KERK IN BRAZILIË BOTST MET STAAT Politie Italië zal wapens gebruiken Engeland gaat koninginnefeest vieren Hoe zit dat? Idi Amin wil Zaire help en Co&jn. Amerikaanse regering wil Zimbabwe steunen ARBEIDSKOSTEN IN NEDERLAND HOOGSTE VAN EG REGERING GRUPT IN NA VEEL ONLUSTEN Even geduld a.u*b. ZATERDAG 23 APRIL 1977 BUITENLAND PAGINA 9 Inwoners van Rome brengen de laatste eer op de plaats waar don derdag een politieman werd dood geschoten. ROME - Als gevolg van de jongste studentenonlusten in Rome, waarbij donderdag een politieagent is doodge schoten, heeft de Italiaanse regering verscherpte maat regelen tegen terroristen aangekondigd. Op een bij zondere vergadering van het kabinet zei minister van Binnenlandse Zaken F. Cossiga gisteren, dat de po litie voortaan van vuurwa pens gebruik zal maken. "Wie de staat met wapens aanvalt, zal door de staat met gelijke munt worden betaald", zei hij. Met alle mogelijke middelen zal worden voorkomen, dat het land "een sportveld voor guerrillastrijders" de politie opdragen te reageren wordt. De studenten zijn ontevreden over veranderingen bij de universitei ten, zoals verscherping van de exameneisen. De diepere oorzaken zoals zij op gewapende agressie zou reageren". De politie heeft bijna twintig jaar lang instructie gekre gen zich zoveel mogelijk te ont houden van het gebruik emplooi De prefect vai een vergader- i bod voor stad en prov afgekondigd, dat geldt tot eind Het verbod geldt ook voor politieke partijen, vak- en andere verenigin gen. KINSJASA - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren een ge sprek van vier uur gehad met pre sident Moboetoe Sese Seko van Zaire om te praten over het verle nen van Oegandese economische en militaire hulp aan Zaire bij het bestrijden van Katangese rebellen. Op een persconferentie na zijn ontmoeting met Moboetoe zei Amin dat hij militaire hulp kon ver lenen maar hij zei dat hij „blij was te kunnen berichten dat er grote vooruitgang werd geboekt op het slagveld." Zes weken geleden verdreven on geveer 2.000 Katangese rebellen le- gertroepen van Zaire uit de zuid elijke provincie Shaba. De rebellen die meer dan tien jaar geleden uit Zaire verdreven werden, vielen hun voormalige moederland bin nen vanuit Angola. Een week geleden begon de rege ring een tegenoffensief aan twee fronten om de rebellen te verdrij ven. Een Zairese regeringswoordvoer der heeft gisteravond gezegd dat de Zairese troepen en hun Marok kaanse bondgenoten „aan de poor ten" staan van twee steden in de provincie Shaba. Hij sprak echter het bericht uit Brazzaville tegen dat een van die twee steden, Kapanga, s nog al zou zijn heroverd. Men bezig mijnen op te ruime omgeving van de stad en ook bij Mutshatsha. President Carter heeft nog geen be sluit genomen wat betreft de lever ing van tanks aan Zaire, waartoe de vorige regering besloten had. Hij zei gisteren op een persconferentie, dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat hij in dit soort hulp zou toe stemmen. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft het congres gisteren gevraagd 100 miljoen dollar apart te willen zetten als eerste Ameri kaanse bijdrage tot het ontwikke lingsfonds van Zimbabwe: dat is de naam die het huidige Rhodesië zal krijgen als daar een regering door-de-meerderheid aan de macht is gekomen. Het is de bedoeling dat het hulp fonds, dat door verschillende lan- Universiteiten Er hebben zich in de afgelopen drie maanden in en buiten de universiteitsterreinen tiental len studentendemonstraties voorgedaan. Bij tenminste vijf daarvan werd geschoten door sluipschutters die snel in de menigte verdwenen nadat zij hun schoten gelost hadden. De belangrijkste universiteiten van het land zijn door studen ten bezet, hetgeen in talrijke vernielpartijen ontaardde. De universiteit van Rome werd gisteren voor de derde maal dit jaar gesloten. BRASILIA - Het grondbezit in de wildernissen van de Amazone en de politiek tegenover de India nen hebben in Brazilië de kerk en de overheid in fel conflict met el kaar gebracht. De regering be schuldigt enkele bisschoppen ervan dat zij de boeren hebben opgehitst tot geweld. Sommige bisschoppen zouden zelfs com munistische agenten zijn. En de kerk verwijt de autoriteiten dat zij zich niets aantrekken van het lot van de boeren die hun land kwijtraken aan grote maatschap pijen en grondbezitters. Ook zouden de gezagsdragers de mensenrechten schenden. Tien miljoen boerenfamilies - en dat betekent ongeveer zestig mil joen mensen op een totale bevol king van 110 miljoen - bezitten geen eigen land. Bisschop Tomas Balduino van Gicias, in het bin nenland van Brazilië, zegt dit niet zo maar te kunnen aanvaarden. Volgens de wet kunnen boeren aanspraak maken op het bezit van grond die ze langer dan één jaar hebben bebouwd. Maar de grootgrondbezitters komen vaak met valse aanspraken aan en zij hebben gewapende mannen in dienst die de boeren tot vertrek ken dwingen, bijvoorbeeld door hun hutten in brand te steken. In het Amazonegebied zouden al enkele honderden boeren zijn gedood. Soms worden dezelfde stukken land door ambtelijke willekeur aan verschillende ei- van hun optreden zijn echter de wapens tegen demonstranten, volte op de universiteiten en de De regering kwam in actie toen het steeds kleiner wordende kans op voor de tweede achtereenvolgende afgestudeerden. dag tot gewelddadige politieke rel- Rome heeft gisteren len kwam in verschillende Ita- en demonstratiever- liaanse steden. In Turijn schoten Rome gewapende mannen een vertegen woordiger van de autofabriek Fiat neer en bestookten jongeren het aartsbisschoppelijk paleis met brandbommen. Als er handgranaten worden ge- In Milaan overvielen zeven jonge bruikt en er consequent gebruik wordt gemaakt van vuurwapens is er geen sprake meer van studen tenprotest, meende Cossiga. "Deze digden 150 gevangenen hun tweede demonstraties zullen van nu af aan oproer binnen een week na een een particulier uitzendbu reau en schreven marxistische leu- op de muren. In Brescia beëin- Donderdag schoten sluipschutters op politie-agenten die bezetters uit de universiteit van Rome hadden verwijderd. Een politieman werd gedood en drie anderen raakten gewond. Ook het hoofd van de Amerikaanse omroepmaatschappij CBS in Rome, mevrouw Patricia Bernie, werd gewond. De extremis ten, die boos zijn op alle gevestigde partijen inclusief de communisten, hebben een brede aanhang gekre gen in enkele van Italië's grootste universiteiten, speciaal in Rome en Bologna. Beide steden worden be stuurd door communistische ge meenteraden. ADVERTENTIE den bijeen wordt gebracht, i loop van vijf jaar groeit tot een be drag van 1,5 miljard dollar. Enige senatoren waren niet bijster enthousiast voor het plan. Sommi gen voelden er niets voor, anderen zeiden pas erover te gaan nadenken als men precies wist wat de bedoe ling van het fonds was. Men zou hier dan ook het ministerie van bui tenlandse zaken om meer ophelder ing over willen vragen. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming M Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 genaren toegewezen. En altijd zijn het de arme boeren of de In dianen die het onderspit delven. Onlangs hebben de Indianen een bijeenkomst gehouden. De 21 stamhoofden eisten eerbied voor hun eigen cultuur en identiteit en keerden zich tegen de Nationale Indianenstichting, De BUNAI, die officieel hun belangen behar tigt, maar vaak over hen beslist zonder hun mening te vragen. Het zijn overigens niet alleen de boeren en de Indianen die lijden onder de openlegging van het binnenland van Brazilië. Binnen vijf jaar kan er in het Amazone gebied een woestijn ontstaan als gevolg van het gebruik van che mische ontbladeringsmiddelen. En de meeste bomen worden zonder meer verbrand, zonder dat de handel of industrie er iets aan heeft. Kardinaal Avelar Brandao Valela, de primaat van Brazilië heeft de regering gevraagd een duidelij ker houding in te nemen ten aan zien van het landbezit en een eind te maken aan de wanorde. Maar de conservatieven zijn in de ka tholieke kerk nog in de meerder heid. En zij vinden dat de pro gressieven hun bevoegdheden te buiten gaan en zich beter kunnen wijden aan het zieleheil van de gelovigen dan op te komen voor hun materiële belangen. OBSERVERDIENST ROME - Een bende heeft gisteren de negenjarige dochter van een vermo gende Romeinse chirurg ontvoerd, toen zij bij de Lateraanse basiliek voor de huisdeur op een schoolbus stond te wachten Het meisje, Patrizia Spal- lone, stond op de stoep te wachten toen een auto stopte waaruit drie man nen te voorschijn kwamenNa haar in de auto gesleurd te hebben verdween deze. Patrizia is de dochter van Ilio Spallone, de eigenaar van een bekende medische kliniek. Zijn broer,Mario Spallone,is bekend als de favoriete arts van vele communistische partijleiders. De kliniek wordt door Russische diplomaten, journalisten en hun familieleden vaak uitgekozen voor het ondergaan van medische behandelingen. De arbeidskosten van arbeiders en beambten in de industrie zijn ner gens in de Europese Gemeenschap zo hoog als in Nederland. Dat blijkt uit het verslag inzake de sociale toestand in de gemeenschap, dat zopas in Brussel is verschenen. Dat verslag heeft betrekking op de si tuatie van 1975. Onmiddellijk na Nederland volgt België, waar de arbeidskosten niet meer dan 4 pet. lager liggen. Vervolgens komen Denemarken, Duitsland en Luxemburg. De landen met veel geringer ar beidskosten zijn Frankrijk (28 pet lager dan in ons land), Italië, Ier land en het Verenigd Koninkrijk (met 53 pet lagere arbeidskosten dan in Nederland). Uit het "sociale verslag" blijkt dat het reële looninkomen van werk nemers in loondienst in de EG van 1970 tot 1975 in Belgi en Luxem burg het snelst gestegen is. Het nam daar toe met gemiddeld 5,7 pet per jaar. In Denemarken stegen de reële lonen met gemiddeld 5 pet per jaar, in Nederland met 4,5 pet per jaar, in het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk met gemiddeld 4,4 pet, in Ierland en Italië met 4,3 pet en in Duitsland met 3,8 pet. De helft van de Europese beroeps bevolking zo blijkt uit het verslag werkt momenteel in de diensten sector. In 1960 was dat nog maar 40 pet. Het percentage werknemers in de industrie daalt voortdurend. Al leen in Ierland en Italië kon de in dustrie nog voor een noemens waardig aantal nieuwe arbeid splaatsen zorgen. Het aantal mensen dat in de land bouw werkzaam is daalde van 1960 tot 1975 met ongeveer de helft. Dat is een van de oorzaken waarom in 1975 ongeveer 83 pet van de be roepsbevolking als afhankelijk werknemer werkzaam was, tegen over 75 pet. in 1960. Het aantal werknemers afkomstig uit het buitenland (uit EG-lidstaten en uit landen buiten de EG) was in 1975 gedaald tot 7,3 pet van het to taal aantal werknemers. In 1976 is het waarschijnlijk nog verder ge daald en wel tot 7 pet. Het aantal gastarbeiders in de EG was het hoogst in 1973 toen 7,8 pet van alle werknemers uit het buitenland kwam. In Nederland Rijn, vergeleken met andere EG-landen slechts betrek kelijk weinig werknemers bij een vakbond aangesloten. Slechts 42 pet van de Nederlandse werkne mers is georganiseerd. Na Neder land komen nog Duitsland (40 pet) en Frankrijk (22 pet), maar in alle overige EG-landen ligt de organisa tiegraad veel hoger. In Denemarken is het 75 pet. van de werknemers en in België 71 pet. In Italië, zo blijkt uit het verslag, zijn in 1975 1.668 arbeidsdagen per 1.000 werknemers verloren gegaan als gevolg van conflicten Neder land en Luxemburg brachten het er zonder verloren arbeidsdagen van af, aldus nog steeds het verslag. Chinezen maken regen TOKIO - Het officiële persbureau Hsinhua in Peking heeft gisteren medegedeeld dat Chinese lucht machteenheden er „bij een tiental gelegenheden in geslaagd zijn re gen teweeg te brengen in gebieden die door droogte werden be dreigd". „Ze maakten regen door wolken te bezaaien met chemische stoffen" aldus Hsinhua. Het verzekeren verder dat „vlieg tuigbemanningen dag en nacht wachtte op geschikte gelegenhe den" en er in slaagde binnen een week vier maal regen te maken in het gebied van Chengchow. ADVERTENTIE Met gas en je leven speel je niet. Kom dus even bij ons langs als u vragen hebt over of problemen hebt met gasaansluitingen of gasapparaten. Wij adviseren u graag en gratis. Uw Gas- of Energiebedrijf ook voor advies en documentatie) LONDEN (ANP) - Het is op het ogenblik uiterst moeilijk in Londen hotelruimte te krijgen en dat zal naarmate de eerste festiviteiten rond het regeringsjubileum van koningin Elizabeth in zicht komen steeds moeilijker worden. Niet al leen de Britten zelf maken zich op om dit 25-jarig jubileum groots te vieren, ook uit andere landen en met name uit Amerika en Australië, is reeds op grote schaal in de hotels geboekt. Reden om, wil men even eens een glimp van dit gebeuren opvangen, tijdig een hotelbed te re serveren. Het enige, dat op het ogenblik wijst op de vele evenementen, die in het verschiet liggen, zijn de vele sou venirs in de etalages van de winkels en in Londen de 25 in zilver gespo ten dubbeldekkers, die zich tijdens de "Easterparade" in Battersea- perk lieten zien en thans normaal in het stadsverkeer dienst doen. Het grote feest van de "Queens Sil ver Jubilee" begint in feite op 6 juni aanstaande en de koningin zelf zal daartoe het startsein geven. Op de avond van die dag zal zij op Snow Hill, een heuvel in Windsor Great Park bij het Windsorpaleis, een vreugdevuur ontsteken. Het sein voor het ontsteken van nog eens duizenden en duizenden dergelijke vuren in den lande: een pretje dat haast geen dorp zich laat ontzeg gen. In 1588 ten tijde van de regering van Elizabeth de Eerste hebben de Brit ten voor het eerst en toen aan de kust op grote schaal deze vuren aangelegd. Niet uit vreugde maar om de toen voor de Engelse kust verschenen Spaanse Armada om de tuin te leiden. De navigatoren op de schepen kwamen inderdaad in moeilijkheden en de dreigende in vasie werd afgewend. Daarna is het branden van deze vuren traditie geworden bij de inhuldiging van Britse vorsten. De Engelsen hebben traditiege trouw een vrije dag op de 6e juni vanwege Spring Bank Holiday, maar zij zullen de daarop volgende dinsdag een extra vrije dag krijgen, Jubilee bank Holiday. Dit betekent met het weekeinde mee, dat de winkels drie dagen ge sloten zullen zijn. Reden voor men sen, die een kooptochtje naar Enge land willen maken, om een ander weekeinde uit te zoeken. Hoewel het betrokken weekeinde in Groot-Brittannië ongetwijfeld zijn charme zal hebben. Op 7 juni zal in de St. Paul's kathed raal een speciale dankdienst wor den gehouden. Uiteraard in aanwe zigheid van koningin Elizabeth (de tweede) en de hertog van Edin burgh, gevolgd door een lunch in Guildhall, het stadhuis van Lon den. Op 9 juni een grote vlootschouw op de Theems, die zal worden gadeges lagen door de koningin en waar de meest vreemdsoortige vaartuigen zullen deelnemen van kruisers tot historische roeiboten toe. Maar het blij ft niet bij kijken alleen, de koningin en haar gemaal zullen op het koninklijke jacht "Brittan- nia" een deel van de tocht van de schepen meemaken, 's Avonds zal er vuurwerk aan de Theems zijn (ter hoogte van het Shellgebouw). Nog tal van festiviteiten staan op het jubileumprogramma, die zich niet alleen beperken tot Londen, maar zullen plaatshebben tot in het kleinste dorp. De souvenirs, die in de winkels te koop zijn, moesten van een zekere "standing" zijn, anders mochten zij niet worden verkocht. Om te beoordelen of de souvenirs aan ze kere normen voldeden, was tijdig een commissie van deskundigen in het leven geroepen om deze artike len te beoordelen. De commissie werd voorgezeten door de zoon van koningin Elizabeth, prins Charles. De commissie heeft zich goed van haar taak gekweten, zo vindt "En geland", dat in het ontwerpcen- trum in Londen aan het begin van het jaar in de gelegenheid was de goedgekeurde artikelen in ogen schouw te nemen. Goed bedoelde rotzooi, om met Wim Sonneveld te spreken, is kennelijk met een vor stelijk gebaar van de tafel geveegd en overgebleven zijn asbakken, drinkbekers om met de artikelen van enige guldens te beginnen tot en met kristallen glazen en bokalen met gegraveerde inscripties, als mede kostbaar "herinnerings" zil verwerk. Ook het kleinere goed herinnert door zijn aankleding aan het jubi leum. Het schijnt goed te verkopen, want het kan gebeuren, dat bij de aankoop van een eenvoudig trom meltje met chocolaadjes en toffees en uiteraard de beeltenis van de koninging, haar wapen of iets der gelijks men "neen" te horen krijgt, omdat de leveranciers de winkels op rantsoen hebben gesteld. De toeristische autoriteiten in Londen, maar ook elders in den lande, verwachten dit jaar een gro ter toeristisch bezoek dan ooit. Om bij onze landgenoten te blijven, vo rig jaar gingen er bijna een miljoen naar Engeland, van wie vele koop jes gingen halen, al dan niet ge combineerd met een vakantie. Dit jaar zullen het er zeker meer dan een miljoen zijn, zo verzekert het toeristisch bedrijfsleven. Wanneer men niet alleen vakantie wil houden, maar ook inkopen wil doen, doet men er goed aan zijn va kantie te verleggen naar het platte land, zeggen zij, omdat daar tal van grote steden borg staan voor iets minder drukte (en ook vaak keuze) dan Londen. Nederlandse reisorganisaties heb ben niet alleen kant- en -klare rei zen naar Londen maar ook New Castle, Birmingham, Brighton, Norwich, Bristol, Hull en York. In de omgeving van deze plaatsen, waar de Nederlanders nog niet in onmeetbare aantallen komen, zou men onze landgenoten gaarne ver welkomen, waarbij zij de nadruk leggen op de pittoreske hotelletjes op het platteland en de vele histori sche bouwwerken. Maar ook, zo waarschuwt men. staat vast dat de Goedbedoelde rotzooi

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9