Daviscupteam „waait" naar achterstand Roemloos einde voor volleybalteam door verlies tegen Finnen Licht nog niet op groen voor sponsor BS Leiden JOHNNY REP KRUGT VAN VALENCIA ZEVEN MILLE BOETE Roodenburg 50 jaar LMHC moet plaats in hoofdklasse kunnen veroveren ZATERDAG 23 APRIL 1977 SPORT PAGINA 13 ATHENE - Verbijstering alom in het Nederlandse kamp Bedroefd wegsloffende spelers. Slechts Gerard Trompetter bleef nog even staan in de uit beton opge trokken Milan-hal en de dramati sche nederlaag van 3-1 tegen Fin land en de daarmee gepaard gaande uitschakeling voor de finalepoule van het Springcuptoernooi in Athene. Trompetter schudde ver twijfeld het moede hoofd. Wat wa ren die Finnen in een jaar tijd sterk geworden. En wat hadden ze de Nederlanders zand in de ogen ge strooid door zowel tegen Luxem burg als tegen Zwitserland naar de volle winst te reiken met eigenlijk maar heel pover spel. Trompetten „Ze hebben ons in die manches ei genlijk niets laten zien. Daarom kun je toch wel stellen dat we ze hebben onderschat. En ineens tegen ons waren ze er wel. Aanval- lend sterk, verdedigend formida bel. Er liepen er een paar bij, die keken eerst nog naar welke kant ons blok sprong en dan mepten ze er finaal aan de andere kant er langs. Dat noem ik grote klasse". Finland dus via Oranje, vorig jaar in Israël nog trotse eigenaar van deze Springcup, naar de finale. Coach Heikki Katonen had er wel een ver klaring voor. „Bij ons is dat volley ballen niet populair", sprak hij. Er zijn eigenlijk maar heel weinig top- spelers. Vaak ook heb ik moeite het nationale team bijeen te krijgen voor de trainingen.Maar omdat oi in oktober de Europese kampioen- groen schappen in eigen huis hebben, een m kreeg ik de jongens voor deze keer gemept, dat het de Nederlanders geel voor de ogen werd. In tijd keken ze tegen liezen, vooral niet omdat we tot twee keer toe na deze opslag de bal terug in de ploeg kregen. Maar ook drie maanden geleden al bijeen. We op, verloren de set tenslotte kans hebben aardig wat geoefend, en loos met 7-15. niet zonder resultaat, al zeg ik het De derde set ging tot 4-5 vrij gelijk op, daarna ging Oranje weer redde- venederende 10-2 achterstand toen toonden die Finnen weer n taliteit. Bij die toch voor hun gi vaarlijke achterstand bleven ze voluit op los meppen. Dat laatste klopte. Oranje mocht loos ten onder, opnieuw weer dan in de eerste set na een achter- speelden persoonlijke fouten een stand van 3-7 en 8-9 nog wel winst omzetten (15-10), maar in die set bleek al dat de Finnen veel, klasse in de ploeg hadden. Neder land had wel de handicap dat Wil- lemstein met een hardnekkige schouderblessure kampte en veel vuldig naar de bank moest worden gehaald. In de tweede set liet Fin land zien wat het werkelijk kon. Via schitterend uitgebalanceerde aan- valspatronen werd er zo fors op las Wat helaas voor de Oranjeploeg tot gevolg had dat de set verloren ging grote rol. met 17-15. De weg naar de finale was plotseling lang geworden voor Het werd 7-12 en toen plotsklaps de Nederlanders. Coach Korsloot leek er even een ommekeer i lucht, moesten de Finnen tot twee keer toe een time-out aanvragen, ranselden Constandse stuurde zijn sterkste opstelling het veld in, met Wans, Knip, Van der Velden, Willemstein, Constandse Velden plotseling wel raak en Ne derland zowaar op een voorsprong van 14-12. Trompetten „Die set hadden we natuurlijk nooit meer mogen ver- Vander en Trompetter. Oranje kwam op 2-0 i 3-1, beging daarna een paar on begrijpelijke missers. Korsloot moest bij 3-6 haastig een time-out aanvragen, wisselde bij 4-10 Wil lemstein in voor Goedkoop, zag tot zijn ontzetting toe hoe zijn ploeg vervolgens werd weggespeeld naar 5—11, begon toen naarstig opnieuw te wisselen en dat had zowaar plot seling wel een gunstig effect. Op nieuw leek Oranje in de lift. Het werd 12-12 en zelfs 13-12 na een misverstand in de Finse defensie. Maar opnieuw toonden de Finnen, zich moreel supersterk, Namen alle risico's van de wereld en wonnen de set, en daarmee ook de partij, met 13-15. Waarna twee, drie Fin- nen op de grond tuimelden, fali- kant leeggespeeld, met kramp in beide benen. En Jaap Korsloot niet veel anders kon doen dan opmer ken dat het Springcuptoernooi z.i. uiteindelijk toch maar een voorbe reiding was op het kwalificatie toernooi voor het Europees kam pioenschap dat over twee weken in .Nederland van Start gaat. En hij zichzelf een strohalm toestak door te melden dat Oranje nu in Athene om de vijfde tot en met de achtste plaats mag gaan strijden met als tegenstander o.a. Griekenland, het land dat met Nederland, Frankrijk en Schotland in de kwalificatie- poüle zit. Korsloot: „Dan kunnen we nu toch even zien hoe sterk die Grieken zijn". Maar hij was reëel genoeg om toe te geven dat zijn» ploeg daar niet op gemikt had in dit zo teleurstellend voor Oranje ver lopen toernooi. PIM STOEL. Verlies voor Sanders en Hemmes Er is gisteren op de tochtige Mets nog heel wat gedacht aan Tom Ok- ker, die in Amerika de dollars zo aardig bij elkaar slaat. Lichtelijk beduusd kwamen enkele tennis- bestuurders tot de slotsom, dat zij zowel door de Nederlandse crack als de Joegoslaven in het ootje zijn .genomen. Okker zou dit weekend niet kun nen spelen omdat hij verplichtin gen had aan het Amerikaanse ste- dentennis. Die competitie blijkt nog niet te zijn begonnen. De Joegoslaven konden vorige week niet, omdat zij zogenaamd in Spanje moesten spelen. Nu arri veerde Franulovic regelrecht uit Joegoslavië, terwijl Pilic zich ver dienstelijk had gemaakt om als sparringpartner te fungeren van het Duitse Daviscupteam. De KNLTB die de zaak in goed ver trouwen aan de Daviscupteam had voorgelegd, verloor het touwtrek ken om de daturh en zat naar nu blijkt met de gebakken peren. Want het was zeer wel mogelijk ge weest om deze wedstrijd in de hal te spelen. De Daviscupreglementen staan dat toe. En in dat geval zou den met name de kansen van San ders aanzienlijk zijn gestegen. Maar aangezien men dacht dat Okker vanuit Monte Carlo naar Nederland zou reizen koos men voor een wed strijd buiten en nog wel op de meest winderige plaats die in Nederland VALEN CI A - J ohnny Rep heeft bij zijn werkgever, de Spaanse eerste -divisieclub Valencia, een boete ge kregen van 200.000 peseta's (onge veer 7000 gulden). Zonder zijn trainer daarvan in kennis te stellen is Rep vier dagen naar Nederland gegaan, waardoor hij twee trainin gen miste. Het bestuur van Valen cia heeft besloten de boete op te schroeven daar Rep de ongeschre ven wetten van de clifb voor de tweede maal overtrad. Jack Charlton, manager van de Engelse eerste divisie-club Midd lesbrough, heeft zijn ontslag inge diend. Daarmee kwam de 42-jarige Charlton, die in 1966 deel uit maakte van het Engelse elftal dat wereldkampioen werd, zijn in 1973 gedane belofte na, dat hij ontslag zou nemen bij Middlesbrough wanneer hij de club niet binnen vier jaar een groot internationaal of internationaal succes zou bezor gen. Aangezien dit niet gebeurd is, achtte Jackie Charlton de tijd ge komen om op te stappen. Charlton voerde zijn club in 1973 naar het kampioenschap van de tweede di visie in 1974 met een record voor sprong van 15 punten. Sindsdien verblijft Middlesbrough in de hoogste Engelse afdelirig. Voor de Bundesliga zijn gistera vond reeds drie wedstrijden ge speeld. Tennis Borussia uit Berlijn werd nog nadrukkelijker met de neus op degradatie gedrukt door de nederlaag van 1-2 in en tégen Bo- chum. Eintracht Frankfurt stelde in Kaiserslautern zijn plaats in het toernooi om de UEFA-beker iets veiliger, door met 2-2 gelijk te spe len tegen FC Kaiserslautern. Bernd Hölzenbein maakte met twee tref fers een achterstand van twee doel punten goed. Fortuna Düsseldorf won de uitwedstrijd tegen Werder Bremen met 2-0, dank zij doelpun ten van Seel en Brei (strafschop). De nationale voetbalploeg van Iran, die zich had geplaatst voor de finalegroep (Aziatische zone) in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, heeft ook zijn laatste wedstrijd in groep drie gewonnen. De Iranezen ver sloegen thuis - in de zuidelijke stad Shiraz - Saoedie-Arabië met 2-0. Jan van Soest wordt de nieuwe trainer van Randstad Sport. Van Soest oud-trainer van Alphense Boys en momenteel jeugdtrainer bij ARC, volgt bij het inmiddels ge degradeerde Randstad Sport Schrurs op. te bedenken is: de kale bak van de Mets, waar het rijtje herenhuizen aan de overzijde de wind nog wat draai-effecten meegeeft. Temidden van dat sombere decor hebben Hemmes en Sanders lijf en leden geriskeerd voor het behalen van een zo goed mogelijk resultaat. Bij Hemmes lukte dat niet, bij San ders op een haar na wel. En die con statering is op zichzelf al opmerke lijk. Hemmes staat immers in Ne derland bekend als de slechtweer- speler bij uitstek. De 26-jarige Hemmes trof in de elf jaar oudere Nikki Pilic een tegenstander, die dat voorzichtige spelletje vanaf de achterlijn, beduidend langer kon volhouden. De punten vielen Hemmes dan ook alleen toe, als hij zich met de moed der wanhoop en ten koste van veel zelfoverwinning naar het net begaf. Sanders daaren tegen slaagde er tegen de zich pas sief opstellende Franulovic tot op zekere hoogte in de elementen aan zijn spel ondergeschikt te makend- Dat het hem uiteindelijk net niet lukte, is verklaarbaar. Het pogen al leen al kan hem tot steun zijn bij zijn verdere tenniscarrière. Dankzij de invoering van de zomer- .tijd - het woord alleen al moet de verkleumde schare getrouwen op de Metsbanen in Scheveningen als een gospe in de oren hebben ge klonken - zijn gisteren de beide en kelspelen van het Daviscupduel nog tot een einde gekomen en heeft Joegoslavië een voorsprong van 2-0 genomen. Zonder dat uur extra zou ons land redelijke uitzichten heb ben gehad op 1-1. Ook in dat geval zou er weinig te doen zijn geweest aan de geheide nederlaag van Fred Hemmes tegen Nikki Pilic. De assistent bonds coach trok na een eerste set, waarin hij welgeteld tien slagen maakte, met gevaar voor eigen gezondheid de trainingsbroek uit en maakte voortgezweept door de wind en de kou een handvol games: 0-6, 3-6, 2-6. Maar het is wel aannemelijk dat Louk Sanders na eventueel afbre ken en nieuwe herbezinning na een paar uur slaap niet de blunder zou hebben gemaakt, die hem nu in het derde uur van de strijd tegen Zeljko Franulovic de kop kostte. Tot aan dat moment had de natio- LEIDEN - Tijdens de bijzondere algemene ledenvergadering van basketbalvereniging Mercasol Lei den is gisteravond laat geen beslis sing genomen over het aanvaarden van sponsoring dóór William Rik- kers United uit Amsterdam en de daaraan verbonden naamsveran dering in "Parker". De uiterst felle discussies over sponsoring namen zoveel tijd in be slag dat na de tweede schorsing van de vergadering een groot aantal le den het wel voor gezien hielden, waardoor bij de eerste de beste stemming (over het opschorten van het besluit over de naamsverander ing) het vereiste quorum (1/3 deel van het aantal leden) ontbrak. Voorzitter Ernst Oudshoom restte op dat moment niets anders dan de vergadering te sluiten, zodat de be slissing over sponsoring en naams verandering werd opgeschort. Dat besluit was voor het bestuur het dramatische einde van een ver gadering die totaal uit de hand liep. De agenda telde inclusief dé ope ning en sluiting slechts 6 punten, waarvan het voorstel tot naamswij ziging van de vereniging (als feite lijke aanvaarding van de sponso ring) het belangrijkste was. Aan de LEIDEN - Exact een maand later dan stadgenoot LDWS viert de Leidse eersteklasser Roodenburg in mei het vijftig-jarig bestaan. 1927 was blijk baar een vruchtbaar jaar'om een voetbalvereniging op te richten. Hoewel, dat valt nog tegen, tenminste zoals een bij het 45-jarig jubileum van de club uitgegeven boekwerkje leert. "Er werden in die tijd vele voetbalclubs opge richt, doch die gingen spoedig weer ter ziele", staat daarin te lezen. Niet VOG (Voor Ons Genoegen) onder welke naam Roodenburg de eerste twee levensjaren aan de Rijndijkstraat sleet. Die vereniging wist zich te hand haven. En kan zich er op beroemen, bij haar gouden jubileum, zelfs een specifieke functie te vervullen. In Leiden-Noord, daar waar Roodenburg domicilie houdt. Een directe lijn tussen het Nogatblokje, zoals het weilandje aan de Rijn dijkstraat werd genoemd, en Leiden-Noord is' overigens niet getrokken, Roodenburg deed nog een paar tussenstations aan eer het op zijn vaste bestemming belandde. Na een tijdje achter het AZL en aan de Zoeterwoud- seweg gespeeld te hebben verhuisde Roodenburg in 1940 naar de Leidse Hout. Uit die periode dateert het voorvoegsel AV, dat staat voor Atletiek VerenigingHet was in die tijd wel meer. gebruikelijk, dat het voetbal combineerde met atletiek. Roodenburg, zich ophoudend dan weer in de vierde klas, dan weer in de derde klas van de KNVB drukte in '58 definitief door naar de op één na hoogste afdeling en groeide prompt uit haar jasje. Na jaren onderhandelen wees de gemeente in 1964 Roodenburg de weg naar sportpark Noord, waar de club, die inmiddels doordrong tot de eerste klasse en slechts één punt te kort kwam voor promotie naar de hoofdklasse, nog speelt. En daar, met z'n zeshonderd leden - inmiddels een typische wijkfunctie vervult, want in het recreatief slecht bedeelde Leiden-Noord heeft het groen van de blauwzwarten een enorme aantrekkingskracht op de jeugd van dat stadsdeel. Bij Roodenburg houdt men zich zeer specifiek bezig met de jongere generatie Het is dan ook niet vreemd dat het jaarlijks terugkerende toernooi om de Kooi-cup, centraal staat in de festiviteiten rond het gouden jubileum, die gestart gaat worden met een barbecue voor de jeugd op 6 mei. Het toernooi om de Kooi-cup, waaraan de pupillen van alle Leidse clubs deelnemenwordt op 24 mei gevolgd door een voetbalwed strijd tussen het team, dat in 1966 promoveerde naar de eerste klasse en het huidige eerste elftal, waarin overigens nog één speler van toen acteert, André Ooyendijk. Andere spelers die uitgenodigd worden zijn: Mat Keer- eweer, Bertus de Jonghe, Hennie Hensen, Hennie de Klerk, Isaac van Weer- lee, Maarten de Vos (IF), Martin van de Broek, Aad Heymans, Sam den Os en Eelke de Jong. Gedacht wordt nog om ex-Roodenburgcoryfeën als Wim Rijsbergen, Bert Jansen en Koos van Weerlee in te zetten, maar dat is vermoedelijk niet haalbaar. Op 28 mei recipieërt het bestuur in de Hout kamp te Leiderdorpwaarn a er 's avonds een grote feestavond is voor alle leden in de Stadsgehoorzaal. Verder staan nog een veteranentoernooi, een pupïllenmiddag en een toneelavond op het uitgebreide feestprogramma. De enige smet die erop het jubileum rust: Roodenburg had graag kampioen willen worden om het vijftigjarig bestaan met een dubbeldik goud randje te omlijsten. De kans op promotie naar de hoofdklasse is ruimschoots aan wezig geweest. Theoretisch gezien kan het nog, maar praktisch lijkt het onhaalbaar. Voorzitter Uitterdijk: "Tot nu toe zijn we in de jubileumjaren telke7is gedegradèerd. We zijn al blij, dat dit nu niet zo zal zijn. Dat kampioenschap komt wel". goed resultaat. Zonder nale kampioen met bewonderens waardige inzet en inzicht gepoogd de stormachtige capriolen van de bal aan zijn inzichten onderge schikt te maken. Het leek hem te lukken. Een voorsprong van 2-1 en 0-40 op de service van Franulovic. Wat in de wind was gezaaid, leek rijp om in de storm te worden geoogst. Maar juist op dat beslis sende moment speelde zijn onder scheidingsvermogen hem parten. Hij pakte een bal, die uit zou zijn gegaan, mikte een paar maal buiten de lijnen en Franulovic, die al uren zich volstrekt kritiekloos had ge schikt naar de grillen van de wind, ontsnapte naar 2-2. Uit woede over die gemiste kans knalde Sanders vijfmaal achtereen de service uit. Een Wagneriaanse- inzet van de apotheose, die weinige minuten la ter een feit was. Na drie uur en tien minuten spelen was het 3-6,6-1,6-4, 5-7, 6-2 voor Franulovic. Nederland kan alleen de uitschakeling nog ontgaan als zowel het dubbelspel van vandaag als de resterende en kelspelen van morgen worden ge wonnen. Iets waar weinig kans op lijkt. LEIDEN - De hockeyers van Lei den spelen morgen hun eerste promotiewedstrijd tegen de Gro ninger Studenten. Aangezien slechts twee plaatsen in de hoofd klasse vrij komen, zal één van de drie promotiekandidaten moeten afvallen. In tegenstelling tot andere jaren zal dit via een hele competitie beslist worden. Afgelopen zondag beten de Groninger Studenten thuis de spits af in de wedstrijd tegen Victoria, die eindigde zoals hij begon: 0-0. Leiden coach Gar deniers, aanvoerder Van Veen en speler Van der Berg, die de wed strijd bijwoonden, kwamen na af loop tot de conclusie dat Leiden, ook als nieuwkomer in de eerste klasse, zeker niet kansloos .is. "Met een goed en tactisch concept moet LMHC een plaats in de hoofdklasse kunnen veroveren", menen zij. Toch is de noodzaak van spelen in die hoofdklasse voor de Leidenaars minder groot dan voor het Rotter damse Victoria en de Groninger Studenten. Victoria miste eerder al tweemaal het hoofdklasserschap na het spelen van de promotiewed strijden, wat volgens coach Han Schwantje te wijten was aan de toen gehanteerde halve competi- tievorm. De Groninger Studenten staan te popelen om weer terug te komen in de hoogste hockeyklasse. Na twee jaar willen de Groningers nu voorkomen, dat de gehele hoofdklasse uit westelijke clubs zal gaan bestaan. Leiden zelf kan voor een primeur in het Nederlandse hockey zorgen door regelrecht vanuit de tweede klasse naar de hoofdklasse door te stomen. Binnen de club is de mening echter verdeeld over de vraag of deze snelle ontwikkeling adequaat op gevangen kan worden. Het spelen in de hoofdklasse brengt allereerst grotere financiële uitgaven met zich mee en daarnaast eist het een professionelere aanpak van be stuur en spelers. Voor wat de kerngroep betreft heeft Lex Mulder, onder wiens lei ding LMHC tweemaal kampioen is geworden, zo zijn eigen visie: "Mocht Leiden de hoofdklasse ha len, dan zal het voor een aantal spe lers moeilijk worden zich aan te passen. Het tempo ligt er hoger en het spel zal afgepaster zijn. Ver sterking is daarom dringend nodig. Ik denk daarbij aan de studenten die het komend jaar in Leiden zul len gaan studeren. Daar moeten toch een paar talentjes tussen lo pen. Het nadeel van studenten is echter, dat je moeilijk met ze kunt werken. Ze zijn te eigenwijs". De wedstrijd Leiden-Groningen Studenten begint om half drie. Op het programma staat verden 1 mei: Victoria-Leiden; 8 mei: Lei- den-Victoria; 15 mei: Groninger Studenten-Leiden. behandeling van dat (derde) punt kwam men echter niet toe, voorzit ter Oudshoorn week namelijk van de agenda af en stelde een vragen ronde in waar op- en aanmerkingen op de naamswijziging naar voren gebracht konden worden. De tegenstanders van sponsoring kregen daardoor de kans een dis cussie op gang" te brengen over het nut van de sponsoring voor de Leidse vereniging. Een discussie waarbij de meningen steeds harder tegenover elkaar kwamen te staan, maar waarin het bestuur met zin nige vragen werd bestookt-. Moet Leiden wel zo nodig eredivisie bas ketbal blijven spelen, moet Leiden wel voor topsport met alle daaraan verbonden uitwassen (spelverru- wing en wangedrag van het pu bliek) kiezen, heeft de club zelf wel voordeel van "Parker"?, vragen die een pat-stelling teweeg brachten. De emoties laaiden huizenhoog op, zonder dat beide partijen nader tot elkaar kwamen. Het Mercasol- bestuur koos voor sponsoring en stelde dat het bij het niet aanvaar den van de sponsor zijn functies zou neerleggen, onder andere om dat zonder sponsor de vereniging niet (meer) zou kunnen draaien. De tegenstanders bestreden met name dat laatste punt en zij zagen liever dat Leiden een andere koers in sloeg. Toen voorzitter Oudshoorn na vier uur discussiëren uiteinde lijk tot stemming wilde overgaan bleek dat niet meer mogelijk, zodat op zijn vroegst volgende week pas een beslissing kan worden geno- Het eerste team van Mercasol speelt vanavond om half negen zijn laatste wedstrijd van het seizoen. Tegenstander in de Vijf Meihal is het Bossche Remington, dat een overwinning op Leiden nodig heeft om in de eindrangschikking als tweede te eindigen. De tweede plaats geeft recht op deelname aan dè Europpa Cup II. Dé wedstrijd zal voor Leiden in het teken staan van het afscheid van sponsor Perquin en zijn "voorganger" Ton Menken. Leiden-coach Hennie Blom ver trekt. volgende week vrijdag in het gezelschap van teammanager Reekers, p.r. man Van Egmond en de directeur van de (eventuele) nieuwe sponsor naar de Verenigde Staten om daar enkele wedstrijden bij te wonen. Doel van de reis is niet het aantrekken van spelers maar om enig inzicht te krijgen in de Amerikaanse manier van werken. wsscmm EMVl<$T-t£ U)ei ÖEL'JK ÖDK MA f Juist.' ekj vcor QAT ee- val nes ik 'aj SPEC/ALÊ T£cHK/tSCU£ &JT7K775CMZ T/P BEDACHT: MUMMQ2. II-5^1

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13