Q z E Bohm stunt met op Timman Swift ditmaal wèl schotvaardig: 9-2 Gooi ook eens een schoonmoeder op het veld E Zweden talentvol outsider in WK ijshockey Jan Wagenaar zevende in strijd van pikeurs \- hees/' DINSDAG 26 APRIL 1977 SPORT PAGINA 13 Koude oorlog De Sassenheimse voetbalver eniging Tey ling en (spelend in de tweede klasse van de KNVB) heeft de prettige ge woonte om voor de thuiswed strijden een stenciltje uit te reiken aan de bezoekers met de opstellingen van beide elf- tallende stand in de competi tie en een inleidend praatje. Er zijn meer clubs die dat doen en het biedt de toeschouwers in elk geval een beetje infor matie over wat er te wachten staat. De kosten kun je als bezoeker zelf bepalen. Meestal wordt voor het stencil een "vrije gift voor de jeugd" gevraagd. Een nobel doel. Afgelopen zondag speelde Tey- lingen tegen ONA. Op de plek waar op het stencil de opstel ling van de Sassenheimers had. behoren te staan, was nu vermeld: "Met het oog op de belangrijkheid van deze wed strijd vond de hr. Koster het beter de formatie die van middag het veld in gaat pas vlak voor de wedstrijd bekend te maken". Op de plaats waar de elf namen van ONA hadden moeten prijken, stond: "Om de koude oorlog nog wat aan te wakke ren besloot de technische lei ding van ONA om ook hun formatie pas vlak voor de aanvang van de wedstrijd bekend te maken". Toen ik dit alles de eerste keer las, bracht ik van verbazing slechts onduidelijke geluiden voort. De tweede leesbeurt werd gevolgd door een bijna onbedaarlijke lachbui. Ik dacht even dat het een in hoge graad van dronkenschap ontwikkelde grap was van de secretarissen van Teylingen en ONA. Koude oorlog in de tweede klasse van de KNVB. Joeché. Maar een blik op de ranglijst deed het gelach verstommen, want Teylingen streed voor zijn laatste kans om aan de gradatie te ontsnappen en dat kan alleen nog maar ten koste van ONA Maar dan nóg. Wat voor "ge heime wapens" zouden er na 20 competitiewedstrijden nog in beide elftallen voorhanden zijn die de tegenstander en de toeschouwer niet zouden mo gen weten? Speelt Pieterse links in plaats van rechtsach ter en zal dit Teylingen vleu gels geven? Gaat ONA ïn het. schemerduister over tot het 10-0-1 systeem? Paul Vlaan deren en het Teylingen-ON A-mysterie, een thriller in twee bedrijven van 45 minuten. Vrienden van Teylingen en ONA. brave borsten, goed moedige amateurs in de tweede klasse van de KNVB. Ik weet dat het wolkendek achter de duinen vaak laag ligt en somber stemt. Zouden we desondanks niet een tikkie opgeruimder de voetballerij kunnen bedrijven? Tja, en als het dan echt niet an ders kan, dan is hier het uit erst geheime recept van mijn grootmoeder om de koude oor log te winnen: degelijk, zelf gebreid ondergoed. Gub Zondag naar LFC-Schevenin- gen geweest, de uiterst be langrijke wedstrijd voor het kampioenschap van de derde schilderachtige vrijbuiter klasse. De kanaries had ik vele jaren niet meer zien spe len. In mijn geheugen zat nog een restantje van een wed strijd Lenig en Snel-LFC in Den Haag. Die fors uitgeval len kanarie Bouk Pijnakker zat toen achter me en wilde over de uitslag maar steeds met me wedden om bepaalde hoeveelheden paling. Iets wat ik categorisch weigerde, want ik zou niet weten hoe die din gen te vangen. Uit die lang vervlogen dagen hadden zich tot mijn genoe gen nog een paar spelers bij LFC staande gehouden: Teun Hoek.Cockie van Weerleeldie toen en nu de longen uit zijn lijf liep) en m ijn oude vriend Pietje Gubler. De laatste was nu aanvoerder, wat mij een beetje verwonderde. Want ik ken Gub als een mooie, schil derachtige vrijbuiter, nu niet direct Het Voorbeeld van de ideale aanvoerder. Maar ach, we worden allemaal ouder en misschien is Piet intussen wel de correctheid zelve gewor den. Gubler zelf hangt be paald niet aan dat aanvoer derschap, zoals hij me na af loop vertelde. "De jongens vonden dat ik het maar moest worden. Nou, eh, ach, ja dan doe je dat maar". Zenuwen In de gelederen van het LFC- bestuur heersten zeer veel ze nuwen tijdens dat duel tegen Scheveningen. Klunder, Os- sevoort, Van der Leek, Nieu- wenburg, Flippie e.a. stonden er met nogal krampachtige bekkies bij. Alleen Zwiestra verroerde geen spier. Na af loop moesten ze kennelijk even de emoties restaureren, want ik zat in de bestuurskamer ge ruime tijd alleen (met het la- konieke bestuur van Scheven ingen) aan het vuurwater. Gaat LFC het dit jaar redden? Het is te hopen. In die derde klasse spelen ze een beetje be neden hun kracht. Bovendien bestaande kanaries dit sei zoen 70 jaar. Zo'n jubileum vier je wat plezieriger met een titel op zak. Maar er wacht LFC nog één zwaar duel: tegen HVV dat bij winst zelf nog kans op het kampioen schap heeft. Tot mijn ontstel tenis hoorde ik een paar LFC'ers daar een béétje ge makkelijk over praten. ("Tegen Scheveningen zag ik op, tegen HVV niet zo"). Kanaries - wacht u voor de poes. Zondagvoetbal Zolang de NCRV-tv aan het eind van de week het beeld scherm mag bezetten, vind je in het sportprogramma van die omroepvereniging een wedstrijd uit de hoogste afde lingen van het zaterdagvoet bal opgenomen. De tederheid die de NCRV voor het zater dagvoetbal koestert, dateert nog uit de tijd dat spelers uit principieel-religieuze over wegingen op die dag en niet op de zondag de bal in het net wensten te schieten. Die principiële voetballers zijn Door Ruud Paauw er nog steeds, zoals je merkt wanneer het Nederlands amateurelftal (zaterdag' en zondag spelers) bij een tour nee in het buitenland op de zevende dag het veld dient te betreden. Dan haken er altijd een paar af. Hoevelen in het gehele zater dagvoetbal een dergelijke principiële houding nu nog aannemen, is mij onbekend. Dat hun aantal nog groot zal zijn, geloof ik niet. Maar de NCRV houdt de fakkel bran dend. Wat de radio betreft zou je vrijwel hetzelfde verhaal kunnen vertellen. De Sports- how van de NCRV stopt za terdagmiddag aardig wat live-zaterdagvoetbal in zijn uitzending. Het zon dag amateurvoetbal (minstens zo belangrijk als het zaterdagvoetbal) krijgt via de tv geen enkele aan dacht en via de radio een pie tepeuterig beetje. Want die sector heeft nu eenmaal geen zuil, die opkomt voor haar be langen. Zo werkt dat in Ne derland en in omroepland. Eerlijk en evenwichtig is het al lemaal niet. Maar wie nu denkt dat ik een pleidooi ga houden voor nóg meer voetbal op de tv heeft het toch mooi mis. Ik pieker er niet over. Dus al die óók door de tv gediscri mineerde korfballer(sters) die zich al klaarmaakten om lava te spuwen (de Hugen Kok, de Sanders van Unen en de ma gistrale Filemonnen om maar eens een paar warmbloedige figuren te noemen) kunnen papier, pen en inkt wel weer opbergen. Ik heb alleen even willen aan stippen hoezeer je in het Gooise van toeval en wille keur afhankelijk bent. Nieuwe munitie Wat wordt er tegenwoordig al niet op een voetbalveld ge worpen wanneer het suppor tersvolk uit zijn humeur is? In het betaalde voetbal kan bijna iedere doelman tot het jaar 2000 naar het toilet als hij tenminste de moeite neemt al het wc papier te verzamelen dat rond de doelpalen wordt gedrapeerd. Bierflesjes, grint, stenen, rot tend ooft - het is de sinds ge ruime tijd bekend munitie van de tribuneschutters. Onlangs wierp iemand zowaar een klok de graszoden in.Heel begrijpelijk, want de hamers lagen van de tijd gaan niet in je kou we kleren zitten. En bij NAC-Go Ahead, werd er een trottoirtegel tussen de krijtlijnen gedeponeerd. Ik sta nu nergens meer van te kijken. Wat me wèl opvalt is dat er nog steeds levenloze projectielen worden gehan teerd. Ik ben er sterk voor die saaiheid te doorbreken. Het wachten is op de man die zijn schoonmoeder naar het hoofd van de arbiter werpt. WENEN - Nu de Canadese profs, met een gemiddeld jaar inkomen van dichtbij de honderdduizend dollar, zelfs niet voor de rol van outsider geschikt blijken in dit amateurge zelschap zijn alle ogen in Wenen gericht op Zweden. Ook René Notten kon het aanstaande landskampioenschap tenslotte nog eer, middenvelder van Ajax, die zondag tegen Feyenoord een enkelbreuk opliep e gisteren bezocht door Ruud Geels (links) en Heinz Stuy. Die twee ploeggenoten dronken hem vrolijk toe Er is dus eigenlijk niets veranderd in verhouding tot de laatste zeven wereldkampioenschappen ijshoc key, de Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije maken de dienst uit en het wachten is slechts op wie van de twee er uitglijdt tegen Zweden, dat gisteren zijn vierde winst in succes sie boekte. Na de moeizame doch knappe overwinningen op Canada en Fin land werden de punten dit keer simpel behaald op de Westduitsers, die onder invaller-coach Hans De onfortuinlijke Rampf aanzienlijk minder mentale dankte als coach nadat de bond zijn club Berlijn twee winstpunten in de competitie had ontnomen). Via 2-0, 3-0 en 2-1 bleven de Zweden met deze 7-1 uitslag ongeslagen. In de wedstrijd Rusland- Roemenië, een van die verplichte nummers die moeten worden af gewerkt bij deze WK was het ver schil zeker drie klassen. Doru To- reanu, de beste aanvaller van de Roemenen, die met een gebles seerde schouder aan de kant bleef: "Jij weet het zelf het beste, we heb- het gips thuisligt, werd veerkracht opbrengen dan onder ben altijd grote moeite met Hol- voorganger Xaver Unsinn (hij be- Een partij die geen enkel probleem behoort op te leveren. In de finale- groep B, die gaat om de bezetting van de vijfde plaats. Andere uitslagen: Finalegroep A (om de eerste plaats): België - Turkije 3-0; Frank- rijk-Finland 3-1; Finalegroep B (om de vijfde plaats): Spanje-West-Duitsland 3-0 Finalegroep C (om de negende plaats): Israel-Griekenland B 3-0 en Denemarken-Zwitserland 3-1. Finalegroep D (om de dertiende plaats): Oostenrijk-Luxemburg 3-0. LEIDEN - Alles wat in tweeënhalf duel in de competi tie om de zaalvoetbaldistrictsbeker was misgegaan, lukte Swift in de laatste zes minuten van de derde wedstrijd. De grootste moeite had Swift/'t Winkeltje tot aan dat moment, die 19de minuut van het treffen tegen Verzijl Sport, gehad met het scoren van doel punten. Tegen RCD en De Rotterdamse Studenten kostte dat al eerder twee belangrijke punten. Tegen Verzijl leidde Swifts schotloosheid dan wel niet direct tot een ne derlaag (Swift kon zich verheugen in een 4-2 voor sprong) maar de grote wens van de Leidenaars de wedstrijd met ruime cijfers te beslissen leek niet in vervulling te gaan. Totdat er een figuurlijke wervelstorm door sporthal Cleyn Duin, waarnaar Swift was uitgeweken, begon te razen. Binnen een mum van tijd racede Swift door naar 9-2, de grootste zege die tot nu toe in de dis trictscompetitie werd behaald. Door die belangrijke monsterzege stegen de kansen van Swift, al heeft de Leidse kampioen het lot niet meer in eigen handen na het gelijke spel van vorige week tegen de Rotterdamse Studenten. Swift blijft afhankelijk van Verzijl, dat morgenavond minstens een punt aan de Studenten moet ontfutselen om Swift kampioen te maken, vooropsgesteld natuurlijk dat Swift morgen in de Haagse Gaslaan afrekent met ex-titelhouder DKS/Intiem. Vandaar dat die merkwaardige produktieve bui van Swift zo gelegen kwam, nu het doelsaldo eventueel de beslissing moet brengen. De grote gangmaker van Swift was gisteravond Jan v.d. Reijden, die de taak van Wim de Roo als pinch- hitter heeft overgenomen nu die met een inzinking te kampen heeft. Wim de Roo liet zich in feite alleen zien bij die knappe openingstreffer die hij onder de lat afleverde. Jan v.d. Reijden maakte voor Swift vier goals tegen de zwakke Goudse opponent, die alleen in de eerste helft het krachtsverschil kon verdoezelen. Verzijl scoorde tegen via een penalty genomen door Den Boer (dat betekende 3-1) en Palsgraaf kopte 4-2 in, in de 19de minuut. De mooiste goal van Swift ontstond na een combinatie v.d. Reijden-Gubler, die Johnnie Jansen mocht af ronden. Scoreverloop: Wim de Roo 1-0, Piet Gubler 2-0, rust, Jan v.d. Reijden 3-0, Den Boer (penalty) 3-1, Jan v.d. Reijden 4-1, Palsgraaf 4-2, Pijnakker 5-2, Jan v.d. Reijden 6-2 en 7-2, John Jansen 8-2 en Piet Gubler 9-2. land, dat nu naar de C-poule i degradeerd. Vorig jaar is Roemenië vrij gelukkig gepromoveerd en ik vind het geweldig om een keer tegen die grote van het ijshockey te spelen. Met heel veel geluk hebben we een kansje tegen West- Duitsland, maar we zijn er volledig van uitgegaan als laatste te eindi gen". Petrow, Charlamow, Michailow en Jakoesjew gebruikten deze wed strijd om zich naar de kop van de topscorerslijst te werken. Maltzew niet, want die kreeg een beetje tegen zijn zin in een dagje rust van coach Koelagin. Het werd tenslotte 18-1 voor de Russen. Het is lang ge leden dat er zo'n royaal verschil werd genoteerd bij de wereldkam pioenschappen. De stand: 1. Sovjet-Unie 4-8, 2. Zweden 4-8, 3. Tsjechoslowakije 3-6, 4. Verenigde Staten 3-3, 5. Canada 3-2, 6. West Duitsland 4-1, 7. Finland 3-0, 8.Roemenië 4-0. Woensdag 27 april L.D.W.S.- 0RANJEPLEIN Aanvang 19 uur Sportpark De Vliet GRATIS TOEGANG Schaakstrijd lijkt beslist LEEUWARDEN - Na zes ronden lijkt de strijd om het schaakkampioenschap van Nederland in Leeuwarden al beslist.Weliswaar volgen er nog zeven ronden, maar gisteren konden er enkele onverwachte uitslagen worden genoteerd. De belangrijkste daarvan was de nederlaag die Jan Timman in de avonduren leed. Viktor Kortsjnoj, met wit spelend, won - zoals ver wacht mocht worden - in een gede gen partij van Cor van Wijgerden. Hij kwam daardoor op 5 'fe punt. De sensatie kwam uren later. In de middag had Jan Timman een veel belovende stelling opgebouwd tegen Bohm. De drievoudige Ne derlandse kampioen verloor later zijn voordeel en ging ten onder. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat de man die drie maal de nationale titel opeiste en nu na zes partijen op slechts vier punten staat zijn kam pioenschap kan prologeren. Grootmeester Jan Hein Donner klom verder op door zijn gevaar lijke concurrent Kick Langeweg te verslaan. Timman en Donner zul len vermoedelijk in felle strijd gaan uitmaken wie tweede wordt in de eindrangschikking. Een goede winstpartij was er voor Ligterink tegen Van der Sterren. De remise tussen Van der Vliet en Van Baarle was er een van redelijke inhoud. Dat kon niet worden ge zegd van de deling van het punt waartoe Hartoch en Ree alsmede Hofland en Boersma kwamen. Vandaag in de zevende ronde is vooral de partij Ree - Kortsjnoj van belang. Destand is nu: 1. Kortsjnoj öVs, g/3 Donner en Timman 4, 4/7 V. Baarle, Ree, v.d. Vliet, Ligterink 3'/2 en Langeweg 3, 10. Boersma 21/2, ./12 v.d. Sterren, Bohm 2, 13/14 v. Wijgerden, Hof land 1. Ruime winst volleybalteam ATHENE - De prestatiecurve van de Nederlandse volleybalploeg be gint al aardig te stijgen. In het duel tegen gastheer Griekenland in het toernooi om de lentebeker gistera vond in Athene werd ruin met 3-0 gewonnen. Vandaag - de laatste dag - wordt er tegen West-Duitsland gespeeld. PARIJS - De Nederlander Jan Wa genaar is gisteravond in de achtste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap van de pikeurs als ze vende geëindigd. Op de baan van Vincennes in Parijs greep de Noor Ulf Thoresen, reeds duidelijk leider in de algemene rangschikking, op nieuw de zege. Thoresen, tweede bij het Europese kampioenschap, nam direct de leiding en won ge makkelijk. Hij heeft een voor sprong van 23 punten op zijn naaste concurrent de Australiër Brian Oath. Jan Wagenaar blijft vijfde in de al gemene rangschikking. Hij heeft 36 punten, dat is juist de helft van het aantal van Thoresen. Uitslag van de wedstrijd in Vin cennes: 1. Ulf Thoresen (Noo), 2. Brian Gath (Aus), 3. Joe Marsh (Vst), 7. Jan Wa genaar (Ned). Algemene rangschikking: 1. Thoresen 72 pnt, 2. Gath 49 pnt, 3. Wolfenden 47 pnt, 4. Marz 41 pnt, 5. Wagenaar 36 pnt. JkA/l/8- BEKE/Z P/NA/.E 807SX- 8EP6SE WAT PRD&EERDE \J £êm DE KiPLObiEL AAN ZSM /EhJóP-JAAf- r-it—/ BEFAAMDt MBT-V£-PET p/f TECW/SCU£ UITTE TZCT/SCVg L&SÖÖs) 7 Au l 770S, IKkE JULLIE T>©0kSKl tdcu niet CAT ik HIEF T /-IELE FLUlT- COUCEKT IM 6 HOL VAU VIV/AU?/ GA \J£kTOLK£bJ? <- STUK IFkS eeLOOF P£T6lti(b OJER S7&&PEAJ NAZ//ES AIS HEfóTAAN N06 <5£LiJK OOK NA VG V£FL£M5- ISTN06, LAN6

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13