Hoessein positief over en met Carter Journalisten zien het Robbeneiland Laatste kans voor „Noord-Zuid-dialoog" Protestanten in N.-Ierland stellen eisen 9Onder indruk van gesprekspartner 2e SINGELLOOP Multilease bv WOENSDAG 27 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE VASHINGTON (Reuter/UPI) - Koning Hoessein van Jor- laniê heeft aan zijn gesprekken met president Carter de nening overgehouden dat 1917 nog steeds een sleuteljaar tan zijn voor vredesinitiatieven in het Midden-Oosten. Vordt de kans die zich dit jaar kan voordoen echter niet tangegrepen, zo waarschuwde de vorst gisteren dan zal nen mogelijk heel lang op een nieuwe moeten wachten. Iloessein heeft in Washington drie [esprekken gevoerd met Carter. Na ifloop van het laatste onderhoud i de koning dat hij bijzonder on- Ier de indruk is geraakt van zijn jesprekspartner. Hoessein was het fens met Carters standpunt dat de üeneefse vredesconferentie pas noet worden heropend nadat er in vooroverleg concrete resultaten :ijn geboekt. Zonder meer naar ève gaan. aldus Hoessein, zou >p een "ramp" uitdraaien. i van de vraagstukken die Hoes- met Carter heeft besproken is iat van de Palestijnse deelname lan de Geneefse conferentie. Vol gens Hoessein is dat echter een cwestie van de tweede orde waar- i veel te veel aandacht wordt ge schonken. Sterker Naar het oordeel van de Jordaanse koning is het veel belangrijker te weten of Israël bereid is zich terug te trekken uit de Arabische gebie den die het sinds 1967 bezet houdt. Israël, betoogde Hoessein, is in mi litaire zin thans sterker dan ooit. Je ruzalem zou vanuit die superieure positie een "vredesgok" moeten wagen door zich uit de bezette ge bieden terug te trekken in ruil voor een algeheel en definitief vrede sakkoord. "Wij hebben een alomvattende re geling nodig", zei Hoessein, "maar alvorens het raamwerk voor een dergelijk akkoord gereed ligt zal er nog veel werk moeten worden ver zet". Hoge eisen tegen Duitse anarchisten CAISERSLAUTERN (DPA) - In iet proces tegen de Baader- deinhof-anarchisten Manfred irashof (30), Klaus Juenschke (29) m Wolfgang Grundmann (28) heeft le staatsaanklager in de Westduitse itad Kaiserslautern hoge gevange nisstraffen geëist. Wegens ver scheidene moorden, moordpogin gen, roofovervallen en een bo maanslag werd tegen Grashof twee •naai levenslang plus nog eens acht gevangenisstraf geëist, tegen luenschke levenslang plus twaalf laar, en tegen Grundmann tien jaar gevangenisstraf. (n het proces dat 90 dagen duurde, eerden meer dan 250 getuigen ge- noord. De staatsaanklager Hans- Peter Bell zei dat de aangeklaagden alleen voor criminele daden voor dachten gewisseld over Britse het gerecht stonden, niet "wegens hun politieke doeleinden". Volgens hem zijn ze volledig voor hun da den verantwoordelijk. Gedurende het pleidooi van Bell waren de aan geklaagden niet aanwezig, net zo min als hun verdedigers. Owen De Briste minister van Buiten landse Zaken, David Owen, heeft gisteren tegenover president An war Sadat de bereidhied van zijn land uitgesproken om zo nodig aan een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten mee te werken wanneer het daartoe wordt uitge nodigd. Op een persconferentie in Cairo aan het slot van zijn tweedaags verblijf in Egypte onderstreepte hij over igens de voorrang van de Ver enigde Staten bij het streven naar een vreedzame regeling. De goede betrekkingen tussen Engeland en Israël achtte Owen geen belemme ring voor even goede relaties met de Arabische landen. Volgens hem is het mogelijk dat er dit jaar vre desbesprekingen tussen de Arabie ren en Israël worden gehouden. In een gesprek met de Egyptische minister van Defensie, generaal Mohammed Gamassi, penleveranties. "Wij zijn bereid elk gewenst wapensysteem te leveren wanneer Egypte of de Arabieren de kwestie van de financiering kun nen oplossen", aldus Owen. Enge land verschaft Egypte helikopters 3n anti-tankraketten. ADVERTENTIE zaterdag 30 april Op zaterdag 30 april organiseert het Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sport vereniging de tweede Singelloop. Aanvang: 11.00 uur. Start/finish: voor gebouw Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Afstand: plm. 7 kilometer. Inschrijving: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Kantoor Leidsch Dagblad, Badstraat9, Katwijk aan Zee. Politiebureau Leiden, Zonneveldstraat 10, Leiden. En zaterdag 30 april vanaf 9.30 uur aan de kassa's. Inschrijfgeld: Volwassenen f 3.50. Jeugd 2.50 (t/m 12 jaar). De deelnemers ontvangen als aandenken een fraaie medaille. De opbrengst komt ten goede aan de Nederlandse Invaliden Sportbond. Koning Hoessein i een persconferentie r in Jordanië zit op het puntje i zijn laatste onderhoud mef president Carter. bent u al op de hoogte r van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C. Elfering of de heer Th.W. de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessdnt is om uw wagenpark te leasen! Bij Multilease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service. U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren. Goed leasen is'Multileasen'! Vondellaan 80, Postbus 44, Leiden. Tel .071-76 02 02 buiten kantooruren 02521-13025) SALT-overleg wordt hervat MOSKOU/WASHINGTON (DPA/AFP) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen op 11 mei in Genève de besprekingen hervat ten over een nieuw akkoord inzake de beperking van de strategische wapens (Salt). Dit is gisteren zowel door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als door het Russische persbureau Tass be kendgemaakt. De onderhandelingen werden ruim vijf maanden geleden geschorst. Behalve over een nieuw Salt- akkoord, zal ook op andere ter reinen "van gedachten worden ge wisseld", aldus het Amerikaanse ministerie. De hervatting van het overleg is waarschijnlijk het gevolg van een ontmoeting maandag tussen de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance en de Russische ambassadeur in Was- hington, Anatoli Dobryn.n. Beruchte gevangenis in Zuid-Afrika ROBBENEILAND (AFP) - „Om met eigen ogen te kunnen zien dat de gedetineerden correct worden behandeld", hebben rond twintig Zuidafrikaanse en buitenlandse journalisten op uit nodiging van de Zuidafrikaanse minister van Justitie en Politie, Jimmy Kruger, gisteren het Robbeneiland, de eiland gevangenis in de Tafelbaai bij Kaapstad, bezocht. Op dit eiland worden vele vooraan staande politieke gevangenen 'vastgehouden, onder wie Nelson Mandela en Walter Sisulu, leiders van het in Zuid-Afrika verboden „Afrikaanse Nationale Congres" (ANC) en Herman Toivo Ja Toi- vo, de oprichter van de Swapo, de organisatie van het volk van Zuidwest-Afrika (Namibië). De journalisten mochten niet rechtstreeks spreken met de ge vangenen en de verslagen die zij Gevangenen op het Robbeneiland bekijken het groepje journalisten dat gisteren een bezoek mocht brengen aan deze beruchte Zuidafrikaanse ge- hebben gemaakt, moesten aan de van9enis autoriteiten worden voorgelegd. Op Robbeneiland bevinden zich op het ogenblik 370 gevangenen. Ze zijn allen veroordeeld wegens vergrijpen tegen de veiligheid van de staat. Van hen hebben 32 levenslang gekregen. De gevan genis zelf bestaat uit verschei dene gebouwen zonder verdie pingen. Ze hebben zware muren en zijn omgeven door een dub bele afrastering. Sinds 1961, toen er politieke gevangenen gehuis vest werden, is het nog niemand gelukt van Robbeneiland te ont snappen. Er bestaan verschillende catego rieën gevangenen naar gelang de duur van hun straf, hun gedrag en hun aanpassing. Een groep van dertig, onder wie de voormalige leiders van het ANC en de Swapo, heeft aparte cellen en mag geen contact hebben met de rest. Dit om te voorkomen dat zij invloed krijgt op anderen. Een politiek gebied afspeeld. Er zijn dan ook geen kranten. Een cipier zit erbij als de gevangenen be zoek krijgen. Als het gesprek niet over persoonlijke aangelegenhe den gaat, moet hij ingrijpen. Maar toch weten de gedetineerden heel goed wat er in de buitenwereld omgaat. Zo worden de mensen die er al lange tijd zitten, ingelicht door de „nieuwelingen" die ver oordeeld zijn na de tegen de apartheid gerichte betogingen van 1976. De gevangenen mogen echter wel sport beoefenen en films zien. Ze moeten voorts dwangarbeid ver richten. Zij werken van 's mor gens kwart over zeven tot 's mid dags vier uur aan de aanleg van nieuwe wegen op het eiland, in de schoenmakers- of timmermans werkplaats en ook in de tuinen. In hun cellen kunnen zij in de avonduren studeren. land. Er zijn er vier die elkaar af lossen. Ernstige zieken worden naar Kaapstad gebracht. De journalisten hebben niets ge zien dat de „beschuldigingen over slechte behandeling" kan waarmaken. Maar ze hebben evenmin iets gezien waardoor deze beschuldigingen gelogen straft worden. Robbeneiland wordt overigens geregeld be zocht door afgevaardigden van het Internationale Rode Kruis. Door Haye Thomas LONDEN (SP) - De militante protestanten van Noord - Ierland sturen aan op een rechtstreekse confrontatie met Engelands speciale Ulster-minister Roy Mason. Binnen zeven dagen eisen zij van hem een grondig en effec tief optreden tegen de provi sionele IRA in de provincie. Zo niet, dan zwaait er wat voor de Britse overheid in Noord-Ierland. Wat dit dreigement precies in houdt zou eigenlijk een ge heim moeten zijn. Maar in middels zijn verschillende protestantse leiders al zo los lippig geweest dat nu ieder een weet dat het gaat om een soort gelijke massale staking als die in 1974 een einde maakte aan het gezamelijke bestuur van de protestantse meerderheid en de katholieke minderheid over Ulster en te vens aan het bewind van de onlangs overleden Brian Faulkner. Dominee Paisley prille samenwerking tussen protestanten en katholieken in een soort plaatselijk be stuur over Noord-Ierland. Sindsdien worden de be stuurszaken in de provincie rechtstreeks vanuit Londen geregeld. Ondanks de ver woede pogingen van vooral de Labour-minister Melvyn Rees zijn sindsdien alle poli tieke initiatieven voor een op lossing van de crisis in Ulster op niets uitgelopen. Zijn op volger Roy Mason, de oud minister van Defensie, volgt sindsdien een harde lijn, ge baseerd op volledige steun aan de Britse veiligheidstroe pen in Noord-Ierland en in duidelijk tegenstelling met zijn voorganger beslist geen enkel contact met de leiders van de provisionele IRA. Niettemin 'vinden protestante voormannen als ds. Paisleu, ook duidelijk gefrusteerd door de als maar voortdu rende impassen, dat hij veel te lankmoedig is in het optreden van de Britse overheid tegen de terreur-campagnes van de provisionelen. En kennelijk is het nu hun bedoeling om hem op dit punt uit zijn tent te lok ken. zeven jaar is genoeg. Maar De vraag echter is of Roy Mason ondertussen gebeurt er niets. zich voor de wagen Advertentie Het ultinatum aan minister Ma son is bekend gemaakt via een grote advertentie in het ochtendblad News letter van Belfast, dat voornamelijk door protestanten gelezen wordt. In de advertentie krijgt minister Mason te ho ren dat als hij niet spoedig tot actie overgaat, de loyalisten hun maatregelen zullen ne men. „U heeft zeven dagen de tijd", aldus de boodschap, die met de woorden „God save the Queen" wordt besloten. Tot leiders van de beweging die voor dit ultimatum verant woordelijk is, behoort Ernest Baird, een invloedrijke apo theker uit de hoofdstad Bel fast en ds. Ian Paisley, die verklaarde dat het geduld van de overgrote meederheid van de Noordierse bevolking nu op is. „De Britse regering heeft een heleboel geld be steed aan een vredescam pagne onder het motto Wij willen actie. Op korte termijn. Op de vraag wat voor maatregelen hij van de min ster Mason verwacht, ant woordde ds. Paisley prompt de oprichting van een spe ciale actiegroep, die bereid is om de provisionele IRA rchtstreeks en grondig aan te pakken. Als voorbeelden zo'n actie groep noemde hij de destijds zo gehate B-specials, de spe ciale uitsluitend uit protes tanten bestaande politie macht, die een waar terreur bewind veroorzaakt in de ka tholieke ghetto's van de pro vincie en mede verantwoor delijk was voor het ontstaan van de crisis die Ulster nu al zo lang in een niet aflatende greep heeft. Actieplannen Het organisatiecomité van de militante protestanten heeft laten weten zich voor het einde van deze week opnieuw tot de minister te zullen wen den om hem dan precies te la ten weten welke actieplannen er gesmeed zijn. Ook daar voor is in de News Letter ad vertentieruimte gereser veerd, ondanks het fit dat nu alom bekend is dat het comité mikt op vergaande stakings acties en straatbijeenkom sten. In 1974 waren die acties inder daad zeer ingrijpend en ver oorzaakten zij het einde van een overigens nog wankele maar tenslotte ook nog uiterst ook in Engeland uiterst om streden ds. Paisley wenst te laten spannen. Als het hun bedoeling is om in Noord- Ierland, dat kampt met grote economische probleem, een recordaantal werklozen heeft en de hoogste voedselprijzen kent van het Verenigde Ko ninkrijk inderdaad het open bare leven volledig te ont wrichten, kan gerekend wor den op felle tegenmaatrege len van Roy Mason. Dit echter, zonder compromis sen ten aanzien van een pro- vicionele IRA, die thans zelf met een crisis in leiderschap te maken hebben, nu de lang zaam maar zeker aan pu blieke sympathie winnende hongerstaking van de veer tien belangrijke IRA- gevangenen in de Ierse repu bliek is mislukt. Onder de hongerstakers be vonden zich de sleutelfiguren David O'Connell en Kevin Mellon, die hun actie tegen de regering in Dublin 47 dagen hebben volgehouden en tens lotte ook in zorgwekkende toestand verkeerden. Zonder echter dat zij de regering tot concessies hebben gedwon gen, gaven zij het sein aan in totaal veertien hongerstakers om de actie te beëindigen. Een duidelijk triomf voor de regering-Cosgrave in Dublin, die juist tegenover Engeland altijd krachtig heeft volge houden dat zij althans geen duimbreed wenst te wijken voor de provisionele IRA. ADVERTENTIE andere indeling regelt het aantal Ondanks de 370 gevangenen en 174 bezoeken en brieven dat de ge vangenen mogen ontvangen. De gedetineerden nogen niet weten wat zich in de buitenwereld op man personeel plus hun gezinnen is er op het eiland geen vaste arts. Ongeveer 10 keer per maand komt er een dokter naar het ei- PARIJS (ANP) - In Parijs komen afgevaardigden van rijke en arme landen bijeen voor wat kan worden beschouwd als een laatste poging om te voorkomen dat de Noord- Zuid-dialoog een fiasco wordt. Deze internationale onderhande lingen over nauwere economische samenwerking- in de wereld heb ben sinds november stilgelegen. De 'acht industrielanden en 19 ontwik kelingslanden die eraan deelnemen zijn er verleden jaar ondanks lang durige onderhandelingen niet in geslaagd op ook maar één enkel punt tot overeenstemming te ko men. De deelnemers aan de Parijse be sprekingen hebben zichzelf tot 14 mei de tijd gegeven om overeen stemming te bereiken over een pakket voorstellen voor oplossin gen van de problemen in de wereld op het gebied van energie, grond stoffen, hulpverlening en krediet verlening, de vier hoofdpunten die verleden jaar zonder resultaat diepgaande werden besproken in evenzoveel commissies. De min- sterraad van de Noord-Zuid- dialoog komt 30 mei bijeen om aan de hand van die voorstellen beslis singen te nemen. Topfunctionarissen uit de negen tien ontwikkelingslanden (waar onder ook rijke olie-exporterende landen) zijn maandag al in Parijs bijeen gekomen om voorbereidin gen te treffen voor de confrontatie met de andere partij, de vertegen woordigers van de geïndustriali seerde wereld, te weten de Ver enigde Staten, Canada, Japan, De Europese Gemeenschap, Australië, Zwitserland, Zweden en Spanje. De voornaamste struikelblokken waren verleden jaar de eis van de ontwikkelingslanden dat de prijzen van energie en grondstoffen die ze aan de rijke landen leveren zullen worden gekoppels aan een index cijfer dat de inflatie in de industrie landen weergeeft indexering en uitstel van aflossing van de enorme bedragen die de Derde Wereld in het Westen heeft geleend. De in dustrielanden hebben de indexe ring tot dusver categorisch van de hand gewezen en zich ook bij het overleg over een nieuw aflossings schema zeer terughoudend ge toond. In december zou een minister raadsvergadering worden gehou den ter goedkeuring van de voor stellen die uit de vier commissies hadden moeten komen. De verga dering ging niet door omdat er geen voorstellen waren. Sindsdien heb ben de twee voorzitters van de Noord-Zuid-dialoog, vicepremier Allan MacEachen van Canada en minister van buitenlandse zaken Manuel Perez Guerrero van Ven ezuela, van tijd tot tijd overleg ge pleegd om een basis te vinden voor hervatting van de onderhandelin gen. Het lukte ze uiteindelijk tot de af spraak te komen dat partijen giste ren weer rond de tafel plaatsnamen. In de eerste aanleg zal het gesprek gaan tussen MacEachen en Perez Guerrero enerzijds en de viermaal twee voorzitters van de commissies voor energie, grondstoffen, ont wikkelingshulp en kredietverle ning, anderzijds. Vrijdag beginnen meer gedetailleerde onderhande lingen in gespecialiseerde werk groepen, die tot 14 mei zullen du-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9