Jonge vier van Njord outsider in de Varsity üeen ruimte voor lefentrip Oranje auto bierman Roddel rond Maertens Schaaktoernooi Philidor met veel prominenten voor 3^ ben je b,nne IJshockeyteam Sowjet Unie superieur: 6-1 ss-ys* =2ia:iir=s In mei bij Maandtrajektkaart 4-persoons dagkaart gratis. Damhappening Na derde zege in Vuelta Onnavolgbaar KONINGINNEDAG TOT 17.00UUR holStSn^°Pn^°bdeeI"ew^'^^rettcrSert^l INjords Oude Vier is startklaar voor de Varsity. _ln Italiaanse ovstellina: M. Bakker, H. v. Voorst Vader, P. Haverkate, R. Veldhuys en stuurman J.PA. Peymans. PAGINA 17 ADVERTENTIE Asopos blijft thuis: "sfeertje ligt ons niet" van de Senior A-vier, die in eigen land ongeslagen bleef en Kooper won vorig seizoen samen met Ver meulen veel races in de twee zon- LEIDEN - Zondag is het weer zo ver: het folkloristisch roèifestijn, bekend onder de naam Varsity, wordt voor de 94ste maal gehouden (en voor de zevende keer op het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Houten). Al jaren een om streden zaak, die Varsity. Voor sommigen is het nog steeds de belangrijkste roeiwedstrijd van het seizoen, anderen wil len het geen westrijd meer noemen, maar een fossiel gebeu ren, waar bij het roeien een aardige afleiding vormt voor het voornamelijk bierdrinkende publiek. De Varsity, oorspronkelijk opgezet als interuniversitair roeitreffen, waarbij de aan de studentencor- pora gebonden roeiverenigingen als'de enig echte vertegenwoordi gers van de universiteiten golden, is al enige jaren open voor niet- corporale verenigingen en sinds vorig jaar (zelfs) voor dames. Het openstellen voor alle studenten heeft de sfeer op de kant. bier botte pret en felgekleurde blazers, nau welijks gewijzigd. Voor sommigen is dit juist de charme van deze we strijd; er heerst een bepaald soort gezelligheid die meestal op de kale en vrij lege Bosbaan ver te zoeken is. Het roeiwater van het Amsterdam-Rijnkanaal is echter dusdanig slecht (altijd golven), dat het roeien alras verwordt tot ploe teren over de baan. Vele topploe- gen lieten het dan ook in het re cente verleden op deze baan afwe ten, om hun heil te zoeken bij echte wedstrijden in het buitenland. Tweestrijd EIST - Er is in het voorlopige programma van het nieuwe oetbalseizoen vrijwel geen ruimte voor een oefentoernee an het Nederlands elftal. Die trip behoort tot de wensen an de interim-bondscoach Jan Zwartkruis wanneer hij pnieuw zou worden aangesteld en indien Nederland zich ju plaatsen voor het eindtoernooi om de wereldbeker, dat p 1 juni 1978 in Argentinië begint. dat geval namelijk dient de competitie half april te zijn voltooid en dan er slechts een winterstop van twee weekeinden, namelijk met kerst en euwjaar. jmpetitieleider Huijbregts meent dat een uitbreiding van die periode _iuwelijks mogelijk is en dat de dagen van de winterstop gereserveerd oeten blijven voor eventuele afgelastingen in de daarvoor liggende pe- )de. Magertjes Ook dit jaar is de inschrijving kwantitatief magertjes, maar een deel van de top is er nu wel bij. De selektieprocedure voor de WK laat wat ruimte om zich op de Varsity te kunnen uitleven in het hoofd nummer de Oude Vier. Alle 7 cor porale - maar geen niet-corporale verenigingen - doen mee. Favorie ten voor ae eindzege in deze race over 3 km. (ook al een omstreden zaak, omdat alle wedstrijden over maar 2 km. gaan) zijn het Amster damse Nereus en het Groningse Aegir. Het zeer ervaren Nereus- kwartet Oudt, Vermeulen, Kooper en Klop won dit seizoen in de acht al de Heineken-vierkamp en de Head. Slagroeier Oudt en Vermeu len roeiden al in Nottingham-acht in '75, Klop was vorig jaar de slag Coach Paul Dekker verwacht: „het wordt een tweestrijd Aegir-Nereus, waarbij wij de favorietenrol niet graag op ons nemen. Aegir vindt de Varsity vermoedelijk belangrijker dan wij. Wij roeien nog volgens winter-schema, dus interval- en tempotraining, die de snelheid erg vergroten, hebben we nog niet ge daan. Wij mikken meer op de grote internationale wedstrijden in Mannheim, over twee weken. De Varsity wordt een gok". Terwijl Aegir als de gevaarlijkste concurrent beschouwd wordt, zou het Rotterdamse Skadi wel eens de lachende derde kunnen worden. Skadi. dat nog nooit de Varsity won, brengt een ploeg op het water die bol staat van de blikken, n.l. Pieterman, Lyclema, R. Vervoort en Van der Ham. Pieterman en Ly clema waren de slagen van de stuurmanloze lichte vier, die op de WK'74 zilver behaalde. Ronald Vervoort vormt met zijn broer Je roen op het ogenblik Neerlands' sterkste twee en was in het verle den al verschillende malen natio naal kampioen. Het is de vraag of deze nogal lichte ploeg opgewassen is tegen het beulswerk over 3 km. Pakt de combinatie, dan zou ze wel eens voor een verrassing kunnen zorgen. Jong Het Leidse Njord, in 1963 voor het laatst Varsity winnaar, brengt een tamelijk jonge ploeg op het water, die als outsider de strijd met de ge renommeerde tegenstanders zal aanbinden. De beide slagen (Bak ker en Van Voorst Vader) zijn tweedejaars Senior-A roeiers, vorig jaar in hun eerstejaarsploeg zeer succesvol. De beide boegen (Ha verkate en Veldhuis) zijn hun roei- carière begonnen bij het Haarlemse Spaarne. Haverkate is vierdejaars studentenroeier, in het begin van dit seizoen getransfereerd van Asopos naar Njord. Veldhuis is nieuwelingen-roeier en eerstejaars student, met veel ervaring in het seniorroeien. Stuurman Joost Paymans, net afgestudeerd arts, heeft een indrukwekkende staat van dienst. Al in 1972 stuurde hij Njord's oude vier. "Leidse bek" Met de bekende "Leidse bek" tracht hij de soepel varende ploeg tot nog grotere prestatie's op te zwepen. Coach Peter Go zegt over zijn ploeg: ,,'t Is een jonge ploeg, ik zie dat niet als een nadeel, maar eerder als een voordeel, want nu staan ze onbevangen tegenover deze wedstrijd. Ik zie wel in, dat we niet de sterkste zijn, maar vroeger hebben ook wel eens ploegen ge wonnen, waarvan niemand het verwachtte. Boei-indeling en weer somstandigheden blijven b.v. ook al onzekere zaken. We vinden het een eer om voor onze vereniging in dit hoofdnummer uit te mogen komen". In de bij-nummers brengt Njord twee favoriete ploegen op het wa ter de lichte elite vier met stuur man, in dit boottype de laatste twee jaar nagenoeg ongeslagen en de lichte eerstejaars-acht, die al de Heinekenvierkamp en 2 races op de ZRB-wedstrijden won. Skiffeur Harald Punt, net hersteld van een hardnekkige blessure, zal niet van de partij zijn. Asopos de Vliet blijft zondag in z'n geheel thuis. Het bestuur heeft be sloten geen ploegen in te schrijven, omdat, volgens praeses Peter Jur- gens "Asopos steeds heel slecht roeit op de Varsity, want het is dan volgens ons nog te vroeg voor tem potraining. Daarnaast vinden wij het water ongeschikt en bovendien ligt het sfeertje, wat er rond die wedstrijd hangt, ons niet zo. Drie redenen dus om thuis te blijven trainen". KEES DE RUITER fijln de voorlopige selectie voor Jong Oranje, dat van 11 tot 18 juni een oi speelt in Toulon, zal een aantal wijzigingen worden aangebracht. 2 groep van zestien werd namelijk samengesteld zonder Ajacieden om- t aan Dusbaba, Tahamata en La Ling toestemming was onthouden door t clubbestuur. Die toestemming is inmiddels wel gegeven. Trainer Arie Vroet, die niet de mogelijkheid heeft zijn groep uit te breiden, zal een spelers van de voorlopig geselecteerden van de lijst afvoeren om uimte" te maken voor enkele Ajacieden. pDe Nederlandse eredivisieclub FC Twente en FC Amsterdam zijn res- ctievelijk in groep 2 en groep 1 ingedeeld voor de intertoto-competitie. Amsterdam ontmoet Maccabi Yaffa (ISR), Halmstadts BK (Den) en ijvodina Novi sad (Joe). Twente gaat voetballen tegen Maccabi Tel Aviv (Isr), MSV Duisburg 'dl) en Standard Luik (Bel). ADVERTENTIE JHQ SIMCA-CHRYSLER-MATRA Leiden - Oegstgeesterweg tel. 071 -140447 Voorhout - Jacoba van Beierenweg 31 tel. 02522 -11280 Katwijk - Valkenburgseweg 2 tel. 01718 - 71704 Dec petitie q_ is vastgesteld dstrijd uit de eerste divisie PEC/Zwolle-Willem II, die )or 19 mei (Hemelvaartsdag) is veertien dagen ver legd PEC namelijk speelt op Hemelvaartsdag de finale van het toernooi >76 de KNVB-beker. Het resterende programma uit de voorlaatste ronde n de competitie uit de eerste divisie zal normaal op Hemelvaartsdag afgewerkt. irij- ADVERTENTIE 1445 Een NS-Maandtrajektkaart betekent een maand zo vaak u wilt heen en weer tussen station A en B. 'n Echt forensenabonnement En koopt u 'm in mei (hij kan elke dag in gaan), dan doet NS er een aardigheidje bij. Zomaar een dag onbeperkt treinreizen voor u plus 3 gezins leden, vrienden, noem maar op. Samen op een gratis NS-Mecrmanskaart.Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. Het dagje uit kan gedurende de hele maand mei. Op werkdagen na 9 uur 's ochtends. En in 't weekend al met de eerste trein. Zodat u volop kunt profiteren. LEIDEN - Het belooft vanavond en morgen een spannende strijd op de 64 velden in de Adler-kantine te worden, want voor het jaarlijkse Rapid-toernooi, dat de Leidse schaakclub Philidor nu al weer voor de zesde maal organiseert, hebben zich een aantal prominente schakers aangemeld. Tot de favorieten van dit negen ronden tellende toernooi behoren ongetwijfeld de kersverse kam pioen van de Leidse Schaakbond Charles Kuijpers van LSG en de beide Philidor-spelers John van der Wiel, die onlangs nog de tweede plaats in de strijd om de nationale jeugdschaaktitel veroverde, en Ri- nie Kuijf, die de laatste tijd enige opzienbarende resultaten boekte zoals het behalen van het jeugd kampioenschap snelschaken van de LSB, een eerste plaats in het ge vecht om de open Nederlandse jeugdschaaktitel en een tweede plaats in het toernooi om de Leidse senioren-titel. Dit trio krijgt het uitermate moei lijk, want tegenstanders als Brede- wout van VHS/Haarlem, de beide Utrecht-cracks Maarten Etmans en Verholt, Henk van Maaren van Phi- lidor/Leiden, Marcus uit Nijmegen en Liem van Moerwijk zijn beslist niet voor de poes. De eerste ronde van dit interes sante toernooi, dat plaatsvindt in de kantine van de Nederlandse Adler- fabrieken, Rooseveltstraat 20 in Leiden, begint vanavond om kwart voor acht. Het speeltempo is vastgesteld op dertig minuten bedenktijd per spe ler per partij, zodat er vanavond drie ronden afgewerkt kunnen worden. De resterende zes ronden staan voor zaterdag 30 april op het programma, waarbij de aanteke ning dat dan om tien ur 's morgens met de vierde ronde gestart zal worden. Het toernooi zal ongeveer half zeven afgelopen zijn. Ook minder sterke spelers en huis schakers kunnen aan dit toernooi deelnemen, want er zijn in totaal drie groepen, waarin men naar speelsterkte wordt ingedeeld. In principe geldt de regeling, dat spe lers van de hoofd- en eerste klasse KNSB in groep A zullen uitkomen, spelers van de tweede klasse KNSB en eerste klasse onderbond in groep B en spelers van de tweede en derde klasse onderbond in groep C. In elk van de drie groepen zijn een vijftal fikse geldprijzen te ver dienen. Het inschrijfgeld bedraagt drie rijksdaalders voor senioren en vier guldens voor jeugdschakers tot en met 16 jaar. LEIDEN - De Leidse grootmeester dammen Evert Bronstring zal van> avond om 8 uur een grote damde- monstratie verzorgen in één van de zalen van de Pieterskerk aan de Kloksteeg 16. Bronstringzal in deze damhappening onder meer een paar partijen bespreken en analy seren uit het afgelopen kampioen schap van Nederland. Door de 6-1 zege op Tsjecho- Slowakije, dat de Russen vorig jaar als wereldkampioen onttroonde, is de ploeg van de Sowjet-Unie sterk favoriet voor de ijshockeytitel. De zege van de Russen was volkomen verdiend. In de uitverkochte Stadthalle - er waren 9500 toeschouwers - toon den de Russen zich aanmerkelijk sterker dan hun tegenstanders. In de eerste periode konden ze de score nog in evenwicht houden. Op de openingstreffer van Sjloektov volgde de gelijkmaker van de Tsjech Martinet. In de tweede periode besliste de Sowjet Unie echter de wedstrijd met superieur ijshockey. Kapoesj- tin, Michailov, nogmaals Kapoesj- tin en Babinov voerden de score tot 5-1 op. Jakoesjev bracht, vijf minu ten voor het einde van de ontmoe ting de eindstand op het bord. Zweden houdt de race om de lei ding in het toernooi om het wereld kampioenschap ijshockey voort reffelijk vol. De drie kronen-ploeg won gisteravond in Wenen zijn vijfde wedstrijd in successie. De formatie van de Verenigde Staten bleek kansloos en werd met maar liefst 9-0 verslagen. De tussenstan den waren 4-0, 3-0, 2-0. Stand: Sovj. Unie 5 5 0 0 10 56-9 Zweden 5 5 0 0 10 33-5 Tsj. Slow. 5 3 1 1 7 37-16 Canada 5 2 12 5 15-20 Ver. Staten 5 113 3 13-21 W Duitsl. 5 113 3 13-32 Finland 5 1 0 4 2 14-34 Roemenié 5 0 0 5 0 8-52 MURCIA - Gebeurt er niets, dan is er toch beroering. Zeker als er op sportgebied iets in Spanje aan de hand is. De 32ste Vuelta is inmid dels drie dagen oud. Maertens heeft zijn derde zege geboekt en bracht zijn totaal op 20. Het ziet er naar uit dat hij dit jaar het wereldrecord overwinningen in één seizoen, dat hij vorig seizoen op 54 bracht, zal verbeteren. Daarover wordt in Spanje niet ge sproken. Uiteraard is Maertens wel het onderwerp van de gespreksstof, maar de discussies hebben niets te maken met zijn prestaties op de fiets. Het sportblad "As" maakte van een theoretische mogelijkheid weer eens een feit en schreef dat Maertens na acht dagen de Ronde van Spanje de rug zou toekeren. Hij zou in dat geval zijn contractuele verplichtingen hebben nagekomen en zich gaan voorbereiden op de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk. Tot zover "As". Freddy Maertens zei het onzin te vinden. "Ik ben hier gekomen om te winnen en daar zal ik mijn best voor doen". Winnen doet Freddy Maertens in de Vuelta inderdaad. Het kostte hem gisteren in de tweede etappe weer geen enkele moeite. Na andermaal e'en saaie rit bedreigde Cees Priem de Belgische wereldkampioen het meest. Hij werd tweede. Het was de zoveelste, zo snel vergeten, iweede plaats van de Zeeuw in dit seizoen. Uitslag derde etappe: 1. Freddy Maertens (Bel) 161 km van La Manga del Mar naar Murcia in 4 uur, 36 min. en 48 sec. (met bon. 43638), 2. Cees Priem (Ned) z.t. (met bon. 4.36.42, Dirk Ongenae (Bel) z.t-. Algemeen klassement: 1. Freddy Maertens (Bel) 7 uur, 45 min. en 31 sec., 2. Michel Pollentier (Bel) op 37 sec., 3. Miguel-Maria Lasa (Spa) op 44 sec., 13.Jos Schip per op 1.07: 20. Cees Priem op 1.08; 22. Fedor den Hertog op 1.15. Jan Raas heeft gisteren in het Belgi sche Ruddervoorde een wegwed strijd over 150 kilometer voor be- roepsrenners gewonnen. Het was de vierde overwinning van Raas in dit seizoen. Eerder won hij de eerste etappe van de Ronde van de Mid dellandse Zee en de klassiekers GELSENKIRCHEN - Door twee overwinningen op de derde dag van het wereldkampioenschap voor be roepspikeurs in het Westduitse Ge- lsenkirchen is Jan Wagenaar uit Ot- terlo opgeklommen naar de vierde plaats. Wagenaar heeft 81 punten, maar is na 15 van de 25 koersen voor de wereldtitel toch praktisch kans loos. In Gelsenkiichen, waar zeven koersen werden gehouden, hand haafde de Noor Ulf Thoresen zich op de eerste plaats. Milaan-San Remo en Amstel Gold Race. In Ruddervoorde bezetten de Neder landers Bas Hordijk (7e) en Germe van Gerwen (8e) ereplaatsen. De werkwijze van de competi tieleider Zuid West Korfbal is onnavolgbaar. Afgelopen woensdag kreeg derdeklasser Crescendo bericht dat voor komende zondag de wedstrijd Ten Donck-Crescendo was in gelast. Aanvang 14.15 uur. Nu wil het toeval, dat dit voor Crescendo de kampioenswed strijd is. Aan 1 punt heeft de ploeg voldoende om de titel in III B te pakken. Een protest tegen de late melding (het clubblad was de deur al uit) hielp niet. Dus werden belang hebbenden binnen de vereni ging op de hoogte gebracht. Maar het werd nog fraaier. Gistermiddag werd de wed strijdsecretaris van Crescendo opgebeld met de mededeling, dat de wedstrijd niet om 14.15 uur gespeeld kan worden, om dat Ten Donck 2 en de Ten Donck junioren al wedstrijden om resp. 12.15 en 14.15 uur heb ben. Crescendo werd voor de keus gesteld om 10.00 uur of om 16.00 uur te spelen. Een an dere oplossing was er niet. Verplaatsing van bijv. de ju nioren wedstrijd (wat het zwaarst is, moet in zo'n geval ook het zwaarst wegen) naar de genoemde tijdstippen werd niet overwogen. Crescendo koos uiteindelijk voor 16.00 uur, al is zekerheid met een dergelijke handelwijze na tuurlijk twijfelachtig. Vast staan in ieder geval de wed strijden Tjoba-Pernix (IC) en De Tovers-De Algemene (IA), waarbij de titelkansen van de Lëidse teams verdedigd moe ten worden. 'TZ.de.olle Voor Iedere koper llgl de Campingstar-kollektie met meer dan 30 modellen en uitvoeringen in alle prijsklassen (van 67.50 tot 1095.-) Florida All-round bungalow die v toepassingen heeft Volledige sta-hoogte Afm buitentent 200 cm breed. 240 cm diep. ranbaoPs en du*. Ja duinrell is doen, doen, VVA»' trampolines .mj)e eisen pannekoeken. CAMPING heb-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17