Herstel van de Leidse synagoge thans begonnen BOZE VROUW Muzikale EO-Fruitmand: 1.3 miljoen luisteraars r r KERKDIENSTEN Financiële bijdragen van alle kanten ZATERDAG 23 APRIL 1977 In 1972 verscheen een mooi boekje, getiteld JN GE SPREK MET GOD", met als ondertitel „om de toekomst van de mens op aarde" In dit boekje zijn prachtige ge beden opgenomen van boedd histen en hindoes, islamieten, joden en christenen Een jeugdleidster bidt als volgt: ,Jk heb ze voor een ogenblik verlaten. Ik zou graag tot me zelf komen: soms zou ik de mensen willen afschudden, hun zorgen, hun vragen en pijnden hun liefde, hun wan trouwen, hxin attentie en hun misverstaan, ik zou willen vluchten, maar ze vervolgen mij Legende Ook al zou ik zelf in mijn ant woord aan God d? anderen om me heen vergeten, Gód zou toch blijven vragen aan mij: „WAAR IS JE BROEDER De bijbel leert ons, dat het bid den nooit a- of anti-sociaal kan zijn. Wanneer we tot God willen komen en tegelijk de mensen om ons.heen in de kou laten staan, kunnen we er ze ker van zijn, dat we ook God niet zullen ontmoeten Niemand minder dan de Russi sche schrijver Dostojewski heeft dit in zijn roman ,J)e gebroeders Karamazov' aan grijpend onder woorden ge bracht. „Zie je. Aljosja, zei Groens- jenjka terwijl ze zich met een nerveus lachje tot hem keerde, ik heb tegen Rakitka opge schept dat ik een uitje gegeven heb, maar niet tegen jou; jou ga ik dat met een heel ander doel vertellen. Het is maar een legende, maar een heel mooie die ik als kind al gehoord fieb van onze Matrjona, die nu nog bij mij in de keuken werkt. Luister maar eens. Er leefde eens een heel boze vrouw. En toen ze dood ging kon ze zich op geen enkele goede daad beroepen. De dui vels grepen haar en gooiden haar in het helse vuur. En haar engelbewaarder stond erbij en dacht: kan ik me nu geen enkele goede daad uit haar leven herinneren om aan God te vertellen? En opeens schoot hem iets te binnen. Hij zei tegen God: ,#ij heeft eens in haar moestuin een uitje uit de grond getrokken en aan de bedelares gegeven". En God zei tegen hem: „neem dat uitje, reik het haar toe, en laat zij zich er aan optrekken, en als jij haar daarmee uit het helse vuur kunt optrekken, dan mag ze het paradijs bin nengaan, maar als het uitje afbreekt, laat de vrouw dan maar blijven waar ze is". De engel snelde naar de vrouw en reikte haar het uitje toe: „kom vrouw, pak het vast en trek je eraan op!", zei hij. Toen probeerde hij haar voor zichtig omhoog te trekken en hij had er haar al bijna hele maal uit, toen de andere zon daars dat opeens in de gaten kregen. Ze klampten zich al lemaal aan haar vast om tege lijk mét haar er uit te komen. Maar het was een zeer boze vrouw: ze trapte naar hen met haar voeten en zei: „ik word eruit getrokken, jullie niet, het uitje juli Maar nauwelijks had ze dat gezegd of het uitje scheurde stuk. De vrouw viel weer terug in het vuur en ligt daar te branden tot de dag van vandaag. De engel weende en ging toen zijns weegs". Dat is de legende, Aljosja,ik ken hem uit mijn hoofd, want ik ben zelf zo'n boze vrouw". Anderen Ik denk, dat mensen daarom zo veel bidden ervaren al zinloos en onvruchtbaar: wij bidden te veel „voor onszelf' en „op ons eentje". Dat is de tweede karakteristiek van het ant woord van de mens op de vraag van God „Waar is je broeder?" de mens is wérke lijk gaan staan op de plaats van de anderen. Wij bidden vanuit de aanvechtingen en twijfels, de hoop en wanhoop, het geloof en het ongeloof, de liefde en de liefdeloosheid van anderen. In het „Onze Vader" bidden we: Vergeef ONS ONZE schuld en geef ONS heden ONS da gelijks brood. Dr. HANS JANSEN. LEIDEN - Het architecten bureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straten te Leiderdorp heeft namens de Stichting tot bevordering varj het Leidse Stadsherstel en het bestuur van de Israë litische Gemeente Leiden de restauratie van de syna goge aan het Levendaal op gedragen aan het aanne mersbedrijf Holleman te Santpoort Het bedrag waarmee deze firma voor dit werk inschreef was 430.960,- (zonder btw). De verwijdering van het oude meubilair uit de synagoge en de aanvoer van de materialen voor het steigerwerk aan de buitenkant be kenden deze week het begin van een hoogst urgent karwei waarnaar de Joodse gemeenschap in Leiden en omgeving lange tijd met groeiend ongeduld heeft uitgezien. Niets heiligs De heer A. Lesgever, voorzitter van de restauratiecommissie, ontving mij bij deze start in een totaal ont luisterd interieur. "Er is helemaal niets heiligs meer aan te zien", moest hij vaststellen, maafhij deed het zonder pijn in het hart. "Weet u dat ik de synagoge alleen nog maar op déze wijze graag wilde zien? Wij gaan nu ten minste daadwerkelijk aan de gang". De Joodse gemeente moet tien pro cent van het voor subsidie in aan merking komende deel van de res tauratie zelf bekostigen. Plus het niet-subsidiabele deel in zijn ge heel. Uit eigen bijdragen, giften en acties. Een heel bedrag voor een honderd zielen tellende gemeen schap. Uitzonderingen Lesgeven „Er zijn restauraties die de overheid voor 99 procent bekos tigt, zodat de eigenaar nog maar 1 procent moet opbrengen, maar zij behoren tot de uitzonderingen. En waarom zouden wij een uitzonder ing moeten zijn? Dat ben ik liever niet. Wij hebben - dat is mijn persoon lijke indruk - als Joden na de oorlog in Nederland min of meer in een glazen huisje gewoond. Ik heb mensen wel horen zeggen: je kan wel zien dat ze weer terug zijn"Hoe men dat ook bedoeld heeft, er klonk soms toch iets in door van een stukje onverwerkt anti semitisme, waarvan ik nog steeds niet weet hoe zoiets kan ontstaan. Als je op je tenen liep en niet opviel, dan had je geen last. Ik zie wel, dat die houding nu lang zamerhand aan het veranderen is. Ook daarom vind ik zo'n actie voor "U mag nooit ophouden De synagoge is leeg. Het werk kan beginnen. deze synagoge heel belangrijk. Het bevordert het contact en mogelijk ook het gesprek met anderen. Men spreekt zich nu veel positiever uit. Vroeger was het vaak alleen maar negatief'. Verbondenheid Die tien procent en dat niet- subsidiabele deel van het herstel - de vernieuwing van het interieur, verlichting en verwarming, herstel van de wetsrollen en de aankleding van het Heilige Arke en de Biema (vanwaaruit de rabbijn de wetsrol len voorleest) - betekenen intussen wel dat de Joodse gemeente buiten haar eigen kring is getreden om steunpunten voor deze grondige operatie te vinden. Zij heeft die ge vonden. Zo maakte een liefdadige stichting "voor mens en dier" 10.000 over. Van het Prins Bernhardfonds mag men verwachten, dat het straks een deel van de 10 procent zal bekosti gen. Met twee folders benaderde de Israëlitische gemeente alle kerken in Leiden en'omgeving. Uit deze ac tie zijn al^vele duizenden guldens naar het restauratiefonds toege stroomd. Tal van kerkelijke bijdra gen gingen vergezeld van een be moedigend briefje. Het bisdom Rotterdam schonk 1600, met de mededeling dat het voor dit doel graag een hoge uit zondering maakte. De gerefor meerde kerk van Lisse stuurde 100, "gezien de historische beteke nis van de Leidse synagoge en de verbondenheid met het volk van Abraham, Izaak en Jacob". Uit de centrale pot van hervormd Leiden kwam 500, terwijl ten minste één wijkgemeente in deze kring tot ac tie overging. De Zoeterwoudse Meerburg-parochie kwam met 600 over de brug. "Opdat de Joodse eredienst weer beschikken kan over een waardig decor", was erbij geschreven. Uit het kleine Aarlan- derveen gireerde de hervormde kerkeraad 125 om daarmee zijn verbondenheid met het Joodse volk en de Joodse traditie te beves tigen. Een Leiderdorpse vrouwen groep heeft deze week 55 overge maakt, na een paasmaal dat zoveel mogelijk in Joodse sfeer was ge houden. En de gereformeerde ker keraad van Leiden kondigde al aan, op zondag 1 mei in al zijn kerken door middel van een extra collecte speciale aandacht voor dit doel te zullen vragen. Andere kerken heb ben, met vermelding van het giro nummer van de Israëlitische ge meente (117566), hun leden aange spoord een persoonlijke gift over te maken. "En dat is dan nog maar een greep uit een veel groter aantal reacties", zei een dankbare heer Lesgever. Hij acht het niet onmogelijk, dat de restauratie binnen het jaar wordt voltooid. Zonder een spoor van on tevredenheid over het verloop van de acties buiten de Joodse gemeen schap hoopt hij wel dat nog velen een steentje aan het behoud van de synagoge willen bijdragen, want uiteindelijk zal het toch gaan om een eigen aandeel van niet minder dan 100.000. Daarvan is nu een kleine 30.000 bijeen. Nieuwe gang Het herstel van dit gebouw heeft niet alleen ten doel een monument te bewaren. De vergrijzing van de Joodse gemeente is tot staan ge komen. Secretaris H. Speijer van het bestuur „Een generatie van jongeren dient zich aan, waardoor een nieuwe gang naar deze plaats is ingezet". Dat reeds verplichtte de Joodse gemeente, aan het verval van haar enige gebedshuis in deze streek een halt toe te roepen. Gelukkig dat vele anderen iets van die verantwoordelijkheid willen meedragen. S.J. DE GROOT De Evangelische Omroep, die deze week tien jaar bestaat, heeft berekend, dat naar zijn vrijdagse "verzoekplatenprogramma van en voor zieken" (presentatie: Bep van Rij) regelmatig 1.3 miljoen mensen luisteren. Dit programma wordt op vrijdag morgen van 9 tot 10 uur uitgezonden. Voor een radioprogramma is dat beslist een uitschieter. "We zijn dankbaar dat we zovelen, zieken en gezonden, gelovi gen en ongelovigen, met het geestelijke lied kunnen berei ken", schrijft de EO in zijn blad "Visie". "De grote luister dichtheid voor deze "Muzikale Fruitmand" betekent echter ook, dat we week in week uit veel meer verzoeken ontvangen dan we kunnen verwerken". Het zijn meestal eenvoudige, soms ouderwetse liederen en eeu wenoude psalmen die in deze Fruitmand worden uitgezon den, zo karakteriseert de EO zelf dit programma. De korte "prikjes" tussen de liederen door duren slechts enkele tiental len seconden. De gesprekken per telefoon met enkele tiental len luisteraars tijdens en na de uitzending bewijzen dat de harten van velen worden geraakt. "Ik ben niet gelovig en ben lid van de TROS", zei iemand on langs door de telefoon, "maar met dit programma mag u nooit ophouden. Ik luister altijd en het spreekt mij en velen met mij steeds weer aan". En een andere onbekende: "Als uw programma er vanmorgen niet was geweest, was ik er ook niet meer geweest. Ik was serieus van plan vanmorgen mijn leven te beëindigen. Ik zette werktuigelijk de radio aan, hoorde en belde uw nummer met de gedachte: dit is misschien mijn laatste kans". Het antwoord aan de andere kant van de lijn was toen: „Niet uw laatste kans. Maar wel een kans om een uitweg te vinden. Jezus Christus; Hij is de weg uit uw onhoudbare situatie, maar tevens de weg naar God". Uit een gevangenis belde iemand op. "Ik bel uit de onderwereld. Wij luisteren elke week en we gaan langzamerhand verstaan dat die God van jullie er ook voor ons is". "Een programma zónder enige pretentie, maar voor velen", al dus "Visie", "opent het een uitzicht op de liefde van God". Bep van Rij presentatrice Morgenavond om 7 uur wordt ih de baptistenkerk aan de Oude Rijn 3 in Leiden de film "The Ballad of Billy. Blue" ver toond. De toegang is gratis en na afloop kan er ook gratis kof fie worden gedronken. De hoofdfiguur in de film is een bekend zanger, wiens droom wereld door onverwachte ge beurtenissen in elkaar stort. In de Dorpskerk te Wasse naar wordt morgenavond om 7 uur* een cantatedienst gehou den, waaraan het Vocaal En semble Wassenaar, het Gabrieli Consort en de organist Wim Landsman medewerking ver lenen. Het Gabrieli Consort be staat uit blokfluitisaten, koper blazers en bespelers van blok- fluitisten, gamba en clavecim- bel. Uitgevoerd worden Psalm 100 en het Magnificat van Hen- rich Schütz en drie bewerkin gen van het Vater Unser. Liturg is de heer P. Taal. In de avonddienst in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee die om 6 uur begint, neemt morgen ds. Jac. de Vos afscheid wegens emeritaat. Ds. De Vos is ruim 20 jaar hervormd predi kant in Katwijk aan Zee ge weest. Daarvóór werkte hij in Tjerkgaast (Fr.), Beesd (Geld.), Rotterdam-Vreewijk en Hui- zum-Leeu warden. Volgende week donderdag, 28 april, is er in de wijkzaal van de Ichtus- kerk - ds. De Vos was predikant van de wijkgemeente Overduin - "open huis" ter gelegenheid van dit afscheid. Ds. De Vos blijft in Katwijk wonen. Hij heeft nu een gedeeltelijke taak aanvaard voor het nieuwe ge bied "Rijnsoever". Ds. G. Toornvliet spreekt volgende week donderdaga vond om 8 uur in een evangeli- satiedienst in de gereformeerde kerk aan de Zijde te Boskoop. Organist is Teke Bijlsma. LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Meijers Maranathakerk 10 dr. Wind, Bethle- hemkerk Driftstraat 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW. 10.30 ds. Boogert, Vre- deskerk 10 dr. Lamping, Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenh. 10 ds. Bo venberg, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes, jeugdkapel G. Herder, O. Vest 13, 10.30 dhr. v.d. Ploeg, Merenwijk 10 pastor Van Well, Zuydtwijk 1.45 ds. Boogert, Petra- kerk 10.30 ds. Landman, dienst voor do ven, Geref. Kerk Zuiderkerk-10 ds. Hof man 5 ds. Swierts Koudekerk, Petrak. 10 ds. Vegter O.geest, 5 ds. Dijkstra Benne- broek, O. Vest 10 ds. Bolwijn Rijswijk, 5 ds. Hofman, Mar. kerk 10 dr. Wind, 5 ds. Bolwijn, Bevr. kerk 9 prof. v.d. Berg, 5 dr. Wind, Zuidtwijck 1.45 ds. Boogert, Groenhoven 10 ds. Bouma Noordwijk, De Mirt 10 dhr. v.d. Velden. Mierennest 10 mevr. Owèl, Petrakerk 10.30 ds. Landmam, dienst voor doven, Dole rende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1) 8.30 dhr. Maaskant Ens, 5 dr. Zeegers A-dam, Geref. K. Vrijg. (Her- engr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steensch. 9) 10 en 5 ds. Carlier, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 lees- dienst, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieters- kerkstr.) 10 dr. Meijering, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, 7 film, Evang. Chr. Gem. schap (Middelstegr. 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 dhr. v.d. Keur. Evang. centrum Zijlsingel 2, 10 dhr. Leeflang, di. 8, Els de la Croix uit Indonesië, vrij. 8 jeugd bijeenkomst, Pmkstergem. (O. Rijn 3) 3 dhr. Eiker bout, Leger des Heils (Hooigr.) 10 en 7.30, Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Sfeensch. 6) 10.30, Soefi-beweging: zaal Pieterskerk 11 dhr. Van Gils over "De boodschap", Kerk van J.chr. van de Heil. der Laatste Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Oud-Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10 h. mis, Vrij.-Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30 h. mis, RK Kerken Haagweg zat. 7, zo. 9,10.45,12 en 6.30, Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammen- schansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarlemmerstr. zat. 7, zo. 9.30, 10.45, 12.15 en 6.30, Rijndijk 281, zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30,11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 dhr. Drij ver V.schoten, 7 ds. Ruitenberg Vianen, jeugddienst. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Molenaar te Scheveningen, 7 ds. Ho- gendijk Alphen, Geref. Kerk 10 dhr. Te- nyenhuis, 6.45 ds. Versluys H.woude, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Riet veld Maarssen, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 4.45 zang, 5 ds. Irik Utrecht jeugddienst, Kruiskerk 10 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 10 kand. v.d. Ploeg R.dam, 6.30 ds. Vlok Gouder ak, Nabij 10 jeugdkapel dhr. Bouwman, G.H. Kerk 9 dr. v. Santen, De Bron 10.30 dr. v. Santen, 5 ds. Verploeg, 6.30 dr. v. Santen, Driehoorne 7, Oudsh. weg. 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Bouw Ede, 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Booy Linschoten, 6.30 dhr. Tenyen- huis, Salv. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. v. Harmeien, G.H. Kerk 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 9 ds. Verheul, 9.30 ds. De Ruiter, 6.30 zang, Driehoorne, 7 ds. Hanemaayer, Geref. K. Vrijg. 8.45 en 2.30 ds. Zijlstra, Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 9.30 ds. Waag- meester Den Haag, 4.30 ds. v.d. Hout, kantine Binnenhaven, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. De Jong, Oud-Geref. Gem. 9.30 en 4, 26 apr. 7.15 ds. v. Prooyen, Baptistengem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Noord (Sportlaan) 10 ds. Agte- reek, Leger des Heils 10 en 6.30., Com. de Vlamingstr., Remonstr. Kring 4.30 ds. Duinker, Volle-Evang. Gem. 10 dhr. v. Leeuwen (in school Preludeweg), Mo luks Prot. Kerk 4 mej. ds. Nussy, Moluks Evang. Kerk 11 ds. Sitanala, RK Kerken Bonifaciuskerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piusk. zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 6.30 zo., 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg Hoevelaken, 6 ds. Den Dikken, Geref. Gem. 9.30 leesd., 2.30 ds. Bac Boskoop BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Kieskamp, Leerdam, 6.30 ds. Cnossen Woerden, Salv. kerk 10 ds. Blenk Woubrugge, 6.30 ds. Westland, Amersfoort, Bethl. kerk 10 ds. Lefeber Alphen, 6.45 ds. v.d. Bosch. Gorinchem, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 en 6.30, Geref. Kerk 9.30 ds. Dijkstra, 5 dhr. v.d. Land, jeugdd., De Stek, 9.30 ds. Hey- mans, Chr. Geref. Kerk 9.30 prof. Boer- tien, 4.30 stud. Oosterbroek, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgerp. (geb. Con cordia) 9.30, Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerk zat. 7, zo. 8.45,10 en 11.30, Ontmoeting zat. 5.30, zo. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Het Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.45, Bernardus zo. 10., Haz.-dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Geur- sen L.dorp, 7 evang. dienst, Geref. Kerk 10 ds. Hartkamp, 7 zie Herv., Chr. Geref. Kerk 10.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds De Jong. Zaandam, in Herv. Kerk, RK Kerken Mart. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk.. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOG MA DE - Herv. Gem. 10 dhr. Goedhart Nieuwkoop, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Bouman te Katwijk aan Zee, 6. jeugdd., Ontm. kerk 10 ds. Reyenga te Leiderdorp, 6.30 ds. v.d. Bogerd Rijnsburg, Geref. Kerk 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. De Vos, af scheid, O. Kerk 10 ds. Vink, 5 ds. Vroe- gindewey, Ichtuskerk 10 ds. Catsburg, Pniëlkerk 9.30 ds. Kool, 5 ds. Arkeraats, Gr. v. Pr. school 10 ds. Hovius, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. Baayen Rijnsburg, 5 ds. v. Halsema, Tr. kerk, 10 ds. De Vries, 5 ds. De Zwart V.schoten, Geref. K. Vrijg. 10.15 en 3.30 ds. Hoff, Geref. K. Vrijg. Buiten Verband 8.45 en 7 ds. Roukema, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 7.30 ds. v.d. Net, Volle- Evang. gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden, 5 oec. jongere- nappel, 7 ds. Quak Vianen, in geref. kerk, Geref. Kerk 10 ds. Swierts, 5 oec. jonge- renappel in Herv. Kerk, 7 ds. Quak Via nen, gemeensch. dienst. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Oost, Scheppingskerk 9 en 10.30 dr. Reuge- brink, 5 ds. Knorth, Baptistengem. (v.d. Valk Boumanweg) 10 dr. Lourens, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 ds. Sierat O'geest, 7 mr. Reugebrink L.dorp. Rk kerk: zat 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: grote kerk 10 ds. Overgaauw Valkenburg; Pauluskerk 10 ds. Den Toneklaar Warmond, 7 ds. Boo gert Leiden. Geref. Kerk: 10 prof. Be- rkouwer, 7 ds. Den Hengst Hoofd- dorp.Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. K. Vrijg. Buiten Ver band: 10.45 en 5 ds. Schuurman, avond- maaLChr. Geref. Kerk; 10 en 4.30 ds. v. Dijken Dedemsvaart.Geref. Gem: 10 en 4 ds. Hakkenberg, wo. 7.30 ds. Honkoop R.dam.Oud-Geref. Gem.9.30 en 3.5 mei 7.30 ds. Dorsman. Rk kerken;Agatha zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poelhuis zat. 7,. zond. 9 en 11.30; Mariak. zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Warners Bilthoven, 6.30 ds. Heymans Boskoop.Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. v.d. Ent.Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Kaai. Geref Kerk: 9.30 ds. Bakker A.dam, 7 ds. Vrolijk Katwijk. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Goverts.Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Meulen Den Haag, 4.30 ds. Rang.Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Maris De Bilt.Rk kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN (Woerdense Verlaat): Herv. Gem.; 9.30 ds. Wolthaus Aarlanderveen, 7 ds. Klok Melissant.Geref. Kerk 10 ds. mevr. Morsink Amstelveen, 7 ds. Grif fioen Woerden.Rk kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Binnen 10 ds. Keuning, 7 ds. Teygeler Katwijk aan den Rijn; Sole mio 9 ds. Keuning; Zee 10 ds. Hoogendijk Alphen, gemeensch. jeugddienst; geref. kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma, gemeensch. dienst; De Rank 10 ds. Meyers Leiden, 3.30 ds. Van Eyk Gouda;5.30 ds. Keuning; Vierboet Boe- renburg 10 jeugdkapel. Geref, Kerk: Hoo(dstr. 10 ds. Elgersma, 5 ds. War- nink; herv. kerk: zie herv. gem.; Vinken- laan 9.30 hr. Brouwer Katwijk, 5 ds. El- gersman; stichtingskerk 11 ds. Wamink. Ned. Prot. Bond (Oude Zeeweg): Rk kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; aula Boerenburg 11; Zee zat. 7, zond. 9. 11 en 7. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Streefland, afscheid wegens eme- ritaatRk kerken: Jozef zat. 7, zond. 8,10, 11.30 en 6; Viktor zat. 7, zond. 8. 9.30, 11 en 6; De Zilk zat. 7. zond. 8.30,10 en 11.30; Bavo 9.30; S. Maria zat. 7, zond. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Willi- brordkerk 10.30 ds. Ter Linden; Pau- lusk. 10 hr. Da Costa; Gem. centr. 10.30 ds. Brokerhof Voorhout, 7 ds. Schoch Zoeterwoude, jeugddienst; Van Wyc- kerslooth 4.30 prof. dr. Jansen Schoon hoven. Geref Kerk: 10 ds. Heems kerk.Geref. Kerk Vrijg.: Geref. K. Vrijg. Buiten Verband: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg.Volle-Evang. Gem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge. Rk kerk: Willibrordus- kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bonaven- turakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE - Rk kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman, 7 ds. v.d. Staat Uithoorn, jeugddienst.Geref Kerk: 9.30 ds. Hoomstra Nieuw Vennep,. 6.30 ds. Bezener Ter Aar.RK Kerk: zat. 7, zond. 8.15, 9.45 en 11.30.Remonstr. Ge meente; 10 ds. Sipkema Aalsmeer. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S.P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 12.15; M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. v. Hoegee Alphen, 7 ds. Stelwagen Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Gr. kerk 9.30 ds. Quak Vianen, 5 ds. v.d. Bo gerd; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. Den Olde R'dam. Geref. kerk: Petrakerk 9.30 dr. v. Oeve- ren, 5 ds. Huisman; Immanëlkerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Damsma; Mar. kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v, Oeveren.; Ge ref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Tijmes Amersfoort; Evang. Christengemeente (aula mavo): 10; Rk. Gemeenschap (aula tuinbouwschool): zat. 7, zond. 10.30). RIJPWETERING - RK. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. Westra Beilen, 7 opendeurdienst in Geref. Kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 7 ds. Bosman Noordwijk, open deurdienst met herv. gem.; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 mevr. Heesels Utrecht, Julianalaan 17. R.K. Kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. Ter AAR - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Lindenburg.; Geref. Kerk: 10 ds. Beze- mer, 6.30 ds. Verheul Alphen.;R.K. Kerk: Langeraar zat 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; dorp 9 en 12 uur. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 dhr. Vink Katwijk, 6.30 ds. Den Tonkelaar Warmond, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 kand. Bouma, 6.30 ds. Damsma Rijns burg, Geref. K. Vrijg. 9.30 leesd., 5.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 dhr. Hof- fenaar, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering. aula 9.30 vic. Bijl, voor avond dienst zie Geref. Kerk, Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. Smit Heemstede, jeugdd., Geref. K. Vrijgem. 10.15 en 4.30 ds. Boxman Ede, RK Ker ken M. Godskerk zat 7, zo. 8,10 en 11.30, Laurentiuskerk, zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 ds. v.d. Bosch, 6.30 ds. Ver boom, Hoeksteen 9.30 ds. v.d. Heuvel, 6.30 ds. v. Vliet, Bethelkerk 9.30 ds. Ver boom, 5 ds. v.d. Heuvel, Immanuelkerk 9.30 en 7 ds. Aalbers, Geref. Kerk Kruis kerk 9.30 ds. Rang, 5 ds. v.d. Meulen, Ontmoetingskerk 9.30 ds. v.d. Meulen, 5 ds. Meijnhardt, Oud Geref. Gem. Chr. Afgescheiden Gem. 9.30 en 5 ds. Ver loop, Volle-Evang. gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remstr. Gem. 10 ds. Bloemen- daal, RK Kerk Viktorkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45 WARMOND - Herv Gem. 10 kand. Bronkhorst Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blommaard Den Haag, 4.30 ds. Tukker, 7 cantatedienst, KÜvietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Fran ken Zeist, Dorpscentrum 9.30 ds. Tuk ker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. Huyser Utrecht, 7 ds. De Wit Lisse, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 kand. Zoutendijk Utrecht, 6.30 ds. Blenk, Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Huizebosch, avondmaal, Ned. Prot. Bond 7 ds: Cadee te Maassluis, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gen». 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 dhr. v.d. Kraan R.dam, 7 ds. Dijkstra Boskoop, RK Kerk zat. zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerk Janskerk zat 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30 en 10, Rijndijk, Meerburg zat. 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert 6.30 ds. Krol Vijfhuizen, ge meensch. jeugddienst, Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 zie Herv. Gem.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4