TOCH WEER WAT MEER LINTJES Engels geld uit Holland \Z£L Studieduur in algemeen vijf jaar Onderscheidingen voor bekende Nederlanders h r 3 D [Fe© betaalkaart IM postgiro en l4§> rijkspostspaarbank VRIJDAG 29 APRIL 1977 Illustrator Anton Pieck Schrijver Harry Mulisch Tv-presentatrice Netty Rosenfeld AR-politicus Schakel DEN HAAG - De lintjesregen 1977 is niet aan de omroepwereld voor bijgegaan. Een flink aantal onder scheidingen werd toegekend aan medewerkers van radio en televi sie. Ridder in de orde van Oranje Nassau werd een drietal tv- presentatnces: Mies Bouwman, Tanja Koen en Netty Rosenfeld. Regisseur Erik de Vries werd offi cier in de orde van Oranje Nassau. Veel onderscheidingen zijn toege kend aan kunstenaars. De illustra tor Anton Pieck, die reeds ridder in de orde van Oranje Nassau was, is nu officier in deze orde geworden Benoemd tot ridder in de orde van ON. werden o.a. de letterkundige Harry Mulisch, de acteur en regis seur Hans Croiset en de gita rist/zanger Eddy Christiani. Uit de kringen van de sportwereld werd wielercoach Joop Middehnk geridderd in de orde van Oranje Nassau terwijl de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, Cees Kerdel, officier in dezelfde orde werd. Slechts een enkele politicus kreeg een koninklijke onderscheiding. Het eerste kamerlid Albeda (ARP) en het tweede kamerlid Schakel (eveneens ARP) zijn ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw geworden Dr. Tiede Herrema, werkzaam bij AKZOis benoemd tot officier inde orde van Oranje Nassau vanwege zijn moedig gedrag tijdens zijn gijzeling in Ierland. DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zijn er in vergelijking met vorig jaar, ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana, meer koninklijke onderscheidingen toegekend. De buitengewone staatscourant, die van daag verschenen is en waarin alle toegekende onderscheidingen zijn opge nomen, vermeldt de namen van 2.482 personen. In 1976 kregen, bij de jaarlijkse lintjesregen, 2.259 personen een koninklijke onderscheiding. De hoogste onderscheiding, het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau, is dit jaar toegekend aan drie personen (vorig jaar aan twee) en wel aan dr. Th.P. Bergsma, chef directie kabinet en protocol van het departe ment van buitenlandse zaken, luitenant-generaal J.E. van der Slikke, chef van de generale staf bij de landmacht, tevens bevelhebber der landstrijd krachten, en luitenant-generaal E. Gitz, de commandant van het eerste legerkorps. Andere aantallen toegekende onderscheidingen zijn: ridder in de orde van de Nederlandse Leèuw 72 personen (vorig jaar 77), officier in de orde van Oranje Nassau 303 personen (270), ridder in de orde van Oranje Nassau 542 per-sonen (475), gouden eremedaille, behorende bij de orde van Oranje Nassau 524 personen (490), zilveren eremedaille 777 personen (688) en bron zen eremedaille 261 personen (257). Ned. Leeuw Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw werd benoemd: Mr. B. C. de Die, hoofd van de stafafde ling wetgeving nieuw burgerlijk wet boek van het Ministerie van Justitie te s-Gravenhage, wonende te Voorscho- Prof. dr. P. A. H de Boer, hoogleraar aan ie rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Oegstgeest; Prof. dr ir J. L. Bordewyk, hoogleraar lan de Technische Hogeschool te Delft, tonende te Leiden: Ir. D J G. de Graaf, oud-curator van de rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Wassenaar; Prof. dr. J. R. von Ronnen, oud- noogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende te 's-Gravenhage; Luitenant-generaal M. G. Geschiere, van ie dienstgroep van de officieren van de Koninklijke luchtmacht, te Wassenaar: Professor dr. R. L. Zielhuis, hoogleraar teur van het Jan Coronel-laboratorium van het Jan Zwammerdam Instituut al daar, wonende te Oegstgeest; Mr. J. M. de Graaf, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, te Wassenaar; A. Glimmerveen, wonende te Wasse naar, lid van de Raad van Beheer van Shell Internationale Petroleum Maat schappij B.V./coördinator Europa voor Olie en Gas te 's-Gravenhage, Dr. J. M. Goudswaard, te Wassenaar, vice-voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N V Professor dr. A. J. C. Haex, voorzitter van de Gezondheidsraad, wonende te Noordwijk. Tv-presentatrice Mies Bouma/n majoor F.J.D.C Egter van Wissekerke, van het wapen der infanterie te Leider majoor ir. C. Jongerden, van de dienst groep van de officieren van de Konin klijke luchtmacht te Boskoop; r\-\T majoor A.H. de Weerd, van de onderaf- Klaaer CJJN deling algemene dienst van de militaire vrouwenafdeling te Hoogmade; Oranje Nas- A. Parlevliet, te Katwijk, aannemer; G W. van Westering te Voorschoten, chef LATA-zaken, Dienst Marketing van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij Officier ON Ook de heer Van Zwieten uit Mphen aan den Rijn is koninklijk mderscheidenDe heer Van Zwie- en was in 1947 mede-oprichter en 'tfktimulator van de Historische Ver- It^mging voor Alphen aan den Rijn i Omstreken. Het voormalig His torisch Museum werd voor het urootste gedeelte door hem opgezet. heer Van Zwieten, die wekelijks i het Alphens Dagblad een histo risch artikel schrijft, kreeg de gou- eremedaille behorende bij de e van Oranje Nassau. n Oranje Nas- Dr J. van der Haar, burgemeester der gemeente Voorschoten; G. van Weele, te Wassenaar, C. P. B. Littooij, wonende te Oegstgeest, Akzo Coatings B.V.; tene van Economische Zaken Gravenhage; L. de Boer, wonende te Wassenaar, arts, hoofd van de Bedrijfs Geneeskundige Mr. J. W. Janssen, wonende te Sassen- heim, secretaris van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen; Dr. J. Meijer, longarts, directeur van de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der Tuberculose te 's-Gravenhage, wonende te Wasse- Mr. C. H. van Norden, hoofdadministra teur bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, wonende te Leiden; N. A. Oostinga, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, hoofd van de inspec tie der directe belastingen te Leiden, le afdeling; Kapitein ter zee N. van Dam te Rijns burg; Kapitein ter zee R. H. Post te Leider dorp; Kapitein ter zee J. C. KrefTer te Wad- dinxveen; Tot Ridder in de Orde sau werden benoemd: mevr. E.J. Brouwer, referendaris bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Voorschoten; R. de Haas, waarnemend commandant van de gemeentelijke brandweer te Lei den, wonende te Bemmel (gepensio neerd); H.Haasnoot, wethouder der gemeente Katwijk; mr. J. van der Plas, lid van de raad der gemeente Katwijk: D.J. Brouwer, hoofd van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te Katwijk, wonende te Katwijk aan Zeefgem. Katwijk); L.J.P. Smeets, hoofdcommies A bij het Ministerie van Defensie te Oegstgeest; M. van den Brink, administratief hoofd ambtenaar A bij de Inspectie Genees kundige Dienst Koninklijke Landmacht te Voorschoten; J. van den Andel, wonende te Wasse naar, refendaris bij het Ministerie van Economische Zaken te 's Gravenhage; N.V.; J.P. Aalbers, wonende te Voorschoten, accountant-administratie-consulent; Goud H.M. penningmeester tevens administrateur van de Vereniging van Hervormde Scho- ZllVGT len te Katwijk aan Zee, wonende te Kat- mej. H. Jacobs, onderwijzeres bij het openbaar gewoon lager onderwijs te Wassenaar, wonende aldaar; mej. P. Ouwerkerk, oud-hoofdleidster bij het openbaar kleuteronderwijs te Boskoop, wonende te Leiden; medewerkster bij de Directie Financieel-economische Zaken en Comptabiliteit van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat; K.Audenaert te Abbenes (gem. Haar lemmermeer), employé Noodprocedu res van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V.; M. Durieux te Katwijk (Z-H.), hoofdem ployé le klasse der PTT; A. Noorlander, directeur van Noorlan- der B.V., te Waddinxveen; J. van den Haak, te Noordwijk; mevr. J.A.A. Timmerman-Boogaardt, bestuurslid van het departement Was senaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Wassenaar; J.W. van Zwieten, bestuurslid van de Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en Omstreken, te Alphen aan den Rijn; De gegijzelde AKZO-directeur Herrema Lï Brons Mevr. H. Zaal-De Pater, wonende te Waddinxveen, hulp in de huishouding bij mevrouw C. A. Vuyk-Van Nes, te Boskoop; J. Devüee, wonende te Leiden, chef drukkerij bij Samsom-Sijthoff, grafi sche bedrijven B.V., te Alphen aan den Rijn; J. N. Dol, bedrijfsleider/chef kapper bij "Maison Kreeft", te Oegstgeest; Mevr. C. E. van Hellemond, wonende te Alphen aan den Rijn, adjunct-commies, chef van de administratie bij het Gewes telijk Arbeidsbureau aldaar; H. L. Barnhoorn, oud-jeugdleider van de Katwijkse Voetbalvereniging "Quick Boys", wonende te Katwijk aan Zee; A. Th. van Haastregt, penningmeester van de Voetbalvereniging "Rijpwete- ring", te Rijpwetering (gem. Alkemade); D. Marck, te Leiden. Korporaal der le klasse-chauffeur H. J. Scholten, van het wapen der cavalerie te Wassenaar; N. ten Donkelaar, gepensioneerd admi nistratief ambtenaar C 2e klasse bij het Ministerie van Defensie te Voorschoten; T. Clement te Buitenkaag (gem. Haar lemmermeer), kantonnier bij de Rijks- A. Leuenng te Leiden, chauffeur- besteller Van Gend en Loos N.V.; Th. J. Hillebrand te Rijpwetering (gem. Alkemade), besteller der PTT; G. W. van der Kraan te Leiden, employé 2e klasse der PTT. De zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toegekend aan: a Economische Zaken te's Gravenha- misch Ziekenhuis te Leiden, wonende ge; aldaar; A.J.M. van Wely, te Voorschoten, refe rendaris bij het Ministerie van Land bouw en Visserij; Bob Bruijn, kunst- en portretschilder, wonende te Wassenaar; J. Schoneveld, hoofd van de afdeling al gemene beheerszaken van de Algemene Inspectie van het Korps Rijkspolitie, wonende te Rijnsburg; mej. E.H.M. Beens (zuster Salvatrix) di rectrice van een r.k. scholengemeen schap voor individueel voortgezet on derwijs te Oegstgeest, wonende aldaar; dr. J.A. Brons, conrector van het bijzon dere 'St. Adelbertcollege' te Wassenaar, wonende aldaar; luitenant ter zee der le klasse J.Bijl te Leimuiden; luitenant tei Buis t luitenant t der le klasse N.W.G. i speciale diensten der le klasse J.L. Zijderveld te Sassen- T. Ruiten, commies A bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, wo nende te Leiderdorp; L. van Steijn, commies bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, wo nende te Voorschoten; oppervliegtuigmaker-houtbewerker C.H.M. van Rijswijk te Katwijk aan de Rijn; adjudant-onderofficier van speciale diensten fotograaf H.W. ter Beest te Katwijk aan Zee; mevr. G.T. van Hemsbergen, organiste van de gereformeerde kerk te Nieuwerb- rug en van de hervormde gemeente te Bodegraven; C. Veenstra, technisch hoofdambtenaar B bij de gemeentepolitie te 's- Gravenhage, wonende te Wassenaar; A. Binnendijk, oud-algemeen procura tiehouder bij het kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V mevr. J.G.Snel-Brandenburg te Leiden, D. Pater, wachtmeester der rijkspolitie le klasse te Lisse; J. K. Roggeband, wachtmeester der rijkspolitie le klasse te De Meije (ge meente Bodegraven); Majoor-vliegtuigmaker-algemeen D. Venema te Katwijk aan Zee; Sergeant van de motortransportdienst J. P Vermeeren te Lisse; Adjudant-onderofficier-instructeur P. P. Vonk, van het dienstvak der inten dance te Leiden; A. Trippenzee te Leiden, commies Van Gend en Loos N.V.; M. Pijnnaken te Leiden; Mej. J. M. Ouwehand, voormalig wijk verpleegster bij "Het Groene Kruis" te Katwijk, wonende aldaar; G. J. Heeren, te Oegstgeest; R. Mulders, brigadier van gemeentepoli tie te 's-Gravenhage, wonende te Wasse- Octrooiraad te Rijswijk (Z.-H.); C. van der Stijl, wonende te Gouda, ver koopleider/afdelingschef van de afde ling grondverzet en wegenbouwmachi- nes bij Rotim B.V., te Zoeterwoude; postgiro chèquespostauxnéerlandais (l carte de paiement V 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 <2 o,■«- van in nederlandgarantie tot 100 gulden na legitimise dmv girogas tsvp \cademische Raad adviseert Klein: 59 fTRECHT (SP) - De Academische ,aad heeft gisteren de laatste hand elegd aan de voorstellen tot ver- orting van de studieduur, die van- it de universitaire wereld zijn ge- aan aan staatssecretaris Klein, oor de 82 studierichtingen die het boek- etenschappelijk onderwijs in ons nd kent is nu vastgesteld, wat ze or en houden en hoe lang de student er litera-*"lcieel over ma? doen. Volgens de ïzamenlijke universiteiten en ho- ïscholen tenminste. De staatsse- •etaris gaat nu bekijken of het aiswerk goed is gedaan, e operatie heet eigenlijk "herpro- teea "ammering". De studieprogram- 9' ia's in het academisch onderwijs 071 - svgen niet, zo stelde jaren geleden ijlen prof. Posthumus vast in een JIS aantal nota's, die eigenlijk nooit fundamenteel zijn weerlegd. Eén van de gevolgen van de huidige programmering is dat dit soort on derwijs overdreven veel tijd in be slag neemt zes jaar is heel gewoon. Posthumus vond dat het anders moest en bijgevolg ook korter zou duren. En korter studeren zou de belastingbetaler minder kosten. Dat laatste was koren op de molen van hen die in de Kamer en op het departement de kostenstijgingen bij het wetenschappelijk onderwijs met lede ogen aanzagen. Nog niet zo lang geleden kon het bijna niet op, nu lijkt elke cent teveel. Wat voor wijlen Posthumus een aardig bijverschijnsel van een nieuwe programmering betekende, begon allengs de hoofdzaak te wor den. Bij de wet werd anderhalf jaar geleden vastgelegd, dat elke studie slechts vier jaar mocht duren tot het doctoraal examen, met als ont snappingsmogelijkheid dat het in een enkel hoogst noodzakelijk ge val wel eens langer zou mogen zijn, maar in geen geval meer dan vijf jaar. Langzame studenten zouden in totaal twee jaar extra moeten studeren. De universiteiten en hogescholen zelf mochten de nieuwe program ma's vaststellen; ze zouden gecoör dineerd worden door de Academi sche Raad, een overlegorgaan waarin alle universiteiten en hoge scholen vertegenwoordigd zijn. Tonnen papier zijn heengegaan aan deze gigantische operatie. Elke studierichting werd gedwongen zich af te vragen: wat moet een doc torandus in dit vak eigenlijk weten en wat moet hij kunnen? Zulk zel fonderzoek zou kunnen leiden tot het wegsnijden van historisch ge groeide ballast en tot verwijderen van leerstof die slechts door hob by's van hoogleraren op het pro gramma stonden. Wat er tenslotte uit de bus is geko men, is niet wat de wetgever ver langt. Praktisch geen studiepro gramma komt uit op de voorge schreven vier jaar. De meeste zitten op vijf jaar, sommige wijken dan ook nog af in opbouw: gevraagd is een jaar propaedeutische (voorbe reidende) studie en drie jaar voor het doctoraal-examen, maar hier en daar is men uitgekomen op twee jaar propaedeuse en meer dan twee jaar doctoraal. Het langste pro gramma is ingediend voor theolo gie aan de universiteit van Amster dam: vijfeneenhalf jaar. De staatssecretaris mag van de Tweede Kamer de nieuwe pro gramma's niet inhoudelijk laten bekijken. Hij mag ze alleen "margi naal toetsen", dat wil zeggen: hij onderzoekt of men zich gehouden heeft aan de voorwaarde en hij kan vragen, waarom men zich daaraan niet heeft gehouden.fg. Alb. van Dongen Gaat u relaxen op het Engelse platte land of genieten van bruisend Londen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk (Crown) postkantoor in het Verenigd Koninkrijk (ook op jersey en Guernsey) geeft u er maximaal 3Q pond per kaart voor. op vertoon van uw giropas en paspoort. (Vanaf 1 mei 1977 uw nieuwe giropas.) Have a nice time! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19