OLIE BEDREIGT NOORDZEE „Regering op brede basis" kans voor een verenigd Europa" „Laatste Boorgat spuit 4.000 ton olie per dag LEKKER NAAST HET NIEUWS PremierBhoetto laat weer tegenstanders arresteren Goede Raad Abba Eban ook in problemen door geld MAANDAG 25 APRIL 1977 M III IT.lil»— ADVERTENTIE OSLO/LONDEN (DPA) - Op Noorwegen, De nemarken en Groot- Brittannië komt een olievlek af van onge kende omvang, nadat zaterdag op het Noorse olieveld Ekofisk in de Noordzee een boorput uit de hand was gelo pen. Uit het boorgat stroomt circa 4.000 ton aardolie per dag die een veld van 40 tot 45 km2 op het water 'vormt. De Britse minister van Energie Anthony Benn is naar Noorwegen gevlogen, om met de autoriteiten daar de mogelijkheden tot bestrijding te bespreken. In Stavanger bevindt zich de Noorse minister-president Odvar Nordli met verscheidene ministers, om voor politieke beslissingen ter be schikking te zijn. Ongunstige weersomstandigheden hebben tot nu toe verhinderd dat er experts werden afgezet op het plat form van het booreiland „Bravo", waar het ongeluk tijdens het ver wisselen van een veiligheidsventiel is gebeurd. Brandgevaar Na de evacuatie van de 112-koppige bezetting van het booreiland be sloot de Amerikaanse Phillips- groep, die het olieveld exploiteert, voor alle zekerheid de gehele pro- duktie te staken. Men vreesde dat het samen met de olie ontsnap pende aardgas in brand zou vliegen en de olie in een vlammenzee zou veranderen. Toen de wind draaide, dreef de olievlek gisteren in de richting van de zogenoemde Eko-stad, het kunstmatige hoofdeiland van het Ekofisk-complex. Ooggetuigen melden, dat boven het booreiland „Bravo" een kolom olie en gas van 60 meter hoogte staat. Volgens een van de gisteren naar Stavanger gevlogen Amerikaanse deskundigen bestaat de kans het lek langs mechanische weg te dich ten. Vijf minuten Een lid van de bezetting van het e| booreiland heeft verklaard, dat men na het eerste teken van de na- derende ramp maar vijf minuten tijd had om zich in veiligheid te stel- Ilen. De bezetting ging op de red dingsvlotten en werd na drie kwar tier door een bergingsvaartuig op gepikt. 'n Ter bestrijding van de olievlek wa- '°- ren tot gisteren negen schepen met Br chemische bestrijdingsmiddelen ter beschikking. De autoriteiten aarzelden gisteren nog deze vaar tuigen aan het werk te laten gaan, aangezien door te gebruiken che- Imische stoffen de vis in het getrof fen gebied tot sterven gedoemd is. km Voor de Noordzeekust van ag- Sleeswijk-Holstein acht men op het of ogenblik nog geen gevaar aanwe- ol zig. Volgens Westduitse weerkun digen is er wel kans dat de olievlek. als hij door de golfstroom wordt gegrepen, op de kust van midden- Engeland terechtkomt. Gevolgen Volgens de voorzitter van het chris telijke volkspartij van Noorwegen (oppositie) moet het ongeluk ge volgen voor de toekomstige oliepo- litiek hebben. Hij zei dat deskundi gen de indruk hebben gewekt, dat een lek onmiddellijk kon worden gedicht. De voorzitter van de libe rale partij vindt dat de socialisti sche minderheidsregering moet af treden, omdat zij niet alle voorzor gen voor dergelijke ongelukken heeft getroffen. Vijf oliedeskundigen - drie Noren en tweee Amerikanen - zijn giste ren per helikopter op het spui tende booreiland geland om te proberen het boorgat te sluiten. Er worden ook voorbereidingen ge troffen om een tweede gat te boren om de druk te doen afnemen. Het boren van een tweede gat zal 30 tot 45 dagen duren. De schepen met chemische be strijdingsmiddelen waren giste ren nog niet in actie gekomen. Men wacht daar zo lang mogelijk mee, gezien het vergiftigingsgevaar. Een vuurbestrijdingsschip spuit water op het Bravo"-platformdat door e spuit. i ongeluk met een boorput 4.000 ton olie in de Noordzee JERUZALEM (Reuter/UPI) - De Israëlische autoriteiten stel len een onderzoek in om vast te stellen of de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban zich schuldig heeft gemaakt aan inbreuk op de strenge bepalingen inzake bui tenlandse deviezen. Minister Eban heeft intussen bewerin gen dat hij illegaal geld op een buitenlandse bank zou hebben met klem tegengesproken. De Israëlische radio meldde za terdag dat de fiscale opspo ringsdienst met een onderzoek begonnen na ontvangst van sn anonieme brief die een fo tokopie bevatte van wat een do cument zou zijn van de bank in het buitenland waar de oud minister een rekening van dui zenden dollars zou hebben. Het is Israëlische ingezetenen ver boden zonder speciale machti ging bankrekeningen in het buitenland te hebben. Een dergelijke zaak heeft geleid tot het aftreden van premier Rabin. Eban verklaarde dat hij niets ontwettigs heeft gedaan en dat het geld dat hij heeft ontvangen voor zijn boeken en lezingen in het buitenland geheel volgens de voorschriften bij het Israëli sche ministerie van Financien opgegeven. LAHORE (UPI) - In Pakis tan zijn gisteren tientallen tegenstanders van premier Ali Bhoetto gearresteerd, onder wie twee leiders van de oppositie. De opstandigen brachten echter direct nieuwe leiders naar voren en kondigden uitdagend aan dat zij ko mende zaterdag een „lange mars" naar de residentie van Bhoetto zullen houden om hem tot aftreden te bewe gen. Vier bekende rechtskundigen heb ben de militairen verzocht „het do den van Pakistanen" te staken. Er Belgische partijleiders: BRUSSEL (ANP) - Christen democraten en socialisten in België zijn van mening dat er een "rege ring op brede basis" dient te ko men. Dat kan worden afgeleid uit uitspraken die leiders van beide partijen gisteren in een televisie uitzending hebben gedaan. Zowel Wolfried Martens (voorzitter van de Christelijke Volkspartij) als André Cools (co-voorzitter van de Belgi sche Socialistische Partij) meen den dat voor het vormen van een nieuwe Belgische regering ook on derhandeld dient te worden met de Vlaamse Volksunie en het FDF (front van franssprekenden, een vooral in Brussel opererende taai partij). Over een regeringsdeelneming van de liberalen waren de beide partij leiders minder uitgesproken, al hoewel ze zo'n deelname niet perti nent uitsloten. André Cools zei in de televisie uitzending dat de meerderheid die christendemocraten en socialisten samen in de kamer van volksverte genwoordigers hebben (142 zetels van de 212) eigenlijk "te krap" is. Hij noemde het daarom "goed om met de volksunie en het FDF te on derhandelen om te zien wat moge lijk is". Socialisten en christen democraten hebben net een twee derde meerderheid in de Kamer nodig om een grondwetswijziging erdoor te krijgen. Zo'n wijziging van de grondwet is nodig om de gemeenschapsproblemen in België te kunnen regelen. Leo Tindemans, die afgelopen vrij dag van koning Boudewijn van België de opdracht kreeg een rege ring te vormen (nadat hij en zijn christelijke volkspartij de zondag daarvoor een grote verkiezings overwinning behaalden) beraadt zich op het ogenblik over een rege ringsprogram. zouden vijftig leidende personen van de Pakistaanse nationale al liantie zijn gearresteerd. De rege ring heeft er niets over gemeld. In de Pakistaanse stad Sialkot was zaterdag een volledig uitgaansver bod afgekondigd nadat drie mede werkers van premier Bhoetto's volkspartij waren doodgeslagen door politieke tegenstanders. De medewerkers bevonden zich in een huis dat vrijdag werd bestormd door aanhagers van de oppositie tijdens ernstige politieke botsingen in de stad. Sialkot ligt ongeveer 130 km ten noorden van Lahore. Bij de gewelddadige botsingen zouden 20 mensen verwondingen hebben op gelopen, van wie een later in het ziekenhuis overleed. Tijdens ge welddadigheden in meer dan 20 steden in geheel Pakistan kwamen vrijdag minstens 25 personen om het leven en raakten meer dan 200 gewond. Sialkot. nabij de grens met het om streden Kasjmier, is de vijfde Pa kistaanse stad waar een uitgaans verbod van kracht is. De andere zij n Lahore, Lyallpoer, Karatsji en Hy derabad. Voor Lahore, Karatsji en Hyderabad is ook de staat van beleg van kracht. Premier Bhoetto wil met deze maatregelen het steeds toenemende geweld indammen dat al ongeveer 230 mensenlevens heeft gekost sinds de oppositie een campagne tegen hem lanceerde om zijn afzetting te bewerkstelligen. De oppositie meent dat Bhoetto op grote schaal fraude heeft gepleegd bij de jongste algemene verkiezin gen, waaruit hij als grote winnaar tevoorschijn kwam. BANGLADESJ POLITIEKE GEVANGENEN - De regering van Bangladesj heeft za terdag besloten 737 politieke ge vangen vrij te laten. Dit besluit volgt op de benoeming vrijdag van de nieuwe president, generaal Ziaur Rahman. Vrijdag als was de vrijlating bekendgemaakt van 11 politieke gevangenen. Europese verkiezingen: hopelijk de storm ontketend, die de politici een grote bewustwording zal geven van hun Europese ver antwoordelijkheid. Tindemans zei niet voor honderd procent zeker te zijn of die verkie zingen reeds volgend jaar gehou den kunnen worden, in verband met wat tegenstand hier en daar. Minister Lubbers voegde hief aan toe, dat deze tegenstand niet mag worden aangegrepen om teleurs- gesteld te worden. Beiden waren het er over eens, dat die verkiezin gen spoedig gehouden moeten worden. Zij noemden het verheu gend dat enkele honderden Euro pese jongeren geïnteresseerd zijn, blijkens dit congres, in de opbouw van Europa en zagen hierin ook het grote nut van de bijeenkomst m Maastricht. In de onvoldoende belangstelling van het publiek voor de Europese zaak, zei premier Tindemans een van de drie redenen te zien waarom Europa nog altijd aarzelt om stap pen vooruit te zetten op weg naar de eenheid, die zowel politici als ver antwoordelijken van vakbonden en mensen uit de zakenwereld, zo noodzakelijk zeggen te vinden. De eerste reden voor de aarzeling is, dat Europa geen echt gemeen schappelijk project bezit. Europa weet niet wat het wil. Tweede reden is dat de Europeanen een korte- termijnvisie op de problemen er op na houden. De middellange- en lange termijn ontgaat ze te vaak. Bombardement op stad in Baskenland herdacht MADRID DPA) - In de Baskische stad Guernica, die bekend gewor den is door het bombardement van het Duitse Condor-legioen op 26 april 1937 tijdens de Spaanse bur geroorlog. Onder Franco was dat verboden. Over de luchtaanval is eeen ten toonstelling met foto's en ander edocumenten te bezichtigen. Gisteren bespraken geschiedkun digen de nog steeds niet opgehel derde achtergrond en verantwoor delijkheid van dit bombardement. Morgen zal een mis worden opge dragen voor de zielerust van de 1654 slachtoffers van dat bombar dement. Leerlingen van de Academie voor schone kunsten van Vuernica heb ben een reproductie vervaardigd van het beroemde schilderij Guern ica van Picasso. De stad zou dat schilderij, dat momenteel in een museum in New York is, graag naar Guemica halen. Scholieren door lawine Het huwelijk van het jaar is zaterdag gesloten in Neustadt in West- Duitsland. De 66-jarige miljonairsvrouw Meta Seifert trouwde de 21-jarige bankbediende Herald Hofmann (foto). Duizenden mensen waren uitgelopen om het „prille" paar toe te juichen. De romance begon vorig jaar november in Coburg. „Het was liefde op het eerste gezicht", zo zeiden de twee gelukkigen. De 21-jarige bruidegom liet een miljonairsdochter die even oud was als hij zelf en met wie hij bevriend was zelfs schieten voor zijn 66-jarige bruid. „Infiltratie" De Franse auteur Jean Montaldo is er zaterdag in geslaagd de aan dacht op zich te vestigen door een clandestiene boodschap te laten „meelopen" in de journaaluitzending van de tv. Montaldo is de schrijver van de bestseller „de financiën van de Franse communistische partij". Ondanks de goede verkoopt meent Montaldo dat hij het slachtoffer is van censuur. De schrijver slaagde erin een stukje geluidsband van eigen makelij te laten verwerken in de tape die bij een filmverslag werd gedraaid. En zo kon de Franse tv-kijker tot tweemaal toe horen: „Ik ben Jean Montaldo. Ik heb een boek geschreven (volgt de titel) en ik ben het slachtoffer van censuur". In het boek van Montaldo wordt de Franse CP „de meest kapitalisti sche van het land" genoemd. Montaldo, die zondag de „kaping" van het tv-journaal erkende, zei: „Ik ga ermee door en ze kunnen er toch niets tegen doen". De Franse tv overweegt echter om naar de rechter te stappen. Tindemans over MAASTRICHT (ANP) - De Euro pese verkiezingen zijn de laatste kans om te komen tot een werkelijk één Europa. Dat heeft de Belgische premier Tindemans gisteren ge zegd aan het slot van een congres van christen-democratische jonge ren. Door deze verkiezingen wordt de publieke opinie voor de Euro pese zaak gemobiliseerd en wordt getroffen BOEKAREST (DPA/AFP) Drieentwintig mensen zijn op 17 april in de Karpaten, 140 kilometer ten noordwesten van de Roe meense hoofdstad Boekain door een lawine om het leven gekomen. Negentien scholieren en vier lera ren van de pedagogische academie van Sibiu werden bij een tocht in de Karpaten door een lawine verrast. Volgens artsen zijn zij binnen en kele minuten gestikt. Pril paar Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) hoeft niets te kosten. Als u vragen hebt op het gebied van kook-, verwarmings- of warmwaterapparaten, komt u gewoon even langs. Dan geven wij u eerlijk, duidelijk èn gratis advies.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7