CHR. J ON GERENKOOR VOND EIGEN STIJL Schoolzwemmen al in de tweede klas Duidelijkheid over Endegeest gewenst CSSQBEBSSI Broedergemeente: 20.000 leden Oproep kerken voor hulp aan de Romanovs Alsnog subsidie voor marjorette-concours VRIJDAG 29 APRIL 1977 Eerste lustrum in Oegstgeest OEGSTGEEST - Er zal waarschijnlijk geen tweede koor in Neder land zijn dat wekelijks op zondagmiddag van kwart over 4 tot kwart voor 6 repeteert. Het christelijke jongeren koor in Oegstgeest doet dat en het kost niet eens zoveel moeite om dat vol te houden. Toen het vijf jaar geleden werd opgericht, kwam dat repeti tieuur het best uit, en het is tot vandaag toe zo gebleven. De zondagsoefening gaat alleen over als het koor die dag er gens medewerking aan een li turgie verleent. Theo Tobé (22), dirigent van het lustrumvierende koor, ziet de bereidheid van deze 25 jonge ren om op dat ongewone tijd stip huis en haard vaarwel te zeggen voor anderhalf uur vocale inspanning als een bewijs van de enthousiaste inzet van zijn groep. Inzet Theo, die schoolmuziek stu deert aan het conservatorium in Den Haag, zijn brood ver dient met een leraarschap muziek aan de scholenge meenschap Louise de Co- ligny en ook nog een van de organisten i§ van de gerefor meerde kerk in Oegstgeest, éist die inzet ook. Want niet de gezelligheid, hoe belangrijk ook, is punt 1maar het zingen zelf, en daaraan mogen eisen gesteld worden als je een be paald niveau pretendeert. En dat doet dit koor, waarvan het jongste lid 15 en het oudste 30 is. Bescheiden weliswaar, maar welbewust. Het is vijf jaar geleden begon nen met een gospelgroep van 6 mensen. Dat groeide na wat propaganda uit tot 20. Pogin gen om daarnaast een combo van de grond te krijgen mis lukten. Later is het koor van stijlrich ting veranderd. Theo Tobé: "Toen we muzikaal wat ruimer gingen denken, zijn we van het gospel-genre afgestapt en ons meer gaan toeleggen op kerkliederen. We putten nu uit de Rand stadbundel en het Liedboek en uit de kerkmuziek van componisten als Schütz en Handel. Zo zijn we een jonge renkoor geworden dat van al les zingt, maar we leggen on szelf wel de beperking op die de liturgie stelt, want daarin willen we wezenlijk meefunc- tioneren. In de dienst pas geen concerterend optreden. Qua stijl lijken we meer op een cantorij". Na zondag is het predikanten- korps van Leiderdorp (twee gere formeerde en twee hervormde) weer compleet. Om 5 uur 's mid dags doet ds. Tj. Doesburg, geko men van Bovensmilde, in de kerk aan de Hoofdstraat intrede, na in dezelfde dienst bevestigd te zijn door zijn plaatselijke collega, ds. G. van Loenen. Ds. Doesburg, die getrouwd is en een zoon heeft, komt in de plaats van ds. J. A. van Netten, die naar de Betuwe ging. Hij werd in 1931 in Anloo (Dr.) geboren en studeerde na het gymnasium in Groningen aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Zijn eerste gemeente was Tienhoven (Utrecht), 1961, en zijn tweede Leerdam. 1966. In 1969 werd hij predikant in Bovensmilde. Hoewel de zanggroep niet tot de gereformeerde kerk behoort, is ze er wel uit voortgekomen. Het koor is oecumenisch van samenstelling en opzet. Zo heeft het op Goede Vrijdag tijdens een dienst in de rk Wil- librorduskerk in Oegstgeest meegewerkt aan een uitvoer ing van de Johannes Passion van Jan Valkestijn. Ook in de Groene Kerk, waar regelma tig oecumenische diensten van Schrift en Tafel worden gehouden, is het een bekende verschijnirig. Theo Tobé vindt één medewer king per maand voorlopig voldoende, behoudens op hoogtijden. "Elke keer dat we zingen kost ons een repetitie, en als je kritisch tegenover je zelf wilt blijven, moét je wel geregeld oefenen. Aan de an dere kant heb je die onder brekingen nodig omdat je als koor steeds naar iets wilt toe leven. Je bent geen doel in je zelf'. Boerderijtje De laatste maanden heeft het koor, dat is samengesteld uit 17 meisjes en 8 jongens, in tensief gestudeerd op het lus trumprogramma dat het vol gende week zaterdagavond om 8 uur in de Groene Kerk uitvoert. Ook het onlangs in het Brabantse Someren ge houden koorweekeind was daaraan gewijd. Daar. op een prachtig gelegen boerderijtje, vloeiden het aangename en het nuttige samen in een harmonieuze verpozing. Het resultaat van deze onged wongen studie is op 7 mei te horen in Psalm 150 van Hein- rich Schütz, de koraalcantate "Lobe den Herrn" van Hel mut Walcha, een bewerking van lied 224 uit het Liedboek en het Te Deum Laudamus in d groot van G. F. Handel. De organist van de Groene Kerk, Egbert van Goor, en een groep strijkers en koperbla zers zullen het koor bijstaan. Of het Oegstgeester jongeren koor toekomst heeft, is een vraag die Theo Tobé op dit ogenblik zonder enige beper king positiefbeantwoordt, zelfs al verdisconteert hij daarin dat er uit de begintijd geen lid meer over is. Hij grondt dat op twee dingen: "Het is bewezen dat wij een functie hebben in Oegstgeest, en zolang er zoveel jongeren zijn die zich serieus met kerkmuziek willen bezig houden, mag je er ook voor de toekomst wat van verwach ten". Klankbodem Om in muzikale sfeer te blijven: Oegstgeest biedt een klank bodem voor zo'n onderne ming. Het beste lustrumgeschenk is om dat straks met een grote opkomst op het concert en de ontvangst (na afloop, om streeks 10 uur, in "Taberna" aan de Julianalaan) te beves- S. J. DE GROOT Van de tien leden van de Broeder gemeente in ons land zijn er op het ogenblik negen uit Suriname af komstig. Dat deelt ds. J. J. Legène van de Evangelische Broederge meente in Den Haag mee in het deze week verschenen maandblad "Vandaar", een uitgave van de hervormde en gereformeerde zen ding. Voordat in de jaren 50 de grote mi gratiestroom op gang kwam, had de Broedergemeente in ons land slechts drie gemeenten: Zeist, Haarlem en Amsterdam, met in totaal 700 leden. Zeist en Haarlem waren hoofdzakelijk Europees van samenstelling. Amsterdam had meer een Surinaams karakter. Nu zijn er ook gemeenten in Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam-Bijlmermeer. Het aantal predikanten ging van 2 naar 7. Zij verzorgen een groot ge bied; er bestaan ook groepen in Dordrecht, Arnhem, Zaanstad en Den Helder. Het aantal leden in ons land ligt, naar schatting, rond de 20.000. Deze toeneming plaatst, aldus ds. Legè, de Europese kerkprovincie van de Broedergemeente voor een grote krachtsinspanning, zj»wel wat betreft mankracht als finan cieel. Zonder grote financiële steun van de gemeenten in Duits land, het Zeister Zendingsgenoot schap en anderen kunnen de ge meenten niet rondkomen. Leefklimaat Aan de jongerenmis die morge navond om 7 uur in de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat in Leiden wordt gehouden, verleent de jongerengroep De Overbrug ging muzikale medewerking. Het thema van de dienst, waarin ons verslechterende leefklimaat aan de orde wordt gesteld, is: "Kan ik er wat aan doen"? Zondagmorgen om half 11 is er in de kapel van het marine-vliegkamp Valkenburg een protestantse ge- zinsdienst, waarin ds. H. A. Sche pers, vlootpredikant, voorgaat. Ma rinegezinnen en hun introducé's zijn, als altijd, zeer welkom. Ruim tachtig kerkelijke functio narissen zijn ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin onder scheiden. Ds. G. Spilt, voorzitter van de hervormde synode, is be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dezelfde on derscheiding kreeg prof. dr. J. Plomp van de Theologische Hoge school van de Geref. Kerken in Kampen. Officier in de Orde van Oranje- Nassau werden mgr. J. Willigers, bisschop van Jinja in Oeganda, dr. H. A. van Munster, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, dr. F. O. van Gennep, rector van het her vormde theologische seminarie, pastor E. J. Schraven, hoofdaal moezenier bij de inrichtingen van justie, en broeder Dalmatius van Heel, algemeen overste van de con gregatie Onze Lieve Vrouw van Smarten. Een twintigtal missiona rissen en zendelingen werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De hervormden en gereformeerden van Lelystad worden in hun kerkblad opgeroepen om de zeventien gezinnen van de Zigeunerfamilie Romanov, die daar een vestigingsplaats hebben gevonden, te helpen. De sociale dienst van Lelystad heeft de kerken tot deze oproep geïnspireerd. De oproep in het kerkblad gaat ervan uit, dat de Romanovs, die begin maart in Lelystad kwamen nadat zij in verscheidene landen als ongewen ste vreemdelingen in onze richting waren doorgeschoven, het laatst door West-Duitsland, recht hebben op bijstand bij de opbouw van een mens waardig bestaan. Ook moet er vanuit de kerken aan gewerkt worden, dat de Nederlandse joverheid de familie de nodige papieren verschaft. "Op die manier kan de vicieuze cirkel doorbroken worden waarin de Romanovs zich bevinden. Er moet een eind aan komen dat zij almaar worden opgejaagd en niet in staat zijn ergens op legale manier hun brood te verdienen". Aldus het kerkblad Beroepingswerk: Geref. Kerken - beroepen te Oosterend (Texel) J. H. de Boer Hengelo, te Enschede E. Overeem Luttelgeest, te R.dam- Hillegersberg-Schiebroek A. L. Janse de Jonge, predikant van een oecumenische gemeente in Italiè, te Veendam J. W. de Roo Harden- berg, te Oenkerk J. Kuipers Rood- eschool, te Wirdum mevr. M. J. van der Veen-Schenkeveld Krimpen aan de IJssel, aangenomen naar Domburg en Westkapelle kandi daat H. Hiddink Arnhem, naar Ezinge (Gr.) kandidaat W A. van der Lugt aldaar, naar Bedum G. van Halsema Bolsward, naar Delft W. H. Duker Berkum-Zwolle. bedankt voor Middelburg H. Lenters Maass luis, voor Duurswoude H. Douwes Den Burg. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Den Haag J. van Amstel Enschede. Geref. Gemeenten: be dankt voor Ermelo en voor Rhenen J. Koster Barneveld, voor Middel- harnis R. Boogaard Leiden, voor Oostkapelle A. Bac Boskoop. Evangelisch-Lutherse Kerk: be roepen te Utrecht A. Steinhart Schiedam. Baptistengemeenten: bedankt voor Rotterdam H. Bijle- veld Enschede. Oude kerken Het pas verschenen jaarboek van de Chr. Geref. Kerken meldt, dat deze kerkengroep per 1 januari jl. 176 gemeenten telde met 128 predi kanten. Er waren op die datum 34.199 doopleden en 39.409 belij dende leden, een toeneming van 1855 sinds een jaar. De stijging is vooral te danken aan de veron truste gereformeerden, die met name in Urk in drommen naar de Chr. Geref. Kerken overgingen. Het aantal doopleden loopt over de ge hele linie terug. Het dalende ge- boortencijfer en de overgangen naar andere kerken zijn daaraan niet vreemd. In de serie "Langs oude Kerken" is bij Bosch en Keuning in Baarn nu ook een aflevering verschenen over Drenthe en Noord-Holland. Het zijn handige boekjes die in woord en beeld heel veel vertellen over de rijkdom van ons historische ker- kenbezit. In de tekst zijn ook weer routes opgenomen die het belang stellenden erg gemakkelijk maken om op één dag zoveel mogelijk met eigen ogen te zien. Missie Het Centraal Missiecommissa riaat in Den Haag meldt een terug gang van meer dan 20 procent in vijfjaar tijds van het aantal Neder landse missionarissen in het bui tenland. Er werken nu ruim 6000 missionarissen, priesters, broeders, zusters en leken in de Derde We reld. Vijfjaar geleden waren dat er nog 7354. Bijna de helft is tussen de 50 en 65 jaar. Het aantal leken stijgt evenwel, van 212 vijf jaar geleden tot 356 eind vorig jaar. Volgend schooljaar andere opzet in Leiden LEIDEN Het schoolzwem men in Leiden zal het vol gend schooljaar voor hrt eerst in de tweede klassen van de Lagere scholen wor den gegeven. Het klassikaal zwemonderricht vanaf de derde klas zal op den duur verdwijnen. Kinderen die het B-diploma hebben be haald, krijgen via de school geen zwemonderwijs meer, uitgezonderd de kinderen van de tweede klas. Dat zijn de opmerkelijkste punten uit een dezer dagen verschenen nota over het schoolzwemmen in Leiden, die in overleg met onder wijskrachten, schoolbesturen, zweminstructeurs en de Sport stichting tot stand is gekomen. Achterliggende gedachte van de nota is dat het schoolzwemmen be ter moet worden, minder klassikaal en meer kindgericht. De nieuwe organisatie van het zwemonder richt, die een en ander met zich mee zal brengen, kost naar verwachting f 30.000 minder dan het bestaande systeem. Het is niet de bedoeling dat het schoolzwemmen voor alle scholen abrupt wordt teruggebracht van de klassen 3 en 4 naar de klassen 2 en 3, zo blijkt uit de nota. Dit omdat de leerlingen van de huidige tweede klas, die volgend jaar voor het eerst zwemonderricht krijgen, daarvan de dupe zouden worden. De sa menstellers van de nota menen, dat in overleg met de direct betrokke nen per school bekeken kan wór den hoe en wanneer met het zwe monderwijs in de tweede klas wordt begonnen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen na de kerstvakantie als het diploma- zwemmen achter de rug is, of tijde lijk in samenhang met de be staande situatie. Vaker zwemmen In de nota wordt de verwachting uitgesproken dat er vaker zwe monderricht zal worden gegeven, temeer omdat het de bedoeling is' dat de leerlingen één keer per week naar het zwembad (Zweilandbad of De Zijl) gaan. Nu zwemmen de vierdeklassers één keer per veer tien dagen en de derdeklassers één keer per week. Het toenemende zwemonderricht zal uiteraard gevolgen hebben voor het vervoer van en naar het zwem bad. De bestaande grens tussen lo pen of per bus naar het bad, zal vol gens de samenstellers van de nota moeten worden teruggebracht van 2000 naar 1500 meter. Als er in Zuid-West een nieuw overdekt bad bij komt, zullen bij het aanhouden van die grens vijftien scholen in Zuid-West geen busvervoer nodig hebben. De leerlingen van deze scholen gaan nu wel per bus naar het zwembad (Zweilandbad). LEIDEN - B en W hebben besloten om de wijkvereniging Aktief als nog f 500 subsidie te geven voor het majorettenconcours dat Aktief vo rig jaar op Koninginnedag heeft georganiseerd en hetzelfde te doen voor het concours dat morgen wordt gehouden. Daarmee lijkt een einde gekomen aan een al lang sle pende verschil van mening tussen Aktief aan de ene kant en de Cultu rele Raad en het gemeentebestuur Schoolzwemn i De Zijl Hoewel er vaker gezwommen zal gaan worden, zullen er in de toe komst minder kinderen aan het schoolzwemmen meedoen. Dat komt o.m. doordat kinderen die al een B-diploma hebben - en niet tot de tweede klas behoren - niet meer via de school zullen gaan zwem- Doordat er voortaan één keer in de week in plaats van één keer in de veertien dagen gezwommen gaat worden, zullen leerlingen met een a-diploma vrij snel het B-diploma behalen, aldus de nota. Het bete kent evenwel ook dat de zwemin- structie meer aandacht zal moeten krijgen. In de nieuwe organisatie wordt er rekening mee gehouden dat er twee groepen - soms van verschillende scholen - tegelijk van één bad (bijv. De Zijl) gebruik kunnen maken. Overigens wordt in de nota een voorkeur uitgesproken voor bege leiding van de leerlingen tijdens het zwemmen door de eigen leer kracht. Begeleiding door ouders heeft o.a. het nadeel dat er geen sluitende regeling is voor het geval er iets fout gaat en er een beroep moet worden gedaan op de wette lijke aansprakelijkheid. Bovendien aldus de nota, valt bij begeleiding door ouders het pedagogische as pect weg. LEIDEN - De gemeenteraadsleden M. Koning (PvdA) Van Oosten (PPR/D'66) en Schoute (WD) wil len meer duidelijkheid óver de visie van betrokken instanties in Leiden en in de regio op de toekomst van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest. Dat werd gisteravond dui delijk toen in de raadscommissie gezondheidszorg een vijftal vragen werd besproken, dat wethouder Oosterman aan het Regionaal Insti tuut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) wil stel len over de mogelijke realisering van een crisiscentrum in Leiden. In een dergelijk centrum, dat op vang moet bieden aan mensep in psychische en sociale nood, zouden verschillende hulpverleningsorga nisaties moeten samenwerken. De antwoorden die daarop door het RIAGG worden gegeven, zullen worden opgenomen in de discussie over het structuurplan Endegeest, een plan dat is bedoeld om een be leid voor deze inrichting vast te leggen. Gisteravond herhaalde zich naar aanleiding van dit agendaDurrt we derom een oude discussie. Ge noemde raadsleden waren van me ning dat het huidige structuurplan te veel alleen een bouwplan is en dat het „onverantwoord" zou zijn om in Endegeest te gaan ver- en nieuwbouwen zonder dat duidelijk is, wat de toekomstmogelijkheden van de inrichting zijn. Daarbij werd gewezen op de plannen die de Stichting Gemiva uit Zoeterwoude heeft om in die plaats een dorp voor zwakzinnigen te bouwen en de kans dat de zwakzinnigen van En degeest daar in de toekomst naar moeten verhuizen. Ook kwam de mogelijkheid van het opzetten van psychiatrische afdelingen in de ziekenhuizen aan de orde waardoor Endegeest wellicht de opname functie zal verliezen. Dr. Hiddema, psychiater van de Sociaal-Psychiatrische Dienst, zei dat eerst duidelijk moet worden hoe men in de regio de psychiatri sche patiënt wil opvangen en wat voor uitbreidingen van bestaande initiatieven daar voor nodig zijn en op welke plaats en dat pas daarna een bouwplan voor Endegeest op gesteld kan worden, een visie die werd gedeeld door de raadsleden en de directrice van de GGD, mevr. Zwart. Besloten werd om aan het vragen lijstje voor het RIAGG de concrete vraag toe te voegen hoe men de toekomst van Endegeest ziet en wat men denkt van het nu opgestelde structuurplan. De vragen zullen ook worden voorgelegd aan de zie kenhuizen en de provinciale raad voor de volksgezondheid. Directeur geologisch museum weg LEIDEN - Aan dr. C. Beets is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden. De heer Beets, die in 1963 directeur van het museum werd, werkte na een korte verbintenis met de Staatsmijnen langdurig bij de Koninklijke Shell-Groep. Hij had een belangrijk aandeel in de verhuizing van het museum in 1966 naar het gerestaureerde, voormalige Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Na een flinke personeelsuitbrei ding werden de al lang be staande plannen voor reorgani satie en ontwikkeling van het museum goeddeels uitgevoerd. Zo werd er een nieuw opberg en gecomputeriseerd registra tiesysteem ontwikkeld. De op bloei van wetenschappelijke activiteiten werd in 1971 be kroond met een op initiatief van de heer Beets begonnen uitgave van de "Scripta Geologica die internationaal bekend werden. Overigens blijft de heer Beets nog aan de Leidse universiteit verbonden. aan de andere Het concours dat Aktief organiseert, wordt door de ANUM (algemene unie van mu ziekverenigingen) namelijk be schouwd als een zg. "wild con cours", dat niet volgens de lande lijk aanvaarde richtlijnen is opge zet. Overeenkomstig dit standpunt besloot de Culturele Raad B en W te adviseren geen geld meer aan Ak tief beschikbaar te stellen. Het ge meenteraadslid Frits van Oosten (PPR/D'66) stelde gisteravond tij dens een vergadering van de com missie cultuur dat hij het nu wel eens is met een eenmalige subsidie, maar dat hij zo snel mogelijk van wethouder Oosterman wil weten hoe een subsidieverzoek als dat van Aktief in de toekomst moet worden behandeld. "Elk wijkcomite zou op die manier een concours kunnen organiseren en daar aan ons geld voor vragen. Dan is het geen haal bare zaak meer", aldus het raadslid. INSPRAAK IS TE BEPERKT LEIDEN - Wethouder Oosterman zal namens de raadscommissie ge zondheidszorg bij het ministerie van CRM zijn ongenoegen uitspre ken over de beperkte inspraakmo gelijkheid die is geboden bij de tot standkoming van een nieuwe sub sidieregeling voor het bejaarden- werk. De raadscommissie is het er niet mee eens dat maar tot 4 mei de mogelijkheid bestaat om commen taar te geven op de voorstellen die de staatssecretaris Meijer heeft ge daan en die zijn samengevat in de zg. "ontwerp rijksbijdrage regeling gecoördineerd bejaardenwerk Kort samengevat wordt in deze re geling aangegeven op welke ma nier de dienstencentra in de toe komst moeten functioneren en op welke manier de gemeente een be leidsplan moet opstellen voor het bejaardenwerk om voor steun van het njk in aanmerking tv komen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21