LEIDSCH DAGBLAD „Economie op de goede weg" „Voorlopig geen volksverzekering ziektekosten Leids korps onderbezet en hoog ziekte-verzuim Jaarverslag Nederlandse Bank Geen verzet tegen verplaatsing Krantz Taxistaking Groningen DINSDAG 26 APRIL 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35225 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - Er is een kans dat onze economie dit jaar een keer ten goede gaat vertonen. Aldus dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, in het vandaag verschenen jaarverslag over 1976 van de bank. Hij ziet daartoe hoopvolle tekenen: de inflatie loopt terug, de winsten van bedrijveh beginnen iets te verbeteren, de investeringen trekken wat aan, en het financieel tekort van de overheid is kleiner dan verwacht. Staatssecretaris Hendriks: NOORDWIJK (ANP) - De invoer ing van de volksverzekering tegen ziektekosten ziter voorlopig niet in. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid vroeg zich daarom vandaag in Noord wijk af of het niet urgent wordt te beginnen met het wegnemen van knelpunten in de bestaande verzekeringssys temen. Verder zou in heroverwe ging kunnen worden genomen of het geen aanbeveling verdient om via een uitbreiding van het ver strekkingenpakket van de alge mene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) geleidelijk te komen tot een andere financieringsvorm voor de verzekeringen tegen ziektekos- De staatssecretaris sprak bij de opening van het nieuwe hoofdkan toor van de stichting Het Zilveren Kruis in Noordwijk. Als knelpunten in het huidige sys teem noemde hij de bejaardenver zekering en de vrijwillige zieken fondsverzekering waarin premies worden geheven ongeacht de draagkracht, hetgeen voor som mige inkomensgroepen onevenre dig hoge lasten meebrengt. Hier- „Kunstliefhebber" aangehouden ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft een 21-jarige man aangehouden, die op zijn zol derwoning had opgesierd met een loodzwaarkostbaar bron zen beeld dat hij gestolen had uit de beeldentuin van het ge meentemuseum, waar hij tegenover woont. De man ver klaarde tegenover de politie dat hij het beeld op een kruiwagen had geladen en vervolgens tree voor tree naar zijn kamer op de zolderverdieping had gesleept. De politie kwam hem op het spoor, nadat een parochiaan van de Sint Eusebiuskerk had ontdekt, dat het kostbare „paaskleed", dat vorige maand uit de kerk was gestolen, als gordijn diende voor het zolder raam van de „kunstliefhebber Van twee eveneens uit de kerk gestolen zilveren kandelaars verklaarde hij niets te weten. voor moeten volgens de staatsse cretaris vooralsnog oplossingen worden gevonden door verbetering van de premie reductieregelingen. Het wetsontwerp voor een volks verzekering zal nog wel geruime tijd in de koelkast blijven liggen. Een studie naar de financiële con sequenties ervan heeft uitgewezen dat de bestaande ongelijkheid in lastenverdeling weliswaar kan worden opgeheven maar dat er an derzijds veranderingen ontstaan in het vrij beschikbaar inkomen, die niet overal samenvallen met het geen er in het inkomensbeleid of uit een oogpunt van sociaal- economische politiek wordt nage streefd. Betere stages door betere organisatie DEN HAAG (ANP) - Kwalitatief betere stages zijn te bereiken via een betere organisatie. De onder wijsinstelling moet een stageplan opstellen en moet een samenwer kingsovereenkomst afsluiten met de organisatie die stages biedt. Het is wel zaak dat de stagiair in directe relatie staat met zowel de onderwijsinstelling als de stage- biedende organisatie en hij zal nooit meer tevens werknemer met een arbeidsovereenkomst zijn. De stageplaatsen moeten worden betaald uit een fonds waarin alle bedrijven en instellingen een be drag storten. Dit staat de ministers Van Keme- nade (Onderwijs) en Boersma (So ciale Zaken) voor ogen. Het blijkt uit de discussienota "Stages", die zij vandaag de Tweede Kamer heb ben aangeboden. De ministers stel len zich voor over zes maanden, als de ideeën op hun geschiktheid zijn getoest, te bekijken of zij alsnog een beleidsnota zullen uitbrengen dan wel het parlement meteen een wet sontwerp zullen voorleggen. HAAG (ANP) - Drie gewa pende mannen hebben vanoch tend het postkantoor aan de Dierenselaan in Den Haag van f 200.000,- beroofd. De overvallers gewapend met een geweer en twee pistolen, kwamen om half negen het juist geopende postkantoor binnen waar zeven personeelsleden en acht klanten aanwezig waren. Twee overvallers sprongen over de balie en dwongen de 40- jarige beheerder de kluis te ope nen terwijl een derde overvaller de klanten en het personeel in bedwang hield. Met een bedrag van ruwweg twee ton verdween het drietal Jiaar buiten. Een in middels gealarmeerde motora gent ging achter het vluchtende drietal aan maar zag van ver dere achtervolging af tóen een van de overvallers hem toe schreeuwde: „Ga weg anders schiet ik je dood". Het drietal stapte in een groene Volkswa gen en verdween spoorloos. Op de foto in het midden de be dreigde motoragent. Het komt er nu op aan dit beleid krachtig voort te zetten, aldus de bankpresident. De vermindering van de inflatie van bijna 9 procent vorig jaar tot vermoedelijk ruim 6 procent dit jaar noemt hij zeer ver heugend. Maar voldoende is zij niet. Het moet mogelijk zijn die prestatie het volgend jaar te herha len. Als dit zou lukken zou Neder land in 1978 vrijwel uit de gevaren zone zijn. Daarnaast dient het beleid gericht te worden op verdere verbetering van de winsten. Ook die zijn nog lang niet voldoende. Pas wanneer wat dit betreft betere verwachtin gen gaan heersen zullen de investe ringen sneller aantrekken. En langs die weg moet de werkloosheid worden teruggedrukt. Als dit beleid wordt gevoerd zal er echter volgens Zijlstra weinig of niets overblijven voor loonsverho gingen en voor uitbreiding van de collectieve voorzieningen. Van de geraamde produktiviteits- stijging van 3,5 a 4 procent per jaar (toeneming produktie per arbeid- splaats) gaat 1,5 procent naar loon- roeneming tbc UTRECHT (ANP) - In ons land is in 1975 zeven procent meer tubercu lose geconstateerd dan het jaar daarvoor. Het aantal jaarlijks nieuw gevonden gevallen schommelt rond de 1900. Dit heeft dr. M. A. Bleiker, voorzitter van de Konin klijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tubercu lose (KNVC) vandaag in Utrecht gezegd. sverhoging als gevolg van promo ties, functie-verandering e.d. Ruimte voor een bescheiden loon sverhoging voor alle werknemers is - als men werkelijk de winsten wil verbeteren - dan al spoedig meer en de lage rendementen zegt de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in een commentaar op het jaarverslag dat zij niet tegen een verbetering van de winsten is. Wel vindt zij dat de winsten beter moe ten worden besteed dan in het ver leden gebeurde en dat zij eerlijker moeten worden verdeeld. „Zijlstra prijst de inflatiebestrij- ding en een verbetering van de ren dementen aan, als een oplossing voor de huidige problemen. Hij houdt zich dan alleen bezig met symptoombestrijding en kijkt niet naar wat de diepliggende oorzaken van de inflatie zijn. Hij rept bij voorbeeld met geen woord over de overcapaciteit die er heerst in be langrijke bedrijfstakken", aldus de FNV. Dr. Zijlstra. dan op. Ruimte voor groei van de collectieve voorzieningen 4s er dan in het geheel niet meer. Zijlstra schuift hiermee als het ware de z.g. éénprocent-operatie van het kabinet-Den Uyl terzijde. Die houdt in dat de uitgaven voor collectieve voorzieningen tot de ja ren tachtig nog met één procent van het nationale inkomen per jaar mo gen stijgen. Zijlstra (CDA) noemt dit niet een kwestie van politieke voorkeur. Het is volgens hem slechts de uit komst van een eenvoudig reken sommetje. Commentaar Over de bestrijding van de inflatie Commissaris van politie luidt noodklok Uitgebreide sortering RUNDLEDEREN ZITMEUBELEN Verkrijgbaar in 2- 3- en 4-zitsbank K00REMAN Periodemeubelen Nieuwe Rijn 9 - Leiden Telefoon 071-122144 Jens Bugge, de leider van operatie om de oliespuiter bij Noorwegen te dichten, arriveert hier op het Eskovisk-olieveld. Men hoopt vanavond tot defi nitieve dichting te komen, een gevaarlijk karwei, daar de geringste vonk het aard gas dat ook uit de „bron" stroomt, zou kunnen ontste ken en de zee rondom hem tot een ware hel zou kunnen maken. Vanochtend zijn zes Amerikaanse deskundigen aan boord van de „Bravo" met de voorbereidingen be gonnen. PAGINA 9 Opera's van Jules Massenet opnieuw ontdekt PAGINA 5 Volgens Manusama geen scheuring in de RMS PAGINA 7 „Gooi ook eens een schoon moeder op het veld" PAGINA 13 O FC Den Haag heeft geen angst, wel respect voor PEC PAGINA 15 Geschorste aartsbisschop zegent kapel in Stein in PAGINA 17 LEIDEN - In Leiden werden vorig jaar per dag gemiddeld meer dan teven misdrij- ven gepleegd. In totaal waren het er vorig jaar 2697 en dat was ruim 406 meer dan in 1975. Een stijging met 17 procent. De stijgende criminaliteit is vooral merkbaar in de sector misdrijven waarbij geweid wordt gebruikt. Die steeg vorig jaar in Leiden met meer dan tien procent. Waren er in 1975 in totaal 461 Geweldsdelicten, 1976 i dat er 511. de appelbomen LEIDEN - De Leidse commissaris van politie Van Voorden heeft gistermiddag in de gemeentelijke commissie voor politiezaken de noodklok geluid voor de penibele perso- neelssituatie waarin het Leidse korps zich op het ogenblik bevindt. Het kampt met een grote onderbezetting en een hoog ziekteverzuim. Daardoor dreigt een aantal taken steeds meer in de verdrukking te komen. LEIDEN - De leden van de Indus- triebonden, die werkzaam zijn bij de Leidse wollenstoffenfabriek J. J. Krantz, zullen zich niet verzetten tegen de overplaatsing van de pro duktie naar het Limburgse Vaals. Dit is volgens bestuurder Johan Stekelenburg van de Industrie bond NW besloten tijdens een gis teren gehouden bijeenkomst in de kantine van het bedrijf, waar de bonden het personeel van Krantz hebben geïnformeerd over het "so- Perioden met zon Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Tot matig afnemende wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen circa 7 graden, Zon op: 6.19 uur; onder: 20.58 uu Maan op: 13.27 uur; onder: 3.13 u Hoogwater te Katwijk te 10.12 er uur, laagwater te 3.29 en 18.13 ui GRONINGEN (ANP) - Het taxiverkeer in de stad Groningen ligt sinds gisteravond praktisch stil. Bijna de helft van de chauffeurs in dienst van de Groningse taxicentrale (de enige taxi-onderneming) heeft het werk neer gelegd. De chauffeurs eisen van de directie het volle minimumloon plus tien procent van het opgereden bedrag. Zij krijgen nu tachtig procent van het minimumloon en 12.5 procent van het opgereden bedrag. De stakende chauffeurs zijn aangesloten bij cie onafhankelijke vakbewe ging (OVB). De bij de vervoersbond NVV aangesloten chauffeurs hebben van hun vakbond geen toestemming gekregen om mee te staken. De OVB-chauffeurs hebben hun wel verboden te rilden. De taxichauffeurs hebben recentelijk een kort geding tegen de directie van de taxicentrale verloren over de loonsverhoging. De rechter achtte zich niet bevoegd een uitspraak te doen omdat het spoedeisend karakter aan de zaak ontbrak en omdat de kantonrechter woensdag 4 mei uitspraak zal doen in een procedure van het NVV tegen de taxicentrale hierover. ciaal plan" dat zij met de directie zijn overeengekomen. Het organiseren van een actie, zoals een bedrijfsbezetting, tegen de aanstaande overplaatsing van het bedrijf achten de bonden weinig zinvol. "Daarvoor biedt de toe komst van het bedrijf te weinig per spectieven", aldus de heer Steke lenburg die er geen twijfel over liet bestaan dat er voor de bonden in feite geen andere keus was. "Het was voor ons een kwestie van slik ken of stikken". Volgens hem zou er een eind komen aan het bestaan van de Vaalser textiel wanneer Krantz dat bedrijf niet overneemt. Bovendien zou Krantz dan mis schien over een paar jaar zelf op de fles gaan. Inmiddels heeft de directie van Krantz bij de directeur van het Ar beidsbureau het ontslag van 97 per soneelsleden aangemeld. Voor 18 mensen blijft er werk in Leiden. De centrale administratie en de ver koopafdeling gaan niet mee naar Vaals. Het sociaal plan houdt een vrijwel volledige inkomensgarantie in tot aan het pensioen voor werknemers van 57 en een half jaar en ouder. Voor de jongeren is er een uitkering ineens, afhankelijk van leeftijd en aantal dienstjaren. Verder is er on der meer een verhuisregeling over eengekomen. Commissaris Van Voorden noemde de situatie in Leiden een "uitschieter naar beneden". "Ter wijl in de meeste gemeenten de te korten bij de politiekorpsen zijn opgevuld, hebben we hier in Lei den nog altijd veel te weinig man kracht". Sollicitanten In het Leidse politiekorps zou di rect plaats zijn voor vijftien man. Een recente breedopgezette advertentie-campagne leverde we liswaar een record aantal sollicitan ten (111) op, maar na de selectie bleven er uiteindelijk maar erg weinig geschikte kandidaten over. "Op 1 juli gaat slechts één r ons naar de politieschool opleiding", aldus Voorden steeds zwaarder", aldus Van Voor den. Bij al het pessimisme had commis saris Van Voorden een opwek kende mededeling: het aantal door de politie opgeloste misdrijven is het vorig jaar ten opzichte van 1975 gestegen van 24 naar 33 procent. Commissaris Van Voorden de Tijdens de laatste begrotingsbe handeling nam de Leidse raad een motie aan waarin het rijk wordt verzocht het Leidse politiekorps te laten uitgroeien tot 25 procent bo ven de toegestane sterkte. "Maar", zegt commissaris Van Voorden, "we zouden al blij zijn als we de normale sterkte hadden bereikt". Verzuim De grootste zorgen baart commis saris Van Voorden het steeds stij gende ziekteverzuim binnen het Leidse korps. "Die is werkelijk ont stellend hoog. Het afgelopen jaar hadden we 4274 dagen ziektever zuim. Elf man zijn al langer dan drie maanden ziek. De druk op de men sen die wel aanwezig zijn wordt 4 weken lang i -EIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Q Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar h Dagblad Antwoordnummer 214

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1