Teekens krijgt hoete: f 5000 Crisis bij Augustinus bezworen ^Onderzoek naar bedreiging huurders in Leiden? Camera werd weggehaald 2e SINGELLOOP Morgen is het zover, Bezwaarschrift tegen afwijzing popfestival L ,q.,OINSDAG 26 APRIL 1977 LEIDEN Li ,EIDEN - Raadsleden in de com missie politionele aangelegenhe den hebben gistermiddag gepleit voor een onderzoek in die gevallen waarin sprake is van bedreiging »iden huurders door handlangers f van woning-eigenaars. De kwestie J°a^verd ter sprake gebracht naar P°kanleiding van klachten van be- p^\voners van het Sijthoff-complex, ,'dat men bedreigd zou zijn door personen die optraden namens de nieuwe eigenaars. Op die manier wilde men bereiken dat de huur- gemeente om direkt ambtenaren ders de panden snel zouden veria- opdracht te geven om een onder- ten. zoek te laten instellen. Overleg met de commissaris van politie en Raadslid Driessen (CDA) merkte de officier van justitie zou tueel moeten leiden tot het instel- Leiden gebeurt. In de len van een strafrechtelijke ver in de Pieterskerk en volging tegen de eigenaars op grond van bedreiging. Commissaris Van Voorden vond dat het initiatief niet van de poli- op dat het niet de eerste keer dat zoiets' omgeving aan de Langegracht heeft een aan tal mensen besloten hun wonin gen te verlaten, omdat er gedreigd werd met fysiek geweld. Volgens Driessen is het een taak van de de pers. "Er zal eerst aangifte ge daan moeten worden voor we iets kunnen doen." Burgemeester Vis zwart op wit staat sloot zich daarbij aan. Hij vond zeker op zijn plaats dat de gemeente erg voorzichtig moeten zorgen voor handhaving daarvan. Hij vond dat - nu de zaak onderzoek a zijn. "Te omdat de naam van deze hui- zou moeten zijn om op dit gebied zeneigenaar niet voor het eerst initiatieven te nemen. CDA-raadslid Driessen bestreed die mening. "Ik ben het er voor honderd procent mee oneens. Het gaat hier om de effectieve huurbe- tie zou moeten uitgaan. Zeker niet scherming. Die heeft de overheid alleen op basis van publicaties i a zich getrokken. Zij zal dus ook wordt genoemd in verband met bedreiging", aldus Driessen. Vol gens mevrouw Koning (PvdA) ge beurt die bedreiging niet alleen ten opzichte van bewoners, maar ook ten opzichte van gemeente ambtenaren. "Iedereen die de naam van de eigenaren hoort wordt doodsbenauwd en kruipt in zijn schulp. Niemand durft werke lijk aangifte te doen uit vrees voor repressailles", aldus mevrouw Koning. Op voorstel van CDA-er Driessen werd besloten om de vergadering van de commissie in beslotenheid voort te zetten. Daarmee werd de mogelijkheid geopend om vrijer over bepaalde voorvallen te kun nen spreken. Bouwen zonder vergunning Worstmakerij zonder toestemming in gebruik fd- ;oge.LEIDEN - De firma Teekens heeft van de Leidse kanton- iuis",rechter een boete van vijfduizend gulden opgelegd gekre- inga-£en wegens het zonder vergunning verbouwen van de chapvoormalige broodfabriek aan de Rooseveltstraat, en het uuringebruiknemen van deze fabriek als worstmakerij zonder satietoestemmine van het college van B en W. ings- De officier van justitie had voor beide vergrijpen de hoogst moge lijke straf geist, totaal tienduizend gulden. Bij zijn eis had de officier aangetekend dat de wettelijke mo gelijkheden "mager en niet ade- rma- quaat" zijn. "Het is een schijntje voor zo'n project en een dergelijke ring firma". De kantonrechter moti veerde zijn lagere vonnis door te verwijzen naar de verzachtende omstandigheden die de raadsman mis, van Teekens had aangevoerd, na- 7.30 melijk de grote druk die de veteri- ieve naire inspectie had uitgeoefend om baf. het afgekeurde pand aan de Claren- t 2 steeg te verlaten. uyr Voorgeschiedenis ord- In zijn uitgebreide requisitoir zette zen, officier mr. Van Veen de voorge- 1 schiedenis uiteen. Oorspronkelijk oeP was het bedrijf gevestigd in de Cla- en rensteeg, maar de veterinaire in- G__ spectie sommeerde begin 1976 T^cron mnnr .J: Tfpkpns nm Hit nn Hpp Hnnr n,Pf .iCgCU I11UU1 straat in eigendom te verwerven. Zonder Bouw- en Woningtoezicht hiervan in kennis te stellen begon men in april aan een verbouwing van het pand, die meer dan een mil joen kostte. In september ontdekte de gemeente de werkzaamheden en werd Teekens bevolen deze on middellijk te stoppen. Teekens moest toen alsnog een bouwvergunning aanvragen, hoe wel het werk feitelijk al gereed was. Officier mr. Van Veen noemde het onaanvaardbaar dat de gemeente zo voor de voldongen feiten werd geplaatst. Controle op de bouw werkzaamheden was eigenlijk niet meer mogelijk". Hij citeerde een rapport van Bouw- en Woningtoe zicht waarin de inspectie tot de conclusie was gekomen dat het werk "vaak op delettantistische en niet verantwoorde wijze" was uit gevoerd zonder de nodige leiding. de rug tegen de muur. De veteri naire inspectie had eerst het bedrijf aan de Clarensteeg al in maart 1976 willen sluiten; daar had men toen vanaf gezien met het oog op de pe rikelen rond het vinden van nieuwe huisvesting. Maar de aanzegging tot sluiting werd 1 november 1976 definitief. Het zonder vergunning verbouwde Teekens-complex achtte de officier hiervoor zesdui- "Wat moetje doen als je op zo korte zend gulden boete (het dit soort overtredingen) op zijn plaats. Ook voor het inge- fabriek het blok gezet wordt?" vroeg mr. Nagel. "Toen heeft men opnieuw de wet overtreden en de bruiknemen nieuwe ruimte in gebruik genomen zonder toestemming zonder verklaring van geen be- De officier vond voor beide feiten een forse sanctie op z'n plaats. Het JJptp adem bouwen zonder bouwvergunning noemde hij een ernstige inbreuk op Directeur Van Egmond van het gebruikelijke systeem. Hij wees firma Teekens en de raadsman r op de onrechtvaardig! gemeente onder druk standigheden op korte termijn verzachtende omstandigheden, moest gaan werken aan de verle ning van deze bouwvergunning Voortdurend voelde het bedrijf "de vóór de aan vragen van degenen die hete adem van de inspectie in de de gebruikelijke weg hadden be- nek". Mr. Nagel: "Acheraf gezien is wandeld. Omdat het een groot pro- het vreselijk simpel redeneren ge- broodfabriek geweest, dan kunnen we het ook als centrale slagerij ge bruiken. Al werkende aan de fa briek zijn de plannen vervolmaakt. Hoe is het mogelijk dat men zo naïef was; toch geloof ik dat het echt zo geweest is. Men had alle maal één doel: de veterinaire in spectie voorblijven en voldoen aan de wensen van het personeel. Er kunnen omstandigheden zijn, dat men zegt ja, hier sta ik, ik kan niet anders". Mr. Nagel memoreerde het goede overleg dat momenteel met de ge meente gevoerd wordt over onder andere de aanpassing van de fa briek aan de brandveiligheidsei- zonder de verklaring sen: "Ik geloof dat het allemaal op z'n pootjes terecht zal komen". De officier reageerde op dit plei dooi met de opmerking dat het alles omdat het hier een grote industrie betreft. Hij wees op de merkwaar dige verhouding met mensen die wel de juiste weg bewandelen voor vaak veel kleinere zaken. In zijn korte vonnis gaf kanton rechter mer. De Koning aan de "middenweg" te zullen volgen, ge let op de betogen van de officier en van de zijde van Teekens. "Aan de verzachtende omstandigheden kan ik niet geheel voorbijgaan, ik zal daarom ook de helft van geëiste boete opleggen: drieduizend voor het bouwen zonder bouwvergun ning en tweeduizend gulden voor het ingebruiknemen van het pand geen be- "des te onbegrijpelijker" is, juist gaan. Zowel de officier y woordvoerder va digden aan niet iri an justitie als de i Teekens kon- hoger beroep te Teekens om dit, op den duur niet meer geschikte, pand te verlaten, sfd- Toen de verwachte verhuizing van tro- de voormalige fabriek van Olga in Groenoord niet doorging, na verzet uis_ uit die buurt, moest Teekens ijlings uu~ op zoek naar een ander geschikt pand. De firma wist de voormalige ;rk- broodfabriek aan de Roosevelt- Na deze moeilijkheden beging de firma Teekens nog een tweede overtreding toen de fabriek in ge bruik werd genomen zonder dat B en W een verklaring van geen be zwaar hadden afgegeven. Zoals de raadsman van de firma, mr. Nagel, opmerkte stond Teekens toen met Herkozen bestuur verder gaan met plan open jongerenvereniging ADVERTENTIE zaterdag 30 april Op zaterdag 30 april organiseert het Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sport vereniging de tweede Singelloop. Aanvang: 11.00 uur. Start/finish: voor gebouw Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Afstand: plm. 7 kilometer. Inschrijving: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Kantoor Leidsch Dagblad, Badstraat 9, Katwijk aan Zee. Politiebureau Leiden, Zonneveldstraat 10, Leiden. En zaterdag 30 april vanaf 9.30 uur aan de kassa's. Inschrijfgeld: Volwassenen 3.50. Jeugd 2.50 (t/m 12 jaar). Speaker: THEO KOOMEN. De deelnemers ontvangen als aandenken een fraaie medaille. De opbrengst kcmt ten goede aan de Nederlandse Invaliden Sportbond. LEIDEN - De algemene ledenvergadering van de Leidse vereniging voor studerenden, Augusti nus, heeft vannacht in het Antonius Clubhuis een einde gemaakt aan een al drie weken durende bestuurlijke crisis binnen de vereniging. Het oude bestuur, dat op 4 april j.l. via een motie door de leden was weggestemd, werd nu even voor enen met 240 tegen 220 stemmen herkozen. Dat betekent dat met het geleidelijk omvormen van Augustinus tot een open vereni ging voor alle jongeren op de oude voet kan worden verder ge- De crisis binnen de vereniging was ontstaan nadat de algemene le denvergadering op 4 april een tegen het bestuur gerichte motie had aangenomen. In die motie werd de gedachte van het bestuur om bij wijze van experiment een aantal zg. open zaterdagen te or ganiseren, verworpen. Het be stuur wilde met de open zaterda gen bekijken of het mogelijk zou zijn ook niet-studerende jonge ren uit Leiden bij het vereni gingsleven van Augustinus te be trekken. Toen daartegen een mo tie werd ingediend en de leden vergadering die motie aannam, trok het bestuur daaruit z'n con clusie en stapte op. Gisteravond had het bestuur zich evenwel herkiesbaar gesteld om zijn beleid toch te proberen af te maken. Inmiddels had zich een tegenbestuur gevormd, dat de bestuurstaken tot oktober wilde overnemen. In oktober is er na melijk weer een statutaire be stuurswisseling. Na een chaoti sche discussie - het Antonius Clubhuis heeft officieel maar 370 plaatsen, maar er waren 470 stu denten - werd dit tegenbestuur vannacht echter teruggewezen. Beleidsnota Het probleem van het openstellen van Augustinus voor niet- s.tuderenden dateert eigenlijk al van het begin van de jaren zeven tig, toen een en ander ook in de statuten werd vastgelegd. Er is sindsdien echter niet veel aan ge daan om niet-studerenden via het zg. open lidmaatschap binnen de vereniging te halen. Daarom kwam het bestuur in fe bruari j.l. met een beleidsnota ter tafel om het besloten karakter van Augustinus min of meer te doorbreken. De vereniging moest een open jongerenvereni ging worden, waarin zowel stu derenden als niet-studerenden zich thuis zouden voelen. Geen open kroeg, zo liet voorzitter Arnoud van Buuren gisteravond nog eens nadrukkelijk weten, maar een vereniging waar ook voor bijvoorbeeld werkende jon geren faciliteiten waren, waar mee ze hun vrije tijd konden doorbrengen. De open zaterda gen, waarvan er tot oktober drie zouden worden georganiseerd, moesten uitkomst bieden in het hoe en waarom van de open jon gerenvereniging. Inmiddels was er ,,van de andere kant" een beleidsschets geko men, die gisteravond als gronds lag werd gepresenteerd van het tegenbestuur. De strekking van deze beleidsschets: in principe wel voor openstelling voor alle jongeren, maar eerst onderzoe ken wat dat zou kunnen gaan be tekenen voor de exploitatie, de financiën en de samenstelling van de vereniging. Voor oktober zou er dan een rapport worden gemaakt, waarover vervolgens door de algemene ledenvergader ing moest worden gestemd. Een gedachte, die het oude bestuur geenszins aanspreekt, omdat het volgens Arnoud van Buuren dan nog jaren kan duren voordat Au gustinus daadwerkelijk is open gesteld voor alle jongeren. Zo langzamerhand, zo redeneren hij en zijn mede-bestuursleden, wordt het de hoogste tijd dat Au gustinus een echte, open jonge renvereniging wordt. Dat geldt zowel op het punt van het vor mingswerk binnen de vereniging als op het punt van de gezellig heid. Een middel om daar voorlopig mee te experimenteren is de open za terdag. „Op die manier verlaagje de drempel en kan je proberen ook werkende jongeren of andere jongeren binnen te halen. En wat de studenten betreft een maat schappelijk bewustzijn proberen te kweken via de contacten die ze Het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg 24: straks ook daad werkelijk geopend voor niet-studerenden? kunnen hebben met niet- noud van Buuren heeft burge studerenden", aldus een be- merster Vis voor die dag, waar- stuurslid gisteravond. voor een compleet aangepast De eerste open zaterdag is over- programma is klaargestoomd, al igens al op 7 mei. Volgens Ar- toestemming gegeven. LEIDEN - De camera die langs de Rijksweg 4 stond opgesteld om overtreders van de maxi mumsnelheid op de foto te regi streren is op verzoek van de Leidse politie na een proef van een jaar weggehaald. Dat beves tigde commissaris Van Voor den van de Leidse politie gis termiddag in de gemeentelijke commissie voor politionele aangelegenheden. De aanlei ding tot het verwijderen van de camera was dat de standplaats door publicaties in de pers zo bekend was geworden, dat zich andere nadelige gevolgen gin gen voordoen. "Als men er vlak bij was ging men soms plotseling op de rem", aldus commissaris Van Voorden. Dezelfde ervaring werd ook opgedaan op andere plaatsen. "Daarom hebben we het verzoek gedaan de weg te halen". Nazi-lectuur mag in Leiden LEIDEN - De officier van justi tie zal niet optreden tegen die winkels in Leiden die nazisti sche leteratuur en grammo foonplaten met redevoeringen van topfiguren uit Nazi- Duitsland bevatten. Om derge lijke maatregelen was tijdens de laatste begrotingsbehandeling in Leiden verzocht door het CPN-raadslid Hoeven. Burgemeester Vis las gister middag in de commissie voor politionele aangelegenheden een brief voor van de officier van justitie. Daarin zegt hij in de verkopen van dergelijke boe ken en platen alleen een com mercieel doel te zien. "Uit niets is gebleken dat het gaat om uit kwader trouw verspreide pro paganda", aldus de officier, die zegt dat het niet de bedoeling van de uitgever is om mensen te beledigen, haat te kweken of tot agressiviteit tegen bepaalde bevolkingsgroepen aan te zet ten". "Dieren worden nog mishandeld" LEIDEN - Bij het afvoeren van dieren van de Leidse veemarkt vinden nog steeds dierenmis handelingen plaats. Die bewe ring deed mevrouw Van De- wall, bestuurslid van de Die renbescherming, gistermiddag in de commissie politionele aangelegenheden. "Door de veerijders wordt er soms flink op de beesten ingehakt. Er wordt tegen de uiers en ge slachtsdelen aangeschopt om de dieren zo snel mogelijk in de wagens te krijgen". Overigens erkende ze dat er verbetering in de situatie is op getreden nu de politiesurveil- lance is verlengd tot 's middags één uur. Toch pleitte ze voor verlenging van het politietoe zicht omdat juist in de midda guren dergelijke mishandelin gen zouden worden uitgevoerd. Sloopauto's op W assenaarseweg LEIDEN - WD-raadslid Schoute heeft gistermiddag in de commissie voor politiezaken aandacht gevraagd voor de ex cessen die zich voordoen bij de opslag van sloopauto's aan het eind van de Wassenaarseweg. "Enkele weken geleden ston den de auto's hoog opgestapeld an de rand van de weg. Een zorgelijke situatie", aldus Schoute, "omdat deze plaats destijds maar tijdelijk is toege- Volgens de politie van Leiden wisselt de opslag sterk. "Het hangt van de handel af of er veel of weinig staat. Zo nu en dan moet er van onze kant wat druk uitgeoefend worden om de zaak wat binnen de perken te hou den. Overigens zijn we blij dat er tenminste ergens een plaats is waar sloopauto's kunnen staan", aldus commissaris Van Voorden. Burgemeester Vis: "We hopen ook niet, dat het plaats is die nog lang gebruikt zal worden voor de autosloop, maar ik ben vrij pessimistisch over een mogelijke oplossing van dit probleem". ADVERTENTIE LEIDEN - Ter gelegenheid van Koninginnedag op zaterdag 30 april organiseert Swifttoer op die dag de "ORANJETOCHT". Dit is een spe ciale fietstocht waar iedereen aan kan deelnemen. De afstand is 50 ki lometer. De start vindt plaats 's middags tussen 12.30 en 13.30 uur in het klubhuis van Swift op het industrieterrein "De Waard" aan het einde van de Trompstraat (zij straat, Zijlsingel) in Leiden. LEIDEN - De commissie politionele aangelegenheden komt vrijdag in een spoedzitting bijeen om een beslissing te nemen over de vergunning die burgemeester Vis heeft geweigerd af te geven voor het houden van een popfestival in Leiden op eerste pinksterdag. Tegen de weigering van de vergunning hebben de organisatoren een bezwaarschrift ingediend. Daarin wordt onder meer gesteld dat vorig jaar voor een dergelijk festival op zondag wel een vergunning werd afgegeven. Bovendien bestrijdt men de door burgemeester Vis genoemde cijfers van geluidsoverlast die een dergelijk muziekfestijn zou pruduceren. Tijdens de vergadering van de commissie gistermiddag bepleiten de organisatoren een snelle beslissing. "Als het zo lang gaat duren, is het voor ons bijna niet meer te doen. We hebben groepen onder contract uit Nieuw-Zeeland en Australië. Die zaken moeten tijdig geregeld worden", aldus een van de initiatiefnemers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3