Winkeliers uit Alkemade zijn zo blij als een kind I Alphen stelt handelaar Meer helicopters lucht in boven bollenstreek VAN DEN BROEK IN MINEURSTEMMING IN NOORDWUKERHOUT Nood-opknapbeurt voor Leidsevaart Veel slechte brommers B Hoofdvaart ingereden SCHOLIER AANGEREDEN BBBSSil "Reclamefilm" met Rijsbergen uitgesteld VRIJDAG 29 APRIL 1977 VARIA PAGINA 4 PAG OUDE WETERING - Zo blij als een kind zijn de dorpswinkeliers uit Alkemade dat niét supermarkt Di- gros maar ztf over twee maanden in het nieuwe winkelcentrum in Oude Wetering mogen trekken. Heel andere geluiden daarentegen klinken op bij Jan van den Broek. Dat de rechter in zijn nadeel zou beslissen, nee, daar had de Digros- directeur nooit van zijn leven aan gedacht. Alles was al in kannen en kruiken om in juni aan het Meer- kreukplein aan de,slag te gaan. Tot de rechtbank roet in het eten strooide Van den Bosch, hij was tijdelijk tot voorzitter gebombardeerd van de drie middenstandsverenigingen, riep gistermiddag uit "Wij zijn i een lekker feestje bouwen en een extra borrel drinken. Dat zal me goed doen na al die spannende we ken". Thuisgebleven Van den Bosch was gisteren geen i hoera-stemming. Hoe kan dat moment van de telefoon geweken, ook anders. Zelfs de burgemeester Het werk dat hij in de ochtenduren zou hebben moeten uitvoeren, had hij naar de middaguren verscho ven. Z'n vrouw deed die ochtend wat meer werk dan gewoonlijk, omdat Van den Bosch maar niet NOORDWUKERHOUT - Als het weer meezit krijgt de Leid sevaart volgende week zijn nood-opknapbeurt. De gemeente Leidenvorige week door de gemeente Noordwijkerhout gesom meerd binnen een week met het herstel van het Leidsevaart-wegdek te be ginnen, heeft nog niets ge daan zodat Noordwijkerhout nu zelf aan de slag gaat. Een firma uit Heemstede zal de werkzaamheden gaan uit- noeren waarna Noordwijker hout de rekening naar Leiden - tuurt. Wethouder bleek gisteren tijdens de imeenteraadsvergaderingen Noordwijkerhout waar de tad een "motie van vertrou- en", ingediend door VVD-er napp, aannam. Een motie e bedoeld was om wethou der Heemskerk van alle blaam te zuiveren. Dit omdat de indruk, onder meer in per- spublikatiesis gewekt dat de wethouder pas nu haast is gaan maken met de al jaren slepende "zaak" Leidsevaart doordat de Leidsevaartbe- woners vorige week hun kin deren van school hielden. We thouder Heemskerk ver klaarde zelf al eerder dat de actie van de Leidsevaartbe- woners niets met het besluit van BenW om het wegdek op te knappen te maken had. De raad vond gisteren ook dat Heemskerk op geen enkele wijze laksheid kan worden verweten. Al in 1939 sprak Noordwijkerhout zijn onge rustheid uit over de toestand van het Leidsevaart-wegdek dat door de gemeente Leiden (eigenaar) onderhouden moet worden. Wat er sindsdien al lemaal is gebeurd (of niet ge beurd) hebben B en W samen gevat op drie velletjes tekst. Uit dit overzicht trok de raad gisteren de conclusie dat Lei den bij alle onderhandelingen steeds weer roet in het eten gooide. Op 12 mei zal Heemskerk weer met zijn Leidse collega Waal rond de tafel gaan zitten om tot een definitieve oplossing (de overname van de Leidse vaart door Noordwijkerhout iets wat tot nu toe door ver schil in financiële eisen afket ste) te komen"Als Leiden dan nog niet met een voorstel komt zal Noordwijkerhout dat doen", beloofde wethouder Heemskerk gisteren. Afkoopsom Begin 1975 had Waal toegezegd snel met nieuwe voorstellen te komen nadat het "nieuwe" Leidse college van B en W een overeenkomst tussen Noord wijkerhout en het "oude" col lege verwierp. Het nieuwe Leidse college wilde niet de afkoopsom van 235.000 gul den aan Noordwijkerhout be talen die het oude college wel wilde betalen. Ondanks de toezegging van Waal zijn die voorstellen er nog niet, zoals bleek tijdens een gesprek tus sen Waal en Heemskerk op 6 april van dit jaar. Van den Bosch hoopt één ding: en dat is dat de zaak geen vervolg zal krijgen in hoger beroep. "We heb ben een spaarpotje waar wat geld inzit. Maar dat is natuurlijk niet zo bar veel. Als de zaak hiermee is af gedaan en we hoeven niets in het kort geding te betalen, zal ik de bank opdracht geven het geld terug te storten op de rekening van de gevers". Maar als de winkeliers krap zouden hebben gezeten, was er altijd nog het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond, dat al had toege- j'n normale doen kon komen. Toen zegd hen te zullen steunen met e dan eindelijk het verlossende tele- bedrag van tweeduizend gulden foontje van mr. Geelkerken, de 'Maarhetzieternaaruit.dat we dit Leidse advocaat die de zaak zo sue- geld niet nodig hebben. Ik ben een cesvol heeft verdedigd, kwam, gelukkig mens, dat kan ik u wel zuchtte hij: "Ik ben blij dat er toch vertellen", aldus Van den Bosch, nog recht is in Nederland". Veehouder knoeide in papieren WOUBRUGGE - Een 43-jarige veehouder uit Woubrugge had zijn koe "Annemiek" een jaartje jonger gemaakt dan zij in werkelijkheid was. Het dier was in 1971 geboren, maar de veehouder had de officiële papieren vervalst en er 1972 van gemaakt. Voor valsheid in ge- vreesd: "Ja, en dan zul je toch wel schrifte moest hij zich daarom ver- weer opmerkingen krijgen. Want antwoorden voor de Haagse poli- yloe je het ook wendt of keert, he- tierechter. lemaal voor honderd procent goed De veehouder had het jaartal ver- doe je het toch nooit", anderd. omdat een jonge koe meer z^lf wil hij ook één van de winkels geld opbrengt dan een oude. De betrekken. Tien jaar geleden kon hij een "hokje" huren in Oude We tering. Dat deed hij, omdat toen al bekend was dat er een winkelcen trum in het dorp zou worden ge bouwd. Over twee maanden loopt hier zijn huurcontract af. "Daarom Werk aan de winkel Nu is er wel werk aan de winkel voor de middenstanders. Want over nauwelijks twee maanden moet de vlag in top en moet het centrum bemand zijn. En er is nog altijd niet bekend wie er nu wél en wie niét een ruimte zal krijgen, toegewezen. Zeker, zo verzekert Van den Bosch, er zijn voldoende gegadigden. Al leen moet nog worden uitgemaakt wie er waar een winkeltje krijgt. Eerst gaan de middenstanders met het Koninklijk Nederlands Ver bond voor Ondernemers praten. Pas dan zal het plaatselijk bestuur een voorstel doen aan welke winke liers men een ruimte wil toewijzen. Van den Bosch een beetje be- Digros komt hier dus niet werd veroordeeld tot boete van honderd gulden. PAARDENSPORT - Italië heeft gisteren voor de vierde maal in suc cessie beslag gelegd op de beker der Naties tijdens het CHIO in Ro me. De Italiaanse equipe had na beide manches slechts 24 strafpun- ten. Engeland werd tweede met 32,5 en Ierland derde met 40 straf- punten. ben ik zo verschrikkelijk blij, dat die nieuwe ruimte me niet door de neus is geboord Somber van den Broek zegt "Nee, het is be grijpelijk, ik ben niet zo blij met die uitspraak. Wat nu? Ik weet het nog niet. Daar gaan we over praten. Duidelijk is in ieder geval wel, dat we ons bij dit besluit niet zo maar zullen neerleggen. Hoe we het pre cies zullen aanpakken? Tja, dat is moeilijk te zeggen. We zullen intern de zaak eens goed bestuderen en dan zien welke stappen we kunnen nerhen". De uitspraak van de rechtbank heeft Van den Broek totaal verrast. "Daar had ik nou helemaal niet op gerekend. Ik had al nieuwe perso neelsleden aangetrokken en alle voorbereidingen, die nodig waren, waren al rond. En dan gebeurt er zoiets. Trouwens, ik begrijp niets van die uitspraak. Volgens mij is er geen enkele grond voor voorkeurs recht". Ook al zou Van den Broek niet in het centrum in Oude Wetering trekken, toch blijft hij doorgaan met het zoeken naar een geschikte ruimte in Alkemade. Van den Broek vertelt dat zijn hele organisa tie daar op is gericht. "In Alkemade moet een vestiging van Digros ko men, hoe dan ook. Lukt het nu niet, dan misschien wel een volgende keer". Dat de middenstand zich zo heeft verzet tegen de komst van Digros kan Van den Broek zich best voor stellen. "Die winkeliers zullen ze ker de vlag niet uitsteken als ze zoiets horen. Om ruimte voor een supermarkt te vinden, is ver schrikkelijk moeilijk", aldus Vein den Broek. LO vol VOORHOUT - Er wordt op veefeI bromfietsen gereden, die niet hele^-Ol maal in orde zijn, althans door leer-Ue( lingen van de hoogste klassen van de KTS in Voorhout. Dit bleek gistel UI ren tijdens een verrassingscontro le" die gisteren bij de school loerdHet uitgevoerd door personeel van deDnd rijkspolitieAan dit technisch cm-haai derzoek werd deelgenomen door deHet verkeersgroep 's Gravenhage en de)tag post Voorhout van de rijkspolitie.kon Er werden in totaal 91 brommersgen gecontroleerd. Alle bromfietsen perj kregen hierbij een formulier uitge-aisc reikt, waarop de verschillende^oe overtredingen waren aangegeven.Pril Eigenlijk bleken alleeii maar de op nieuwe bromfietsen helemaal inVeri orde te zijn. Zolang de garantie-IH. termijn nog niet is verlopen wil men acti kennelijk zelf nog niet te veel aan de bromfietsen gaan sleutelen. Demm~ brommers werden bij de controle op j- veertien punten onderzocht. Er wa- I ren er 17 (vande 91met een te breed stuur. De maximum toegestane breedte bedraagt namelijk 75 cm./^1 Dertien scholieren hadden geen v> verzekeringsbewijs bij zich. Er wa ren veertien brommers met een on- deugdelijk stuurinrichting enlTl evenveel met een opgevoerde motor. LEI Ook de geluidssterkte werd geme-ftq ten. Er zaten er 14 boven de toeges- Het de dat Van twaalf en van de achterremmen zes- u-^c tien. Er werden bij deze controle,de die preventief bedoeld is, geen pro- zee cessenverbaal uitgedeeld, omdat WQ] veel scholieren van buiten Voorhout n*e1 komen 'en anders niet naar huis zouden kunnen gaanBovendien P kon er ook niet verbaliseerd worden e omdat het onderzoek werd gedaan op het (particuliere terrein van de, KTS. Wel waarschuwde de P°*i**eajs' in de toekomst strenger te zullen op- treden tegen opgevoerde brommersj Over een paar weken wordt er weer c gecontroleerd en dan moet alles in Ewj: orde zij)n,of er komt echt een bekeu- H ring aan te pas. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. ABBENES - De 31-jarige Lissenaar G.N. is vannacht met zijn auto in de Hoofdvaart bij de Lisserweg gere den. De man bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Hij kwam er met een nat pak vanaf, 's Morgens was hij op eigen verzoek uit het Lucas-ziekenhuis ontslagen waar hij was opgenomen wegens alcoholverslaving NOORDWIJK - De 13-jarige scho lier A. v.d. E. uit Noordwijk is gis termiddag bij ,,De Kom" geschept toeri hij met zijn fiets wilde over steken. De uit de richting Noord- wijk komende auto was door twee andere wagens aan het oog ont trokken. De jongen liep een gebro ken en gekneusde enkel op, en een gebroken schouderblad. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Vogels van wad en slik door Mein- dert de Jong, 15.90. Uitg. Unie boek BV, Bussum. Vogels van moeras en plas door Meindert de Jong, 15.90. Uitg. Unieboek BV, Bussum. De Japanse interneringskampen voor burgers, gedurende de Tweede Wereldoorlog door Dr. D. van Velden, gebonden 75. Uit. T. Wever BV, Franeker. Voor aardverschuiving De gemeente Alphen heeft de grondhandelaar en eigenaar van een containerbedrijf Jannes Vos verantwoordelijk gesteld voor de ra vage die is ontstaan, toen vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag een gedeelte van de Westkanaalweg in het Aarkanaal werd gedrukt. Oorzaak was de enorme hoeveelheid grond die Vos vlak naast de weg zo hoog had opgetast, dat er vanwege de zijwaartse druk uiteinde lijk een kleine aardverschuiving ontstond. Met alle gevolgen van dien. Op diverse plaatsen scheurde het weg dek open en tientallen kubieke meters zand schoven onder de weg door het kanaal in. De grondhandelaar, zo vertelde mij de directeur gemeentewerken Alphen, ir. Bos, heeft zich niet aan de afspraken gehouden. Op zijn van de gemeente gehuurde lapje voormalig polderland mocht Vos slechts op bescheiden schaal grond storten. Dat is danig uit de hand gelopen Met name in de buurt van de Westkanaalweg. Daar creeèrde hij een metershoge berg. Vos, die donderdagnacht al begonnen is met het verwijderen van die berg, mag van de gemeente ter plaatse geen gram grond meer aanvoeren. De situatie langs het kanaal blijft gevaarlijk. Personeelsleden van provinciale waterstaat houden de op drift geraakte weg nauwkeu rig in de gaten. Vooral omdat de stroming in het Aarkanaal steeds veel zand onder de opengescheurde weg wegspoelt. Om ter plaatse een doorbraak te voorkomen moet er regelmatig zand in de scheuren worden gestort. Wanneer met het herstel van de weg kan worden begonnnen is nog niet zeker. De verzekerings maatschappij moet eerst nog haar onderzoek afronden. De schat tingen over het totale schadebedrag lopen uiteen. Gedacht wordt aan zo'n 150.000 gulden. Volgens technisch hoofdambtenaar Goudsblom van de provinciale waterstaat is de kans groot dat de Westkanaalweg, die al een paar jaar voor verkeer is gesloten, ter plaatse van de verschuiving niet meer in oude staat wordt hersteld. "Het is goed mogelijk dat daar kade komt met een wandelpad". Een Spaanse filmploeg die in ons land opnamen zou ko men maken van een viertal bekende Nederlandse voet ballers, is onverrichter zake huiswaarts gekeerd, omdat bij aankomst op Schiphol enkele noodzakelijke filmat tributen gestolen bleken te zijn. Van het Hollandse kwartet, Ruud Geels, Ruud Krol, René v. d. Kerkhof en Wim Rijsbergen, wordt nu bij een andere gelegenheid een film gemaakt. Waarom de keus op die vier is gevallen is niet moeilijk te raden. Allen lonken naar een vet profcontract in het zon nige Spanje. Het wegdek is op diverse plaatsen opengescheurd De f ilm, die bestemd is om voor tv te worden vertoond, moet het Spaanse publiek een im pressie geven van de daar nog vrijwel onbekende Hol landers. Leidenaar Wim Rijsbergen ziet het "recla mefilmpje" wel zitten. "In Spanje hebben ze natuurlijk wel eens van me gehoord maar daar houdt het ook mee op. Zo'n tv-optreden bete kent een leuk stuk promotie. Ik zie het als een soort vaca turebank...". Het bespuiten vanuit de lucht van bloembollengewassen zal in de komende jaren in de bollenstreek waarschijnlijk aanzienlijk gaan toenemen Het enige bedrijf in Nederland dat zich daarmee bezig houdt, Heli-Holland uit Emmer- compascuum, is van plan in de bollenstreek "de markt te gaan veroveren". Dat zou dan ten koste gaan van de vele loonbedrijven in de - streek die bij de bespuiting van de bollenvelden gebruik maken van door een tractor voortge trokken besproeingsappara- tuur. Heli-Holland werkt met heli kopters. In Noordwijk en Noordwijkerhout gebeurt dat al een paar jaar, zij het op beschei den schaal. Sceptisch De directeur van Heli-Holland b.v. Alfred Slagman, zelf heli kopterpiloot, vertelde mij: "Tot nu toe kregen we onze opdrach ten steeds via het Noordwijkse loonbedrijf Plug. Kwekers konden daar zich aanmelden voor een operatie vanuit de lucht. Voor die bemiddeling be taalden we Plug een flink be drag aan provisie. Daar willen we van af. We doen het voortaan zonder tussenpersoon. We hebben onze zinnen gezet op een veel groter gebied. We willen de hele bollenstreek gaan bestrijken. Tot aan Haar lem toe". Het vliegbedrijfje (vijftien jaar geleden experimenteerde men boven de bollenstreek met een klein vliegtuigje als gewasbe- sproeier, maar dat v/erd een flop) verwacht dat steeds meer bollenkwekers in de nabije toe komst in seizoentijd een heli kopter zullen inschakelen om het gewas te laten bespuiten. Een ontwikkelging die niet door iedereen in dank zal wor den afgenomen. Binnen de Noordwijkse bevolking staan er nogal wat mensen sceptisch tegenover. Het raadslid Verweij bijvoorbeeld stelde deze week in de raad de helikoptervluch- ten aan de kaak. Vanuit zijn flat aan de Wester- baan was hij er zelf getuige van "Laag vliegen boven bollenvelden geweest dat de piloot van een helikopter te vroeg de sproeiapparatuur in werking had gesteld zodat er "mogelijke gifstoffen op de openbare weg en de daarlangs geparkeerde auto's terecht waren gekomen". Hij had ook klachten gehoord van mensen van wie de in de tuin drogende was was bevuild. En hij sprak ook zijn bezorgd heid uit over het feit dat de heli kopters vaak rakelings over huizen en kassen scheren. "Ze hoeven maar een verkeerde manoeuvre te maken en ze vlie gen je flat binnen". "Er is geen reden tot ongerust heid", zei Alfred Slagman mij. Zijn mening over het spuiten: "De bollenkwekers schakelen ons alleen maar in voor de be strijding van vuur, een schim mel." Daar wordt maar één middel voor gebruikt. En dat is volko men ongevaarlijk. Als het spul op een auto komt kan het er zó worden afgewas sen. Hetzelfde geldt voor als je het op de huid krijgt. Bij zo'n vlucht kun je nu eenmaal niet honderd procent zeker garan-, deren dat elke druppel op het land terecht komt. Er zullen best eens mensen wat nadeel van ondervinden maar dat is ook het geval met de werkwijze van loonbedrijven". Vergunningen "Dat we af en toe zo laag vliegen is juist. Dat vergt wel wat stuurmanskunst, maar we wer ken met geroutineerde piloten. Die kunnen dat karwei boven de bollenvelden makkelijk kla ren. Voor een buitenstaander lijkt het al snel erg gevaarlijk wat wij doen, maar de kans op ongelukken is uiterst gering". Slagman heeft de vereiste ver gunningen om zijn helikopters boven de bollenstreek te laten vliegen. Wil hij in een bepaalde gemeente landen, dan moet hij wel toestemming hebben van het betreffende gemeentebes tuur. In Noordwijk en Noord wijkerhout is die toestemming steeds gegeven.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4