Droomt u ook van 'n eigenhuis? Spuiter kan vanavond dicht Kreymborg Overwinning democratie? U weet toch zeker wel dat de dames nu ook welkom zijn hij Kreymborg in de Haarlemmerstraat? Jimmy Carter: somber welkom Voeding onder dwang voor Westdiit.se anarchisten Hoesseins overleg in Washington Deskundigen over olieramp: LEIDSE SPAARBANK PORTUGAL, DRIE JAAR NA DE REVOLUTIE Hulp VS Libanon DINSDAG 26 APRIL 1977 WASHINGTON (UPI) - President Carter van de Verenigde Staten heeft zijn gast voor drie dagen, koning Hoessein van Jordanië, gisteren onder ogen gebracht dat de toestand in het Midden- Oosten „erg moeilijk" wordt als de onderhandelingen dit jaar geen vrucht dragen. Hoesseins reeks besprekingen in Washington is de vierde in de se rie van bezoeken van leiders in het midden-Oosten aan Washing ton. De Jordaanse koning werd bij het Witte Huis ontvangen met een protocol dat voor een staatshoofd bijna niet eenvoudiger kon. Hoewel 21 saluutschoten werden gegeven, waren alleen maar een militaire kapel en kleine erecom- pagnie aangetreden. Bij premier Rabin van Israël en president Sa- dat van Egypte was dit ook al het geval geweest. Carter was somber in zijn wel komstwoord: „Dit jaar, 1977, is een bijzonder jaar. Het is een jaar waarin kansen liggen voor grote stappen voorwaarts naar een duurzame vrede in het Midden- Oosten. Het zou verkeerd zijn te BUITENLAND ADVERTENTIE Carter verwelkomde koning Hoessein met een minimaal protocol. veel optimisme ten toon te sprei den vanwege de ernstige aard van de scheidingen die het ene volk van het andere in het oostelijke deel van het Middellandse- Zeegebied verwijderd houden". De president noemde koning Hoessein de man bij uitstek voor het begrip van de problemen en analysering van de oplossingen. Eenmaal in het „oval office", de werkkamer van de president, zei Carter tegen de naast hem geze ten Hoessein: „Er is een groep gematigde leiders in het Midden-Oosten die zeer ernstig naar vrede verlangt. Als wij dit jaar falen zal het uitermate moei lijk zijn in 1978 een nieuw offen sief op gang te brengen". Hoessein is voor Carter zo belang rijk omdat de mening meer en meer postvat dat de toekomstige „ministaat" Palestina op de wes telijke Jordaan-oever politiek verbonden moet zijn met de rege ring van koning Hoessein. In Washington werd niet verwacht dat de Jordaanse koning om nieuwe Amerikaanse wapens zou vragen. Jordanië wacht nog op de levering van een luchtverdedi gingssysteem van 543 miljoen dollar en straaljagers van het type F5e en het lijkt geen geld te heb ben voor nog meer wapens. President Carter ziet Hoessein ge durende diens verblijf in Was hington nog twee keer. De eerste keer hiervan aan een „werkdi- ner" dat een nieuwe traditie van het Witte Huis aan het worden is. De Jordaanse koning is een ver trouwde gast in de amerikaanse hoofdstad. Hij is nu 25 jaar aan de regering en was voor het eerst in Washington toen president Ei senhower aan de macht was. De wederzijdse betrekkingen waren in februari van dit jaar wat moei lijk toen de Washington Post be richtte dat Hoessein geheime gelden gekregen had via de CIA. De koning ontkende en president Carter zei in maart dat hem niets van laakbaar gedrag terzake ge bleken was. Na Hoessein komen nog vice- premier prins Fahd van Saoedi Arabiê, president Hafez Assad van Syrië en de nieuwe premier van Israël - waarschijnlijk de huidige minister van Defensie Peres - naar Washington. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Cyrus Vance, brengt waarschijnlijk in juni een nieuw bezoek aan het Midden- Oosten. Bovendien zal hij in Ge- nève de Sowjetrussiche minister van Buitenlandse Zaken Gro- miko omtmoeten, wiens land medevoorzitter van de Geneefse conferentie over het Midden- Oosten is. De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies „Zakenman van twaalf voor de rechter RAMON ACalifornia (afp) - Een 12-jarige jongen, "president-directeur" van een bedrijfje dat een maandomzet haalt van bijna 3000 dollar, moet zich bij de rechter in het Californische stadje Ramona verantwoorden voor een reeks economische delicten. Hij heeft zijn firma niet bij de plaatse lijke Kamer van Koophandel laten registreren, berekende zijn afnemers geen btw en droeg geen cent omzetbelasting af. Samen met Richard Cessna staan terecht zijn negenjarige zusje en "onderdirecteur" Nene, een tweede zusje, de U-jarige Bette (secretaresse) en de 14- jarige June,een halfzusje dat de kas beheerde. Richards vader is bedrijfsleider op een grote stoeterij met 110 paarden. Hij sloot een contract af met zijn ondernemende zoontje waarin deze zich ver plichtte tot het afnemen van de mest en het stro-afval. Samen met zijn mede-firmantenver kocht Richard de mest aan tuinders en bij golfclubs tegen prijzen waar geen concurrent tegenop kon. Als extra lokkertje beloofde Richard, wanneer hem de mestleverantie werd gegund, mollen te vangen voor slechts een dollar per stuk. Richard Cessna toonde een op merkelijk vroeg ontwikkelde zin voor het vrije ondernemerschap toen hij 1500 dollar betaalde om zijn bedrijfje op de Bahama's te laten registrerenOp die manier kon hij de Californische fiscus (volkomen legaalontglippen. LONDEN/STAVANGER (Reuter-DPA) - Als de weersom standigheden gunstig zijn kan de oliespuiter in het Ekofisk-veld voor de Noorse kust vanavond dicht zijn, zo heeft een woordvoerder van Philips Petroleum Company gisteravond in Londen meegedeeld. Amerikaanse experts kunnen dan aan boord gaan van het booreiland "Bravo" om te proberen de pijp te dichten. Gisteren moest deze operatie wor den uitgesteld vanwege het weer. In de loop van de dag verbeterde het weer, maar metereologen voor spelden dat de wind naar het zuid westen zou draaien en in de loop van de nacht in kracht zou toene men. Bij gunstig weer kan het kar wei in ongeveer zes uur geklaard worden zo menen experts van Phi lips, de oliemaatschappij die dit booreiland exploiteert. Men is er al in geslaagd een grote kraan waar mee een deksel op de pijp moet worden geplaatst in de buurt van het booreiland te i Niet beschadigd Specialisten hebben vastgesteld dat de pijp, waaruit per uur 160 ton ruwe olie, aardgas en modder in de lucht spuit, niet beschadigd is. Ook de veiligheidsklep, waarmee het ongeluk gebeurde, zit nog op de goede plaats. De reparatieploeg zal de bouten van deze klep moeten vastdraaien, waarbij koperen ge reedschappen worden gebruikt om vonken te voorkomen. Om dezelfde reden zal pneumatische appara tuur, in plaats van uitrusting die op elektriciteit werkt, benut worden bij het plaatsen van de 700 kilo zware deksel op de pijp. Mocht er toch brand ontstaan, dan moet een tweede boorput worden gemaakt om de druk van de spuiter weg te nemen. Voor dat doel wordt een nieuw boorplatform naar Ekofisk gebracht, dat ook gebruikt zal wor den als de operatie om andere re denen niet mocht slagen. Alle an dere bronnen in het gebied zijn af gesloten om uitbreiding van een eventuele brand te voorkomen. Het boren van een nieuwe bron in het Ekofisk-veld duurt gemiddeld 55 dagen. Vlek is 350 vierkante km groot. Volgens berekeningen van Noorse meteoro logen zal de banaanvormige olie vlek de komende drie dagen in de richting van het Skagerak drijven. Rondom de vlek dobbert een vloot schepen, die zijn uitgerust met pompen om de olie van het opper vlak op te zuigen. Eventueel kun nen ook chemische bestrijdings middelen op de olievlek .worden gespoten, maar daarmee wil de Noorse regering nog wachten om dat het middel erger kan blijken dan de kwaal. Het gebruik van chemicaliën zou een grote vis sterfte tot gevolg hebben. Het hoofd van het crisiscentrum in Sta- vanger, de Noorse minister van Mi lieuzaken Hans Bugge, wil alleen toestemming voor chemische be sproeiing geven als er geen enkele andere mogelijkheid meer over blijft. Oliebestrijding begint ge woonlijk met het indammen van de olievlek met enorme slangen. Maar zowel de opzuig-systemen als de indammingsmethoden zijn ont wikkeld voor gebruik op rustig wa ter in havens. Op volle zee dreigt de stroming en de golfslag de olielaag onder de "dammen" door te stu- ZAÏRE - De krijgsmacht van Zaïre maakt de laatste tijd gebruik van scherpschutters en krijgers van de Pygmeeën uit het zuiden van het land. Hier demonstreert een krijger hoe doeltreffend je met pijl en boog kunt schieten, terwijl hij is omringd door soldaten van het leger van Zaïre met hun automatische geweren. De demonstratie had plaats dicht bij Kolwezi. Zaïrese troepen, gesteund door Marokkaanse eenheden, hebben gisteren de stad Moetsjatsja op opstandelingen heroverd. De stad werd een maand geleden door rebellen ingenomen. LISSABON (SP) - "25 april, dag van de rouw", Dat was de tekst op een spandoek in het centrum van Lissabon op de derde ver jaardag van de Anjer-revolutie. Gisteren drie jaar geleden maak ten militairen een eind aan bijna een halve eeuw dictatuur. Voor hen die het spandoek ophin gen was dat een zwarte dag. Het zijn de "retornado's", portugezen die naar het moederland terug keerden uit Afrikaanse koloniën toen de linkse regering de over zeese gebiedsdelen de vrijheid gaf. Het zijn er waarschijnlijk zeshonderdduiyend. Zij komen vaak niet aan de slag en voelen zich verraden. Dat hebben ze in veel gevallen met de communisten gemeen. Zij wa ren het immers die het gezicht van de revolutie bepaalden, sa men met linkse officieren als Otelo de Carvalho. Maar aan het onstuimige karakter ADVERTENTIE BEIROET (UPI) - De Verenigde Staten zullen Libanon tarwe en rijst ter waarde van 7,2 min dollar (on geveer 18 min) leveren. Krachtens een akkoord dat giste ren in Beiroet werd getekend door premier Selim al-Hoss en de Ame rikaanse ambassadeur Richard Parker, verschaft de Amerikaanse regering voor deze levering een le ning met een lage rente. De Liba nese regering zal de opbrengst van de verkoop van het graan gebrui ken om de landbouw te herstellen van de schade van de burgeroorlog van de afgelopen twee jaar. Zondag en gisteren zijn in Beiroet 64 mensen, onder wie 18 soldaten, om het leven gekomen bij huis- aan-huisgevechten. Pro-Syrische guerrillastrijders probeerden met steun van Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht, anti- Syrische radicale Palestijnen uit te roken. Het aantal slachtoffers is het hoog ste sinds in november van het vorig jaar een einde kwam aan de Liba- *nese burgeroorlog. Haarlemmerstraat, Leiden. van de revolutie kwam een eind in november 1975. Gematigde of ficieren namen toen het bewind over na een mislukte linkse staatsgreep. Sindsdien hebben de voorstanders van de sociaal- democratie de regeringsmacht. Generaal Ramalho Eanes werd in juni van het vorig jaar met een grote meerderheid tot president gekozen. Kort daarna benoemde hij de socialist Mario Soares tot premier. Na zes voorlopige regeringen had Portugal een bewind dat voor het eerst kon rekenen op steun uit een gekozen parlement. Soares moest beginnen oplossingen te zoeken voor de grote economi sche problemen van zijn land: een inflatie van dertig procent per jaar, een werkloosheidscijfer van vijftien procent, een buiten landse schuld van anderhalf mil jard dollar en de stroom van re- tornado's. Soares is optimistisch, vooral om dat Portugal nu politiek gezien redelijk stabiel is. Hij wijst erop dat de produktie met vijf procent is gestegen sinds hij aan het be wind kwam, ook komen er steeds meer toeristen, terwijl de Portu gese arbeiders in het buitenland het weer aandurven hun geld naar banken in het moederland te sturen. Laatste succes van Soa res: zijn diplomatiek offensief in Europa heeft Potugals intrede in de EG veilig gesteld. Daarom werd de premier het afge lopen weekeinde hartstochtelijk toegejuicht in de arena van Lis sabon. Hij vertelde zijn aanhan gers dat ze niet alleen de over winning van de "jonge kapiteins" in 1974 konden vieren, maar vooal die van de democratie in Potugal. Soares verwees daarmee duidelijk naar de verliezers in de strijd om de macht: majoor (vroeger gene raal) Otelo de Carvalho, de be langrijkste officier woonde op dat moment een andere herden kingsbijeenkomst bij: in burger kleren. Met enkele andere linkse officieren "de kapiteins van 25 april" is hij in voorlopige vrijheid, wachtens op een proces wegens "willekeur" tijdens de eerste da gen van de revolutie. Met "de overwinning van de demo cratie" doelde Soares in de arena van Lissabon op de nederlaag van de communisten in de parlements- en presidentsverkie zingen. Zij behaalden toen 14.35 procent van de stemmen. Dat was een zware slag voor Alvaro Cun- hal, de secretaris generaal van de communistische partij (PCP). De partij heeft zijn leden op het hart gedrukt om deze week alleen aan herden kingsbijeenkomsten deel te ne men die de leiding heeft goedge keurd. Soares mag dan van de jonge linkse officieren weinig meer te vrezen hebben, de communisten zijn een hardere noot. In de vakbeweging zijn zij oppermachtig, evenals in het landbouwgebied wlentegjo in het zuiden. De regering Soares probeert daar een eind aan te maken. Cunhal is op zijn hoe de: "de regering glijdt af naar rechts", zei hij in een vraagge sprek met Le Monde. Cunhal vindt het "onrechtvaardig" dat Soares wil tornen aan de ver worvenheden van "25 april". Tocht gaat zijn afkeer van de so cialisten niet zover dat hij hun re gering graag ziet vallen: "het zou een slechte zaak zijn als de PSP verzwakte". Van de partijen die de socialisten in het parlement steunen, de sociaal democratische PSD en de con servatieve CDS, heeft Cunhal immers nog meer tegenwerking te verwachten. Soares zit daarom vast in het zadel. Hij is de grote overwinnaar uit de onoverzichtelijke strijd die met de Anjer-revolutie begon. De prijsstijgingen een halt toeroe pen is nu zijn voornaamste zorg. HAMBURG (DPA) - Van de twaalf in Hamburg gevangenzittende anarchisten die eind maart uit soli dariteit met de in Stuttgart - Stammheim zich in de gevangenis bevindende leden van de Baader- Meinhof-groep in hongerstaking gingen, worden enigen met dwang gevoed. Dit heeft een woordvoer der van de justitie in Hamburg gis teren meegedeeld. Hij wilde evenwel geen nadere bij zonderheden geven, ook niet over het aantal anarchistische gevan gen, dat gedwongen wordt voedsel tot zich te nemen. De gezondheidstoestand van de twaalf gevangenen, die nog steeds in hongerstaking zijn, heeft de jus titiële woordvoerder evenwel als „niet goed" gekenschetst. Maar le vensgevaar zou er tot dusver geens zins bestaan. De gevangenen, aldus de woordvoerder, krijgen elke dag enige keren bezoek van een arts. Wel maakten zij bij de medische controle steeds bezwaren. De tot de harde kern van de Baader-Meinhof-groep behorende anarchisten Gudrun Ensslin heeft volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie bereid ver klaard tot een medisch onderzoek Het ministerie van justitie van Baden-Württenburg heeft daarop meegedeeld, dat de dwangvoeding voor haar is uitgesteld. De woordvoerder zei verder, dat de eveneens in hongerstaking zijnde gevangenen Andreas Baader, Jan Carl Raspe, Irmgard Möller en In- grid Schubert later dwangvoeding zullen krijgen. De betrokkenen wil len met hun hongerstaking een wij ziging van hun omstandigheden in de gevangenis afdwingen. ADVERTENTIE Motorhuis Verhuur het autoverhuurbedrijf met eep, oude, vertrouwde naam, die borg ètaat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met"automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontraCt, kosteloos reserveren vraag inlichtingen over onze nieuwe Opeis die te huur zijn: Kadett Special, Kadett City Öfc Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heer Th. W. de Goede (na 16.00 uur 071-891195)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9