gemeente vaak te vlug af «Beleggers zijn Nieuwe bouwplannen voor 'dure' Coebel Projectontwikkelaar is er als de kippen bij" Waal: 'Tegen zin gemeente ingaan loont niet' u Gebrekkige machtsmiddelen ZATERDAG 30 APRIL 1977 LEIDEN Paul; 'O-O wsw LEIDEN - De gemeente Leiden heeft al een paar keer achter het net gevist. Si!lm Verscheidene grote fabriekscomplexen werden voor de neus van de ge- nam meente weggekocht door snelle projectontwikkelaars of beleggers. Meer dtd< dan eens gebeurde dat met objecten, die ook aan de gemeente te koop rvm waren aangeboden. De particuliere ondernemingen waren blijkbaar bereid °wi' om meer te betalen. 'oerd Bekend (of liever gezegd berucht) eren zijn in dit verband de aankopen van tel firma De Bolster, die de gemeente q] een paar keer te vlug is afgeweest of &ewoon meer heeft geboden. ,war' Maar De Bolster is niet de enige, die np belangstelling heeft voor objecten 'tel' in de Leidse binnenstad. Eén van A. de grootste bouw- en ontwikke lingsmaatschappijen in het land, Wilma, is van plan het complex van za- dg ujt Leiden vertrekkende textiel- ®r®0* fabriek Krantz (tussen Oude Singel en Langegracht) te kopen. Wilma 152, overweegt de bouw van premie- ants, koopwoningen op het na de sloop van het fabrieksterrein viijko- r' menc*e terrein. Over dit plan wordt op het ogenblik met de gemeente atgr' onderhandeld. laan jvjiet kinderachtig De bedragen die met deze verko pen gemoeid zijn, zijn overigens tdei n'et kinderachtig. Voor het rordl Krantz-complex (dat een opper toon vlakte heeft van 10.000 m2) moet tel. toch al gauw zo'n 2,5 miljoen gul lid- den worden neergeteld. Nog niet zo lang geleden heeft een andere ontwikkelingsmaatschap pij, Kavel BV, het complex van de teI voormalige LBF-broodfabriek aan ider de Korte Mare gekocht, eveneens met de bedoeling op die plek tel nieuwbouw te plegen. Over die plannen is nogal wat te doen ge- weest, want de gemeente wilde Ka- vel geen toestemming geven het i door de onderneming opgestelde bouwplan uit te a Het probleem daarbij is dat de ge meente slechts over gebrekkige machtsmiddelen beschikt om de bouw van objecten, die op een be paalde plaats ongewenst zijn, tegen te houden. De bouwverordening biedt weliswaar nog enige houvast (een bouwplan moet aan de voor- r schriften voldoen), maar vaak is dat - niet voldoende. De gemeente kan 1 daarmee namelijk geen invloed uitoefenen op de bestemming van de grond of het object. Over het algemeen wordt de ge meenteraad verzocht, zo snel moge- lijk een zg. voorbereidingsbesluit te nemen voor het gebiedje, waarin een bepaalde aankoop heeft plaats- gevonden. Daarmee krijgt het ge- - meentebestuurdemogehjkheid.de uitvoering van ongewenste plan nen in ieder geval een jaar uit te stellen. Daarna moet er voor het gebied een bestemmingsplan wor den opgesteld. De laatste voorbereidingsbeslui- ten, die de gemeenteraad heeft ge nomen, hebben betrekking op het stadsdeel waarin het fabriekscom plex van Krantz is gelegen, en op het gebied tussen Hooigracht en Herengracht. In dit laatste gebied heeft De Bolster weer een complex aangekocht. Vrij rustig Hoewel Leiden de laatste tijd dus een paar maal is opgeschrikt door grote aankopen in de binnenstad, ging het er in Leiden tot nu toe in vergelijking met de grote steden vrij rustig aan toe. Nu de concur rentie in de bouw steeds heftiger vormen gaat aannemen, lijkt daar verandering in te komen. Maar de langdurige passiviteit die projec tontwikkelaars tot nu toe aan de dag legden ten aanzien van Leiden zou een weerspiegeling genoemd kunnen worden van de zwakke economische positie van de stad. Zeker in de binnenstad is er nog wel ruimte voor investeringen. Maar investeren in een oude en deels verwaarlossde binnenstad is duur. Ook speculatie lijkt in Leiden niet zo veel voor te komen. De ontwik keling van de grondprijs is daar voor niet zo "gunstig" als bijvoor beeld in Amsterdam. Leiden is geen krachtig centrum met grote industrieën. Overigens wijzen ook de projectontwikkelaars erop, dat speculatie ook voor hen ongunstig is: het werkt stagnerend op hun bouwactiviteiten. Uit de geschiedenis van de Coebel (zie het betreffende stuk op deze pagina) blijkt overigens wel dat de grens tussen "goed gokken" (het nemen van een bepaald onderne mersrisico) en louter speculeren op toekomstige ontwikkelingen moei lijk te trekken is. Wethouder Waal (stadsontwik keling) wil bepaald niet alle pro jectontwikkelaars overéén kam scheren. Als "iemand iets wil bouwen dat past in het gemeen telijk beleid, dan is daar geen bezwaar tegen. "Met welk oog merk wordt iets gekocht? Is het als winstobject of om iets te kunnen bouwen. De kopers die het er om te doen is zich te ver zekeren van bouwopdrachten, die willen zich wel richten naar de wens van de gemeente, als ze maar kunnen bouwen. Soms zijn ze dan ook bereid tot in spraakprocedures". In de praktijk blijkt echter het optreden van ontwikkelaars vaak complicaties te geven. "Er zijn verschillende com plexen die de gemeente had wil len kopen, maar die voor de neus van de gemeente aan an deren zijn verkocht", aldus Waal. "Soms ging men dan met het bod van de gemeente lopen leuren om elders net iets meer te krijgen, zoals bij het pand van Zaalberg aan de Herengracht. Bij de verkoop van het LBF- complex is er onderhandeld met twee partijen tegelijkertijd. Kavel heeft er veel te veel voor betaald. En dan komen ze bij de gemeente klagen dat hun plan niet rondkomt". Moeilijke positie "Als gemeente zit je in een moeilijke concurrentiepositie. Daar staat tegenover dat onder tussen wel is gebleken dat het niet lonend is voor particulieren om iets te kopen dat de ge meente wilde hebben. Ik ken dan ook geen geval waarin de betrokken koper geen moei lijkheden heeft gekregen. Denk maar aan het Rotogravure complex: ik kan me niet voor stellen dat dat nu zo'n winstge vend object wordt". "Wie teveel betaalt voor een be paald stuk grond moet een te grote bouwmassa ontwikkelen om die grond rendabel te ma ken. Dat kan de bouwer in con flict brengen met de bouwver ordening of er kan een voorbe reidingsbesluit voor dat gebied genomen worden". Door Tom Maas en Joop Maat De tuindersgrond van de Coebel (in Zuid-Westachter de Haag- weg is verschillende malen van eigenaar verwisseld waarbij de prijs steeds meer opliep. Is so ciale woningbouw nog moge lijk? Twee jaar geleden is een plan gemaakt dat nu in de prul lenmand is verdwenen. De nieuwe eigenaar wil nu in to taal zeshonderd woningen rea liseren op deze kostbare tien hectaren grond. Q De activiteiten van projectontwik- keiaars hebben een andere achter grond dan de handelwijze van spe culanten. Speculanten zijn erop uit, 3 een bepaald object te kopen om het vervolgens met zoveel mogelijk winst weer van de hand te doen. Zelf zijn ze niet van plan ook maar iets met het object te gaan doen. vm.- Projectontwikkelaars kopen objec ten juist omdat ze er wel iets mee willen doen. Over het algemeen is dat afbreken, om op de vrijko- Liriosé mende grond nieuwbouw te kun nen plegen. Dat geldt bijvoorbeeld oiogei voor de plannen van Kavel en 30 uu Wilma in Leiden. Sta' Beide projectontwikkelaars zijn 66, voortgekomen uit de bouw. Wilma was vroeger een aannemingsmaat schappij in Weert. Geleidelijk aan is het geworden tot één van de groot- 1 uu ste projectontwikkelaars in het land. prekf Jaren zestig De projectontwikkelaars zijn in feite pas in de jaren zestig van de grond gekomen. Tot die tijd was er namelijk zo'n aanhoudende stroom van bouwopdrachten geweest, dat de aannemers een vrij constante omzet konden realiseren. Toen ech ter het aantal aan te besteden wer ken begoji terug te lopen, zon men op mogelijkheden om als bedrijf minder afhankelijk te worden van het al of niet loskomen van bou wopdrachten. Eén van de mogelijkheden daartoe was het zelf financieren van de pro jecten die men wilde bouwen. Daartoe werd contact gelegd met een financiële instelling als een bank of een beleggingsmaatschap pij en de weg naar de projectont wikkeling lag open. Andere projectontwikkelings maatschappijen zijn oorspronke lijk afkomstig uit de financiële reld. (Hypotheek)banken en verze keringsmaatschappijen hebben grote bedragen te beleggen en rich ten zich daarmee op onroerend goed. (Bijv. de huizen van de Na tionale Nederlanden in de Leidse Merenwijk). Nieuwe wijken De belangstelling van projectont wikkelaars gaat vooral uit naar het bouwen van nieuwe stadswijken, zoals die vooral in groeigemeenten als Capelle en Zoetermeer werden en worden gerealiseerd. Ook voor uitbreidingsplannen in Leiden hebben ze grote belangstelling. Wilma heeft zelfs al een compleet schetsplan voor de bebouwing van de Stevenshofjespolder bij het Leidse gemeentebestuur inge diend. Het is duidelijk dat een projec tontwikkelaar probeert in een zo vroeg mogelijk stadium van nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te zijn. De grote maatschap pijen hebben dan ook een aparte afdeling onderzoek, die zich uit sluitend bezig houdt met het ver zamelen van informatie. Daartoe worden niet alleen streekplannen, structuurplannen en bestem mingsplannen bestudeerd, maar ook kranten en tijdschriften en no ta's van de provincie en van het rijk, zoals de verstedelijkingsnota. Zodra men weet dat een bepaald uitbreidingsplan op stapel staat, gaan de projectontwikkelaars aan de slag. Men zegt in eerste instantie in contact te treden met het ge meentebestuur, maar dat is lang niet altijd het geval. Vaak probeert men eerst de hand te leggen op stukken grond die in het uitbrei dingsgebied liggen. Dit met het doel om later in de onderhandelin gen met het gemeentebestuur ster ker te staan (en uiteraard om de winst op de grond in eigen zak te kunnen steken). Concurrentie De concurrentie is echter scherp. De bouwmarkt vertoont al enige tijd de neiging tot inzakken. De ontwikkelaars doen elk voor zich hun uiterste best om aan nieuwe bouwprojecten te komen. Vandaar de steeds toenemende belangstel ling van dergelijke ondernemingen voor de binnenstad, zeker nu de be langstelling voor het wonen in de binnenstad weer groter wordt. Het laatste voorbereidingsbesluit zal dus nog wel niet genomen zijn De projectontwikkelaars zitten bo venop de markt, zo verzekeren be trouwbare bronnen. Ze krijgen hun informatie via publicaties, rappor ten, de gemeente, informele ge sprekken, de Kamer van Koophan del. de makelaars, enz. Ze proberen er zo snel mogelijk bij te zijn, want er heerst een geweldige onderlinge concurrentie. Een andere informant zegt: "Over het algemeen kun je zeggen, dat de ontwikkelaars voortdurend scherp letten op de mogelijkheden die zich voordoen. Ze zijn er als de kippen bij zodra er een uitbreidingsplan wordt opgesteld (vaak nog eerder, zoals we hierboven hebben gezien). De grotere ontwikkelaars zorgen er verder voor. dat ze zelf alle discipli nes in huis hebben. Ze zorgen voor de bouwplannen, maar ook voor het bouwrijp maken van de grond, en voor de financiering van het ge heel. Ze bieden een gemeente het hele pakket aan, en die hoeft dan alleen nog maar ja te zeggen". Als de gemeente voor een be paald gebied een voorberei dingsbesluit neemt kan men daar ongewenste ontwikkelin gen tegenhouden gedurende een jaar. Het is een middel dat Waal de laatste tijd verschei dene malen heeft moeten han teren. "Dergelijke voorberei- dingsbesluitén zijn nodig om te voorkomen dat het binnen- stadsbeleid, zoals we dat willen voeren, doorkruist wordt. Het is toch te gek dat je enerzijds een hele inspraakprocedure op gang brengt om met z'n allen te bepalen wat je met de binnen stad aan wil. terwijl anderzijds dat beleid doorkruist zou wor den door groepen die dat alleen kunnen omdat ze een hoop geld hebben". De openbaarheid van het ge meentelijk bestuur kan op dit punt moeilijkheden geven. "De plannen komen wel vroeg naar buiten, maar de gemeente heeft geen grip op de grondpolitiek om de ontwikkelingen te be heersen. Het bekendmaken van plannen kan tot prijsstijgingen leiden waardoor het hele plan zelfs in gevaar komt. Als het structuurplan voor de binnen stad klaar is, is dat al een stap in de goede richting: dat schept duidelijkheid. Bovendien moet er een nieuwe wet komen die de grondpolitiek bevredigend re gelt. Want het is wel duidelijk dat naarmate je verder komt met de stadsvernieuwing je steeds meer de noodzaak ziet van een goed geregelde grond politiek". De grond in de Coebel heeft weer een nieuwe eigenaar. Nu is de ge lukkige bezitter de uit de Utrechtse dreven afkomstige bouwonderne ming LTR. Deze heeft aan Euro woning opdracht gegeven na te gaan in hoeverre (sociale) woning bouw nog mogelijk is op dit laatste stuk braakliggend land in Zuid- West. Het is voor de nieuwe eige naar te hopen dat het deze plannen beter vergaat dan die van zijn voor ganger dat plan, van projectont wikkelaar Van de Linden, is uitein delijk in de prullenmand terecht gekomen. De treurige geschiedenis van dit deel van Leiden (het weiland achter de Haagweg in Zuid-West) waar nog steeds niet de beoogde wo ningbouw gerealiseerd is, neemt een aanvang in 1968. Het Elisabeth Ziekenhuis koopt in september van dat jaar van drie tuinders flinke stukken grond voor totaal 1.029.340 gulden. Als de nieuwbouwplannen van het ziekenhuis niet doorgaan, wordt de grond doorverkocht aan de Stichting Studentenhuisves ting. Ook Studentenhuisvesting ziet af van mogelijke bouwplannen. Dan volgen langdurige onderhandelin gen met projectontwikkelaar Van de Linden uit Amstelveen. Het Rijk dringt er bij Studentenhuisvesting op aan de grond niet voor minder dan drie miljoen te verkopen. Tens lotte wordt Van de Linden voor 2.800.000 gulden eigenaar van de grond. Al meer dan tweemaal zo veel als de door het ziekenhuis be taalde prijs. De firma verwerft ook de nog resterende tuindersgrond voor 2.227.500 miljoen. Adviseur bij deze transacties was de Wassenaarse projectontwikke laar Rijkers. Hij meent dat de grond vooral duur is geworden door de hoge eisen van Studentenhuisves ting. Bij de totale grondkosten van ruwweg zes miljoen zijn in de loop der tijd ook nog de rentekosten en de kosten voor de ontwikkeling van de plannen gekomen. Overigens rapporteren ambtenaren al begin 1975 dat de grondprijzen in de Coebel door de aankopen van het Elisabeth Ziekenhuis zo hoog zijn geworden "dat sociale wo ningbouw financieel onmogelijk geacht moet worden". Gelijkertijd lanceert Van de Linden een bouwplan: er zouden 90 wo ningwetwoningen kunnen komen, 172 premiewoningen en 178 wo ningen in de vrije sector. Maar het oppervlakkig opgezette plan blijkt bij nader bekijken niet haalbaar Het verdwijnt in de prullenmand. Hoewel de 10 hectaren grond in het kadaster nu nog steeds op naam staat van Van de Linde, blijkt dat een "truc" om allerlei notariële kos ten te ontlopen. Rechthebbende blijkt de bouwonderneming LTR te zijn. Van de Linde wil niet de prijs noemen, waarvoor de grond ver handeld is Nogal kribbig wordt opgemerkt dat toch alleen maar ge schreven wordt dat Van de Linde een speculant is Maar hij kan niet ontkennen dat de grond met deze laatste transactie weer duurder is geworden. De LTR heeft Eurowoning op dracht gegeven een plan te ontwik kelen met woningbouw in alle sec toren. Eind mei hoopt men de drie alternatieven die de computer nu berekend heeft verder te hebben uitgewerkt. Door een heel andere opzet moet het volgens Eurowo ningen mogelijk zijn een aantal be taalbare woningen neer te zetten. Uitgaande van een grondprijs van acht miljoen. Men denkt aan onge veer zeshonderd woningen, waar van een deel sociale sector. Op mogelijke subsidies van de ge meente hoeft voorlopig in ieder ge val niet gerekend te worden. Daar is men er niet zo happig op om, zoals wethouder Waal (stadsontwikke ling) het uitdrukt, het optreden van projectontwikkelaars op die ma nier te belonen. tellin. O Nan-p| "J B RIN K Luchtverwarminq Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Oen Uyl voor Leiden, Leiden voor Den Uyl!!! OP 2 MEI IS DE P.v.d.A. IN LEIDEN 16.30 Jan Scheaffer in clubhuis "Wes terkwartier". 15.00 Wim Duisenberg in winkelcen trum Vijf Meilaan. 16.00 Wim Duisenberg in winkelcen trum de Kopermolen, i m a 20.30 openbare verkiezingsavond in de Stadsgehoorzaal sprekers Duisenberg en Scheaffer De PvdA is een partij, waar u ook lid van kunt worden. Voor meer Informatie: PvdA, Antwoordnummer 8,2300WB Lei-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3