jubileum van Camara Grootse viering Wat gebeurt er met Rijn en Schiekade? ColiHjnÓlf- Dr. Yis voor zes jaar herbenoemd f75V»p«T 1 Omvorming tot gemeente bibliotheek niet nodig Ruim 1500 aanwezigen ns in Leidse 1 Petruskerk Imperium in Terug naar af" trefzeker Joehoe. ig^ MAANDAG 25 APRIL 1977 LEIDEN w len iai po LEIDEN - Het college van B en W ziet op dit moment geen enkele re den om de Stichting Openbare Bi bliotheek Leiden om te vormen tot een gemeente-bibliotheek. Wethou der Oosterman heeft dit duidelijk gemaakt in een gesprek dat hij on langs met de personeelsvertegen woordiging van de bibliotheek en de ABVA heeft gehad. Dit stand punt heeft hij daarna ook vast ge legd in een brief aan het hoofdbes tuur van de ABVA, de ambtena renbond, die het personeel onder steunt in de eisen aan het stich tingsbestuur. Zoals bekend heeft de bibliotheek een crisis achter de rug, veroor zaakt door moeilijkheden met zowel de wethouders welzijn Oosterman en Tesselaar, als met het eigen per soneel. De problemen met de ge meente lijken inmiddels opgelost, maar het personeel eist van het stichtingsbestuur nog allerlei ga ranties om een democratischer functioneren van de bibliotheek om te vormen tot een gemeentebiblio theek. In een commentaar op het stand punt in de brief stelt wethouder Oosterman: ,^ls het werkelijk niet anders zou kunnenzouden wij die verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan. Op het moment is er ech ter voor ons geen aanleiding om de beheersvorm te veranderenDa t zou trouwens ook een wens van het be stuur moeten zijn. Dat kunnen we niet op eigen houtje. Ik heb de in druk dat zelf nu ook wel van de goede wil van het bestuur overtuigd is en dat de contacten in de toekomst beter zullen verlopen". Wethouder Oosterman zal over igens binnenkort wel met het be stuur van de bibliotheek gaan pra ten over de vraagwelke verlangens er nog leven voor de toekomst van het bibliotheekapparaat. Aan de orde komen daarbij bijvoorbeeld de bouw van een bibliotheek-filiaal in het Morskwartier en de uitbreiding van het filiaal Houtkwartier. Dit mede naar aanleiding van vragen van het PvdA-gemeenteraadslid Jan Duivesteindie van Oosterman wilde weten aan welk project voor rang zal worden gegeven. LEIDEN - Het PSP-raadslid Anne van de Zande heeft in schriftelijke vragen aan B en W aangedrongen op een hoorzitting voor de bewo ners van de Rijn- en Schiekade. In juni verleden jaar zou de bewoners van het tweede deel van de kade, vanaf de Groenhovenstraat tot de Telderskade, een hoorzitting be loofd zijn. Het PSP-raadslid vraagt zich af welke plannen er voor dit gedeelte zijn en of bij de bebouwing van het voormalig terrein van de roeivereniging De Vliet al vooruit gelopen wordt op deze plannen. Zij nodigt het college uit de bewoners te lichten over deze plannen. Welzijnswerkers ageren tegen beleid Meijer LEIDEN/ROTTERDAM - Enkele honderden welzijnswerkers, waar onder ook een groep Leidenaars, hebben afgelopen zaterdag in Rot terdam gedemonstreerd tegen het welzijnsbeleid van staatssecretaris Meijer van CRM. Belangrijkste eis tijdens deze door het Anti-CRM- Bezuinigingsfront (ACB) georgani seerde manifestatie, was een "pro gressief en democratisch beleid". De actievoerders wezen er in dit verband op dat tijdens deze kabi netsperiode, tal van verslechterin gen in de welzijnssector zijn door gevoerd, waaronder een perso neelsstop in verschillende takken van het werk. Ook werd de decen tralisatiegedachte, het delegeren van bevoegdheden van het minis terie aan gemeenten, verworpen. Daarbij wezen de actievoerders op de situatie in Rotterdam, dat bij wijze van experiment al met het nieuwe rijksbijdragesysteem werkt en waar het welzijnswerk, aldus een woordvoerder van het ACB "geperst dreigt te worden in een ambtelijk en bureaucratisch sys teem". Beeld van de Petruskerk tijdens de eucharistieviering. 66 en LEIDEN - Een in stemmig zwart gestoken prinses Irene rsi was zaterdagmiddag een van de 1500 aanwezigen, die in een stampvolle Petruskerk aan de Lammenschansweg in Lei- elc den ademloos luisterden naar "een stem uit de zwijgende m wereld": Dom Helder Camara. De buiten zijn land grenze- ur- loos populaire Braziliaanse aartsbisschop van Recife en m Olinda vormde zelf het middelpunt tijdens een grootse eu- mr charistieviering rond zijn zilveren bisschopsjubileum. Op verzoek van een goede vriend, de heer F.H.J. Mooren uit Leider- [art dorp. was mgr. Camara gaarne be- dag reid tijdens zijn Europese tournee ook Leiden aan te doen om zijn tal loze vrienden en bewonderaars in de gelegenheid te stellen met hem zijn 25-jarig bisschopsambt te her- vd< denken. "Het is niet rechtvaardig de Kerk te beschuldigen van valse ir politiek", zo riep de kleine, tengere bisschop met luide stem uit. Wijdse gebaren onderstreepten de ernst van zijn opmerking, die hij bewees lge met te verwijzen naar de talloze pauselijke encyclieken en bis schoppenconferenties, waarin re- gelmatig het thema van de gerech tigheid in de wereld wordt benad rukt. In zijn preek hield hij de aan- we wezigen, onder wie de ministers len Pronk, De Gaay Fortman en Trip, Kamerleden, de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- TS Holland, mr. Vrolijk, en burge- yer meester Vis, alsmede een tiental oori bisschoppen uit binnen- en buiten land, voor, dat de Kerk de laatste tijd inziet dat het haar plicht is te dienen en niet gediend te worden. "De Verenigde Naties hebben zich •w- er rekenschap van gegeven dat er 00 nog veel moet gebeuren in de we- na reld voor gerechtigheid en vrede. De Kerk moet zich dat ook goed te!" realiseren", aldus Dom Camara. in "God wil gerechtigheid. Dat moge lat wellicht tot misverstanden leiden - er zijn er die ons uitmaken voor communist - maar het is onze plicht". Dom Helder Camara be nadrukte verder, dat hij grote vreugde beleeft in het oecumenisch Lel denken. Hij releveerde daarbij zijn ontmoetingen met dominees in Noorwegen en Anglikanen in Cali- forniè. "Vroeger zou dat niet ge kund hebben ook al had ik het ge wild", zo verzuchtte hij. Vandaar dat hij blij was met het feit, dat er niet alleen medebisschoppen wa ren maar tevens dominees als Bus- kes, die zondag 24 april jl in de Wes- terkerk in Amsterdam in een spe ciale Dom Helder Camara-dienst is voorgegaan. Toch is dit nog maar het begin vol gens de Braziliaanse bisschop. Uit eindelijk gaat het erom, dat ooit 'ns bereikt wordt waar we al jaren voor bidden, nl. dat we één mogen wor den, zo hield hij de aanwezigen voor. En zelfs dat is nog te weinig, want het gaat om alle mensen. "De Kerk moet het wel en wee van alle mensen en daarin heel de mens be hartigen en niet alleen het zieleheil van enkelen". Tot slot van zijn preek sprak hij er zijn verheugenis over uit, dat er zovelen zijn van goede wil, die zich willen inzetten voor de gerechtigheid "God is ons voorbeeld. Hij gaat altijd door. Wij mogen hopen.dat in Hem de onge rechtigheid in de wereld zal afne men", aldus Dom Helder Camara tot slot. Tijdens de eucharistievie ring, waarin naast de jubilaris o.m. "mijn grote vriend" kardinaal Pel- legrino van Turijn en bisschop Si- monis van Rotterdam voorgingen, zong de Koninklijke Zangvereni ging Venlona uit Venlo, waarvan Dom Camara ere-lid is, onder lei ding van Piet Kingma. Voor spe ciale begeleiding zorgden de bari ton Jan Timp, de hoboist Hans Car- tigny en de organist Jan Schmitz. In de kerk, die versierd was met 3000 gele en rode "Dom Helder Camara" tulpen waren ook verte genwoordigers van de Europese universiteiten, waarvan mgr Ca mara een eredoctoraat heeft gekre gen, en vertegenwoordigers van drie naar hem genoemde Neder- landse scholen. Na de eucharistie- Dom Helder Óamara in gesprek viering was er in de pastorie gele- een van e i$qq gasten: Prinses genheid tot feliciteren, waaraan jrene door honderden gebruik werd ge maakt. Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doc toraal examen farmacie mej. E. E. Venema (Sassenheim), doctoraal rechtsgeleerdheid mevrouw P. M. Notenboom-Stoutjesdijk (Hazers- woude). Een van de scenes waarin de "terugkeer" naar de maat schappij in beeld wordt ge bracht. „Terug naar af' hebben de spe lers en regisseur van Impe riums nieuwste produktie, die zaterdagavond in pre mière ging en over de moei lijkheden die pshychiatrische patiënten ondervinden bij hun terugkeer in de maat schappij, gaat, genoemd. De titel suggereert aat men na de voorstelling niets is opge schoten, maar het tegendeel is waar. Iedereen herkent si tuaties en kreten, en daarin ligt de kracht van „Terug naar af'. Het stuk geeft een impuls om verder te denken, het blijft een vraag waar je mee blijft zitten. De indeling van het stuk getuigt Voor de pauze vindt er een duidelijke sfeertekening plaats. Hoe wordt je zo en waar komt het door? Hoe probeer je als regisseur dit te tonen? Jaap van Ek koos voor een symbolische aanpak, die uitmondde in een experimen tele aandoende vertoning met veel muziek en lichteffecten. Zo'n aanpak vereist van zowel spelers als technici een per fecte timing. Het was werke lijk adembenemend hoe Hanneke de Goeje, Monique van der Gugten en Gerard Jonk dit alles het publiek lie ten meebeleven. Het werd geen ego-trippen, integendeel het publiek werd betrokken bij het hele proces. Was het voor de pauze nogal ab- strakt na de pauze werd veel meer met de dialoogvorm gewerkt. De voortdurende situatie- en rolwisselingen leidden tot de kern van de zaak: hoe reageert de maat schappij? Dan blijkt dat Van Ek en zijn spelers, die het stuk zelf al improviserend en in formerend hebben geschre ven, een pessimistische kijk op die „terugkeer" hebben. Dat is zo duidelijk en reéel dat het wel zo moet zijn. Toch wordt het lachen, maar dan wel met een wrange nasmaak. Zeer geestig was de scène met de Ijscoupes, maar deze had weinig met het onderwerp te maken. Gebrek aan subtilitiet in de dialogen kan verweten worden, maar een stuk dat zo formidabel en geconcen treerd wordt gespeeld kan best een klein vuiltje in het oog verdragen. In de pauze werd de aandacht gevestigd op het feit dat Im perium het gebouw aan de Vestestraat moet verlaten. Gevraagd werd of men sug gesties had voor een ander gebouw, dat dit unieke micro-theater moet vervan gen. Een reden te meer om naar de Vestestraat te gaan om te kij ken naar „Terug naar af'. Het is misschien de laatste keer. LOUIS CORNELISSE LEIDEN - Dr. A. J. Vis is met in gang van 10 mei herbenoemd als burgemeester van Leiden. Het is dan zes jaar geleden dat Vis tot burgemeester van Leiden werd benoemd. Ook de herbenoeming geldt voor een periode van zes jaar. Burgemeester Vis werd op 6 sep tember 1920 in Mensingerweer (Groningen) geboren. Zes weken later vertrok hij met zijn ouders (zijn vader was doopsgezind pre dikant) naar Drachten. Na zijn studieperiode werd Vis voor één jaar leraar aan de HBS aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Na een periode van drie maanden in Was senaar ging hij naar Bussum waar hij 25 jaar als leraar zou werken. In september 1949 werd hij daar voor de WD gemeenteraadslid; dat bleef hij tot september 1969. Het grootste deel van deze perio de, van 1955 af was hij tevens we thouder. In juni 1970 werd Vis be noemd tot lid van het college van Gedeputeerde Staten in Noord- Holland. Daarna volgde in 1971 zijn omstreden benoeming tot Schrijversavond Biologen Club LEIDEN - De Leidsche Biologen Club organiseert komende don derdagavond in het Leids Vrijet ijdscentrum een treffen tussen de schrijvers/biologen Dick Hellenius en Maarten 't Hart. Beide schrijvers lezen voor uit eigen werk, waama gelegenheid is tot discussie. Vorig jaar werd in het Haagse Hot-theater met veel succes een soortgelijke bijeenkomst gehouden. De avond in het Vrijetijdscentrum begint om acht uur. Actiecomité's vieren samen 1 mei-feest burgemeester van Leiden. Een groot deel van de gemeenteraad vond dat Vis niet voldeed aan het profiel dat van de nieuwe man ge schetst was. Ook de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland had een andere aanbeveling aan het kabinet gedaan, dat deson danks Vis benoemde tot opvolger van burgemeester Van der Willi gen. De huidige gemeenteraad heeft zich in meerderheid voorstander van een herbenoeming van bur gemeester Vis getoond door een motie aan te nemen, waarin aan de Commissaris van de Koningin (ongevraagd) een positief advies hierover werd uitgebracht. IfjMTMna alles V Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47 56 LEIDEN - Een groot aantal Leidse actiecomités en organisaties viert dit jaar samen het 1 mei-feest in het Leidse Volkshuis onder het motto „Leiden - 1 mei - solidariteit". Tij dens de feestavond zullen de comi tés iets vertellen over hun doelstel lingen en acti viteiten. Ook zal de film „De Moeder" van Pudovkin worden vertoond en zullen de strijdtoneelgroep van de KWJ en een links gelegenheid optreden. De avond wordt besloten met een op treden van de Leidse popgroep „Billy and the Bulldozers". De avond begint om half acht en de toegangsprijs bedraagt f 2,-. Pizza-eet wedstrijd Doezastraat LEIDEN - Tijdens de braderie van de Doezastraat op Koninginnedag zal er een pizza-eetwedstrijd wor den gehouden. Om negen uur 's avonds zal een twintigtal deelne mers proberen zoveel mogelijk piz za's te verorberen. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld door de winke liers van de Doezastraat. De win naar krijgt een kampioensbeker. Men kan zich aanmelden bij Pizze ria Karalis, Doezastraat 5, waar een intekenlijst hangt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3