9 van m n wiji "De Wijde Vlucht" met 450 kinderen uit regio op stap [Le/cfee agenda Voorschoten kan beginnen met school begeleiding Leidenaar (73) verdronken Raad akkoord STAD EN RAND ZATERDAG 23 APRIL 1977 VOORSCHOTEN - De gemeenteraad heeft in overgrote meerderheid de statuteh en de subsidieregeling van de Stichting Schoolbegeleidingsdienst Voorschoten goedge keurd. Alleen de PCC-er W. Iestra bleef tegen omdat hij de stichting als een inbreuk ziet,van de autonomie van het onderwijs. Schoolvoetbal in Leiderdorp LEIDERDORP - Na de eerste ronde van het Leiderdorpse schoolvoetbaltoernooi zijn er drie r de fi- scholen die de poules aanvoeren, i noodzaak. Via het De school Zijlkwartier, De Spring- schans en de Meijegaardschool wisten de meeste wedstrijden te winnen. De beslissing wie er in de finale komt valt op de volgende wedstrijddag, 27 april. Op die dag wordt die finale ook ge speeld. De laatste voorronde begint om half twee: De finales worden om streeks kwart over drie gespeeld. Wethouder Marselis (CDA) wist De wedstrijden hebben plaats op de terreinen van de voetbalvereni ging RCL in het sport- en recreatie park De Bloemerd. Geen enkel raadslid meende dat de statuten en de subsidieregeling aanleiding gaf om te juichen. De wens om nu ejndelijk eens iets te gaan doen aan het grote percentage kinderen op de kleuter- en basis scholen dat niet mee kan met het leerplan gaf de doorslag. Mr. Esse- laar (CDA) meende dat de privaat rechtelijke stichting de gelijkheid van de participanten waarborgde. Zijn fractie blijft de schoolbegelei dingsdienst zien als een hulpstuk van het onderwijs. De subsidiere geling waarbij alleen de gemeente de financien beschikbaar stelt vindt het CDA verwerpelijk, maar de wil om snel te beginnen moet de doorslag geven. De heer lenstra (PCC) ziet allen een stichting waar bij naast de gemeente ook het bij zonder onderwijs zorgt nanciên als t zgn. bedrag per leerling moet het bijzonder onderwijs daartoe staat worden gesteld. De PPV had duidelijk moeite om een volgens deze fractie overheid staak af te stoten aan een stichting zonder controle-maatregelen. De heer Visser (PPV) pleitte daarom voor een goedkeuring werkplan door de gemeenteraad. Wethouder Marselis (CDA) wist tenslotte ook de PPV-fractie bin nen tejialen door de toezegging te doen dat de twee afgevaardigden vanuit de gemeenteraad via de commissie welzijn en onderwijs voeling kunnen houden. Hiermee heeft de gemeenteraad als bestuur van het openbaar onderwijs de zelfde rechten als de besturen van de bijzondere scholen. Mevrouw Mr. Bloembergen- Munters (WD) meende dat de ver eiste eenstemmigheid binnen het bestuur van de stichting het wer ken niet eenvoudig zal makèn. Het kan een goede oefening worden in verdraagzaamheid en begrip in de in Voorschoten soms optredende schoolstrijd. Zij bracht namens de WD bijzondere woorden van dajik aan wethoüder Marselis (CDA), die kans heeft gezien tenslotte toch alle partijen te verzoenen. Wethouder marselis was het eens dat de statu ten duidelijk wijzen op een com- promisse. Het onderwijsveld staat er anders tegenover dan de ge meenteraad en de schoolbegelei dingsdienst kan daarom waar schijnlijk snel aan het werk gaan. Recreatie Verdeeld over de wijken zullen voorziengen getroffen worden ter bevordering van de sportieve re creatie. De gemeenteraad stelde daarvoor een bedrag van f 40.000,- beschikbaar. Voor dat bedrag wordt gedacht aan een basketbalveld, picknicksets, volleybalsets, betonnen tafeltenni- splateaus en het inrichten van een visplaats vóór gehandicapten. De gemeenteraad verzocht de we thouder om de plaatsbepaling te re serveren voor de commissie sport en recreatie en niet meer door alle commissies te laten behandelen omdat het anders .jaren" kan du ren voordat de voorzieningen ge realiseerd kunnen worden. De op zet is dat nog deze zomer de vopr- zieningen gereed zijn. Zonder discussie trok dë gemeen teraad de nieuwe incassoverorde ning in op de rekeningen voor gas, electriciteit en water. Deze rege ling is bekend geworden als de „renterekening" van de gemeente. De regeling wordt ingetrokken op advies van het ministerie van Economische Zaken en niet omdat enige burgers bezwaren hadden tegen deze maatregel. Wethouder C. Gordijn van Lei derdorp reikt dinsdagavond 26 april het EHBO-diploma uit aan 47 cursisten die de lessen met goed ge volg doorlopen hebben. De diploma uitreiking heeft plaats in het kruis- gebouw aan de Berkenkade. Eddy van Tol contra terreur van de hulpverlening LEIDEN - Eddy van Tol en zes andere Leidenaars zijn het zoe ken naar hun weggelopen vrouwen beu. Om het henzelf en anderen wat makkelijker te maken hebben zij daarom de vereniging "Blijf van m'n wijf* opgericht om te vechten tegen, wat zij noemen, "de terreur van de hulpverlening". Hulpverle ning die volgens Eddy en de zij nen alleen de vrouwen maar in bescherming neemt, hen op stookt tegen de eigen echtge noot en elk gesprek onmogelijk maakt. Door Hans Meyer "Als een vrouw wegloopt zijn er allerlei instanties die haar op vangen en verstoppen op een veilig adres, waar de man niet kan komen. Ze worden wegge moffeld en je kunt je als man rot lopen zoeken", aldus Eddy van Tol, en hij kan het weten. Zijn vrouw ging er nog niet zo lang geleden voor de derde maal vandoor. Eddy's kritiek richt zich voor namelijk op de stichting „Blijf van m'n lijf' en op verschil lende politiekorpsen. Die kri tiek is zo ernstig dat hij een brief naar minister Van Agt van Jus titie en WD-fractieleider Hans Wiegel schreef. Bovendien diende hij een klacht in bij de procureur-generaal en bij de Groningse officier van Justitie. Ervaring Oorzaak van dat alles zijn de pe rikelen rond de laatste keer dat zijn vrouw Appie, ditmaal sa men met Eddy's vriendin In eke, wegliep. "Er was helemaal niks aan de hand. Ze was naar huis gekomen en het ging goed. Ik had beloofd dat ik niet zou slaan of dreigen of haar het huis uitzetten en zij vond het fijn om weer tussen haar eigen spulle tjes te zitten. Totdat ze ontdekte dat ze niet meer van me hield en wegging. Zonder ruzie of wat dan ook. Ook zonder slaan. Ze nam Ineke, mijn vriendin, mee". Na enig zoeken - "Je krijgt aar dig wat ervaring als je het al een paar keer eerder gedaan hebt" - vond Eddy zijn vrouw terug in de Groningse nederzetting van "Blijfvan m'n lijf'. Hij kreeg er zijn vrouw niet te spreken, die wil hij ook niet meer zien, maar nam wel vriendin Ineke mee te rug naar Leiden, althans dat was de bedoeling. "Ze ging he lemaal vrijwillig mee. Ik had haar tot niks gedwongen, maar alleen omdat mijn vrouw de po litie opbelt - met steun van de Eddy van Tol: ,2e luisteren helemaal niet naar de man". stichting - en zegt dat ik Ineke „ontvoerd" heb en bovendien een auto volgeladen met wa pens heb stuurt de politie in. Groningen een man of acht .ach ter me aan". Oneerlijk Eddy werd bij een benzinesta tion in Den Oever aangehouden en, samen met Ineke, meege nomen naar het politiebureau in het Noord-Hollandse Wierin- gerwerf. Vandaar ging het naar Leeuwarden - Ineke in de poli tieauto en Eddy er met zijn ei gen auto achteraan. "Onderweg werd er constant op Ien inge praat. Zo van "Laat de vent toch gaan" en "Jij kunt veel beter krijgen". Dat vind ik een oneer lijke zaak. Of wij bij elkaar wil len blijven kunnen we zelf wel uitmaken. Daar hebben we echt de politie niet voor nodig". Onderweg werd besloten om niet naar Leeuwarden maar naar Groningen te gaan. Daar werd Eddy drie uur vastgezet. Tegen Ineke werd gezegd: „Ga er maar vandoor. We kunnen hem hier toch twee maal vie rentwintig uur vasthouden zonder dat hij daar al teveel aan kan doen. Dan heb je de tijd om er vandoor te gaan". Eddy's vriendin wilde niet en uiteinde lijk zat er voor de Groningse po litie niets anders op dan beiden maar te laten gaan. Fysiek overwicht "Dat is nou wat ik bedoel", al dus een verontwaardigde Eddy, die alle gebeurtenissen van de laatste keer dat hij zijn vrouw probeerde terug te halen in een vier vellen dikke brief aan Van Agt en Wiegel heeft vervat. "Ze luisteren helemaal niet naar de man, alleen naar de vrouw. En waarom? Omdat ze vinden dat de man fysiek overwicht heeft en dat je de vrouw daartegen moet beschermen. Aan de man wordt überhaupt niet gedacht". Over het waarom van de ver eniging "Blijf van m'n wijf' zegt hij: „Ik weet hoe rot je je voelt als je 's nachts over straat loopt te zwalken, in je eentje. Ik weet - hoe belazerd het is als je zoekt, maar je vrouw niet kunt vinden. Als je praten wilt maar daar de mogelijkheid niet toe krijgt omdat ze je vrouw verstoppen. Praten blijft voor mij altijd een mogelijkheid en daarom willen wij met onze vereniging man nen de weg wijzen. Hoe en waar ze hun vrouw moeten zoeken. In Amsterdam, in Zwolle of in Zuidwolde. Of in andere „vei lige huizen" van instanties als "Blijf van m'n lijf'. Ze kunnen van mij alle adressen en tele foonnummers zo krijgen". Schuimbekkend Niet iedereen krijgt ze: „Kijk eens, als hier straks een schuimbekkende vent aan de deur staat die staat te schreeu wen "Ik moet m'n wijf terug" of zoiets dan kan hij het wel verge ten. Daar begin ik niet aan, want die vent wil toch niet. Maar als iemand rustig bij een van ons komt en om hulp vraagt dan zul len we die hulp natuurlijk ver lenen". Eddy en de zijnen - die ervan uitgaan dat wanneer twee men sen ruzie hebben er ook twee schuld hebben en dat het daarom onzin is om alleen maar een van beide partijen te helpen hebben in de drie weken dat ze bestaan tot nu toe vier mensen geholpen. Dat lijkt niet veel "Maar er zijn in Nederland nu ook weer niet zo heel erg veel vrouwen die weglopen", ant woordt Eddy laconiek. LEIDERDORP - Kampeervereni ging "De Wijde Vlucht" - onderdeel van de Leid se Christelijke Reis Centrale (LC RC) - gaat dit jaar voor de achttiende maal met zo'n 450 kinderen uit de Leidse regio gedu rende de zomervakantie kamperen. "Gewoon omdat die kinderen het gezellig vinden", aldus voorzitter Wim van der Marck van "De Wijde Vlucht" uit Leiderdorp. "De Wijde Vlucht" trekt er nu zo'n jaar of achttien op uit, aanvankelijk in kleine groepjes en alleen in Ne derland. Later ook naar Luxem burg en sinds kort zijn er ook fiets- trektochten. Jongeren van zes tot zestien jaar kunnen bij "De Wijde Vlucht", die het predikaat christe lijk allang heeft laten vallen, te recht. LEIDEN - De 73-jarige Leidenaar W. de Ridder is gistermiddag door verdrinking om het leven geko men. De bejaarde man viel door tot nog toe onbekende oorzaak van zijn aan de Jan van Goyenkade (nabij de Van Wouterenbrug) afgemeerde jacht. De drenkeling kon na veel moeite uit het water worden ge haald. Hoewel de man met grote spoed door de EHD naar de afde ling beademing van het Acade misch Ziekenhuis werd overge bracht is hij daar later op de middag overleden. De Leidse politie heeft in de afge lopen nacht twee jongens uit deze stad aangehouden, die in een gesto len auto over de Breestraat reden. De jongens, resp. 15 en 16 jaar, had den de wagen de nacht tevoren op de Stille Rijn ontvreemd. De wagen was al door de eigenaar bij de poli tie als vermist opgegeven, toen de jeugdige autodieven werden aan gehouden. Ook op de Rijnsburgerweg zijn in de afgelopen nacht twee Leidse jongens in de kraag gepakt. De jon gens, resp. 16 en 19 jaar, waren bij hun aanhouding door de politie in het bezit van drie autoradio's. De apparaten bleken in Oegstgeest uit auto's te zijn gestolen. Het tweetal is inmiddels overgedragen aan de rijkspolitie in Oegstgeest. De kinderen worden ingedeeld naar leeftijd, zes tot tien jaar, tien tot dertien jaar en dertien tot zes tien jaar. Alhoewel de belangstel ling uit die laatste groep dalend is denkt "De Wijde Vlucht" er voor lopig nog niet over om die groep op te heffen: "Als ze zestien zijn kun nen ze als begeleider mee, en die begeleiders hebben we hard nodig. We proberen daarom de band met de vereniging zo lang mogelijk in stand te houden, in de hoop dat het merendeel staflid wordt. Zou je die laatste groep al bij bijvoorbeeld veertien jaar afkappen, dan verlie zen de kinderen het contact en zit ten we binnen de kortste keren zonder begeleiding. Wat begon als een mogelijkheid voor kinderen die nooit aan een echte vakantievieren toekwamen is nu uitgegroeid tot een jaarlijks evenement voor grote groepen. Er worden elke zomer niet minder dan twaalf kampen ingericht, deels in tenten en voor een deel in kam- peerhuizen. Sinds vorig jaar wor den nieuwkomers voorbereid: er is een kennismakingskamp in het na- Van der Marck jaar, waar kinderen een paar dagen met "De Wijde Vlucht" kennis kunnen maken. Op wekelijkse spreekuren - elke donderdagavond - krijgen ouders de gelegenheid kennis te maken en, zo die er zijn, hun problemen voor te leggen. Hoe sterk de band met de vereniging is blijkt uit het feit dat er zelfs kinde ren uit Venlo lid zijn geworden en gebleven. Ze maakten met "De Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur vm. - 5 uur nam. Jeugdhonk De Zolder, Mors weg 114, Leidse jeugdschaaksociëteit (11-15 jaar), 3-5 uur nam. KIK, Oude Vest 45, open huis, 10-12 uur vm. en van 2-4 uur nam. Schuttersveld circus Mikkenie, 3 en 7.30 uur nam. Volkshuis, culturele filmavond van werkgemeenschap De Ratel, 8 uur LAK-Theater, Levendaal 150, „Pompeuze puinhoop" een LAK- produktie, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, „Bitter le mon" een komedie van Dimitri Frenkel Frank, 8.15 uur nam. Sociëteit De Fuim, Julianalaan 1, Oegstgeest, optreden van de caba retgroep „Uit de wind in de zon", 8 uur nam. Jeugddorp, Voorschoterweg, kin- j dertheater van Elinor Noor, 11 uur vm.-2 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, gespreksgroep Gideon, 11.30 uur 1 v.m. - 1.30 uur nam.; koffiebar 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werkgroep homofilie /COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Café De Twee Spieghels, Nieuw- straat, muziekprogramma, 3 uur Schuttersveld, circus Mikkenie, 1 en 4 uur nam. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstraat Sumatraanse dansen, 3 f en 4 uur nam. LAK-theater, Levendaal 150, „LAK j houdt open huis", gevarieerd pro gramma voor jong en oud, 3 uur Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- Wesr, 2.30 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textie- lewerkvormen, alle groepen van 8-10 uur nam. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, Leidse amateurfotografenver., 8 Leidse Schouwburg, Toneelgroep Centrum met „De lamp hangt scheef', 8.15 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafeltennis, sport en spel, improvisatie-theater, fotocursus i beginners, boetseren, Go, alle groepen vanaf 8 uur nam. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 22 tot vrijdag 29 april, door Apo theek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, tel. 763134; Apotheek Be ker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekeinddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk l(Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): H. I C. Jasperse, Witte Singel 72, tele foon 124961; Wijk II (Kooi en Me- renwijk): H. A. M. M. Meyer, Sto kroos 1, telefoon 122113; Wijk III (Waard, Professoren wijk en Tuin- stadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, telefoon 141225; Wijk IV (Waard en Professoren wijk): C. J. M. Schrama, Zocherstraat 1, telefoon 766123. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (za. en zo. spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3, tel. 154294. Voorschoten - P. Meiman, Veur- seweg 20, tel. 2356 (zaterdag): F. Koopmans, Wagnerlaan 69, tel. 6352 (zondag): S. M. Platteel-de Jongh, telefoon 5417 (za. en zo.) Warmond - F. Walenkamp, Dorp straat 45, telefoon 01711-10030. GEZINSVERZORGING Leiden - Stichting Gezinsverzor ging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdurige zieken en gezinsverzor ging, ma. t/m vr. van 9-10 en van 13-14 uur. Wijde Vlucht" kennis via familie in Leiden. De vereniging voert een steeds in tensievere campagne, bijvoorbeeld via scholen. "En dat heeft succes", aldus Wim van der Marck". Wantje merkt dat we een nog steeds groeiende vereniging zijn, ondanks de concurrentie van jeugdhuizen en allerlei andere instellingen op het gebied van jongerenwerk". MAANDAG Wijk 1 Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombok straat, Javastraat, Medusastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoerastraat. Wijk 3 Lage Rijndijk, Voorstraat, Suma trastraat, Atjehstraat (van Suma trastraat tot Soembastraat), Soem- bastraat, Balistraat, Timorstraat, Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten- straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. WOENSDAG 2 Jacq. Urlusplantsoen, A. Noord- ewierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Churchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wa- genaarlaan, Valeriusstraat, Van Blankenburgstraat, Julius Rönt- genstraat, Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brück- nerstraat, Debussystraat, Ravel- straat, Chopinstraat, Moesorgski- straat, Caesar Franckstraat, Verdi- straat. Wijk 8 Schubertlaan, Mahlerstraat, Han- delstraat, Beethovenlaan, Vivaldis- traat, Bachstraat, Corellistraat, To- scaninilaan, Berliozpad, Rossini- straat, Lisztpad, Mendelssohnka- de, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max' Regerlaan, J. Haydnlaan, Apollo- laan, Smetanastraat, Paganinilaan, Scarlattistraat, Griegstraat, Doni- zettilaan, Bizetpad. DONDERDAG Wijk 5 Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuy- vesanthof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen), Zwarte Pad. Wijk 7 Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianastraat, Julia- nakade, Sophiastraat, Anna Pau- lownastraat, Alexanderstraat, Prinsenstraat, Oranjestraat, Lus thoflaan, Dillenburgerstraat, Nas- saustraat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijkestraat, Margrietstraat, Ire- nestraat, Bernhardstraat, Beatrix- straat. VRIJDAG Wijk 4 Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic.. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tollensstraat, Schimmelstraat, Oltmanstraat, Hasebroekstraat, Borgerstraat, de Lennepstraat, ten Katestraat, Toussaintkade, Sta ringkade. Wijk 6 Kneppelhoutstraat, Multatuli- straat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meer hof, Akkerhof, Weidehof, Telder- skade, Mulderstraat, Gerrit Kas- teinstraat, Se^aarstraat, van Die meistraat, Roóseveltstraat.. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging. van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2