waarvan de officier van justitie niet wilde horen. Volgens Ron waren ze in totaal zo'n anderhalf uur met de jongen, de 22- jarige Job H. en het meisje, de 21- jarige Josje D. bezig geweest. Daarna waren ze naar een café ge gaan, waar ze de buit (zo'n ach thonderd gulden) in drank hadden omgezet. Behalve moord was Ron ook nog een tweetal straatroven tenlastege- legd. De officier had een greep ge daan uit vele tientallen gevallen van straatroven, inbraak, diefstal enz. die Ron na zijn arrestatie had bekend. Veelal had hij die samen met z'n broer gepleegd. Ze waren allemaal gebeurd na 23 mei vorig jaar, de dag waarop Ron de gevan genis had verlaten na een straf van twee jaar te hebben uitgezeten we gens een roof met geweld. Want geweldpleging^ was de specialiteit van de gedrongen straatvechter, die evenals zijn broer in kringen van Heli's Angels verkeerde. De conclusie van het psychiatrisch rapport was dat Ron enigszins verminderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Er bestond bij hem gevaar voor herhaling. Daarom zou verpleging hem kun nen helpen. Ron wilde zelf ver pleegd worden. Hij zei: "Het is heel verschrikkelijk wat ik heb gedaan, en ik wil het geluk niet leren ken nen dat ik die jonge mensen heb ontnomen, maar het rottigste is dat ik van mezelf niet kan begrijpen dat ik zoiets heb gedaan. Ik wil best een terbeschikkingstelling". Maar nadat hij de zware eis van mr. Wolfs had aangehoord reageerde hij anders: "Ik had heus wel een lange gevangenisstraf verwacht, maar ik vraag me nu af of het nog wel zin heeft me na deze lange straf nog te verplegen. Nu ga ik liever dood". Uitspraak over zes weken. ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft in totaal zesendertig mensen verhoord, die worden verdacht van fraude met overheidsgel den. Onder hen zijn negen ambtenaren van de gemeentelijke sociale dienst, vier werkers van het West-Kruiskade-project WKP en drieëntwin tig bemiddelaars. De verdachten knoeiden met gelden van bijstanduitkeringen aan Rotterdam mers, die uit Suriname afkomstig waren. Welk bedrag met de fraude is gemoeid is niet bekend. AMSTERDAM - Op tien kilometer hoogte boven Frans grondgebied overhandigt KLM-purser J. W. Janssen (rechts) de knoopsgatversierselen, behorende bij de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau aan de arts F. A. Bolsius (midden) uit Den Haag. Links stewardess Klara van Ringen, die champagne aangereikt. Tweede van links de zoon van de dokter. ENSCHEDE (ANP) - De apothe- middelen met elkaar combineren ken in Enschede zullen vanaf 2 mei kan niet. Soms wordt de werking geneesmiddelenpaspoorten gaan van een geneesmiddel door een an- invullen. Het geneesmiddelenpas- der middel teniet gedaan, soms poort is bestemd voor mensen die wordt de werking versterkt, gedurende korte of lange tijd Naast de mogelijkheid om minder meerdere medicijnen naast elkaar gelukkige combinaties op te spo- gebruiken. Medicijnen kunnen ren, kan het geneesmiddelenpas- door één of meer artsen zijn voor- poort een hulpmiddel zijn bij waar- geschreven. Onbeperkt genees- nemingen, b.v. tijdens het wee- ADVERTENTIE Galerie Gabriëls Noordeinde 157a - Den Haag Telefoon 070-658472 Voorjaarsexpositie Schilderijen en aquarellen van meesters uit de Romantische en Haagsche School, 29 april t/m 14 mei dagelijks 11 tot 18 uur keinde. Een waarnemend arts kan op het paspoort onmiddellijk zien wat de hem onbekende patiënt reeds gebruikt en zal dus hiermee rekening künnen houden. Het zelfde geldt voor die patiënt die meerdere artsen of specialisten consulteert. Gepensioneerden DEN HAAG (SP) - Mensen die vrijwillig eerder met pensioen gaan kunnen wel tot hun 65-ste in het ziekenfonds blijven als verplicht verzekerde. De ministerraad heeft gisteren besloten maatregelen te treffen om dit mogelijk te maken. Bij wijze van experiment is in en kele bedrijfstakken de mogelijk heid van vervroegd pensioen ge schapen. In de bouw is zo'n rege ling op 1 april van dit jaar ingegaan. Binnenkort volgen regelingen in de haven- en metaalsector. Vast staat echter, dat de verdachten bedragen variërend van f 500 tot f 2000 in hun zak staken voor "be middeling" bij het verkrijgen van uitkeringen van de overheid. De officier van Justitie, mr. J. Schoonaard, deelde mee, dat het bedrag waarvoor de Sociale Dienst is benadeeld naar het zich thans laat aanzien de f 500.000 niet te bo ven zal gaan. Volgens de officier van justitie, rust er geen verdenking op de beleid sambtenaren van de Sociale Dienst. Van het grote aantal amb tenaren (800), werkzaam bij de dienst, heeft slechts een klein groepje zich aan strafbare hande lingen schuldig gemaakt. In het vooronderzoek zal de officier na gaan hoe het mogelijk is, dat de wanpraktijken niet eerder zijn ont dekt. De fraude bestond uit het opmaken van valse rapportages. Hierdoor ontvingen mensen, die geen recht op uitkering hadden, geld. Een aan tal van de klanten speelde het spel mee. Zij werden daartoe door be middelaars aangezet. De frauder ende ambtenaren eisten een deel van het geld op door de mensen te vertellen dat ze geen recht op uitke ring hadden of slechts het recht op een geringer bedrag. Surinamers, die in dienst waren van de stichting sociale belangen Surinamers en gewerkt hebben aan het WKP-project, hebben hun ver trouwenspositie onder hun land genoten misbruikt. Zij waren aan gesteld om contacten te leggen tus sen pas in Nederland gearriveerde Surinamers en de ambtenaren van de Sociale Dienst. Zij vertelden hun landgenoten, dat bepaalde ambtenaren alleen voor hun belan gen opkwamen als zij daarvoor geld kregen. Onbekend met de Neder landse gewoonten stonden de pas uit Suriname gearriveerde mensen bedragen van f 500 tot 2.000 aan de WKP-werkers af. het nu al maanden lang durende politie-onderzoek is thans voor wat betreft de ambtenaren afgesloten. De directeur van de gemeentelijke Sociale Dienst, de heer B. Bruens (59 jaar), kwam in september vorig jaar tot de ontdekking dat zich in zijn dienst onregelmatigheden voordeden. Hij deed aangifte bij de politie. Deze week deelde hij mee ontslag te nemen naar aanleiding van de problemen binnen de dienst. Er bestaat tegen de direc teur geen verdenking. ADVERTENTIE TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK INTRODUCTIE-LEZING woensdag 4 mei a s. aanvang 20.15 uur Museum voor Volkenkunde Steenstraat 1 Leiden Toegang GRATIS ep,o3oor Gerard van Zuuren oor- 'alkenburg - Het Zuidlimburgse 'alkenburg ziet met gemengde ge oelens de opening tegemoet van lederlands tweede casino. Voor aantal Valkenburgers hoeft het enuidelijk niet. En dat zullen ze dootraks op 6 mei niet onder stoelen of steken. r Henk Kwakkemaat: weinig i voor feestvreugde Het felst gekant tegen het casino is de werkgroep Valkenburg Ge meenschap. In een open brief heeft de groep alle verenigingen alsmede de middenstanders opgeroepen de feestelijke opening te boycotten, of, zoals het in die open brief heet, niet te fungeren als een vlag op een modderschuit. Voorzitter van Valkenburg Ge meenschap is de 33-jarige Henk Kwakkemaat, leraar handenarbeid en tekenen aan de plaatselijke scholengemeenschap. Hij stelt „In het algemeen is er voor de gemid delde Valkenburger weinig reden tot feestvreugde rond de opening van dat casino". Vervolgens somt hij vijf punten op die hem en de andere leden van de werkgroep - onder anderen een ho telhouder, enkele werkende jonge ren en twee vormingswerkers - niet lekker zitten. Dat zijn: de vreemde gang van zaken bij de plaatsbepa ling, de ondemocratische besluit vorming, de verspilling van ge meenschapsgeld, het verkwanse len van gemeenschapsbezit en de stijgende prijzen van huren en- woningen. Henks uitleg: „Allereerst dit, we zijn niet tegen een casino op zich. Principieel hebben we geen enkel bezwaar. Het gaat hier om de ma nier waarop het een en ander is ge realiseerd. Die is bedenkelijk. Het is net alsof er een stoomwals door de gemeente dendert. Alsof er ten koste van alles een casino moest komen. Het begon al met de schouwburg, die we hier in het cen trum hadden. Daar was iets moois van te maken voor de bevolking. Maar nee. Het werd vérkocht aan de Hema, omdat ze de opbrengst van een half miljoen zo goed konden gebruiken om een plantsoentje voor het casino aan te leggen en waar nu dat plantsoentje komt, in een onpersoonlijke projectontwik kelaarsstijl, was eens een heerlijk idyllisch vrijparkje. Dat zijn al twee gemeenschappelijke voorzienin gen die verkwanseld, opgeofferd zijn aan het casino". „Ook de hele gevoerde procedure is volgens ons ondemocratisch ge weest. De belangrijkste beslissin- gen zijn genomen in besloten raadsvergaderingen. De onzuivere meningsvorming is gestimuleerd, onder meer doordat raadsleden een gratis avondje aangeboden kregen in het casino van Baden-Baden. Ze hebben geld gekregen om zich daar te vermaken". Eurohal „Voorts is volgens ons de druk op de woningmarkt wel erg groot ge worden. Dat casino brengt twee honderd personeelsleden mee, haast allemaal niet-Limburgers, die voor een flink deel hier willen ko men wonen. En er is in Valkenburg al zo weinig woongelegenheid, vooral voor jongeren en alleen staanden. Je zit met bouwverboden en beschermde stadsen dorpsge zichten. Maar het casinopersoneel overbiedt alles. Ze geven de gekste prijzen zodat onze eigen inwoners zelf niet aan bod komen. Die wor den weer een paar trapjes lager op de wachtlijst geduwd. Bovendien, wat heeft het allemaal al niet ge kost. Het casino komt in de Euro hal, een oude vliegtuighangar. Die hal is voor vier miljoen van een par ticulier gekocht, terwijl hij maar ongeveer een miljoen waard was. Hij is zo goed als afgebroken. Al leen de spanten en de fundamenten hebben ze laten staan en daar om heen hebben ze voor zes miljoen nieuwbouw gepleegd. Dat vind ik smijten met gemeenschapsgeld. Het is de vraag nog maar of daar iets van terugkomt voor de gewone Valkenburger. De winsten vloeien in de staatskas". En tot slot „Als het er op aan komt, worden de verenigingen en de middenstand hier niet serieus ge nomen en voor voldongen feiten gesteld. Nu wil men ze op 6 mei wel laten opdraven als folkloristisch element, als versiering bij de ope ning. Daarom hopen we dat men zich niet'als hofnar laat gebruiken op het feest van functionarissen, commissarissen, adviseurs en pro fiteurs". Te groot Voorzitter van de Valkenburgse winkeliersvereniging, zestigjarige G. Smeets, is het voor een groot deel met de werkgroep eens. „Het is allemaal te groot opgezet. We zijn voor het behoud van Valkenburg als kleinere toeristische gemeente. Het had iets exclusiefs moeten worden, aangepast aan de Valken burgse sfeer. Daarom ook hadden we het casino liever gehad in kasteel-Oost, midden in het Geul dal. Maar wat krijg je nu? Er komen mensen wonen die niet in Valken burg thuishoren, die net zo goed er gens anders kunnen wonen. Nee, het is nog maar een grote vraag of wij er als gemeenschap wijzer van worden, van zo'n casino". Onbegrip over deze opvattingen treffen we aan bij - hoe kan het ook anders - VW-directeur A. Sand- fort. Hij zegt „Het gaat om een groepje jongeren dat tegen dat ca sino aanschopt. Nee, geloof me nou, heel Valkenburg zal ongetwij feld meeprofiteren van het casino. Hoe kom je in een typische toeris tenplaats als Valkenburg tenslotte is en waar het verboden is industrie te vestigen, anders aan werkgelegenheid. Deze De laatste hand wordt gelegd Volgende week is de opening. schone industrie, is een interessant verlengstuk van alles wat we al te bieden hebben. We zijn er in Val kenburg juist bijtijds bijgeweest om dat beperkte seizoen te verlen gen. Je kan tegenwoordig niet meer leven van twee of drie maanden per jaar. Het casino trekt het hele jaar door mensen naar Valkkenburg. Echt, daar profiteren de hotels en pensions en in totaal 12.000 bedden, dat is net zoveel als Amsterdam, van mee, even goed als de negentig souvenirzaken, de 200 bars en ca fe's en alle bezienswaardigheden. Tachtig procent van de 12.000 Val kenburgers is tenslotte afhankelijk van dat toerisme".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7