Ogenbank voor transplantatie van hoornvlies Stichting: 't Is oppassen geblazen met binnenstad a Feestprogramma 6 Uniek initiatief in Leiden Leidenaar maakt foto vuurbol aan hemel Projectgroep: "Minder regionaal centrum?" VRIJDAG 29 APRIL 1977 ids/En LEIDEN - Op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden is een ogenbank in oprichting. Een organisatie die ogen van overleden donoren en patiënten die ervoor in aanmerking komen, bij elkaar moeten gaan zoeken voor de transplantatie van hoornvlies. De ogenbank, die uniek is in Nederland, zal worden ondergebracht bij Eurotransplant. Oogartsen uit het gehele land zullen er gebruik van kunnen maken. Eind maart is er in Leiden een eer ste oriënterende bespreking ge weest met diverse oogartsen uit het land. Dit op initiatief van directeur van Eurotransplant, drs. B. Cohen, en de Leidse oogarts dr. C. C. Kok van Alphen. De bedoeling is dat de ogenbank uiteindelijk net zo zal gaan werken als Eurotransplant nu doet bij de nieren. Er wordt ook naar gestreefd zo goed mogelijke conserveringsme thoden te creëren om de ogen van overleden donoren te kunnen be waren. Een van de meest verstrek kende methoden is het invriezen van de ogen in stikstof tot een tem peratuur van 70 tot 90 graden onder nul. Een andere methode is het be waren van het te transplanteren hoornvlies in een speciale weefsel kweekvloeistof. De ogen blijven dan drie dagen en drie nachten goed. "Bij de invriezingsmethode", aldus dr. Kok van Alphen, "kun je de ogen bij wijze van spreken waar schijnlijk eeuwig bewaren. Maar wij hebben nu met drie ingevroren hoornvliezen gewerkt en de resul taten zijn nog niet goed. Het beste is natuurlijk een vers hoornvlies". Een voorname reden om de ogen bank op te richten is dat veel oo gartsen tot nu toe min of meer wil lekeurig het geschikte oog bij de geschikte patient moesten zoeken voor de transplantatie van het (ven stertje van het) hoornvlies. Me vrouw Kok van Alphen: "Ze moes ten het tot nu toe maar zelf zo'n beetje zien te regelen. En ik moet zeggen: het is absoluut wel moge lijk om donoren te krijgen. Maar dan moetje wel goede relaties heb ben". Cornia-operaties De cornia-operaties, zoals de hoornvliesoperaties worden ge noemd, worden uitgevoerd bij mensen bij wie het hoornvlies een afstotingsreactie te zien geeft. Men spreekt dan van een hoornvlies met vaten, dat wil zeggen dat er bloed cellen in het hoornvlies zitten, waarvan de zg. anti-genen de afsto tingsreactie veroorzaken. In een aantal van deze gevallen wordt het oog volledig onbruikbaar en moet er een nieuw hoornvlies worden aangebracht. Om het goede oog bij de goede pa tiënt te krijgen, moet er in elk geval een zg. weefseltypering worden uitgevoerd. Dat geldt zowel voor de patiënt als voor de donor. De gege vens worden vervolgens in een computer ingebracht, waarmee men bij de ogenbank (Eurotran splant) razendsnel kan nazoeken ol er voor een bepaalde patiënt een geschikt hoornvlies beschikbaar is of andersom. Tot nu toe zijn er op ADVERTENTIE ingewijden spreken van "matching" - zeventien trans plantaties in Leiden tot stand ge bracht. Jaarlijks worden er zo'n 100 hoornvliestransplantaties uitge voerd. Volgens drs. Cohen is het in de eer ste plaats noodzakelijk een organi satie op te bouwen die vergelijk- Door Willi Wirlz baar is met die van Eurotransplant voor de nieren. "Als er een donor is overleden, dan heb je nog maar een paar uur om de ogen van die donor te gebruiken. Dat vereist een goede organisatie", zegt hij. Overigens is het volgens Cohen de bedoeling dat er te zijner tijd een algeheel codicil-model komt (waarop men verklaart dat men bepaalde orga nen na zyn of haar dood ter be schikking stelt), die zowel voor de nieren als voor de ogen bestemd is. Hij verwacht dat de ogenbank in de loop van ditjaar, begin volgend jaar zal gaan draaien. LEIDEN - In de nacht van woensdag op donderdag heeft zich een zeer heldere vuurbol aan de hemel voorgedaan. Leidenaar Ben Apeldoorn slaagde er in om zeventien minuten over twee om van zijn flat in de Jan Luy ken laan deze foto van het hemelverschijnsel te nemen. Hij is lid van de landelijke werkgroep meteoren, bij welke gisteren zo'n 25 telefoontjes zijn binnengekomen van mensen, die de vuurbol eveneens hebben gezien. Vol gens deze werkgroep, waarin amateur- en beroepssterrenkundigen sa- menwerkenis de vuurbol een brok materie uit de ruimte geweest, dat in de dampkring is verbrand. Een enkele maal komen dit soort brokstukken op de aarde neer. Het is, aldus Ben Apeldoorn,niet zeker of dat in dit geval ook is gebeurd. Mogelijk is de vuurbol nog in de lucht verbrandals hij is neergestort dan is hij in de Noordzee gevallen. Volgens Ben Apeldoorn begaf het verschijnsel zich in noordwestelijke richting. Hij heeft boven staande foto genomen meteen gewone 6x6 camera juist op het moment dat er zich explosies bij de vuurbol voordeden, waardoor de hemel oplichtte. Inmiddels heeft de werkgroep telegrammen gestuurd naar Engeland en West-Duitslandom te vragen of de vuurbol ook daar is gesignaleerd. Wie het verschijnsel heeft gezien, kan bellen naar het volgende 071-767189. "Street-parade" LEIDENISASSENHEIM-De Oran jebraderie op de Doezastraat werd gistermiddag op spectaculaire wijze geopend. Uit Amerika was de Centennial High School Marching Band uit Warminster overgekomen Deze uit 187 man bestaande band gaf een streetparadeLater op de middag maakte de band een rond gang door de Leidse binnenstad. Gisteravond verzorgde de Ameri kaanse band een show in het sport park in Sassenheim. De show waaraan ook het majorettepeleton Fourty Four Degrees uit Leiden en muziekkorps Adest Musica uit Sas senheim meewerkten, was tevens bestemd om Adest Musica aan nieuwe uniformen te helpen. Door de show werd ruim 1000 gulden bij eengebracht die in het uniform fondswerd gestort. De High School Marching Band uit Warminster is enkele dagen in Ne derland en kwam naar Leiden en Sassenheim met medewerking van de organisatoren van Taptade, het Leidsch Dagblad en de gemeente Leiden DEALER VAN O.A BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 ORANJE BRADERIE DOEZASTRAAT U KOMT TOCH OOK? voor programma zie pag 27 Leidsch Dagblad van woensdag LEIDEN - "De positie van de winkels in de Leidse bin nenstad is zeker niet hope loos. Maar de inhoud van het rapport leert ons wel dat het oppassen geblazen is. We moeten de conclusies zien als een duidelijke waar schuwing". Dat oordeel gaf mevrouw Den Haan-Groen, voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, gister middag op het rapport. Volgens mevrouw Den Haan is het voor de toekomst noodzakelijk dat er in Leiden naar gestreefd wordt om als centrumgemeente een re gionale functie te blijven vervullen. "Leiden ligt centraal en heeft in het verleden steeds een regionale func tie vervult. Als je die ligging hebt, dan zul je die optimaal moeten ge bruiken". Ze vreesde, dat wanneer dat niet meer het geval zou zijn, het ook in andere sectoren in Leiden bergafwaarts zal gaan. Mevrouw Den Haan: "De bloei van een stad is niet mogelijk zonder een economi sche pijler. Als die er niet meer is, treedt er snel verval op. Soortge lijke situaties hebben zich ook in andere gemeenten voorgedaan". In de praktijk, aldus mevrouw Den Haan blijkt dat wanneer de econo mische positie gezond is, dat een gunstige uitstraling heeft op andere sectoren. Bijvoorbeeld op net punt van de instandhouding en restaura tie van historisch waardevolle za ken. Het is en blijft steeds een wis selwerking". LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad heeft gisteren een rapport uitgebracht met nogal pessimistische cijfers over de winkels in de Leidse binnen stad. In de krant van gisteren berichtten we daarover uit voerig. Vandaag de eerste reacties op dit rapport. Van de Stichting Leidse Binnenstad zelf en van de Projektgroep Binnenstad, die bezig is met de voorbereiding van een inte graal plan voor de binnenstad van Leiden. Blij Galerie Gabriëls Noordeinde 157a - Den Haag Telefoon 070-658472 Voorjaarsexpositie Schilderijen en aquarellen van meesters uit de Romantische en Haagsche School, 29 april t/m 14 mei dagelijks 11 tot 18 uur Mevrouw Den Haan-Groen .waarschuwing De vraag of er in Leiden teveel win kels in het centrum aanwezig zijn de cijfers in het rapport wijzen in die richting - zal volgens mevrouw Den Haan beantwoord worden wanneer de uitkomsten van het dis tributie planologisch onderzoek bekend zijn. Dat onderzoek, inge steld door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) zal een beeld moeten geven welke regio op Leiden is georiën teerd Zou het Leidse winkelcentrum - op dit ogenblik - niet teveel winkels herbergen, dan zou die regio zich globaal moeten uitstrekken tot en met een tweede ring van gemeen ten, die buiten randgemeenten als Voorschoten, Oegstgeest en Lei derdorp ligt. Mede op basis van de cijfers van het CIMK hoopt de Stichting Leidse Binnenstad nog ditjaar een nieuw - derde - rapport te laten verschijnen, waarin een aantal aanbevelingen zal worden gedaan voor de toekomst. "Wij zijn ontzettend blij met het rapport van de Stichting. Ook ge zien de durf: men moet erin dingen vertellen aan de achterban die niet leuk zijn. Het rapport is een basis voor een gesprek". Zo reageert ir. H. S. Yap namens de projectgroep voor de binnenstad. Naast een aan tal ambtenaren en wethouder Waal (stadsontwikkeling) is hij een van de drie "externe deskundigen" in de projectgroep, waar hij werkt aan een eigen verslag over de economi sche situatie van de binnenstad. "Onze cijfers beslaan et terrein, het is statistisch derbouwd. Maar het resultaat is dan zelfs nog ernstiger: de totaliteit geeft een somberder beeld dan de conclusies van de Stichting". Het misschien rapport van de projectgroep over het economisch reilen en zeilen zal waarschijnlijk over een maand uit komen. "Het rapport van de Stichting geeft, met de nodige slagen een andere wijze achter elkaar ge zet worden, waarbij als uitgangs punt genomen wordt het gegeven dat er in het centrum veel kleine winkels zijn met een opmerkelijk lage omzet. Uit cijfers van de pro jectgroep blijkt dat de investerin gen de laatste jaren zijn afgenomen. Daarnaast is er de vergrijzing van het ondernemersbestand. "De vraag is wat nu oorzaak en gevolg is. Dat is erg moeilijk vast te stellen. Het is ook de vraag of de cijfers wij zen op een erg negatieve ontwikke ling, of dat het veel meer een aan passingsproces is". "Winkeliers weten uit ervaring meestal goed welk artikel loopt of niet. Er is nu in het centrum een tendens dat ze een algemener as sortiment nemen, een ontspeciali- sering dus. Misschièn spelen de winkeliers daarmee al in op een ontwikkeling dat het Leidse cen- breder trum steeds minder een regionale functie vervult. Moetje vasthouden aan de doelstelling dat het Leidse centrum een regionale functie ver vult, economisch gezien? Dat is g koppig nu overal an dere centra zijn". :'ai Ombouw aanpassingsproces wel een scherp beeld. Maar om het met schokken gepaard te gaan, de beleid te bepalen moetje het on- winkelbebouwing in het centrum is derzoek nog verder uitbouwen, al gericht op een kleinere schaal". Dan zou je bijvoorbeeld de relaties Yap benadrukt nogmaals hoe moei- moeten onderzoeken tussen de lijk het zal zijn uit de verzamelde hoge gemiddelde leeftijd van het cijfers ondernemersbestand, de geringe investeringen en de veranderingen in het assortiment". Yap dringt er op aan dat in ieder geval alle be trokkenen tot een samenwerking komen om de ontwikkelingen zo goed mogelijk te begeleiden en stu- beleid op te maken. Uitgangspunt Het rapport van de Stichting kan op verschillende manieren gehan teerd worden, verklaart Yap. De verzamelde cijfers kunnen ook op Zal het moeilijk zijn de regio terug te winnen? Yap: "Je kunt je ook afvragen: heeft het zin? Het hele distributiesysteem is aan het ver anderen, er is een schaalvergroting. Dat betekent dat een winkel in het centrum veel kapitaal achter de hand moet hebben. Eén man zal dat vaak niet hebben, en in het Leidse centrum is tachtig tot negentig pro cent een eenmansbedrijf. Dat is een sluimerend conflict, dat je in heel Nederland ziet, tussen grootwin kelbedrijf en kleine ondernemers". ZUID-WEST (wijkvereniging Aktief) Grote veld Bevrijdingskerk Kinderspelen Teakwondo-, karate- en judodemonstraties Feestmarkt met kraampjes Demonstraties lijnbestuurde vliegtuigjes Show met paarden en ponys Optreden groep Ritmico Special Show "mini's" van The Kooigirls Gecostumeerde damesvoetbalwedstrijd Demonstratie bloemschikken Majorette-concours met 13 deelnemende korp- Non-stop-show door Jong K&G en K G- 9.00 - 10.00 uur 9.00 - 10.15 uur 10.00 - 18.30 uur 10.15- 10.50 uur 10.50- 11.25 uur 11.25 - 12.35 uur 12.35 - 13.00 uur 13.00 - 13.20 uur 13.30 - 18.00 uur 13.30 - 15.55 uur 16.00 - 16.55 uur 17.00 - 18.30 uur Optreden groep Ritmico Special 20.00 - 21.00 uur Lampionoptocht m.m.v. drumband VIOS ZUID-WEST (omgeving Donitzettilaan) 9.30 - 12.00 uur Fancy Fair en rommelmarkt 14.00 - 16.00 uur Volleybalcompetitie 19.30 - 20.30 uur Volksdansen ZUID-WEST (omgeving Schubertlaan) 11.00 - 12.00 uur Verkleedoptocht m.m.v. Leidse Harmoniekapel 12.00 - 13.00 uur Kinderkennis 13.00 - 15.00 uur Kinderspelen 20.00- uur Oranjebal in speeltuingebouw "Prinses Beatrix" ZUID-WEST (omgeving Hoflaan) 9.00 - 9.30 uur Prijsuitreiking verklede kinderen 9.30 - 10.30 uur Gecostumeerde optocht door de wijk 10.30 - 12.00 uur Kinder-bingo-ochtend 14.00 - 16.00 uur Optreden pop-groep Trail in Vijf Hoven Huis 14.00 - 15.00 uur Kinderganzenbord in de wijk TUINSTADWIJK (speeltuin Zuiderkwartier) 10.00 - 11.30 uur Gecostumeerde kinderoptocht in de wijk 11.30- uur Wedstrijden voor jeugd op speelterrein aan Anje lierstraat. BURGEMEESTERSWIJK 09.30 - 10.30 i 11.00- 12.00 uur 13.30 - 14.30 uur 14.30 - 15.30 uur Kinderoptocht door de wijk niet Werkmans Wilskracht. Kinderspelen voor kinderen 4 t.e.m. 6 jaar Kinderspelen voor jeugd van 7 en 8 jaar. Goochelen en poppenkastvertoning. Speurtocht door de wijk voor jeugd vanaf 13 jaar. 16.00 - 17.00 uur Kinderspelen voor jeugd van 9 tot en met 12 jaar. 17.00 - 18.00 uur Rad van avontuur MORS KWARTIER (Muiderkring) Brede deel Jacob Catslaan 9.30 - 9.45 uur Opening festiviteiten met muziekkorps 9.30 - 10.00 uur Ballonoplating door de jeugd 10.00 - 12.30 uur Kinderspelen o.a. sjoelen, kegelen, straatteke- 11.00 - 11.15 uur Optreden van clown 13.30 - 15.00 uur Jeugdspelen i.s.m. jeugdver. Marnix 15.00 - 16.30 uur Rolschaatswedstrijd 16.30 - 17.30 uur Gecostumeerde voetbalwedstrijd MORSKWARTIER (Juwelenwijk) (Het feestterein is traat) 10.00 - 11.00 uur 11.00 - 12.00 uur 11.30- 12.00 uur 12.00 - 12.30 uur 13.30 - 14.00 uur 14.00 - 14.30 uur 14.30- 17.00 uur 19.00 - 20.00 uur KOOI KWARTIER 9.00 - 10.00 uur 10.00 - 11.30 uur 10.30 - 12.00 uur 14.00 - 17.00 uur 19.00 - uur MEERBURG 9.30 - 10.30 uur 10.30 - 11.45 uur 12.00 - 13.00 uur 14.00 - 14.30 uur 14.30 - 15.00 uur gelegen in de Agaatlaan, Topaaslaan en Opaals- Opening en kinderoptocht door de wijk Opening van speeltuin Judo-demonstratie Majoretteshow Poppenkastvoorstelling Straattekenen Kinderspelen muzikale optocht door de wyk Verkleedoptocht kinderen m.m.v. R.K.Harmo niekapel (start speeltuin Oosterkwartier). Prijsuitreiking verkleedoptocht op Roodenburg-veld Verklede damesvoetbalwedstrijd en optreden mini-majorettes The Kooigirls Kinderspelen in het Kooipark met prijsuitrei king Discoavond in de Mirt voor de jeugd van 10-16 jaar Rondgang door de buurt met geluidswagen Grote gymnastiekdemonstratie achter clubhuis Matilo Straattekenen voor kinderen 6 tot 10 jaar voor de winkels aan de IJsselkade Rondgang door majorettegroep Allegro Vivace en boerenblaaskapel "De Kluutschuppers" Majorette-show op terrein Zaanstraat- Wierickestraat Tobbetje steken voor jeugd en volwassenen Bingo-avond voor jong en oud in Klein Matilo MERENWIJK 9.30 - 10.30 uur Kinderoptocht met muziek en méóoretten door Merenwijk (inschrijving "Op Eigen Wieken 7 v.a. 9 uur) 11.15 - uur Grabbelton voor kinderen bij gebouw Op Eigen Wieken 11.30 - 12.30 uur Volksdansgroep "Trandafir" geeft show in win kelcentrum "De Kopermolen" 14.00 - 16.30 uur Filmmiddag voor kinderen in "Op Eigen Wie ken" ZIJLSINGEL en omgeving 10.00 - 11.00 uur Gecostumeerde kinderoptocht m.m.v. K&G 11.00 - 15.00 uur Rad van avontuur en andere evenementen in Oosterstraat. CENTRUM (PANCRAS-WEST) Het feestterrein is op de Kaasmarkt in en om de grote tent) 9.30 - 10.15 uur Gekostumeerde kinderoptocht met versierde fietsen en vlaghijsing door winnaars 10.30 - 12.30 uur Kermisattracties en kinderspelen o.a. rad van avontuur 12.30 - 13.15 uur Poppenkastvoorstelling op Kaasmarkt 13.30 - 14.30 uur Optreden volksdansgroep Achalay 15.00 - 16.00 uur Show muziekkorps De Burcht 16.00 - 16.45 uur Poppenkastvoorstelling op Kaasmarkt 20.00 - 23 00 uur Dansavond in grote tent m.m.v. "Jazzbescher- mers" CENTRUM (MAREDORP) (De festiviteiten vinden plaats in de Maredorpdwarsstraat en bij slecht weer in het Leidse Volkshuis) 10.30 - 11.00 uur Openingsfeest met balonnen Poppenkastvoorstelling Grote kinderzeskamp Rommelmarkt en poppenkastvoorstelling Songfestival voor de jeugd van 4 tot 12 jaar Opening vernieuwde Vollersgracht door we thouder Waal CENTRUM (Pieters- en Academiewijk) 9.30 - 11.30 uur Kinderspelen en koffiehuis voor volwassenen in De Vrolijke Arke Rommelmarkt en ruilbeurs (o.a. planten) en in formatie over stadstuinen op het Gerecht Poppenkastvoorstelling op het Gerecht Markt- en straattheater met toneel, acrobatiek clownerie en vuurvreterij Optocht met versierde steppen, bakfietsen e.d. Muzikale rondgang door de wijk "De Goeie Ouwe Tijd Revue" in De Vroolijke Arke 11.00- 11.30 uur 11.00- 12.30 uur 13.30 - 15.00 uur 14.30 - 15.30 uur 16.00 - 16.45 uur 14.00 - 16.00 i 15.00 - 16.15 uur 16.15-16.45 uur 20.00 - 21.30 uur CENTRUM (Doezastraat) DIVERSEN 9.00 - 9.30 uur Optreden steelband "Suoer Combo Cornelia" Optreden van band "De Vierkauwers" Stadhuisplein: openingsplechtigheid en Werk mans Wilskracht Witte Singel: start tweede Singelloop Kaasmarkt: start Oranje-wandeltocht (5,10,15 km) Stadsgehoorzaal: Koninginneconcert m.m.v. Rijnlands Christelijk Mannenkoor, Politiemu- ziekgezelschap en ensemble "Achalay"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3