Vakantiefoto is me te klein GING DIE FLITS WEL AF..? KLEINSTE SUPER-8 milium Zuinig zijn op natuur 32% 34% een foto VI0T0RDRIVE SPEELGOED DF ECHT SIUTTIG Een op de drie heeft een fototoestel Beschadigd geluidspoor fOENSDAG 27 APRIL 1977 PAGINA 13 Zonder het te weten zullen natuurfotografen, de natuur vaak bedreigen. Als mensen zonder enige natuurhistorische kennis, bos, duin en hei intrek ken brengen ze vaak on herstelbare schade toe. Door vogelbeschermkringen werd voor het eerst aandacht besteed aan dit probleem en het resultaat was dat men collega-fotografen en filmers opriep om daar eens over te praten. Men ging met dertig mensen rond de tafel zitten en besloot een vereniging op te richten; het Natuurfoto- grafengilde. Voornaamste doelstelling: „het bevorderen van een wijze van natuurfotografie - en cinematografie die in overeenstemming is met de algemene aanvaarde nor men van milieubescher ming". De vakantiefotootjes die ik gemaakt heb met mijn pocketfoto toestel bevallen me niet. Veel on derwerpen waar ik niet erg dicht bij kan komen, worden naar mijn smaak al te klein afgebeeld op de afdrukjes. Ik kan ze ook niet laten uitvergroten, want mijn fotohan delaar zegt dat dat niet kan. Hij wil me een gewone kleinbeeldcamera verkopen, maar die vind ik te groot en onhandig. Pocketcamera's zijn inderdaad klein en handig, maar het kleine negatiefformaat is een nadeel als je een vergroting wil laten maken van een deel van het negatief. Met kl- einbeeld kan dat makkelijk, maar inderdaad zwaarder. Een mogelijkheid voor u kan zijn een halfkleinbeeldcamera, die is klein en de negatiefjes kunnen best aardig worden vergroot. Nog een mogelijkheid is een poc ketcamera met een telelens. We be spreken op deze pagina al eens de Kodak-telepocket en die was best aardig. Nog plezieriger vinden we de Ag- famatig 2008 Tele, die we sindsdien uitvoerig geprobeerd hebben. De camera zagen we hier en daar voor 145 gulden. Het toestel is robuust van bouw heeft de bekende Agfa senfor- afdrukknop voor zo min mogelijk bewogen opnamen en de bediening is probleemloos. Er zitten twee lensjes in met een lichtsterkte van 11. Het normale lensje heeft een brandpuntsafstand van 26 mm en het telelensje van 43 mm. Die verhouding komt zo'n beetje overeen met een 9 cm telelens op een gewone kl einbeeldcamera. Je kan er reusach- De Agfamatic telepocket. tig fijn portretjes mee maken. In de zoeker is heel goed te zien dat de telelens voorstaat, want dat zoekerbeeld vergroot gelijk mee. De sluiter heeft een tijd van 1/50 en van 1/100 seconde. De instelling daarvan gaat via een wolkje/zonnetje-symbool. Erg tevreden zijn we vooral over het filmtransportsysteem door simpelweg het camerahuis een stukje in te schuiven en weer terug te laten vereri. 'W ge- Polaroid heeft een nieuwe, op vouwbare camera geïntroduceerd die geschikt is voor vijf ver schillende typen direkt-klaar film. Met de camera kunnen vierkante en langwerpige zwart-wit en kl eurenfoto's gemaakt worden, ter wijl men ook een Polaroid film kan gebruiken die behalve een positief, een permanent negatief levert. Dit is allemaal uitgerekend door de vereniging van de gezamenlijke Duitse fotografische industrieën. Het grafiek-plaatje laat zien hoeveel procent van de mensen in verschillende Europese landen een fototoestel heeft. EÜn/Ul fé\n/:*l k\rV-»l EWlJ bWl»l kW.L>l EwII] Oostenr.Zvfitserl. Fr. Eng. Italië Ned. Zweden Duitsl. Een foto van een foto kan gemaakt worden als u geen negatief meer bezit. De foto (een reproduktie eigenlijk) wordt direct gemaakt op het zogenaamde omkeerpa- pier. Het origineel mag echter niet groter zijn dan 9 x 12 cm. De kosten waren in het verleden nogal hoog omdat eerst een tus sennegatief moest worden ge maakt. Nu, met de omkeerme- thode is de prijs vrij gering. Een 9 x 12 reproduktie komt op on geveer twee gulden. Een vergroting tot anderhalf keer is ook mogelijk; dat zal zo tussen de 4 en 5 gulden kosten. Zamera met motordrive: duur en alleen voor vakmensen wordt steeds meer reclame ge naakt met „motordrive"- pparaten voor spiegelreflexcame- -a's en de laatste tijd ook met „win- Hers". Wat is het verschil tussen een zinder en een motordrive, en heb k er wat aan? )m met de laatste vraag te begin- len (maar we komen er op te ug): soms wel, soms niet. Iet verschil tussen een echte mo- ardrive en een winder is dat een zinder een simpeler uitvoering is an de gemotoriseerde aandrijving an de c Iet een motordrivedeel onder de amera geschroefd kun je soms tot ijf beeldjes achter elkaar opne- ïen, per seconde, zonder datje zelf oeft te transporteren (de film niet oordraaien dus). Ook de film te- jgwikkelen in de cassette is bij/ eel motordrives mogelijk. finders kunnen gewoonlijk niet ïeer dan 2 beeldjes per seconde ansporteren en de sluiter bedie- en en automatisch terugwikkelen niet mogelijk. ►an de prijs. Een goedkope mo- )rdrive kost rond de 1500 gulden, ïaar een winder is voor ven 300 gulden al te koop. ersfotografen gebruiken heel aak motordrive-apparaten maar ïgenwoordig ook wel winders. ,e missen daardoor vooral bij spor- jpnamen geen belangrijke foto's leer (doelpunten bijvoorbeeld). roor amateurs zijn die apparaten igenlijk zinloos. Als je in de natuur ütografeert hollen alle dieren weg oor het lawaai van die motortran- porteurs. Onopvallend leuke op- amen maken van mensen is daar- oor evenmin mogelijk. .lleen als je als amateur heel veel portfoto's of portretten van kinde- ;n als serie maakt is een winder ams een voordeel. Als je er ten- ïinste het geld voor over hebt. woop echter nooit dergelijke appa- aten omdat het in de mode is. En at gebeurt op het ogenblik helaas lOgal eens. Niet voor niets worden aotordrives en winders wel speelgoed voor mannen" genoemd Ik heb een oude foto van m'n opa, maar ik bezit geen negatief van d kiekje. Kan ik nu toch een paar afdrukjes laten maken? De fotootjes die ik maak met mijn pocketcamera vind ik zo veraf als ik een flitsfoto maak weet ik nooit of m'nflitsje wel afging. Allemaal vragen waarmee fotograferende mensen soms zitten. Vragen die worden gesteld aan de Stichting Amateurfotografie Amsterdam. Op deze pagina vindt u wat tips van die stichting, die er voor is on het fotograferen en filmen makkelijker te maken. En ook geven v enkele antwoorden op vragen van lezers, die voor anderen net nuttig kunnen zijn. Zekerheid of de flits afging Steeds bij het nemen van een flits foto twijfel ik of de flits nu wel of niet is afgegaan. Ik kan dat name lijk niet zien omdat ik een kleinbeeldreflex-fototoestel heb. De flits gaat dan af als de spiegel in de zoeker van m'n toestel wegge- klapt is en bij het kijken door de zoeker zie ik op dat moment dus- niets. Van het merk Fodor zijn flexibele kabeltjes te koop van glasvezel. Die bundel glasvezel kan'licht trans porteren. Met een elastiek zet je het uiteinde van die glasvezelbundel vast voor het beschermglas van de flitser, het andere eind steek je in een losse rubber oogschelp dat op de inkij- kopening van de zoeker wordt ge schoven. De glasvezelstreng transporteert een beetje flitslicht naar de oog schelp en daar zie je het flitsje af gaan. Compleet kost zo'n flitsver- klikkertje rond de 15 gulden. Ze zijn alleen te koop bij de flink grote, gespecialiseerde fotowin kels. In warenhuizen en bij de fo toafdelingen van de grote super markten hebben we er tevergeefs naar gezocht. Een op de drie heeft een fototoestel Negen van de tien gezinnen in Amerika is in het bezit van een Europa is dat wat lager. Het schommelt in Nederland, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk c camera's op elke 10 gezinnen. Van een dia Het is ook mogelijk een fotoaf- drukje (op papier dus) te laten maken van een geslaagde dia. Ook hier maakt men gebruik van direct omkeerpapier, zodat geen tussennegatief nodig is, waardoor de prijs op slechts 1,75 tot 2 gulden komt voor een 9 x 13 drukje. Vergrotingen zijn ook mogelijk. Uw fotohandelaar kan zeggen, als u hem de dia voorlegt, tot hoe groot de vergroting kan gaan. Dergelijke vergrotingen kosten wel wat meer. Een 13 x 18 cm vergroting van een dia kost on geveer een tientje. Filmbeeldje Op dezelfde wijze als bij een dia kan een filmbeeldje op het super-8 formaat (of single-8) een afdrukje gemaakt worden. Het beeldje moet dan wel scherp zijn. De meeste filmbeeldjes missen die scherpte. Gewoonlijk bestaat zo'n vergro ting uit een vel fotopapier waarop dan drie filmbeeldjes zijn afgedrukt. Het formaat van dat vel papier is meestal 9 x 13 cm. De prijs is ongeveer 10 gul den. Let wel op. Knipt u een stukje uit een stomme film, dan merkt u daar niet veel van. Maar knipt u drie beeldjes weg uit een ge luidsfilm, dan is er kans op „hikken" van het geluid. Tenslotte zijn er nog fotozaken die via een Polaroidcamera repro- dukties maken van foto's waarop u kunt wachten. Omgerekend komt het er op neer dat bijna 1 op de 3 Nederlanders in het bezit is van een fototoestel. Gemiddeld „verschiet" zo'n Hollandse camerabezitter drie filmpjes per jaar. De „alleen-maar-vakantiekiekers" gebruiken weliswaar meestal maar een rolletje per jaar, maar ornaat ae serieuze amateurfotograaf (de echte hobbyist) jaarlijks aanzienlijk meer films belicht, gaat dat gemiddelde zo omhoog. Bij het monteren van mijn super-acht smal films, en ook nog bij de projectie, is het ge luidspoor óp een aan tal plaatsen kapot ge gaan. Geen lange stukken zijn van het magnetische geluid- spoor weggescheurd, maar hier en daar een stukje. Wat moet ik nu doen? U kunt proberen of een zogenaamde stri pelaboratorium de schade plaatselijk kan herstellen. Meestal ?ijn ze op dit soort re- paratiewerk niet zo happig, want het is pietepeuterig werk dat relatief veel kost. De film helemaal op nieuw van een geluid- spoor voorzien (stri- pen dus) is eenvoudi ger en dan ook voorde liger, maar dan moet u wel eerst het op de film aanwezige geluid op een bandrecorder overnemen en dan la ter weer „overspelen" op het filmspoor. Misschien is het beter nog een paar maanden te wachten. De Duitse firma Hahnel heeft namelijk een vloeibaar reparatie-geluidspoor gemaakt. Je kunt dan met een bijgeleverde spatel de beschadigde delen van het spoor er als het ware bijschil deren. Met een flesje kun je vele honderden repa raties uitvoeren en de geluidskwaliteit - zo vernemen we uit Duitsland - is-best Het vervelende is al leen dat het nu nog niet te koop is in ons land. Volgens de im porteur (REOF in Waddinxveen) wordt het wel eind april be gin mei voordat „Hah nel Sound Liquid" in de filmspeciaalzaken- te koop zal zijn. Wilt u niet wachten en toch iets aan de film la ten doen dan kan de firma Stolk en de Graaf in Rotterdam, filmbedrijf Bob Kommer in Den Haag of Studio Henk Otto in Soest u misschien helpen. Dat zijn spe cialisten op dit gebied. De Japanse Chinon-fabrieken heb ben, naar ze zelf zeggen, de kleinste super-8 filmcamera ter wereld weten te maken. Eind april komt het in de handel voor 329 gulden. Het ding heeft een vaste niet in stelbare lens met een brandpuntaf stand van 15 mm bij een licht sterkte van 1,6. Zo te zien ligt het toestel ook zonder handgreep goed in de hand. Wij pr efereren altijd een pistool handgreep. Die is in dit geval voor rond 25 gulden erbij te kopen. Maar dan steek je het ding niet zomaar in je zak natuurlijk. Mode is ook een zoomlens. Zo'n va riabel brandpuntsobjectief moet 199 kosten. Het zoombereik (4x) loopt van 8 tot 32 mm. Voorzetlenzen Wie geen zoomlens wil maar een te- levoorzetlens of een groothoek van respectievelijk 21 en 10 mm kan ze los kopen voor 49 gulden per stuk. Normaal werkt het toestel met 18 beelden per seconde. Heeft men ook de pistoolhandgreep, waarin 4 extra batterijtjes een plaats vinden, dan kan ook met 36 beelden per se conde worden gefilmd. Voor gewoon filmen zitten in- het came rahuis twee 1,5 volt batterijen. Met de hand corrigeren van de au tomatische belichting is bij de Chinon-pocket-8 mogelijk. Het toestel is geschikt voor 15 en 21 DIN films. Of de mechanische- en beeldkwali teit niet geleden hebben onder de miniaturisering van de camera moeten we allicht nog afwachten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13