Moboetoe ziet Moskou als vijand nummer 1 3ij haalt Kaastosti Uitspraak Baader- Meinhof 28 april de kinten. even binnen. Dan maak ik intussen een paar lekkere kaastosti's. Franse politie mishandelde lid Europees parlement Europese volk zal bijna niet meer toenemen In conflict met opstandige gendarmes President Bangladesj treedt af Europa krijgt weer uranium van Amerika Pa's goed eten. VRIJDAG 22 APRIL 197 BUITENLAND ADVERTENTIE SIMCA-CHRYSLER-MATRA Leiden - Oegstgeesterweg tel 071 -140447 Voorhout - Jacoba van Beierenweg 31 tel. 02522 -11280 Katwijk - Valkenburgseweg 2 tel. 01718 - 71704 KINSJASA(Reuter/AFP)-PresidentMoboetoe Sese Seko van Zaire heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd Russi sche agenten te stationeren op de ambassade in Kinsjasa en te infiltreren in Zaïrese regeringsbureaus om het land te ondermijnen. Hij meent dan ook dat de Sowjet-Unie „vijand nummer één is" in het conflict met de opstandige Katangese gendarmes. In een eerder stadium had Moboe- toeherhaaldelijk het verwijt geuit dat de Sowjet-Unie, Cuba en Zai re's buurland Angola steun gaven aan de invasie van de Katangese gendarmes in de aan minerale rijke provincie Sjaba, het vroegere Ka- tanga. De drie landen hebben dit verwijt van de hand gewezen. Aanval Het Staatshoofd van Zaïre uitte de DACCA (AFP/Reuter) - President Aboe Sadat Mohammad gaan ha len, van Bangladesj is gisteren om gezondheidsredenen afgetreden. Hij heeft generaal Ziaoer Rahman, de belangrijkste bestuurder krach tens de noodtoestand, benoemd als zijn opvolger. De 66-jarige Sajem maakte zijn be sluit in een proclamatie bekend. Volgens de grondwet, die in no vember 1975 gewijzigd werd, heeft het aftredende staatshoofd het recht zijn opvolger aan te wijzen President Sajem, die vijf maanden geleden door een lichte hartaanval werd getroffen, gaf vorige maand te kennen dat hij zijn ambt met wilde voortzetten. De president van het hoogge rechtshof, Mahmoed Hoessain, nam generaal Ziaoer de eed af in aanwezigheid van de presidentiële raad van adviseurs en hoge burger en militaire functionarissen. Een van de adjudanten van gene raal Ziaoer zei dat deze had beslo ten het ambt van de president te aanvaarden. Aanvankelijk aarzelde hij zijn functie van stafchef van het leger op te geven. Sajem was op 6 november 1975 staatshoofd geworden na een strijd om de macht van drie dagen. Hij nam het ambt over van Khonder Moesjtaque Ahmed die president was geworden na een militaire coup tegen de stichter van de staat, sjeik Moedjiboer Rachman. Tevo ren was Sajem opperrechter. Militairen in Spanje mogen niet aan politiek doen MADRID (Reuter) - De Spaanse regering heeft gisteren een konink lijk decreet gepubliceerd, waarin een vorige maand afgekondigd verbod voor militairen om aan poli tiek te doen, nader wordt uitge werkt. Uit het nieuwe decreet blijkt dat het verbod ook voor reserve- officieren geldt. Militairen mogen wel lid zijn van zuiver militaire en professionele clubs. De Spaanse socialisten en christen-democraten zijn intussen overeengekomen om gemeen schappelijke kandidaten bij de op 15 juni te houden verkiezingen voor de senaat te steunen om te voorko men, dat dit deel van het nieuwe parlement straks door de rechtsen wordt overheerst. Naar in kringen van de twee par tijen werd vernomen, bereikten de socialistische leider Felipe Gonza lez en zijn christen-democratische collega's Joaquin Ruiz Gimenez en Jose Gil Robles jr. woensdagavond dit akkoord. Volgens het nieuwe kiesstelsel vaardigt elke provincie, ongeacht het aantal inwoners, vier vertegenwoordigers af naar de se naat. Deze regeling zou voordelig zijn voor de rechtsgeoriënteerden, doordat zij veel aanhang hebben in de kleine, conservatieve platte landsprovincies. Een senaat waarin de rechtsen de overhand hebben, kan elk hervormingsvoorstel blok keren. In het Huis van Afgevaar digden zal de oppositie n verwacht, de meerderheid behalen. nieuwe beschuldigingen in een toespraak op woensdag die giste ren in officiële vertaling werd ge publiceerd. Tot de regeringsbu reaus die worden geïnfiltreerd door de Russen behoort naar zijn zeggen het ministerie van posterijen De aanval op de Sowjet-Unie is een van de meest gedetailleerde die tot nu toe werd gedaan en westerse di plomaten noemden hem de krach tigste sinds de invasie in Sjaba. Moboetoe omschreef de Cubanen als „agenten van de Sowjets" en zei dat het Kremlin agenten in rege ringsbureaus wil plaatsen om do cumenten te stelen. De Patrice Loemoemba-universiteit in Mos kou is volgens Moboetoe gericht op ,,het ondermijnen van Afrikaanse landen.'' Sinds dinsdag is de sa menwerking met de Sowjet-Unie op onderwijsgebied beëindigd zo kondigde hij aan. De Loemboemba-universiteit is ge noemd naar Patrice Loemoemba, de Kongolese leider die in het begin van de jaren zestig bij een aanslag in Katanga werd gedood. Giftige pijlen. Kennelijk verwijzend naar de Pygmee-strijderS die naar verluidt in de frontlinie opereren van de re geringstroepen in Sjaba, zei Mo boetoe: „We gebruiken onze land genoten die zich specialiseren in het gebruik van giftige pijlen. Met deze pijlen kunnen we ervan verze kerd zijn de vijand te vernietigen. Terwijl president Moboetoe de tienduizenden in het Stadion gevangen genomen opstandelingen te kijk op het podium. Het i heidsbetoging die voor de president van Zaire werd gehouden. STUTTGART (DPA/UPI) - niet op de laatste zittingsdag Met kogels immers zijn er altijd overlevenden en in een staat van oorlog, komt het Rode Kruis hulp verlenen, aldus het staatshoofd. Nadat de giftige pijlen zijn gebruikt sturen we commando's om de aan vallers te achtervolgen. Dit systeem heeft de vijand in grote verwarring gebracht." Volgens westerse di plomatiek kringen zijn bij de ge vechten in Sjaba tussen de 150 en 200 Pygmeeën betrokken, van de ongeveer 2000 die verblijven in het gebied van het noordelijke Itoeri- woud. Deze Pygmeeën zouden zich binnenkort toch bij het Zaïrese le ger hebben aangesloten. De Pyg meeën vervaardigen hun pijlen van platgeslagen conservenblikjes. Het zijn gevaarlijke strijders die zich specialiseren in gevechten in be boste gebieden, aldus ingelichte kringen. Opmars Hoe de militaire situatie in de Zaï rese koperprovincie zich ontwik kelt blijft nog steeds onduidelijk, al heeft het er alle schijn van dat de regeringstroepen in opmars zijn. Volgens het officiële Zaïrese pers bureau Azap bereiden de Zaïrese troepen zich voor op een „slotaan- val" om de vijand definitief te vers laan. De laatste 48 uur is een „alge hele aanval" ingezet op de steden Moetsjatsja en Kapanga, die door de Katangese gendarmes zijn inge nomen. Volgens Azap zijn de inval lers nu op de vlucht langs de Benguela-spoorlijn en de hoofd wegen in het gebied en laten ze op hun vlucht vele wapens achter. On geveer 6000 bommen, raketten, vlammenwerpers, mijnen, mortie ren en machinegeweren zouden zijn buitgemaakt. Daarbij zijn zo veel wapens van Russische make lij, aldus het persbureau, dat „de meest sceptische waarnemers niet meer het bewijs kunnen ontkennen van de Russische bemoeienis met de agressie tegen Zaïre". Omsingeld De westerse diplomatieke kringen in Kinsjasa zijn niet in staat de ver klaringen van de Zaïrese regering te bevestigen dat haar troepen met steun van de Marokkaanse militai ren de stad Moetsjasja „bijna volle dig hebben omsingeld". Waarne mers geloven dat de gevechtssitua tie pas duidelijk wordt als en op het moment dat de regeringstroepen Moetsjatsja heroveren op de ge ndarmes. De stad Kapanga ligt op ongeveer 40 km van de grens met Angola. Azap gaf niet aan hoe dicht de regeringstroepen deze stad zijn genaderd. ADVERTENTIE In het proces tegen de drie nog levende kernleden van de Westduitse Baader- Meinhof stadsguerillagroep - Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gudrun Ensslin - is de uitspraakdatum vast gesteld op 28 april. Dit gebeurde nadat de drie van overheidswege aangewezen advo caten hun pleidooien hadden ge houden. De openbaar aanklager eiste vorige week in zijn samenvat tende requisitoir drie maal leven slang wegens vier moorden en 45 pogingen tot moord waarvoor het wettig en overtuigend bewijs zou zijn geleverd. De keuzeverdedigers van de ver dachten zullen buiten de rechts zaal, een speciaal voor dat doel ge bouwde vleugel van de gevangenis Stuttgart-Stammheim, eigen 'slot verklaringen' afleggen. Op welke datum en waar zij dat willen doen is nog niet bekend. „Ongeldig" De „pflichtverteidiger" van Baa der, Eberhard Schwarz, vorderde in zijn pleidooi een ongeldigverkla- ring van het proces. Schwarz voerde aan dat er geen sprake kan zijn dat Baader c.s. een regulier proces hebben gehad. Hij onderbouwde deze stelling alle reerst door te verwijzen naar de slechte gezondheidstoestand waarin de drie verdachten zich be vinden, met name de door een hon gerstaking zeer verzwakte Ensslin. Ook Baader en Raspe weigeren sinds drie weken te eten. Volgens Schwarz en de andere aangewezen verdedigers heeft de rechtbank verzuimd om regelmatig te controleren in hoeverre de ver dachten in staat waren hun proces te volgen. Baader, verklaarde Schwarz, is op slechts 63 van de 191 zittingsdagen zelf in de rechtzaal aanwezig ge weest. Ook Raspe en Ensslin waren meer af- dan aanwezig. Gezondheid Volgens Schwarz is de gezondheid stoestand van het drietal voor het laatst door artsen gecontroleerd in de vroege zomermaanden van 1975. Sindsdien zou de rechtbank niet hebben laten vaststellen of de ver dachten uit vrije wil, dan wel om gezondheidsredenen wegbleven. Was dat laatste het geval, argumen teerde Schwarz, dan hebben zij geen eerlijk proces gehad en moet de rechtbank de hele procedure 'wraken'. Maar als het belangrijkste geschut tegen de procesgang brachten Schwarz en zijn confraters de „Stammheimer afluisteraffaire" in stelling. Afluisteren Bekend is geworden dat de autori teiten de gesprekken tussen de verdachten en hun keuzeverdedi gers hebben afgeluisterd. Zelfs wanneer de rechtbank daarvoor niet rechtstreeks verantwoordelijk iS geweest, betoogde Schwarz, dan heeft deze affaire zeker invloed ge had op de oordeelsvorming in het college. Deze niet te corrigeren in greep in de normale rechtsbede ling, aldus Schwarz, moet vol doende zijn om een streep te halen door het hele proces. Baader, Raspe en Ensslin waren BRUSSEL (ANP) - De groei van de bevolking van de negen lidstaten van de Europese ge meenschap zal in de jaren 1975 tot 1980 vrijwel tot stilstand komen. De groei zal dan nog nauwelijks 0,1 pet zijn. Voor Nederland wordt verwacht dat de bevolking nog met 0,5 pet per jaar zal groeien. Maar in Duitsland verwacht men tegen die tijd een daling van de bevol king met 0,4 pet per jaar. Cijfers voor andere landen zijn: Ierland een groei met 1,4 pet per jaar, Frankrijk een groei met 0,4 pet, voor Denemarken, Italië en Luxemburg een bevolkings groei met 0,3 pet per jaar en voor België 0,1 pet per jaar. Dit zijn cijfers uit het „sociale jaarver slag" van de EG, officieel het verslag over de ontwikkeling van de sociale toestand in de Europese Gemeenschap (in 1976). Het verslag is gisteren in Brussel openbaar gemaakt. In het verslag staat voorts dat het percentage ouderen steeds zal toenemen. Nog maar in 1960 was nauwelijks 11 pet van de Europese bevolking ouder dan WASHINGTON - Lillian Carter, de moeder van de Amerikaanse president, kijkt blij verrast als ze ziet wat ze te eten krijgt bij het ure- descorps. Dit corps, waar zij zelf in India bij heeft gewerkt, had haar voor een dagje uitgenodigd. BRUSSEL (ANP) - De Amerika nen gaan Europa binnenkort weer hoog verrijkt uranium leveren. Dat is in Brussel meegedeeld na het halfjaarlijks overleg tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Ver enigde Staten, dat woensdag en gis teren plaatsvond Op een perscon ferentie, gistermiddag in Brussel zei Guido Brunner, Europee commissaris belast met energieza ken: "De oplossing van dit pro bleem zal eerder een kwestie van weken dan van maanden zijn". De Amerikaanse staatssecretaris voor internationale economische zaken, Richard Cooper, deelde mee dat de Amerikaanse regering opnieuw begint met het onderzoeken van de leveringsaanvragen. De kwestie kan verder geregeld worden door de Amerikaanse ambassadeur bij de gemeenschappen, aldus Cooper. Amerikaanse regering heeft zich sterk bezig gehouden met de kwestie van de proliferatie (verspreiding van kernwapens). Terwijl we die vraagstukken beza gen is de levering van hoog verrijkt uranium vertraagd. Nu hervatten we het onderzoek van leverings aanvragen, zo verklaarde Cooper in Brussel op de persconferentie. Europees commissaris Brunner noemde het een "zeer positief peet", dat de Amerikaanse presi dent, Jimmy Carter in zijn zeer cent bekend gemaakte plannen zake de energiepolitiek, gewag ge maakt heeft van een uitbreiding van de Amerikaanse verrijkingsin stallaties, waardoor de leveringen vergroot kunnen worden. ADVERTENTIE Weet je mt7 Wie 't eerst klaar ie. 65 jaar. In 1980 zal dat percen tage reeds gegroeid zijn tot 14. In absolute cijfers betekent dat een stijging van 25,5 miljoen tot 36,5 miljoen mensen. De bevolkingsvergrijzing wordt vooral veroorzaakt door de voortdurende daling van het geboortecijfer. Tussen 1965 en 1975 daalde het geboortecijfer in de Europese Gemeenschap Vnet bijna een derde. Het liep van 18,3 tot 12,8 per 1.000 inwo ners terug. Het sterftecijfer bleef nagenoeg constant op 11 per 1.000 inwo- In 1975 kende Nederland een geboorte-overschot van 4,7. In Ierland was het toen het hoogst, namelijk 10,8. Tussen Neder land en Ierland in zat Italië met een geboorte-overschot van 4.9. Denemarken had toen een overschot van 4,1. Frankrijk van 3,5 en Groot-Brittannië van 0,6. In Belgie hielden geboorte- en sterftecijfer elkaar in even wicht. In Luxemburg lag het sterftecijfer 1,1 per 1.000 hoger dan het geboortecijfer en in Duitsland zelfs 2,4. STRAATSBURG (ANP) - De Franse autoriteiten hebben ge weigerd een diepgaand onder zoek in te stellen naar klachten over mishandeling van een Deens lid van het Europees Par lement, en drie parlementsamb- tenaren, door de fStraatsburgse politie. Het parlement heeft dit, in een gis teren aangenomen resolutie, be treurd, en de Franse autoriteiten nadrukkelijk gevraagd er voor te zorgen dat dergelijke dingen niet meer zullen gebeuren. De Denen - die net zo min als- Ne derlanders in hun eigen land ver plicht zijn identiteitspapieren bij zich te dragen - werden medio juni 1975 in een openbare gele genheid door een agent die was vergezeld door een aantal jonge lui in spijkerbroeken en coltruien gevraagd zich te legitimeren. Zij hadden geen papieren bij zich, maar legden uit wie zij waren en boden aan hun paspoorten in hun hotel te gaanhalen, maar vroegen op hun beurt, echter zonder re sultaat, dat de jongelui zich deugdelijk legitimeerden. In de drie politie-auto'.s waarmee Nielsen en zijn drie vrienden naar de prefectuur van politie werden gebracht werden zij door de agenten in burger geslagen en een van de ambtenaren werd, terwijl hij op de grond lag, ge trapt. Eerst na de komst van de commis saris, tegen de ochtend, werden de Denen vrijgelaten. De com missaris bood aan hen naar hun hotel te laten brengen maar de Denen gaven er, na hun ervarin gen in een politie-auto, de voor keur aan een taxi te nemen. Zij lieten hun kwetsuren in het aca demisch ziekenhuis van Straats burg onderzoeken. Meermalen hebben de voorzitter van het Europees parlement, de socialistische fractie en de Deense minister van buiten landse zaken bij de plaatselijke autoriteiten, en de Franse minis ters van binnenlandse zaken en justitie, toentertijd Poniatowski en Lecanuet, aangedrongen op een onderzoek. Maar volgens de politieprefect van de Elzas, Sicu- rani, heeft een intern onderzoek - niet zoals werd gevraagd door de gerechtelijke macht - aange toond dat de agenten iets hebben gedaan dat niet door de beugel zou kunnen. Diep teleurgesteld door deze gang van zaken, heeft de Deense par lementariër, Knud Nielsen, daarop besloten de vergaderin gen van het Europees Parlement voor zo ver zij op Frans grondge bied worden gehouden niet meer bij te

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9