„Curiosamarkt "en veiling voor de kerk Geef ze lucht Geef ze lucht Geef ze lucht Ds. Den Tonkelaar pleit voor 'oecumenische kerkvisitatie' Astma Ebndsyf Astma Rmdsy? Astma Fonds?? PRESENTATIE JEUGDKOREN Geschors te aarts b isschop zegent kapel in Stein in „Belgrado niet ophangen aan mensenrechten fi CBHBCEDHEi Veel mensen, veelakthnteit, eist Lennox airconditioning. Giro 55 0 55 Leusden Giro 55 0 55 Leusden Giro 55 0 55 Leusden DINSDAG 26 APRIL 1977 De adoptiegroep en werkgroep Leiderdorp van Amnesty Interna tional hebben gratie gevraagd voor ter dood veroordeelde gevangenen op Zanzibar, een eiland voor de kust van Centraal Oost-Afrika. Deze zeven mensen behoren tot een groep van 81, die werden gearres teerd kort na de moord op de vorige regeringsleider, sjeik Karume, in 1972. Zij worden beschuldigd van samenzwering tegen de regering in verband met deze moord. Amnesty wijst erop, dat de moor denaars van sjeik allen dood zijn, dat geen van de nu veroordeelden rechtstreeks bij de moord betrok ken kan zijn geweest en dat ver scheidene beklaagden voor de rechtbank hebben gezegd, dat hun verkiezingen onder dwang van martelingen zijn opgesteld. Bo vendien mochten de beschuldig den zich voor de rechtbank juri disch niet laten bijstaan. De eilandengroep Zanzibar be hoort binnen een unie tot Tanzania (president Nyerere) en heeft een vrij grote mate van zelfbestuur. De vice-president van de unie, Jumbe, is er president van. Hij vaart een aanzienlijk gematigder koers dan Karume. Om humanitaire redenen pleit Amnesty ervoor, dat de dood vonnissen worden verzacht en dat de gevangenen op een menswaar dige manier worden behandeld. Opvolger Alfrink De internationale bestuursraad van Pax Christi Internationaal heeft op zijn jaarvergadering in Dublin besloten, pas volgend jaar een opvolger te kiezen van de hui dige internationale president, kar dinaal Alfrink. Eerst was het de be doeling, deze opvolging nog dit jaar te regelen, maar men is er niet in geslaagd, met voldoende meerder heid een nieuwe president aan te wijzen. Tot opvolger van de internationale secretaris, de Nederlander C. ter Maat, werd de Belgische polemo loog E. de Jonghe benoemd. Hij is lid van de beheersraad van de Vlaamse afdeling van Pax Christi. Met het heengaan van de heer Ter Maat zal ook het internationale se cretariaat, dat in Den Haag geves tigd is, uit ons land vertrekken. De nieuwe vestigingsplaats wordt waarschijnlijk Brussel. Boerderij De diakonie van de hervormde gemeente in Haaksbergen heeft bij Haaksbergen een dubbele vakan tieboerderij laten bouwen, die vol ledig is aangepast voor lichamelijk gehandicapten. De boerderij wordt met Pinksteren in gebruik geno- Ds. A. J. den Tonkelaar, hervormd predikant in Warmond, maakt zich zorgen over het feit dat de leiding van de kerken los komt te staan van de oecumenische ontwikkelingen. Een oplossing zou zijns inziens zijn dat de kerken een "oe cumenische kerkvisitatie" mogelijk maken. Twee aparte woongedeelten zijn beschikbaar voor een gezin, elk be staande uit maximaal zes personen, van wie één of meer lichamelijk ge handicapt zijn. Er kunnen dus tege lijkertijd twee gezinnen verblijven. Een gezin kan maximaal veertien dagen over de woning beschikken en buiten het hoogseizoen even tueel langer. Boek Gijsen De president van het bisdom Roermond heeft ter gelegenheid van het eerste bisschopslustrum van mgr. J. Gijsen een boek uitge geven met de titel "Bereidt de weg des Heren". Jlet is een bundeling van artikelen, preken en voordrachten van de bis schop in de afgelopen vijf jaar. De keuze werd bepaald door de hoofd lijnen van de geestelijke en pasto rale thema's waarmee kerk en maatschappij zich heden ten dage bezighouden. Mgr. Gijsen heeft alle opstellen die in deze uitgave zijn opgenomen zelf herzien, dat wil zeggen: aangevuld en waar wenselijk herschreven. Het boek, dat ruim 300 pagina's be vat, bestaat uit 5 delen: over het ge loven in Jezus Christus, de kerk, de sacramenten, de verkondiging van Gods Woord in en door de kerk en over het christelijke leven in de praktijk. De uitgave werd verzorgd door Van Gorcum in Assen en kost 32.50. Latijn De verwachting van veel Neder landse rooms-katholieken dat het Latijn in de liturgie langzamer- Kerkvisitatie heeft ten doel: het onderzoek naar en het opzicht over het geestelijke leven van de ge meenten en over de vervulling van de ambten, bedieningen en func ties, het wegnemen van moeilijk heden in en tussen de organen van de gemeente en kerk en de bevor dering van de dienst der gemeente in de wereld. Ze wordt gehouden door "visitatoren-provinciaal", die worden bijgestaan door de bestu ren der classicale (regionale) ver gaderingen en door visitatoren- generaal. Ds. Den Tonkelaar is met twee ou derlingen en een collega-predikant visitator in de classis Leiden van de Hervormde Kerk. hand wel zou uitsterven is niet be waarheid. De belangstelling is eer der toe- dan afgenomen. Dat constateert de Vereniging voor Latijnse Liturgie in aar april- bulletin, dat voor een belangrijk deel gewijd is aan het tien-jarig be staan van deze vereniging, dat op 21 mei in Den Bosch wordt gevierd. De herleving van het Gregoriaans wordt toegeschreven aan studen tenkoren en aan anderen "die jong of volwassen genoeg zijn om het Gregoriaans onbevooroordeeld te beluisteren, zonder bijgedachten aan wat hun in hun jeugd dwars zat en zonder angst om behoudend te schijnen". De voorzitter, de heer J. E. van der Does de Willebois, dringt er bij het episcopaat op aan, de vereniging een plaats te geven in de Neder landse kerk-provincie, bijvoor beeld door haar een adviserende taak of deeltaak op te dragen. Daarmee zou de Latijnse liturgie in haar vernieuwde vorm gediend zijn, meent hij. Jammer Het is hem opgevallen, dat deze kerkvisitatie in de verschillende kerken een zó binnenkerkelijke aangelegenheid is, dat ze met inter kerkelijke activiteiten geen be moeienis heeft. "En dat is jammer", schrijft hij in het tijdschrift "Saam horig" van de Raad van Kerken in Nederland. Men spreekt met een kerkeraad of parochiebestuur uit eraard wel over wat er met andere kerken samen gedaan wordt, maar niet mét die andere kerken. De re den is duidelijk. Die interkerkelijke activiteiten worden geleid door in terkerkelijke commissies en bestu ren waar de visitatoren geen be- hebben. Dat zou bui ten hun competentie vallen. Maar, aldus ds. Den Tonkelaar, nu nemen juist die interkerkelijke en oecumenische activiteiten toe. Hij noemt onder meer de studenten gemeente en de Merenwijk in Lei den en denkt ook aan nieuwe wij ken waar predikanten en priesters in teamverband en met één kerk gebouw werken. "En nu zijn juist deze ontwikkelingen, waarover wij ons intens verheugen, onttrokken aan de directe belangstelling en bemoeienis van de kerkvisitatie". Horen-zeggen Op zich zou dat nog helemaal niet erg zijn, maar nu komen die ont wikkelingen ook niet voldoende in de verslagen terecht en daardoor ook niet voldoende onder de aan dacht van bijvoorbeeld classicale vergaderingen.- De berichtgeving verloopt nu alleen via "horen zeggen" en niet via de eigen waar neming. Ds. Den Tonkelaar noemt dat "een ernstig manco, zowel voor de ker ken als voor het interkerkelijke verkeer". Er zijn ontwikkelingen naar eenwording aan de gang waar de gedeelde kerken los van komen te staan. "Op deze wijze gaan er, als we niet oppassen, nieuwe kerken ontstaan, namelijk oecumenische groeperingen met een eigen orga nisatie. Terwijl wij zo graag zouden zien dat de bestaande kerken zelf onderling hun oecumeniciteit zou den beleven en gestalte geven". Ds. Den Tonkelaar acht een oecu menische kerkvisitatie uitvoerbaar via het provinciale beraad. Ook als principieel door synoden, besturen en bisschoppen eerst beslissingen genomen zouden moeten worden, dan is dat via de Raad van Kerken uitvoerbaar. "Het gaat hier om simpele en van zelfsprekende zaken", zegt ds. Den Tonkelaar. LEIDEN - De lutherse gemeente in Leiden houdt vrijdag 29 april een antiekveiling en za terdag 30 april een curiosa- markt, beide aan Hooglandse Kerkgracht 26. De antiekveiling bevat onder meer schilderijen, grafiek meubels, klokken, zilveren en goudensieraden, glas, kristal, en gebruiksvoorwerpen. De kijkuren zijn van 2 tot 5 en de veiling begint om half 8. De curiosamarkt is zaterdag van 10 tot 2 uur. De heer J. Hooftman, coördina tor veilingcommissie: „Ongeveer twee jaar geleden werd het aan de hand van een deskundig rapport, duidelijk dat de lutherse gemeente stond voor de restauratie van haar kerkgebouw. Daarmee is een bedrag van ruimf 150.000,- gemoeid. Dat is voor een gemeente met 500 leden en eveneens 500 doople den veel geld, temeer omdat het de laatste jaren steeds moeilijker werd, uit de rode cijfers te blijven. Toch besloot de kerkeraad de stap naar Momnumentenzorg niet te doen om zodoende de zeggenschap over het gebouw te behouden. Maar dan moest er wel een alternatief plan komen om het geld voor de res tauratie en de opheffing van het kastekort bijeen te krijgen. Eerst werd een fonds opgericht. Met een behoorlijk aantal grote giften kwam dat snel en goed van de grond. Daar naast ontstond een ,Jcleine- klusjes-klup", vrijwilligers die een groot deel van hun vrije tijd besteden aan repa raties, ter besparing van ar beidsloon. Er is dus een fors beroep gedaan zowel op het geld als de tijd van de ge meenteleden. De veiling-commissie deed nu nog eens een beroep op hen voor het belangeloos afstaan van (liefst) antieke goederen. Een verrassende hoeveelheid zeer uiteenlopende antieke en curieuze voorwerpen is bij eengebracht. Door deze veiling en markt pro beren wij ook mensen buiten de eigen kring te bereiken om onze financiële positie te ver sterken." Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Kampen M. Verduin Brakel, te Waddinxveen (buitengewone wijkgemeente in wording) Th. Hulst Westzaan, te Lunteren C. van Sliedregt Oude Tonge, te Assendelft kandidaat K. Eldering Amsterdam, te Oud- Beyerland J. P. Verkade Montfoort, te Zeist E. M. Bakker Nieuwerkerk aan den IJssel; aangenomen Am sterdam (voor ziekenhuispastoraat) kandidaat F. R. Bommet aldaar, naar Amsterdam (gemeente Wes- terkerk) N. ter Linden Lith en Oyen, bedankt voor Tholen J. Jon- gerden Harderwijk. Met gospel-groepen in Vredeskerk LEIDEN - Vrijdagavond 29 april om 8 uur zal een aantal jeugdkoren en gospelgroepen in Leiden en om streken zich in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan zingend pre senteren. Aan deze avond, die is georganiseerd door de projekt- groep van het interkerkelijke Petra-jeugdkoor, werken mee: de gospelgroep King's Combo uit Woubrugge, de gospelgroep The Glory Sisters Leiden, het jeugd koor The Trumpets of the Lord uit Sassenheim, het gereformeerd jongerenkoor Rising Hope uit Ha- zerswoude en Het Petra- jeugdkoor. In de pauze is er gele genheid, een aantal informaties tands te bezoeken. Sinds twee jaar bestaat er een landelijke groep van jeugdkoren en gospelgroepen, als onderdeel van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen, die in to taal ruim 1400 koren omvat. Op het ogenblik zijn ongeveer 125 jeugdkoren en gospelgroepen lid. Het ledental stijgt, ook in de afde ling Leiden en omstreken, waar nu 9 koren zijn aangesloten. Men verwacht dat dit binnen een jaar 15 wordt. Er waren een paar redenen voor de oprichting van deze landelijke groep, zoals de afsluiting van een collectieve overeenkomst met het Bureau voor Muziek- auteursrechten (BUMA) en de be hartiging van een aantal gezamen lijke belangen, nu de moderne re ligieuze muziek (gospel) steeds meer in de belangstelling komt te staan. In Leiden en omstreken tre den al 40 jeugdkoren en gospel groepen op, terwijl het landelijke aantal op ruim 1500 wordt ge schat. In het bestuur van de lande lijke groep zit ook de Leidenaar Rob Gijbeis, Antillenstraat 192, van het Petra-jeugdkoor. Het doel van de presentatie-avond van vrijdag is, aan deze organisa tie van koren en groepen meer be- kedheid te geven en belangstel lenden te informeren over rech ten, verplichtingen en mogelijk heden. Rob Gijbeis deelde ons nog mee, dat er plannen bestaan voor een jeugdkorendag en „gospelfestijn" in de Pieterskerk te Leiden. ADVERTENTIE Klimaatbeheersing; voorwaarde om met z'n allen aktiever te leven en te werken. Vraag om zekerheid van Lennox. Bij uw installateur. Wij staan er achter en zijn deskundig in snelle, precieze en efficiënte uitvoering. GRIMBERGEN- N00RDERMEER TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU RIJNSBURG - VLIET N Z. 19 Telefoon 01718-29200 KATWUK - NOORDWIJKERWEG 24 Telefoon 01718-14168 B.V. Pretoria laat journalisten op Robbeneiland' KAAPSTAD (AFP) - Zuid-Afrika gaat een groep binnen- en buiten landse journalisten uitnodigen voor een bezoek aan het "Robbe neiland", de eiland-gevangenis in de Tafelbaai bij Kaapstad. Minister van justitie en politie Jimmy Kru- ger kondigde het aanstaande be zoek van de pers gisteren persoon lijk aan, maar noemde geen datum. Nog nooit heeft een journalist "Robbeneiland" kunnen bekijken. In deze beruchte gevangenis zitten vooraanstaande politieke delin quenten hun meestal levenslange straffen uit. De bekendste gevan genen zijn Nelson Mandela en Wal ter Sisoeloe, leiders van het buiten de wet gestelde "Afrikaans natio nale congres" (ANC). De twee mili tante zwarte leiders werden in 1964 tot levenslang veroordeeld wegens een poging de Zuidafrikaanse staatsorde met geweld te verande ren. ADVERTENTIE STEIN - De Franse aarts bisschop monseigneur Le- febre, die door de paus is ge schorst, heeft gistermiddag in het Limburgse Stein de kapel van mevrouw Bertha Meulenberg ingezegend. Daarna droeg hij een hoog mis op volgens de ritus van voor het tweede Vaticaanse concilie. De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen had de aartsbisschop verboden kerkelijke handelingen in het diocees te verrichten. Monseigneur Lefebvre heeft zich echter niets van dit verbod aangetrokken. Later op de dag diende de Franse aartsbisschop aan 21 personen het vormsel toe. Bij die gelegenheid zei hij: "Hopelijk keert de eenheid in de Rooms-Katholieke kerk weer te rug, want ik lijd erg onder de hui dige tweespalt",. Bij de Hoogmis i tachtig r Mi Ware geloof dub i aantal. In een lange preek tot de gen zei mgr. Lefebvre geen afbreuk te willen doen aan de bisschop van ADVERTENTIE Roermond maar dat hij gekomen was om het ware katholieke geloof te behouden en te steunen. Vele valse profeten staan er op maar wie vasthoudt aan Christus' leer van meer dan 19 eeuwen kan het einde der tijden met het volste vertrou wen tegemoet zien, aldus de aarts bisschop. Door de leegloop van ries gaat een hachelijke situatie voor de katholieke kerk ontstaan, zo zei hij, aangezien priesters nodig zijn. Leken kunnen nu eenmaal geen ambtsbedienaars zijn. In de scholen wordt de godheid van Christus te weinig onderwezen evenals de tegenwoordigheid van Christus in de eucharistie. Moskou: STEIN - De door de paus ge schorste aartsbisschop Lefebre heeft gisteravond in een particuliere ka pel in het Limburgse Stein 21 perso nen het vormsel toegediend. Vals Vals noemde hij de leer alsof alle godsdiensten de mensen tot zalig heid kunnen voeren. "Dit kan al- leen de kerk die door Christus is gesticht". Over Bertha Meuleberg merkte monseigneur Lefebvre op: "Wel vaker hebben particuliere katho lieken een kapel gebouwd na gun sten van God ontvangen te hebben. Dit is ook hier het geval". MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft het Westen gisteren ge waarschuwd tegen plannen om van de vervolg-conferentie op "Helsin ki", die in juni te Belgrado plaats vindt, een soort forum over de mensenrechten te maken. Volgens het officiële persbureau Tass lijken de westerse landen voornemens het in Belgrado op een propaganda-treffen te laten aan komen, met eenzijdige nadruk op de "derde mand" van Helsinki en met Oost-Europa in het beklaag denbankje. "Zij die plannen in deze richting koesteren", zegt Tass, "moeten zich allereerst realiseren dat een "slag" op het thema van de mensenrech ten, op elk forum en op elk niveau, niet door hen zal worden gewon nen, maar door de socialistische landen". "Want slechts onder het socialis me", vervolgt Tass, "zijn de politie ke, burgerlijke, economische en sociale rechten van de mens in hun onderlinge samenhang gewaar borgd". "Ten tweede echter, zouden derge lijke confrontaties op de bijeen komst in Belgrado de resultaten kleuren op een manier die de ont spanning geen goed doet", aldus Tass dat zijn commentaar besluit met: "het concentreren van de aan dacht op één enkel punt en het op de achtergrond schuiven van zaken als politieke, economische, com merciële en educatieve samenwer king, zou neerkomen op een poging de akkoorden van Helsinki in hun wezenlijke betekenis te herzien". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17