Kamer woedend over Ierse visserij zone Hans geld uit Holland Ex-wethouder FJRW1 Dordrecht in opspraak Half Nederland geeft van Agt en CDA schuld kabinetscrisis Kort en Goed Aantjes geen minister postgiro en 'w rijkspostspaarbank VRIJDAG 22 APRIL 1977 BINNENLAND PAGINA 7 A ADVERTENTIE De actiegroep "Lekker Dier" die strijdt voor het welzijn van zogenaamde landbouwhuisdie ren zoals koeien, runderen, var kens en kippen, is een handte keningenactie begonnen. De actiegroep wil onder meer dat er een verbod komt op alle batterij-systemen en op het overdag in het donker houden van landbouwhuisdieren. Als men met de handtekeningen actie wil meedoen kunnen lijs ten en informaties worden ver kregen bij Gees Pelle, Orinoco 15, Amstelveen, tel. 020-418766. Op zaterdag 7 mei organiseert de ANWB weer een landelijke fietsdag. Er zyn, verdeeld over het land, 74 routes uitgezet van tussen de 30 en 40 kilometer. In schrijvingen zijn mogelijk bij de ANWB-en VW-kantoren waar ook routebeschrijvingen kunnen worden afgehaald. Het Verbond tegen Ambte lijke Willekeur heeft met het oog op de naderende verkiezin gen zendtijd op radio en tv ge kregen die het Verbond zonder beperkingen aan iedereen ter beschikking stelt die een pro bleem naar voren wil brengen. Aanmeldingen moeten voor 29 april in het bezit zijn van het landelijk secretariaat van het Verbond tegen Ambtelijke Wil lekeur, postbus 1002, Soestdijk. Aangezien er zendtijd voor circa 12 'problemen' is zal er op 29 april onder de inzenders worden geloot. Dit voorjaar zal weer het na tionaal kampioenschap vliegtuig-schaalmoaelbouw worden gehouden. Iedereen kan meedoen als het maar om modellen gaat die op schaal zijn nagebouwd. De modellen moe ten zaterdag 7 mei in het lucht vaartmuseum Aviodome op Schiphol worden ingeleverd. Voor een zwart/wit foto of kleu rendia van een goed schaalmo del kan contact worden opge nomen met H. Blouw, Spar- kampen 5, Haren (Gr.), tel. 050- 344940. De Stichting Pax Christi Kinderhulp doet een beroep op enige honderden vrijwilligers in Nederland om van 21 juni tot 28 juli een jongen of meisje in de leeftijd van 5 tot 12 jaar uit West-Berlijn in hun huisgezin op te nemen. Reis en kosten van ziekte en verzekering worden betaald. Door de politieke situa tie rond West-Berlijn bevinden vooral de kinderen in de lagere milieus zich in een moeilijke si tuatie, de gevolgen van wat de psychiaters noemen 'eiland kolder'. Vrijwilligers kunnen zich melden bij J. Beyer, Steen bakkerslaan 34, Leiderdorp, tel. 071-890129 (na 18.00 uur). HEESCH - Gistermorgen is de op 4 januari jongstleden geboren drieling van wachtmeester N. van der Donk (25) van de rijkspolitiegroep Heesch middelpunt geweest van een feestelijk gebeuren. De drie kinderenMark, Jeroen en Claudia, kregen er in het gemeenschaps huis van Heesch, elk een peter bij, namelijk het district Den Bosch van de rijkspolitie, de algemene verkeersdienst uit Driebergen en de Dienst Luchtvaart. Aangekondigd werd dat de derde helikopter van de dienst luchtvaart te zijner tijd Claudia zal worden genoemd. De drieling kreeg een spaarbankboekje en een oorkonde omdat het voorzo- vér bekend de eerste drieling binnen de 'rijkspolitiefamilie' is. Kunstcolectie opgebouwd uit de bezittingen van joden? DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer is woedend op de republiek Ierland. Aanleiding is de instelling door de Ieren van een exclu sieve visserijzone van 50 mijl waarbinnen Neder landse vissers zich niet meer mogen vertonen. Ook de uitbreiding door Engeland van de vissersvloot kon in de ogen van de Tweede Ka mer geen genade vinden. Een en ander is gebleken tijdens de gisteren gehouden debatten over uitbreiding van de visserijzone voor de EG-landen tot 200 mijl. Ier land, eveneens lid van de Europese Gemeenschappen, heeft naast die uitbreding met 200 mijl nog een aparte visserijzone van 50 mijl voor zichzelf ingesteld. Volgens de meeste leden van de Kamer is dit in strijd met de EG- bepalingen. Alleen het PPR-kamerlid Walt- mans had nog enig begrip voor de Ieren. Hij diende een motie in om binnen het kader van de Verenigde Naties een meer algemene regeling te treffen voor het instellen van vis serijzones, waarbij extra rekening wordt gehouden met armere lan den, zoals Ierland. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) zei dat Ierland willens en wetens in strijd heeft gehandeld met het EG-verdrag. Maar hij kon zich niet voorstellen dat de Ierse regering door de weigering van Nederlandse vissers om weg te blijven uit de 50-mijlzone het risico wil lopen zich binnenkort voor het Europese Hof te moeten verant woorden. Van der Stee zei dat de Neder landse regering intussen alles in het werk zal stellen om de veiligheid van de Nederlandse vissers in de Ierse wateren te verzekeren en con flicten te voorkomen. Komende maandag zal in de land bouwraad van de EG weer met de Ieren worden gesproken. Zowel Van der Stee als Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) zeiden hoopvol gestemd te zijn over het vinden van een oplossing. ADVERTENTIE DORDRECHT (SP) - "In elk geval is dit een duidelijk bewijs, dat Van Tilburg beslist geen kunstminnaar was, maar dat het hem in de alle reerst plaats om het geld te doen was". Aan het woord is één van de drie vooraanstaande Dordtenaren die de afgelopen maanden een uit gebreid onderzoek hebben inge steld naar het oorlogsverleden van de Dordtse oud-wethouder Jacob van Tilburg, (CHU). Van Tilburg zou een reusachtige kunstcollectie hebben opgebouwd uit bezittingen van gedeporteerde joden. Het bewijs ligt volgens de onder zoeker in een deel van een doorge zaagd schilderij dat via verschei dene Dortenaren verzeild is geraakt in een klein protestants kerkje in het Brabantse Oyen. Van Tilburg moet het, zo is uit het onderzoek naar voren gekomen, in de oorlogs jaren hebben laten halveren. De originele grootte was voor hem on verkoopbaar. Het oorlogsverleden van de inmid dels 88-jarige Van Tilburg is weer actueel geworden nu hij zijn collec tie wil schenken aan de universiteit van Pretoria. De ex-wethouder werd overigens wel vlak na de oor log door een tribunaal tot vier maanden cel veroordeeld, onder meer vanwege zijn nadrukkelijke pro-Duitse houding. Maar Piet Kooiman, destijds lid van het tribunaal, zegt nu dat niet te bewijzen was dat Van Tilburg fout zat. "We waren ervan overtuigd dat zijn collectie was opgebouwd uit bezittingen van gedeporteerde jo den. Maar hij was toch niet echt te grijpen. Van Tilburg gaf tegenover ons toe dat hij kunststukken van diverse joden in bewaring had ge nomen, maar dat hij niet de tijd had gehad om ze terug te geven aan de eigenaars, omdat hij direct na de bevrijding was gearresteerd. Op dat punt kon toen geen veroordeling volgen." Na het vonnis van het tribunaal kreeg Van Tilburg in 1946 de kost bare kunststukken terug. Hij emi greerde in 1951 met zy n verzamelde schatten (waarvan de waarde wordt geschat op 20 miljoen gulden) naar Zuid-Afrika, zonder overigens de officiële wegen te bewandelen. Dankzij verschillende relaties lukte het hem Zuid-Afrika binnen te ko men. De Dordtse justitie ziet in de hernieuwde belangstelling rond de kunstcollectie van Van Tilburg nog geen aanleiding het onderzoek te heropenen. Van de kant van de po litie van Dordrecht wordt officieel meegedeeld dat de zaak als afge daan wordt beschouwd. De univer siteit van Pretoria distantieert zich van Van Tilburg. "Indien bewezen wordt dat de kunstschatten door Van Tilburg onrechtmatig verkre gen zyn, accepteren wij ze niet", zegt prof. Hamman, de rector- Parketwachter verdacht van verduistering DEN HAAG (SP) - Een 45-jarige parketwachter van de groep par ketpolitie in Den Haag is dinsdaga vond in Den Haag gearresteerd. Als kassier in het Haagse Paleis van Justitie zou hij in de loop van 1976 en in het geldboetes, van 1977 Geldboetes, die door de parketpoli tie werden geïnd, hebben verduis terd. De man was sinds 1969 in dienst van de rijkspolitie en vanaf 1972 kassier. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet vastgesteld. Archieffoto van Jacob van Til burg (CHU), oud-wethouder van Dordrecht, die er van verdacht wordt een reusachtige kunstcollec tie te hebben opgebouwd uit bezit tingen van in de oorlog gedepor teerde joden. magnificus van de universiteit. Het eventuele bewijs, het doorge zaagde schilderij wordt toege schreven aan een onbekende Hol landse meester. Het linker gedeelte deed Van Tilburg voor een aardig prijsje van de hand, het andere moet volgens de onderzoekers nog in zijn bezit zijn. De doorgezaagde creatie vormt volgens de Dordtse onderzoeker, die onbekend wil blijven één van de zeer talrijke aanwijzingen tegen de figuur Van Tilburg. "Maar", laat hij weten, "ook wij zijn er niet in geslaagd spijkerharde bewijzen op tafel te leggen. Van Tilburg heeft "de hele zaak listig aangepakt. Hij had geen enkele mededader en heeft voorzo ver mogelijk alle schepen achter zich verbrand." "Gemeente moet afblijven van koophuizen" LEKKERKERK (ANP) - Huisei genaars in Lekker kerk zijn een handtekeningenactie begonnen tegen de gemeente. Ze vinden dat burgemeester en wethouders zich niet mogen mengen in de aan- en verkoop van huizen. De gemeente is dat wel van plan. In een huisvestingsnota is het voorstel gelanceerd dat de gemeente de prijs mag vaststellen waarvoor Lekkerkerkse huizen worden ver kocht. Als binnen drie maanden geen koper is komen opdagen, wil de gemeente zelf het recht van aan koop hebben. De huiseigenaars en huisbazen in Lekkerkerk noemen dat een „on aanvaardbare aanslag" op de vrijheid van verkoop. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Mr. W. Aan tjes, de voorzitter van de ARP- fractie in de Tweede Kamer wil in de naaste toekomst een politieke rol in het parlement vervullen. Dit heeft hij gisteren laten blijken tijdens de presentatie van het boek "Willem Aantjes", geschre ven door de parlementaire jour nalist Rob Vermaas van "de tijd" en door de Amsterdamse uitge verij Bert Bakker uitgegeven in de serie "Contact tijdsdocumen ten". Het nieuwe boek geeft een in zicht in de loopbaan van mr. Aan tjes tot dusverre. Op de presenta tiebijeenkomst te Den Haag filo sofeerde hij over de inhoud van het niet-geschreven hoofdstuk, te weten de naaste toekomst. Mr. Aantjes zei geen minister schap te ambieren. Ook voelt hij niets voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer. "Gewoon Kamerlid te zijn zal voor mij een verademing betekenen. Dan kan ik aandacht geven aan bepaalde sectoren van het parlementaire werk, bijvoorbeeld justitie. Dan is er gelegenheid om op te laden, om een en ander te publiceren", zei mr. Aantjes. Als gewoon Kamerlid zal er voor mr. Aantjes ook gelegenheid zijn om het antwoord van het CDA te geven op de verlokkingen van het marxisme, zei hij. HILVERSUM (ANP) - Half Nederland geeft, minister Van Agt en het CDA de schuld van de kabinetscrisis. Dit blijkt uit de derde enquête op het vlak van politieke verkenningen, waarvan de KRO- televisierubriek Brandpunt gis teravond de uitslag bekend maakte. Bij de representatieve steek proef onder 1.200 kiesgerech tigden wees 55 procent Van Agt en het CDA aan, twaalf procent Den Uyl en de PvdA en zestien procent noemde anderen. Daarbij keurde 63 procent het optreden van de politici die de val van het kabinet veroorzaak ten, af, en 19 procent sprak goedkeuring uit. Dit zal dan ook wel invloed hebben gehad bij de beant woording van de vraag wie minister-president moet wor den, Den Uyl of Van Agt. Vol gens Brandpunt koos 57 pro cent Den Uyl en 33 procent Van Agt. Brandpunt meldde ook een duidelijke voorkeur bij de on dervraagden voor een rege ringscombinatie van CDA- Pvd A en PPR. Weinig attent om niet de PPR uit deze combinatie te schrappen; immers, afgelo pen zaterdag heeft deze partij zichzelf als mogelijke rege ringspartij buitenspel gezet door uit te spreken dat zij niet samen met CDA wil regeren. Opmerkelijk is dat de onder vraagden steeds tevredener zijn over het beleid van het kabinet-Den Uyl. In februari van 35 procent zeer tevreden of gewoon tevreden. In maart 38 procent en in april 44 procent. Bij de keuze over mogelijke bij dragen aan de oplossing van het probleem van de werkloosheid bleken de ondervraagden in meerderheid in te stemmen met: Werklozen moeten bereid zijn een baan te aanvaarden, ook al moeten zij daarvoor 's morgens en 's middags min stens een uur onderweg zijn; Alle werknemers zouden be reid moeten zijn iets korter te werken en iets minder te ver dienen, zodat er meer werk is voor meer mensen; Oudere werknemers moeten iets eerder worden gepensio neerd, zodat hun werk door an deren kan worden overgeno- De meeste mensen zijn niet voor inkrimping van allerlei so ciale verzekerings-uitkeringen. Een uitzondering vormen de WD-stemmers. 53 procent van hen wil wel inkrimping. Waard om te noteren is nog een opmerking van CDA- lijsttrekker Van Agt over Den Uyl: "Een vermoeiende man. Ik heb altijd het gevoel dat ik met hem aan een schaakbord zit. Als ik dan even heb omgekeken zijn de stukken verschoven". En van Den Uyl zelf over de kans op een tweede kabinet onder zijn leiding: "51 procent kans". Ria Bekkers (PPR): "Tweede kabinet- Den Uyl is uitgesloten DEN HAAG (SP) - PPR- lijsttrekker Ria Beckers acht een tweede kabinet-Den Uyl, waarbij een* coalitie wordt ge vormd tussen progressieven en christen-democraten, uitgeslo ten. Ria Beckers zei dat gisteren in Den Haag bij de start van de verkiezingstoernee van de PPR, waarbij men met een En gelse dubbeldekker door het land trekt. "Dat men van het CDA verlangt dat na de verkie zingen wel de progressieve wensen worden ingewilligd, wil er bij ons niet in", zo zei Ria Be ckers. "Op deze wijze breken er dan van hetzelfde nog een keer, dat kan eenvoudig niet". Ria Beckers zei verder dat het de taak was om de mensen in de campagne duidelijk te maken dat de PPR ook de komende pe riode bereid is mee te regeren. Ria Beckers: "Wij willen rege ren in een kabinet dat een dui delijke koers vaart. Natuurlijk heeft een progressief meerder heidskabinet onze voorkeur. Maar als we samen geen 76 ze tels halen, geven we de voor keur aan een progressief min derheidskabinet". Van Agt tilt niet zwaar aan schorsing Van Rooijen VOLENDAM (SP) - CDA- lijstaanvoerder Van Agt tilt niet zwaar aan de schorsing van zijn geestverwant, staatssecre taris Van Rooijen, wegens wan gedrag op het voetbalveld. "Als iemand anders in de sloot rijdt, mag hij toch wel een duwtje in de rug geven", zo liet Van Agt zich gisteravond op verkiezingsbijeenkomst het CDA in Vclendam ont vallen. Daarmee doelde de CDA-voorman onmiskenbaar op PvdA-minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking), die een keer onder invloed met zijn auto van de weg is afgeraakt. Van Agt zette gisteren zijn kruistocht tegen de sportver- ruwing voort. Opnieuw nam hij scherp stelling tegen "uitwas |sen" en "allerlei vormen van agressiviteit in de sport". Daarin ziet de CDA-voorman "een teken van een gebrek aan respect voor de mens". "Maar", zo voegde hij er vergoeilijkendi aan toe, "daar valt het duwtje van de staatssecretaris niet on der". Van Agt ging nauwelijks'in op de mondeling en per brief ge-f dane uitspraken van Vonde ling. De enige reactie van Van Agt was: "Het doet vreemd aan dat Vondeling meent mij zo te moe ten bejegenen". De CDA- voorman heeft naar zijn zeggen nooit beweerd dat hij niets van politiek moet hebben. Maar dat hij een afkeer heeft van een on eerlijke en halfhartige manier van politiek bedrijven, zoals de PvdA volgens hem in het Menten-debat gedaan heeft. "Vondeling had kunnen weten dat ik een diepe hekel heb aan de manier van politiek bedrij ven die gericht is op beentje lichten en pootje haken", aldus Van Agt. ADVERTENTIE postgiro chèquespostauxnéerlandais carte de paiement V I]0[Rl© betaalkaart 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE'9999 FF ZOO, i „a„ 17 €d] in nederland garantie tot 100 gulden na legitim^e timv. giropas tsvp Vakantie in Frankrijk of zomaar een weekendje Parijs? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de post giro mee. Elk postkantoor in Frankrijk, Andorra en Monaco geeft u er maximaal 300 francs per kaart voor, op vertoon van uw giropas en pagpoort. (Vanaf 1 mei 1977 uw nieuwe giropas.) Bon voyage! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7