?Den Hertog is en blijft een ^buitenbeentje 7 Y. d. Smissen ook langs Kobayashi Internationale autoraces op terrein achter Groenoordhal 'Kaiser' Franz zwaar teleurgesteld in DFB Zwartkruis definitief geen bondscoach meer Zege in Ronde van Spanje ATERDAG 30 APRIL 1977 rs: "Oi ee ter, Ar lijn wa verj ie Dem 1 weds V.l.n.r.: De vrouw van de grote favoriet Deny Wierïkx, bij een van de "zeldzame" Renault Alpines, Ike van der Wal (voorzitter van de Oval-racing verenigingen coureur Arie van Vuuren. uitgai En dan he: Het 1 rkomel rt mes te de eer. het tc volleyl emberi kwal minu' gewi LEIDEN - Morgenmiddag zal op het terrein achter de Groenoordhal de eerste race om het Nederlands kam pioenschap Oval-racing gehouden worden. Voor deze spectaculaire vorm van autosport is een 400-500 meter lange baan uitgezet, waar 50 tot 60 deelnemers uit ver schillende landen om de hoogste eer zullen gaan strij den. Om een zo sterk mogelijk ren- nersveld te krijgen heeft de Ne derlandse Oval-racing vereni ging de snelste rijders ter we reld gecontracteerd. Uit Enge land komen de vijftien snelste rijders ter wereld, waaronder de wereldkampioen Gordon Bland, Europees kampioen Tom Laffey, Engels kampioen Jon Brooks en het nationale team "the British Lions". Ver der zullen er ook rijders uit Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Oos tenrijk, Zweden, Griekenland en Australië aan de start ver schijnen. Er zal morgen in drie klassen worden gestart: de standard- klasse (tot 1600 cc), de sport- klasse (tot 1800 cc) en de super- klasse (waar alles aan de wagen toegestaan is). In iedere klasse zullen drie manches worden ge reden, waarvan de vier snelsten naar de finale overgaan. Ken merkend voor Oval-racing is, dat de snelste rijders van de trainingsritten achteraan moe ten starten, waarna zij in tien ronden hun capaciteiten moe ten bewijzen, wat in ieder geval spectaculaire inhaalraces te zien zal geven. Aan het eind van de wedstrijdmiddag zal het Ne derlandse team tegen "the Bri tish Lions" rijden en zullen de vier snelsten uit iedere klasse in een soort alle categorieën- wedstrijd elkaar bevechten. Trekpleisters Grote trekpleisters tijdens de races zijn de Renault Alpines, waarvan er in Nederland maar zes rijden, de Datsun 260 Z, met vleugel en de Alfa Romeo Mon treal. 's Morgens om 11.00 uur beginnen de trainingen, terwijl de wedstrijden om 13.00 uur beginnen en om ongeveer 17.30 afgelopen zijn. MÜNCHEN - Franz Beckenbauer heeft in een interview met het Westduitse weekblad "Der Stern verklaard dat hij zeer teleurgesteld is in de DFB, de Westduitse voetbalbond, en in haar voorzitter Hermann Neuberger. In het eerste déél van het interview, dat onder de veelzeggende kop "Jetzt rede ich" verschijnt, be schuldigt Beckenbauer de DFB van een vertrouwensbreuk in ver band met zijn op handen zijnde transfer naar de New York Cosmos. "Ik wilde open kaart spelen met de DFB, ofschoon ik wist in welke si tuatie ik terecht zou komen wan neer mijn plannen voortijdig zou den uitlekken. Maar ik vertrouwde op geheimhouding van de kant van de DFB-voorzitter," aldus Becken bauer. Toen Neuberger echter al een dag na het gesprek met Beckenbauer de plannen van "Der Kaiser" in de openbaarheid bracht, was de Bayern-libero zwaar teleurgesteld: "toen Neuberger bekend maakte dat ik op 28 mei mijn eerste wed strijd voor Cosmos zou spelen, was dat voor mij een inbreuk op het ver trouwen dat ik in hem stelde. Daar bij komt dat het bericht onjuist was. Als ik naar New York vertrek, speel ik mijn eerste wedstrijd voor Cosmos op 26 mei en niet op 28 Via woordvoerder dr. Wilfried Ge- rhardt heeft de DFB Beckenbauer tot een verklaring willen bewegen, waarin hij toe zou geven dat hij naar de Verenigde Staten wilde vertrek ken en zich niet meer beschikbaar zou stellen voor het nationale elftal. In die verklaring zou verder komen te staan dat hij geen interesse meer had in het eindtoernooi om het we reldkampioenschap volgend jaar in Argentinië. Valse argumenten "Toen snapte ik er niets meer van. Ik verzocht dr. Gerhardt dringend om mijn versie in het perscmom- muniqué te zetten, dat wil zeggen "afgezien van twee interlandwed strijden vanwege de perscampagne tegen mij." Verder zegt Beckenbauer in het in terview over het feit dat de DFB in haar verklaring zijn bedanken voor het Westduits elftal in verband brengt met zijn Amerika-plannen: "Ik begrijp niet waarom men steeds weer met valse argumenten wil bewijzen dat ik niet meer beschik baar zou zijn voor Argentinië '78. DFB-voorzitter Hermann Neuber ger wyst overigens de beschuldi gingen van de kant van Becken bauer resoluut van de hand: "daar over kan ik slechts lachen. Ik heb geen vertrouwensbreuk begaan. Het was toch al bekend. Ik kan de buitenwereld toch niet bedriegen over een thema, dat allang bekend Neuberger zei verder over Becken- bauers opmerking dat de DFB geen enkele moeite had gedaan om hem voor West-Duitsland te behouden: "Wij hebben alles geprobeerd en gedaan om hem voor het West duitse voetbal te behouden. Wij konden hem echter geen zeven mil joen mark bieden, maar wij hebben hem verzekerd dat wij hem in zijn verdere loopbaan behulpzaam zouden zijn." Op de vraag of Beckenbauers loop baan als international door deze be schuldigingen nu definitief tot het verleden behoort antwoordde Neuberger: "of Beckenbauer ooit nog voor het Westduits elftal zal uitkomen, beslist alleen onze bondscoach." Zwits_ aTwedB "2 0" l Epe ;ei °P sp 'trien I O J 9 J^ENIDORM - Het was een maand geleden in de Ronde van het Basken- over zijn vooruitgang in het klim- Chd. Bij de start van de tweede etappe kletterden - erg "onspaans" - die men. ig hagelstenen uit de lucht. Soms afgewisseld met sneeuw. Voor ze op de its zaten waren de renners al verkleumd. Vooral de Spanjaarden. Als zijn Velaan", riep Florent van Vae- inbergh, de ploegleider van de elgisch/Nederlandse Frisolploeg, :oach Dit is een schone dag voor ons om zijn »n slag te slaan.. Wij malen nietom ;rado echt weer, wij gaan in de aanval, o gezegd, zo gedaan. Onmiddel- |k na de start gingen in die barre Ten- "nstandigheden niet minder dan Bo- iven Frisol-renners in de aanval, dedi- '04) én van hen was Fedor den Hertog, keert ten e werden door slechts drie Span- arden achterna gezeten, uitse onzales-Linares, de leider in het agen assement met twee knechten van i KAS-ploeg. ïrger Overmacht Beer et groepje van tien reed steeds (FC ïrder weg van het peloton kleu- Fi- ende Spanjaarden. Tijdens de en nge rit van zo'n 180 kilometer vie- n drie renners terug. Zeven ster- ïn bleven over: twee Spanjaarden /aarbij Gonzales-Linares) en vijf 'nners van Frisol, waarbij ook Den ertog. Het zat er dik in dat een van ■N vijf Frisol-coureurs de rit zou tan winnen. De overmacht was •oot. Een kilometer of tien voor ït einde ging van Vaerenbergh verleggen met zijn Spaanse col- ga van Kas. Van Vaerenbergh zei: Vij kunnen nog aanvallen, maar zijn koud en verkleumd. [ij zullen het Gonzales-Linares iet moeilijk maken als Den Hertog iet kleine voorsprong deze etappe int. Akkoord?" Schrik \kkoord", antwoordde de paanse ploegleider en instrueerde jn renners. Waarna van Vaeren- irgh naast Den Hertog ging rijden zei: "Fedor, jij wint de rit. De- tarreer maar, de Spanjaarden zit- in in de slag en laten je gaan". Het itwoord van Fedor deed van Vae- inbergh bijna van de weg af sturen an de schrik. "Ik kan het niet", zei edor. "Wat?", brulde van Vaeren- srgh, "Man, je hoeft maar twee appen extra te doen en je bent ;appe-winnaar". Ik kan het niet, Florent, eerlijk iet. Ik ben kapot", meesmuilde 'en Hertog en bleef gewoon in de roep rijden. Intussen naderde de indstreep en was het zelfs weer logelijk dat Gonzales-Linares de :appe won door zijn sterke eind- arint. Van Vaerenbergh: "Geluk- ig klopte V/ellens de Spanjaard rIELRENNEN - De Italiaan Pie- ni Gavazzi is gisteren winnaar eworden van de vierdaagse Ronde an Apulie. De laatste etappe werd ewonnen door zijn landgenoot •arone. met banddikte. Dat maakte alles weer goed. Die Fedor zeg, ik ben al vele jaren ploegleider, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Fe dor is een beste kerel, maar ook een hele rare". Rare Die hele rare Fedor deed gisteren onder een lekkere warme Spaanse zon weer andere verrassende din gen. Na een loodzware derde etappe van de Ronde van Spanje, tijdens welke niet minder dan zes bergen moesten worden beklom men, had Fedor nog wel degelijk een beetje macht in de benen. Tij dens de lange afdaling naar de overbevolkte badplaats Benidorm demarreerde de volgende maand 31-jarige Nederlander uit een groepje overgebleven sterken en onderbrak met een handvol secon den voorsprong de zegereeks van wereldkampioen Freddy Maertens. De zege in de derde etappe van de Ronde van Spanje is den Hertogs grootste succes tot nu toe in zijn profloopbaan. Nadat hij als "eeu wig',' amateur alles had gewonnen behalve een wereldtitel, maakte hij als prof niet veel klaar. Over zijn eerste profzege deed hij bijna twee seizoenen. In Goes won hij vorig jaar augustus de tweede etappe van de Ronde van Nederland. Dit sei zoen begon hij goed met een etap pezege in de Ronde van de Middel landse Zee. Daarna Jeek hij weer weg te zakken in de grauwe mid denmoot. Fedor gaf gisteren in Be nidorm echter weer eens het bewijs af dat hij een buitenbeentje is en blijft. Den Hertog had de tactiek van ploegleider van Vaerenbergh goed in zijn oren geknoopt. "Blijf bij Maertens en je komt ver", had de Belg gezegd. Fedor bleef de gehele dag bij de wereldkampioen in de buurt en greep zijn kans in het zicht van de aankomstplaats. Heersen Overigens was Maertens met zijn derde plaats de grote winnaar. Hij verdedigde zich uitstekend tegen het eerste grote offensief van de Spaanse renners en bleef overeind. Tijdens alle beklimmingen was Maertens in staat de ontsnappingen met behulp van zijn ploegmakkers te controleren. Geen enkele kans hebber kreeg kans om te ontsnap pen. Maertens heerste zoals een eindwinnaar moet heersen. Zo kon het gebeuren, dat een aantal sterke Spanjaarden in de derde etappe moegestreden achterstand oplie pen. Maertens was ondanks dat hij geen etappewinnaar was, in Beni dorm een erg tevreden man. Vooral Uitslag De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Spanje is: 1. Fedor den Hertog (Ned) 200 kilometer van Murcia naar Benidorm in 5 uur, 51 minuten en 28 seconden (met boni ficatie 5.51.18), gemiddelde snel heid 34.142 km/u.; 2. Jose-Luis Viejo (Spa) op 1 sec. (met bonifica tie 5.51.23); 3. Freddy Maertens (Bel) op 7 sec.; 4. Domingo Peru- rena (Spa) z.t.; 5. Miguel-Maria Lasa (Spa) z.t. Algemeen klassement na drie etappes: 1. Maertens (Bel) 13 uur, 47 minuten en 6 sec.; 2. Lasa (Spa) op 42 sec.; 3. Thaler (Wdl) op 49 sec.; 4. Pesarrodona (Spa) op 51 sec.; 5. Den Hertog (Ned) op 58 sec. Fedor den Hertog gaat winnend over de streep. ZEIST - Jan Zwartkruis zal in de toekomst niet meer optreden als coach van het Nederlands elftal. Jan Zwartkruis, kapitein bij de luchtmacht, was twee maal interim-bondscoach, tel kens voor twee wedstrijden. Privé Gisteren antwoordde Jan Zwartkruis op het verzoek van sectiebestuur betaald voetbal het bondscoachschap voort te zetten. Hij liet het sectiebestuur weten dat hij dat niet kon doen. De beweegredenen die tot zijn besluit om te stoppen hebben geleid dragen een privé- karakter. Hij wenste daar geen enkele mededeling over te doen. Dit was de strekking van een communique dat gisteravond door competitie-leider Jan Huybregts werd ver strekt. De letterlijke inhoud luidde als volgt "De kapitein Zwartkruis heeft op verzoek van het sectie bestuur betaald voetbal over wogen of er een mogelijkheid is het bondcoachschap van de KNVB voort te zetten. De kapi tein Zwarkruis is het bestuur betaald voetbal erkentelijk voor de wijze waarop in gemeen schappelijk overleg is gezocht naar een oplossing. Hij heeft uiterst serieus alle factoren, die van invloed zijn, overwogen. Hij heeft het bestuur betaald voetbal heden doen weten dat zijn besluit is genomen en dat het hem niet mogelijk is zich voor het bondscoachschap in te zetten. Hij zal het bestuur be taald voetbal persoonlijk in formeren over de beweegrede nen, die tot dit besluit hebben geleid. Gezien het privé- karakter daarvan is de kapitein Zwartkruis niet genegen zijn overwegingen openbaar te ma ken. toont dit seizoen in het midden een flinke daling. Het begin was sterk met de nationale titel in het band stoten, maar daarna ging het gelei delijk minder, met als absolute dieptepunten Amersfoort (Euro pees kampioenschap vijfkamp) en Bottrop (Europees kampioenschap bandstoten). Daarna is de Neder lander langzaam maar zeker aan be ter biljarten toegekomen. Die stij gende lijn heeft zich ook voortgezet tijdens de eerste dagen van de we reldtitel bandstoten in de Rotter damse sporthal Asterlo. De curve vormt een soort "V". Of dat de V van victorie of van verlies is, valt uiteraard nog niet te voorspellen. Voorlopig blijft Van der Smissen echter winnen. Na een moeizaam begin tegen Vet ging het al beter tegen Scherz. Gisteren in de derde ronde tegen Kobayashi, ging het opnieuw heel behoorlijk. De Bra bander bleef net binnen de twintig beurten. Negentien om precies te zijn had hij er voor nodig voor de 200 punten, waar de Japanner lang niet aan toe kwam. Die bleef op 126 steken. Van der Smissen heeft we ieens beter gespeeld, maar hij had 's middags momenten, die het beste mogen doen verwachten. Zo de monstreerde hij met name in de laatste vijf caramboles een zelfver trouwen dat hem een tijd lang vreemd is geweest. Kobayashi had een moeilijk, ruim stootbeeld achtergelaten. Van der Smissen maakte het punt met een fraaie driebander, maar moest nog eens vier punten bij elkaar harken uit situaties, die een bandstoter niet graag voor zich ziet. Berekenend, beheerst en met een loepzuivere af stoot maakte hij de punten, die hem aan de zege hielpen. Dat nam niet weg dat hij in totaal negen beurten achterstand opliep ten opzichte van Raymond Ceule- mans. De Belg zou een klasse apart moeten zijn, maar is dat tot nu toe in Rotterdam nog niet. Hij beheerst het toernooi nog niet geheel al heeft hij wel de leiding. Zestien beurten constant spel, zonder een "poedel", kenmerkten zijn optreden tegen Scherz, die zowel qua uiterlijk, als qua spel een steeds slordiger in druk achterlaat. Vroeger was hij zwieriger, nu is hij nonchalant. Slechts door een serie van 39 in de vierde beurt kwam de Oostenrijker even op een voorsprong (66-52), maar dat was niet meer dan zoe thoudertje. In de achtste beurt sloeg Ceulemans met een reeks van 38 het gat waar Scherz niet meer overheen kon komen. Het slot maakte de Belg routineus af. De functie van Piet Vet lijkt meer en meer aandacht trekken. Hij heeft nog geen partij gewonnen, maar wel zijn drie tegenstanders meegesleurd naar een partij van in de twintig beurten. Ook Wafflard trof gisteren dat lot. De immer on rustige Belg raakte geïrriteerd door de tijdrovende en de "ik heb maling aan iedereen" speelstijl van de Be- rkhouter. Ook toen de zaak, na ne gentien beurten, voor Wafflard niet meer mis kon lopen, zette hij nog bij iedere stoot, die niet helemaal goed uitliep, een gezicht alsof hij zo dadelijk in huilen zou uitbarsten. Hij had daar de avond (en nacht) meer aanleiding voor gehad, toen een nederlaag in 38 beurten tegen Berardi hem van de eerste plaats terugwierp. Zijn flinke aantal beur ten tegen Vet hebben hem eigenlijk al kansloos gemaakt. Volkomen onverwacht struikelde Dieter Müller gisteravond over No- buaki Kobayashi. De Japanner had nog niet veel gepresteerd, de West duitser daarentegen wel. Hij leek zelfs kans te maken bij een (on waarschijnlijke) misstap van Ceu lemans of Van der Smissen. Nu maakte hij die echter zelf. Ko bayashi had maar zeventien beur ten nodig en dat was voor Muller te weinig. Hij kwam niet goed los en bleef daardoor ondanks een serie van 42 ver achter op zijn tegenstan der, die een aantal hoge reeksen produceerde. De uitschieter was er een van 59, waarna Müller er hele maal niet meer aan te pas kwam. Stand aan kop: 1. Ceulemans 3-6 2. V.d. Smissen 3-6 3. Müller 4-6 4. Wafflard 4-6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11