Cassatie lastig in proces- Baader-Meinhof Staking tegen plan-Barre NAAST HET NIEUWS OLIESPUITER NOG NIET BEDWONGEN YS ontkennen aantijging door Pakistaanse premier ibbaEbanhad oestemming mitenlandse ankrekening 395,- Ook derde poging mislukt POLITIE AGIN A BUITENLAND VRIJDAG 29 APRIL 1977 pjrj'- <tV' De deskundigen zijn nu van plan een nieuw apparaat te gebruiken, waarmee de kracht van de olie- en gasgeiser kan worden vermin derd zonder deze geheel af te slui ten. Vervolgens wil men de alge heel afsluitende klep aanbren gen. Dit kan nog wel 24 uur du- Intussen heeft de Noorse regering een verzoek van Phillips afgewe zen om de olieylek bij de boorto ren met chemicaliën te mogen bestrijden. Volgens Noorse func tionarissen kunnen deze midde len meer schade aanrichten dan de olie, mits de olie niet op de kust terechtkomt. Een Noorse ge leerde merkte op dat van de dui zenden tonnen olie die sinds vo rige week vrijdagavond uit de bron zijn gespoten, ongeveer 30 p-ct door de golfslag uiteenvalt. Dit hangt samen met het feit dat het om een lichte oliesoort gaat. De rest van de olie schijnt in het midden van de Noordzee te blij- POPULARITEIT CARTER President Jimmy Carter heeft gelijk gekregen met zijn veronderstel ling, dat zijn program voor energiebesparing hem niet in dank zal worden afgenomen. JA VANGER UPI Reuter AFP) - £Tot dusver zijn drie pogingen om £de oliespuiter in het Noorse olie- 5 veld Ekofisk af te sluiten mislukt. ^Oorzaak van dit falen was een ^verkeerd gemonteerde klep in £het appaaraat dat een einde moet maken aan de stroom olie en gas die met een overdruk van onge- .veer 400 atmosfeer opspuit op het —booreiland "Bravo", e Noorse regering besloot hierop de oliewinning in het gehele be trokken gebied tot nader order op te schorten. en groep specialisten onder lei ding van twee medewerkers van de bekende olierampexpert Paul "Red" Adair uit Texas deed giste rochtend vroeg een eerste poging om de spuiter te dichten. Toen de oliestroom echter na korte tijd weer aanzwol, werd uit veilig heidsoverwegingen de afslui tende klep weer geopend. Een kort daarop gedane tweede po ging mislukte eveneens. Tegen half elf in de ochtend werd voor de derde maal getracht de spuiter te bedwingen. Ook ditmaal had men geen succes, oe het kon dat de klep omgekeerd werd gemonteerd, kon men gis teravond nog niet verklaren. Hoofdingenieur Robert Archim- beault van de Amerikaanse maatschappij Phillips die het olieveld exploiteert, sprak van een "tegenslag". Volgens hem zou de afsluiting zijn gelukt, als de klep op de juiste wijze was aangebracht. Als de spuiter niet spoedig wordt bedwongen, zal de regering in Oslo Phillips verzoeken nabij het boorplatform "Bravo" een nieuw gat te boren om de druk achter de spuiter te verminderen. Dit kan zes tot acht weken duren. Phillips treft al voorbereidingen om twee booreilanden naar het betrokken gebied te brengen. Op het ogenblik zuigen speciale vaartuigen circa 400 ton olie per dag van het zee-oppervlak, mits het weer goed is. Volgens de Noorse minister voor milieube scherming, mevrouw Brundt- land, is volgens de Noorse wetge ving het concern Phillips volle dig aansprakelijk voor alle scha de. Zij verklaarde op een pers conferentie in Stavanger niet te kunnen garanderen dat de olie niet op de kust terechtkomt. Dit zou overigens niet binnen twee of drie weken het geval zijn. Een van de zeven employés die op de "Bravo" werkzaam waren toen vorige week vrijdag de spui ter in werking kwam, heeft ver klaard dat er al enige tijd moei lijkheden waren met de afslui ters. In een vraaggesprek met het Zweedse blad "Aftonbladet" deelde Peder Sandgren mee, dat het ongeluk zich voordeed, toen men probeerde de produktielei- ding af te sluiten om een niet be vredigend werkende afsluiter op ruim 150 meter onder de zeebo dem te verwisselen. De substan tiedie men in de leiding spoot om de naar boven komende stroom olie te stoppen, was Waarschijn- Bij het jongste opinie-onderzoek van de televisiemaatschappij NBC is gebleken, dat na de energie-week' nog maar 53 pet van de Ameri kanen tevreden is met het staatshoofd - 10 pet minder dan bij een onderzoek in maart. Toch vindt 49 pet van de ondervraagden, dat het Congres de ingrij pende energieplannen van Carter moet goedkeuren. Slechts 32 pet keurt deze plannen af en de rest heeft geen mening. TE KORT GEROKT De Japanse luchtvaartmaatschappij Japan Air Lines gaat 480 mil joen yen uitgeven voor het bedekken van de knieën van haar 2.600 stewardessen. Van het geld zullen nieuwe, tot over de knie reikende rokken worden gemaakt ter vervanging van de minirokken van nu. De stewardessen vinden dat deze niet geschikt zijn voor het werk in de cabine. 'DE NAAKTE AAP' 'De naakte aap', het anthropologische succesboek van Desmond Morris, mag in Zuid-Afrika niet worden verkocht omdat de censuur het omslag 'ongewenst' acht. Op het omslag ziet men het rugaanzicht van een naakt gezin, man, vrouw en kind. PRIJZIG EITJE Het paasei van tsaar Nikolaas de tweede Romanow van Rusland is voor 550.000 Zwitserse frank gekocht door een antiquair in het Midden-Oosten. Het Londense veilinghuis Christie had in Genëve een openbare verkoop georganiseerd van Russische kunstvoorwer pen. k- Boots Hansen,een van de deskundigen die de spuiter moeten bedwingen taat, besmeurd met een dikke laag olie, op een werkschip bij het Bravu- 'latform om even bij te komen van het zware werk dat hij verricht. lijk te vloeibaar. Op het ogenblik met zeer grote kracht gaan spui- waarop men probeerde de bo- ten, waardoor er een zekere pa- venste veiligheidsklep te sluiten, mek op het booreiland was ont was de met gas vermengde olie staan, aldus Sandgren. Het naar de onbekende koper gegane ei is werk van de goudsmid Carl Faberge. Het is een juweel van emaille op zilveren voet en bezet met talrijke diamanten. Het is 10 cm hoog en houdt het ruiterstand beeld van de laatste Russische keizer in dragondersuniform, rustend op een steun van edelstenen. Het paasei was een cadeau van tsaritsa Alexandra Feodorovna aan haar man Nikolaas II. Hij kreeg het in 1913, toen de Romanows het driehonderdjarig bestaan van hun huis herdachten. :L AVIV (Reuter) - Het Israëli- 5errtinisteri(/van Financiën heeft iteren verklaard bewijsmateriaal hebben ontvangen dat oud- nister van Buitenlandse Zaken >ba Eban toestemming had om in t buitenland een bankrekening n te houden. Het ministerie is er hter nog niet in geslaagd het do- ment te achterhalen waarin deze ^stemming uitdrukkelijk ver- ;nd werd. >an. die van 1966 tot en met 1974 •aëls minister van Buitenaln- ndse Zaken was. heeft onlangs rklaard inderdaad een bankre- ning in het buitenland te hebben, j zei voorts echter dat hij met ze rekening de strikte valuta palingen in de Israëlische wet 2t overtreedt. 5 dit moment wordt een onder- ek ingesteld naar Ebans bankro lling Premier Rabin van Israël id eerder deze maand af nadat kend was geworden dat hij en n vrouw in het buitenland ban- ekeningen hadden die wel in rijd waren met de wet. ?t ministerie van Financien zei stèren dat Eban een kopie had ge- Dnd van zijn verzoek in 1967, een litenlandse bankrekeningin New jrk te mogen aanhouden. Ook ,d Eban een kopie van een brief ïarin de toenmalige directeur- neraal van het ministerie zegt dat :t verzoek was goedgekeurd, en zoekt nog naar het document aarin de eigenlijke toestemming geven wordt, om vast te stellen of n bepaald maximum genoemd 3rd en of dit, wanneer inderdaad n bedrag 'genoemd wordt, niet is 'ertreden. aan heeft gezegd de bankreke- ngen nodig te hebben voor het dalen van mensen die hem hel- :n bij het schrijven van boeken en n voorschotten van uitgevers op plaatsen. Deze voorschotten zou j terug moeten betalen wi j niet tijdig de afgesproken iscripten levert. WHEELING. ILLINOIS - Dit zakenvliegtuigje kwam gisteren plotseling e plaatsje Wheeling binnenvliegen. Door de ongewone landing raakten vier mensen gewond. x fabriekje in het Amerikaanse WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten hebben gisteren ont kend dat zij op enige wijze betrok ken zijn (geweest) bij pogingen premier Bhoetto van Pakistan uit het zadel te lichten. Bhoetto. die naar het wapen van de noodtoe stand heeft moeten grijpen om zich tegen agitatie van de oppositie staande te houden, had in het par lement beweerd dat Washington de oppositie steunde. Bhoetto noemde de Amerikaanse regering niet met naam en toe naam, maar het was overduidelijk dat hij doelde op Washington. Het Amerikaanse démenti toont aan dat men hem daar ook goed heeft begrepen. Bhoetto. zo deelde het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken mee. heeft aantijgin gen gedaan "die elke grond ontbe- "De Amerikaanse regering", aldus de verklaring, "heeft geen reden de Pakistaanse oppositie te steunen of tussenbeide te komen in het poli tieke proces aldaar. Zij heeft dit ook niet gedaan". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn gevoelens van "bezorgdheid" over Bhoetto's ti rade kenbaar gemaakt, zowel rechtstreeks in Islamabad als bij de Pakistaanse ambassade in Was hington. De waarnemend leider van het Pa kistaanse oppositieverbond PNA, Pir of Pargaro, verklaarde dat lRIJS (UPI) - Een algemene 24- rsstaking bij de overheidsdien- ;n en bedrijven in geheel Frank- heeft gisteren geleid tot beper- ïgen in de stroomvoorziening en het openbaar vervoer lizenden werknemers gaven ge- ^>r aan de oproep van de grootste ee vakcentrales - de communis- che „Confederation général du avail" (CGT) en de "Conféder- on Francaise démocratique du avail" (CFDT) die respectievelijk min. en 770.000 leden hebben - te protesteren tegen het plan n premier Raymond Barre om mstijgingen dit jaar te beperken 6.5 pet. Onder leiding van de lei- rs van de twee vakverbonden, ;orges Seguy en Edmond Maire, •kken naar schatting 50.000 sta rs door de straten van Parijs on der het roepen van leuzen als "het plan-Barre betekent ellende, verla ging van de levensstandaard en werkeloosheid" en "het systeem is verrot". De politie kwam niet tus senbeide. De staking viel samen met het be kend worden van een stijging van de kosten van levensonderhoud in maart met 0,9 pet. Hierdoor wordt de strijd van Barre die ook minister van financiën is, tegen de inflatie in gevaar gebracht. Zijn program waarover de nationale vergadering zich gisteravond zou uitspreken, houdt een verhoging van de sociale uitkeringen in, te bekostigen uit een stijging van de accijns op be nzine en een staatslening van 6 mil jard frank (ruim f 3 miljard). De voorgenomen beperking van de loonstijgingen maakt deel uit van het streven om de economische problemen op te lossen die tot uit ing komen in een inflatie van 9 pet per jaar en een record-aantal werke lozen van 1,1 min., hetgeen neer komt op circa 5 pet. van het arbeid spotentieel. In de elektriciteitsbedrijven en bij het vervoer werd op grote schaal gehoor gegeven aan de stakingsop- roep. Bij de spoorwegen liep slechts ongeveer een kwart van de treinen, terwijl als gevolg van wis selstakingen niet meer dan 40 pet van de normale hoeveelheid stroom werd geleverd. Dit laatste dwong de directie van het Parijse openbaar vervoer meer autobussen te laten rijden doordat de onder grondse lange tijd stilstond. In de stad ontstonden grote opstoppin gen. Bhoetto's beschuldiging bij hem de vraag heeft doen rijzen of de pre mier geestelijk nog wel in orde is. "Wij gaan de president vragen me neer Bhoetto te laten onderzoeken door een psychiatrisch team", zo verklaarde Pir of Pargaro. "Bhoet to's beschuldigingen", aldus de waarnemend PNA-leider (de meeste grote kopstukken zitten vast), "hebben ons erg bevreemd". Volgens Pir of Pargaro zijn Bhoet to's aantijgingen tegen Washington gekomen als een donderslag bij heldere hemel. Aangezien de pre mier tot dusver warm werd ge steund door de Verenigde Staten. Bhoetto, zoals Pargaro het uitdruk te, "was met Washington altijd twee handen op één buik". BONN (SP) - Op de 192ste proces dag, bijna twee jaar na het begin van deze grootste strafzaak uit de geschiedenis van de bondsrepu bliek heeft president Eberhard Poth van het Stuttgarter ge rechtshof het levenslang uitge sproken tegen de anarchisten Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe, de harde kern van de Baader-Meinhof-groep. De vierde verdachte, Ulrike Meinhof, had bijna een jaar geleden in haar Stuttgarter cel zelfmoord ge pleegd. De drie verdachten in dit proces, die sinds enige weken weer in hon gerstaking zijn, hadden ook voor deze laatste procesdag vastgehou den aan hun besluit niet meer in de rechtszaal te verschijnen. Ook de door hen gekozen advocaten, die daags tevoren buiten het proces ten overstaan van journalisten in een Stuttgarter hotel hun pleidooien hadden gehouden, waren afwezig. Het staat overigens wel vast dat zij tegen dit vonnis cassatie bij het fe deraal gerechtshof in Karlsruhe zullen aantekenen. Ook de advoca ten, die Baader c.b. door het ge rechtshof waren toegevoegd, overwegen deze stap. Vooringenomen Hun verzoek het vonnis ongeldig te verklaren zal zeker niet zo zeer be trekking hebben op onvoldoende bewijzen voor de ten laste gelegde feiten. Deze zijn als zodanig door de zich als "stadsguerrilla's" be schouwende verdachten ook nooit ontkend. Mogelijkheden tot cassa tie zijn veeleer gelegen in de soms - zacht uitgedrukt - eigenaardige verschijnselen die dit monsterpro ces hebben begeleid. ADVERTENTIE Het luchtverkeer ondervond weinig hinder van de staking. Wel vielen vluchten van Air France naar Athene, Warschau, Madrid, Barce lona, Genve, Zürich en Algiers uit. De postbezorging was gisteren zeer gebrekkig, al meldde de PTT dat nog geen 30 pet van het personeel niet op het werk was verschenen. In de steenkoolmijnen staakte 40 pet van de werknemers. In Parijs stapelde het huisvuil zich op als ge volg van de actie van de gemeente- reinigers om een maandelijkse toe slag van 100 frank (circa f 50) af te dwingen. De staatsomroep ver zorgde voor radio en televisie een minimum-programma zoals ge waarborgd bij de wet. SCANNER met o.a. ontvangst Brandweer Ziekenauto Wegenwacht enz. Introductieprijs (excl. kristallen) P.A.S. ELECTRONICS B.V. Haarlemmerstraat 287 Leiden Tel. 146728 Sinds het begin van deze strafzaak op 21 mei 1975 in de betonnen ves ting bij de Stuttgarter strafgevan genis was het moeilijk aan de on- voonngenomenheid van de toe nmalige president Theodor Prin- zing te geloven. In zijn kennelijk streven dit proces zo snel mogelijk ten einde te brengen toonde hij weinig takt tegenover de door Baa der c.s. gekozen advocaten, die hij eigenlijk steeds weer als persoon lijke tegenstanders beschouwde en als vijanden van een normale rechtsgang. Het proces kwam onder zware druk te staan toen bleek dat Prinzing vertrouwelijke documenten aan een rechter van het federale ge rechtshof had toegespeeld, die daarmee vervolgens (overigens vergeefs) de hoofdredacteur van het rechtse dagblad Die Welt tot een voor de advocaat ongunstige publiciteit had proberen te bewe gen. Voor het tweede schandaal zorgde het bericht, dat met toe stemming van twee ministers van de deelstaat Baden-Württemberg gesprekken tussen advocaten en verdachten met mini-spionnen wa ren afgeluisterd. Het bekend wor den van deze ernstige inbreuk op het strafprocesrecht bewoog ook de toegevoegde advocaat er toe te eisen dat dit proces terstond zou worden beëindigd omdat de voor waarden voor een eerlijke berech ting waren komen te vervallen. Bewijzen De nieuwe president Eberhard Foth heeft zich gisteren twee uur lang alle moeite gegeven duidelijk te maken dat tegen Baader, Ennslin en Raspe een niet te weerleggen hoeveelheid bewijzen voorhanden zijn. Die bewijzen zijn zo overtui gend, aldus de president, dat het hof grotendeels heeft kunnen af zien van de sterk omstreden, vaak zelfs ongeloofwaardig aandoende verklaringen van twee kroongetui gen a charge. Alleen voor zover hun mededelingen reeds voorhanden bewijzen ondersteunen is daarvan gebruik gemaakt, zo verzekerde Foth met het kennelijke oogmerk hier althans alle mogelijkheden tot een cassatie bij voorbaat weg te nemen. Aanslagen Het is onomstreden dat in het begin van de jaren zeventig Baader en zijn groepsgenoten talrijke aanslagen op Amerikaanse hoofdkwartieren in Frankfort, Heidelberg en andere Duitse steden hebben gepleegd, waarbij vier militairen het leven hebben verloren en talrijke andere mensen werden gewond. Foth hield vast aan de opvatting dat het hier, anders dan door de verdach ten en een advocaat telkens weer werd betoogd, niet ging om een po litiek proces. Hier was van een strafproces wegens moord en po ging tot moord sprake. "Niemand heeft het recht op eigen houtje oor log te gaan voeren". Zelfs het on miskenbaar idealisme van Gund- run Ennslin is door latere geweld dadigheden volgens Foth volko men overvleugeld. "Als men vraagt, waar blijft de poli tiek, dan is het antwoord, waar zij thuishoort namelijk voor de deur van het gerechtshof. Dit hof is geen instituut voor de eigentijdse ge schiedenis". De recente moord op procureur-generaal Ubach en zijn begeleiders in Karlsruhe heeft overigens wel duidelijk gemaakt dat met de voltooiing van dit Stutt garter proces het kapittel van Westduitslands bloedige terro risme nog geenszins ten einde is gekomen. Bril 58 biedt keuze. Voor iedereen. Want een vertegenwoordiger zet een andere bril op de neus dan de technisch:tekenaar. En een hip nleisje peinst er, v niet over om een montuur van oma te dragen. Zo heeft iedereen z'n eigen wensen. Bovendien zorgt Bril 58 voor perfekt geslepen glazen, individueel afgestemd óp uw ogen. En dan de vakkundige begeleiding bij de ogentest. <5 Daarom is Bril'58 hét adres a voor duizenden brildragers. i V ADVERTENTIE LEIDEN I KATWIJK V Tel 12765 SASSENHEIM

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9