Ceulemans nog steeds erg gretig Ruimte voor medezeggenschap in voetbal Legendarische Herberger (80) overleden l!DO en SC Lisse beide optimistisch over behoud plaats in derde klasse In WK bandstoten Rijnsburgse Boys - RCL IRIJDAG 29 APRIL 1977 LEIDEN - Eén van de twee clubs, die zondag op het terrein aan de Spekkelaan in Lisse tegen elkaar zullen aantreden, zal het volgende voetbalseizoen een „toontje" lager moeten zingen. De winnaar zal in ieder geval verzekerd zijn van een hernieuwd optreden in de derde klasse. UDO staat éen punt voor en heeft aan een gelijkspel vol doende. Sportclub Lisse staat weliswaar één punt achter op UDO, maar weet de steun van het eigen publiek achter zich. Een open wedstrijd dus. SC LISSE In het kamp van Sportclub Lisse ziet men het niet al te somber in, ondanks het feit dat het de gehele competitie geble ken is, dat de ploeg maar moei zaam tot scoren kon komen. TheoGodyla: „We hebben UDO tegen BEC gezien en ik moet zeggen, dat we toch wel een re delijke kans hebben. Belang rijkste is, dat zondag Manu- putty en Witteman uitgescha keld worden. Als dat een gehele wedstrijd volgehouden kan worden, dan zullen we mis schien een makkie hebben, maar dan moet er wel door ie dereen keihard gewerkt wor den". Zijn teamgenoot Harrv van der Zwet heeft meer moeite om iets over de afloop van het belangrijke duel te zeggen. Voorzichtigheid is troef, of schoon hij niet verwacht, dat zo n grote vereniging als SC Lisse in de toekomst in de vierde klasse zal spelen. „Ik weet het niet hoor. Het is moei lijk om er iets zinnigs over te zeggen. Het is er op of er onder. Als we net zo zullen spelen als tegen LFC. dan redden we het dacht ik wel". Lief stel Oorzaken voor het minder suc cesvolle seizoen van SC Lisse zijn volgens trainer Spier: "Het lieve en weke spel van de jon gens. Ik mag niet zeggen, dat ze geen karakter hebben, want dat hebben ze wel. maar een zekere hardheid in de duels mis ik. Daarnaast heeft ook het pech- duiveltje ons steeds achter volgd. We hebben misschien wel de meeste keren gelijkges peeld, maar van die wedstrijden hadden we toch zeker 5 tot 6 maal het betere spel, maar dan lukt het niet met de afwerking, he. Ik weet dat de jongens stuk voor stuk kunnen voetballen. Het komt er echter niet altijd uit". Wat de kansen voor zijn ploeg betreffen, laat hij zich niet uit. ''Daar kan ik toch niets over „„zeggen. Als ik zeg. dat we het ■—redden, dan ben ik de arrogante baas en als ik zeg dat we verlie zen geloof ik niet meer in mijn eigen ploeg. Ik heb echter wel hoop. De wedstrijd zal gewon nen worden door de ploeg die het eers de zenuwen onder be dwang heeft", aldus Spier. UDO Dok bij de Oegstgeestenaren bestaat er genoeg optimisme Dver prolongatie van het derde tlasserschap. Jos Witteman, aanvoerder van UDO:. "Wij noeven de wedstrijd niet te ma- „<en per slot van rekening heb ben wij genoeg aan een punt". —Die zekerheid is voor de Oegst- ?eestenaars echter geen aanlei ding om zondag 90 minuten ang met elf man voor het eigen doel te gaan staan. Jos Witte- nan: "Ik weetniet wat onze tak- :iek zal zijn, maar we zullen in eder geval niet met z'n allen ,e" zoor de pot gaan hangen. Ik ienk dat we op een snel ope- Bn' lingsdoelpunt gaan mikken. en Ms die er komt, dan kan Lisse uT" iet wel vergeten". Broer Wil- )ert gelooft niet ook dat UDO net een verdedigende taktiek laar Lisse gaat. "De trainer be- dl° jaalt dat allemaal nètuurlijk, <s- naar wat ik tot nu toe van hem jegrepen heb over deze wed- en itrijd is, dat we toch wel offen- ;ief voetbal zullen gaan spelen. Vant zo'n sterke verdediging ®n lebben we nu ook weer niet". 3,le Us UDO afgelopen zondag in le wedstrijd tegen DOCOS het loofd erbij had gehouden, had ringleze wedstrijd niet meer het iredikaat degradatieduel ge- tregen. Wil Oudshoorn: "Ik ven veet niet hoe dat kwam. maar ve voetbalden allemaal als een ;rant. Iedereen liep aan het 4uel tegen Lisse te denken. «Daardoor hebben we toen één »f twee punten laten liggen". )at is iets dat UDO dit seizoen vel meer gedaan heeft. Oorza- ;en daarvoor kunnen moeilijk jevonden worden. Wil Ouds- toorn wijt het aan de gebrek- :ige afwerking van de vele kan en. "Ik denk dat het daaraan igt We draaien redelijk, totdat ve bij het doel van de tegen- tander komen en de kansen noeten benutten. Daar falen ve. maar dat is zeker geen mo- ivatiegebrek Een mening die 17 ia'°k ^os Witteman toegedaan is: De motivatie is er het gehele l00r(jeizoen wel geweest. De train- Toch moeten we de schuld bij ons zelf zoeken en niet bij an dere r Kei Trainer Swaak stopt er mee. Hij wil er na zes jaar even tussen uit. Wil Oudshoorn: "Dat vinden we jammer, want het is een kei van een vent. Maar het pakt hem al lemaal teveel. Intussen hebben we echter nog steeds geen nieuwe trainer Over de uitslag van de wedstrijd durven de gebroeders Witte man en Wil Oudshoorn niet veel te zeggen. Wel over het derde' klasserschap. Dat zal met een jaar worden verlengd "Ik zie het wel zitten", zegt Wil Ouds hoorn. "We hebben mogelijk heden genoeg om SC Lisse van ons af te houden". Jos Witte man: "Ik- ben optimistisch en pessimistisch tegelijk". En broer Wilbert: "Een gelijkspel, dan zijn we er". WALTER OOMEN Jos Witteman FRANKFORT - Een maand na de viering van zijn 80ste verjaardag is Sepp Herberger, de coach van het Duitse elftal van 1936 tot 1964, overleden. Herberger keek woensdagavond met zijn vrouw thuis in Hohensachsen naar de televisiebeelden van de wedstrijd tussen West-Duitsland en Noord Ierland, toen hij onwel werd. Hij kreeg een hartaanval en werd on middellijk naar het ziekenhuis van Mannheim overgebracht. Daar overleed hij enkele uren la ter. Sepp Herberger was een le gendarische figuur in het West- duitse voetbal. Hij was al voor de oorlog trainer van het nationale elftal, een functie die hij overnam van dr. Otto Nerz, die zich terug trok, toen Duitsland bij de Olym pische Spelen van 1936 door het onderschatte Noorwegen met 2-0 werd verslagen. Toen Herberger zelf 28 jaar later afscheid nam, werd hij opgevolgd door zijn as sistent Helmut Schön. Herberger was de grootste persoonlijkheid op voetbalgebied in West- Duitsland gedurende meer dan een kwart eeuw. In de tijd dat hij het Westduitse elftal samenstelde, duldde hij geen inspraak van an deren. Hij stippelde alleen de tak tiek uit en gaf de orders, waarvan het verbod van tabak en alcohol er één was. Toch was hij zowel bij de spelers als bij de pers gezien. Wie met persoonlijke problemen zat, kon altijd bij hem aankloppen. Het grootste succes in zijn carrière was het wereldkampioenschap dat West-Duitsland in 1954 be haalde. Herberger trok daarbij profijt van de absurde regels, die toen golden. In de poule-wedstrijd tegen het favoriete Hongarije stelde hij zes reserves op. Natuur lijk won Hongarije (6-3), maar Herberger wist meer van de Hon garen dan de tegenstander van hem. Bovendien raakte de belang rijkste Hongaarse aanvaller Pus kas in die wedstrijd geblesseerd. De gevolgen bleken in de finale, toen het goed georganiseerde IUC1I mi Westduitse elftal tot tweemaal toe bleef, een achterstand ongedaan maakte en met 3-2 zegevierde. later begon de successenreeks van de "Breslau-elf", de nationale ploeg van Duitsland, die zestien wedstrijden achtereen ongeslagen Sepp Heroerger speelde ooit in het Duitse elftal, dat tegen Nederland uitkwam. Die wedstrijd in 1925 in Amsterdam was de laatste van de drie interlandwedstrijden, waar voor hij werd geselecteerd. Her- berger was afkomstig uit een gezin van zeven kinderen. Zijn vader stierf toen hij elf jaar oud was. Het trainersvak leerde hij pas later, toen hij van Mannheim (waar hij speelde bij SV Waldhof en VFR Mannheim) verhuisde naar Be rlijn, waar hij voor Tennis Borus- sia ging spelen. In 1930 slaagde hij als eerste van zijn groep aan de sporthogeschool. Zes jaar later was hij trainer van het Duitse elftal en weer een jaar Nog tijdens de tweede wereldoor log ontdekte Herberger de talen ten van de toen nog piepjonge Fritz Walter, zijn grote steunpi laar in het elftal, dat in 1954 we reldkampioen werd. Toen hij tien jaar later node afscheid nam van het Westduitse elftal maakte men de indrukwekkende balans van zijn trainerscarriere op: 162 inter landwedstrijden, 92 overwinnin gen, 26 gelijke spelen en 44 neder lagen. Zijn opvolger Helmut Schön zei over hem: "Hij heeft aan de wieg van de grote Westduitse successen in de voetbalsport ge staan. Hij heeft ons voetbal van wereldbetekenis gemaakt, een verplichting die we nu voortdu rend moeten waarmaken". ROTTERDAM - Ondanks het toenemende aantal jaren en titels is de naam Raymond Ceulemans nog altijd een synoniem voor gretigheid. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Hans Vultink is de Belg nog altijd niet biljartmoe en hij weet ook zijn zaken en de sport van elkaar te scheiden. Kobayashi: Gebarentaal Ceulemans blijvende verlangen naar titels is wel verklaarbaar. Hij heeft 93 kampioenschappen en binnen een paar jaar staat hij voor zijn honderste. Daar aast hij op, al heeft hij niet alte veel haast, want hij is van plan minder spelsoor- ten te gaan doen. Driebanden en bandstoten vallen in ieder geval niet af. Vandaar dat Ceulemans gisteren in de Rotterdamse spor thal Asterlo in de strijd om de we reldtitel bandstoten aantrad. Hij deed dat eerst tegen de Argen tijn Osvaldo Berardi, die nauwe lijks partij voor hem was. Ceule mans was al bijna klaar toen de Argentijnse playboy pas aan zijn eerste serie begon. Ceulemans die op dat moment met een ge middelde van 15 speelde, liet het even afweten. Hij eindigde in twintig beurten doordat hij zes mogelijkheden nodig had voor de laatste 29 caramboles. De titelverdediger stond zodoende niet bovenaan na de eerste ronde. Die plaats was weggelegd voor zijn aanmerkelijk ielere landge noot Emile Wafflard, die tegen Kobayashi drie beurten minder gebruikte. Al in de avondpartijen trok Ceulemans de zaken recht. Door middel van een reeks van 97 Ging hij in dertien beurten langs Kobayashi en nestelde zich op de plaats waar hij waarschijnlijk met meer vanaf zal komen: de eerste. Christ van der Smissen kan als enige serieuze bedreiging voor de Belg gezien worden. De Braban der kent dezelfde zucht naar ti- tels. misschien in het stadium waarin het nog jonge talent ver keert wel een te grote zucht. Van der Smissen is de aangewezen opvolger Ceulemans. Hij bena dert het biljarten al even theore tisch en beperkt zich ook niet tot een enkele spelsoort. Zo heeft hij kort geleden in Utrecht het na- tionaal kampioenschap libre op zijn naam gebracht. Bandstoten is evenwel zijn grote kracht al heeft hij daar dit jaar nog niet zo veel van laten zien. De vorm loopt altijd een stap voor hem uit. Een interessante confrontatie tus sen Ceulemans en Van der Smis sen leek al snel op de tocht te ko men te staan. De nationale kam pioen begon tegen Piet Vet. De man uit Berkhout is de vervanger van Hans Vultink, die afzegde. Vet is een speler die relatief laat tot de internationale top is door gedrongen. Nu het eenmaal zo ver is, toont hij een publiekspeler te zijn. Vechtlust is zijn kenmerk en daar kunnen alle groten over struikelen. Dat bleek al tijdens de strijd om de Europese titel vijf kamp voor landenteams toen hij in het 71/2 al zijn partijen won. Zo ver zal het dit maal niet komen. Vet verloor twee keer maar niet dan na zijn huid erg duur te heb ben verkocht. Van der Smissen hield tegen hem een kleine voorsprong die zelfs tot een enkel punt slonk. De erva ring en een slordigheidje van Vet hielpen Van der Smissen aan de benodigde slotreeks. Vet zou later vrijwel identiek ten onder gaan tegen Muller, Van der Smissen toonde verbetering door gemakkelijk langs Johan Scherz te komen. Scherz is dit jaar een onbespeelbare tegenstander voor hem geweest. Daarvan was nu geen sprake. Scherz lijkt Scherz niet meer. Zijn wilskracht is ge broken. Stand (punten h.s. al g.gem.) 1. Ceulemans 4 97 11,76 2. Van sen 4 42 10.00 3. Muller 4 43 8,69 4. Wafflard 65 7,08 32 5,25 6.. Vet 0 36 6,73 7. Scherz 0 30 6,05 8. Kobayashi 0 19 5,35 Bezoek op Koninginnedag de grote finale om de Zilveren molen aanvang 16.15 uur Voorwedstrijd LFC veteranen - Sleutels veteranen aanvang 13.30 uur Terrein Boshuizerkade Amsterdam 702 AMSTERDAM - Jack van Zanten heeft voor Amsterdam 702, het in ternationale voetbaltoernooi dat voor de derde maal in successie in het Olympisch Stadion in Amster dam wordt gespeeld zich definitief verzekerd van de komst van Barce lona. De vier teams die elkaar zul len bestrijden zijn Ajax. AZ, Liver pool en Barcelona. Op 5 augustus wordt om zeven uur de wedstrijd AZ-Barcelona gespeeld, om 21.00 uur begint het duel Ajax-Liver- pool. ZEIST - Het huidige sectiebestuur1 betaalde voetbal wil binnen de structuur van zijn organisatie gelijk ge wicht toekennen aan alle verenigingen in het betaalde voetbal. Deze stellingname komt tot uiting in een brief aan de besturen van alle clubs uit het betaalde voetbal, waarin voorstellen worden gedaan- over de nieuwe struc tuur van de sectie. In die voorstellen, die zullen worden be sproken op de jaarvergadering van 14 mei, is ruimte voor het door de minister van CRM, mr. H.J. van Doorn geëiste mede-zeggenschap, hoewel het sectie- bestuur dit recht niet wil toekennen aan de scheidsrechters. Dit omdat, na horing van de clubs, is gebleken dat men in die kring meent dat de scheidsrechters zo'n specifieke functie binnen de bond heb ben, dat vertegenwoordigers van hun groep in de algemene vergadering of het nieuwe sectiebestuur aan een bepaalde druk kunnen blootstaan, dan wel een bepaalde druk kunnen uitoefenen. De brief die aan de verenigingen - en ook aan de belangen-organisaties is uitge gaan - is toegezonden, bevat de gedach ten van het sectiebestuur. Op de verga dering zou een twee-derde meerderheid zich moeten uitspreken over de voorge stelde nieuwe structuur, waarna de zaak in reglementen kan worden vastgelegd, opdat de najaarsvergadering de defini tieve beslissingen kan nemen. Het sectiebestuurslid mr. G.W. Kernkamp verklaarde gisteren dat het bestuur, zoals ook in vorige voorstellen is geble ken, het begrip mede-zeggenschap tot werkelijkheid wil maken voor de groe pen van spelers en trainers. In feite dus voor de werknemers uit het betaalde voetbal. Zowel in de algemene vergadering betaald voetbal, als in het sectiebestuur zou de verhouding komen te liggen op onge veer 70/30. De clubs, of wel de werkge vers, hebben in de vergadering 518 van de 733 stemmen, de spelers en de train ers 215. In het bestuur zouden vijf leden, inclusief de voorzitter, worden gekozen uit de kring van de clubs en twee leden door de groep vertegenwoordigers van spelers en trainers. Uit de toelichting van de heer Kernkamp bleek duidelijk dat waar het sectiebes tuur mee kan gaan met de eis van minis ter van Doorn, het onaanvaardbaar over het saneringsvoorstel uit het rapport- Christiaanse onverminderd is blijven staan. Uit dat standpunt is ook voortge vloeid de wens alle clubs uit het betaalde voetbal een gelijke stem te geven. Men rekent op samenwerking, ook al zijn de financiële belangen vaak zeer verschil lend, om het gewenste aantal van onge veer 37 clubs in het betaalde voetbal te kunnen handhaven. In de nieuwe structuur-voorstellen wordt ook een spelersraad bij de clubs ver plicht gesteld en de scheiding van func ties strak doorgevoerd. Het sectiebestuur stelt zich op het stand punt dat collectieve arbeidsovereen komsten voor het betaalde voetbal een zaak zijn van overleg tussen de betrok ken belangenverenigingen, tussen de FBO en de WCS derhalve. Voorstellen zullen worden uitgewerkt om te komen tot een scheiding van taken tussen de besturen van de sectie betaald voetbal en de FBO. Gaat de vergadering van het betaalde voetbal akkoord met de suggesties van het sectiebestuur en zal de nieuwe ver gadering betaald voetbal komen te be staan uit 37 vertegenwoordigers van de clubs, 37 van de spelers en 6 van de train ers, dan zal het sectiebestuur bij de eer ste vergadering van het betaalde voetbal in zijn nieuwe samenstelling zijn zetels ter beschikking stellen. Elk bestuurslid zal dan voor zichzelf moeten uitmaken of hij zich herkiesbaar wil stellen. Toto en lotto De cijfers van lotto en toto van afge lopen zondag zijn: LOTTO 17: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: vier winnaars, die bruto elk f79.825,90 ontvangen. Derde prijs: 77 winnaars die elk bruto f 5.266,10 ontvangen. Vierde prijs: 6069 win naars, die elk f81,00 ontvangen. Vijfde prijs: 8891 winnaars. Zij krij gen ieder f 55,30. TOTO 17: Eerste prijs: zes winnaars, die elk bruto f29.635,50 ontvangen. Tweede prijs: 104 winnaars, die elk f805,40 ontvangen. Derde prijs: 1409 winnaars, die elk f83,20 krij gen. MAAR MAM.7 KlAM KWIKK^IS OP. KHlKKE&t

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15